#29 UZIEMIENIE DOMU - JAK WYKONALIŚMY UZIOM OTOKOWY?

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda uziemienie naszego domku na wzgórzu - zapraszamy na film ;)
Zostaw po sobie komentarz dla zasięgów, łapkę w górę i zasubskrybuj - będzie nam bardzo miło! :)
____
INSTAGRAM 👉 / domek.na.wzgorzu
TIK TOK 👉 vm.tiktok.com/ZMey6CsGA/
Współpraca/Collaborations 👉 kontakt.domek.na.wzgorzu@gmail.com
____
Kierownik budowy radzi
Jak wybudować dom?
Ile kosztuje dom?
Ile kosztuje budowa domu?
Budowa domu koszty
Ile trwa budowa domu?
Budowa domu od czego zacząć?
Budowa domu systemem gospodarczym
Etapy prac podczas budowy domu
Budowa domu energooszczędnego
Nowoczesna stodoła
Dom typu stodoła
Dom na płycie fundamentowej
Budowa domu 2021
Dom krok po kroku
Budowa systemem gospodarczym
Dlaczego budowa domu jest taka droga
Rzeczywisty koszt budowy domu
Projekt domu nowoczesna stodoła
Dom szkieletowy stalowy
Dom szkieletowy
Budowa domu na skale
Działka budowlana o dużym spadku
Działka o dużym nachyleniu
Uziom otokowy
Uziemienie budynku jednorodzinnego
Uziemienie domu
Bednarka
Jakie uziemienie instalacji elektrycznej?
Elektryka w domu

Пікірлер: 18

  • @bolekbolecki
    @bolekbolecki3 жыл бұрын

    To oglądamy :)

  • 3 жыл бұрын

    🙂👍

  • @magdah2919
    @magdah29193 жыл бұрын

    Też już nadrabiam zaległości 😊

  • 3 жыл бұрын

    ☺️👋

  • @rolnik1427
    @rolnik14273 жыл бұрын

    Lepsze niż tymi złączni jest spawanie elementów i potem zabezpieczenie lepikiem itp.

  • 3 жыл бұрын

    Ja już w swojej karierze dwa razy odcinałem wspawaną bednarkę, ponieważ inspektor elektryczny uznał to za niewłaściwą metodę. Tak jak wspominałem w filmie, nie jestem inżynierem elektrykiem, a moją wiedzę opieram na doświadczonych inżynierach/kierownikach/inspektorach. Jak już mówiłem, sposób połączenia bednarki do zbrojenia to ciężki temat i wiele zależy od interpretacji osoby wykonującej.

  • @gdziejestwrak443

    @gdziejestwrak443

    3 жыл бұрын

    Też mi tak doradził elektryk. Tylko że spoiny powinny być położone po bokach bednarki. Ja daję papę na gorący spaw i wszyscy są zadowoleni 🤗

  • @rolnik1427

    @rolnik1427

    3 жыл бұрын

    @ To u nas czy to osiedla bloków mieszkalnych czy domki zawsze inspektorzy wymagają spawania bednarki.

  • @spajdi88
    @spajdi883 жыл бұрын

    Płaskownika ocynkowanego nie powinno się łączyć z uziomem fundamentowym to typowy błąd "starych fachowców". Potencjał stali w betonie z potencjałem stali ocynkowanej w gruncie tworzy ogniwo elektrochemiczne, które wywołuje przepływ prądu, który drastycznie przyspiesza korozję, szczególnie tam gdzie jest wilgoć i/lub naruszony ocynk. W gruncie powinien być zastosowany płaskownik miedziany, pomiedziowany lub nierdzewny. Stosowanie tak cienkiej bednarki ze względu na wytrzymałość korozyjną to też jakaś pomyłka, a sugerowanie 20 mm szerokiej to już kompletna patologia. Projektując dom na te min. 50 lat, lepiej zrobić to raz porządnie i nie martwić się czy po 10 latach nie skorodowała w "słabych" punktach. Lektura do poczytania poniżej, a rady kolegów "elektryków" radzę dobrze weryfikować i spytać czy kiedyś odkopywali tak wykonany uziom po 10-15 latach: rst.bialystok.pl/zalecenia-norm-dotyczace-materialow-stosowanych-na-uziomy-sztuczne-laczone-z-uziomem-fundamentowym/ Pozdrawiam.

  • 3 жыл бұрын

    Nie chce dyskutować z elektrochemią, ponieważ się z nią zgadzam i zjawisko, które opisujesz, jest mi znane, chociaż by przy montażu balustrad balkonowych. Koledzy o wieloletnim doświadczeniu inżynierskim polecili mi takie rozwiązanie, jako odpowiednie do budownictwa jednorodzinnego i mojego przypadku.

  • @spajdi88

    @spajdi88

    3 жыл бұрын

    @ Oczywiście w budownictwie jednorodzinnym jest to nadal obowiązująca praktyka w jakichś 99% przypadków, niestety... Natomiast nie pochwalam tego, ponieważ ludzie wydają doslownie kupę kasy na "dizajnerskie" dodatki i wykończenia, a szkoda dołożyć 1500 - 2000 zł do instalacji uziemiającej, żeby była "pancerna" i długowieczna. Ja projektując w przemyśle stosuję już tylko rozwiązanie z płaskownikiem pomiedziowanym zgrzewanym egzotermicznie. NIedługo planuję budowę domu i prawdopodobnie zaprojektuję sobie uziom mieszany poziomy i pionowy, a dla racjonalizacji kosztów zrobię "połowę" otoku i 2-3 szpilki min. 6 m. Uziom pionowy głębokości min. 6 m zapewnia najbardziej stabilne w ciągu roku wartości uziemienia (prawie całkowity brak wpływu wilgotności gruntu). Otok pozwala uzyskać bardzo małe wartości rezystancji uziemienia, ale też najbardziej zmienne w ciągu roku, nawet do 3x. Natomiast dziwi mnie zalecanie przez doświadczonych inżynierów przekroju płaskownika niezgodnego z żadną normą - minimum dla stali ocynkowanej to 90 mm2 czyli 30x3 mm lub 25x4 mm. Przypuszczam, że są to osoby z UB do kierowania robotami, a nie projektowymi... Pozdrawiam.

  • @mariuszjanus404

    @mariuszjanus404

    3 жыл бұрын

    0:50 w tym momencie każdy powinien wyłączyć film, bo doradzanie na podstawie otrzymanych rad, samemu nie mając o tym pojęcia tworzy patologie budowlane... popieram błędy wymienione przez kolegę spajdi, ale dodatkowo zastanawia mnie czy twoi doradcy mówili coś o odległości bednarki od budynku? Albo o tym, że sama nazwa OTOK wskazuje na to, że uziemienie ma być dookoła budynku? Przerywanie bednarki z miejscu w którym nam nie pasuje? To już mogłeś wbić szpilki, wyszło by na to samo, bo w tym momencie nie masz uziomu otokowego tylko kawałek płaskownika w ziemi. Temat przekrojów też załamuje, ale o doradcach świadczy fakt odradzenia uziomu fundamentowego. Tylko uziom fundamentowy to nie wąsy spawane do zbrojenia tylko bednarka wpuszczona w zbrojenie stanowiąca osobny element tylko to odprowadzania potencjału (uziom fundamentowy sztuczny).

  • 3 жыл бұрын

    Masz rację, pomagają mi osoby z uprawnieniami wykonawczymi z bardzo długim stażem pracy. Wszystko co napisałeś jest bardzo ciekawe i mam nadzieję, że oglądający mój film doczytaja to w sekcji komentarzy. Dzięki twoim uwagą, wykonam kilka pomiarów w różnych porach roku, żeby zobaczyć jak się ma opór do różnych por roku. Jak będę pamiętał to wykonam też pomiary w przeciągu paru lat żeby sprawdzić jak się ma bednarka i czy nie trzeba jej wspomóc. Na to będzie trzeba jednak poczekać

  • 3 жыл бұрын

    @Mariusz Janus Do mojego otoku można się przyczepić, tak jak do wielu rzeczy, które wykonuje lub będę wykonywał podczas budowy. Mam kreatywne podejściem do budowy, ale nie oznacza to, robię coś nieodpowiedzialnego i niebezpiecznego. Zaznaczyłem w filmie kilka razy, że nie jestem elektrykiem, więc to chyba oczywiste, że nie jestem wyrocznią w tym temacie, poruszam jedynie bardzo ważny temat, o którym nie można zapomnieć (sam tytuł świadczy o tym, że ten film NIE jest poradnikiem). Zachęcam do obejrzenia moich innych materiałów np. o izolacjach, gdzie wypowiadam się w tematach mojej branży :)

  • @miettar807
    @miettar8073 жыл бұрын

    Wydaje mi się i koledzy mówili. A kto zrobil pomiary? Tym bardziej że to dom w górach. Istotne jest wykonanie pomiarow i jeśli rezystancja jest większa niż 10 Ohm trzeba wbić uziom gleboki czyli szpilki. Chyba kierownik budowy powinien o tym wiedzieć.

  • 3 жыл бұрын

    Kierownik to oczywiście wie, ale takowe pomiary wykonuje się po zakończeniu prac, a nie w ich trakcie. Osoba wykonująca pomiary zrobi to na pewno, rzetelnie, a nie tak jak ma to miejsce bardzo często przy budowie domków jednorodzinnych.

  • @miettar807

    @miettar807

    3 жыл бұрын

    @ Ja wykonuje pomiar zawsze po zmontowaniu instalacji. Widocznie w Niemczech mamy inne wytyczne. :) W twoim przypadku jak znam życie moze byc problem z tym uziemieniem zwłaszcza jak będzie sucho w lecie. Ale życzę szczęścia.

  • 3 жыл бұрын

    Jak tylko uda mi się obsypać cały dom to dla własnej ciekawości zrobię pomiary, bo akurat będzie lato. Dziękuję za dobrą sugestię