Gruntowa pompa ciepła woda-woda od zera do działającego układu. Część 3. Studnia wiercona ręcznie.

Ғылым және технология

Uwaga! Od 1.01.2023 roku zmieniły się deko przepisy dotyczące studni. Tu więcej na ten temat: • Studnia, pompa ciepła,... Studnia domowej roboty. Już za 150zł/mb!
Przekaż darowiznę na rozwój kanału: www.paypal.com/paypalme/Walde... lub poprzez przycisk [Wesprzyj] lub [Podziękuj] pod filmem.
Reportaż z budowy pompy ciepła woda-woda bazującej na sprężarce TOSHIBA PG150X1C z klimatyzatora przenośnego Arktis na czynnik 407c.
Przekaż darowiznę na rozwój kanału: www.paypal.com/paypalme/Walde... lub poprzez przycisk [Podziękuj] pod filmem.
W odcinku:
Nieco o dolnym źródle, tj.studni wierconej zbudowanej w oparciu o rury osłonowe fi 160, trochę obowiązującego (2022 rok) prawa, oraz uwagi i test pompy głębinowej SQIBO-0,37.
Zjawisko kurzawkowe: • Zjawisko kurzawkowe
Rozdziały:
0:00 Wstęp, dzień pierwszy.
0:20 Prawo a studnia.
11:30 Dzień drugi.
14:35 Jest warstwa wodonośna.
17:30 Przygotowanie filtra.
24:10 Rura do ziemi i szlamowanie.
30:20 Usuwanie kurzawki.
30:55 Trochę o pompie IBO.
31:17 Testy wydajności pompy.
32:02 Roboty ziemne.
32:37 Ile to kosztowało?
32:42 Koniec części trzeciej.
#pompaciepła
#pompaciepla
Polecam ciekawe kanały:
‪@AdamAdamo‬

Пікірлер: 86

  • @andzaw6710
    @andzaw6710 Жыл бұрын

    Komentarz raczej dla zasięgu, ale czytając pod kilkoma filmami z tej serii komentarze oglądających, zauważyłem iż część osób już myśli jak szybko i tanio zbudować studnię czerpalną a zrzut robić do np. rowu. Ja kopiąc moją studnię z kręgów w 2000 lub 2001 roku dokopałem się do wody na ok.7 metrze. Po wkopaniu około 1.7m poniżej lustra wody, napływ był tak duży, że odpuściłem dalsze kopanie. Bo po co kopać skoro i zapas i napływ był na poziomie którego i tak nie byłem w stanie wykorzystać. Po kilku latach poziom wód zaczął się jednak obniżać i w roku 2015 lub 2016 mogłem wejść do owej studni w klapkach i stanąć na suchym dnie. Wtedy skorzystałem z okazji i pogłębiłem o dodatkowy metr, później było trochę więcej opadów i poziom jeszcze trochę wzrósł i można korzystać do podlewania itp. MÓJ APEL JEST TAKI aby, nie marnować wody tylko po odebraniu ciepła wprowadzić ją z powrotem do tej samej warstwy wodonośnej. Wylewanie jej jako zrzutu na powierzchnie jest tym samym co np wyrzucanie śmieci do lasu.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Dziękuję za komentarz - zasięgi jak najbardziej się przydadzą bo na chwilę obecną jest tragedia. XD W temacie wody - jestem jak najbardziej za - do rowu szkoda. Niech krąży w tej samej warstwie.

  • @teresabukowska8326
    @teresabukowska83269 ай бұрын

    Brawo Ty!

  • @AdamAdamo
    @AdamAdamo Жыл бұрын

    Jak oglądam Pana zmagania z wierceniem studni to jeszcze dziś czuje jak bolą mnie wszystkie mięśnie a minęło już 3lata 😂 Ja zrobiłem studnie do podlewania ogrodu na rurze osłonowej 110 i w środek 75 głębokość 8,5m , nawet jak było bardzo sucho i poziom wody opadał w stawach i rzece to w studni zawsze był ten sam poziom. Temperatura wody zawsze utrzymuje się na poziomie 11-12stC Jeszcze w tym roku chcę wykręcić jedną studnie ale już na rurze 160mm gdzie w przyszłości będzie zasilała moja PC woda woda. Dobra robota Panie Waldku, czekam na dalsze filmy z budowy PC 🙂 Dziękuję za wskazówki prawne, odnośnie wykopu studni bardzo ważny temat. Pozdrawiam serdecznie

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Również byłem zdziwiony temperaturą wody i dokonałem dwóch pomiarów różnymi termometrami: 12 stC ale zrzuciłem to na okoliczności, tzn ostatni miesiąc to temperatury powietrza 30 stC, ale gdyby w zimie woda zamiast 8 stopni miałaby 10 to tylko się cieszyć. :D

  • @AdamAdamo

    @AdamAdamo

    Жыл бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official A tej zimy zrobię pomiary temp wody, tylko podłączę pompę żeby wybierała wodę i po upływie np. 30minut zrobię pomiar. U mnie jest taki temat że teren jest podmokły i to może być dodatkowy atut na PC woda woda.

  • @AdamAdamo
    @AdamAdamo Жыл бұрын

    I już oglądamy z dużą ciekawością 🙂

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Panie Adamie, bez pół litra tego nie da się oglądać. :D

  • @AdamAdamo

    @AdamAdamo

    Жыл бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official przeżyłem bez wspomagania 😂

  • @wensz1
    @wensz1 Жыл бұрын

    Czekaj na kolejne odcinki!

  • @andrzejkostka4594
    @andrzejkostka4594 Жыл бұрын

    Kolejna ciekawa część poradnika. 👍 Szkoda, że wykonując własnoręcznie studnię a w zasadzie dwie nie da się skrócić czasu tak jak na filmie X 10 🤣. Pozdrawiam i czekam na kolejne części.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    No i brakuje na tym x10 Yakety Sax :D Było ciężko i bardzo się cieszę, że to już za mną. W kolejnej części lutowanie PC do kupy. Pozdrawiam serdecznie!

  • @przemekmaly1
    @przemekmaly1 Жыл бұрын

    Czy studnia zrzutowa jest bliźniaczą, wykonaną w identyczny sposób studnią?

  • @bobjohanson2118
    @bobjohanson21185 ай бұрын

    Lubię różne projekty DIY. Ten również mi się bardzo podoba, ale za cholerę by mi się nie chciało tak wiercić. Chyba bym firmę zamówił który by mi taki odwiert zrobiła jakąś maszyną. Zresztą u mnie na obu działkach jest woda tak wysoko, że raczej zrobił bym poziomy kolektor.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    5 ай бұрын

    Akurat miałem łatwo - żółtoziem, ale faktycznie, jak jest wysoki poziom wód gruntowych to najrozsądniej jest wykonać wymiennik poziomy.

  • @frankifiranki
    @frankifiranki Жыл бұрын

    Witam. Raz jeszcze oglądnąłem proces ze szlamowką, i zauważyłem że skręcił Pan rury pomarańczowe na wkręty. I tu pytanie czy obciął pan nadmiar wkrętów by nie wystawały w świetle rury (wewnątrz)? Ja kiedyś w swojej studni nie obciąłem i po kilku latach jak robiłem serwis pompy to zauważyłem że rura pe32 jest przedarta (prawie na wylot) w miejscach gdzie wystawały wkrety. Po główkowałem i założyłem spacery z pianki izolacyjnej nad i pod miescami wkrętów. Pozdrawiam i więcej filmów bo fajnie się ogląda

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Dzień dobry, Dziękuję za komentarz. Moje blachowkręty miały akurat długość dwóch rur i nic nie wyszło wewnątrz. Ale dziękuję za „patent” - sporo osób czyta komentarze i znajdzie rozwiązanie problemu. :D

  • @teresabukowska8326

    @teresabukowska8326

    9 ай бұрын

    A nie można by tak nitami połączyć? Czy to spowoduje pęknięcia rur w miejscu nitowania?

  • @wojpik628
    @wojpik628 Жыл бұрын

    Witam, w jakiej odległości ma być studnia czerpna od studni zrzutowej ,pozdrawiam.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Dzień dobry, Jest dokładnie 12 metrów odległości pomiędzy osiami studni.

  • @krzymus6407
    @krzymus6407 Жыл бұрын

    Czy poziomy odcinek rury (jeżeli dobrze zrozumiałem u Pana to 22 metry) jakoś Pan ocieplał? Rura będzie szła w strefie przemarzania - czy nie ma obaw o dodatkowe wychładzanie pobranej wody.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Tak, poziomy odcinek rury ma 22 metry, rura idzie w strefie i nie jest ocieplona za to ze spadkiem w kierunku domu. W domu jest zawór zrzutowy który opróżnia rurę z wody gdy pompa nie pracuje.

  • @krzymus6407

    @krzymus6407

    Жыл бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official Dziękuję za odpowiedź, w zasadzie nie chodziło mi o ryzyko zamarznięcia bo zakładam że przy pracującej pompie i głębokości ok 0,8-1m to ryzyko chyba minimalne, tylko raczej o sam efekt wychłodzenia w czasie pracy pompy. Zakładając że ze studni pobierana jest woda o temp np 10 stopni czy po dojściu do domu nie spadnie do np 8stopni w czasie mrozów, co obniży sprawność całej pompy.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Nie ma ryzyka, przepływ jest duży i przy pracującej pompie spadek będzie ale zupełnie pomijalny.

  • @kuba1743
    @kuba1743 Жыл бұрын

    SUP;ER:)

  • @piotrpado75
    @piotrpado75 Жыл бұрын

    W piasku Ok ale u mnie sam kamień i 4metry maks takim swiderkiem

  • @ksawerydunikowski515
    @ksawerydunikowski5157 ай бұрын

    Zapytam może tu. Panie Waldemarze czy taka pompka głębinowa ma w sobie zawór zwrotny? Chciałbym taką zastosować do studni i zrobić wylewkę przy studni celem nabierania wody np. do wiaderka. Sterowanie przyciskiem bezprzewodowym. Chciałbym jednak, aby woda cofała się do studni jak pompka nie pracuje, aby w zimie woda w rurze nie zamarzła. Ot taki pomysł. Ostatnio znalazłem na aledrogo pompkę głębinową IBO o mocy 250W o wydajności max coś 18l/min. Przy większej mocy PC można by taką zastosować i COP by było też sensowne. Pozdrawiam

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    7 ай бұрын

    Głębinówka IBO i czeska nie ma zaworu zwrotnego. Woda schodzi z węża jak się pompę głębinową wyłączy. :) Ja też zapytam, ale u Pana na kanale.

  • @ksawerydunikowski515

    @ksawerydunikowski515

    7 ай бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official Dziękuję

  • @ukaszcaka3001
    @ukaszcaka30012 ай бұрын

    Witam już kiedyś pisałem z pytaniem o koszt budowy samej pompy 5kwv max 7kw. Moje kilka pytań pytanie. 1 pytanie dziś dokopałem się do rury tzn peszel co idzie pod fundamentami do kotłowni. I wyszło że wejdzie mi max 2x rura 20mm2. Niebieską wystarczy ???? czy na siłę pchać 2x 40mm2 2 pytanie studnie chcę kopać z 4m od domu nie za blisko? ? A jaka musi być odległość studnia czerpania a studnia chłodna. Wodę mam teraz na 1,5m wodę. I jaka głębokość studni tereny podmokłe piasek

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Ай бұрын

    Jeśli woda jest na głębokości 1,5m to proszę sprawdzić czy studnia chłonna będzie w stanie przyjąć tyle wody ile będzie potrzebowała pompa ciepła. Wysoki poziom wód to plus ale tez i minus, bo jeśli studnia chłonna nie przyjmie wody to pozostaje tylko kolektor poziomy. Odległość studni im dalej tym lepiej ale 10 metrów w zupełności wystarczy.

  • @ukaszcaka3001

    @ukaszcaka3001

    Ай бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official ok 10m od domu trudny temat bo z 3m musiałbym jakoś bez kopania się przebijać np rura stalowa i młotek plusem by było odprowadzenie wody bo 4m od studni mam studzienkę chłoną rowu tzn zbudowałem 3szt studzienki na 100m rowu kiedyś tam czasami płynie woda tym rowem pytanie z tym przekrojem rury 20mm2 bo chyba 40 rura chyba tam nie wejdzie tzn 2szt pytam się bo za tydzień przyjdą kostkę robić potem nie będzie mi się chciało listki rozbierać

  • @TomekCebula12

    @TomekCebula12

    Ай бұрын

    ​@@ukaszcaka300110m to minimalna odległość studni zrzutowej od czerpalnej, a im większa odległość tym lepiej bo woda zrzutowa nie będzie się mieszać z czerpaną . Studnia może być blisko domu a nawet widziałem że ktoś miał studnię w piwnicy pod domem.

  • @mariachsexmachine
    @mariachsexmachine Жыл бұрын

    Tematyka pomp ciepła stała się ostatnimi czasy bardzo popularna w Polsce, choć jeszcze 2 lata temu wiele osób miało dość sceptyczne podejście do takiej formy ogrzewania budynków. Sama tematyka dolnych źródeł jest bardzo szerokim i ciekawym zagadnieniem. Najpopularniejsze obecnie rozwiązanie czyli pompy powietrze woda mimo niższego SCOP niż rozwiązania gruntowe pozwalają na ograniczenie kosztów samej inwestycji. Jednak są rozwiązania tak jak zaproponowane przez Pana czyli Studnia/Studnia, które w przypadku posiadania działki o odpowiednich warunkach wodnych pozwalają na wykonanie bardzo wydajnego dolnego źródła niskim kosztem. Generalnie największym problemem w takim rozwiązaniu nie jest sama studnia czerpalna, lecz studnia, do której będziemy zrzucać wodę ( chyba, że mamy możliwość zrzutu w inne miejsce niż druga studnia - np własny staw, rów melioracyjny itp) gdyż łatwiej jest wodę pobrać niż wprowadzić z powrotem do gruntu i tu rozwiązanie studni musi być dobrze przemyślane tym bardziej, że z czasem istnieje ryzyko zamulenia się samej studni. Warto zwrócić też uwagę, że zgodnie z obowiązującym prawem bez pozwolenia wodnoprawnego możemy w ciągu roku pobrać ze studni 18,25m3 wody na rok. Budowa studni to kolejny temat rzeka i jeśli studnia ma służyć na lata zaproponowałbym zastosowane rur studniarskich z filtrem szczelinowym, ze szczeliną dobraną pod frakcję gruntu, oraz dodatkowo obsypkę ze żwiru 2/8. U mnie niedługo rusza przebudowa szwedzkiej pompy Thorens na sprężarce Coppeland SR49KCE, DZ studnia, temperatura DZ 11st przez cały rok (na głębokości 10m) zrzut do stawu. Sterownik początkowo Thorensa, docelowo myślę o sterownikach PLUM ecoTronic200 do PC i PLUM ecoVent maxi wentylacji - ma wyjście modbus co pozwoli na integrację z KNX (reku + chłodzenie z wykorzystaniem wody z DZ). Osobą zainteresowanym rozwiązaniami dolnych źródeł polecam rzucić okiem też na rozwiązania klatek energetycznych (Uponor, Muovitech), czy rozwiązania na bazie lodowca (Eisspeicher np Viessman). Trzymam kciuki za Pana projekt.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Dziękuje za komentarz. Jedna korekta, bo do komentarza wkradł się błąd: 6:15 tu jest wzmianka. Tu link do obowiązujących przepisów: isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001566/U/D20171566Lj.pdf (str. 322) Tak więc można pobrać 5m³ na dobę (średniorocznie). Więc jeśli sezon trwa 6 miesięcy to można pobrać 10m³, bo wtedy wyjdzie nam 5m³ na dobę średniorocznie.

  • @mariachsexmachine

    @mariachsexmachine

    Жыл бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official tak, wkradł się przecinek. Rocznie można pobrać 1825m3. Generalnie niby dużo ale przy 10 kW może już nie starczyć... Jeśli chcielibyśmy wykorzystać instalację do pasywnego/aktywnego chłodzenia to trochę mało. Obecnie zmiany klimatu powodują, że planując instalację PC szczególnie dla nowych budynków trzeba brać pod uwagę ich chłodzenie. W układach z DZ gruntowym warto rozważyć rozwiązanie Nibe HPAC :) Pozdrawiam.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    @@mariachsexmachine Pompa ciepła, by działała, musi składać się z czterech elementów. Co takiego ma Nibe czego nie ma konkurencja?

  • @mariachsexmachine

    @mariachsexmachine

    Жыл бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official Nie chodzi o samą PC. tylko o dodatkowy moduł, który przy użyciu 4 zaworów 3drogowych umożliwia grzanie/chłodzenie pasywne/chłodzenie aktywne. W przypadku układu studnia studnia trzeba go lekko zmodyfikować, w przypadku układów glikolowych można zaadoptować gotowe rozwiązanie, kwestia dopisania kilku linijek kodu do układu sterowania :)

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    @@mariachsexmachine Rozumiem, dziękuję. :D

  • @shaqr5376
    @shaqr537610 ай бұрын

    Ale Pan momentami zapiernicza przy tej studni, chyba o jedną filiżankę kawy za dużo było ;D Czy próbował Pan zmienić pompę na obiegową? Gdzieś w komentarzach o tym czytałem, ale nie pamiętam gdzie.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    10 ай бұрын

    XD Dokładnie - kawa podstawa! :) A temat pompy obiegowej najpewniej wrzucę w sobotę lub niedzielę. Będziemy tłoczyć wodę za pomocą pompy obiegowej z 15m. ;)

  • @piotr600
    @piotr600 Жыл бұрын

    no dobra a co zrobic z woda zrzutowa

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Ja posiadam nieużywaną studnię kręgową, która posłuży jako studnia zrzutowa. Oczywiście jeśli takowej brak to trzeba będzie wykonać drugą studnię służącą do zrzutu wody. Sporo ciekawych rzeczy przeczyta Pan w komentarzach do części I (Stefan N).

  • @pruszek90
    @pruszek90 Жыл бұрын

    Mam identyczną pompę ibo. Pobiera 600 Wat. Czy podłączona bez rury czy z rurą PE 40 na odległości całkowitej 12 metrów pobiera tyle samo. Mierzyłem pompę omnigena wz750 pokazywało faktyczne zużycie. Dlatego do dolnego źródła kupiłem wz250 z nadzieją że moc będzie zbliżona.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Panie Konradzie, tak jak powiedziałem na filmie, moja pompa IBO SQIBO-0,37 pobiera deklarowaną wartość czyli 370 Watów, do tego parametry są wzorcowe we specyfikacją. I pomimo pewnych (dla mnie dziwnych) rzeczy, które wyszły w trakcie rozmowy telefonicznej w pracownikiem IBO na pompę którą mam, w stosunku do deklaracji producenta nie można powiedzieć złego słowa.

  • @pruszek90

    @pruszek90

    Жыл бұрын

    To widocznie musi mieć opory które powodują większe zużycie. Zgłosze reklamację. Zobaczę co z tego wyjdzie.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Proszę się podzielić odpowiedzią jaką otrzyma Pan od IBO.

  • @kamil_balcerzak

    @kamil_balcerzak

    2 ай бұрын

    Też mam dokładnie tą samą pompę i też pobiera 600W. Udało się rozwikłać zagadkę z czego to wynika?

  • @pruszek90

    @pruszek90

    2 ай бұрын

    @@kamil_balcerzak zmieniłem jej przeznaczenie;)

  • @ksawerydunikowski515
    @ksawerydunikowski515 Жыл бұрын

    Jaka temperatura wody utrzymuje się w zimie w tej studni podczas pracy pompy ciepła? Pozdrawiam

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Cały czas deko powyżej 12stC

  • @ksawerydunikowski515

    @ksawerydunikowski515

    Жыл бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official Wypada tylko zazdrościć tak ciepłego dolnego źródła. Jaka jest w tych warunkach barometryczna temperatura odparowania w Pana pompie?

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    @@ksawerydunikowski515 Manometryczna w okolicach 4,7 bara więc absolutna 5,7 - coś koło 7stC.

  • @ksawerydunikowski515

    @ksawerydunikowski515

    Жыл бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official Suwak danfosa pokazuje 6,23*C, ale to nie ma znaczenia czy 6 czy 7. Różnica temperatury wody wlotowej do parownika i temperatury odparowania wynosi więc około 6*C. Mam studnię kopaną i tam temperatura wody jest teraz w zimie (studnia odkryta) na głębokości 4-5m około 5-6*C więc temperatura odparowania musiałaby być około 0 do -2*C, tak zakładam. Nie wiem czy przy tak niskiej temperaturze będzie to dobrze działać czy nie zamrożę wody. Mogę ją schłodzić np. do +1*C. I teraz nie wiem czy "pociągnięcie" 0,5 do 1 m3/h nie spowoduje jeszcze obniżenia jej temperatury bo to woda podskórna. Lustro wody 0,5m od poziomu gruntu. Dodam, że w lecie było około 12*C więc się cieszyłem, że będzie ok a tu trochę :( . W pana przypadku COP wynosi około 6 a w moim będzie to już tylko około 4 dodając jeszcze pracę pompek obiegowych. Nic to takie dywagacje czy robić woda - woda, czy powietrze - woda. Pozdrawiam

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    @@ksawerydunikowski515 Trzeba przeprowadzić test - bez tego nie da się wiele powiedzieć. Natomiast do pompek proponuje zrobić naczynia połączone i wtedy taka pompa 36-60W wystarczy.

  • @parsifal8232
    @parsifal8232 Жыл бұрын

    a jaką to pompę ciepła trzeba co by używała wody ?

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Taka wystarczy: kzread.info/head/PLvs8dqttJtgKElaB4p3KnGuhnUjFPTj1u

  • @wojkar-wt8rm
    @wojkar-wt8rm Жыл бұрын

    Jak regulować ilość przepływającej wody ze studni do pompy ciepła w funkcji temperatury czerpanej wody.

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    Jakby był Pan tak uprzejmy i doprecyzował pytanie.

  • @wojkar-wt8rm

    @wojkar-wt8rm

    Жыл бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official Witam. Obieg dolnego źródła chcę zbudować na dodatkowym pośrednim wymienniku ze względu na żelazo w wodzie. Lustro wody w studni głębinowej jest na głębokości 4m. Jaką zastosować pompę do tego obiegu otwartego oraz inne aparaty i armaturę. Jak zabezpieczyć taki obieg przed niską temperaturą. Jak regulować przepływ wody w tym obiegu.

  • @jakubpytlak4123

    @jakubpytlak4123

    Жыл бұрын

    Przyłączam się do pytania. Jeśli wodę ze studni tłoczy pompa głębinowa, to jak bezpiecznie regulować jej przepływ?

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    @@jakubpytlak4123 W jakim celu chce Pan regulować przepływ?

  • @jakubpytlak4123

    @jakubpytlak4123

    Жыл бұрын

    @@Waldemar_Pachol_official Pytanie moje podyktowane było zwyczajnie szukaniem oszczędności energetycznych (wypatrywałem jakiegoś cudownego sposobu na obniżenie poboru mocy przez pompę głębinową - bezskutecznie). Obecnie zamontowana pompa to IBO 370W, ale czas pomyśleć o zmianie na coś bardziej ekonomicznego jak Pańska 150W? (jeśli można prosić o model tej czeskiej pompy). Abstrahując od wątku...Z wielkim zainteresowaniem śledzę Pana filmy, podejmując się budowy własnej pompy wzorem Pańskich filmów. Pozdrawiam i z niecierpliwością czekam na kolejne Pańskie filmy.

  • @swietnymikoaj6584
    @swietnymikoaj6584 Жыл бұрын

    Zastanawia mnie jak zachowa się PC gdy dolne źródło będzie mocno zażelazione plus mangan

  • @Waldemar_Pachol_official

    @Waldemar_Pachol_official

    Жыл бұрын

    W takim wypadku dodałbym dwa dodatkowe przyłącza do instalacji zamkniętego układu płukania wymiennika dolnego źródła. Układ zamknięty da możliwość stosowania odpowiedniej chemii do usuwania zanieczyszczeń - kwestia tylko jak bardzo zanieczyszczona jest woda.

  • @marcinhon_75

    @marcinhon_75

    Жыл бұрын

    No to wtedy zgodnie z prawem to będą ścieki.

  • @frankifiranki

    @frankifiranki

    Жыл бұрын

    Mn i Fe się nie odłoży dopóki nie dostanie tlenu. Odłoży się kamień: CaCO3 i MgCO3. Natomiast zupełnie miękka woda spowoduje korozję Cu.

  • @frankifiranki

    @frankifiranki

    Жыл бұрын

    A do regeneracji - usunięcia kamienia wystarczy roztwór kwasku cytrynowego i wody utlenionej 1h w wymienniku i miedz czysta aż lśni

  • @marcinhon_75

    @marcinhon_75

    Жыл бұрын

    @@frankifiranki woda utleniona to i żelazo z wody straci.

Келесі