ŻYCIE Z TOURETTE’M [Mam zespół Tourette’a - ludzie myślą, że udaję]

Ola Boczek dowiedziała się, że cierpi na zespół Tourette'a późno, bo w wieku 16 lat. Z tikami zmaga się od 15 roku życia i jak sama mówi na początku nie było łatwo zaakceptować choroby, z którą musi się mierzyć. Postanowiła jednak edukować innych na temat zaburzenia jakim jest Tourette. Na swoim Tik-tokowym koncie @_tictalk_ a także KZread - ‪@TicTalkWithOla‬ opowiada o swojej codzienność. Jakie były jej pierwsze tiki? Co było dla niej najtrudniejsze? I jak zachowywać się rozmawiając z osobą z zespołem Tourette'a? Odpowiedzi w rozmowie.

Пікірлер: 10

  • @Diamenty_Grecji
    @Diamenty_Grecji5 ай бұрын

    Super, że poruszasz takie tematy. Moja córka dostała turetta mając 17 lat. Musiała zrezygnować z zawodu, który sobie wybrała. Dziś po kilku latach tiki ma niewielkie, ale z początku było ciężko.

  • @nutaaspen5049
    @nutaaspen50492 ай бұрын

    Wartościowa rozmowa. Dziękuję❤

  • @Idefiks.5.N
    @Idefiks.5.NАй бұрын

    Super kanał. Przyszłam tu za Błażejem ale zostaję. Pozdrawiam 😊

  • @ToNieoczywiste

    @ToNieoczywiste

    Ай бұрын

    Jak miło! Dziękujemy :)

  • @patkapatka3359
    @patkapatka33594 ай бұрын

    Przez przypadek odkryłam dobrze zapowiadający się kanał 😊. 👌

  • @Joannka83
    @Joannka835 ай бұрын

    Świetny wywiad, bardzo ciekawy gość i ciesze sie, ze podjęła Pani ten temat. Pozdrowienia z Trojmiasta.

  • @BushcraftAnonymous
    @BushcraftAnonymous5 ай бұрын

    Diagnoza po roku, ale ilość tików w tym wypadku jest na tyle duża, że jest to dość jasno zauważalne. Jest jednak mnóstwo ludzi posiadających mniejsze natężenie tików którzy nie są zdiagnozowani ponieważ ich tikanie jest mniej ekspresyjne. Dziewczyna jest piękna, mądra i w zasadzie to ciekawostką jest pochodzenie takich zaburzeń. Fajnie jest sprzedawać leki (jak zwykle interesy na pierwszym miejscu) ale to pokazuje jak niezwykły jest ludzki mózg i ile jeszcze nie wiemy. Mnie osobiście to bardzo ciekawi i zastanawia jaki np może być wpływ diety lub głodówek (którymi leczono padaczkę lekooporną u dzieci) na ten rodzaj choroby. Czy mózg byłby w stanie się samoczynnie naprawić (autofagia, ciała ketonowe).

  • @michusu

    @michusu

    4 ай бұрын

    Moja córka dostała taki po próbie podania leku na owsiki. Od tego czasu taki są ściśle związane z dieta. Tak więc na swoim przykładzie mogę postawić teze że tiki mogą być związane z mikroflora jelitową.

  • @Madeleine_Paloma
    @Madeleine_PalomaАй бұрын

    Polecam bohaterce odcinka i wszystkim, którzy zmagają się z zespołem tuoretta zapoznać się z Totalną Biologią. Tego typu przypadlość jest czesto jest wykiem traumy doswiadczonej jeszcze w łonie matki. Objawy pojawiają się jednak dopiero później- w dzieciństwie bądź okresie nastoletnim.

  • @danielkowalski7527
    @danielkowalski75273 ай бұрын

    Oddychanie przeponą, joga, tai chi, świadomość ciała i nauka zarządzania wewnętrzną energią;