Badacz - świadek - opowiadacz. Ratowanie lokalnej pamięci zagłady Żydów

Ponad siedemdziesiąt lat po II Wojnie Światowej Zagłada Żydów jest nadal obecna w pamięci zbiorowej, rodzinnej, a nawet biograficznej wsi polskiej. Żyją jeszcze bowiem jej bezpośredni, naoczni świadkowie.
W ostatnich latach profesor Antonii Sułek z Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadził badanie pokładów tej pamięci, w jej lokalnym wymiarze. Zwrócił on uwagę zarówno na prześladowania, jak i ratowanie Żydów na przykładzie jednej okolicy w województwie lubelskim.
Wykład organizowany w Muzeum POLIN poświęcony był właśnie tym zagadnieniom.
****
Subskrybuj nasz kanał: / muzeumpolin_official
Odwiedź Muzeum POLIN: www.polin.pl/pl
Nasz profil na FB: / polinmuseum
Zobacz inne kanały Muzeum POLIN:
Wirtualny Sztetl (historia i kultura Żydów polskich): sztetl.org.pl/
Polscy Sprawiedliwi (historie Polaków ratujących Żydów w czasie Zagłady): sprawiedliwi.org.pl/

Пікірлер: 2

  • @barnaba1286
    @barnaba1286Ай бұрын

    Wspaniały wyklad wspaniałego Profesora 🤗

  • @zbigniewbrzozowski2541
    @zbigniewbrzozowski25417 жыл бұрын

    Jestem bardzo wdzięczny za tę publikację. Trudno wyrazić, opisać, całościowo docenić profesjonalizm, kunszt, mistrzostwo merytoryczne i metodologiczne wykładów i pracy naukowej Profesora Antoniego Sułka. W swoim życiu miałem okazję tylko raz być słuchaczem na żywo jego wykładu. Było to prawie 30 lat temu. Pamiętam tylko pierwsze chwile kiedy się pojawił i koniec wykładu, bo musiałem wrócić do rzeczywistości dnia powszedniego, a na pewno nie spałem podczas wykładu.... Wiem jedno: warto było studiować, żeby chociaż raz być na takim wykładzie, chociaż nie było to jedyne zdarzenie tego kalibru w czasie studiów, to na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Drodzy studenci (aktualni oraz byli) Profesora Sułka. Publikujcie wszelkie rejestracje multimedialne z udziałem Profesora, a uszczęśliwicie wielu ludzi. Nie tylko mnie, jak przypuszczam...