Watrex Praha: Nové možnosti automatizace extrakce na tuhé fázi (solid-phase extraction, SPE)

Ғылым және технология

🎤 Přednášející: doc. RNDr. Marek Minárik, Ph.D. (Watrex Praha)
💾 Přednáška pdf: lcms.cz/labrulez-bucket-strap...
ABSTRAKT
✅ Klíčová slova: SPE, Automatizace, on-line SPE, Analytická chemie
Extrakce na pevné fázi (solid-phase extraction, SPE) je široce používaná technika pro získávání specifických sloučenin ze směsi na základě jejich fyzikálních a chemických vlastností (1). SPE zahrnuje přenos kapalného vzorku přes adsorpční materiál, který selektivně zadržuje požadované analyty, zatímco nežádoucí složky jsou odmyty. Zadržené analyty se poté eluují vhodným rozpouštědlem, takže se svým způsobem jedná o jednokrokovou separaci. Tato metoda je vysoce ceněna především pro svou jednoduchost a selektivní schopnost koncentrovat stopové analyty.
Hlavní uplatnění SPE je při detekci znečišťujících látek ve vodě a půdě v oblasti analýz životního prostředí, nebo při farmaceutické analýze pro přečištění a zakoncentraci aktivních léčivých forem jejich metabolitů z biologických tekutin. Dalším příkladem využití je v detekci kontaminantů a přísad při analýze potravin a v neposlední řadě je SPE využita i v klinické diagnostice pro extrakci biomarkerů a jiných sledovaných analytů z biologických matric.
Automatizace v SPE nejen zlepšuje reprodukovatelnost a přesnost extrakcí, ale také významně snižuje manuální práci a spotřebu rozpouštědel. SPE lze automatizovat dvěma různými přístupy. Tím prvním, je tzv. online SPE, která integruje extrakční proces přímo s analytickým vybavením, jako je kapalinová nebo plynová chromatografie (2). Online SPE přístroje jsou zpravidla založeny na systému mnohacestných ventilů s automatickým přepínáním. Mohou být zapojeny do libovolného chromatografického systému a zpravidla obsahují možnost předdefinovaného výběru vstupních extrakčních kolonek (SPE cartridges), rozpouštědel, promývacích a elučních činidel. Metody online SPE umožňují přípravu vzorku a analýzu provádět v nepřetržitém provozu bez dozoru, mohou dramaticky zvýšit kapacitu zpracováním vzorků s minimálním zásahem, čímž je sníženo riziko lidské chyby a zlepšena konzistentnost výsledků. Druhým přístupem je automatizace s využitím robotických systémů, pipetovacích stanic, které v podstatě imitují práci laboranta. Pro tento způsob jsou v současnosti využívány komplexní robotické systémy (liquid handling workstations), které je třeba pro danou aplikaci naprogramovat (3). Jejich nevýhodou jsou vysoké náklady na pořízení. Existují i méně nákladné dedikované stolní systémy pro SPE automatizaci. Tyto však v naprosté většině případů využívají jednotlivých SPE kolonek, na trhu dosud není žádný dedikovaný systém pro automatizaci provádění SPE ve formátu 96-titrovacích destiček.
Společnost Watrex Praha přináší řešení pro obě možnosti automatizace SPE. Streamline™ OLE 200 je automatická on-line SPE/předkoncentrační jednotka vybavená 10-cestným ventilem pro vzorky a mycí rozpouštědla a možností volby 7mi SPE kolonek. Unikátním systémem je potom stolní robotický pipetor xTrovert™ FLEX-O umožňující automatizaci úpravy vzorků na pevné fázi s využitím 96-titrovacích destiček. Tento systém bude poprvé pro Evropský trh představen právě na výstavě LABOREXPO v Praze.

Пікірлер

    Келесі