Wyjaśnienie działania mojej instalacji dolnego źródła dla gruntowej pompy ciepła typu woda-woda

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Możesz kupić mi kawę:
buycoffee.to/stepujacybudowla...
Możesz też dołączyć do osób wspierających mój kanał:
/ @stepujacybudowlaniec

Пікірлер: 130

  • @remigiuszdejnarowicz7764
    @remigiuszdejnarowicz7764 Жыл бұрын

    Ogólnie główną przewagą pomp GRUNT-WODA jest ich totalna "bezproblemowość" jeśli chodzi o działanie. WODA-WODA wymaga dobrych warunków żeby osiągnąć COP na poziomie 7 - wysokie lustro wody i przepuszczalny grunt. Bez tego możemy łatwo dojść do sytuacji gdzie wody w studni nam zabraknie (za duży pobór powoduje własnie u pana zaciąganie powietrza do instalacji), a studnia rozsączająca się zamuli lub nie będzie w stanie oddać wypompowanej wcześniej wody. Dochodzi problem z kamieniem oraz to że przy małym przepływie pojawia się problem zamarzania wody na wymienniku w samej pompie ciepła (czynnik chłodniczy po rozprężeniu ma ujemną temperaturę powodując obmarzanie wymiennika - ten sam problem który mają pompy POWIETRZE-WODA - nie ma znaczenia że dajemy na nią 12C - i tak może obmarżnąć przy pracy nawet jak na wyjściu będzie 4C) to powodowało częste awarie tych pomp w okresie największego zapotrzebowania na ciepło i tym samym niezbyt dobrą opinię tego rozwiązania wśród instalatorów lata temu. Ogólnie rozwiązanie jest spoko, ale naprawdę nie w każdych warunkach więc i nie dla każdego. GRUNT-WODA ma tę przewagę że można ją w zasadzie zamontować wszędzie, a w przypadku kiepskich warunków geologicznych (słabe warunki do samoistnej regeneracji źródła) "nabijać" w lato solarami lub wykorzystując chłód ziemi do chłodzenia domu. (Tu z resztą też można grunt wykorzystać jako magazyn ciepła na zimę) Moim zdaniem głównym powodem małej popularności tego rozwiązania jest to że większość osób chce mieć ogrzewanie jak najmniej awaryjne i bezproblemowe, a to w wielu przypadkach niestety takie nie jest. W każdym razie widać że u Pana warunki są, życzę więc jak najmniej problemów z tą instalacją. Żeby działała zgodnie z założeniami.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Trochę znam się na studniach i nie ma opcji aby powietrze było zaciągane ze studni. Zrobiłem masę studni tego typu i pod dużo większym obciążeniem (systemy nawadniające, średnio 70 litrów na minutę wydatku wody) nie było problemów z zapowietrzaniem się. Po prostu pompka nie dawała rady przepchać wytrącających się z wody bąbelków powietrza. U mnie woda jest bardzo mocno przesycona powietrzem i po wydobyciu na powierzchnię wytrąca się z niej powietrze. Co do pomp grunt-woda to dolne źródło nie sprawia problemu bo ma pan je dobrze zrobione (słyszałem o sytuacji, że były problemy z glikolem który po dłuższej przerwie zaczynał się rozwarstwiać i zatykał odwierty), z dobrze zrobionymi studniami też nie było by problemu. No i woda-woda w przypadku dużych obiektów potrafi zaoszczędzić naprawdę spore pieniądze na opłatach za prąd.

  • @remigiuszdejnarowicz7764

    @remigiuszdejnarowicz7764

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec Jeśli chodzi o rozwarstwianie się glikolu - to prawda. Obecnie stosuje się głównie glikol propylenowy, który, przynajmniej w teorii, nie powinien ulegać rozwarstwianiu, oraz w przypadku rozszczelnienia nie powinien spowodować szkód dla środowiska (może skazić wodę, ale w zasadzie nie jest szkodliwy). Natomiast co do jakości wykonania instalacji - to zawsze podstawią jest zadbanie o to żeby była wykonana dobrze. Nie wolno na tym oszczędzać. Wtedy, jakakolwiek by ona nie była - będzie służyć latami. Co do samej opłacalności i walki o wysokie COP, to jeden z moich dobrych znajomych, który domów postawił dziesiątki, zawsze powtarzał że podstawą jest jednak dobre zaizolowanie domu i droga w kierunku pasywności energetycznej. Jak dom się nie wychładza lub nie nagrzewa nadmiernie, to nawet grzejąc samym prądem nie pójdzie się z torbami. Niestety zmorą dzisiejszych czasów jest to że bardzo wielu ludzi zmieniaja sposób ogrzewania na tańszy i bardziej wydajny, ale ich domy często dalej pozostają "dziurawe jak sito" pod względem energetycznym co przy dzisiejszych cenach energii, owszem, pomaga ale nie do końca rozwiązuje problem. Pompy ciepła w zasadzie liczą COP dla samej sprężarki, nieliczne uwzględniają w wyniku chociażby obiegówki. Dobrze policzone COP powinno uwzględniać wszystkie elementy, które biora udział w ogrzewaniu domu. W Pana przypadku - pompę wody, a w moim - rekuperator (choć to akurat dyskusyjne jest). Ja się właśnie przymierzam do montażu dodatkowego licznika na kórym chcę mieć te wszystkie elementy i potem dopiero policzyć jak to rzeczywiście wychodzi. Obecnie pompa podaje mi COP na poziomie 5,2 dla CO, co uważam za całkiem przyzwoity wynik, aczkolwiek coś mi się w nim nie do końca podba - stąd pomysł montażu dodatkowego licznika i spojrzenia na to z szerszej perspektywy.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@remigiuszdejnarowicz7764 pompa ciepła to nie tylko CO ale też CWU. Ja grzeję CO i CWU na jednym obiegu bo nie mam odpowiednich dla pompy ciepła zbiorników na ciepłą wodę użytkową. Dom pasywny oczywiście jest fajny ale jak ktoś chce mieć duże przeszklenia od północy, zużywa dużo ciepłej wody a do tego ma jeszcze basen to COP ma bardzo duże znaczenie. Wiadomo, że można żyć oszczędnie ale ja nie lubię takiego życia. Wolę mieć instalację która po prostu zużywa mniej prądu i daje więcej ciepła żeby się nie przejmować zużyciem. Temperaturę w domu też utrzymują dużo wyższą niż większość społeczeństwa a i tak płacę za ogrzewanie dużo mniej.

  • @krzysztofawecki8727

    @krzysztofawecki8727

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec basen tez ogrzewasz ta instalacją?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@krzysztofawecki8727 jeszcze nie mam basenu

  • @oliver27rondel
    @oliver27rondel4 ай бұрын

    Bardzo dobry wykład 😊 dziękuję

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    4 ай бұрын

    Bardzo mi miło z tego powodu. Pozdrawiam.

  • @Westfield000
    @Westfield000 Жыл бұрын

    Po miniaturce myślałem, że to brama pewnego niemieckiego obozu O_o

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Czy to znaczy, że myślenie ci nie wychodzi?

  • @wariatgrzechu7507

    @wariatgrzechu7507

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec nie ma co sie obrazac, miniaturka troche tak wyglada xd

  • @Westfield000

    @Westfield000

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec To oznacza, że pośladkami mógłbyś łupać orzechy, Panie Marudo :)

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Zapytać nie wolno?

  • @Jatel22
    @Jatel22 Жыл бұрын

    Witam A jaka jest moc pobierana przez samą pompę gruntową? Domyślam się że w takiej instalacji nie ma znaczenia temperatura zewnętrzna, tak jak to ma miejsce w przypadku pomp powietrze woda.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Nie wiem, nie mam licznika trójfazowego. Dokładnie jest tak jak piszesz, temperatura zewnętrza nie ma wpływu dlatego tego typu instalacja lepiej sprawdza się zimą niż latem.

  • @Venom1983PL
    @Venom1983PL Жыл бұрын

    Witam, mam następujące pytania. 1. Jakiej średnicy jest rura, którą pobierana jest woda? 2. Czy uzyskujesz wspomniane 100 l/min jako przepływ? 3. Czy konieczna jest znajomość kierunku przepływu wód gruntowych aby rozmieścić obydwie studnie? Ja myślałem, że montuje się to odwrotnie względem tego kierunku. Po co tu "obieg zamknięty" ?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    1. 32 mm 2. Nie wiem jaki jest dokładnie przepływ ale szacuję, że jest to więcej niż 50 l/min 3. dobrze jest aby woda płynęła zgodnie z kierunkiem ruchu wód gruntowych ale jest to kwestia dyskusyjna

  • @czekan6689

    @czekan6689

    7 ай бұрын

    ​@@stepujacybudowlaniec Przepływ da się policzyć P_grz=17500 W COP = 6 z tego P_el=17500 W / 6 = 2900W P_chł = 17500W - 2900W=14600 W taka moc pobieramy z gruntu Ciepło właściwie wody to 4200 J/ kg K Różnica temperatur to 12.5-4=8.5K Przypływ masowy (14600 J/s )/ ( 4200 J/kg K * 8.5 K) = 0.41 kg/s gęstość wody to 1kg/ litr 0.41 l/s = 24.6 l / min = 1.5 m^3/h

  • @k.j.4347
    @k.j.4347 Жыл бұрын

    Jakie powinny być rury by użyć pompki obiegowej z pompy ciepła? Planuję zastosować rury przy pompie 8 kW PE 32x3,0 mm lub PE 40x3,7 mm. Czy pompa obiegowa jeśli wszystko dobrze odpowietrzę i zastosuje zawór zwrotny w studni na ssaniu będzie wstanie przepompować wodę z studni głębokiej 25 mb (nie wiem jak wysoko będzie lustro wody) czy koniecznie muszę zastosować dodatkową pompę studzienną? Próby nie spowodują uszkodzenia wymiennika przez jego zamarznięcie w przypadku ewentualnego chwilowego zapowietrzenia?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Ja bym dał rury 40 mm i jeżeli to jest 25 metrów głębokości to dał bym od razu pompę głębinową o mocy 250 Wat zamiast tej obiegowej z pompy ciepła. Wymiennik jak najbardziej można uszkodzić. Zależy jakie pompa ciepłą ma zabezpieczenia ale ja bym mimo wszystko bardzo uważał.

  • @AndrzejDunowski
    @AndrzejDunowski Жыл бұрын

    Wodę mam na głębokości około 6m. Mam już studnie chłonną do pozbywania się wody z dachu, kręgi średnicy 1,5m wkopane na około 2m. Jest jakiś problem, żeby zrzucać tą wodę do tej studni chłonnej?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    A ile tej wody będzie pompowane na minutę i ile jest w stanie przyjąć studnia chłonna? Żeby odpowiedzieć na twoje pytanie musimy znać te dwa parametry. Z tego co się orientuję to studnia chłonna jest raczej buforem do którego w krótkim czasie spływa większa ilość wody a później sobie to wsiąka powoli ale nie wiem z jaką prędkością bo pewnie każda studnia chłonna jest inna..

  • @piotrpanek6716
    @piotrpanek6716 Жыл бұрын

    Witam jaką pompę pan założył żeby ciągnęła wodę ze studni to pompy gruntowej jakiej firmy i jakiej mocy.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/X6Jkm7qxoK2vcqQ.html

  • @piotrpanek6716

    @piotrpanek6716

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec dzieki

  • @stanisawanio7363
    @stanisawanio7363 Жыл бұрын

    W fotowoltaikę planujesz iść w przyszłości? Oczywiście myślę pod kątem PC bo trochę zjada energii

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Tak, planuję dołożyć jeszcze parę kWp

  • @kamilka3289
    @kamilka3289 Жыл бұрын

    Witam, orientujesz się może czy istnieje możliwość otrzymania dotacji na taką pompę/instalację oczywiście wykonywaną samodzielnie? Pozdrawiam, dobra robota!

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Z tego co wiem to trzeba mieć jakieś papiery na to ale konkretnie co jest potrzebne to nie wiem. Na pewno sprzęt musi być nowy i raczej nie znajdziesz instalatora, który ci to zrobi na studniach.

  • @korpoman7984
    @korpoman7984 Жыл бұрын

    Spoko materiał i wiedza. Też się nad taką opcją zastanawiałem, ale u mnie na działce jest problem z nadmiarem wody, jak parę tygodni temu padało to ostatnio poziom zszedł na 40 cm, no i jak tu zrobić studnię zrzutową ? :)

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Im płycej są wody gruntowe tym łatwiej jest zrobić studnie, nie ważne czy to studnia czerpalna czy zrzutowa. Dodatkowo może nie być potrzebna dodatkowa pompa do studni czerpalnej bo nie będzie dużego podciśnienia na wymienniku. Także ja bym się cieszył.

  • @janusztyrala

    @janusztyrala

    4 ай бұрын

    A nie można puścić wowy do kanalizacji ?

  • @mikkei3532
    @mikkei353211 ай бұрын

    22:52 - mogę wiedziec o co Ci chodzi w kwestii tych "lepszych" rurek do instalacji ? chodzi o średnice czy jakość czy co ?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    11 ай бұрын

    Użyłem zbyt miękkich rur które źle znoszą podciśnienie - mogłem użyć twardszych ale wtedy jeszcze nie wiedziałem o tych problemach z podciśnieniem.

  • @greko1641
    @greko1641 Жыл бұрын

    Wszystko może i pięknie jeżeli jest płytko woda. W mojej okolicy na 25 dopiero miejscami się zaczyna, ludzie którzy mają studnie to odwierty po 32-35m robili. A już wysokie koszta i chyba spora papierologia.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Po pierwsze nikt ci nie przyjdzie sprawdzać głębokość studni czy przypadkiem nie masz więcej jak 30 metrów? W takim przypadku jak u ciebie trzeba sobie przekalkulować - jak się ma mały dom to wiadomo, że lepsza pompa powietrzna ale jak ktoś ma dużą chatę tak jak ja i jeszcze planuje dać dużo okien od północy to pompa ciepła woda-woda będzie 2x tańsza.

  • @Mat-ug6hi

    @Mat-ug6hi

    4 ай бұрын

    Ale to nie chodzi o to że ktoś przyjdzie sprawdzać głębokość studni, tylko o pracę włożoną przez pompę podczas podnoszenia dużych ilości wody. Im głębiej jest lustro wody, tym więcej prądu pompa głębinowa potrzebuje do przetransportowania wody do pompy ciepła. Przez co im głębiej lustro wody, tym sprawność całego systemu jest mniejsza. Przyjmuje się, że opłacalna jest eksploatacja wody z maksymalną depresją wynoszącą 15 metrów p.p.t.. Głębiej to już COP systemu spada poniżej 5. Ponadto woda musi spełniać dosyć rygorystyczne warunki pod względem fizykochemicznym, a studnia zrzutowa musi przyjąć duże ilości wody, z czym bardzo często jest problem (często przelewa się woda przez studnię, bo nie jest w stanie odebrać takich dużych ilości wody). Dlatego nie wszędzie jest możliwa instalacja takiego systemu. Dodatkowo należy brać również pod uwagę, że studnie (zarówno eksploatacyjna, jak i chłonna) "starzeją się" pod wpływem panujących warunków hydrogeologicznych, jakości wody oraz eksploatacji ujęcia. Może się okazać, że po kilku latach studnia chłonna nie przyjmie takiej ilości wody, jak to robiła na samym początku. Jednak jeśli warunki na to pozwalają to ja jestem jak najbardziej za takimi inwestycjami, bo jest stosunkowo tania i szybko się zwróci, tym bardziej, że nie trzeba płacić wodociągom za wodę, bo ma się swoją ;) Pozdrawiam ;) @@stepujacybudowlaniec

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    4 ай бұрын

    Pompa pompuje ze studni czerpalnej z taką samą siłą jak grawitacja ciągnie do studni chłonnej więc te siły się równoważą. Duża siła potrzebna jest tylko przy rozruchu. Najważniejszy parametr przy wyborze pompy gruntowej jest taki - czy potrzebujemy tak dużo energii? Jeśli duże ilości energii nie są wymagane wystarczy pompa ciepła powietrzna.@@Mat-ug6hi

  • @Mat-ug6hi

    @Mat-ug6hi

    4 ай бұрын

    „Pompa pompuje ze studni czerpalnej z taką samą siłą jak grawitacja ciągnie do studni chłonnej więc te siły się równoważą.” - fajnie byłoby gdyby tak było naprawdę, ale niestety nigdy tak nie jest. Jeśli pompujesz wodę z ujęcia wody to woda ze stanu spoczynku przechodzi w stan przepływu. W takim wypadku zawsze powstają opory przepływu w studni, które tworzą tzw. lej depresji. Jest to różnica wysokości między poziomem wód gruntowych, a poziomem wody w studni w danej chwili pompowania. W niektórych ujęciach wód ta depresja jest niewielka (zakładam, że tak jest w Pańskim przypadku), ale czasem wynosi grubo ponad kilkadziesiąt metrów (w zależności jak eksploatowana jest studnia i jakie panują warunki hydrogeologiczne). Z kolei w studni chłonnej również powstają opory przepływu i skierowane są one w stronę przeciwną (osiągając zazwyczaj jeszcze większe wartości jak w studni czerpalnej). Mamy więc dwa różne opory przepływu i im one są większe, tym więcej energii elektrycznej należy dostarczyć, aby mógł krążyć obieg w danym układzie. Poza tym mamy drugą sprawę: jeśli zwierciadło wody znajduje się na 50 metrze, to należy wytworzyć ciśnienie równe 5 bar słupa wody, aby dotarła do poziomu terenu. Studnia chłonna nigdy nie da więcej jak 0,8 bar wartości ssania, bo woda się po prostu rozszczepi po 7-8 metrach. Innymi słowy działa wspomniana przez Pana siła grawitacji, ale tylko na pierwszych 7-8 metrach p.p.t. Dzieje się tak ponieważ ciśnienie panujące na Ziemi wynosi ok. 1 bar i odpowiada ciśnieniu słupa wody o wysokości ok. 10 m. Na taką więc teoretycznie wysokość można zasysać wodę, ale w praktyce wysokość ta jest mniejsza, choćby dlatego, że zawsze występują pewne straty ciśnienia, spowodowane oporami przepływu wody w rurociągu. Mamy więc różnicę: 5 bar - 0,8 bar = 4,2 bar różnicy ciśnień, które należy wytworzyć, aby w tym przypadku utworzyć obieg wody i jest to wartość nie uwzględniająca jeszcze wspomnianych wcześniej lejów depresji!@@stepujacybudowlaniec

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    4 ай бұрын

    Bardzo wartościowy i interesujący komentarz - przyznam się szczerze, że nigdy nie zastanawiałem się co się dzieje z wodą gdy spada ona do studni czerpalnej z dużej wysokości (faktycznie nie jest ona w stanie ciągnąć mocniej niż ciśnienie atmosferyczne). Co do lejów to muszę się nie zgodzić bo jest to tylko i wyłącznie kwestia wykonania studni - dobrze wykonana studnia nie będzie tworzyć leja (wydajność studni musi być dobrana do wydajności pompy)@@Mat-ug6hi

  • @365dni_da-mi
    @365dni_da-mi Жыл бұрын

    Z tymi odwiertami na końcach działki należy wziąć pod uwagę czy sąsiad za płotem też od razu obok nie zrzuca wody a my 3 metry dalej zaciągamy... Jeszcze nie wiem ale chyba tez bed robil sobie sam....mamy sudnie normalna ok. 9 metrow od domu tak wiec az zal nie wykorzystac

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Co to jest normalna studnia? Głębinowa, kręgowa, szpilka czy jeszcze jakaś inna?

  • @365dni_da-mi

    @365dni_da-mi

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec Normalna glebinowa. po dziadach z osiemdziesiat lat juz ma... w starym stylu od gory kilka kregow ale na dole dol- grota pelna wody tam chyba na kilku nastu metrach ta woda jest. Strasznie twarda ale zawsze jest i pompa glebinawa do podlewania sie idealnie nadaje

  • @treszczotko
    @treszczotko Жыл бұрын

    Witam, pomysł wydaje się sensowny wykonuje prace ziemne we Wrocławiu, i warunki na to rozwiązanie mam idealne, piasek i woda gruntowa na 0,8. Może polecisz jakąś pompę.? Pzdr.... kawał dobrej roboty.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Niestety nie polecę ci żadnej pompy ciepła bo miałem do czynienia tylko z dwiema swoimi. Mogę ci tylko doradzić co do instalacji dolnego źródła to pamiętaj o filtrze w studni czerpalnej albo między nią a pompą ciepła. Druga kwestia to jest studnia zrzutowa - musi mieć dużą powierzchnię bo te studnie lubią się zapychać (zwiększając powierzchnię chłonną dwukrotnie wydłużasz jej żywotność podwójnie). Ciebie to może nie dotyczyć ale ważny jest też przepływ - im głębiej są wody gruntowe tym większe problemy z przepływem. Także studnie ogólnie są najważniejsze w każdej instalacji. Za to wybór pompy ciepła to jak wybór samochodu - zależy kto co lubi.

  • @MinSziHo

    @MinSziHo

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec Czym zrzutowa się zapycha? Może staw jest rozwiązaniem?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@MinSziHo tlankami żelaza i manganu

  • @toiow0
    @toiow05 ай бұрын

    Czy do zasilania pompy-ciepla wodą ze studni wystarczy rura 32 niebieska

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    5 ай бұрын

    Zależy jakie zapotrzebowanie na przepływ ma pompa ciepła ale dla takiej zwykłej pompy ciepła 10kW-20kW powinna bez problemu wystarczyć. Ja mam rury o średnicy 32 mm właśnie a moc pompy przekracza 20kW.

  • @toiow0

    @toiow0

    5 ай бұрын

    @@stepujacybudowlaniec Z cieplo właściwe wyszło 8kw W grudniu zrobiłem studnie chłonną (7 kregow) jak puści mróz to położę rury oraz przewody na wiosnę studnia czerpalna i przerwa technologiczna 2 lata😀😀

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    5 ай бұрын

    Studnie kręgowe mają małą chłonność/wydatek wody - nie polecam@@toiow0

  • @karolwisnia6078
    @karolwisnia6078 Жыл бұрын

    A jeżeli jakieś 50m, no góra do 100m płynie rzeka czarna hańcza. Da rade to jakoś wykorzystać ?

  • @karolwisnia6078

    @karolwisnia6078

    Жыл бұрын

    A i jeszcze pytanie, czy da rade tym sposobem zasilić bufor i grzejniki aluminiowe, czy tylko podłogówkę?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Problem z rzeką jest taki, że tam jest dość chłodna woda w zimie.

  • @karolwisnia6078

    @karolwisnia6078

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec aha, też prawda. A ta studnia to ma być pełnowymiarowa, czy coś w rodzaju odwiertu i wpuszczeniu rury?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Pompa ciepła jest w stanie zasilić wszystko, kwestia tylko mocy pompy ciepła a do mocnej pompy potrzebne jest większe dolne źródło albo wydajniejsze.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Najlepsza będzie studnia głębinowa.

  • @Waldemar_Pachol_official
    @Waldemar_Pachol_official Жыл бұрын

    Panie Bartku, czy jest szansa na kontakt z Panem via email? Ewentualnie jeśli nie chce Pan podawać publicznie to na moim profilu znajdzie Pan mój.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Uzupełniłem informacje na kanale o e-mail. Proszę sprawdzić.

  • @przemekmaly1
    @przemekmaly1 Жыл бұрын

    Jaki musisz zapewnić przepływ żeby uzyskać te 17kw ciepła?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Nie mam pojęcia. Myślę, że uzyskuję więcej niż 17kW ale nie mam jak tego sprawdzić bo nie mam ciepłomierza. Fajnie jakby się znalazł jakiś sponsor takiego urządzenia. Można by porobić ciekawe pomiary. Ogólnie planuję podłączyć pompę do komputera i logować sczytane z niej temperatury i prędkość przepływu. Pompa ma przepływomierz więc powinno się dać te wartości odczytać. Na podstawie przepływu i różnicy temperatur na zasilaniu i powrocie można będzie wyliczyć ilość wyprodukowanych przez pompę kilowatów. Natomiast na podstawie licznika energii elektrycznej będzie można określić ilość zużytej energii. Gdy podzielimy ilość zużytych kilowatów przez ilość wyprodukowanego ciepła to otrzymamy COP. I na podstawie pomiarów COP za cały sezon będzie można wyliczyć jaki jest średni COP dla mojej instalacji.

  • @marcina.2592

    @marcina.2592

    Жыл бұрын

    Nie masz pomiarów ani obliczeń i piszesz cop=7... trochę jaja sobie robisz z oglądających. Druga sprawa - jeśli jest powietrze w instalacji i woda gruntowa to jak i co ile zamierzasz czyścić wymiennik?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@marcina.2592 COP7 ma inny youtuber jak chcesz zobaczyć pomiary. Przekazuję tylko wiedzę powszechną na temat różnych typów dolnego źródła - to nie jest żadna tajemnica tylko zwykła statystyka. To, że u mnie nie ma pomiarów nie znaczy, że ktoś tych pomiarów już nie robił gdzie indziej. Poza tym płacę za prąd i wiem ile mnie to kosztuje - grosze!

  • @marcina.2592

    @marcina.2592

    Жыл бұрын

    Jeśli mógłbyś podać namiary na tego 2 jutubera to byłbym wdzięczny. Czy masz jakiś sposób na czyszczenie wymiennika? Ciągnę wodę że studni i ilość utlenionego żelaza jest dobijająca, osadza się wszędzie. Przy takim przepływie jaki masz to nie jest problem?

  • @tommytommy8797

    @tommytommy8797

    Жыл бұрын

    @@marcina.2592 kzread.info/dash/bejne/n2SaxZeLidjfYJM.html

  • @siwy7551
    @siwy7551 Жыл бұрын

    Jaki Grunt przy studni?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Trochę trawnika, trochę kostki. Ogólnie obejrzyj sobie inne moje filmy i tam masz wszystko pokazane jak robiłem studnie do pompy ciepła. Najlepiej jak wejdziesz w playlistę od pompy ciepła: kzread.info/dash/bejne/pouWl9iKmtmWedI.html

  • @mariuszmarchewka6009
    @mariuszmarchewka6009 Жыл бұрын

    A jakie rurki pan poleca?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Co najmniej PN6 o średnicy od 32 mm w górę - zależy jaki ma być przepływ

  • @Ymephir
    @Ymephir Жыл бұрын

    Fajny kalendarz 😀

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Taki sobie

  • @JohnKpl
    @JohnKpl Жыл бұрын

    Pomysł ciekawy, ale wymaga dobrych, mocnych pomp, filtrów które często trzeba będzie zmieniać, a trwałość tego będzie mniejsza niż pomp ciepła powietrze-woda. Czekam teraz na niemiły komentarz od autora filmu, bo widzę że to tutaj zwyczaj :)

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Niemiłe komentarze są tylko za bycie niemiłym więc sobie nie zasłużyłeś. Co do twoich zarzutów to oczywiście same bzdury bez poparcia. Nie jest to niemiła uwaga z mojej strony lecz po prostu stwierdzenie faktu. Nie bierz tego sobie do serca. Może jedynie początek ma sens, że to dobry pomysł i wymaga dobrych pomp ale nie potrzebne są wcale mocne pompy, filtrów też nie trzeba zmieniać a trwałość tego rozwiązania wcale nie odbiega od trwałości podzespołów pompy powietrznej. Tak w ogóle z ciekawości zapytam skąd wziąłeś te informacje o tych mocnych pompach i wymianie filtrów?

  • @liczydlo
    @liczydlo Жыл бұрын

    Powietrze nie ma wyższej temperatury? chyba rzadko są sytuacje aby woda była wydajniesjza

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    A po co mam grzać gdy powietrze jest ciepłe? Poza tym woda ma zawsze większą pojemność cieplną niż powietrze.

  • @hugofrais3992
    @hugofrais3992 Жыл бұрын

    Filmu nie oglądałem bo dla mnie te pompy to na razie rzecz niewarta uwagi,nie będę się rozpisywać dlaczego.Ale za ladny kalendarz masz like.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    To jest najlepsze rozwiązanie pod warunkiem, że ma się odpowiednie wody gruntowe. Kiedyś może zrozumiesz swój błąd.

  • @wojtekwozniak7163
    @wojtekwozniak7163 Жыл бұрын

    A co zrobisz jeśli Twoja instalacja zanieczyści wody gruntowe? Takiego ryzyka nie można pominąć... Jeśli w okolicy nie ma wodociągu to będziesz latami sponsorował sąsiadom beczkowóz? Czy sam zbudujesz im wodociąg?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Ja to bardziej zajmuję się rozwalaniem wodociągów niż ich budową. Czym według ciebie miałbym zanieczyścić wody gruntowe bo nic mi nie przychodzi do głowy?

  • @MinSziHo

    @MinSziHo

    Жыл бұрын

    O jakich konkretnie ryzykach piszesz? O jakich zanieczyszczeniach? Czym?

  • @bornesulinowo391
    @bornesulinowo391 Жыл бұрын

    Rozumiem, że instalacja pobiera 170 W i oddaje 17 kW, które można zużyć na oświetlenie, lodówkę czy ogrzewanie elektryczne. Jakie warunki muszą być spełnione żeby tak było, a nie dajmy na to pracowało to na 10% wydajności? Jakie są osiągi w rzeczywistości? Czy można instalację łatwo (amator) przestawić i tę energię łapać np. na akumulator z auta elektrycznego i magazynować? Jak wygląda praca w lecie, bo rozumiem, że Pan używa tego tylko do ogrzewania? Jak długo to pracuje, przecież pompy łatwo się zużywają, czy jest to praca ciągła przez miesiące zimowe? No i co daje pompa do solanki ...wytrzymałość, niższa cena? Ile? Poza tym w mediach mówi się, że ludzie z pompami zużywają po 5 - 25 tys. kWh rocznie i przy nowych cenach z elektrownii zostali na lodzie. Skąd biorą się takie liczby? Jak łatwo policzyć przy tej podawanej teoretycznie wydajności rachunki nie powinny przecież przekraczać 150 zł miesięcznie. Czy inne rodzaje pomp niż woda-woda są aż tak niewydajne? Moje wykształcenie fizyczne zakończyło się na trójach w podstawówce, więc z góry przepraszam za pewnie częściowo durne i dziecinne pytania :)

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    To jest pompa ciepło, ona pompuje energię cieplną a nie elektryczną. Zanim zaczniesz oglądać moje filmy to najpierw obejrzyj coś co pomoże ci załapać podstawy - u mnie są już konkrety i nie bawię się w wyjaśnianie tego jak działa pompa ciepła bo jest masa takich kanałów, które to objaśniają.

  • @siwy7551

    @siwy7551

    Жыл бұрын

    Ty żyjesz? Kurwa

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@siwy7551 może jesteś po prostu przygłuchy?

  • @andrzejwiecz1860

    @andrzejwiecz1860

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec pompa ciepła pompuje energię cieplną??? Serio 😂😂?? Przygotuj pozwolenie wodno prawne na przemiał wody powyżej 5m3 na dobę, jak nie masz i ta instalacja działa to masz przesrane

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@andrzejwiecz1860 przesrane powiadasz? Co ty taki obsrany jesteś?

  • @JanKowalski-tg8le
    @JanKowalski-tg8le Жыл бұрын

    Skąd 12 stopni w studni ?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Z lata zostało ale spada powoli

  • @JanKowalski-tg8le

    @JanKowalski-tg8le

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec planuję takie coś ale z lodówki i mam pytanie , będę ciepło ciągnął z ziemi , dolne źródło daje załóżmy 8 stopni ciepła przechodzi przez środek lodówki która odbiera ciepło i przerabia to na 20 stopni i podłogówka w jednym pokoju mi grzeje a teraz moje wątpliwości , gdy otworzę lodówkę w pokoju to wtedy będzie wpadać do niej ciepło 20 stopni i lodówka podwyższy mi tę temperaturę więc po co ciągnąć ciepło ze studni 8 stopni skoro w pokoju jest już 20 i lodówka tylko uzupełni straty ciepła w pokoju ? To tylko takie moje rozmyślania , gdzie się mylę ?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@JanKowalski-tg8le musisz to bardziej precyzyjnie opisać bo nie wiadomo za bardzo o co ci chodzi, tak jakbyś jakieś perpetuum mobile wymyślił.

  • @JanKowalski-tg8le

    @JanKowalski-tg8le

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec pytanie teoretyczne , mam studnię głęboką na 10 metrów wody jest trzy metry czy jakbym tam zatopił wymiennik ciepła np. rurę zwinięta i pobierałbym ciepło to wodę szybko by zamroziło ? Czy dało by radę ogrzać jeden pokój ? Otoczenie wody w studni ma 8 stopni , czy te ciepło nie ogrzewało by tej wody żeby nie zamarzła ?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@JanKowalski-tg8le trzeba by to policzyć, zapewne są na to jakieś wzory ale tak licząc na oko moja pompa ciepła ochładza 60 litrów wody w ciągu minuty o 6 stopni więc wodę z twojej studni by zamroziła w kilka minut bo w tej studni nie ma więcej niż 300 litrów. Dodając do tego, że woda ze studni nie szła by bezpośrednio na wymiennik to tak na prawdę mieli byśmy do dyspozycji tylko wodę w wężownicy która została by zamrożona błyskawicznie. Jak chcesz używać studni to najpierw musisz sprawdzić jej wydajność - ile litrów na minutę jesteś w stanie z niej wydobyć.

  • @Gall-Anonim
    @Gall-Anonim Жыл бұрын

    Dwa skrajne boki działki a sąsiedzi?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Co z nimi?

  • @Gall-Anonim

    @Gall-Anonim

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec No też mogą chcieć drążyć studnię znaczy muszą weryfikować czy po tej stronie będzie ciepły zimny punkt?

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@Gall-Anonim uhm, trzeba by się dogadać żeby zrzucać po tej samej stronie, w mniej więcej tym samym miejscu. Kiepskie by to było jakby jeden pobierał z tego miejsca w które drugi zrzuca zimną wodę.

  • @Gall-Anonim

    @Gall-Anonim

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec Dziękuję, zastanawiałem się czy właśnie to usłyszę :)

  • @siwy7551

    @siwy7551

    Жыл бұрын

    Ile płacisz za ogrzewanie tego domu i jaka pow użytkową?

  • @piotrstolarczyk
    @piotrstolarczyk Жыл бұрын

    Przydałby się jakiś mikrofon. Słabo Cię słychać kolego.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Kupiłem mikrofon ale nie pasuje do złącza w telefonie. Ogólnie to nie chce mi się poświęcać czasu na obróbkę tego i nagrywać na innym urządzeniu a potem to łączyć. Robię te filmy hobbystycznie. Poza tym ja mam dobry słuch i dla mnie wszystko słychać głośno i wyraźnie.

  • @MinSziHo
    @MinSziHo Жыл бұрын

    12:50 a skąd wiesz, jak i w którym kierunku płynie woda? Wpuściłeś do zrzutowej jakiś barwnik spożywczy, czy co? Ciek wodny, o ile w ogóle w taki się wwierciłeś, a nie w jakiejś zastoisko, może płynąć w zupełnie inną stronę.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Woda płynie z góry w dół

  • @Tazmann14
    @Tazmann14 Жыл бұрын

    Kup w końcu jakiś mikrofon...

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Mam kilka mikrofonów ale nie wiem jak to się podpina do telefonu.

  • @mabakay
    @mabakay Жыл бұрын

    Kolejny film na YT z serii "Wyciąłem katalizator, auto jest tańsze w eksploatacji. Nie rozumiem dlaczego Polacy płacą więcej.".

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Coś ci się grubo pomieszało bo tu nie ma żadnej analogii do twojego przykładu. Jest wprost przeciwnie bo tego typu instalacja zużywa mniej energii, mniej materiałów więc jest bardziej ekologiczna. Jak chcesz zabłysnąć to wypadało by mieć odrobinę wiedzy albo na tyle inteligencji żeby poprawnie połączyć kropki - bez tego będziesz błądził jak dziecko we mgle.

  • @MinSziHo

    @MinSziHo

    Жыл бұрын

    kolejna jutubowa łajza: nic nie robi, bo pierdzi stołek, ale popierdoszy sobie od czapy, bez ładu, bez składu, bez związku 🙂

  • @jacekplacek9907
    @jacekplacek9907 Жыл бұрын

    Audio to masz fest

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Mam od niedawna mikrofon bezprzewodowy i staram się go podpinać gdy nagrywam głos.

  • @SuperCarinus

    @SuperCarinus

    Жыл бұрын

    @@stepujacybudowlaniec Fajnie by było gdybyś go podpinał przy nagrywaniu, bo nic nie słychać.

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    @@SuperCarinus od niedawna jak nagrywam jakieś pogadanki to go podpinam

  • @siwy7551
    @siwy7551 Жыл бұрын

    Mówisz tak cicho że nie da się tego sluchac

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Mówię tak jak zawsze. Ja wszystko słyszę wyraźnie.

  • @andrzejwiecz1860
    @andrzejwiecz1860 Жыл бұрын

    Co ty pier.... Gościu??? Mówisz tak : 22 litry na minutę czyli 1320 L na godzinę, czyli 31680 L na dobę... Masz pozwolenie wodno prawne na taki przemiał wody powierzchniowej lub gruntowej??? Jaka studnia zapewni takie zasilenie w wodę? Jaki grunt przyjmie taką ilość wody i jeszcze ją ogrzeje? Nic nie wiesz, mówisz chyba, około, prawdopodobnie, nic nie masz konkretnie policzone. wszystko można dokładnie policzyć, a rury to wsadź sobie w tyłek, Jprd co za bajkopisarz 😂😂😂

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Przecież ta instalacja działa i 22 litry na minutę to jest bardzo mało. Ty jesteś jakiś sfrustrowany czy o co chodzi? Obejrzyj sobie moje filmy jak testuję różne studnie i tam nawet 80 litrów na minutę wyciągam. Wody nie trzeba ogrzewać bo już jest ogrzana. Oczywiście jak nie potrafisz zrobić dobrej studni albo masz jakiś grunt nieprzepuszczalny no to dupa i takiego systemu nie uruchomisz.

  • @MinSziHo

    @MinSziHo

    Жыл бұрын

    Ignorancie prawny i zamordysto w jednym. A co to jest "przemiał" wody? Podaj proszę definicję ustawową. Jeśli już wchodzić w konstrukcję feudalnego rozumu, to ustawa mówi o POBORZE. Autor kanału NIE POBIERA wody. On pobiera CIEPŁO z wody. Wodę zwraca i możesz ją sobie wziąć 🙂 Nadto (co najważniejsze) - robi to na własnej ziemi. Być może komuniście z powiatowego urzędu może trudno to, nomen omen, przełknąć.

  • @mariuszkrajewski4769
    @mariuszkrajewski4769 Жыл бұрын

    Chłopie ale mnie zmęczyłeś tym materiałem opowiadasz jakbyś w gacie narobił

  • @stepujacybudowlaniec

    @stepujacybudowlaniec

    Жыл бұрын

    Nie mam talentu oratorskiego niestety. Ale staram się ;)

  • @MinSziHo

    @MinSziHo

    Жыл бұрын

    zawsze możesz pójść do Andrzejewskiego Kamila i doładować się groteskową gestykulacją niczym u lidera zespołu disco-polo. W czym masz problem?

Келесі