Czego o rozwoju nie powie nam mózg, a powiedzą ręce? - prof. Przemysław Tomalski, Agata Kozioł

Badania nad rozwojem procesów poznawczych skupiają się na aktywności mózgu.Prawie każda aktywność poznawcza angażuje jednak nasze ciało, a sygnały mózgowe służą uruchamianiu konkretnych działań, takich jak mowa czy gestykulacja. U niemowląt i małych dzieci zależność między ruchem a pracą mózgu widać szczególnie dobrze. Analizując ich ruchy, możemy zrozumieć, jak się uczą i komunikują. Dzięki nowoczesnym czujnikom ruchu możemy obserwować, jak niemowlęta reagują na świat i jak rozwijają zdolność mówienia.
Jakie możliwości daje zastosowanie innowacyjnych, ubieralnych czujników ruchu w badaniach rozwoju człowieka? Czego możemy się dowiedzieć o rozwoju neuropoznawczym z analizy ruchu ciała, a nawet samych rąk? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr hab. Przemysław Tomalski, Profesor w Instytucie Psychologii PAN i kierownik Pracowni Neurokognitywistyki Rozwojowej (Babylab PAN) oraz Agata Kozioł, absolwentka Cognitive Science na Uniwersytecie Warszawskim i doktorantka w Pracowni Neurokognitywistyki Rozwojowej Instytutu Psychologii PAN.
dr hab., Przemysław Tomalski - Profesor w Instytucie Psychologii PAN i kierownik Pracowni Neurokognitywistyki Rozwojowej (Babylab PAN). Absolwent psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Londyńskim, badając mózgowe mechanizmy kierowania uwagi na twarze. W latach 2009-2012 na University of East London badał wpływ doświadczenia ubóstwa na rozwój neuropoznawczy niemowląt. W latach 2012-2022 pracował na Wydziale Psychologii UW, gdzie kierował licznymi projektami finansowanymi przez Narodowe Centrum Nauki i Programy Ramowe Unii Europejskiej. Dotyczyły m.in. mózgowych podstaw rozwoju percepcji mowy i uwagi wzrokowej. Aktualnie bada rolę aktywności motorycznej w rozwoju mowy i dialogowania u niemowląt.
Agata Kozioł - Absolwentka Cognitive Science na Uniwersytecie Warszawskim, a aktualnie doktorantka w Pracowni Neurokognitywistyki Rozwojowej Instytutu Psychologii PAN (Babylab PAN). W swojej pracy skupia się na rozwoju motorycznym niemowląt z zastosowaniem najnowszych technologii z uwzględnieniem ubieralnych czujników ruchu. Interesuje się rozwojem neuronalnym i zastosowaniem metod ilościowych w psychologii.
Wszystkie spotkania odbyły się w ramach konferencji “Dni Mózgu 2023”, organizowanej przez Koło Naukowe NeuroPsyche Uniwersytetu SWPS w ramach Światowego Tygodnia Mózgu.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
#mózg #rozwój #neurokognitywistyka

Пікірлер: 6

  • @beatagrochowska9869
    @beatagrochowska98698 ай бұрын

    Dzień dobry, gdzie można obejrzeć całą prezentację ?

  • @OstraMalina
    @OstraMalina8 ай бұрын

    Lepsze niż stand-up, jakby wdychać Hel

  • @tomaszolichwier7121
    @tomaszolichwier71217 ай бұрын

    Bez prezentacji bardzo męczące.

  • @magdalenakedzierska8991
    @magdalenakedzierska89918 ай бұрын

    Nie ma dźwięku?

  • @realizacjadzwieku4893

    @realizacjadzwieku4893

    8 ай бұрын

    Dźwięk jest.

  • @rarestresskillerfenomen6308
    @rarestresskillerfenomen63086 ай бұрын

    Widać kawe bo to nagrany dźwięk bez obrazu xD

Келесі