Zasada antropiczna - Astronarium 171

Ғылым және технология

Czy Wszechświat jest dopasowany do istnienia w nim życia? Gdyby podstawowe własności fizyczne choć odrobinę różniły się od obecnych, Wszechświat w znanym nam kształcie nie miałby prawa istnieć, a co za tym idzie, nigdy nie rozwinęłoby się w nim życie. Niektórzy badacze zaczęli w związku z tym mówić o istnieniu zasady antropicznej - reguły według której kosmos w zdumiewający sposób sprzyja powstaniu nas samych. W tym programie zastanowimy się, co może to oznaczać. Zapraszamy na Astronarium!
#życie #filozofia #astronomia

Пікірлер: 576

  • @Astronarium
    @Astronarium4 ай бұрын

    Polecamy także: (33) Życie we Wszechświecie - kzread.info/dash/bejne/nmqBkrqbmNKwp6g.html (158) Rewolucja kopernikańska - kzread.info/dash/bejne/nWirzdGnqtfcdJs.html

  • @bluesbird1461
    @bluesbird1461Ай бұрын

    Jeden z najlepszych odcinków. Zmusza do głębokiego zastanowienia nad naszym istnieniem.

  • @wojciechnowak910
    @wojciechnowak9104 ай бұрын

    Wow jakie rozważania. Świetny odcinek. Większość ludzi nawet o tym nie myśli.

  • @DariuszTkocz

    @DariuszTkocz

    4 ай бұрын

    Pomyśl co bedzie po śmierci czas szybko leci

  • @beatanita8650

    @beatanita8650

    4 ай бұрын

    Przede wszystkim to nie zasluguje na miano zasady i zaden powazny fizyk lub astrofizyk nie rozpatruje takiej ogolnikowej koncepcji w tym sensie .Zasada antropiczna zasluguje raczej na miano "efektu selekcji " i nie ma takiej samej waznosci logicznej jak stale wartosci fizyczne .To jakby powiedziec "Jestesmy tu bo jestesmy ,bo tak jest " koniec i kropka .

  • @DariuszTkocz

    @DariuszTkocz

    3 ай бұрын

    @@kogutor1 Jaki lubisz cycek ? od psa kota ?

  • @ajdenwyp.8048

    @ajdenwyp.8048

    2 ай бұрын

    @@kogutor1 Większość ludzi ma dwa wyjścia - mogą zmądrzeć lub zgłupieć, a ty możesz tylko zmądrzeć bo nie powinieneś trwać w tak podłym stanie

  • @Hussarpride
    @Hussarpride4 ай бұрын

    Pamiętam super wykłady z profesorem Kopcewiczem na uczelni. Miło zobaczyć raz jeszcze i usłyszeć w Astronarium po tylu latach :D Super odcinek.

  • @Arixonic
    @Arixonic4 ай бұрын

    Teza o dopasowaniu praw wszechświata pod życie jest niczym innym jak ludzką naiwnością, nie znamy pewnie nawet 1% praw którymi rządzi się świat, a wyciągamy na tej podstawie tak daleko idące stwierdzenia... możliwe że ten "inny" świat oparty na innych prawach byłby kipiącą życiem przestrzenią, ale my nie jesteśmy w stanie tego sobie nawet wyobrazić że względu na nawet brak zrozumienia obecnego świata... mogę równie dobrze przedstawić tezę, że obecny świat jest pustynią, w której życie to niebywała rzadkość, a nawet przypadek i to będzie to bardziej prawdziwe niż stwierdzenie o niebywałej podatności obecnego wszechświata do powstania życia!! Poza tym jesteśmy tak bardzo ograniczeni, że nasza definicja życia jest wg mnie jest na tyle subiektywna, i ułomna że nie oddaje możliwości które wszechświat nam oferuje...

  • @Bolku94

    @Bolku94

    4 ай бұрын

    Zgadzam się i chcę coś dodać. Być może jestem uprzedzonym durniem, ale moim zdaniem ten materiał był bardzo sugestywny. Z tego co zrozumiałem to: albo akceptujesz Wieloświat lub wygraną na loterii, albo teologiczny argument o inteligentnym projekcie. Ja mówię: 'no nie koniecznie' dla obydwu. Gdyby prawa fizyki się zmieniły tak, że życie (JAKIE ZNAMY) nie mogłoby powstać, to czy taki wszechświat mógłby stworzyć życie jakiego (jeszcze?) nie znamy? A czy mogłoby powstać coś innego niż życie co również mogłoby doświadczać i badać wszechświat? Tak se można gdybać w nieskończoność. Jestem zawiedziony, że mój ulubiony polski popularnonaukowy kanał na youtube, zamiast uprawiać naukę to wziął się za filozofię i teologię. Eufemistycznie: bardzo to nie fajne.

  • @michastadnicki6240

    @michastadnicki6240

    4 ай бұрын

    To nie chodzi nawet o samo życie, zmian tych podstawowych praw spowodowałaby że nasz wszechświat prawdopodobnie zapadłby się do początkowej osobliwości zaraz po tym jakby powstał, a jeśli nawet do tego by nie doszło to nie powstałyby w nim jakieś bardziej złożone struktury (planety, gwiazdy, galaktyki). Ciężko sobie ogólnie wyobrazić takie dobranie warunków brzegowych które spowodowałoby że we wszechświecie byłoby więcej życia, wszelkie rozważania o ich zmianie prowadzą raczej w przeciwnym kierunku. Oczywiśie mowa o obecnym stanie wiedzy, może istnieją jakieś prawa fizyki które by temu przeczyły ale puki co nie mamy nawet śladu takich zjawisk.

  • @teniabryz5879

    @teniabryz5879

    4 ай бұрын

    Skoro wg ciebie nie znamy nawet 1% praw to nie upoważnia także ciebie do osądzania co jest naiwnością a co nie jest.

  • @baran008slu9

    @baran008slu9

    4 ай бұрын

    To są te tematy które rozsadzają mi mózg :D Można dyskutować, wyobrażać sobie, każdy ma do tego prawo ale my tak na prawdę nic nie wiemy :) Jest to coś niesamowitego i przerażającego. Chcielibyśmy znać ten 1% oj chcielibyśmy :)

  • @baran008slu9

    @baran008slu9

    4 ай бұрын

    A Pana Abramowicza szanuję za wiedzę i wkład pracy, ale traktuję z przymrużeniem oka jego wypowiedzi, z Bogiem :DDDD

  • @sylwester9761
    @sylwester97614 ай бұрын

    Kocham ten kanał. ❤

  • @ajdenwyp.8048

    @ajdenwyp.8048

    2 ай бұрын

    I to jest dramat. Większość z was ma lichą wiedzę, a samodzielnym myśleniem też nie "obfitujecie" i dlatego taki intelektualny badziew (no może jeden z gości mówi coś bardziej wartościowego) was zachwyca.

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski4 ай бұрын

    Nos został idealnie dopasowany do noszenia okularów.

  • @teniabryz5879

    @teniabryz5879

    4 ай бұрын

    Okulary zostały stworzone przez człowieka , kto stworzył człowieka ?

  • @ImieNazwiskoOK

    @ImieNazwiskoOK

    4 ай бұрын

    A dziura została idealnie dopasowana do kałuży

  • @Tomasz_Kowalski

    @Tomasz_Kowalski

    4 ай бұрын

    @@ImieNazwiskoOK 👍I to jest prawdziwy cud! Gdyby dziura była choć trochę inna, to ta kałuża nie wyglądałaby tak samo. Ktoś inteligentny i wszechmocny musiał w tym maczać palce 🙂

  • @zenobikraweznick

    @zenobikraweznick

    4 ай бұрын

    ​@@teniabryz5879 oczywiście nie wiadomo, więc musiał to być wszechwładny bóg!

  • @teniabryz5879

    @teniabryz5879

    4 ай бұрын

    @@zenobikraweznick Podaj mi dowód na to że to był Bóg .

  • @fizykanieistnieje6030
    @fizykanieistnieje60304 ай бұрын

    Cudowny odcinek. Dziękuję wszystkim, którzy brali udział przy jego powstaniu.

  • @tamarafert5945
    @tamarafert59454 ай бұрын

    Jestem pod wrażeniem wypowiedzi ks.prof Michała Hellera . Wypowiedzi tak z czysto naukowego rozumowania . Nie padł tam nawet ani jeden wyraz " Bóg " Mi osobiście bardzo to zaimponowało.

  • @paweski1866

    @paweski1866

    4 ай бұрын

    Kilka jego książek wysłuchałem na Storytel, bardzo polecam

  • @tamarafert5945

    @tamarafert5945

    4 ай бұрын

    A co byś polecił ( tak na początek) do posłuchania? :) jaki tytuł?

  • @paweski1866

    @paweski1866

    4 ай бұрын

    @@tamarafert5945 Ważniejsze niż Wszechświat 🙂

  • @tamarafert5945

    @tamarafert5945

    4 ай бұрын

    @@paweski1866 dziękuję:)

  • @wujuqubus6394
    @wujuqubus63942 ай бұрын

    ksiądz podchodzi do tematu sceptyczniej niż profesor Marek Abramowicz 😆Problem tu polega na tym gdy zabrniesz za bardzo w religie to kładzie Ci klapki na oczach - "To nie przypadek" "To tak MIAŁO być" "My" "Ja" "Bóg" "Stworzenie precyzyjne dla nas" - a tu nie o to chodzi, nauka musi watpić, musi zadawać pytania, musi drążyć temat a nie stwierdzać bo tak jest i koniec 🤓 pozdrawiam cieplutko księdza profesora Michała Hellera wybitny poszukiwacz wiedzy ❤

  • @Etacarinae9000
    @Etacarinae90004 ай бұрын

    Można sobie wyobrazić eksperyment, w którym nalano losową ilość paliwa do samolotu. Na miejscu lądowania wysiadają pasażerowie i filozoficznie rozmyślają, o dostrojeniu czy o tym, że zostali wybrani a nawet nagrywają Astronarium o tym. Organizatorzy nigdy nie ujawniają informacji, że są dopiero 765 lotem, któremu się udało. Wszystkie poprzednie loty wyparowały z rzeczywistości.

  • @tomaszgaza8719

    @tomaszgaza8719

    4 ай бұрын

    Swietne porownanie. Tak wlasnie dziala ewolucja i dobor naturalny - niezwykle to okrutne, ale jakze prawdziwe.

  • @emilewicz14

    @emilewicz14

    4 ай бұрын

    @@tomaszgaza8719 Dobre. Postaram się zapamiętać.

  • @tomaszpodemski8981

    @tomaszpodemski8981

    4 ай бұрын

    Dobre porównanie. Kto zbudował samolot?

  • @tomaszgaza8719

    @tomaszgaza8719

    4 ай бұрын

    @@tomaszpodemski8981 Widziales platki sniegu - ich ksztalty? Czy nalezy pytac o budowniczego, bo maja tak regularne ksztalty? Czy raczej nalezy szukac praw, ktore stanowia matryce/forme, ktira zamarznieta wode przeksztalca w taka, a nie inna regularna strukture?

  • @tomaszpodemski8981

    @tomaszpodemski8981

    4 ай бұрын

    @@tomaszgaza8719 w przypadku płatków śniegu nikt nie twierdzi że jakieś duchy lub Bóg je tworzą tylko można to wyjaśnić na gruncie fizyki. Natomiast dobranie parametrów kosmosu tak aby mogło w nim powstać życie wygląda na działanie jakiejś racjonalności, tkwiącej we wszechświecie lub poza nim. Ponieważ te parametry wyglądają na bardzo precyzyjnie dobrane i przy minimalnym odchyleniu nie byłoby życia.

  • @user-tw2oq3ky2q
    @user-tw2oq3ky2q4 ай бұрын

    Świetny i bardzo potrzebny odcinek👍

  • @ShockWays
    @ShockWays4 ай бұрын

    Życie dopasowało się do warunków w jakich zaistniało. Gdyby w naszym Wszechświecie masa elektronu bądź jedna ze stałych Plancka różniła się o 1%, to zapewne życie również dopasowałoby się do takich warunków lecz w innej postaci, nizeli mamy przyjemność obserwować. Więc nieprawdziwym jest stwierdzenie, iż gdyby coś tam coś tam różniło się od tego co obserwujemy to życie by nie powstało. Nie powstałoby jedynie w znanej nam formie, a to czy nie powstałoby w ogóle to jedynie snucie wizji i fantazji przez ludzi.

  • @MrQnter
    @MrQnter4 ай бұрын

    Najlepszy kanał na polskim KZread o tej tematyce i jeden z najlepszych w ogóle.

  • @MahdavikiaPL
    @MahdavikiaPL4 ай бұрын

    Świetny temat i odcinek. Szanuję bardzo za takie podejście do widzów.

  • @pawelbalaryn
    @pawelbalaryn4 ай бұрын

    Te rubieże filozofii i tajemnic poznania do których tym razem zbliżyło się Astronarium to horyzont zdarzeń, zza którego nie ma powrotu do szanowanego, wartościowego programu popularyzującego naukę, było blisko...

  • @tomaszgaza8719
    @tomaszgaza87194 ай бұрын

    Wydaje sie, ze zycie we Wszechswiecie istnieje nie dlatego, ze ktos tak skonstruowal jego prawa, lecz dlatego, ze Wszechswiat - jaki on jest - po prostu dopuszcza mozliwosc jego zaistnienia. Zaprzeczeniem zasady antropicznej jest niezwykle nikle prawdopodobienstwo powstania zycia. Gdyby ktos celowo tworzyl Wszechswiat pod katem kreacji zycia, to stworzylby prawa, ktore maksymalizuja jego formowanie, tymczasem znany nam Wszechswiat takich cech nie wykazuje. Ujawnia tylko swoj ogrom, ktory tworzy przestrzen mozliwosci na zaistnienie warunkow do zycia przy niezwykle niklym prawdopodobienstwie jego uformowania. Wlasnie takim zupelnie niezwyklym miejscem jest nasz Uklad Sloneczny.

  • @interproservice

    @interproservice

    4 ай бұрын

    Jest pełno układów gwiazdowych....

  • @tomaszgaza8719

    @tomaszgaza8719

    4 ай бұрын

    @@interproservice Ukladow gwiazdowych jest pelno, ale tych spelniajacych wszystkie kryteria na razie tylko jedno. Gdyby rzeczywiscie obowiazywala zasada antropiczna, to - jesli dobrze rozumiem jej zalozenia - takich ukladow powinno byc rowniez pelno, bo znany nam Wszechswiat, to miliardy galaktyk i miliardy gwiazd. My tymczasem nie potrafimy znalezc ani jednego, gdzie zycie kwitnie jak na Ziemi.

  • @tomaszgaza8719

    @tomaszgaza8719

    4 ай бұрын

    Do tego wywodu dodam moze, ze osobiscie jestem sklonny zalozyc, ze zycie jest po prostu efektem prawa Murphy'ego (jesli cos moze pojsc zle, to na pewno pojdzie) - tyle ze w druga strone: jesli cos dobrego moze zaistniec, to na pewno zaistnieje. I oto jestesmy. :)

  • @cukiercukier8283

    @cukiercukier8283

    4 ай бұрын

    Wszechświat nie dopuszcza do powstania życia nawet na ziemi. Pogrzeb w temacie a zauważysz że musiał być stwórca. W ciepłym klimacie, z wodą, z atmosferą nie ma możliwości powstania życia tak jak gdziekolwiek indziej poza ziemią gdzie nie ma ani wody ani sprzyjającej atmosfery ani odpowiedniej temperatury. Weź sobie słoik, wyczyść go, nalej wyjałowionej wody, zamknij i postaw w ciepłym miejscu. Życie nigdy się w nim nie pojawi. Możesz mnożyć miliony słoików przez miliony lat. Nie pojawi się ani dziś w jednym słoiku ani za 389932lat do potęgi 6739943 ani w 993226809 słoiku.

  • @user-sc3uw8wt9w

    @user-sc3uw8wt9w

    4 ай бұрын

    @@cukiercukier8283 *Wszechświat nie dopuszcza do powstania życia nawet na ziemi* Dopuszcza. I życie powstaje tam, gdzie pozwalają to na warunki. *Pogrzeb w temacie a zauważysz że musiał być stwórca* Gdzie byś nie pogrzebał, zrozumiesz, że koncept "stwórcy" to zwykłe, kreacjonistyczne bzdury i kłamstwa. *Weź sobie słoik, wyczyść go, nalej wyjałowionej wody, zamknij i postaw w ciepłym miejscu. Życie nigdy się w nim nie pojawi* Skoro tak "pojmują" powstanie życie na Ziemi kreacjonistyczni foliarze - to nic dziwnego, że nadal są oni obiektem pośmiewiska.

  • @raviq11
    @raviq113 ай бұрын

    Mocne i piękne. Łechta wszelkie moje domysły dotyczące teorii istnienia.

  • @romanrobert2322
    @romanrobert23224 ай бұрын

    mega odcinek po dlugej stagnacji znowu bardzo interesujący film

  • @wojciechhiszpanski-dn2lx
    @wojciechhiszpanski-dn2lx2 ай бұрын

    Drogie Astronarium, Daj znać że żyjesz. Wojtek

  • @Astronarium

    @Astronarium

    2 ай бұрын

    Żyjemy. Wkrótce nowy sezon.

  • @maciejmazur1946
    @maciejmazur1946Ай бұрын

    Bardzo ciekawy temat. Ja mam osobiście inne spojrzenie na życie . Uważam ,że to właśnie wszechświat ,galaktyki i gwiazdy są życiem. To właśnie one rodzą się i giną by dać nowe życie. My jesteśmy tylko ubocznym skutkiem tych procesów, a życie ,całkiem inne od naszych wyobrażeń ,dzieje się w koło nas.

  • @bartoszfingas5670
    @bartoszfingas56704 ай бұрын

    Super, że podjęliście temat z pogranicza fizyki i filozofii - od czas do czasu dobrze czegoś takiego posłuchać :) Jakkolwiek zaproszeni do wypowiedzi goście prezentowali dość zróżnicowane poglądy, a dla mnie zasada antropiczna jest przekonująca, to byłbym ciekawy jakiegoś głosu w tym odcinku, który zdecydowanie by się jej sprzeciwiał, żeby zobaczyć, jakie są argumenty. Dziękuję za tworzenie rzetelnych i ciekawych materiałów na kanale!

  • @michatarnowski580

    @michatarnowski580

    4 ай бұрын

    Wydaje mi się, że głos prof. Lasoty był całkiem krytyczny - wprost mówił, że niektóre antropiczne hipotezy jak Wieloświat i Stwórca nie są zbyt naukowe.

  • @bartoszfingas5670

    @bartoszfingas5670

    4 ай бұрын

    @@michatarnowski580 Trafne spostrzeżenie. Można go uznać za sceptyka lub krytyka tej teorii. Po prostu uznałem, że fakt, że coś jest nienaukowe - w rozumieniu nauk ścisłych - nie świadczy o tym, że to coś jest nieprawdziwe. W końcu nauka ma swoje ograniczenia, a ludzka chęć poznania i zrozumienia wykracza jeszcze dalej, niż nauki ścisłe.

  • @slawekkacinski
    @slawekkacinski4 ай бұрын

    Brawo. Bardzo dobry potrzebny odcinek.

  • @misiekkania
    @misiekkania4 ай бұрын

    Bardzo dobry odcinek!

  • @81kokomo
    @81kokomo4 ай бұрын

    dobrze ze jesteście, poziom programów popularnonaukowych sprzed lat, tak trzymać :)

  • @kgm9140
    @kgm91404 ай бұрын

    Świetny materiał 🥰

  • @81kokomo
    @81kokomo4 ай бұрын

    z zainteresowaniem oglądam każdy odcinek

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz4 ай бұрын

    Tak, tak ten kosmos istnieje żeby mogło istnieć Astronarium 😁

  • @Tomasz_Kowalski

    @Tomasz_Kowalski

    4 ай бұрын

    Świetna analogia do zasady antropicznej :)

  • @teniabryz5879

    @teniabryz5879

    4 ай бұрын

    Bo to prawda. Taka sama jak wiele różnych prawd , możesz sobie podstawić cokolwiek za astronarium: psa , kota bakterie, gwiazdy, supernowe, ciemną materię........

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    4 ай бұрын

    @@teniabryz5879 jak dla mnie to pomieszanie skutków z przyczynami 😁

  • @teniabryz5879

    @teniabryz5879

    4 ай бұрын

    @@ZdzichaJedziesz nie ma tu czego mieszać, skutek zawsze jest nierozerwalny jest z przyczyną.

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    4 ай бұрын

    @@teniabryz5879 ale tu skutek ma implikować przyczynę trudno to nawet podciągnąć pod fizykę kwantową o logice już nie wspomnę. Jeśli B to A ?

  • @pamparam4637
    @pamparam46374 ай бұрын

    Upiekłem sobie wczoraj pyszne bułki, które mogłem zrobić, bo kupiłem mąkę, która powstała z ziarna z jakiegoś zboża. Czy mogę zatem ogłosić Zasadę Bułkowniczą, iż wszechświat jest tak dostrojony, żebym sobie bułkę upiekł, czy raczej powinienem założyć, że np. pszenica powstałaby i wyrosła bez specjalnego celu piekarniczego, zupełnie niezależnie od mojego pragnienia bułki?

  • @DariuszTkocz

    @DariuszTkocz

    4 ай бұрын

    O trumnie pomyślałeś ?

  • @tomaszpodemski8981

    @tomaszpodemski8981

    4 ай бұрын

    Pszenica wyrosła po to aby robić z niej bułki, w tym celu przez tysiące lat nasi przodkowie otrzymywali zboża przez odpowiednie krzyżowanie gatunków traw, i to na wyczucie, ponieważ genetyki nie znali.

  • @pamparam4637

    @pamparam4637

    4 ай бұрын

    @@tomaszpodemski8981 Co nie zmienia faktu, że trawy te powstałyby niezależnie od piekarnictwa. Człowiek powstał, bo takie się trafiły odpowiednie warunki w tej części wszechświata, ale to nie znaczy, że wszechświat się jakoś nakierunkował na powstanie człowieka.

  • @tomaszpodemski8981

    @tomaszpodemski8981

    4 ай бұрын

    @@pamparam4637 trawy istniały przed człowiekiem ale to człowiek przez tysiące lat selekcji uczynił z nich zboża, bez czlowieka byłyby tylko trawami. W skali kosmosu może istnieć chociaż nie musi umysł który tak parametry kosmiczne poustawiał aby życie mogło zaistnieć. Gdyby uznać że kosmos jest czymś w rodzaju utworu muzycznego to musi by być kompozytor bo muzyka sama się nie napisze. Oczywiście można też pytać kto stworzył stwórcę.

  • @user-sc3uw8wt9w

    @user-sc3uw8wt9w

    4 ай бұрын

    @@tomaszpodemski8981 *Oczywiście można też pytać kto stworzył stwórcę* To akurat wiemy. Człowiek stworzył koncept stwórcy.

  • @marcink4148
    @marcink41484 ай бұрын

    W życiu pewne są trzy rzeczy. Śmierć, podatki i to, że Astronarium będzie na wysokim poziomie.

  • @robertwsz7006

    @robertwsz7006

    4 ай бұрын

    Od tego odcinka już nie jest na wysokim poziomie. To mało naukowe niewiadome zastępować Bogiem.

  • @marcink4148

    @marcink4148

    4 ай бұрын

    @@robertwsz7006 No to udowodnij mi naukowo, że Boga nie ma ;)

  • @robertwsz7006

    @robertwsz7006

    4 ай бұрын

    @@marcink4148 Nie ma takiej potrzeby żebym to ja coś udowadniał. Z naukowego puntu widzenia na twierdzącym ciąży obowiązek dowodu. Zatem jeśli uważasz że Bóg stworzył życie udowodnij jego istnienie. To tak absurdalnie wygląda jak, kazałbym ci udowodnić że nie istnieją krasnoludki. Zastanów się człowiecze, albo lepiej wklej swoją fotkę na nika, bo prawdopodobnie oscylujesz gdzieś w wieku 15 lat.

  • @marcink4148

    @marcink4148

    4 ай бұрын

    @@robertwsz7006 Nie uważam, że to Bóg stworzył wszystko lecz nie wykluczam takiej możliwości bo nikt tego nie udowodnił. Absurdale jest wykluczanie jedenj z teorii bez możliwości jej potwierdzenia. Ty może lepiej zmień zdjęcie na właściwe bo piszesz jak jakiś 10latek

  • @ImieNazwiskoOK

    @ImieNazwiskoOK

    4 ай бұрын

    @@marcink4148 Równie dobrze można stwierdzić że jest to matrix albo jakiś sen. Nie da się ani potwierdzić ani zaprzeczyć więc nie jest to tematem naukowym, i jakby nie patrzeć taka informacja dużo nie wnosi i nie wyjaśnia.

  • @kamilbongotibia1247
    @kamilbongotibia12474 ай бұрын

    😮😮😮😮 super dziękuje ❤

  • @Leo-tp6cv
    @Leo-tp6cv4 ай бұрын

    Wszechświat jest taki , jaki umysły ludzkie potrafią odczytać i zinterpretować .Wszystko zależy od obserwatora .Nie wiemy jak on " obiektywnie " wygląda .Tworzymy obraz wszechświata zgodny z aktualnymi możliwosciami ludzkich zmysłów i umysłów .

  • @borek999

    @borek999

    4 ай бұрын

    Wszechświat jest dokładnie taki jakim go obserwujemy . On nie jest inny dla kazdego gatunku na świecie. Prawa fizyki sa takie same dla nas, czy zwierząt czy innej obcej formy życia w innej galaktyce . Nie wiemy wszystkiego , ale założenie że nie wiemy jak "obiektywnie:" wygląda jest bez sensu .

  • @DariuszTkocz

    @DariuszTkocz

    4 ай бұрын

    Jest piękny jak jesteś bogaty i zdrowy i szczęśliwy , ale jak ci sie kiedyś noga podwinie , to powiesz jaki ten wszechświat jest odrażający

  • @mateusz09184
    @mateusz091844 ай бұрын

    Uwielbiam Astronarium 👍

  • @jareknowak8712
    @jareknowak87124 ай бұрын

    Kochani, wklepujcie te "kciuki w gore", zeby wiedzieli ze sie podobalo i ze sa potrzebni ! Dlaczego tylko co 15 ogladajacy wciska "like" ?

  • @Pancerniak2093
    @Pancerniak20934 ай бұрын

    Jako ludzie chcemy wierzyć, że jesteśmy czymś wyjątkowym. Jednak biorąc pod uwagę wielkość wszechświata, na który składają się biliony galaktyk(tych które widzimy) i niezliczone ilości gwiazd oraz planet to tak na prawdę z perspektywy kosmosu jesteśmy jakimś nieistotnym pyłkiem. Oczywiście żyjemy i jest to dla nas bardzo ciekawe, ale nie spodziewałbym się, aby z perspektywy wszechświata było to coś wielce istotnego. Po prostu jeśli istnieje choćby najmniejsze prawdopodobieństwo takiego ułożenia się praw rządzących kosmosem, których korzystny układ daje szanse pojawić się życiu to w końcu tak się musi wydarzyć. I tu można tworzyć różne hipotezy jak do tego doszło. Być może nasz wszechświat jest tak na prawdę którymś z kolei. Taki cykl narodzin i śmierci, a potem powstania kolejnego na szczątkach starego w końcu doprowadza do pojawienia się takiego, który pozwala na stworzenie istot żywych lub przynajmniej nie przeszkadza im zbyt mocno w ich pojawieniu się. Hipoteza wieloświatów też brzmi rozsądnie, bo w takiej sytuacji mamy nieskończoną ilość wersji wszechświata, a wobec tego praktycznie każda jego konfiguracja ma szansę się zmaterializować. Ciekawy materiał. Pozdrawiam

  • @adam-nc2hn
    @adam-nc2hn4 ай бұрын

    Tajemnice poznania...👍🌌

  • @user-ct2iq5ke5g
    @user-ct2iq5ke5g3 ай бұрын

    wyjaśnienie tego "problemu" zawiera się w następującym zdaniu: to nie zasady kosmiczne zostały dostosowane do nas, tylko my do kosmicznych reguł

  • @adampoler
    @adampoler3 ай бұрын

    Kiedy nowy odcinek? Pozdrawiam

  • @aaronjohnson2215
    @aaronjohnson22154 ай бұрын

    Dla mnie jest to jednoznaczny dowod na kreacjonizm. Im bardziej interesowalem sie nauka, tym moja wiara slabla. Az znow, im bardziej wchodzilem w glab roznych zagadnien, moja wiara znow zaczela rosnac, bo zrozumialem, ze wszystko jest doskonale i nie moze byc dzielem przypadku. Nie okreslam tu, czym mial by byc bog. Czy jakas nadistota ze swiata duchowego, istota z wyzszego wymiary, czy po prostu zaawansowana technicznie rasa, ktora stworzyla symulacje. Tego nie wiem i zgadywac nie bede. Ale wierze, ze wszechswiat nie jest dzielem przypadku. Wszystko wspolgra ze soba w tak wspanialej synergii, ze musi to byc dzielem projektu.

  • @jacek1929

    @jacek1929

    4 ай бұрын

    ...wszystko jest doskonałe... Nic nie jest doskonałe, wszystko dąży do rozpadu, śmierci i unicestwienia.

  • @teniabryz5879

    @teniabryz5879

    4 ай бұрын

    @@jacek1929 śmierć i unicestwienie nie musi być oznaką niedoskonałości. Może być pewnym etapem, ale to jest taka sama hipoteza jak i inne. W temacie Astro wiemy zbyt mało aby cokolwiek uznać za pewnik

  • @user-sc3uw8wt9w

    @user-sc3uw8wt9w

    4 ай бұрын

    *Dla mnie jest to jednoznaczny dowod na kreacjonizm* Jaja sobie robisz? Kreacjonizm to pseudonauka, nie posiada żadnego materiału dowodowego. *Wszystko wspolgra ze soba w tak wspanialej synergii, ze musi to byc dzielem projektu* W takim razie "projektował" go jakiś skończony gamoń. A nie super inteligentny byt.

  • @jacek1929

    @jacek1929

    4 ай бұрын

    @@user-sc3uw8wt9w bardzo delikatnie nazwałeś tego "projektanta" Użyłbym mocniejszego określenia ale nie chcę dostać bana

  • @user-pj5zn7jh4t

    @user-pj5zn7jh4t

    4 ай бұрын

    nauka również nie posiada żadnego materiału dowodowego jeżeli chodzi o powstanie życia, hipotezami możesz sobie tyłek podetrzeć bo wszystkie są tak samo realne dopóki nie ma faktu, ośle Gamoń projektował? Najinteligentniejszy organizm na ziemi czyli Człowiek nawet nie jest w stanie odzworowac i stworzyć najprostsza bakterię, maszyny przez nas tworzone to układy zamknięte działające wyłącznie w określonych warunkach, a tutaj mowa o dynamicznie przystosowujących się kodzie genetycznym do otoczenia.​@@user-sc3uw8wt9w

  • @Erwiniasty1903
    @Erwiniasty1903Ай бұрын

    Ciekawe czy z wiedzy oraz z tego co jest zawarte w "regule kopernikańskiej " naukowcy czerpali w fizyce kwantowej albo przynajmniej poznać zasady, właściwości i zastosowanie cząstek kwantowych... Pozdrawiam serdecznie!

  • @kazik5681
    @kazik56814 ай бұрын

    Cudowny Odcinek !!! Astronarium Dziękuję!!! Mój tok myślenia od lat Cieszę się że w końcu widzę odcinek poświęcony Właśnie nam + kosmos + ziemia !!! Kosmos jest Niesamowity Ziamia To Raj z ludźmi tylko pół na pół ale Razem możemy Stworzyć coś więcej Lub wszystko Zaprzepaścić!!! Może życie jest krótkie ale gdy jest świadomość otaczającego świata Te Życie może być inne !!!

  • @anka9188
    @anka91883 ай бұрын

    Ahh... Piekne 🥰🥰🥰

  • @joannafalkowska4371
    @joannafalkowska43714 ай бұрын

    Dziękuję za odcinek 😊

  • @jareknowak8712
    @jareknowak87124 ай бұрын

    Skoro jest "antropicznie wyregulowany", to dlaczego zmierza w kierunku smierci termicznej? Jak do tej pory "zycie" zajmuje pomijalnie mala czesc w wymiarze przestrzenii, jesli wziasc pod uwage wymiary Wszechswiata. Nie ma tez sprzyjajacych warunkow do rozprzestrzeniania go, ze zwgledu na same odleglosci. Ultymatywnym celem (o ile mozna w przypadku martwej materii i braku swiadomosci mowic o "celu"), jest zanik zycia, zycie jest tylko okresem w calosci. Moze najpierw trzeba sobie zdefiniowac samo pojecie "zycia"? Ks. Heller bardzo dobrze sie trzyma jak na 87 lat. Program jak zwykle pierwsza klasa, dziekuje Astronarium !!

  • @teniabryz5879

    @teniabryz5879

    4 ай бұрын

    Ty też jesteś antropicznie wyregulowany a zmierzasz w kierunku śmierci. Możliwe że śmierć , konie czy jak to nazwać jest zaszyta w wyregulowaniu. Ciężko tu spekulować o końcu czy przyszłości wszechświata po kilkudziesięciu czy kilkuset miliardach lat skoro tak mało wiemy o rządzących prawach fizyki.

  • @konradpawlowski9879
    @konradpawlowski9879Ай бұрын

    Życie wybiega poza prawa fizyczne dlatego jest wyjątkowe i Boskie

  • @frirajdowiec
    @frirajdowiec4 ай бұрын

    To moim zdaniem najlepszy odcinek Astronarium w Waszej historii.

  • @arqelo

    @arqelo

    3 күн бұрын

    Zgadzam się!

  • @darekszymanski4627
    @darekszymanski46274 ай бұрын

    Świetny odcinek, daje do myślenia.

  • @dawidk6411
    @dawidk64114 ай бұрын

    Pytanie czy nasza definicja życia jest jedyna :)

  • @jezusm1040
    @jezusm1040Ай бұрын

    Fascynujące jest dla mnie, że ksiądz profesor Heller pomimo bycia księdzem, a więc zakładam, że osobą wierzącą, umie się wnieść tak bardzo ponad dogmaty wiary, że skuteczniej niż wypowiadający się obok prof. Abramowicz dostrzega skrajną naiwność w "wyznawaniu" zasady antropicznej.

  • @agnes.007
    @agnes.0074 ай бұрын

    Patrząc na trudy życia,trudno przyznać, że "wygraliśmy los w kosmicznej loterii"🤔 Ciekawy odcinek 👍

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    4 ай бұрын

    Powiem więcej, jesteś tą jedną jedyną szczęściarą spośród miliardów plemników twojego taty 😁

  • @BezdomnyBlogger

    @BezdomnyBlogger

    4 ай бұрын

    No pain, no gain ;) Niezależnie od tego jak odczuwasz trudy życia, jest ono jedynym swego rodzaju fenomenem, być może jedynym w skali całego wszechświata.

  • @DariuszTkocz

    @DariuszTkocz

    4 ай бұрын

    Nie przejmuj sie życie jest krótkie a później do ... piekła ?

  • @prokles
    @prokles4 ай бұрын

    Temat bardziej filozoficzny niż naukowy. Plusik za przedstawienie róznych poglądów.

  • @hubabz
    @hubabz4 ай бұрын

    ,,Człowiek i życie w centrum wszystkiego"... w centrum Wszechświata. Zasada antropiczna, a przynajmniej większość jej założeń, według mnie nie może wiązać się z prawdopodobieństwem. Jeśli jej główne postulaty zahaczymy o to ,,spekulanckie" zjawisko/proces, to nie będzie miała ona praktycznie rzecz biorąc sensu. Chodzi o to, że najlepszym rozwiązaniem w kwestii zaistnienia na Ziemi życia i wyewoluowania w końcu gatunku ludzkiego, który jest w stanie nagrywać takie filmy jak ten z "Astronarium", pisać taki tekst jak ten, który piszę, jest założenie, że stoi za tym swego rodzaju wyższa siła sprawcza, ot inteligentny projektant, który już u zarania prapoczątków Wszechświata utkał projekt zwany celową egzystencją Wszechrzeczy, w tym projekt zwany życiem (zresztą samo pojęcie i idea życia w kontekście całego Wszechświata nie jest do końca, przynajmniej przez nas ludzi zrozumiana). Ów projektant to ,,nadbyt", inaczej kategoryzowany, nadający wszystkiemu co się ,,narodziło" w Wielkim Wybuchu, było potem w Kosmosie, jest i będzie superdeterministyczny kod, wzór algorytmicznego odcisku Boga. A to oznacza, że nawet ta chwila, którą teraz doświadczamy, która w danym momencie w przeszłości, w dowolnym miejscu w czasoprzestrzeni wydarzyła się, a w przyszłości się wydarzy, jest zaprogramowana. Nawet każde splątanie kwantowe, każdy zbłąkany elektron, niby chaotyczny ruch powietrza w atmosferze Ziemi czy gdzie indziej na świecie, każdy rozbryzg danej grudki gliny, pyłu, gdziekolwiek i jakkolwiek w kosmosie, wszystko co na poziomie od fundamentalnego do makro stanowi wszystko o wszystkim, jest czynnikiem ultra potężnego planu superdeterministycznego, gdzie nawet to, co wydaje się przypuszczeniem i losowością czy totalnym przypadkiem jest efektem działania super-programu. Kwestia jest taka, czy w takim Wszechświecie chcemy żyć? A jeśli to prawda to... co ze zjawiskiem wolnej woli? Jesteśmy więźniami czegoś albo czyjegoś planu?

  • @SzlachtaPracuje7
    @SzlachtaPracuje72 ай бұрын

    Obejrzałem już wszystkie odcinki Astronarium, no i czekam na następne. Świetny program. Dziękuję.

  • @dawidk6411
    @dawidk64114 ай бұрын

    To powiniem byc odcinek Filozofarium :)

  • @DanielMarciniak-zz3bp

    @DanielMarciniak-zz3bp

    4 ай бұрын

    Sanatoryjne gdybarium z fusów wróżarium

  • @Vincent-ir6qy
    @Vincent-ir6qy3 ай бұрын

    Słyszę to któryś raz....ale dopiero dziś je zrozumiałem z tą ambrą A człowiekiem 🕺

  • @Masa-san
    @Masa-san4 ай бұрын

    "Gra w życie" bardzo fajnie pokazuje, jak z chaosu przy bardzo prostych zasadach może powstać samonapędzający się skomplikowany układ.

  • @adamderdzikowski1571
    @adamderdzikowski15714 ай бұрын

    Może warto zrobić odcinek na temat kosmologii cyklicznej Penrosa. Wśród jego współpracowników jest trzech Polaków. Temat bardzo ciekawy, no i kilka ciekawych osób do przepytania :)

  • @StudioRozwoju1

    @StudioRozwoju1

    4 ай бұрын

    Meissnera mogę słuchać godzinami:) Dobrego dnia!

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    4 ай бұрын

    No tak ale to tylko hipoteza i to jedna z wielu

  • @jankiebasa9299

    @jankiebasa9299

    4 ай бұрын

    ​@@ZdzichaJedziesz a zasada antropiczna to co jak nie hipoteza?

  • @adamderdzikowski1571

    @adamderdzikowski1571

    4 ай бұрын

    @@ZdzichaJedziesz zgoda, ale w Astronarium pojawia się już po raz kolejny wątek potencjalnego istnienia wielu wszechświatów, może warto też przedstawić inne, konkurencyjne hipotezy. Uważam, że koncepcja Penrosa jest bardzo pomysłowa i na tle innych wyróżnia się po prostu. Może po prostu warto w Astronarium przedstawić te dwa podejścia: jeden Wszechświat, być może cykliczny, no i ewentualny Wieloświat.

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    4 ай бұрын

    Oczywiście trzeba szukać i trzeba pytać. Ja osobiście bardziej od hipotez jednak wolę świadomość tego czego nie wiemy i czego nie rozumiemy 🙂

  • @claudespeedd
    @claudespeedd4 ай бұрын

    No jak zwykle bardzo ciekawy odcinek, myślę że jako ludzkość powoli dosięgamy do granic naszych możliwości technologicznych, mam na myśli to że podróżowanie z prędkością światła nie wiele nam by dało patrząc na odległości kosmiczne, poza tym ani człowiek ani maszyny nie wytrzymałyby takiego przeciążenia przy prędkości świetlnej, jedynym wyjściem byłoby zaginanie czasoprzestrzeni i w ten sposób bylibyśmy w stanie iść dalej, możemy stworzyć jeszcze większy teleskop którym spojrzymy głębiej w czeluście kosmosu to chyba jedyny sposób na szukanie odpowiedzi o życiu a może i Bogu, pozdrawiam!

  • @swojaczek

    @swojaczek

    4 ай бұрын

    Przy stałej prędkości nie ma żadnych przeciążeń.

  • @claudespeedd

    @claudespeedd

    4 ай бұрын

    @@swojaczek ale żeby osiągnąć stałą prędkość to trzeba się rozpędzić i teoretycznie nie ma takiej opcji by fizycznie człowiek to przetrwał, chyba że jest to chętnie się dowiem czegoś nowego, pozdro

  • @makowiec2385

    @makowiec2385

    4 ай бұрын

    @@claudespeedd Jedyną możliwością jak na razie jest pozbycie się masy, co raczej nie jest możliwe, zmniejszenie masy do 0 spowodowałoby powstanie czarnej dziury w miejscu człowieka, ale mogę się mylić Oczywiście piszę o tym co odkryliśmy na razie, foton nie ma masy, a jedynie on jest w stanie osiągnąć prędkość światła, chyba że znów się mylę

  • @DariuszTkocz

    @DariuszTkocz

    4 ай бұрын

    Mam małe wymaganie od życia i wszechświata , nażreć sie wysrać i ....

  • @swojaczek

    @swojaczek

    4 ай бұрын

    @@claudespeedd Codziennie się rozpędzasz i jakoś od tego nie umierasz. Rozpędzenie się do prędkości bliskiej prędkości światła po prostu potrwałoby dłużej. Zakładając, że przyspieszenie wynosiłoby wygodne 1g (tyle, co standardowe przyspieszenie ziemskie), osiągnięcie prędkości światła zajęłoby ok. 1 rok.

  • @ZdzichaJedziesz
    @ZdzichaJedziesz4 ай бұрын

    Dinozaury też myślały że ten kosmos jest właśnie taki zeby mogły istnieć 😁

  • @ulysses1685

    @ulysses1685

    4 ай бұрын

    Dinozaury raczej wogole nue myślały, nie były samoświadome i nie zadawały fundamentalnych pytań. Na tym polega unikalnosc człowieka. I tutaj zasada antropiczna łączy się z ewolucja - dinozaury były tylko po to, byśmy mogli powstać. Kto wie, może i my jesteśmy tylko kolejnym ogniwem.

  • @user-sc3uw8wt9w

    @user-sc3uw8wt9w

    4 ай бұрын

    @@ulysses1685 *Kto wie, może i my jesteśmy tylko kolejnym ogniwem* To akurat jest faktem. 99% organizmów, które kiedykolwiek żyły na Ziemi - już wymarło. Nie trudno przewidzieć co stanie z obecnym 1% organizmów (8,7 milionów gatunków).

  • @grzegorzgrzenio3011

    @grzegorzgrzenio3011

    4 ай бұрын

    Dinozaury myślały? Wątpię czy przerośnięte jaszczury myślały 😅

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    4 ай бұрын

    @@grzegorzgrzenio3011 to był żart, ale ma ci uświadomić że może jesteśmy w sytuacji tych dinozaurów i że takie stawianie sprawy jak w zasadzie antropicznej jest absurdalne

  • @DariuszTkocz

    @DariuszTkocz

    4 ай бұрын

    To one myślały ?

  • @adsmoree5103
    @adsmoree51034 ай бұрын

    A co bylo pierwsze komorka czy fotosynteza ?a moze bakterie powstały przy pomocy fotonów ?

  • @kooboos89
    @kooboos894 ай бұрын

    Swietny podklad na poczatku!

  • @ostoja2004
    @ostoja20044 ай бұрын

    Spoko 👍

  • @AndrzejPal-xn7zc
    @AndrzejPal-xn7zc3 ай бұрын

    Kiedy będzie kolejny odcinek? Znacie jeszcze jakieś ciekawe kanały polskojeżmzyczne o podobnej tematyce?

  • @Maciek_W

    @Maciek_W

    3 ай бұрын

    Astrofaza, AstroLife, Urania TV, To jakiś kosmos, Smartgasm, wykłady prof. Krzysztofa Meissnera (są na różnych kanałach na KZread).

  • @AndrzejPal-xn7zc

    @AndrzejPal-xn7zc

    3 ай бұрын

    @@Maciek_W Witaj. Astrofaze znam ale troche nie mogę się dopasować do sposobu bycia autorów :) ciekawe ale ciężko się ogląda , Urania - ównież oglądam, prof. Meissnera chłonę uszami , pozostałych nie znałem, dodał bym jeszcze prof. Andrzej Dragan. Dziękuję Ci bardzo za polecone źródła.

  • @waldemarkrupa2744
    @waldemarkrupa27444 ай бұрын

    Gdyby te „przyjazne” parametry fizyczne były inne, to być może jakieś inne życie by powstało, na bazie innych praw.

  • @sejsmo
    @sejsmo4 ай бұрын

    Ateizacja nauki mająca swój początek w herezji Lutra i pochodnych idealizmu Hegla, takich, jak marksizm, doprowadziła do takich pozornych problemów, jak w wypowiedzi prof. Lasoty. Wiara w Boga nie przeczy nauce, tylko ją dopełnia. Nauka pokazuje nam, maluczkim, jak potężny i niezmierzony jest Stwórca: im więcej odkrywamy, tym bardziej uświadamiamy sobie, jak mało wiemy. Nie rozstajemy się więc z nauką, tylko zaczynamy wreszcie ją rozumieć, jej prawdziwą istotę. Szukajmy odpowiedzi, aż wyjaśnimy wszystko, być może łącznie z prawdami wiary. Oczywiście to się nigdy nie stanie. Za mało mamy czasu. Ale jaka to piękna podróż. Nieprawdaż? 🙂 Wiara w Boga prawdziwego nie przeczy nauce.

  • @user-sc3uw8wt9w

    @user-sc3uw8wt9w

    4 ай бұрын

    Prawdziwego Boga? Przecież on jest wymyślony, fikcyjny.

  • @wojteksobinski6449
    @wojteksobinski64494 ай бұрын

    Pozdrawiam

  • @wojciechkryszak262
    @wojciechkryszak2623 ай бұрын

    Nie wiem, co miał na myśli Pan prof. Abramowicz mówiąc o tym, że w wieloświecie (typu ,,anything goes'' tzn. wszystkie stałe i prawa są możliwe) obowiązuje (w domyśle: automatycznie, z definicji) Zasada Kopernikańska (ZK). ,,Nic nie jest wyróżnione'' - to jest pewne schematyczne ujęcie ZK, ale w wieloświecie wszystkie światy są wyróżnione przez swą unikalność, a te z życiem są wyróżnione nawet niepomiernie bardziej. Chyba że chodzi Mu o to, że ani w wypadku ZK w pojedynczym Wszechświecie, ani w wypadku wieloświata, nie jest potrzebny ,,Palec Boży'' wskazujący czy stwarzający jakieś unikalne miejsce zaistnienia życia, bo albo życie jest w stanie zadowolić się przeciętnością, albo i tak znajdzie sobie niszę w nieskończonej potencjalności wieloświatów. Pan prof. J.-P. Lasota zapomina z kolei, że sprawdzalność (weryfikacja? weryfikowalność pozytywna? - znów brak precyzji) praw przyrody to nie jest taka prosta sprawa (nawet w zwykłej fizyce laboratoryjnej), że bierzemy i patrzymy lub eksperymentujemy i to jest nauka. Najlepszy przykład to oczywiście Big Bang: eksperyment odpada, a uznajemy ten model (i traktujemy go jako naukowy i obiektywny opis początków), bo wszedł w efektywną (i efektowną) symbiozę z całą masą danych obserwacyjnych, inaczej: model tłumaczy obserwacje, a obserwacje (odpowiednio zinterpretowane) uzasadniają model. Wierzymy w Big Bang, bo jest to wytłumaczenie zwięzłe (ekonomiczne) i efektywne - jaka to fundamentalna różnica z wiarą w Boga? Ostatecznie i tak sprowadzają się nasze super ścisłe i obiektywne teorie do wiary i tylko pisząc wnioski o granty trzeba to maskować, ukrywać samemu przed sobą nie warto. Szkoda też, że w filmiku nie ma rozróżnienia między słabą a silną Zasadą Antropiczną, ale w sumie to ta silna jest jedyną ciekawą.

  • @patrykkasprzyk4981
    @patrykkasprzyk49813 ай бұрын

    Mnie coraz częściej trapi inny problem. Mianowicie fenomen tego serwisu. Bo jak to jest że wysoko rozwiniętą istotę myślącą w porażającej większości zajmują treści zbędne. Śledzę od pewnego czasu gale freak fight itp. wyświetlenia w jedną dobę 100k + a tu astronarium 170 k w 2 tygodnie. Kiedy istoty rozumne zatraciły instynkt ? Kto lub co za tym stało ? I komu ? najbardziej zależy na przestrzeni tego czasu żeby nie wrócić do stanu w miarę naturalnego

  • @romansatola803
    @romansatola8034 ай бұрын

    Myślę że jest to jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy)odcinków jakie powstały.

  • @adamfydrych300
    @adamfydrych3004 ай бұрын

    Witam Was wszystkich które tu przyszli i przyjechali

  • @swojaczek
    @swojaczek4 ай бұрын

    To są rozważania czysto emocjonalne, filozoficzne (czy raczej pseudofilozoficzne), nie naukowe. Mówienie, że właściwości Wszechświata zostały specjalnie dopasowane do powstania życia opartego na białku polega na czysto emocjonalnym, nienaukowym założeniu, że istnienie życia jest w jakiś sposób ważniejsze, bardziej znaczące niż, bo ja wiem - istnienie kamieni czy kwarków. Gdyby te stałe fizyczne były inne, to po prostu Wszechświat byłby inny. Nie byłoby w nim życia opartego na węglu, ale nie byłby z tego powodu mniej lub bardziej niesamowity czy ważny niż ten, który znamy. Poza tym, rozważania o tym, że stałe fizyczne mogłyby być inne niż są, to typowe filozofowanie "gdyby ciocia miała wąsy, byłaby wujkiem". No, pewnie by była, tylko nie wiemy, czy to możliwe, tak samo jak nie wiemy, czy realnie możliwe, poza czczym gdybaniem, są inne stałe fizyczne niż te realnie istniejące. Zresztą, fascynowanie się, że gdyby jakiś parametr zmienił się tylko o 1% to wszystko byłoby zupełnie inaczej, to też czyste, nienaukowe emocje - odczucie, że jeden procent czy jeden promil to jakoś niesamowicie mało, to subiektywna emocja. W nauce raczej nie istnieje definicja "mało".

  • @ankaro4258
    @ankaro42584 ай бұрын

    Wszechświat bez życia jest martwy - będę cytować cały rok 2024.

  • @interproservice

    @interproservice

    4 ай бұрын

    Nieprawda, planety sie rodza zyja i umieraja....tylko bez duszy. Tak jak twoj pies.

  • @jarekk.8247

    @jarekk.8247

    4 ай бұрын

    a wirusy i inne skomplikowane układy cząsteczek są żywe, półżywe czy martwe?? Ludzie nawet nie rozumieją do dziś porządnie definicji życia. Gdzie leży granica między żywym i martwym. Życie to tylko etykietka wymyślona przez człowieka na nazwanie procesu samopodtrzymującej się reakcji chemicznej zdolnej do klonowania.

  • @ulysses1685

    @ulysses1685

    4 ай бұрын

    ​@@interproservicekamień to według ciebie życie? No jeśli jesteśmy na takim poziomie logiki to nie oczekiwałbym znacznego postępu naukowego ludzkości w najbliższym czasie.

  • @swojaczek

    @swojaczek

    4 ай бұрын

    Tautologia o zerowej wartości informacyjnej. Równie dobrze i "sensownie" można by napisać np. "Wszechświat bez kotów jest Wszechświatem bezkotowym".

  • @wojciechsz.5313

    @wojciechsz.5313

    4 ай бұрын

    "A kto umarł ten nie żyje" - Franz Maurer Zwykła tautologia.

  • @mariotazo2860
    @mariotazo28603 ай бұрын

    Poprzednia czołówka Astronarium był duuużo lepsza, trochę mi sondę przypominała.

  • @doitbeforeyoudieful
    @doitbeforeyoudieful4 ай бұрын

    Ciekawe czy to cowidzimy jest tylko naszymi urojeniami albo symulacja...

  • @jerzybroniszewski4284
    @jerzybroniszewski42844 ай бұрын

    Zajmijcie się faktami i nowymi badaniami a nie metafizyką (bo do niej sprowadził się ten program).

  • @damiandrozd4570
    @damiandrozd45704 ай бұрын

    2 spostrzeżenia: 1) ks. prof. już bardziej jest naukowcem niż duchownym, 2) nawet koloratki już nie uznaje. Taki stan rzeczy zachodzi gdy kapłan ma 2 życia. Jedno z nich musi zaćmić drugie. Nie można bowiem 2 panom służyć.

  • @Drusek
    @Drusek4 ай бұрын

    Przydały by się jakieś przykłady typu "jeśli jakaś stała różniła by się o tyle i tyle to nasz wszechświat różnił by się tym i tym"

  • @wawrzynieckorzen78

    @wawrzynieckorzen78

    4 ай бұрын

    Z tego co kojarzę to chodzi o takie rzeczy jak stosunek "siły" oddziaływań podstawowych: że materia przeważyła nad antymaterią, że powstały bariony, że powstały jądra atomowe, atomy, które mają możliwości zachodzenia odpowiednich reakcji chemiczmych itd. Mamy tu całą masę parametrów początkowych jak masy, ładunki, współczynniki grawitacyjne, elektromagnetyczne, oddziaływań silnych i słabych. Część wynika z jakichś innych zjawisk/mechanizmów, ale pewien zestaw tych liczb jest - na ile wiemy- arbitralny. A przy innych kombinacjach mogły by np. nie powstać atomy. Albo gwiazdy. Albo materia i antymateria mogłaby anihilować itd.

  • @michatarnowski580
    @michatarnowski5804 ай бұрын

    Bardzo rzeczowy odcinek; chyba najbardziej pluralistyczny polski materiał na ten temat - wykłady Tomasza Millera z UJ i wywiad z Radia Naukowego to głosy odpowiednio jednej i dwóch osób, a tu jest ich czworo. Zabrakło mi tylko rozróżnienia zasady słabej i silnej, które jest już u Cartera i które ma spore znaczenie. Zasada słaba nie tylko jest mniej spekulatywna, ale można ją wręcz nazwać naukowym faktem lub postulatem metodologicznym, który nawet przyniósł owoce, co bardzo ładnie wyłożył pan Miller. Sabine Hossenfelder na swoim kanale też mówi, że nie należy odrzucać zasady słabej, a występujący tu Michał Heller również poparł zasadę słabą, chyba w którymś wywiadzie-rzece.

  • @michatarnowski580

    @michatarnowski580

    4 ай бұрын

    Martwi mnie też, że ten odcinek mogliby opacznie wykorzystać kreacjoniści jak ci z fundacji En Arche. Z jednej strony jest ładnie podkreślone głosem prof. Lasoty, że spekulacje o projekcie nie są naukowe, ale niestety ktoś mógłby to pominąć i zacytować wcześniejsze fragmenty podkreślające aurę tajemniczości...

  • @user-sc3uw8wt9w

    @user-sc3uw8wt9w

    4 ай бұрын

    @@michatarnowski580 Nic nowego. Kreacjoniści tylko potrafią wykorzystywać cudze prace naukowe i badania. Sami nigdy niczego nie udowodnili. Ba! Nawet nie posługują się metodą naukową.

  • @piteress2529
    @piteress25294 ай бұрын

    👍

  • @kamilbojaruniec4506
    @kamilbojaruniec45062 ай бұрын

    czy w uśmiechniętej polsce nie będzie już produkcji nowych odcinków?

  • @Cyklonus
    @Cyklonus4 ай бұрын

    👍👍

  • @michalyarpeen9395
    @michalyarpeen93954 ай бұрын

  • @zbigniewmachajski1889
    @zbigniewmachajski18894 ай бұрын

    Świetny program🇵🇱 Pozdrawiam 🚀🌠

  • @obiboks8034
    @obiboks80344 ай бұрын

    ❤❤❤❤❤❤

  • @simondebelleme6690
    @simondebelleme66904 ай бұрын

    Mocno filozoficzny odcinek ale zdjęcia mikroorganizmów bardzo mi się podobały.

  • @emilewicz14
    @emilewicz144 ай бұрын

    Jak już gdzieś napisałem: to nie warunki zostały dostrojone aby powstało życie, to życie powstało, bo istniały ku temu warunki.

  • @RysiekQwerty

    @RysiekQwerty

    4 ай бұрын

    Dokładnie i w punkt. 👍

  • @dominie2007

    @dominie2007

    4 ай бұрын

    Skąd ta pewność szefuńciu? Czy symulacja gry komputerowej powstała bo były ku temu warunki czy człowiek dostosował warunki do możliwości jej powstania? Jeśli udowodnisz jedno lub drugie to wygrasz życie. W tym tkwi cały ambaras.

  • @user-sc3uw8wt9w

    @user-sc3uw8wt9w

    4 ай бұрын

    @@dominie2007 Ta pewność wynika z dostępnych badań, obserwacji, dowodów naukowych. Nic nie wskazuje, że jest inaczej. "To życie powstało, bo istniały ku temu warunki", a nie odwrotnie. Poza tym, hipoteza symulacji nie polega na tym, że ktoś "pociąga za sznurki" tylko na tym, że wszechświata jest wypadkową, "symulacją" akurat takich, a nie innych stałych kosmologicznych.

  • @RysiekQwerty

    @RysiekQwerty

    4 ай бұрын

    @@user-sc3uw8wt9w Nie kontynuuj. Z głupim ziemianinem nie pogadasz. On zawsze doda swoje.

  • @tomaszgaza8719

    @tomaszgaza8719

    4 ай бұрын

    Zgadzam sie. Ale mam cos na "pocieszenie" dla wierzacych w teorie o symulacji czy tez w Boga. Ow Wszechswiat dopuszcza rowniez istnienie owego Boga, czy Programisty - jest on po prostu na tyle duzy i trwa na tyle dlugo, ze mozna zalozyc, iz gdzies tam istnieja istoty zywe na takim poziomie rozwoju, ze znaja juz wszystkie jego prawa w stopniu najwyzszym - przez co panuja nad czasem i przestrzenia. Co wiecej, istoty te mogly zaprojektowac i stworzyc tak unikalne miejsce jak Uklad Sloneczny. Wszak Biblia wyraznie mowi: Moje krolestwo nie jest z tego swiata, oraz o dziele stworzenia na wzor i podobienstwo Boga. W sumie Wszechswiat tworzy przestrzen zarowno dla tych wierzacych i niewierzacych - zwolennikow i przeciwnikow zasady antropicznej. A kto ma racje w tym sporze, to jak zwykle pokaze czas.

  • @paulorosario4747
    @paulorosario47474 ай бұрын

    Taki super kanał a tak mało subskrybentów - czyli elitarny :)

  • @Dragonfly-lr4zg
    @Dragonfly-lr4zg4 ай бұрын

    Dlatego uwielbiam cytat z filmu Cntact, gdy ojciec mówi do młodej Judie Foster, jeżeli życie nie istnieje gdzieś indziej to jest to straszne marnowanie przestrzeni!!!😌

  • @marcink4148

    @marcink4148

    4 ай бұрын

    Też o tym pomyślałem jak padło stwierdzenie, że wszechświat jest bez sensu.

  • @Macko__

    @Macko__

    4 ай бұрын

    Potwierdzam świetny cytat i sam go czasem używam, pozdrawiam👍

  • @jareknowak8712

    @jareknowak8712

    4 ай бұрын

    Dokladnie, Kosmos "ma w tylku" efektywnosc i ekonomie :)

  • @adamkowalski5003
    @adamkowalski50034 ай бұрын

    😊

  • @jarekk.8247
    @jarekk.82474 ай бұрын

    a wirusy i inne skomplikowane układy cząsteczek są żywe, półżywe czy martwe?? Ludzie nawet nie rozumieją do dziś porządnie definicji życia. Gdzie leży granica między żywym i martwym. Życie to tylko etykietka wymyślona przez człowieka na nazwanie procesu samopodtrzymującej się reakcji chemicznej zdolnej do klonowania i ewoluowania, by dostosować się do zmieniającego się środowiska by utrzymać ciągłość reakcji chemicznych.

  • @Maciek_W
    @Maciek_W4 ай бұрын

    Starożytni Grecy już dawno doszli do tego, co dziś na nowo zaczynamy dopiero "przeczuwać" - świat idei wpływa na świat materii... (brakuje nam po prostu podstaw edukacyjnych z zakresu filozofii, cóż "taki mamy klimat")

  • @spirit_of_the_abyss1020
    @spirit_of_the_abyss10202 ай бұрын

    Dawno nie było nowego odcinka. Trochę tęskno.

  • @Astronarium

    @Astronarium

    2 ай бұрын

    Wkrótce będą :)

  • @emvogueiwogole4989
    @emvogueiwogole49893 ай бұрын

    Jesteśmy dzieckiem Wszechświata. Mam wrażenie, że to zalożenie ze wstępu jest blędne. Jeżeli panowałyby inne zasady to w ich obrębie istniałby inny wszechświat, i inne życie, co kolwiek by to znaczyło, bo przecież sami nie znamy innego, niż nasze oparte o węgiel. Trochę w nawiązaniu do zasady antropicznej, a przy okazji skrywający tę samą tajemnicę, i równie nieskończony co ten kosmiczny, jest wszechświat liczb i geometrii - Matematyka, w którym istnieją konstelacje liczb pierwszych, doskonałych, Lucasa, ciągi Fibonacciego, złote proporcie... Tam też jest coś więcej niż tylko przypadek i bezwładny chaos.

  • @archolus
    @archolus4 ай бұрын

    A może te parametry po prostu nie mogły być inne?

  • @Prepaq-et4om
    @Prepaq-et4om4 ай бұрын

    Bardzo ciekawy odcinek

  • @ulysses1685
    @ulysses16854 ай бұрын

    Jeżeli dopuszczamy istnienie stworcy - to ta zasada ma sens. A jeśli nie, to jest mówienie że np. "2" zostało specjalnie stworzone po to byśmy mogli na kalkulatorze wpisać "2+2=4"... 🥴 Czyli że skutek nie jest następstwem przyczyny. To przyczyna powstała po to, by był skutek. Ponownie, ma to sens wyłącznie z dopuszczeniem idei planu, stworcy, celowości itd. Być może tak jest, nie wiem.

  • @ZdzichaJedziesz

    @ZdzichaJedziesz

    4 ай бұрын

    JHWH czy inny Bóg filozofów niczego nie wyjaśnia, odsuwa tylko fundamentalne pytania na kolejny poziom.

  • @ulysses1685

    @ulysses1685

    4 ай бұрын

    ​@@ZdzichaJedzieszI właśnie dlatego wszystko wyjaśnia. Bo idea Boga to coś co stworzyło wszelkie zasady, matematykę, multiwersum itp. W związku z tym nie jesteśmy w stanie tego pojąć, możemy pojąć i zauważyć tylko jego emanacje. Niestety niektórzy naukowcy wbili sobie do głowy przekonanie, że wszystko można poznać i zbadać, co jest błędem logicznym. Kijanka w stawie nie może poznać cywilizacji ludzkiej człowieka, który ten staw stworzył.

  • @user-sc3uw8wt9w

    @user-sc3uw8wt9w

    4 ай бұрын

    @@ulysses1685 Z tym, że matematyka to twór człowieka, a wszechświata nie ma "zasad" czy "praw" w takim znaczeniu, że "ktoś je musiał stworzył". Tylko stałe kosmologiczne, które nie mają i nie muszą mieć "stwórcy". *niektórzy naukowcy wbili sobie do głowy przekonanie, że wszystko można poznać i zbadać, co jest błędem logicznym* Błędem poznawczym (argumentem z analogii) również jest mówienie, że "wszechświat musiał ktoś stworzyć". *Kijanka w stawie nie może poznać cywilizacji ludzkiej człowieka, który ten staw stworzył* A co ze stawami, które powstały w naturalny sposób i nikt ich nie stworzył?

  • @DariuszTkocz

    @DariuszTkocz

    4 ай бұрын

    W tych czasach to wstyd ze jesteś wierzący , teraz w modzie są wszystkie odcienie lewackich ideologii

  • @teniabryz5879

    @teniabryz5879

    4 ай бұрын

    @@user-sc3uw8wt9w "Z tym, że matematyka to twór człowieka" - hahahaha. matematyka nie jest tworem człowieka. Człowiek jej się jedynie nauczył.

  • @JuraMalopolska
    @JuraMalopolska2 ай бұрын

    Jeszcze trzeba uwzględnić że życie może prawdopodobnie przybrać zupełnie inną formę niż na ziemi i nawet zmieniając prawa fizyki we wszechświecie mogło by po prostu inne życie niż na ZIEMI powstać!

  • @ImieNazwiskoOK
    @ImieNazwiskoOK4 ай бұрын

    Padał deszcz i powstała kałuża. Woda w kałuży stwierdza "ta dziura musiała zostać zrobiona specjalnie dla mnie, bo pasuje idealnie".

  • @gen.sulski8201
    @gen.sulski82013 ай бұрын

    Super odcinek 😊

  • @alberteinstein1027
    @alberteinstein10274 ай бұрын

    Wszechmocny Bóg stworzył Wszechświat dla człowieka, ale człowiek wyłonił się dopiero po 14 mld latach od stworzenia. Mieliśmy wybrakowanego stwórcę ;)

  • @beatanita8650

    @beatanita8650

    4 ай бұрын

    Bog rzucil kosci a wynik to przypadek ,tu i owdzie cos zakielkowalo ,cos sie wyewulowalo do pewnego poziomu inteligencji ,moze nawet dwa gatunki inteligentne na Ziemi ,w tym jeden w gorszej sytuacji od tego drugiego .

Келесі