Пікірлер

  • @Lubie_Placki_00
    @Lubie_Placki_00 Жыл бұрын

    Cześć. Wrzuć coś na temat swojej fotowoltaiki oraz falownika Solar Edge. Jak się sprawuje na różnych połaciach oraz statystycznie rok do roku.

  • @konradlangwald7082
    @konradlangwald7082 Жыл бұрын

    Produkcja będzie zależała od kierunku w jakim skierowane są panele oraz kąta nachylenia. W miesiącach październik-marzec najlepiej mieć większy kąt (co najmniej 50 stopni - śnieg też będzie lepiej się zsuwał) a od kwietnia do września 1/4 paneli na wschód, 1/2 na południe, 1/4 na zachód. Jednym słowem uzyskanie jak największej autokonsumpcji nie jest sprawą łatwą.

  • @alpakizjury
    @alpakizjury Жыл бұрын

    Zakładałeś dodatkowy licznik prądu?

  • @alpakizjury
    @alpakizjury Жыл бұрын

    Jestem w trakcie inwestycji w solaredge, mam tez problem z połaciami dachu. Jak chłopaki zabezpieczyli przewody na dachu?

  • @mariuszstec1059
    @mariuszstec1059 Жыл бұрын

    Dobry materiał wszystko do rzeczy

  • @rostawi3144
    @rostawi31442 жыл бұрын

    Co oznacza taki postrzępiony wykres dzienny, u mnie wygląda jak grzebień.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8072 жыл бұрын

    To zależy. Jak w idealnym słońcu od rana do wieczora wykres jest postrzępiony, to znaczy najprawdopodobniej że falownik się resetuje z powodu albo zbyt wysokich napięć na fazach, albo zbyt dużej różnicy napięcia między fazami. A jaki falownik ?

  • @rostawi3144
    @rostawi31442 жыл бұрын

    SolarEdge 6 kW . 16 paneli. działa od 21 marzec 2022 koło Nowego Sącza .

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8072 жыл бұрын

    @@rostawi3144 a jak długie są przewody i jaki przekrój od falownika do licznika? Jak więcej niż kilka metrów i przekrój mniejszy od 6, to będzie wariował falownik.

  • @rostawi3144
    @rostawi31442 жыл бұрын

    I tu chyba mamy problem od falownika do licznika około 40 m , na protokole odbioru pisze że wykorzystano przewód do prądu zmiennego NYY 5X4, ale to na 10 m bo potem był mój który już miałem wcześniej zakopany na potrzeby garażowego warsztaciku, wieczorem sprawdzę jaki przekrój. Mogę prosić wieczorem o telefon - 607 765 800. Miałem taką sytucję, przy większej produkcji około 30 , żona zaczeła coś działać na piekarniku i wybiło mi kilkakrotnie zabezpieczenie krańcowe. Myślałem że walnoł piekarnik, ale obecnie wszystko znowu wszystko działa, więc czekam teraz na lepsze dni aby sprawdzić czy znowu będzie się tak działo.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8072 жыл бұрын

    Ja mam przekrój 6, takie bezpieczne minimum u mnie określili. Kablą mam około 10metrów. Innym dookoła mnie się resetuje, a mi nic.

  • @Lubie_Placki_00
    @Lubie_Placki_002 жыл бұрын

    Dzien dobry. Chciałbym Pana zachęcić do przygotowania podsumowania kolejnego roku produkcji energii. Jestem o kilku miesięcy użytkownikiem systemu opartego o SolarEdge przy czym to jeszcze zbyt krótko, aby wyciągać daleko idące wnioski. Generalnie wszystko wygląda bardzo zachęcająco. 👍

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8072 жыл бұрын

    Cześć. Poprzedni rok 2021 dał mi 5,1MWh. Miałem okazję porównać moją instalację 6,2kWp na fatalnym dachu z instalacją opartą na mikrofalownikach w prawie idealnych warunkach instalacji południowej. Południowa 5,8kWp dawała w słoneczne dni po około 4kwh więcej niż moja. Czyli moja pracuje jak 5,2kWp, więc jest dobrze. Tak jak zakładałem, ale nie idealnie. Niestety od zachodu nic nie mogę więcej dać, bo znowu drzewa, ogólnie starcza mi prądu na wszystko więc nie jest źle. Nie planuję robić kolejnego podsumowania, zarobiony jestem przy frezarce cnc, chyba że któregoś pięknego dnia nie będzie nic ciekawszego do roboty, co się u mnie zazwyczaj nie zdaża. Przypomniało mi się coś. Jak chcesz porównać swoją instalację do innych, wchodzisz na stronę solaredge, tam gdzie logowanie do swojego systemu, ale nie logujesz się, tylko wybierasz public sites i masz dostęp do wszystkich udostępnionych danych z innych instalacji. Super jak chcesz porównać do innej o podobnej mocy.

  • @Lubie_Placki_00
    @Lubie_Placki_002 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Dziękuję za odpowiedź, która utwierdza mnie w przekonaniu co do słusznej decyzji zakupowej. Co prawda w moim przypadku orientacja jest mniej skomplikowana bo wszystkie panele, najdują się w kierunku pd-wschód, ale kluczem do wydajnosci jest optymalizacja. Oprócz zimy a częściowego zaśnieżenia paneli (które optymalizacją mozna bylo poprawić) mam w pobliżu komin a na nim anteny ( internet + tv - co powoduje chwilowy cień ) + pobliski słup energetyczny, który co prawda tylko w zimie i tylko na krótki czas zacienia, ale małym szkodnikiem można go nazwać. Generalnie system jest bardzo fajny i wszystko bezproblemowo produkuje. Jeszcze raz dziekuje za odpowiedź i Dobranoc

  • @Riko-yj2ws
    @Riko-yj2ws2 жыл бұрын

    Dzień dobry Mam problem w połączeniem wifi.nieb lampka Rano nieumie się sam połączyć ,jak wyłączę falownik i włączę to wtedy złapie.ruter działa jest ok My skin pan że słaby zasięg wf czy co może być przyczyną bo mam problem Proszę o radę

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8072 жыл бұрын

    Ja mam router wifi 2 metry od falownika i już go nie łapie. Połączenie mam zrobione po kablu sieciowym, a nie po wifi. Z tego co kojarzę, to nie jest to mocny punkt falowników solaredge, gdzieś tam się w środku dopina antenkę dla wzmocnienia zasięgu odbioru, ale takie rzeczy to trzeba z instalatorem omówić, bo oczywiście samemu nie radzę w środku grzebać. Jak jest na gwarancji, to instalator powinien zadbać o to aby ten falownik gadał poprawnie z siecią internetową.

  • @Riko-yj2ws
    @Riko-yj2ws2 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 no jak go wyłączę i śpiworem to łapie.ale z rana widzę gdy produkcja się zaczyna to nieumie sam.i mam problem.mam wzmacniacz sygnału ale to muszę od nowa chyba wybrać zeskanować kod i sieć wybrać bo inna nazwa jest nie

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8072 жыл бұрын

    @@Riko-yj2ws yyy, że jak inna nazwa jest, znaczy sieć zmienia nazwę po nocy? Może zwyczajnie router się restartuje, albo następuje zmiana adresu IP, ale to nie powinno mieć wpływu na nazwę sieci. Nazwa sieci powinna być stała. Jeżeli zmienia się codziennie, to router jest źle skonfigurowany.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8072 жыл бұрын

    Aaa, że wzmacniacz ma inną nazwę sieci ? Sorry, ale ciężko Cię zrozumieć. Słownik chyba sporo zmienia w Twoich pytaniach.

  • @Riko-yj2ws
    @Riko-yj2ws2 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 tak mam neostrada 1sieć ,ale wzmacniacz mam też na piętro i ma inną nazwą ale mocny sygnał i będę go dawał do piwnicy falownika.no ale jeszcze niema kodu do apki a to tam chyba trzeba konfig na nowo sieć co?

  • @elektryk5
    @elektryk52 жыл бұрын

    :)

  • @marcinwybraniec5843
    @marcinwybraniec58432 жыл бұрын

    Wydali pieniądze to i zainteresowanie jest .Też mam chęć dołożyć do max 10kWp

  • @arrtur34
    @arrtur343 жыл бұрын

    Kasowo to przedstw

  • @adamg4108
    @adamg41083 жыл бұрын

    Kolego, materiał świetny. Mógłbyś proszę cyferkami jeszcze te 4 najsłabsze jesienno zimowe miesiące opisać? Albo cały rok gdyby Ci to nie stanowiło. Zamierzam całkowicie odciąć się od sieci i zbieram dane. Takie nieoptymalne warunki jak u Ciebie są dla mnie super przykładem bo sam wiesz, że papier swoje a życie swoje. U mnie jeszcze dojdzie turbina bo tu gdzie mieszkam wieje w zimie fest ale to nie temat na Twój kanał. Generalnie super materiał. Pozdro

  • @oloolo5725
    @oloolo57253 жыл бұрын

    Chciałem się zapytać czy jest Pan zadowolony że wybrał solaredge? Czy przez ten rok miał Pan jakieś problemy z tą instalacja jakieś niemiłe niespodzianki?

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    A skąd. Wszystko fajnie śmiga. Najlepsze jest to że znajomym resetują się falowniki po przekroczeniu 254v na fazę, a u mnie i przy 255 dalej pracuje. Nie wiem ile solaredge ma ustawione max napięcie na fazę, ale wygląda że znacznie więcej niz te 254v

  • @kryka478
    @kryka4783 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Napięcie przy którym następuje restart falownika jest ustawione w normie, którą ustawiasz na falowniku. To bardziej zależy od instalatora / użytkownika niż od producenta inwertera.

  • @mikusion
    @mikusion3 жыл бұрын

    SolarEdge jest bardzo dobrym produktem, ja mam 10x 410W bifacial i w dobrych dniach mam chwilowo ponad 4.5kW na wejsciu falownika. Z tych smiesznych modułow z optami solaredge mam 20-30 kWh dziennie (za ostatnie 2tyg) a wiec dobry wskaznik 6kWh z 1kW ukladu mam praktycznie zawsze spelniony. Plusy to prosta diagnoza w przypadku problemow (praktycznie zdalnie w calosci) i kompletna niezaleznosc per panel. Jestem happy. Wg symulatora moje roczne zuzycie 3200 kWh przy netmeteringu 80% zostanie z nawiazka pokryte.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8072 жыл бұрын

    @@mikusion z tym rocznym zużyciem to jest tak że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Może przydałaby się jakaś mała klima, albo indukcja, i już szlak trafia plan. Wiem po sobie. U mnie to 80% z 5mWh rocznie ślizga się po linii dosyć mocno, przypuszczam że niewiele dopłacam za prąd, a na początku zużycie też miałem około 3mWh rocznie. Dobrze jest mimo wszystko o te 0,5mWp więcej sobie sprawić niż mówi roczne zużycie.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8072 жыл бұрын

    @@kryka478 raczej od instalatora. Mało kto dostał hasło admina aby móc to u siebie zmienić. Poczytaj ilu ludziom się resetują falowniki i nic nie mogą zrobić. Max napięcie to jedno, ale jest jeszcze różnica międzyfazami, która też powoduje restarty.

  • @jankos5962
    @jankos59623 жыл бұрын

    Witam możesz opisać ile masz paneli i po której stronie mam taką samą instalację 6.03kWp. Gdzie mam 5 paneli na wschodzie 3 panele na południu i 10 na zachodzie instalację mam od 20.11.2020.i do tej pory wyprodukowało mi 360 kWh. i nie wiem czy mam się martwić czy nie.Instalator zapewniał że zrobi 6OOO kWh. Wciągu roku.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    Cześć. Proszę sobie oglądnąć mój pierwszy film na KZread. Mam tam tych filmów zaledwie kilka to łatwo znaleźć. I druga sprawa, te od zachodu u Pana zaczną dopiero dobrze pracować gdzieś od kwietnia. Ja mam fatalny dach. Mam 8 paneli na wschód, około 10stopni odchylonych w stronę północną, gdzie do tego jaskółki zimą odcinają część paneli, do tego mam 8paneli na południe, z 10stopni odchyleniem na zachód, oraz 3 panele po drugiej stronie domu, na południowy zachód. Na razie nie ma dobrego miesiąca na porównywanie mojej instalacji z Pańską, ale można sprawdzić te konkretne dni które podawałem w filmie. Jeszcze jedno. Instalacja kombinowana, czyli nie na południe, zawsze będzie miała gorsze uzyski niż południowa, ale za to lepiej jest wykorzystana, bo produkuje dłużej i jest większa autokonsumpcja, a to znaczy że traci się mniej prądu przy oddawaniu do energetyki. Więc sam uzysk w ciągu dnia to jedno, a dobre wykorzystanie tego prądu to druga sprawa.

  • @emilduda3816
    @emilduda38163 жыл бұрын

    Ja mam instalacje 10 kW. Od 11 mają do 28 wyprodukowała 820 kWh. Czy to jest prawie dwa razy więcej jak wasze instalacje w tym czasie, czy mam się martwić?

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    @@emilduda3816 Wiesz, nie napisałeś jaka to instalacja, czy wschód-zachód czy południowa. Ocenianie całego miesiąca to raczej kiepska sprawa do porównywania. Znajomy ma instalację 11,5kw - południową i za ten miesiąc ma 1000kw. Wszystko zależy od pogody, a maj nas nie rozpieszcza. Moja ma robić jak 5kw. Skoro zrobiła połowę tego co Twoja 10kw, to jest dobrze. Pytanie tylko czy za nią nie przepłaciłeś, bo ostatnio modne staje się pchanie różnych dziwnych dodatkowych urządzeń. Znajomemu chcieli np wepchnąć dodatkowe akumulatory za 10k, na zasadzie że to jest super, bo jak nie ma prądu to on będzie miał. No tyle że zamiast oddawać do Tauronu to on musi ładować baterie z których skorzysta może kilka razy w roku. Instalacja południowa 10kw rocznie powinna zrobić od 9MW do 15MW w zależności od warunków i pogody. Jak się w tym zmieścisz to jest git.

  • @emilduda3816
    @emilduda38163 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Akurat u mnie jedna połać prawie na południe. Zanim kupiłem, porównałem wiele ofert, nie mam nic niepotrzebnego. Słonecznego dnia dobija do 70 kwh.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    @@emilduda3816 moja instalacja słonecznego dnia dobija do 37. Raz w życiu widziałem 38kw, ale ja mam potężne drzewo od zachodu, więc pewnie dalo by się więcej. Obejrzyj sobie mój pierwszy film. Jaki ja mam dach, gdzie połowa paneli jest na wschód i po 14 one już są praktycznie odcięte. Moja instalacja wyciągła wszystko co się dało z tak fatalnego dachu. A tak poza tematem, u mnie chodziło o to aby nie dawać paneli na zachód, bo jest pod lekkim odwróceniem na północ, a to już nie miało by sensu. Poza tym, chciałem nie przekraczać tych 6,5kw i nie musieć się później przejmować strażą pożarną i tym dodatkowym 1000zł za podpis znawcy od zabezpieczeń przeciwpożarowych. Bo to strata kasy. Taki podpisik nie powinien kosztować więcej niż 100zł. Już ktoś chciał łapę położyć na tym temacie, bo za dużo instalacji przybywa. Taki kraj.

  • @marcovanbasten6
    @marcovanbasten63 жыл бұрын

    Szkoda że Pan nie wybrał instalacji na mikrofalowikach

  • @stanislawd8363
    @stanislawd83633 жыл бұрын

    Witam może pan zdradzić która to firma robiła panu te panele pozdrawiam

  • @lechjanowski9923
    @lechjanowski99233 жыл бұрын

    Mieszkam w okolicach Nowego Sącza i jestem zainteresowany panelami, dach tez nie należy do prostych. Wiem, że nie chce Pan podawać na KZread'ie nazwy firmy instalacyjnej - ale tak może prywatnego maila?

  • @oskarrakso2730
    @oskarrakso27303 жыл бұрын

    W czerwcu założyłem tez solar edge 7 kw. 25 paneli z optymalizatorami 8 wschód. 8 południe. 9 zachód. W sumie 8 kw. Miałem 2 razy max nieco ponad 50

  • @oskarrakso2730
    @oskarrakso27303 жыл бұрын

    Cis się wysłało za wcześnie. Max pracy kilka razy miałem ponad 7 kw w piku Teraz przy słonecznym dniu dniu produkuje ok 30kwh na dobę. Te 50 oczywiście tez na dobę. Interesuje mnie jeśli możliwe. Jaka była u ciebie cena.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    @@oskarrakso2730A ile Ty dałeś? Z falownikiem 7kw i prawie 0,8kw więcej w panelach to pewnie dałeś z ponad 30k ? O ile bez dofinansowań z gmin i innych dziwactw ?

  • @oskarrakso2730
    @oskarrakso27303 жыл бұрын

    elektro fotowoltaika 35tys

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    @@oskarrakso2730 no to na prawdę sporo. Tak to jest jak się bierze więcej paneli a słabszych. Ja mam tylko 19 paneli przy instalacji 6,27 kw. Z falownikiem 6 kw nie wyszło z tego co pamiętam 30k. Niedawno dostałem 5000 z mój prąd, a w przyszłym roku zwrot vat, więc w komplecie pozostanie jakieś 20k do zwrócenia się w kilka lat. Jest lepiej niż myślałem. Z palcem w tyłku moja zrobi 6,5 MW rocznie. I o to chodziło.

  • @wiktorpanek7800
    @wiktorpanek78003 жыл бұрын

    W jakim rejonie małopolski pan mieszka ?

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    Ja? Województwo małopolskie. W okolicy Wadowic.

  • @wiktorpanek7800
    @wiktorpanek78003 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 wsm nie tak daleko ode mnie. Jak ze sprawnością takiej instalacji w naszych okolicach ?

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    @@wiktorpanek7800 no bardzo dobrze. Ja jestem pozytywnie zaskoczony. Oczywiście wszystko zależy od warunków i zacienienia paneli. U mnie wschód widać dopiero po 8 i słońce znika za horyzontem już około godziny 16, do tego dach wschód zachód i jedna połać na południe, a i tak super wydajnie to pracuje. W moich fatalnych warunkach instalacja 6,2 kWp robi jak powiedzmy 4.8kWp latem i około 5.3 kWp wiosną i jesienią, bo mam lepsze kąty na właśnie chłodniejsze miesiące.

  • @donio09
    @donio093 жыл бұрын

    Przy rozwiązaniu solaredge warto jeszcze zwrócić uwagę, że minimalna ilość paneli, żeby ruszyła produkcja prądu, to 16 (14 przy zastosowaniu odpowiednich optymalizatorów, w szczególnym przypadku też 13 przy inwerterze 3kW), niezależnie od mocy inwertera. Mi pewna firma założyła dwa miesiące temu 12 sztuk na dach, ok. 4kWp i do tej pory instalacja nie produkuje prądu. Dopiero w zeszłym tygodniu doczytali w instrukcji, że musi być więcej paneli i optymalizatorów, żeby to w ogóle ruszyło. Teraz czekam na dołożenie dwóch paneli na połać północno-wschodnią, bo na południowo-zachodniej już nie ma miejsca, oraz wymianę optymalizatorów.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    No to straszny pech, ale przy 4kWp to się nie opłaca pchać w SE. Znacznie taniej wychodzą mikroinwertery.

  • @donio09
    @donio093 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 cóż, zebrałem kilka ofert od kilku firm, jedynie pewnie firma na C z S na końcu zaproponowała rozwiązanie na mikroinwerterach, ale dała przy tym cenę 180% ceny konkurencji przy mniejszej ilości paneli i niższej mocy. Firma, którą wybrałem, zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie na początku, cena podana przez nich była mniej więcej jak konkurencji (mam mały i skomplikowany dach), a konkurencja proponowała coś innego niż SE. Dobre pierwsze wrażenie niestety później znikło.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    @@donio09 no tak ale firma z C na początku i S na końcu ogólnie była u nas odradzana. Że doprowadzają do podpisania umowy a później odzywają się dopiero po kilku miesiącach. Ja tam wolę zapłacić trochę więcej i mieć pewność że będzie to śmigać.

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita3 жыл бұрын

    2:06 Panele cienkowarstwowe nie wymagaja optymalizatorów. 🤨

  • @DBronek
    @DBronek3 жыл бұрын

    cień to cień nawet na super plastycznym panelu . słabsza sprawność drożej i trzeba więcej powierzchni. ale wszystko się rozwija. wolę póki co mieć jeden czy pół panela wyłączone przez optymizer gdy reszta chodzi na ful w i łatwiej jest skonfigurować układ. Zresztą każdy ma inaczej

  • @przemysawmamot4224
    @przemysawmamot42244 жыл бұрын

    Witam . W faolowniku nie ma fabrycznie antenki i dlatego nie działa wifi. Miałem ten sam przypadek. Czy firma zaproponowała Panu mood bus ? To takie urządzenie które mierzy przepływ prądu w obu kierunkach i na aplikacji widać zużycie oraz eksport. U mnie instalacja pracuje od końca lutego . Ciekawy materiał Pozdrawiam.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    Z tego co ja kojarzę, to mod bus to protokół komunikacyjny, do komunikowania się między różnego rodzaju urządzeniami, a nie urządzenie do czegokolwiek. Falownik Solaredge ma wbudowanych kilka protokołów do przyłączenia różnych dziwnych bajerów, ale tak na prawdę wystarczy znać wyprodukowaną wartość energii, a resztę wyczytać z licznika dwukierunkowego. Wtedy widać ile oddało się do sieci z tego co się wyprodukowało, więc łatwo stwierdzić ile zjadł z tego dom. Więc raczej nie byłbym zainteresowany dodatkowym udziwnieniem za które oczywiście trzeba zapłacić. Firma która mi robiła fotowoltaikę nie stosuje udziwnień. Albo to znaczy że wg nich nie są przydatne, albo po prostu nie chcą nikogo naciągać na niepotrzebne koszty.

  • @przemysawmamot4224
    @przemysawmamot42243 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Nie jest to udziwnienie moim zdaniem . Wszystko wudzę w czasie rzeczywistym nie muszę biegac do licznika. Ale kazdy jak kto woli. Napisalem mod bus bo tak nazywają to urządzenie i tyle

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    @@przemysawmamot4224 biegać do licznika? Od tego jest aplikacja na telefon. Dlatego twierdzę że takie dodatki do falownika to udziwnienie, bo to wszystko już jest w zasięgu ręki...

  • @przemysawmamot4224
    @przemysawmamot42243 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 no o to chodzi ze w apk bez mod bus nie widzisz zużycia a tylko produkcję

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    @@przemysawmamot4224 w aplikacji MySolaredge nie widzę, ale w aplikacji e-licznik widzę ile oddałem, więc jedno minus drugie i widzę ile zużyłem. Większości to wystarcza. Ale są też ludzie którzy założyli fotowoltaikę w zeszłym roku, i jeszcze nigdy nigdzie się nie logowali aby sprawdzić ile wyprodukowali, albo chociaż upewnić się czy im to działa 🤣. Ostatnio kogoś takiego poznałem. Nie miał nawet pewności że to w ogóle działa 🤣

  • @darekk.2691
    @darekk.26914 жыл бұрын

    Z tego co widziałem to brakuje ogranicznika przepięć na przewodzie RJ - internetowym. Falownik jest przez to niezabezpieczony.

  • @andrzejartymiak1286
    @andrzejartymiak12864 жыл бұрын

    Mnie też dwie firmy odradzały. Trzecia zrobiła w solaredge'u.5,76 i fajnie hula

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    A nie interesował się Pan czasem piecem elektrycznym CO ? Chyba kupię takie coś, dołożę paneli i będzie oszczędne grzanie w centralnym.

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita3 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Jest to jakas opcja, ale moze lepiej folie podłogowe i lub podczerwień?🤔

  • @73marian33
    @73marian334 жыл бұрын

    Uzyski fajne bo w marcu-maju była susza, ale się skończyła i w czerwcu jest kicha.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    Bo ja wiem czy kicha. Na pogodę wpływu nie mamy, a i tak czerwiec pomimo kiepskiej pogody wychodzi całkiem nieźle.

  • @73marian33
    @73marian334 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Tak ale jest sporo mniej :)

  • @przemysawmamot4224
    @przemysawmamot42243 жыл бұрын

    @@73marian33 W całej Polsce czerwiec był słaby .

  • @piotraba5400
    @piotraba54004 жыл бұрын

    witam mam pytanie o optymizatory jak się je dobiera też mam powalony dach doradzi mi ktoś jaki optymizator ? jak tak to mam zamiar kupić Panele Sharp NU-BA monokrystaliczne 385 W 25sztuk moc 9.65kw a falownik SolarEdge SE9k

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    Szczerze mówiąc to korzystniej wychodzą te mikroinwertery o których ktoś tu wcześniej wspominał. Ja poza samym faktem że każdy panel pracuje osobno, to nie widzę innych plusów tych optymizerów. Jak się je dobiera? Chyba po prostu do mocy paneli. Mam panele 330W i takie też optymizery. Ja nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, raczej tylko zadowolonym zaawansowanym użytkownikiem, więc jakieś rady techniczne to nie tutaj. A w jakim województwie, jeżeli można zapytać?

  • @piotraba5400
    @piotraba54004 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 MAZURY

  • @przemysawmamot4224
    @przemysawmamot42243 жыл бұрын

    @@piotraba5400 www.solaredge.com/sites/default/files/se-p-series-add-on-power-optimizer-datasheet-pl.pdf

  • @karolloezd
    @karolloezd3 жыл бұрын

    I co założyłeś? Mikroinwertery, optymalizatory, czy na razie nic :)

  • @DBronek
    @DBronek4 жыл бұрын

    Mam od 19.V.2020r- 9,8 Kwp na SolarEdge (10kw) z optymizerami . Panele : 22sztuki 350Wat monokryształ na południe i 6 szt na wschód . I jestem zaskoczony pozytywnie sprawnoscią tych wschodnich . Niewiele odbiegają od tych poludniowych m/w w sumie to ok 10% mniej energii niz te poludniowe. Dach 30 st Kołobrzeg . Koszt brutto przed jeszcze odliczeniami ok 5100 za Kwp . Rekord w krótkim uzytkowaniu to 31 maja 72 kWh . PS . Ja tankuję dwa samochody EV za darmo co daje mi ok 1000 zl miesiecznie na paliwie.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    Czysty zysk.

  • @przemysawmamot4224
    @przemysawmamot42243 жыл бұрын

    Mam zbiedzoną instalację he również u mnie rekord 72 kwh było to 01.06. Pozdrawiam .

  • @bartolomeonew
    @bartolomeonew2 жыл бұрын

    w jaki sposób ładujesz te 2 samochody EV za darmo? Tylko w dzień? czy jako prosument w nocy, odkupując prąd od elektrowni (za 20% ceny)?

  • @DBronek
    @DBronek2 жыл бұрын

    @@bartolomeonew nie rozumiesz zasad prosumenta. Temat wielokrotnie tłumaczony i opisywany. Prąd kupujemy normalnie po cenach w odpowiednich i wybranych taryfach. Noc tanio itp.. Natomiast to co dostarczam do sieci jako nadmiar niewykorzystany odbieram w 80%, To czysta matematyka a nie magazyn w sensie fizycznym. Czy darmo ładuję? Nie wiem? Place 1/4 tego co przed panelami bo produkuje za mało, ale auta nie są wyrwane z domu na innej instalacji więc pranie, prasowanie, TV itd mieszają się z ładowaniem... Ale benzyny nie kupuję. Generalnie ładuje w tzw tanim prądzie

  • @bartolomeonew
    @bartolomeonew2 жыл бұрын

    @@DBronek właśnie doskonale rozumiem na jakich zasadach funkcjonuje prosument, stąd moje pytanie jakim cudem tankujesz 'za darmo'. Chyba, że mając 2 samochody jeździsz każdym co drugi dzień, gdzie jeden z nich ładuje się w południe. Rozumiem, że Twoje 'tankuję 2 EV za darmo' to tylko taka figura retoryczna...

  • @danielch.1308
    @danielch.13084 жыл бұрын

    17 kwietnia uruchomiłem instalację o mocy 5.6 kWp zainstalowaną na połaci dachu skierowanym w kierunku południowym z przekoszeniem 15 stopni na zachód. Mój uzysk w miesiącu maju to 640 kWh. Po odjęciu dotacji kosztowało mnie to 4800 zł w raz z pięcio letnim ubezpieczeniem i odbiorem Pana z dozoru technicznego.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    No tak, ale to miałeś przyjacielu prawie idealne warunki do tego. Nie musiałeś płacić dodatkowo za optymalizatory. Same optymalizatory kosztowały mnie prawie 4000zł i do tego musiałem zrobić instalację 6,25 aby mieć z niej 5,5kWp czyli kolejne 1500 drożej. Twoja instalacja zwróci się ze dwa lata szybciej niż moja. Ze swojej w kwietniu miałem prawie 800kW a w maju 600, ale wiadomo, moje warunki są znacznie gorsze, do tego okolice to teren górzysty i ciężko tu o ładną pogodę. Ale co tam. I tak się ładnie zwraca. Ostatnio właśnie wywaliłem butle z gazem i wstawiłem indukcję na 3F. A teraz jestem w trakcie robienia tunelu w kominie dla klimatyzatora. Nie chodzi mi o samo niepłacenie rachunku za prąd, tylko też o podniesienie komfortu życia w takim domu.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    Apropo, a dokładniej to jakie dofinansowania miałeś? Ja korzystałem tylko z mój prąd i ze zwrotu podatku Vat.

  • @danielch.1308
    @danielch.13084 жыл бұрын

    W mojej gminie było 80% dofinansowania. Gmina środki pozyskała z Wielkopolskiego Funduszu Ochrony Środowiska. Także w moim przypadku płaciłem 4800 wliczając w to ubezpieczenie i odiór. Na przyszły rok planuje montaż ogrzewania elektrycznego - maty grzewcze. Obecnie ogrzewam dom kotlownią na biomasę.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    @@danielch.1308 No tak, ale gdyby Pan miał taki dach jak ja, to już by z dofinansowania tego nie zrobili. Nie ma czego nawet porównywać. U nas też było dofinansowanie 70%, ale nikt się podjąć nie chciał tego dachu i optymalizatorów.

  • @technik87
    @technik874 жыл бұрын

    Witam, a nie interesował się pan instalacją na mikroinwerterach zamiast na falowniku centralnym? Wydaje mi się że wyszło by taniej niż z optymalizatorami i działało by sprawniej. Ja mam mocno zacieniony dach ale microinvertery i panele monokrystaliczne połówkowe dają radę ;-) Polecam stronę "shadowcalculator.eu" można sobie wymodelować wszystkie zacienienia na dachu od drzew czy innych budynków. Słonka życzę ;-)

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    Szczerze mówiąc to nikt mi takiej możliwości nie przedstawił. Natomiast nie wiem jak by się to sprawdziło, bo pomimo że te panele można podzielić na 3 osobne gałęzie (wschód, południe od strony wschodu, południe od strony zachodu) to nawet i w tych osobnych gałęziach następują zacienienia jak słońce zaczyna mijać którąś z jaskółek, albo komin od zachodu. Nie chciałbym np aby komin odcinał wszystkie 3 panele - teraz osłabia tylko jeden panel. Przyznam się szczerze że tego tematu wcale nie brałem pod uwagę - bo nie wiem na ile sprawnie to sobie radzi z poszczególnymi zacienionymi panelami w swojej grupie. Natomiast na pewno nie chciałbym ciągnąć osobnych kabli do każdego z mikroinwertera - i też nie chciałbym takich komplikacji u siebie w domu - przypuszczam że to nie są małe falowniki - pomimo tego że mikro. Przedstawiał ktoś gdzieś na YT podobną instalację do mojej na tych mikro ? chętnie bym obejrzał co to potrafi. A te panele halfcut to z tego co pamiętam do najtańszych też chyba nie należą ? same halfcuty są o 100 - 150 zł droższe niż moje panele.

  • @technik87
    @technik874 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Ja mam 3 microinvertery (po 1300W) i każdy obsługuje 4 panele (330W), każdy panel pracuje niezależnie od innych i może być niezależnie ustawionym w dowolnym kierunku, z microinvertera wychodzi kabel 230V (4 metry) który można łączyć w stringi, od micro do micro lub podłączyć do skrzynki na wybrane fazy. Ja mam 3 micro więc każdy podłączyłem do innej fazy. Poczwórny inverter jest wielkości 45x45 cm i montuje się go do konstrukcji pod panelem. Są też pojedyncze i podwójne micro. Oczywiście każdy panel można monitorować niezależnie w aplikacji. Mikroinvertery i panele HC wybrałem ze względu na zacienienie - inverter stringowy by się tu nie sprawdził a solaredge z optymalizatorami był za drogi ;-) mikroinwertery.com - tu cała strona o micro. Prezentacja systemu Hoymiles "kzread.info/dash/bejne/iH2muK2JgbCylNo.html", ja u siebie mam akurat system DEYE ale zasada jest ta sama.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    @@technik87 A tak z ciekawości - jaka była by cena takiego mikroinvertera ? możesz któryś polecić ? gdybym w przyszłości chciał trochę mocy dołożyć - ale nie koniecznie do starego systemu ? podaj jakiegoś linka do tego który polecasz.

  • @karolloezd
    @karolloezd3 жыл бұрын

    Hoymiles ma problemy z komunikacją. Kiedyś to sprzedawaliśmy, ale jak ten problem pojawił się u niejednego i nie dwóch Klientów, to przeszliśmy na APsystems. Jak napisał "przedmówca" na mikroinwerterze każdy panel jest traktowany oddzielnie, gdyż każdy jest podłączony do oddzielnego wejścia mikroinwertera. Więc panele są podłączane równolegle do odseparowanych wejść. Przy obecnych panelach HC każdy z nich jest podzielony na sześć obszarów. Na dzień dzisiejszy chyba już lepiej się nie da :] . Oczywiście nie wspomnę, że maks napięcie na części DC to przy stosowanych przez nas panelach to 50V

  • @technik87
    @technik873 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 DEYE SUN1200G EU - 1600PLN - jest to wersja z komunikacją bezprzewodową "zigbee", z komunikacją PLC (po kablu zasilającym) kosztuje 1400PLN+

  • @sylwesterjarzebiak4482
    @sylwesterjarzebiak44824 жыл бұрын

    Witam. Fajny filmik. Też zainwestowałem w pv. 20-ego kwietnia tego roku, uruchomiona została instalacja o mocy 6,38 kWp, zamontowana na dachu południowy zachód. Mieszkam na Górnym Śląsku. Rekord jaki uzyskałem do tej pory to 8 maja: 39.99 kWh produkcji. Też śledzę wszystko na aplikacji w telefonie i też używam tego argumentu z samochodem. Pozdrawiam i dużo słoneczka życzę.

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    No i to jest właśnie ta różnica w mocy - moja instalacja w ten dzień dała 34,5 kWh - a jest niewiele mniejsza niż Twoja. Warunki wiele tutaj zmieniają. Zobaczymy co będzie dzisiaj - bo po tych deszczach wreszcie przyszedł słoneczny dzień. Drzewo za domem coraz bardziej zielone - powinno więcej zachodu odcinać - ale znów dzień dłuższy - więc może się to jakoś zrównoważy.

  • @kiriak83
    @kiriak834 жыл бұрын

    Mój rekord 39,77 z 18.05. Moc 5,85 KWP, poludniowy wschód, nachylenie dachu 15 stopni, Górny Śląsk. No i mam optymalizatory

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8074 жыл бұрын

    Wybaczcie chaotyczność i jąkanie się - ale ciężko było przekazać wszystkie moje spostrzeżenia - nie zapominając o czymś ważnym. I tak pominąłem mimo wszystko kilka kwestii - jak np to że w Marcu jeszcze był czas zimowy - stąd tak duży skok między marcem a majem. Przez te kilka miesięcy można powiedzieć że w tym temacie uzyskałem wyższy poziom wtajemniczenia (wiadomo - nie ryzykuje się, gdy jest jakiś cień szansy że może się nie udać - ale z moich wyliczeń przed zdecydowaniem się na instalację wszystko wskazywało że ma to sens i nie trzeba się obawiać) Czyli musiałem tylko znaleźć takiego kto się tego podejmie :)

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita3 жыл бұрын

    Dlaczego jesli gmina jest taka cfana, nie zbuduje wraz z mieszkancami jednej farmy slonecznej ( 5-10hektarow) a potem jej mieszkancy mieli by swoje panele na tym polu- tylko takie skakanie po jaskółkach?🧐🙄

  • @elektrofotowoltaika807
    @elektrofotowoltaika8073 жыл бұрын

    @@ArturZagaj-Izraelita no skąd. Takie rzeczy w Polsce nie przejdą. Gdyby nie naciski UE, to dalej królował by węgiel, a PV było by tak drogie aby się nie opłacało