W kulturze ciągłej terapii. Profesor Bogdan de Barbaro i Miesięcznik ZNAK w Big Book Cafe MDM

Ten film to zapis jednego z 200 spotkań, jakie co roku odbywają się na scenach Big Book Cafe.
Chcesz mieć dostęp do wszystkich i oglądać o dowolnej porze?
Dołącz do Patronek i Patronów Fundacji "Kultura nie boli" i korzystaj ze wszystkiego, co robimy z miłości do czytania.
Spróbuj! patronite.pl/bigbookcafe
Zapraszamy na spotkanie z okazji premiery lutowego Miesięcznika ZNAK!
Big Book Cafe MDM gości autora pisma i dyskusję inspirowaną najnowszym numerem.
Jak uniknąć pułapek poppsychologii? Czy każdy potrzebuje terapii? Do czego służą nam diagnozy psychiatryczne?
Odpowiada Profesor Bogdan de Barbaro, a pyta Urszula Pieczek.
Miesięcznik ZNAK można kupić w stacjonarnie w księgarniach Big Book Cafe oraz pod tym linkiem: bit.ly/3SiVsVG.
BOGDAN DE BARBARO - Psychiatra, psychoterapeuta, prof. nauk medycznych, wieloletni pracownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie.

Пікірлер: 22

  • @jacekhrs
    @jacekhrs4 ай бұрын

    Ciekawa i wartościowa rozmowa, która rozjaśnia i porządkuje myślenie o psychoterapii w odniesieniu do aktualnej sytuacji dotyczącej w ogóle do psychoterapii w Polsce. Istotne jest to, że profesor uzasadnia swoje stanowsko przykładami z bogatego doswiadczenia nie tylko własnego.

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    4 ай бұрын

    Dziękujemy za miłe słowa!

  • @mocmarkidominikatarnacka1226
    @mocmarkidominikatarnacka12264 ай бұрын

    Bardzo ciekawa rozmowa, dziękuję.

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    4 ай бұрын

    To my dziękujemy za obecność online!

  • @marcin3136
    @marcin31364 ай бұрын

    Ja bym jednak coś dodał odnośnie zostania psychoterapeutą; otóż spełniam wszystkie wymogi "na papierze", więc zapewne byłbym świetnym psychoterapeutą (po odpowiednim szkoleniu, etc.) i może za jakieś 200 lat nawet tak dobrym jak prof de Barbaro, ale w ogóle nie czuję powołania do tego, a myślę, że to byłoby decydujące/ kluczowe i nawet zaliczyłbym do wymogu etyki pracy. W takich zawodach jednak trzeba mieć głębokie przeświadczenie o sensie tego co się robi... Jednak pozostanę nauczycielem i będę odsyłał do psychoterapeutów, jeżeli coś przekroczy moje kompetencje... ;)

  • @19bub92

    @19bub92

    4 ай бұрын

    To gratuluję wrażliwości. Mnie jeszcze zastanawia komu podlegają zazwyczaj tacy ' specjaliści' , jakie jest ich dokładnie miejsce w systemie .Co i w jakim sposob regulowane sa cenniki..?

  • @marcin3136

    @marcin3136

    4 ай бұрын

    @@19bub92 PYTANIE W PUNKT! problem jest dużo większy i jest opisany we wstępie do nowego wydania książki "Diagnoza psychoanalityczna" ~ Nancy McWilliams. W skrócie- lobby farmaceutyczne wręcz wypaczyło rynek psychoterapii i obecnie najczęściej wręcz uniemożliwia skuteczne/ efektywne leczenie (a przecież dane pokazują, ze problem postępuje; i dochodzą wszelkie inne efekty jak efekt kuli śnieżnej, czyli tutaj współuzależnienie, czy efekt motyla- wpływ na przypadkowo spotkane osoby- np. nieleczony lub źle leczony borderline wchodzi w kolejne związki i niszczy psychikę kolejnych empatycznych ludzi ). W skrócie (bo ruszyłeś wierzchołek góry lodowej); problem jest ogromny i będzie coraz gorzej. Moja rada (końcowy wynik analizy sytuacji)- szukać najlepszych psychoterapeutów ze "starej szkoły", którzy już są twardo usadowieni w branży (czyli jak prof de Barbaro), albo młodszych, ale romantyków/ idealistów (z powołania), którzy nie gonią za mamoną/ tytułami (system obecnie działa tak toksycznie, że muszą wybierać "albo albo"). Pozdrawiam

  • @marcin3136
    @marcin31364 ай бұрын

    Myślę, że warto zaznaczyć pewną kwestie- psychoterapeuta nie może komuś narzucać, ani nawet przedstawiać własnych poglądów (!!!). Niestety namnożyło się tych z zaburzeniami, którzy próbują mówić ludziom jak mają żyć i np. jak ma wyglądać związek i w co ktoś ma wierzyć (uciekać od takich ludzi, bo to całkowite podeptanie etyki pracy psychoterapeuty). Od tego są mentorzy/ przewodnicy/ nauczyciele życia (oczywiście są na tyle mądrzy oraz etyczni, że wiedzą kiedy komuś polecić spotkanie z psychoterapeutą, czyli kiedy "coś" wykracza poza ich kompetencje). Oczywiście muszą dogłębnie(!) znać i rozumieć filozofię- inaczej będziecie zimą chodzić w klapkach ;) Oglądanie YT właśnie do tego prowadzi- nie znalazłem ani jednego rozsądnego "nauczyciela życia" (w sumie tylko Ojciec Szustak mówi na wystarczającym poziomie, ale to dla Chrześcijan; oczywiście nie ma zakazu dla reszty. A tak poza tym to populizmy/ zgadywanie ;) A ze zmarłych, którzy są w sieci, to ks. Pawlukiewicz. Może ktoś się tam znajdzie jeszcze ;) Odnośnie słów Pani, że są dobre źródła wiedzy o psychice, etc. Raczej minimalnie 90% materiałów na YT, to szkodliwe populizmy i herezje. Pa

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    4 ай бұрын

    O tym właśnie chcemy rozmawiać!

  • @marcin3136

    @marcin3136

    4 ай бұрын

    @@BigBookCafe tak, Profesor powiedział to wyjątkowo dyplomatycznie, bo jako Profesor i psychoterapeuta takie jego zadanie :)) Moje jest trochę inne, więc podkreśliłem poziom szkodliwych herezji jakie załały YT ;) Myślę, ze "my z Miłym Panem, Panem Bogdanem robimy- łącznie/ uzupełniając się dobre- show" :)) Pozdrawiam :)

  • @Smoczek-fl7lf
    @Smoczek-fl7lf4 ай бұрын

    Wiele światłych myśli, z którymi trudno się nie zgodzić, jednak dla mnie osobiście trochę mało wiarygodnie brzmi krytyka turbo kapitalizmu i konsumeryzmu, którą słyszę z ust przedstawiciela wysoko opłacanego zawodu, który rzekomo dla ochrony jakości usług, troszczy się o to, żeby dostęp do tego zawodu mocno utrudnić, dzięki czemu można czerpać z owego turbo kapitalizmu ogrom finansowych korzyści.

  • @sneaky_sneak

    @sneaky_sneak

    4 ай бұрын

    Nikt nie chce ograniczyć. A unormować, tak że jak ktoś zwie się psychoterapeutą to jako klient nie musisz zastanawiać się czy trafiłeś do kogoś kto tylko tak się nazywa czy faktycznie nim jest

  • @Smoczek-fl7lf

    @Smoczek-fl7lf

    4 ай бұрын

    Wierzysz w oficjalną wykładnię. Masz prawo. Ja natomiast uważam, że ważniejszym, niż ochrona klientów, powodem wprowadzania systemów certyfikacji do psychoterapii, a także zawodów prawniczych (i wszędzie, gdzie się tylko da) jest ochrona ekonomicznych interesów przedstawicieli tych zawodów. To i tak nie daje klientom w praktyce żadnych gwarancji, za to pozwala podnosić ceny usług. Niestety, nasz świat pełen jest obłudy, faktyczne powody różnych działań nie zawsze mają wiele wspólnego z tym, co oficjalnie wypisane na sztandarach.

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    4 ай бұрын

    A nie sądzi Pan, że to nie kwestia indywidualnych decyzji, tylko problemów na poziomie systemowym?

  • @alinagoecka1319
    @alinagoecka13194 ай бұрын

    Przerażająca stronniczość, która odrzuca. Pan Profesor sam sobie zaprzecza....i chyba nie muszę pisać, w którym miejscu.A poza tym, nihil novi. Nie jestem psychologiem, a nie usłyszałam nic, czego sama bym nie wiedziała, używając jedynie zdrowego rozsądku i zwyczajnie myśląc. Przyszłam tu z ciekawością, odchodzę totalnie rozczarowana.

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    4 ай бұрын

    Rozumiemy. Każdy ma prawo do swojej opinii.

  • @alinagoecka1319

    @alinagoecka1319

    4 ай бұрын

    ​​@@BigBookCafe, szczerze? Wątpię, czy Państwo rozumiecie, o co mi chodzi... ale cieszę się że JESZCZE można pisać to, co się myśli. Zobaczymy jak długo.

  • @BigBookCafe

    @BigBookCafe

    4 ай бұрын

    @@alinagoecka1319 Można, a nawet do tego zachęcamy!

  • @adampaw1176

    @adampaw1176

    4 ай бұрын

    ​@@alinagoecka1319 ja nie rozumiem o jaką stronniczość to chodzi? Może pani przybliży ten temat?

  • @alinagoecka1319

    @alinagoecka1319

    4 ай бұрын

    @@adampaw1176 szczytna teoria: 14:00 - 14:40 oraz za chwilę praktyka: 43:59 - 50:58. Pan profesor bardzo jasno wyświetla swoje poglądy polityczne na forum internetu. Podaje tylko przykład osoby niechętnej jednej stronie sporu - to już jest stronnicze. Tymczasem nienawiść szła i idzie coraz większą falą z drugiej strony. On zamknięty w swoich poglądach nie jest w stanie tego dostrzec. Może sobie pięknie mówić, ale ja mu nie ufam. Swoją drogą wiadomo, że obejrzą ten materiał potencjalni przyszli pacjenci. Będą wiedzieli, do kogo nie iść. Wiadomo, że do terapeutów chodzą osoby wrażliwsze, którym trudno się pogodzić z rzeczywistością. Może stronnicy tej samej opcji, co p. profesor po prostu nie mają takich dylematów. Tym gorzej, bo powinni i to nieliche.

  • @alinagoecka1319
    @alinagoecka13194 ай бұрын

    W sumie dobrze, że się odsłoniłł ze swoją pogardą dla ludzi o innych poglądach.. Wiadomo przynajmniej , do kogo nie iść na terapię...

Келесі