Zainstalowałem Linux Minta obok Windowsa! Mały update ode mnie

Testuję Linux Mint oraz Windows 11 na moim laptopie :) W tym wideo dzielę się swoimi pierwszymi spostrzeżeniami w tym temacie.

Пікірлер: 58

  • @dobosz23
    @dobosz233 ай бұрын

    Fajny filmik - ja od lat dual boot, więc kilka uwag dla nowego kolegi by systemy działały bez problemu: 1. Wyłączamy fastboot i szybki start w Windows ( powodują problemy na Linuxie), a także ponoć hibernacja, ale tego nie sprawdzałem. 2. Ustawiamy jeden system czasowy albo na Linuxie z Windows, albo na Windows z Linuxa ( ja tak zrobiłem, bo często testuję nowe wersje Linux-a). 3. Zanim się przelaczysz na drugi system wylacz komputer i odczekaj 20 sekund (pozwala to uniknąć wszelkich problemów z Bios-ami).

  • @irekmaster187
    @irekmaster1873 ай бұрын

    świetny setup 😜

  • @dzikspodlasu4505
    @dzikspodlasu45053 ай бұрын

    Namówiłeś instaluje linuxa mint :D ostatnio poległem przy szeroko pojętym "Nvidia-Prime" itd. w Lubuntu. Na szczęście w mincie nie muszę się o to martwić :)

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) Mint ma sporo z marszu uwzględnione, co jest bardzo wygodne - na moim laptopie również praktycznie wszystko było niemal gotowe do działania, poza niektórymi aplikacjami. I to jest jego ogromna zaleta.

  • @dzikspodlasu4505

    @dzikspodlasu4505

    3 ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawie Pochwaliłem trochę dzień przed zachodem słońca :D pobrałem wersję. która ma możliwość włączenia "wayland" i mimo korzystania z x11, aplikacje sie nie uruchamiają x.x. Pomaga komenda "__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia %command%" ale wolałem jak to działa automatycznie :D Znasz może odpowiedź na moje poniższe pytania? 1. Lubuntu przez terminal instaluje wersje snap? tzn. jak wpiszę np. sudo apt install steam to zainstaluje mi pakiet snap? 2. Spotkałeś się kiedyś z problemem przełączania grafiki? instalacja nvidia-prime, nvidia-optimus i bumblebee nie naprawia problemu :P 3. testowalem kilka dystrybucji np. mint, lubuntu, i podobne i za każdym razem jak ręcznie ustawię grafikę o dużej wydajności, zawiesza pulpit, okna itd. miałeś taką sytuację?

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    @@dzikspodlasu4505 Odpowiadając po kolei :) Najpierw o Twojej komendzie - jeżeli masz aplikacje, które chcesz w ten sposób uruchamiać bez potrzeby wpisywania tego w terminal, to ja bym wszył to w skrót do programu. Nie korzystałem nigdy z Lubuntu, więc nie powiem Ci, jak to tam funkcjonuje, ale ja np podobnie działałem kiedyś na Plasma z Google Chrome, aby uruchamiać akcelerację sprzętową - w komendzie uruchamiającej dodawałem tam flagi potrzebne do włączenia AS i zapisywałem zmiany. Spróbuj może z tej strony to ugryźć i sprawdź, czy zadziała. Dalsze pytania i odpowiedzi: Ad 1. Generalnie wszelkie (x)Ubuntu mają wszyty snap - pamiętam, że gdy korzystałem z Kubuntu, to jedynie Firefox był Snapem, no ale jednak snap w tle jest. Przy wszelkich odmianach ubuntu korzystałem z poradnika ze strony itsfoss.com o usuwaniu Snapa z systemu. To jedna z pierwszych procedur, którą wykonuję przy Ubuntu, bo tam w jednym z kroków oprócz usunięcia Snapa jest też jego zablokowanie przed powrotem. Jeżeli przez to przebrniesz, to przy instalacji dowolnej paczki później nie powinieneś mieć Snapa. Ad 2 i 3. Niestety, nie odpowiem tu na Twoje pytania, bo nigdy nie miałem sprzętu (laptopa) z kartą dedykowaną NVIDIA w połączeniu z kartą choćby Intela. Wiem, że NVIDIA niestety jest straszna w tym kontekście, ja mam albo laptop Intel+AMD, lub do niedawna miałem PC z kartą grafiki AMD. Samo to odejmuje mi ogrom problemów. Jeżeli ktoś z komentujących ma doświadczenie z NVIDIA w laptopach to raczej bardziej Ci tu pomoże, niż ja :)

  • @romanwolicki3069
    @romanwolicki30693 ай бұрын

    Co do Rolling Release - od 5 lat mam Manjaro na stareńkim Dell Latitude 6330. Nie mam zastrzeżeń co do jego stabilności. Na innym kompie był Solus przez ponad rok. Ostatnie aktualizacja wysypała system. Minat testowałem przez jakis czas. Stabilność bez zastrzeżeń ale jakoś nie bardzo go polubiłem.

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) na pewno wrócę do Archa, bez dwóch zdań, chcę jednak sprawdzić jak działa Mint na moim sprzęcie, chcę też nagrać parę wideo dot. jego obsługi, bo są tutaj rzeczy, które warto myślę omówić. Super, że przez 5 lat nie miałeś żadnych problemów z Manjaro! Tym bardziej zachęca to do powrotu do rolling release, jednak ma to swoje korzyści ;)

  • @MrErais
    @MrErais3 ай бұрын

    Umnie w Lenovo ku mojemu zaskoczeniu, nie było ekranu- między systemami, trzeba się było przełączać w biosie, więc nie w każdym laptopie to działa. Druga rzecz: przywróciłem laptop do ustawień fabrycznych, bo chciałem go sprzedać za 100zł i... nie przywróciłem partycji, kawałka dysku laptop nie widzi... można to przywrócić, ale w Windowsie tylko płatnymi programami, windowsowski sobie nie dał rady i tu zoonk... Musiał bym pożegnać się z Windowsem, wgrać Linuksa i poprawć dysk w Geppert...

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej! :) a czy próbowałeś odzyskać tę partycję za pomocą GParted z poziomu LiveUSB? Jeżeli chcesz usunąć partycję linuksową, to możesz to zrobić w ten sposób - ostatnio tak zrobiłem na drugim laptopie. Warunek jest taki, że ta partycja musi być "na końcu" dysku, aby mógł być koło np. dysku D:/, przy czym najpierw wykonałbym backup wszystkich danych w razie czego

  • @Degist

    @Degist

    3 ай бұрын

    Nie trzeba tak robić. Pobierasz program "parted" i normalnie jesteś w stanie wszystkie partycje ogarniać na dysku, ale zaznaczam, że z konsoli.

  • @Igorrodziewicz
    @Igorrodziewicz2 ай бұрын

    Hej, zapomniałeś zrobić film o tym, jak zainstalować Linuksa obok Windowsa, jak skonfigurować dual boot oraz, a może przede wszystkim, jak stworzyć i przygotować partycje dyskowe dla takiego dwusystemowego PC... i o taki filmik proszę;)

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    2 ай бұрын

    Hej :) ten temat rowniez mam w swojej kolejce nagran ;)

  • @michalandryszak2552
    @michalandryszak25523 ай бұрын

    Udało ci się zainstalować windowsa na nie wspieranym sprzęcie, bo utworzyłeś pendrive z pominięciem sprawdzania CPU, TPMa i Secure boota podczas instalacji. Będzie to działać, ale jak ukaże się duża roczna aktualizacja windowsa to będziesz musiał powrórzyć sposób z utworzeniem pendrive z pominięciem wymogów dla win11 i z niego zaktualizować system, bo windows update nie wpuści ci tej dużej rocznej aktualizacji.

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) Ano właśnie, no i pies pogrzebany. Chociaż z drugiej strony, skoro tak by było, to może nie miałbym dostępu do aktualizacji już po świeżej instalacji? Tak, czy owak na teraz Win11 niespecjalnie mnie zachwyca na moim laptopie, parę rzeczy nie chce tu działać, a na Linux Mint/Ubuntu działa z marszu, co zaskakuje, bo sądziłem, że będzie raczej odwrotnie. Najprawdopodobniej skończysię to tym, że usunę Win11 i zainstaluję Linuksa jako jedyny system. Na teraz testy

  • @fan480smusic5
    @fan480smusic53 ай бұрын

    Śemka, wolę Plasmę, cinamon jakoś mnie nie przekonał ( przynajmniej na moim sprzęcie ), używam distro BigLinux opartym na Manjaro, ciekawy jestem twojej opinii na temat tego wydania. Pozdrawiam.

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) Plasmę też uwielbiam i zapewne prędzej, czy później do niej wrócę. O BigLinux się nie wypowiem na teraz, bo ani nie testowałem samego BigLinux, ani nie miałem styczności z Manjaro od wielu lat. Jeżeli jednak opiera się o Manjaro (czyli de facto o Archa), to mogę tylko sądzić, że Plasma płynie na Twoim sprzęcie. U mnie działało to na Archu podobnie :)

  • @EmailPoczta

    @EmailPoczta

    3 ай бұрын

    Biglinux super distro. Dopracowane.

  • @michalandryszak2552

    @michalandryszak2552

    3 ай бұрын

    Również jestem zwolennikiem plasmy i systemów roling relase. Na swoich komputerach mam zainstalowane Manjaro, openSUSE Tumbleweed i Solus. Co ciekawe to openSUSE Tumbleweed jako pierwszy zaktualizował mi plasme do wersji 6 i aktualizacja przebiegła prawie bez problemowo. Wczoraj zauważyłem że mam aktualizację plasmy na solusie, gdzie przebiegła całkowicie bezproblemowo, jedynie manjaro nie dostało jeszcze plasmy 6.

  • @dzikspodlasu4505
    @dzikspodlasu45053 ай бұрын

    Siemka! Jeśli użyłeś programu Rufus do utworzenia bootowalnego nośnika z Windowsem to on ma opcje wyłączenia sprawdzania pewnych funkcji m. in: TMP 2.0, tworzy lokalne konto użytkownika, wyłącza telemetrie itd.

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) nie nie, tutaj nie użyłem Rufusa, użyłem Ventoy. A co do tworzenia lokalnego konta - W11 prosił mnie o zalogowanie się do konta Microsoft, ale znalazłem tu obejście... Parę razy wpisałem złe hasło do swojego starego konta. MS w rezultacie zablokował mi konto i pominął ten proces, przechodząc od razu do tworzenia konta lokalnego :D

  • @dobosz23

    @dobosz23

    3 ай бұрын

    Prościej wyłączyć dostęp do sieci - wtedy z automatu można pominąć logowanie do konta Microsoft.

  • @Zeebee1971

    @Zeebee1971

    3 ай бұрын

    Shift+F10 do otwarcia cmd, polecenie oobe\bypassnro a po restarcie można wybrać Nie mam internetu i Kontynuuj z ograniczoną konfiguracją.

  • @Micosek98
    @Micosek983 ай бұрын

    Mint jest świetny, ale jeśli korzystamy z discorda można się nadenerwować bo przy zamykaniu okna cinnamon się wysypuje, nie za każdym razem ale dość często

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) O, to muszę sprawdzić, mam konto Discorda, to spróbuję, zobaczę, jak zareaguje u mnie. Pytanie - jaka to instalacja, o której wspominasz? Flatpak, czy .deb?

  • @pp3962
    @pp39623 ай бұрын

    update kernela czy moglbys zrobic filmik? tzn. czy warto aktualizowac jadro 5.15.150 na 5.15.156? co ulepszono gdzie mozna sie o tym dowiedziec tak z opisu

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) jeśli chodzi o funkcjonalności między kernelami to nie mam tak obszernej wiedzy, jak to wyjaśniać. Lepiej może poszukać informacji w innych źródłach na ten temat. Natomiast zmiana kernela zwykle wchodzi z aktualizacją systemu i nie zalecałbym ręcznego upgrade'u samego kernela do wyższej wersji. Owszem, Linux Mint ma taką opcję i wiem, jak to zrobić, ale sądzę, że bardziej to zaszkodzi początkującym, niż pomoże. Jeżeli komuś zależy na możliwie najnowszym kernelu, to może pobrać Linux Mint w wersji Edge. To będzie o wiele bezpieczniejsze, niż ręczne grzebanie w konfigu.

  • @pp3962

    @pp3962

    3 ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawie ja uzywam Mainline Kernels i jest to proste, nic w niczym nie musze grzebac; chcialbym wiedziec tylko jakie zmiany na plus weszly w nowym jadrze, jakies zmiany pod katem bezpieczenstwa itd. przegladarke internetowa tez aktualizujesz raz w miesiacu prawda lub czesciej

  • @jacekwieczorek707
    @jacekwieczorek7073 ай бұрын

    Jeśli wrzucałeś ISO na pena Rufusem, to pewnie Rufus sam odfajkował sprawdzanie zgodności sprzętowej i dostałeś instalkę zmodyfikowaną.

  • @konri75

    @konri75

    Ай бұрын

    Albo ma procek i7 7820HQ. Windows update mówi o niekompatybilności. Dokumenty mówią co innego.

  • @adamihuj
    @adamihuj3 ай бұрын

    Xp,Vista,osx,10 i arch w postaci Garuda Linux to moja historia... Ubuntu i pochodne jako friendly user mnie zniesmaczyło. Arch dla nieobeznanych jak dla mnie. Polecam się zapoznać.

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) Korzysałem z Archa przez ostatnie pół roku, więc znam temat :) Świetna dystrybucja

  • @dazaizer0
    @dazaizer03 ай бұрын

    Dlaczego się tak fatygowałeś po win11? Ja tak żałuje, że przerzedłem z win10 na win11... btw jako drugi system mam ubuntu lts

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) w którym momencie się fatygowałem? Nie wiem jeszcze, czy instalacja Win11 była dobrym ruchem, zwyczajnie chcę go przetestować - wiem jednak z marszu, że w dwóch sprawach Linuks wygrywa z Win11 sromotnie: - z jakichś nieznanych powodów Win11 odmawia jakiegokolwiek nagrywania obrazu za pomocą OBS, pomimo tego, że mam zainstalowane sterowniki do obu kart graficznych w komputerze. Na Mincie nagrywanie w OBS działa od strzała - pomimo instalacji sterowników do drukarki nie chce ona drukować niczego, nawet jak jest podłączona pod USB do laptopa. Łącze USB działa, drukarka jest włączona, a i tak nic z tego. Na Linuksie znów - zadziałało to od strzała. Jestem więc już na wejściu bliski Twoim odczuciom, że zaczynam tego żałować :D Ubuntu LTS też jest świetnym wyborem, ogólnie uważam, że dla większości LTS jest najlepszą opcją (rolling release jest jeszcze świetny, ale do niego trzeba parę dodatkowych kroków zabezpieczających).

  • @ashmagil3677
    @ashmagil36773 ай бұрын

    Hej, czy jest jakaś grupa na FB aby zadać Ci parę pytań itp 🙂?

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) nie mam żadnej grupy na FB, jak masz pytania to pisz tu śmiało :)

  • @rainden7298
    @rainden7298Ай бұрын

    jak zainstalować Diablo 1 format iso na linuxa?

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    25 күн бұрын

    Hej :) Nie gram, więc nie powiem za dużo o grach, ale gdzie mogę Cię skierować do dalszych poszukiwań: - zobacz na stronę Lutris - widzę, że mają tam wskazówki, jak uruchomić Diablo za pomocą ich programu - możesz spróbować też z instalacją Wine i uruchomieniem Diablo przez niego Niestety, mogę tylko tak Cię nakierować, bo nie mam doświadczenia w grach na Linuksie, zwyczajnie nie jestem graczem ;)

  • @bartek977
    @bartek9773 ай бұрын

    - W w10 też był Windows store - instalacja 2 systemów (win i Linux) może spowodować, że aktualizacja ktoregoś z nich spowoduje, że drugi system nie będzie działał - nie wiem czy dalej tak jest, ale słyszałem, że wcześniej tak było

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) chcę przetestować dokładnie drugi Twój podpunkt - co się stanie w czasie jakiegokolwiek update? Zobaczymy :)

  • @penguin2137

    @penguin2137

    3 ай бұрын

    dużo zależy od tego, czy GRUB jest zainstalowany na tej samej partycji EFI co bootloader windy czy też nie - sam jestem zwolennikiem posiadania dwóch odrębnych partycji EFI na bootloadery dwóch systemów, mam taki setup już 2 lata i do tej pory nie miałem sytuacji, żeby winda zaczęła świrować

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    @@penguin2137 i właśnie do tej pory działałem tak, jak napisałeś - osobna partycja EFI + osobne partycje systemowe (lub home). Ja zwykle przy kroku dotyczącym sposobów instalacji Ubuntu/Minta wybierałem "Inne rozwiązania", co prowadziło mnie do konfiguracji partycji - no i tam robiłem to, co opisałeś. Teraz jednak postąpiłem inaczej, wybrałem domyślną opcję "Instaluj koło Windowsa" i faktycznie widzę, że rozruchowe rzeczy wrzuciło mi do tej samej partycji EFI, która jest obsługiwana przez Windowsa. I to będzie interesujące w kontekście najbliższej aktualizacji Windowsa - co się wydarzy... Sprawdzę to, po to testuję takie rozwiązanie, bo MOOOOOŻE nie będzie tak źle :P

  • @JesperKydster
    @JesperKydster3 ай бұрын

    Linux potrafi uwalić ntfs'a więc lepiej nie zapisywać na dyski windowsa a na osobną partycję np exfat.

  • @johnymnemonic4657
    @johnymnemonic46573 ай бұрын

    Druga metoda to instalacja fontów MS z paczki.

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) Tak tak, wiem o mscorefonts-installer, tylko niestety nie wszystkie fonty tam są zawarte, brakuje np. Calibri, Segoe UI, czy też najnowszy font (w Win11 i choćby najnowszym Outlooku) Aptos.

  • @johnymnemonic4657

    @johnymnemonic4657

    3 ай бұрын

    @@OLinuksiePrzyKawieBo nie na wszystkie są licencje,itd.Z tego samego powodu trzeba oddzielnie instalować kodeki.

  • @mirosawmiskiewicz1366
    @mirosawmiskiewicz13663 ай бұрын

    Ja tam nie polecam win i linux, i też macos i windows, wydaje mi sie że to troche zamula oba systemy

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) a czy możesz odpowiedzieć, jak się to u Ciebie objawia? Ja mając i Windowsa i Linuxa nigdy nie spotkałem się z zamulaniem, zwieszaniem, zwolnieniem komputera.

  • @marcinpawelski4091
    @marcinpawelski40913 ай бұрын

    Wyszukany kontencik dla szlachty nie jakies cipi cipi ciapa ciapa

  • @EmailPoczta
    @EmailPoczta3 ай бұрын

    A da sie u gory tak jak masz ten pasek i menu na lewo...a na dole taki dockowany pasek z wielkimi ikonami ulubionych programow...cos jak linux modicia os lub emmabuntus os.??? Druga sprawa. Mozesz zrobic tutek jak zainstalowac dualboot ale manualem nie ze automat. Ustawiac te partycje swapy. Dzieki.

  • @rudi281
    @rudi2813 ай бұрын

    korzystam z openSUSE 15.5 i szczerze nie wracam do windowsa nie ma opcji

  • @OLinuksiePrzyKawie

    @OLinuksiePrzyKawie

    3 ай бұрын

    Hej :) A czy możesz podzielić się porównaniem OpenSUSE w stosunku do Minta, czy nawet Ubuntu? Jakie widzisz różnice? Wiele, wiele lat temu próbowałem SUSE (chyba nie było nawet wtedy odróżnienia OpenSUSE, ale pamięć może mnie tu zawodzić) i wówczas była to ciekawa alternatywa wobec raczkującego, aczkolwiek sztormem podbijającego linuksowy rynek Ubuntu (lata 2006-2007)