Zjawisko konwekcji

W filmie zaprezentowano cztery demonstracje obrazujące jeden z mechanizmów przekazywania ciepła - konwekcję.

Пікірлер: 27

  • @chrisdiy8040
    @chrisdiy80402 жыл бұрын

    Skajfan, ważny agent, robił bardzo podobne doświadczenie co Pan na samym końcu, z mieszaniem się cieczy o różnych właściwościach. Dla obu Panów duży plus, pozdrawiam :)

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    2 жыл бұрын

    Dziękuję i pozdrawiam :)

  • @buba57
    @buba572 жыл бұрын

    Bardzo pomocny filmik polecam serdecznie Adi

  • @sabmol5461
    @sabmol5461 Жыл бұрын

    Jak my Pana lubimy :) pozdrawiam

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    Жыл бұрын

    Pozdrawiam :)

  • @solo1953
    @solo19532 жыл бұрын

    Te pokazy są znakomitą formą przekazywania wiedzy. Czysta teoria, wzory, formułki zniechęcają młodych ludzi do zajmowania się naukami ścisłymi. Szkolne pokazy na lekcjach fizyki czy chemii są dziś rzadkością, a szkoda. Pozdrawiam.

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    2 жыл бұрын

    Pozdrawiam :)

  • @ebenezerscroodge1041
    @ebenezerscroodge1041 Жыл бұрын

    Bardzo fajny kanał. Świetnie się slucha i oglada. Ktoś niżej trafnie porównał Pana z Scifunem. Bardzo mi się podoba formula filmow, same konkrety i doświadczenia. Bez zbędnego pierdolenia, niekaczacych się wstępów i błagania o polubienia. Noi bez wkurzających reklam. Po prostu bajka Tak powinna wyglądać fizyka w szkole.

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    Жыл бұрын

    Dziękuję i pozdrawiam :)

  • @Marleen_EN
    @Marleen_EN3 жыл бұрын

    Dziękuję!

  • @COJESTGRANE123456789
    @COJESTGRANE1234567892 жыл бұрын

    Bardzo efektowny ten niewidoczny! komin konwekcyjny! Zastanawiam się czy byłoby efektowniej, czy działało by, gdyby bibułka była ustawiona skośnie a nie prostopadle do podłoża.. :)

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    2 жыл бұрын

    Najlepiej spróbować. Uwaga, nie każda bibułka od herbaty się nadaje. Obecnie niektóre firmy np. Lipton dodają tworzywa sztucznego do celulozy (mikroplastik niestety). Taka spalona pozostałość przykleja się do podłoża i nie poleci. Jeśli dobrze pamiętam zastosowałem bibułkę po herbacie ekspresowej Tetley.

  • @COJESTGRANE123456789

    @COJESTGRANE123456789

    2 жыл бұрын

    @@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Dziękuję za, jak zwykle, za szybką i wyczerpującą odp.

  • @pawemacha4121
    @pawemacha4121 Жыл бұрын

    Dzień dobry, ciekawe byłoby zbadanie w ostatnim doświadczeniu temperatury butelek. Butelka z zimną wodą na dole powinna długo pozostać zimniejsza. Na tej zasadzie chyba działa ogrzewanie wody w zasobniku? Pozdrawiam

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    Жыл бұрын

    Dzień dobry, zgadzam się z Panem. Takie doświadczenie należałoby jednak przeprowadzać w dobrze izolowanych cieplnie butelkach. W zwykłej butelce górna butelka dosyć szybko by stygła. Pozdrawiam :)

  • @bartolomeodiaz7847
    @bartolomeodiaz78473 жыл бұрын

    Naprawdę bardzo ładne logo. A tytuł choć mylący to bardzo chwytliwy :D

  • @agnieszkabenelak5350
    @agnieszkabenelak5350 Жыл бұрын

    Witam, czy według Pana ogrzewanie sufitowe może konkurować z ogrzewaniem podłogowym wykorzystując promieniowanie cieplne ? Pozdrawiam

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    Жыл бұрын

    Dzień dobry, niestety nie jestem ekspertem w tych sprawach. Na konkurencyjność ma wiele czynników. Gdybym miał wybierać, zdecydowałbym się na ogrzewanie podłogowe m.in. ze względu na komfort chodzenia po ciepłej podłodze oraz na fakt unoszenia się ciepłego powietrza ku górze. Jednak w niektórych przypadkach ogrzewanie sufitowe może się lepiej sprawdzić. Przykładowo w starym domu gdzie podłogi nie są odpowiednio odizolowane mielibyśmy sporą "ucieczkę" ciepła do posadzki i fundamentów. Podłogi bywają mocno zastawione meblami lub np. dywanem co utrudnia oddawanie ciepła do pomieszczenia. W takich wypadkach ogrzewanie sufitowe wykorzystujące promieniowanie podczerwone wydaje się korzystniejsze. Ogrzewanie sufitowe to z reguły ogrzewanie elektryczne natomiast podłogi ogrzewane są ciepłą wodą lub prądem elektrycznym. Ogrzewanie elektryczne jest zwykle znacznie droższe od ogrzewania gazowego lub węglowego. Cenowo można więc mówić o konkurencyjności ogrzewania sufitowego w stosunku do elektrycznego ogrzewania podłogowego, ale w porównaniu z wodnym (piec gazowy) ogrzewaniem podłogowym to już chyba nie. To funkcja wielu zmiennych więc nie chcę się tutaj rozwodzić tym bardziej, że jak już wspomniałem nie jestem ekspertem w tych sprawach. Pozdrawiam :)

  • @agnieszkabenelak5350

    @agnieszkabenelak5350

    8 ай бұрын

    ​@@pdfpolitechnicznedemonstra5658Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie ponieważ nie do końca rozumiem różnicę między promieniowaniem a przewodnictwem cieplnym. Przykładowo jeżeli przez ciepłe rurki klimatyzatora będziemy przepuszczać duże ilości powietrza to czy oddają one ciepło za pomocą przewodnictwa czy promieniowania ? I odwrotnie jeżeli przez te same ciepłe rurki nie przepuścimy ani grama powietrza to czy oddają wtedy ciepło za pomocą promieniowania czy przewodnictwa ? Pozdrawiam

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    8 ай бұрын

    Najogólniej możemy mówić o trzech mechanizmach przekazywania ciepła: konwekcja, przewodnictwo cieplne oraz promieniowanie cieplne. Wszystkie te typy omówiłem na kanale PDF. Jeżeli mowa o powietrzu to przewodnictwo cieplne ma znikome znaczenie bo gazy słabo przewodzą ciepło. Istotniejsza jest konwekcja czyli unoszenie i cyrkulacja powietrza. Przykładowo kiedyś budowano mury dwuwarstwowe ze szczeliną powietrzną ok. 3 cm (to izolowało cieplnie budynek). Przekaz ciepła w powietrzu kierunku poziomym jest bardzo nieznaczny a cyrkulacja w wąskiej szczelinie bardzo utrudniona. Ograniczając konwekcję powietrza w szczelinie budowano "barierę" dla przewodnictwa cieplnego np. cegieł. Energię cieplną w mieszkaniu możemy przekazać dzięki szybko drgającym cząsteczkom powietrza (cząsteczki powietrza oddają swoją energię kinetyczną otoczeniu) lub zjawisku promieniowania cieplnego (fali elektromagnetycznej zwykle z zakresu podczerwonego). Zupełnie nie da się odizolować tych zjawisk bo np. w przypadku kaloryfera energia cieplna jest do cząsteczek powietrza przekazywana przez ich kontakt ze ściankami kaloryfera. Za rozchodzenie ciepła w domu jest odpowiedzialny głównie mechanizm konwekcji. Jednak jeżeli przyjrzymy się temu bliżej to możemy stwierdzić, że kaloryfer jest również źródłem promieniowania podczerwonego ( tym przypadku jednak zjawisko konwekcji ma dominujące znaczenie). W przypadku promienników ciepła głównie jesteśmy ogrzewani przez promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie podczerwonym, ale oczywiście powietrze w kontakcie z gorącym promiennikiem również się ogrzewa co powoduje jego nieznaczną cyrkulację. Tym samym zarówno grzejnik jak i promiennik ciepła powodują konwekcję powietrza oraz promieniowanie podczerwone. Jednak ze względu na większą temperaturę promiennika ciepła i inne jego miejsce mocowania w pokoju to promieniowanie ma decydujące znaczenie a w przypadku kaloryferów konwekcja. Wracając do pytania jeżeli przez rurki klimatyzatora przepuszczamy powietrze to jego cząsteczki zyskują energie kinetyczną dzięki kontaktowi z gorącymi rurkami, wydmuchiwane powietrze cyrkuluje w pomieszczeniu oddając energię przedmiotom i ludziom przez bezpośredni z nimi kontakt. Promieniowanie w tym przypadku ma znikome znaczenie. Jeżeli przez rurki nie przepuszczamy powietrza to pozostanie słabe promieniowanie oraz nieznaczny przekaz energii cząsteczkom powietrza sąsiadującym z rurkami (ogrzewanie nieefektywne). Jeżeli rurki klimatyzatora lub promiennik ciepła umieścilibyśmy w próżni pozostało by tylko promieniowanie. Pozdrawiam :) @@agnieszkabenelak5350

  • @Makumba__
    @Makumba__2 жыл бұрын

    Ok 🕶️ 👔 👖 👞👞

  • @mlodyflo420
    @mlodyflo4202 жыл бұрын

    pozdro z e lekcji

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    2 жыл бұрын

    Miłych lekcji :)

  • @goscodrobloxa1787
    @goscodrobloxa17872 жыл бұрын

    szkoda że mnie pan nie uczy fizyki 😢😢

  • @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    @pdfpolitechnicznedemonstra5658

    2 жыл бұрын

    No cóż, niestety z przykrością stwierdzam, że nie wszyscy są zadowoleni, że jestem ich nauczycielem ;(. Pozdrawiam

  • @dc41

    @dc41

    2 жыл бұрын

    @@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Jak to się mówi- "Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził." Pozdrawiam

  • @zenonbartynski942

    @zenonbartynski942

    2 жыл бұрын

    Wynika z tego że jest Pan wymagającym nauczycielem. I tak powinno być pozdrawiam👌👍