🎤Prof. Tomasz Piskier. Uprawa bezorkowa jest najlepsza, ale... nie na każde pole | e-pole

Czy uprawa bezorkowa jest najlepsza? Zdaniem gościa tego odcinka tak, ale niekoniecznie jest idealna na każde pole. Na które pola zatem warto zostać przy orce? Czy w polskich warunkach warto przejść na system no-till (uprawa zerowa), i gdzie strip-till (uprawa pasowa) sprawdzi się najbardziej. Między innymi o tym opowiada prof. dr hab. Tomasz Piskier z Politechniki Koszalińskiej.
Na skróty:
00:00 wstęp
01:30 Największy problem polskich gleb?
13:48 Uprawa orkowa - dobra czy zła?
15:24 Uprawa bezorkowa całopowierzchniowa
19:25 Uprawa pasowa
28:03 Życie biologiczne
32:00 Najczęstsze fake newsy o bezorce
41:00 No-till
47:42 Uprawa bezorkowa ziemniaków
51:44 Pytania od widzów
01:12:00 Pytanie o podcasty
#rolnictwo #gleba #maszynyrolnicze
#współpracareklamowa
* * *
Znajdziecie nas również:
serwis: www.e-pole.pl
FB: / serwisepole
Grupa na FB: E-pole, profesjonalnie o uprawie i ochronie roślin: / 47313. .

Пікірлер: 143

  • @kubajad8622
    @kubajad8622Ай бұрын

    Kto miał szansę posłuchać wykładu profesora na żywo to wie , że to niesamowitych człowiek, fachowiec w swoje dziedzinie doskonały. Który cytuje na takich wykładach słowa swojego ojca na swój temat ,,jesteś człowiekiem mizerniej postura ale spraw żeby ludzi się ciebie bali " Wiedza którą posiada to potęga . Słowa uznania od profesora dla Hektar Wiedzy to największe wyróżnienie dla Cezarego Winceciaka. Dziękuję w imieniu całej społeczności Hektar Wiedzy. Ciekaw jestem czy jest subskrybentem. Pozdrowienia profesora i cały zespół e-pole.

  • @epole_kanal

    @epole_kanal

    Ай бұрын

    Dziekibza komentarz, pozdrawiamy! 🖐

  • @minikron

    @minikron

    Ай бұрын

    "Dał ci Bóg mizerną postać, jeżeli ludzie nie będą się ciebie bali, to się będą z ciebie śmiali!" - cytat z Wołodyjowskiego.

  • @rrrsaw1414

    @rrrsaw1414

    Ай бұрын

    Profesor tak podziwia człowieka który przekazuje wiedzę typu daj dużo azotu na słomę ? Aż się zdziwiłem. Przecież to tylko sposób na przemianę materii organicznej w labilne cząsteczki węgla, a tego nie chcemy.

  • @chiro7464

    @chiro7464

    Ай бұрын

    ​​@@rrrsaw1414 jeśli gleba jest martwa i/lub mamy słabe pH to azot na słomę jest idealnym rozwiązaniem. Jeśli ktoś tu ma braki to z pewnością nie HW

  • @chiro7464

    @chiro7464

    Ай бұрын

    ​@@rrrsaw1414 jeśli gleba jest martwa lub ma słabe pH to danie azotu na rozkład słomy jest jedynym rozsądnym rozwiązaniem

  • @jarekp4973
    @jarekp4973Ай бұрын

    10 lat temu zacząłem przechodzić na bez orkowo, ale to było prymitywne z powodu mniejszego traktora. Od 5 lat mam większy traktor i u mnie jest tak że po żniwach brona talerzowa a tydzień przed siewem połóg dłutowy i siew. Jestem bardzo zadowolony,dla mnie jest bomba pod każdym względem.

  • @BluePowerHQ
    @BluePowerHQАй бұрын

    Piękny wykład

  • @KonradOstrowski
    @KonradOstrowski21 күн бұрын

    Takiego formatu brakowało. Zostawiam subskrypcję

  • @epole_kanal

    @epole_kanal

    21 күн бұрын

    Dzieki! :)

  • @maciejbacal5562
    @maciejbacal556210 күн бұрын

    Sam jestem zwolennikiem bezorki, chociaż u mnie jest tylko Zetor 7245. Pracuję talerzówką, trzy-belkowcem 180cm na 7 łap i głęboszem na 2 łapy. Ja zrobię na 2 metry, ale mój ciągnik waży 3,8t a nie 7-8t. Robię odkrywki, więc widzę zagęszczenie, no i jest o wiele szybciej i prościej niż pługiem. No ale rzeczywiście mój sprzęt nie jest profesjonalny; nie pisze, że jest do uprawy bezorkowej. Na następny sezon wynajmę usługi, najwyżej dopłacę do hektara. Świetny wywiad. Fajnie słucha się o tym jaki profesor jest oczytany, co on dla rolnictwa w Polsce nie robi, no i jacy rolnicy polscy są głupi. Szkoda, że brakło czasu na podzielenie się wiedzą praktyczną, ale przynajmniej wiemy czego profesor jest fanem. Są to bardzo istotne sprawy. Fajnie byłoby posłuchać o tym jak przedstawione metody uprawy sprawdzają się na gospodarstwie profesora, oraz jaki jest jego wynik ekonomiczny z uprawy żyta i łubinu na V klasie.

  • @OrkiszowaPasieka
    @OrkiszowaPasiekaАй бұрын

    Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie 👏👍

  • @mirekcich
    @mirekcichАй бұрын

    Bardzo fajny wykład 👍

  • @adamkkk6956
    @adamkkk6956Ай бұрын

    Uprawiam bezorkowo i w tym roku zauważyłem taką zależność, że im więcej było resztek pożniwnych (bałagan po siewie) tym wiekszy byl problem z ploniarką zbozowa. Przyklad. Miałem pole podzielone na pół i na jednej polowie byl jęczmień jary a na drugiej pszenżyto. Po zniwach dwa razy talerzowka i przed siewem gruber na głęboko. Zasiany jest teraz jęczmień ozimy. Pojechałem na pole w fazie 2-3 liscie i na polu po pszenżycie duże straty wyrządzone wlasnie przez ploniarke a po jeczmieniu jarym praktycznie w ogóle. Wniosek sie sam nasuwa że ploniarce odpowiadala ta duża ilość resztek do bytowania. Szybki zabieg mospilanem i sytuacja opanowana ale juz tak dobrze pole nie wygląda. Dlatego nie wyobrażam sobie siewu zbóż w monokulturze w ST. Poza tym ja i moje dżdżownice jestesmy fanami uprawy bezorkowej. Pzdr

  • @adamkkk6956

    @adamkkk6956

    Ай бұрын

    Podziękowania dla pana profesora za bardzo merytoryczny i ciekawy wykład.

  • @findingyeti
    @findingyetiАй бұрын

    @epole_kanal Dzięki serdeczne za zadanie panu profesorowi pytania, pod które się podpiąłem -- czyli co zrobić z darnią po plantacjach nasiennych trawy w systemach bezorkowych. Do tej pory orałem to razówą i z reguły po trawie był siany rzepak ozimy. Planuję przejście na system bezorkowy i w tym przypadku, po wysłuchaniu punktu widzenia profesora Piskiera, zmodyfikuję trochę płodozmian i sposób uprawy -- darń przetrzymam do późnej jesieni, kiedy zerwę to talerzówką, na przedwiośniu uprawa bezorkowa a później siew jarych.

  • @TomaszPiskier

    @TomaszPiskier

    Ай бұрын

    Zgodnie z tym co mówiłem. Niskie koszenie, agresywna talerzówka (2x) i kultywator uprawowy z odkładnią miksującą. Jeżeli trawy były uprawiane przez kilka lat lepiej w tym stanowisku nie wysiewać kukurydzy.

  • @FilmyRedakcjiRPT

    @FilmyRedakcjiRPT

    Ай бұрын

    Jest w Polsce dużo udanych przykładów uprawy i siewu w technologii pasowej poprzez bezpośredni wjazd w starą łąkę agregatem, bez uprzedniej uprawy ścierniskowej czy stosowania oprysku. A czy darń po wieloletniej łące nie stanowi większego wyzwania od darni po dwuletniej trawie nasiennej? Skąd zatem sukces prób w strip-tillu? Być może tradycyjna bezorka by tu egzaminu nie zdała. Temat warty szerszej dyskusji.

  • @gosc147
    @gosc147Ай бұрын

    Kiedys moze przesmiewnie zaproponowalem Jarka Ogarka i Prof Stanislawa Pietra ..Prof chcialbym u Pana zobaczyc i ile by pan przedstawil pana widza wiedzy o mikroorganizmow w glebie .ten prof moze i duzo wie ale tamten jest jednym z najlepszych prof od mikrobiologi i stad jest roznica w wiedzy

  • @jarekbandosz
    @jarekbandoszАй бұрын

    Cześć. W sumie czekam na premierę odcinka. Ale ja bym powiedział że jest na każde pole tylko trzeba umieć dobrać maszyn.

  • @epole_kanal

    @epole_kanal

    Ай бұрын

    Daj znać po odsłuchaniu czy Profesor Cie przekonał;)

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    @@epole_kanal no ciekawy jestem jakie aspekty zostały poruszone w tym odcinku. Dam znać po

  • @martin_93

    @martin_93

    Ай бұрын

    Doplaty do bezorki sa po ro aby pomoc duzym gospodarstwom przejac małe, ktore nie stac na wymiane parku maszynowego

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    ​@@martin_93. Ja mam nieduże gospodarstwo i sam wykonuje maszyny do bezorki. Także da się wystarczy chcieć.i wcale nie potrzeba wielkiego ciągnika..

  • @wojciechwalczak8209

    @wojciechwalczak8209

    Ай бұрын

    ​@@jarekbandoszi duże ilości glifosatu.

  • @xyzxyz6770
    @xyzxyz6770Ай бұрын

    Odmienne spojrzenie niż mojego sen seja dr Piechoty. Jestem ciekaw jak by wyglądała debata obu profesorów w szczególności jesli chodzi o tematykę strip tilla . Ja po ostatnich wykładach z waszego portalu odszedłem od przejscia z orki odrazu w strip till . Wybrałem talerzowanie po pofermencie na głębokość 8 cm i przed siewem qq gruber jak mierzyłem na 15 cm . Będzie ok ? Wszystkiego dobrego na te święta 😊

  • @gr.kalinowscy9223

    @gr.kalinowscy9223

    Ай бұрын

    Raczej płytko 15cm, 20-25 trzeba zruszyć.

  • @xyzxyz6770

    @xyzxyz6770

    Ай бұрын

    @@gr.kalinowscy9223 niestety sprzęt nie pozwala na głębszą penetracje gleby może max na 18 cm bym mógł zejść

  • @dawidg.9270

    @dawidg.9270

    Ай бұрын

    ​@@gr.kalinowscy9223 trzeba bo? Najpierw to się bada na polu czy trzeba a potem się interweniuje bądź nie.

  • @gr.kalinowscy9223

    @gr.kalinowscy9223

    Ай бұрын

    @@dawidg.9270 zgadza się ale ogólnie raczej bezorka to około 20-30 cm. Lecz wszytko zależy od uprawianej rośliny przedpolnu itd.

  • @michal18ify

    @michal18ify

    Ай бұрын

    Właśnie, Paweł mamy tu ciekawy pomysł może na kolejny sezon e-pole po sezonie czyli debaty. Pawle co o tym sądzisz?

  • @maciej_rozanski
    @maciej_rozanskiАй бұрын

    Po 5 latach uprawy bezorkowej „kompleksowej” mogę potwierdzić że zachwaszczenie jest widocznie mniejsze niż w systemie orkowym. Dwa pola obok siebie i różnica widoczna gołym okiem.

  • @dawidg.9270
    @dawidg.9270Ай бұрын

    Co do tematu NT czy tu nie gra dużej roli stosowanie controlled traffic farming i płodozmian z miedzyplonami głęboko korzeniącymi na stan zagęszczenia?( Ten sam problem dotyczy opisywanego problemu bezorki wąskimi maszynami z małymi ciągnikami). Co do chemii czy aż tak dużo więcej jej się stosuje jeśli bank nasion się nie tworzy? (Przy bezorkowej i tak mieszamy glebę więc wyciągamy nasiona z głębin gdzie je pług wrzucił). Uprawiający w NT mówią o kosztach nawet i 40% na ŚOR mniejszych. To teraz niech NT da plon mniejszy o 1t przy nakładach niższych o 30% to przy końcowym rozrachunku wyjdzie na plus. Kolejny aspekt to mikoryza i dbanie by się pojawiła w ziemi i jej działaniu na rośliny współczujące z nią czy w uprawach polowych niema znaczenia? Czy zmodyfikowany NT z opcją głębosza (jeśli to konieczne) nie jest jakąś opcją dla problemu zagęszczenia? Pomijam aspekty że szerokie opony, gąsienice można zastosować.

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    No właśnie nikt nie stara się stworzyć systemu od podstaw. Czy my musimy się wzorować na kimś?? Ja robię tak jak ja sądzę że jest najlepiej i nie patrzę na to co ktoś myśli 😉

  • @M.stanciak
    @M.stanciakАй бұрын

    I jeszcze troche problem egzystencjonalny . ze nie podniose pruchnicy to już wiem , jedynie starania żeby nie było gorzej. Ale czy jest sens ponosić nakłady i starać sie ? no bo tak nasi przodkowie zdegradowali gleby totalnie , dzieki temu nastapił rozwój i dorabianie się poprzednich pokoleń . i co my nagle teraz mamy spłacać długi?? w imię czego ? a wiadomo czy będzie miał kto po nas to ciągnąć dalej ? i to się tyczy nie tylko problemu gleby.

  • @pawe7398
    @pawe7398Ай бұрын

    Przy powiększaniu próchnicy =węgla w glebie większy wpływ ma część podziemna rośliny plus bakterie grzyby dżdżownice czyli cała materia żywa która obumiera i wbudowuję się w próchnice . Ktoś obliczył że nacisk na glebę maszyn powyżej 6 ton ubija podglebie . Orka jest dobra przy uprawie uproszczonej ale gdy jest maks. 15 cm.

  • @mariuszlisowski3317
    @mariuszlisowski3317Ай бұрын

    Jedna rzecz z którą się nie zgodzę powiezchnia ujerzdxenia gleby przez ciągnik 130 km z pługiem na szerokość 2 m A bezorkowcem na dwa metry jest taka sama. Z pługiem jest gorsza bo ugniata podglebie jeżdżąc w bruzdzie

  • @piterfarmer1523

    @piterfarmer1523

    Ай бұрын

    130KM powinno pociągną troszkę szerszy bezorkowiec. Mam 135KM gleba od 3 do 6kl. Od płaskiej do górek gdzie zeslizguje się z siedzenia jadą w dół i 2.5m daje rade jakoś. Choć odczucie jest ze 150KM było by akutat. Jadę Od 8 do 10km/h w najsłabsze glebie. Najgorsze są góry gliniaste po lekkim deszczu już kłopot się robi że wskrabaniem.

  • @michailszalony

    @michailszalony

    Ай бұрын

    Oj bajki kolego piszesz, na 3m bezorkowca 270km w tym roku szału nie robiło, I to na max 25cm... 150km w podorywkę do 10cm dawał radę...

  • @piterfarmer1523

    @piterfarmer1523

    Ай бұрын

    @@michailszalony dobrze “kolego “ pisze bajki. Pozdrawiam.

  • @M.stanciak
    @M.stanciakАй бұрын

    Witam , no w koncu była chwila na odsuchanie , spoko gość , powiew świerzości , widac ze prof wie o czym mówi i ma dość agrestywny pewny sposób przekazu, podoba mi się . ALE z kilkomą tematami mam inne spojżenie , ale oczywiście najbardziej nie zgadzam sie z jednym , wiadomo wielkośc gospodarstawa a uprawa bezorkowa , wiem profesor z północy tak jest inna mentalnoś cinne wielkości dużo komunistów co za grosze pobrali całe prgy itd. ale ja wielkopolanin nie zgadzam się to własnie małe gospodarstwa nadają sie na bezork , baaa nawet to jest koniecznośc , a dlaczego ? proste , bo do roboty trzeba chodzic i z czegoś żyć czyli 15-20 ha wiadomo jeszcze piachu , no to jak ktoś to lubi no to po godzinach jak po godzinach to szybko sprawnie a nie zabawa z orką , i dlatego jak miałem 7 ha to już miałem 5 ciągników ( brak czasu na odczepienie maszyn) największy 80 km z napędem i już wtedy pierwsze próby z bezorką a teraz kilka ha więcej 130 koni w 6 garach i i tak celuje na 200 koni chociaż i tak znowu park maszynowy będzie trzeba zmienić ( po raz trzeci). Ja wiem to nie te czasy ze 13 ha 7 krów i 5 loch pozwalały na życie wychowanie 3 dzieci z wybudowaniem domów itd ale i tak u nas są gosp 30 ha z których ludzie zyją , ale wielkopolska to wielkopolska tu jest porządek tu ludzie grabia przed domem bo jest sobota nie to co te dziady z zabuga koło Wrocławia Tak więc jak ktoś mówi ze małe gospodarstwo ( 20 ha) to nierealne żeby tak zyć , wielkopolanin wtedy powie ,,potrzymaj mi zawleczke z kółkiem pomożesz zaczepić terrano ,,

  • @martin_93

    @martin_93

    Ай бұрын

    Dokładnie, u nas w opolskim gdzie dużo niemcow zostało też wysoka kultura gospodarowania i spokojnie z 30 hektarow ludzie zyja, ciągniki 120km, do tego hodowla/uslugi albo jezdza na zime do niemiec dorobic, i nie narzekają. I fakt, wszedzie porządek, kostka, czysto a pojedz do oleśnicy to rzygnąć można, tak jak niemiec zostawił w 45 tak do dzisiaj te drzwi na stodołach wiszą

  • @remigiusznuszczynski45
    @remigiusznuszczynski45Ай бұрын

    Fajnie się słucha, ale o tych małych gospodarstwach się nie zgodzę.. Mogą orać bo mają mały ciągnik? Ale i tak ciągnąc pług to też ujeżdża się tą rolę... jaka jest szerokość pracy pługa, a jeszcze gorzej bo ciągnik z plugiem porusza się w bruzdzie Ja mam zetora 60 km i agregat ciągnie 2,2m głęboko ile idzie i to jest lepiej niż orka więc małe gospodarstwa śmiało Mogą robić, zapraszam to pokaże...

  • @OrkiszowaPasieka

    @OrkiszowaPasieka

    Ай бұрын

    Ja mam 120km i agregat 2,5 m i nie wiem czy koników nie za mało do sensownej uprawy. Ale co do orki to się zgadzam że ugniata glebę na maxa

  • @janmarkiewicz6343
    @janmarkiewicz634324 күн бұрын

    Czym uprawiać bezorkowo mając największy ciągnik 360 3p

  • @epole_kanal

    @epole_kanal

    24 күн бұрын

    @jarekbandosz Ty możesz odp na to pytanie :)

  • @jarekbandosz
    @jarekbandoszАй бұрын

    Witam.Pytanie do profesora. Było wspomniane ze długotrwała uprawa pasowa ma wady które wszszly na badaniach i odkrywkach?? O jakie problemy sie rozchodziło??

  • @kubajad8622

    @kubajad8622

    Ай бұрын

    O problem maszyn

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    @@kubajad8622 maszyn na rynku jest naprawdę dużo. Bardziej mnie interesują wyniki analiz gleby

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    @@kubajad8622 akurat producentów maszyn mamy bardzo dużo.. bardziej mnie ciekawi co niepokojącego wyszło na analizach gleby

  • @M.stanciak
    @M.stanciakАй бұрын

    A teraz kilka pytań do profesora : Naturalne zakwaszenie gleby ? no to w takim razie jeżeli mamy nie ingerować to powinniśmy zostawić w spokoju tą glebe i uprawiac tylko żyto łubin i borówki . kiedy pojawiły sie dopłaty do wapnowania ,no to wszyscy ruszyli na pole pobrac próby , wszyscy na jedno pole , takiego wiejskiego wykolejeńca ,który wapna nie siał 30 lat ale pola też nie nawoził , siał nasiona ale żadko kombajn przyjeżdzał , i co ? no i ph 6,8 , jak to możliwe gleba lekka 5-6 klasa ? Nadmierna ilość jonów potasowych . tzn ile to jest juz za duzo ? i czy to sie tyczy tylko gnolowicy , czy np nadmierne nawożenie sola potasową też wywołuje taki skutek? Uprawa dopłat. no tak system jest chory nie ważne czy żywisz ludzi swoim postępowaniem ,byle zasiać . Ale w sumie jakby na to spojżeć takie przepisy no to człowiek wykorzystuje , i w takim razie dla środowiska na plus , mało nakładu cała materia zostaje na polu , pole odpoczywa , nie produkuje bezsensownie żyta czyli nie powoduje nadprodukcji . czyż nie ? Komplexowa uprawa bezorkowa , czyli jak?? czy dobrze rozumiem , głebosz co 3-5 lat , do mieszania resztek do mieszanie poplonów do niszczenia chwastów tależówka , a do uprawy głębokiej kultywator 3 belkowy np horsh terrano? czy profesor cos więcej by dodał ? Zakup drogich maszyn ze niby nieopłacalny , no fakt moze sie słabo amortyzuje , ale jak stoii to sie nie złużywa , chyba ze chodzi o płowienie lakieru , a na watrości tak nie traci jak np samochody, nawet ostatnio po 5 latach mozna sprzedac drożej niż sie kupiło :) Wspomina czasami pan profesor o podorywce ? chodzi o klasycznie płytka uprawe pługiem , czy potocznie mówi pan na urzycie zrywacza ścierniskowego z podcinaczami ,zwanego u nas gruberem? Temat ogrzewania gleby, no może na północy , u nas gleby ciepłe , dzisiaj 24 stopnie w dzień w nocy plus 13 , u mnie na polu z zostawionym wymarznietym poplonem na głębokości 10 cm o 7 rano 10stopni celscjusza , czyli co jutro kukurydza do siania .

  • @TomaszPiskier

    @TomaszPiskier

    Ай бұрын

    Należy optymalizować odczyn gleby i stosować zarówno dawkę jak i formę wapna do kategorii agronomicznej gleby. Nie można jedynie nadmiernie podnieść pH - następuje ograniczenie przyswajalności niektórych pierwiastków.

  • @michailszalony
    @michailszalonyАй бұрын

    To może takie pytanie do profesora, odnośnie " podorywki" mianowicie Dolny Śląsk , miejscami ciężkie iły (200 KM na 4 skiby na idzie na kolanach, a dopiero pozniej armagedon z uprawą) i w minionych suchych latach zauważyłem pewną poprawność odnośnie nie wykonywania podorywki po zbiorach pszenicy(słoma zostaje na polu od 30 lat), pola byly znacznie wilgotniejsze od tych ruszonych, inaczej wyglada sprawa po rzepaku, bo tam nie da sie uniknąć samosiewów, które jeszcze bardziej doją wodę.... i wlasnie jak to pogodzić teorię z praktyką??( czy w takich warunkach zaniechanie podorywki, bedzie DOBRĄ praktyką) Pozdrawiam;))

  • @pol-exiteu

    @pol-exiteu

    Ай бұрын

    Zapraszamy do referendum pol-exit(prawdziwa kropka bez nawiasów a potem )eu adres strony w logo(Avatar ) i opisie konta Lista referendalna do pobrania Inicjatywa obywatelska referendum w sprawie wystąpienia Polski z Unii Europejskiej, powstała wśród rolników ziemi świętokrzyskiej w dniu 20.03.2024. 1 maja 2004 Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Może czas po 20 latach sprawdzić czy do takiej Unii chcieliśmy wstąpić? Czy taką Unię nam obiecywano? Czy godzimy się na Unię, która narzuca nam, jak mamy żyć co robić? Czy godzimy się na Unię, która wkracza w każdą sferę naszego życia?

  • @TomaszPiskier

    @TomaszPiskier

    Ай бұрын

    Każdą decyzję należy podjąć bezpośrednio na polu dostosowując ją do panujących warunków. Myślę, że wykonywana podorywka była zbyt głęboka. W latach suchych szczególnie ważne jest aby wykonywać ją bardzo płytko - nawet na 2-3 cm. Oczywiście mówiąc podorywka mam na myśli brony talerzowe i tego typu narzędzia - nie pługi podorywkowe.

  • @michailszalony

    @michailszalony

    Ай бұрын

    @@TomaszPiskier każde ruszenie ziemi, sprawienie że będzie "czarno" powoduje natychmiastowe wysychanie do reszty. Mowa o temperaturach 30+, a zostawienie nieruszanego ścierniska zatrzymało wilgoć, spowodowalo kiełkowanie samosiewów, im cięższa ziemia tym efekt ten był bardziej widoczny... Niestety żeby zrobić do rze uprawę na 2-3 cm to maszyna musi ważyć z tonę na metr, vadery nie dają rady...

  • @mskotnick

    @mskotnick

    Ай бұрын

    Jeżeli jest dużo rozdrobnionej słomy po kombajnie to faktycznie taki kożuch trzyma wilgoć i na dodatek nie pozwoli rosnąć chwastom czy samosiewom.

  • @PrzemeX360
    @PrzemeX360Ай бұрын

    Ja mam takie pytanie uprawę bezorkowe/uproszczona na jaką głębokosc powinna być uprawiona?

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    Szpilka szpadel i w pole. Tylko badając własną glebę jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią głębokość pracy maszyn

  • @PrzemeX360

    @PrzemeX360

    Ай бұрын

    @@jarekbandosz czyli zrobić odkrywkę tak jak pokazywałes i zobaczyć co i jak z podeszwą dokąd korzenie siegają

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    @@PrzemeX360 tak właśnie. Odpowiedzi na te pytanie należy szukać u siebie na polu a nie w Internecie

  • @barneystinson3000

    @barneystinson3000

    20 күн бұрын

    @@jarekbandosz Przy okazji czyszczenia dren robiłem odkrywki, miejscami od głebokości 35 cm zaczyna się zbita warstwa kamieni z gliną(kilofem nie da rady tego ruszyć), w innych na 80cm, dreny ułożone na 60-70 cm, podeszwa płużna czasem na 30 a i 50 cm, czym chcesz to zerwać? Odkrywek się narobiłeś u siebie a w zasadzie już wiesz, że na każdym polu podeszwa płużna na tej samej głebokości z dokładnością +/-5cm ...

  • @mskotnick
    @mskotnickАй бұрын

    Zaciekawiło mnie bardzo stwierdzenie, że po 15 latach strip tilla coś jest nie tak z glebą?!

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    No mnie też ciekawi co poszło nie tak🤔

  • @epole_kanal

    @epole_kanal

    Ай бұрын

    @@jarekbandosz @mskotnick Poproszę Profesora o sprecyzowanie :)

  • @MocnyRolnik

    @MocnyRolnik

    Ай бұрын

    No a mineralizacja? Przejdź się na pole rzepaku w ST w czerwcu i zobacz co jest nad powierzchnią. To wszystko czego nie wciągną robaczki się traci. Do tego dochodzi pozostawienie na powierzchni chorób występujących w zbożach na kolejny sezon. Jak jest siew pszenica - rzepak- pszenica to już jakieś straty kasiory na chemię są. Pewnie jest jeszcze kilka kwestii.

  • @MocnyRolnik

    @MocnyRolnik

    Ай бұрын

    I tu pewnie nie chodzi o to, ze coś jest nie tak z glebą. Chodzi o to, że uprawiając w różnych systemach jest lepiej

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    @@MocnyRolnik profesor jasno powiedział że wyniki analiz gleby były niepokojące

  • @antrokeswell7254
    @antrokeswell7254Ай бұрын

    Zamiast mówić że rolnik 'nie umi' może zwyczajnie przestać wymuszać - choćby dotacjami, kwotami, karami. Tylko w całej UE i problemy znikną

  • @pancarrol
    @pancarrolАй бұрын

    Profesory w koszulach to dobrze zawsze gadają. W polu nie jest tak przyjemnie.

  • @Maniaks6

    @Maniaks6

    Ай бұрын

    Otóż to. Wszystko fajnie pięknie, ale żeby było książkowo, to muszą być optymalne warunki wilgotnościowe, o których zresztą Profesor wspomina, ale tych w ciągu roku jest stosunkowo niewiele, a w dodatku nakładają się z innymi zabiegami i ciężko pogodzić wszystko. Człowiek idzie wtedy na kompromis.

  • @jerzymichalak8905
    @jerzymichalak8905Ай бұрын

    Nie powiedział Pan prof. jaka ta uprawa bez orkowa jest najlepsza i jakie maszyny do tego celu najlepsze ( czy mieszające czy nie, głębosz czy pług dłutowy itd.)

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    Na to pytanie nie ma odpowiedzi. Trzeba pierwsze poznać swoje gleby a dopiero później dopasowywać system uprawy

  • @jerzymichalak8905

    @jerzymichalak8905

    Ай бұрын

    @@jarekbandosz My właśnie buraki, rzepak i kukurydzę uprawiamy pasów ale przed uprawą paspwą płytka uprawą a zboża bez Orłowo na 25 cm Khun performer a potem siewnik talerzowy

  • @jarekbandosz
    @jarekbandoszАй бұрын

    Co do pH na lekkich glebach. Mam troszkę odmienne zdanie. I mogę podać przykład na podparcie swojego zadania. Kiedyś budowali budynki z tego co mieli pod ręką a z racji że u nas są pokłady opoki do budowy podmurówek i piwnic chętnie używali tego budulca przy okazji robót ziemnych często natrafiam na pozostałości starych budynków w postaci resztek tych podmurówek. I teraz mimo tego że skład mechaniczny gleby obok jest identyczny to gleba z tymi okruchami jest dużo ciemniejszą Podobna sytuacja ma miejsce na polach uprawnych gdzie woda spływająca z górki zabiera z sobą okruchy wapienia i nanosi na lżejsza glebę. W tych miejscach gleba jest bardzo urodzajna. Jeżeli takie maturalne przewapnowanie powoduje wzrost zawartości próchnicy to czy jest to złe ?????????? Czy nam rolnikom nie powinno zależeć na budowaniu coraz to większej jej ilości. Osobiście powracam do praktyki która została po części zapomniana .. do marglowania gleby

  • @janusz245

    @janusz245

    Ай бұрын

    Nie do końca to się sprawdza na 6 klasie. Tam jest najważniejsza woooooda. Jak pada to plon żyta czy kukurydzy przekracza 7 -8 ton. A jak susza to 3 w porywach 4. I tam podbijanie pH do 7 nie ma sensu. To są moje obserwacje z prawie 40 letniej praktyki.

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    @@janusz245 no ja utrzymuje pH miedzi 7~8 dzięki temu warstwa poduprawna do głębokości 1m ma odczyn obojętny

  • @agrosadluk3507
    @agrosadluk3507Ай бұрын

    Wapno chopy wapno. Wtedy będziecie swoje chopy. Tak się mówi. Tak naprawdę będziecie moi CHŁOPI

  • @wojciechwalczak8209
    @wojciechwalczak8209Ай бұрын

    Zapraszam pana profesora do siebie, u nas jest od 30-50 metrów gliny.

  • @mirekcich

    @mirekcich

    Ай бұрын

    U was ta nawet mózgi macie z gliny 🤷

  • @wojciechwalczak8209

    @wojciechwalczak8209

    Ай бұрын

    @@mirekcich a ty z piasku

  • @mirekcich

    @mirekcich

    Ай бұрын

    @@wojciechwalczak8209 z jasnej góry...

  • @Lilianauczyk
    @LilianauczykАй бұрын

    Banka da kredyt na ziemie I maszyny jak mu sie przedstawi sie takie załorzenia biznesowe

  • @pawe167
    @pawe167Ай бұрын

    Bezorka kolejna moda! Jaka różnica bezorkowiec na 30cm, i tak musisz głęboszować. czy głebosz i normanlna orka z wałami cambela na 20 cm. Nie wymaga zmiany sprzętu. Czas to samo, paliwo to samo, rożnica dla gleby to trzeba jeszcze dokładnie zbadać! A nie trzeba inwestować tysiecy złotych w sprzęt! Te nie wydane pieniądze na sprzęt lepiej zainwestowac w rozsądne i zbilansowane nawożenie przy pługu i głęboszu. A dochody te same. A nie miliony do spłaty kredytu, ale bezorkowiec i nowe 300km do niego!!! Trzeba myśleć, średnio w swoim życiu będziecie 30 lat uprawiać glebę to tylko tyle ! Myślenie, płodozmian, zbilansowane nawożenie i dostosowanie sie do warunkow glebowych i dbanie o materię organiczną w glebie!

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    Witam . Bezorka dla mnie to nie jest moda. Dużo się uczę ,robię badania i dużo odkrywek. W każdym z aspektów widzę że orka to czyste zło dla gleby. Co do maszyn mam ursusa 1224 i jego moc mi zupełnie wystarcza . Maszyny wykonuję sam i koszty jakie ponoszę na nie to koszt stali. Także da się to robić dobrze bez drugiego sprzętu. Co do agregatów bezorkowych dla mnie jest to pewien ślepy zaułek technologi bezorkowych.. bo sporo rolników takimi maszynami praktycznie ora pola , niszczą biopory i strukre gleby

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    Co do ostatniego akapitu zgadzam się.

  • @pawe167

    @pawe167

    Ай бұрын

    No właśnie czyli nie Pług czy bezorkowiec ma znaczenie! Znaczenie ma czy myślisz co robisz, kiedy uprawiasz pole, jak dbasz o materię organiczna ,płodozmian czy wiesz, jak nawozić i kiedy i czym . A sam sprzęt to sprawa drugorzędna! Ilu mam sąsiadów co nowym 200 koniem po polu jeździ a niema pojęcia o zasobnosciach czy ph. A nawóz najlepszy to najtańszy. Orka nie zawsze jest dobrze wykonana, ale i nie jest czystym złem. W rolnictwie nie ma dwóch takich samych lat, a co było dobre w tym roku może szkodzić w przyszłym. W rolnictwie nie ma "zawsze "ale jest to 'zależy '. A najważniejsze jest myślenie,rozsądek i wiedza!

  • @martin_93

    @martin_93

    Ай бұрын

    Gdyby nie doplaty to żaden gospodarz

  • @jarekbandosz

    @jarekbandosz

    Ай бұрын

    @@martin_93 . Przeszłam na bezorke zanim były jakiekolwiek dopłaty do tego systemu. Także w moim wypadku to żaden argument. O rolnikach którzy uprawiają dopłaty nie będę się wypowiadał. Bo chyba nie o to chodzi w rolnictwie

  • @andrzejtymczyszyn9589
    @andrzejtymczyszyn9589Ай бұрын

    gospodarstwo roslinne 20 roboczogodzin na 1 ha 2 ludzi ( 2 etaty bo zle sie pracuje w pojedynke) w gospodarstwie= 2000h/rok /osobe x 2 =4000 rbh 4000 rbh / 20rbh na ha =200ha czyli minimalna powierzchnia gospodarstwa roslinnego dajaca pelne zatrudnienie dla 2 osob to 200ha

  • @dawidg.9270

    @dawidg.9270

    Ай бұрын

    A co Ty chcesz robić przez 20h rocznie na 1 ha? Coś pracochłonne te hektary.

  • @martin_93

    @martin_93

    Ай бұрын

    @@dawidg.9270 przy rzepaku chyba możliwe, jeśli trzeba 3 razy nawieź, i z 4 razy opryskiwaczem zrobić to się nazbiera. No ale to tylko w tej uprawie.

  • @dawidg.9270

    @dawidg.9270

    Ай бұрын

    @@martin_93 ale przy wydajności 30ha na h to i tak te 7 razy to tylko 15-20 minut.

  • @andrzejtymczyszyn9589

    @andrzejtymczyszyn9589

    Ай бұрын

    podorywka 2x 20min 40min uprawa przedsiewna 1x 30 min siew zboze 2 osobyx20 min 40min obornik 3osoby x30min =90min opryski 4 x 2 osoby x 10 min = 80min nawozenie 4x2osobyx40 min = 80min zbior 3 osoby x 40 min =120min magazyn sprzatanie dezynfekcja wydanie zboza 100h /200ha =30min mycie rozrzutnikow po pracy 50h/200ha =15 min obsluga codzienna maszyn(bez kombajnu) 30min obsluga okresowa maszyn 30min obsluga na koniec sezonu 60min remonty maszyn 120min razem 765 min=12,75h do tego wizytacja plantacji, remonty melioracji, wykaszanie poboczy,szkolenia , podworko, zamawianie srodkow, biuro itd umnie 1 osoba =125 ha jest ok?

  • @dawidg.9270

    @dawidg.9270

    Ай бұрын

    @@andrzejtymczyszyn9589 przy orkowej. Małe maszyny to i czasochłonne.

  • @gosc147
    @gosc147Ай бұрын

    Kiedys moze przesmiewnie zaproponowalem Jarka Ogarka i Prof Stanislawa Pietra ..Prof chcialbym u Pana zobaczyc i ile by pan przedstawil pana widza wiedzy o mikroorganizmow w glebie .ten prof moze i duzo wie ale tamten jest jednym z najlepszych prof od mikrobiologi i stad jest roznica w wiedzy

  • @epole_kanal

    @epole_kanal

    Ай бұрын

    Profesor Pietr jest też na mojej "liście zyczen". W tym sezonie podcastowym już na pewno tego życzenia nie spełnię, ale w 4 sezonie? Pożyjemy, zobaczymy :)

  • @gosc147

    @gosc147

    Ай бұрын

    @@epole_kanal ciesze sie ze szkola wroclawska tez jest w pana zainteresowaniach . To moj wykladowca mimo ze studenci go delikatnie ujmujac chlodno wspominaja o miktro organznam wiedze ma i wie jak wymagac jej na egzaminie .

Келесі