Archiwum ZM

Archiwum ZM

Opowiadamy o światach fantasy zapisanych w kronikach naszego zimowego archiwum.

Пікірлер

  • @ZdolNn-xb1bq
    @ZdolNn-xb1bqКүн бұрын

    Ja na goodreads oceniłem ta książkę 3 na 5, więc w sumie dość podobnie do ciebie. To najlepszy tom z tej trylogii później jest już tylko gorzej i skończyłem na drugim tomie.

  • @joagluck
    @joagluck2 күн бұрын

    Na następną listę proponuję najlepszych strzelców/łuczników fantasy. Wiem, że dość są blisko powiązani z wojownikami ale jednak ich umiejętności skupiają się na precyzji, cierpliwości oraz refleks.

  • @WolvGame
    @WolvGame2 күн бұрын

    Czekam na recke drogi samotnego psa Arkadego Saulskiego ☕

  • @Kamyk800
    @Kamyk8002 күн бұрын

    Przeczytałem trylogię. Na początku ciekawa historia, ciekawe pomysły, świetnie się czytało-chciało się czytać. Kolejne tomy..ehh Już dawno nie spotkałem się z tak irytującą główną bohaterką. Jest bardzo naiwna, popełnia kilka razy te same błędy i niczego z nich się nie uczy. Strasznie infantylna, sama nie wie czego chce, zmienia zdanie co chwilę. Noe nie da się tego czytać, szlag człowieka trafia. Ona wygląda jak mała dziewczynka. Słabe. Wydaje mi się, że autorce zabrakło pomysłu na prowadzenie bohaterki, pogubiła się w pomysłach i wyszło jak wyszło. Zakończenie głupie i infantylne. Można było napisać kilkadziesiąt innych dużo ciekawszych i spójnych pomysłów na koniec serii. Zawiodłem się, bo przez połowę serii maiłem nadzieję na świetną historię, a tak, nie wrócę do czytania kolejny raz . A szkoda.

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy2 күн бұрын

    Kurde a liczyłem na to, że z każdym tomem będzie coraz lepiej.. Republikę Smoka na pewno przeczytam, jak będzie mocny spadek jakości, to wtedy zobaczę czy warto kontynuować.

  • @WolvGame
    @WolvGame2 күн бұрын

    Nie jest przereklamowany.

  • @adamszangala4764
    @adamszangala47642 күн бұрын

    Ponieważ jestem miłośnikiem historii wojennych, książka ze słowem "wojna" w tytule trafiła na moją listę do zaliczenia. Zaliczyłem. Z trudem i bólem. I od razu ostrzegam: kolejny wojnopodobny gniot, napisany przez kobietę. Które to kobiety po prostu kompletnie wojny w jej technicznym, taktycznym, strategicznym i wszelkich innych aspektach nie czują, więc tak naprawdę nie powinny nigdy się zabierać do ich opisywania - bo wychodzą właśnie gnioty. I tyle mam do powiedzenia. Słabe to okrutnie, niech nie sięga nikt, kto ma odrobinę szacunku do literatury rzetelnie opisujących wojny, czy to te faktyczne, kiedyś gdzieś rozegrane, czy nawet fantastyczne czy magiczne. To kobieca opowiastka dla kobiet, ewentualnie cis mężczyzn, których wojskowość nudzi i zraża.

  • @zakon_pieroga_chaosu
    @zakon_pieroga_chaosu2 күн бұрын

    Czuć mocną nienawiść do kobiet typie. Może terapia by sie przydała. Któraś cię skrzywdziła czy co?

  • @adamszangala4764
    @adamszangala47642 күн бұрын

    @@zakon_pieroga_chaosu Nienawiść do kobiet? Bo nie potrafią pisać książek wojennych? :) A co ma piernik do wiatraka?

  • @KK-hx4yz
    @KK-hx4yz2 күн бұрын

    Nie czytałem ale z chęcią kupię i przeczytam. Dzięki Tobie. Mimo że klimaty chińsko/japońskie w ogóle do mnie nie trafiają. Do tej pory spotykałem się z tak szczegółową recenzją w grach rpg. Znam kilka kanałów o książkach i w żadnym nie ma tak wnikliwej recenzji. Gratuluję :) Co powiesz na recenzję Ursuli K Le Guin: - Ziemiomorze - Wracać wciąż do domu - Sześć światów Hain - Rybak znad morza wewnętrznego

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy2 күн бұрын

    Całkiem możliwe, że o Ziemiomorzu coś kiedyś nagram, ale nie wiem kiedy i też lepiej nic nie obiecywać, bo nigdy nic nie wiadomo. ^^

  • @KK-hx4yz
    @KK-hx4yzКүн бұрын

    Jasne, tak wrzuciłem, może Ty lub ktoś z oglądających się zainteresuje. Dla mnie Ziemiomorze to wspaniała opowieść :)

  • @rafik4408
    @rafik44082 күн бұрын

    Dziękuję za recenzję 😊 Ma dla mnie sporą wartość mimo, że trylogię mam już za sobą od roku.

  • @emiweihs2807
    @emiweihs28072 күн бұрын

    Czytałam jakiś czas temu, ale mam podobne spostrzeżenia. ❤

  • @jam3sterr
    @jam3sterr2 күн бұрын

    Super Materiał! Będziesz może coś nagrywał o "Mieczu Kaigenu"? Niedługo premiera w Polsce. Na zagranicznych kanałach hype sięga zenitu i piszą, że to jedno TOP jednych z najelpszych pojedynczych fantasy ever.

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy2 күн бұрын

    Bardzo czekam na tą książkę, więc na pewno. ;)

  • @HenrykKowal-dg9wi
    @HenrykKowal-dg9wi3 күн бұрын

    Kiedyś przeczytałem 1 tom i miałem do niej wrócić, ale jakoś się jeszcze nie złożyło. Chyba czas najwyższy bo było całkiem ok choć do mojej topki daleko...

  • @kerdaw
    @kerdaw3 күн бұрын

    Chiny w pewnym momencie swej historii zostały przez Brytanie skolonizowane za pomocą uzależnienia od opium i jest to swego rodzaju czarna karta której Chińczycy się wstydzą podobnie jak np Mao Tsetunga. To nawet ciekawe ogarnąć tą wojnę makową z punktu widzenia historycznego bo co tak młoda autorka mogła o tym wiedzieć?. Poza tym książki pisanej przez obywatela tej narodowości jeszcze nie czytałem. A słuchał ktoś audiobook? Bo kurde przy mojej żonie książek się czytać nie da, więc istnieją dla mnie tylko audiobooki.

  • @DzwoniecDlaDam
    @DzwoniecDlaDam3 күн бұрын

    Witaj ZM!!! dzięki za kolejną fajną prezentację = propozycję do przeczytania, nie znam Autorki ale klimaty japońskie i chińskie są dla mnie zawsze ciekawostką, więc poszukam ww trylogii Rebeki Kuang! Na wakacje nie odpuszczam czytania więc moja przygoda z fantasy to never ending story, po prostu wciąż jestem ciekawy nowych opowieści z nowych światów!!! Hejka!

  • @Misia_Pysia
    @Misia_Pysia3 күн бұрын

    Cała trylogia mi się podobała i bawiłam się przednio. Od samego początku, aż do scen końcowych zadawałam sobie pytanie "Czy autorka TO zrobi czy jednak nie?". To wywoływało u mnie uczucie napięcia. Na pewno przeczytam raz jeszcze, tym razem już bez tego oczekiwania i zobaczę jak wtedy odbiorę tę trylogię.

  • @ZadrAga
    @ZadrAga3 күн бұрын

    Wow, obejrzałam i wysłuchałam z zapartym tchem! Nareszcie znalazłam kanał, z którym mogę się w pełni utożsamiać, nareszcie znalazłam przewodnika, który zapewni mi cudowne przeżycia w krainach fantasy. Nie chcę już tracić życia na miernie historie, chcę skupić się na tych najlepszych. Choć wiele z nich znam i mimo iż znam i kojarzę nazwiska wszystkich autorów, to jednak niepotrzebnie czekałam tak długo z czytaniem. Od kilku dni słucham audiobooka Droga Królów i jestem zachwycona! Oglądam ten film i widzę, że Archiwum jest u Ciebie na pierwszym miejscu, co już w ogóle mnie nakręciło na te serię! Resztę (tych mi jeszcze nie znanych) wpisuję na listę. Bardzo bym chciała je wszystkie poznać. 😊

  • @Aryman
    @Aryman3 күн бұрын

    "Babel" słyszę, że jest przehypowany drugi raz. Co do "Shoguna" serial jest dobry, ale trzeba wziąć pod uwagę mocno, że jest to totalna fikcja historyczna (Chrześcijańscy regenci xd). O Dark raczej chodziło ludziom o brutalność właśnie. Jeszcze czepiają się, że bohaterka jest głupkowata i irytująca.

  • @setoo1
    @setoo13 күн бұрын

    Dobra recenzja. W zasadzie zgadzam się z większością opinii. Wg mnie Wojna Makowa jest najlepszą częścią tej serii. Żeby nie spojlerować - nie podoba mi się to, w którą stronę dalej rozwija się postać Rin.

  • @ArekWojciukiewicz
    @ArekWojciukiewicz3 күн бұрын

    Petarda!!! Uwielbiam Kroniki Królobójcy. To jest druga seria obok PLiO na której kontynuajce czekam ponad 10 lat. Oglądając ten film aż mi wróciły wspomnienia... dzięki:)

  • @michagolis150
    @michagolis1503 күн бұрын

    Nie powiem, że mi się nie podobały, bo nie przeczytałem.

  • @ZadrAga
    @ZadrAga3 күн бұрын

    Niedawno sięgnęłam do Archiwum Burzowego Świata i bardzo dziękuję za ten film, który rozjaśnił mi wiele kwestii i pozwolił sobie lepiej wyobrazić ten skomplikowany świat. 😊

  • @ArekWojciukiewicz
    @ArekWojciukiewicz3 күн бұрын

    Świetna recenzja! Kurde lubię ten klimat, który wokół tego robisz. Muzyka z Ghost of Tsushima do Wojny Makowej ----- Idealny wybór :D

  • @cahirmawrdyffrynaepceallac
    @cahirmawrdyffrynaepceallac3 күн бұрын

    Dobry filmik ciekawe omuwienie

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy3 күн бұрын

    Jeśli chcesz wesprzeć działalność Archiwum to zapraszamy na kawkę :) buycoffee.to/archiwumzm

  • @jam3sterr
    @jam3sterr4 күн бұрын

    Mój #1 - Mistborn :)

  • @KK-hx4yz
    @KK-hx4yz5 күн бұрын

    Przeczytałem dawno temu tę serię. Bardzo polecam. Chyba wrócę do niej. Od zawsze chciałem przeczytać książki fantasy opowiadające o gildiach a wzięło mi się to kiedyś z gier fantasy: Morrowind/ oblivion / baldurs Gate/ itp. W końcu znalazłem tę trylogię i kolejną: Gildia magów od Trudi Canavan

  • @KK-hx4yz
    @KK-hx4yz5 күн бұрын

    Ja nadrabiam Harrego Pottera, nigdy go nie czytałem. Dookoła filmy o Harrym, oraz moje zainteresowanie wieloma innymi książkami fantasy/postapo odsuwały go na dalszy plan. Mam ponad 30 lat ale naprawdę przyjemnie mi się czyta. Jestem w połowie Insygni śmierci. Szczerze mówiąc bardzo polecam ponieważ jest magia, przygoda, a o takiej przyjaźni, zaufaniu, wzajemnej opiece jaka jest w tej serii można pomarzyć.

  • @nietoper5240
    @nietoper52406 күн бұрын

    Z całym szacunkiem do Kelsiera, ale zamiast niego umieścił bym co prawda postać drugoplanową, ale pojawia się chyba w każdej książce Sandersona. Mianowicie Hoid 😊

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy5 күн бұрын

    No tak, ale weź to wytłumacz bezspoilerowo w takim materiale. ^^

  • @KK-hx4yz
    @KK-hx4yz7 күн бұрын

    No nie.. nareszcie trafiłem na kanał który trafia do mnie w 100%. Pięknie, naprawdę pięknie. Grafiki, muzyka w tle. Wiele informacji i przekazanych z pasją. Dzięki bardzo!

  • @KK-hx4yz
    @KK-hx4yz7 күн бұрын

    Trafiłem tu przypadkiem. To jest pierwszy film który u Ciebie oglądam . Świetnie przedstawiłeś tematykę. Jestem fanem fantasy, czytam od wielu. Oglądałem trochę kanałów o książkach ale tutaj jestem pod ogromnym wrażeniem. Dzięki wielkie!

  • @bogusawawojdanowska7558
    @bogusawawojdanowska75587 күн бұрын

    Właśnie odkryłam Twój kanał i zaczęłam oglądać filmiki łał ale jestem pod wrażeniem to istne cudeńka. Filmik o ROSHAR genialny, coś takiego o Kole Czasu czekam z niecierpliwością bo to też jest bardzo ciekawy świat, a tak mało się o tej serii mówi.

  • @WolvGame
    @WolvGame8 күн бұрын

    Dostałem na urodziny 2 tomy książkowe Conana ❤️

  • @WolvGame
    @WolvGame8 күн бұрын

    Tak swoją drogą, może materiał o conanie?

  • @WolvGame
    @WolvGame8 күн бұрын

    Słyszę chyba soundtrack z baldurs Gate 2

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy7 күн бұрын

    Skyrim. ;)

  • @karolsiwek9599
    @karolsiwek95998 күн бұрын

    Może to trochę nie do tego filmu ale chciałem powiedzieć że jakiś czas temu szukałem jakiegoś dobrego fantasy , od kilku się odbiłem i wiele też przeczytałem i zaczełem dzięki tobie archiwum burzowego światła i powiem powiem tak pierwsza część ciekawa , świetne postacie . A przy drugiej płakałem śmiałem się nie mogłem się oderwać po prostu zakochałem się ,tyle razu mówiłem sam do siebie kurwa co tam się dzieje , zaraz zaczynam trzecie . Dziękuję się za to 😉

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy7 күн бұрын

    Miałem podobnie czytając Słowa Światłości. ;) Bardzo się cieszę i dzięki za ten komentarz!

  • @adamszangala4764
    @adamszangala47648 күн бұрын

    Bez jaj. Systemy magii to mamy w grach, gdzie dane zaklęcie, należące do danego typu magii, kosztuje tyle a tyle i na różne sposoby (głównie właśnie ceną wyrażoną w owej manie) bywa ograniczone. I tu jest konkret, i tu mamy maga jako równorzędnego ,czasem mocniejszego, ale czasem słabszego oponenta całkiem klasycznych jednostek z mieczami czy łukami. W książkach praktycznie nie stykamy się z nijakimi systemami. Nie kojarzę autora, który, choć to niby takie oczywiste, gdy ma się ten wzięty z gier ogranicznik - próbował wyjaśniać czytelnikom, że jego bohater mag może rzucić albo 3 kule ognia, rażące powierzchniowo, po kilka osób, względnie metrów kwadratowych (gdyby czarodziej spudłował), albo powiedzmy 8 pojedynczych, zadedykowanej jednej osobie "strzałów" , względnie jeden lewitacyjny numer, czyli wzniesienie się na kilka sążni w górę i zawiśnięcie tam, co można wykorzystać już niemagicznie - do strzelania z łuku do wkurzonych kolesi, nie mogących takiego fruwającego czarodzieja dosięgnąć swoim żelastwem. To byłby system :) Tu byłaby jakaś logika, ograniczenia, możliwość kibicowania. No bo już jako czytelnik wiemy: oj, niedobrze, nasz czarodziej może właśnie tyle, musi wybierać, jaki zestaw czarów zastosować, a tymczasem teren trudny a wroga spora kupa. I jak on, biedny, chce się z tego wywinąć? Tymczasem o książkach można napisać jedno, generalnie hurtem: są tam różni goście, którzy różnie potrafią czarować. Koniec "systemów". A to że jeden bierze magię legalną, inny zdelegalizowaną, że u jednego to jest materializujący się czasem chowaniec, a inny pierdyknie kulką ognia - to już trzeciorzędne. Bo i tak zwykle nie wiemy, na co stać takiego czarodzieja. Niby po fakcie widzimy, o, wygrał, tu kogoś sfajczył, tam mu przywołany wilk zagryzł dwa konie pod prześladowcami i ekipa zwiała. Fajnie. Ale trudno to nazwać systemem. Akurat gram w Master of Magic i tam NAPRAWDĘ dany czarodziej ma system zaklęć, którymi się może posługiwać - ale bynajmniej po pańsku, bez umiaru. Trzeba kombinować, by sensownie wykorzystać ograniczony zasób mocy magicznej.

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy7 күн бұрын

    Na poziomie logicznym nie jestem w stanie w żaden sposób zrozumieć porównania magii w książkach i grach, które są zupełnie innym medium i różnice MUSZĄ wynikać z samej rozgrywki, której... no w książkach nie może być... Sprowadzenie książkowych systemów magicznych do jakiś strzałów kulami ognia - sorry, ale dla mnie to niedorzeczne. W tak wielu książkach magia niemal tworzy część fabularną książek, jak np. odkrycie ideałów w ABŚ, odkrycie tajemnic magicznego miasta w Elantris, podjęcie moralnej decyzji odnośnie zemsty w Wojnie Makowej, czy poznanie Imienia Wiatru w KK... No nie kumam. A stwierdzenie "Tymczasem o książkach można napisać jedno, generalnie hurtem: są tam różni goście, którzy różnie potrafią czarować. Koniec "systemów" - to już dla mnie fikołek z piruetem. Ciężko dyskutować z czymś, co na tak wielu poziomach nie jest prawdą. Twarde systemy magiczne dokładnie tłumaczą, w jaki sposób działa magia - np. w takim Z Mgły Zrodzonym na końcu książki masz wszystkie połączenia metali, wytłumaczenie z czym działają, jak działają... Wszystko. W Cyklu Demonicznym masz nawet rysunki runów z przypisanym znaczeniem. Generalnie takich przykładów jest multum i na tym polega podział na systemy twarde i miękkie. No nie masz w książce paska mocy z maną... jeżeli to dla Ciebie wyklucza znaczenie w nich magii, to ciężko z tym dyskutować na poziomie logicznym. IMPOSSIBRU

  • @adamszangala4764
    @adamszangala47647 күн бұрын

    @@ArchiwumZimowegoMonarchy Jeśli nie da się, czytelnikiem będąc, choćby z grubsza ocenić, co dany czarodziej może a czego nie, to nie widzę cienia powodu, by się takim "systemem magii" podniecać i zachwycać. Bo lądujemy w sytuacji "nic nie wiem, nie mam pojęcia, czy się o bohatera bać czy wręcz na odwrót, pstryknie palcami i zamieni całe Niemcy w krainę figur woskowych, ot tak, od niechcenia". No i to jest kompletnie do dupy. Jasne, że nie oczekuję dosłownie punktów many w powieści czy filmie (choć w sumie - mogłyby być, toż w naszym świecie mamy takie odpowiedniki wielkiej mocy rażąco-tworzącej, kilowaty chociażby, albo jednostki amunicji). A to że autor mi powie, "wyjaśniając" temat, że moi magicy to czerpią z run, i to jest kompletnie co innego od powieści tamtego cieniasa, gdzie, ha, ha, czerpią z mocy wody, nieważne, płynącej czy stojącej - mało mnie rzuca na kolana przed geniuszem autora. Nie wiem, z czego czerpali czarodzieje i inne postaci władające siłami nietypowymi w naszym świecie - guzik mnie to obchodziło, bo gość miał dość rozumu, by dać do zrozumienia "to wszystko jest ograniczone, czar czarem, ale topór toporem" i dlatego rozmaite typy z żelastwem w ręku niekoniecznie sikały ze strachu na widok maga z pierwszej ligi. Bo nim taka Yennefer złożyła zaklęcie, już ją krasnoludy obaliły, związały i przymierzały się do wychędożenia :) Mówiąc inaczej: skoro to nie jest gra, gdzie FAKTYCZNIE trudno sklecić dobry system, tak by magia była równorzędna fizyce czy metalurgii - to nie ma powodu się jakoś tymi systemami podniecać i za nie autorów chwalić.

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy7 күн бұрын

    Z tego właśnie wynika podział na twarde i miękkie systemy magiczne - najwidoczniej lubisz bardziej ten pierwszy typ (mi jest bez różnicy). Pisząc twardy system autor z góry ustala zasady działania magii i jej ograniczenia. Np. ja doskonale rozumiem w jaki sposób działa magia w Cosmere Sandersona (Z Mgły Zrodzony Archiwum BŚ), czy też w Kronikach Królobójcy Rothfussa, gdzie wprost są zajęcia dotyczące jej używania na Uniwersytecie i jest to podane bardzo łopatologicznie. Skoro ja doskonale rozumiem te systemy (a nie jestem żadnym geniuszem), to każdy może. ^^ I nie chodzi o to, że masz się czymś zachwycać, bo równie dobrze może Cie nie obchodzić ten temat, ale pisząc, że magia nie jest tłumaczona i podając przykłady, gdzie z założenia jakiś autor tego typu system wybrał... no w ogóle nie kumam, tak trochę walczysz z jakimś niewidzialnym chochołem. :)

  • @adamszangala4764
    @adamszangala47646 күн бұрын

    @@ArchiwumZimowegoMonarchy Cóż, nie jestem na tyle oczytany w fantasy, by móc się powołać na wszystko, bo dalece nie wszystko czytałem. Ale w tych książkach, które jednak i które moim zdaniem są najlepsze - co oznacza np. Sapkowskiego, Wegnera i Martina - akurat nie ma nijakich wyjaśnień, które by potem pozwalały móc ocenić potencjał danego czarodzieja. Nikt nigdy nie odpowiada, czemuż to ludzie, mogący wyczarować powiedzmy bułkę z szynką i nią nakarmić siebie/innych, nie zlikwidowali głodu. No bo pewnie nie mogą -zakładam. Bo ich magia MA jakieś ograniczenia. Ale, kuźwa, jakie?! No i tego już autorzy nie raczą napisać. Bo chyba jednak ich system jest mocno ułomny, bynajmniej nie dopięty i autor po prostu nie umiałby wytłumaczyć, tak jak to potrafi dzisiejszy ekonomista czy inżynier, dlaczego to, to i tamto jest dobrem deficytowym i choć niby ludzkość może je wytwarzać - to dzieci w Afryce ale czasem i Europie głodują.

  • @grzegorzsobczak9002
    @grzegorzsobczak90026 күн бұрын

    ​@@adamszangala4764Pozwolę sobie dołączyć... W większości książek fantasy czarodzieje nie stanowią części danej wspólnoty lecz na własną prośbę wykluczają się z niej i interweniują dopiero w chwili zagrożenia. Czyli mają wszystkich w d.. a ruszają ją tylko gdy inny czarodziej zaczyna mieszać. To taki styl Merlina kontynułowany przez Gandalfa, Belgartha, Kedrigena... Czyli nie interweniujemy bo raz może nas to zabić, dwa etyka, nie naruszamy równowagi mocy, trzy nic nas to nie obchodzi. I to takie baśniowe fantasy. Wszelka matematyka naruszałaby spoistość tego świata. Natomiast systemy magiczne (bardzo złe określenie) , to raczej konstrukcja i zasady pozyskiwania magicznej mocy. I znów matematyka uzależniona jest od doświadczenia postaci. Jego rozwoju na kartach opowieści. Dochodząc do sedna w książkach autor opowiada nam historię. To on decyduje kto ma wygrać a kto przegrać. Liczenie pkt. jest bezcelowe. Natomiast gry RPG w prostej lini wywodzą się z planszówek gdzie o wyniku starcia decydował rzut kostką.

  • @Ariost91
    @Ariost918 күн бұрын

    Pierwszą książką którą nasunęła mi się po przeczytaniu tytułu filmu to,,malowany człowiek " , a tu na wstępie podajesz go, aktualnie 3-ci raz sobie go słucham bo nie ukrywam, dość wciągająca książka.

  • @jannowakowski6100
    @jannowakowski610010 күн бұрын

    Materiał jak zwykle na wysokim poziomie. Robisz dobrą robotę. Co do serii Pamięć,smutek i cierń - może jakiś film/recenzja 😎 Warto po to sięgać ? Obecnie zastanawiam się która wielką serie rozpocząć - Malazan, Kroniki Czarnej Kompanii, Wierni i upadli i właśnie serie Williamsa..🤯

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy9 күн бұрын

    Jasne, że warto. :) A co do recenzji czegoś od Williamsa to na pewno prędzej czy później coś się tutaj pojawi.

  • @AnonikAnonikos
    @AnonikAnonikos10 күн бұрын

    1. Trochę zbyt ogólne opisy i przykłady. 2. Ode mnie bym dał... No właśnie nic. 😢 3. Ciekawą magię ma świat Magnatów i Czarodziei. XD

  • @erichfranko1995
    @erichfranko199510 күн бұрын

    Dla mnie Książę Półkrwi był majstersztykiem... Oczekiwanie na kolejny tom...był horrorem😂

  • @Aryman
    @Aryman10 күн бұрын

    Weeksowi powiedziałem w piątek, że zrobił najlepszy system ever. Groty też są świetne, ale tutaj wszystko wiesz jak działa w sam raz, dobre ograniczenia oraz w szoku byłem jak to zespolone było ze światem.

  • @forescior7139
    @forescior713910 күн бұрын

    Genialny odcinek. Świetnie się ciebie słucha.

  • @detektywmonk7
    @detektywmonk710 күн бұрын

    W Wiedźminie też lubię magię.Magia elfów tam jest dobra

  • @Misia_Pysia
    @Misia_Pysia10 күн бұрын

    I widzę kolejne inspiracje czytelnicze:)

  • @Vitciouss
    @Vitciouss10 күн бұрын

    Ciekawe że brak tutaj Eragona, który mimo pewnych kontrowersji w kreacji historii system magiczny mial bardzo dobrze przemyślany i opisany

  • @johnfox8912
    @johnfox891211 күн бұрын

    Czy myślisz że po skończeniu całego Abercrombiego mogę czuć się gotowy do rozpoczęcia Malazanu?

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy11 күн бұрын

    Nie trzeba być jakoś specjalnie gotowym na Malazan - po prostu spróbuj i sam zobaczysz, czy to coś dla ciebie. ;) Na początku może być trochę trudno to ogarnąć, ale jak już się w to wsiąknie i dotrwa do tomów 2/3 to już powinno pójść.

  • @smazesul3559
    @smazesul355911 күн бұрын

    Ciekawa opcja… od jakiegoś roku jestem zainteresowany seriami książkowymi fantasy (wcześniej miałem niewiele wspólnego z literatura w ogóle) wiec jeszcze sporo przede mna.. a tu w międzyczasie powstaje kanał o idealnie takiej tematyce. Dzięki

  • @miolsz8242
    @miolsz824211 күн бұрын

    Zabrakło mi tutaj zdecydowanie systemów z cyklu Powiernika Światła i z Trylogii Magów Prochowych. Zamiast Z Mgły Zrodzonego, dałbym całe uniwersum Cosmere, bo moim zdaniem, oryginalne, spójne i ciekawe systemy magiczne są jedną z największych zalet książek Sandersona. Ale samo to mogłoby stanowić materiał na odcinek, a może nawet kilka.

  • @dariuszchoruzyk
    @dariuszchoruzyk11 күн бұрын

    A najlepsze jest to, że książki z Cosmere coraz bardziej się przenikają i będziemy pewnie mieli coraz więcej łączenia systemów magicznych z różnych światów. I już nawet mamy postać, która potrafi używać magii z różnych planet 😊

  • @ArchiwumZimowegoMonarchy
    @ArchiwumZimowegoMonarchy11 күн бұрын

    Magowie Prochowi pojawią się tu w wakacje. ;)

  • @dariuszchoruzyk
    @dariuszchoruzyk11 күн бұрын

    W Cyklu Demonicznym właśnie najbardziej lubię początkowe tomy gdzie bohaterowie stopniowo odkrywają możliwości magii opartej na różnych runach. Najlepszy motyw całego cyklu 😊

  • @meff1415
    @meff141511 күн бұрын

    Świetny materiał dzięki dla mnie jeszcze fajny system był w Archiwum Burzowego światła ciekawy pomysł i wykonanie oraz Saga o Zielonych Kościach tak prosty a tak fajny

  • @micham9317
    @micham931711 күн бұрын

    Ziemiomorze ma chyba najlepszą magię.

  • @KonradBajsarowicz
    @KonradBajsarowicz11 күн бұрын

    Interesujący przegląd. Moim zdaniem na wyróżnienie zasługują również inne systemy od Sandersona. Jest pod tym względem niezwykle kreatywny. Szczególnie lubię ten oparty o przysięgi z ABŚ. Dodałbym też moc ze Star Wars :) Myślę, że systemy magiczne zasługują na szersze omówienie. Chętnie zobaczyłbym jakąś próbę podziału, klasyfikacji. Np na miękkie vs twarde, oparte na zasobach (energia, rytuały, materiały), oparte na źródłach magii (dziedziczne, wyuczone, możliwe dzięki przedmiotom), oparte na wpływie magii (wpływ na istniejącą materię, wpływ na umysł, tworzenie z niczego), oparte na metodach rzucania zaklęć (inkantacje, gesty, runy, wola), oparte na moralności (biała, czarna, neutralna).