e-pole

e-pole

W filmach na kanale "e-pole" znajdziecie informacje nt uprawy, ochrony i nawożenia. Są to tematy na których się znamy i chcemy się z Wami dzielić. Na kanale znajdziecie też reportaże, w których omawiamy tematy ważne dla rolnictwa pokazując dokonania polskiej nauki, ale też codzienną pracę i pasję rolników. Śledzimy innowacje oraz trendy, które zmieniają nasze gospodarstwa, i sprawiają że możemy bardziej precyzyjnie zarządzać każdym ich elementem.

Chcemy tworzyć dla Was fajne filmy. Stąd podzieliliśmy kanał na sekcje, od nieco vlogowego "epola do popisu", przez Strefę Kiszonki (tematyka związana z żywieniem bydła oraz uprawą kukurydzy na kiszonkę), Rolnictwo Poziom Zaawansowany (wypowiedzi fachowców), "encyklopole" (encyklopedyczna wiedza w pigułce), e-pole w ogrodzie (tematy sadownicze) oraz e-pole po sezonie (videopodcasty!) . Szukajcie nas na FB (grupa epole) oraz www.e-pole.pl


Пікірлер

  • @Grzegorz-qp8bg
    @Grzegorz-qp8bg42 минут бұрын

    U mnie mam dwie odmiany na kiszonke co dwa rzędy i jedna ma fioletowy kolor druga prawie wcale co wy na to?

  • @KarolKozowski-ot5bc
    @KarolKozowski-ot5bc12 минут бұрын

    Antocjanowe kolory na liściach też w pewnym stopniu zależą od odmiany - i pewnie tak jest w Twoim wypadku.

  • @Grzegorz-qp8bg
    @Grzegorz-qp8bg44 минут бұрын

    Dzięki super wiedza

  • @pawekubacka4175
    @pawekubacka4175Сағат бұрын

    Szkło wodne by się czasem nie nadało do aplikowania?

  • @toldiyt4547
    @toldiyt45478 сағат бұрын

    Temat o proporcjach kartonów w glebie został dla mnie niejasno wytłumaczoney. Co to oznacza 62% wapnia i 12%magnezu. Z badania gleby mam podane 2500 mg wapnia to ile ma być magnezu 12% z tych 2500 i ile potasu czy też 9% z 2500. Jak to liczyć. Prosił bym aby Pan Próchnicki przedstawił to zagadnienie w prostszy sposób bardziej zrozumiały.

  • @epole_kanal
    @epole_kanal2 сағат бұрын

    Zobacz ten odcinek, w którym na konkretnym przykładzie tłumaczy to Jarek Bandosz kzread.info/dash/bejne/qKGkz9miY8fflc4.html

  • @cegla022
    @cegla02219 сағат бұрын

    Witam, posiadam grunty klasy 3a i 3b, 4 lata temu próby glebowe wykazały pH ok 4,6-4,8 oraz poziom magnezu 17-21 mg/100g gleby. Od tego czasu było zastosowane wapno węglanowe celem odkwaszania, ponowne badania będę wykonywał w tym sezonie. Jakie negatywne skutki powoduje taka ilość magnezu oraz jak ewentualnie można temu przeciwdziałać?

  • @epole_kanal
    @epole_kanal16 сағат бұрын

    Zbicie gleby, gleba trudna w uprawie. Jak poprawić? Zwiększyć Ca względem Mg. Gleba bedzie luzniejsza

  • @ilonawalasek1169
    @ilonawalasek1169Күн бұрын

    Panie profesorze, czy stosowanie krzemu w ziemniakch w czasie kwitnienia lub po ma znaczenie?

  • @michaeli8088
    @michaeli8088Күн бұрын

    Jeśli kwasy są łatwym pokarmem dla grzybów to czy ich stosowanie nalistne może potęgować namnażanie się grzybów na powierzchni rośliny?

  • @michaeli8088
    @michaeli8088Күн бұрын

    Rośliny uprawiane w Polsce w zależności od gatunku pobieraja około 70 kg /ha krzemu . Podanie dolistne takich ilości jest nierealne. Czy można wspomóc przyswajanie krzemu z gleby (przetworzyć krzem w glebie w formę łatwiej przysfajalną dla roślin)?

  • @michaeli8088
    @michaeli8088Күн бұрын

    A może temat podnoszenia poziomu białka w zbożach, cukru w buraku, oleju w rzepaku w kontekście nawożenia dolistengo np. melasą/ cukrem, saletrą wapniową, mocznikiem, mikro etc.

  • @zyxxyz9200
    @zyxxyz9200Күн бұрын

    Dzień dobry pierwszy raz oglądam odcinek łapka w górę subs i zapewne obejrzę kolejne odcinki najchętniej pszenica jęczmień i rzepak. Pani profesor bardzo fajna i wiedza konkretna pozdrawiam również resztę ekipy.

  • @epole_kanal
    @epole_kanalКүн бұрын

    Dzieki i pozdrawiamy! :)

  • @M.stanciak
    @M.stanciak2 күн бұрын

    Witam, pytanie co lepsze krzem w oprysku ? czy jednak systematyczne podawanie pod korzeń np polifoska krzem ( cały 1 procent krzemu), czy faktycznie ziemia okrzemkowa 20 kg koszt 100 zł z wysyłką tylko aplikacja kłopotliwa . następne pytanie . co sie dzieje z obiegiem tego pierwiastka w sytuacji: pierwsza opcja krzem z odrzywki wbudowany w liście , po zbiorze słoma wraca na pole co sie dzieje z krzemem? czy po mineraizacji jest dostępny dla rośliny następnej? czy po humifikacji jest dostępny dla rośliny nastepnej??? druga opcja , np kukurydza na kiszonke , co sie dzieje z krzemem w trakcie kiszenia? i co sie dzieje podczas trawienia w rzołądku krowy? czy z obornikiem trafia na pole ???

  • @prezeskodaty4637
    @prezeskodaty46372 күн бұрын

    kzread.info/dash/bejne/impktdSfZqmzdZs.html

  • @MocSynergiiSynergiaMocy
    @MocSynergiiSynergiaMocy2 күн бұрын

    A jak wygląda spRAwa z podlewaniem roślin rozcieńczoną wodą morską?

  • @rafalgomulak8998
    @rafalgomulak89982 күн бұрын

    Z miłości i szacunku do rolnictwa Paweł ostatnio zdeptał mocno kukurydzę, a teraz burak!!!! Litości- 30 cm dalej jest ścieżka przejazdowa i tam można stawiać stopy.

  • @epole_kanal
    @epole_kanal2 күн бұрын

    Pudło, przyjrzyj się dobrze i zajmij poważnymi rzeczami :)

  • @janek8246
    @janek82462 күн бұрын

    Witam, A co można powiedzieć o Tytanie i środku na rynku w którym występuje?

  • @EgalitarnaKulturaGlebotworcza
    @EgalitarnaKulturaGlebotworcza2 күн бұрын

    Przyłączam się do pytań o Sód, jakie funkcje pełni i ile go powinno być w glebie a w szczególności związanego w kompleksie sorpcyjnym?

  • @jerzyrutecki6297
    @jerzyrutecki62973 күн бұрын

    Pięknie omówiony temat krzemu, bardzo dużo informacji w zwykłej rozmowie. Prawie zawsze wszystkie rośliny pozytywnie reaguja na dolistne aplikacje krzemu wapnia i wielu innych pierwiastkach występujących w produktach. Również w sadach takie produkty bardzo dobrze zwiększają wielkość i jakość plonu. Obrazuje to i udowadnia potrzebę stosowania badanie stanu odżywienia roślin na podstawie prostej analizy soku komórkowego danej rośliny. Kazdej rośliny, bo jeżeli coś rośnie to soki komórkowe są. Pozdrawiam i czekam na więcej wiedzy

  • @vinci4
    @vinci43 күн бұрын

    Czy jest szansa na dostęp do pracy doktorskiej pani Frąckowiak? Jestem niesamowicie ciekawy wskazówek jak dojść do takiego poziomu plonów. Pozdrawiam

  • @przemekxd-4491
    @przemekxd-44913 күн бұрын

    Czekam na następne odcinki, bardzo ciekawe treści 👍

  • @damian5044
    @damian50443 күн бұрын

    Czy można stosować krzem razem z borem i czy roślina dobrze odżywiona krzemem gorzej wchłania fungicydy?

  • @marcinm1062
    @marcinm10623 күн бұрын

    Z doświadczenia podpowiem, że przed łącznym stosowaniem zrób test mieszalności, bo krzem czasami ciężko się miesza i musi iść "solo". Pierwszy krzem, następnie boroetanoloamina.

  • @MarianW-40
    @MarianW-403 күн бұрын

    Panie Profesorze to jaki jest sens stosowania krzemu w ilosci pół litra na ha dolistnie skoro rosliny same pobiorą 100 kg . Czyli plantacja bez stosowania krzemu zawiera 100 kg krzemu , a ta z zastosowanym krzemem 100,5 . Jakie moze mieć znaczenie zwiększenie pobrania krzemu o 1%?

  • @jarosawpotarzycki9683
    @jarosawpotarzycki96833 күн бұрын

    Bardzo logiczne pytanie. Odpowiedź wymagałaby dłuższego wywodu. Najkrócej jak się da. W momencie wystąpienia problemów z pobieraniem krzemu (i innych składników) w wyniku deficytu wody w glebie, upośledzenia systemu korzeniowego - tu przyczyny mogą być różne (przejściowe lub nieodwracalne), wyczerpania Si w ryzosferze (typowe w warunkach intensywnego wzrostu roślin) czy nasilenia presji patogenów aplikacja dolistna krzemu ma wzmagać mechanizmy obronne rośliny „tu i teraz”. Jest to o tyle istotne, że jak powiedzieliśmy w materiale krzem nie jest wycofywany z liści starszych do młodszych, a to oznacza, że zestresowana roślina w danym momencie sobie nie poradzi. Jeśli problem pojawi się w kardynalnym stadium rozwojowym straty w plonie mogą być duże. Bardzo podobnie wygląda to z wapniem, którego także rośliny pobierają całkiem sporo, co nie zmienia faktu, że każdy kg Ca dostarczony w okresie wegetacji może mieć znaczenie. Wiedzą o tym doskonale ogrodnicy. Podane przeze mnie wartości sumarycznego pobrania krzemu pochodzą z literatury światowej. Dla warunków polskich jedynym gatunkiem, dla którego problem akumulacji krzemu rozpoznano dość dobrze jest burak cukrowy.

  • @AgroStig
    @AgroStig3 күн бұрын

    Skoro już wchodzimy w rejony pierwiastków korzystnych może rozwińcie ten sektor. Tytan, wanad, sód, kobalt...

  • @kamiljanda2280
    @kamiljanda22803 күн бұрын

    Co z tymi burakami? 3 rządki małe i 3 duże. Kontrolka czy inna odmiana? Mam buraki jak rakieta na 6 klasie. Kopalnie piachu za miedzą. Jak myślisz czy za miesiąc podanie krzem plus potas dolistnie może coś uodpornić na czas żniw? Ludzie mi nie wieżą, że na piachu mam takie buraki. Jakbyś jechał do Grynia to możesz wstąpić to pokażesz coś takiego na jutubach. Jestem spod Zamościa

  • @przemekplutka8384
    @przemekplutka83843 күн бұрын

    Też mam na VI klasie i naprawdę super rosną w zeszłym roku miałem średnio 85 ton z ha na V -VI klasie

  • @kamiljanda2280
    @kamiljanda22803 күн бұрын

    @@przemekplutka8384 heh czyli nie jestem sam. Czy też ludzie niemal Cię hejtują jak piszesz o tym? MI już kilka razy się przytrafiło to

  • @przemekplutka8384
    @przemekplutka83843 күн бұрын

    @@kamiljanda2280 nie gadają co chcą trzeba robić swoje

  • @epole_kanal
    @epole_kanal3 күн бұрын

    Stanęliśmy akurat przy ścieżce przejazdowej, to jest powód dla którego tak wyglądały. Teraz wyglądają już duuuzo lepiej (nagrywaliśmy 22 maja). Daj jakiś kontakt do siebie na [email protected] to wpadnę, jak będziemy jechać w Wasze strony. Krzem najlepiej podać do końca fazy wykształcania lisci.

  • @dawidg.9270
    @dawidg.92703 күн бұрын

    Czyli stosowanie wszelkich mączek kamiennych np bazaltowej czy alginitu jest wskazane.

  • @AgroStig
    @AgroStig3 күн бұрын

    Trzeba pamiętać, że krzem krzemowi nie równy. temat jest złożony

  • @dawidg.9270
    @dawidg.92703 күн бұрын

    @@AgroStig owszem wiem bo nawet Węgrzy stosując 40 ton na ha alginitu nie mieli takich efektów jak stosowanie w Polsce 1 tony plus emy. Nie wiem na ile można wierzyć no ale tak na prezentacjach pokazywali zalety alginitu. Mączka bazaltowa dodana do kompostu też lepiej działa.

  • @Faloner666
    @Faloner6663 күн бұрын

    A jak jest z gnojowoca... I jaka ilosc moze zaszkodzić.... Ja daje 40tys jesien 40tys wiosna/ha oczywiscie 200 kgnocznik 200 polidap🤔

  • @gienek6701
    @gienek67014 күн бұрын

    Witam. W materiale zabrakło tylko informacji skąd wziąć max pojemność kompleksu sorpcyjnego. Nawet popularna wyszukiwarka na G tego nie tłumaczy

  • @JerzyProchnicki-qh6dh
    @JerzyProchnicki-qh6dhКүн бұрын

    pojemność kompleksu sorpcyjnego jest zależna od składu gleby, udziału substancji ilastych i materii organicznej, zwłaszcza starej (próchnicy) i w ksiązce Pan tego nie znajdzie - trzeba zbadać próbkę gleby w laboratorium i wszystko będzie jasne. Badanie pojemności kompleksu wymiennego kationów wraz z kwasowością hydrolityczną daje pełny opis kompleksu sorpcyjnego. Mając to można sprawdzić, czy stosunki między kationami są w odpowiednich granicach i co poprawiać.

  • @gienek6701
    @gienek6701Күн бұрын

    @@JerzyProchnicki-qh6dh poczytałem trochę i sam do tego doszedłem, ale w filmie brakuje właśnie tejże informacji, którą Pan zawarł w tym komentarzu. Niby trzy zdania, ale właśnie tłumaczy co i jak, ten wspomniany w filmie, rolnik może uzyskać dzięki badaniom. Dziekuje za odpowiedź i pozdrawiam