Podsumowanie roku pracy instalacji PV 2020-2021 SolarEdge wschód-południe-zachód 6kWp

Jak obiecałem - przedstawiam co udało się osiągnąć po pełnym roku pracy instalacji - od 12 marca 2020 do 12 marca 2021. Krótki film podsumowujący uzysk roczny z instalacji wschodnio - południowej.

Пікірлер: 35

  • @mariuszstec1059
    @mariuszstec1059 Жыл бұрын

    Dobry materiał wszystko do rzeczy

  • @adamg4108
    @adamg41083 жыл бұрын

    Kolego, materiał świetny. Mógłbyś proszę cyferkami jeszcze te 4 najsłabsze jesienno zimowe miesiące opisać? Albo cały rok gdyby Ci to nie stanowiło. Zamierzam całkowicie odciąć się od sieci i zbieram dane. Takie nieoptymalne warunki jak u Ciebie są dla mnie super przykładem bo sam wiesz, że papier swoje a życie swoje. U mnie jeszcze dojdzie turbina bo tu gdzie mieszkam wieje w zimie fest ale to nie temat na Twój kanał. Generalnie super materiał. Pozdro

  • @konradlangwald7082
    @konradlangwald7082 Жыл бұрын

    Produkcja będzie zależała od kierunku w jakim skierowane są panele oraz kąta nachylenia. W miesiącach październik-marzec najlepiej mieć większy kąt (co najmniej 50 stopni - śnieg też będzie lepiej się zsuwał) a od kwietnia do września 1/4 paneli na wschód, 1/2 na południe, 1/4 na zachód. Jednym słowem uzyskanie jak największej autokonsumpcji nie jest sprawą łatwą.

  • @Lubie_Placki_00
    @Lubie_Placki_002 жыл бұрын

    Dzien dobry. Chciałbym Pana zachęcić do przygotowania podsumowania kolejnego roku produkcji energii. Jestem o kilku miesięcy użytkownikiem systemu opartego o SolarEdge przy czym to jeszcze zbyt krótko, aby wyciągać daleko idące wnioski. Generalnie wszystko wygląda bardzo zachęcająco. 👍

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    2 жыл бұрын

    Cześć. Poprzedni rok 2021 dał mi 5,1MWh. Miałem okazję porównać moją instalację 6,2kWp na fatalnym dachu z instalacją opartą na mikrofalownikach w prawie idealnych warunkach instalacji południowej. Południowa 5,8kWp dawała w słoneczne dni po około 4kwh więcej niż moja. Czyli moja pracuje jak 5,2kWp, więc jest dobrze. Tak jak zakładałem, ale nie idealnie. Niestety od zachodu nic nie mogę więcej dać, bo znowu drzewa, ogólnie starcza mi prądu na wszystko więc nie jest źle. Nie planuję robić kolejnego podsumowania, zarobiony jestem przy frezarce cnc, chyba że któregoś pięknego dnia nie będzie nic ciekawszego do roboty, co się u mnie zazwyczaj nie zdaża. Przypomniało mi się coś. Jak chcesz porównać swoją instalację do innych, wchodzisz na stronę solaredge, tam gdzie logowanie do swojego systemu, ale nie logujesz się, tylko wybierasz public sites i masz dostęp do wszystkich udostępnionych danych z innych instalacji. Super jak chcesz porównać do innej o podobnej mocy.

  • @Lubie_Placki_00

    @Lubie_Placki_00

    2 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Dziękuję za odpowiedź, która utwierdza mnie w przekonaniu co do słusznej decyzji zakupowej. Co prawda w moim przypadku orientacja jest mniej skomplikowana bo wszystkie panele, najdują się w kierunku pd-wschód, ale kluczem do wydajnosci jest optymalizacja. Oprócz zimy a częściowego zaśnieżenia paneli (które optymalizacją mozna bylo poprawić) mam w pobliżu komin a na nim anteny ( internet + tv - co powoduje chwilowy cień ) + pobliski słup energetyczny, który co prawda tylko w zimie i tylko na krótki czas zacienia, ale małym szkodnikiem można go nazwać. Generalnie system jest bardzo fajny i wszystko bezproblemowo produkuje. Jeszcze raz dziekuje za odpowiedź i Dobranoc

  • @elektryk5
    @elektryk52 жыл бұрын

    :)

  • @marcinwybraniec5843
    @marcinwybraniec58432 жыл бұрын

    Wydali pieniądze to i zainteresowanie jest .Też mam chęć dołożyć do max 10kWp

  • @jankos5962
    @jankos59623 жыл бұрын

    Witam możesz opisać ile masz paneli i po której stronie mam taką samą instalację 6.03kWp. Gdzie mam 5 paneli na wschodzie 3 panele na południu i 10 na zachodzie instalację mam od 20.11.2020.i do tej pory wyprodukowało mi 360 kWh. i nie wiem czy mam się martwić czy nie.Instalator zapewniał że zrobi 6OOO kWh. Wciągu roku.

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    3 жыл бұрын

    Cześć. Proszę sobie oglądnąć mój pierwszy film na KZread. Mam tam tych filmów zaledwie kilka to łatwo znaleźć. I druga sprawa, te od zachodu u Pana zaczną dopiero dobrze pracować gdzieś od kwietnia. Ja mam fatalny dach. Mam 8 paneli na wschód, około 10stopni odchylonych w stronę północną, gdzie do tego jaskółki zimą odcinają część paneli, do tego mam 8paneli na południe, z 10stopni odchyleniem na zachód, oraz 3 panele po drugiej stronie domu, na południowy zachód. Na razie nie ma dobrego miesiąca na porównywanie mojej instalacji z Pańską, ale można sprawdzić te konkretne dni które podawałem w filmie. Jeszcze jedno. Instalacja kombinowana, czyli nie na południe, zawsze będzie miała gorsze uzyski niż południowa, ale za to lepiej jest wykorzystana, bo produkuje dłużej i jest większa autokonsumpcja, a to znaczy że traci się mniej prądu przy oddawaniu do energetyki. Więc sam uzysk w ciągu dnia to jedno, a dobre wykorzystanie tego prądu to druga sprawa.

  • @emilduda3816

    @emilduda3816

    3 жыл бұрын

    Ja mam instalacje 10 kW. Od 11 mają do 28 wyprodukowała 820 kWh. Czy to jest prawie dwa razy więcej jak wasze instalacje w tym czasie, czy mam się martwić?

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    3 жыл бұрын

    @@emilduda3816 Wiesz, nie napisałeś jaka to instalacja, czy wschód-zachód czy południowa. Ocenianie całego miesiąca to raczej kiepska sprawa do porównywania. Znajomy ma instalację 11,5kw - południową i za ten miesiąc ma 1000kw. Wszystko zależy od pogody, a maj nas nie rozpieszcza. Moja ma robić jak 5kw. Skoro zrobiła połowę tego co Twoja 10kw, to jest dobrze. Pytanie tylko czy za nią nie przepłaciłeś, bo ostatnio modne staje się pchanie różnych dziwnych dodatkowych urządzeń. Znajomemu chcieli np wepchnąć dodatkowe akumulatory za 10k, na zasadzie że to jest super, bo jak nie ma prądu to on będzie miał. No tyle że zamiast oddawać do Tauronu to on musi ładować baterie z których skorzysta może kilka razy w roku. Instalacja południowa 10kw rocznie powinna zrobić od 9MW do 15MW w zależności od warunków i pogody. Jak się w tym zmieścisz to jest git.

  • @emilduda3816

    @emilduda3816

    3 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Akurat u mnie jedna połać prawie na południe. Zanim kupiłem, porównałem wiele ofert, nie mam nic niepotrzebnego. Słonecznego dnia dobija do 70 kwh.

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    3 жыл бұрын

    @@emilduda3816 moja instalacja słonecznego dnia dobija do 37. Raz w życiu widziałem 38kw, ale ja mam potężne drzewo od zachodu, więc pewnie dalo by się więcej. Obejrzyj sobie mój pierwszy film. Jaki ja mam dach, gdzie połowa paneli jest na wschód i po 14 one już są praktycznie odcięte. Moja instalacja wyciągła wszystko co się dało z tak fatalnego dachu. A tak poza tematem, u mnie chodziło o to aby nie dawać paneli na zachód, bo jest pod lekkim odwróceniem na północ, a to już nie miało by sensu. Poza tym, chciałem nie przekraczać tych 6,5kw i nie musieć się później przejmować strażą pożarną i tym dodatkowym 1000zł za podpis znawcy od zabezpieczeń przeciwpożarowych. Bo to strata kasy. Taki podpisik nie powinien kosztować więcej niż 100zł. Już ktoś chciał łapę położyć na tym temacie, bo za dużo instalacji przybywa. Taki kraj.

  • @oloolo5725
    @oloolo57253 жыл бұрын

    Chciałem się zapytać czy jest Pan zadowolony że wybrał solaredge? Czy przez ten rok miał Pan jakieś problemy z tą instalacja jakieś niemiłe niespodzianki?

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    3 жыл бұрын

    A skąd. Wszystko fajnie śmiga. Najlepsze jest to że znajomym resetują się falowniki po przekroczeniu 254v na fazę, a u mnie i przy 255 dalej pracuje. Nie wiem ile solaredge ma ustawione max napięcie na fazę, ale wygląda że znacznie więcej niz te 254v

  • @kryka478

    @kryka478

    3 жыл бұрын

    @@elektrofotowoltaika807 Napięcie przy którym następuje restart falownika jest ustawione w normie, którą ustawiasz na falowniku. To bardziej zależy od instalatora / użytkownika niż od producenta inwertera.

  • @mikusion

    @mikusion

    3 жыл бұрын

    SolarEdge jest bardzo dobrym produktem, ja mam 10x 410W bifacial i w dobrych dniach mam chwilowo ponad 4.5kW na wejsciu falownika. Z tych smiesznych modułow z optami solaredge mam 20-30 kWh dziennie (za ostatnie 2tyg) a wiec dobry wskaznik 6kWh z 1kW ukladu mam praktycznie zawsze spelniony. Plusy to prosta diagnoza w przypadku problemow (praktycznie zdalnie w calosci) i kompletna niezaleznosc per panel. Jestem happy. Wg symulatora moje roczne zuzycie 3200 kWh przy netmeteringu 80% zostanie z nawiazka pokryte.

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    2 жыл бұрын

    @@mikusion z tym rocznym zużyciem to jest tak że apetyt rośnie w miarę jedzenia. Może przydałaby się jakaś mała klima, albo indukcja, i już szlak trafia plan. Wiem po sobie. U mnie to 80% z 5mWh rocznie ślizga się po linii dosyć mocno, przypuszczam że niewiele dopłacam za prąd, a na początku zużycie też miałem około 3mWh rocznie. Dobrze jest mimo wszystko o te 0,5mWp więcej sobie sprawić niż mówi roczne zużycie.

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    2 жыл бұрын

    @@kryka478 raczej od instalatora. Mało kto dostał hasło admina aby móc to u siebie zmienić. Poczytaj ilu ludziom się resetują falowniki i nic nie mogą zrobić. Max napięcie to jedno, ale jest jeszcze różnica międzyfazami, która też powoduje restarty.

  • @arrtur34
    @arrtur343 жыл бұрын

    Kasowo to przedstw

  • @rostawi3144
    @rostawi31442 жыл бұрын

    Co oznacza taki postrzępiony wykres dzienny, u mnie wygląda jak grzebień.

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    2 жыл бұрын

    To zależy. Jak w idealnym słońcu od rana do wieczora wykres jest postrzępiony, to znaczy najprawdopodobniej że falownik się resetuje z powodu albo zbyt wysokich napięć na fazach, albo zbyt dużej różnicy napięcia między fazami. A jaki falownik ?

  • @rostawi3144

    @rostawi3144

    2 жыл бұрын

    SolarEdge 6 kW . 16 paneli. działa od 21 marzec 2022 koło Nowego Sącza .

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    2 жыл бұрын

    @@rostawi3144 a jak długie są przewody i jaki przekrój od falownika do licznika? Jak więcej niż kilka metrów i przekrój mniejszy od 6, to będzie wariował falownik.

  • @rostawi3144

    @rostawi3144

    2 жыл бұрын

    I tu chyba mamy problem od falownika do licznika około 40 m , na protokole odbioru pisze że wykorzystano przewód do prądu zmiennego NYY 5X4, ale to na 10 m bo potem był mój który już miałem wcześniej zakopany na potrzeby garażowego warsztaciku, wieczorem sprawdzę jaki przekrój. Mogę prosić wieczorem o telefon - 607 765 800. Miałem taką sytucję, przy większej produkcji około 30 , żona zaczeła coś działać na piekarniku i wybiło mi kilkakrotnie zabezpieczenie krańcowe. Myślałem że walnoł piekarnik, ale obecnie wszystko znowu wszystko działa, więc czekam teraz na lepsze dni aby sprawdzić czy znowu będzie się tak działo.

  • @elektrofotowoltaika807

    @elektrofotowoltaika807

    2 жыл бұрын

    Ja mam przekrój 6, takie bezpieczne minimum u mnie określili. Kablą mam około 10metrów. Innym dookoła mnie się resetuje, a mi nic.