Vliv obnovitelných zdrojů na distribuční síť? | Čekají nás blackouty? | Electro Dad # 441

👉rozbalte text👇 pro interaktivní obsah videa
Jak zásadní bude vliv rozmachu fotovoltaiky a větrných elektráren na elektrickou distribuční síť, nečekají nás kvůli obnovitelným zdrojům blackouty / výpadky přetížené elektro-rozvodné sítě? Druhý rozhovor Jana Staňka s Ing. Milanem Krátkým, Ph.D., z Koncepčního rozvoje EG.D, a Ing. Liborem Kolářem z Managementu sítí a strategických projektů EG.D (distributora elektrické energie).
#ElectroDad #elektromobil #elektrina
👉 Děkuji pěkně Svazu moderní energetiky za spolupráci na tvorbě tohoto videa www.modernienergetika.cz
Omlouvám se za kvalitu záznamu. Natočeno koncem září 2022.
#ElectroDad #fotovoltaika #ObnovitelneZdroje
Interaktivní obsah videa
00:00 Úvod
00:14 Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů energie jako výzva pro elektrizační soustavu pro distributora elektřiny.
06:36 Rozdíl mezi cenou elektrické energie v zimě v noci a v létě v poledne.
09:26 Sezónní akumulace.
12:51 Postup při schvalování žádostí o připojení FVE na rodinných domech.
17:12 Jsou žadatelé, kteří nedostávají povoleny přetoky do sítě.
21:52 Pokuty za překročení výkonu.
26:41 Změna klasifikace mikrozdrojů.
28:47 Přidělování výrobního EAN.
30:49 Střešní instalace na veřejných a firemních budovách.
34:45 Potenciál agrivoltaiky.
36:48 Vítr jako zdroj energie.
39:56 Balancování výroby se spotřebou energie.
41:39 Minimalizace přetoků.
44:40 Hromadné dálkové ovládání na úrovni trafostanic.
46:57 Závěr
🔋 Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.
Prosím 🙏 podpořte moji nezávislou tvorbu:
- jako Patron: / electrodad
- jako člen / podporovatel KZread kanálu / @electrodad
- či darem přes korunový účet: 2401894390 / 2010
👉 Proč točím videa o radosti z elektromobilů a čisté energie: www.electrodad.cz/proc/
📊 Více k ekologii elektromobilů: www.electrodad.cz/neekologick...
🎬 Video stříhal Petr Mašek / petr-masek
📸 O můj Instagram / electrodad_cz pečuje Noodi: noodi.cz/

Пікірлер: 130

  • @user-jo5zy8ke3s
    @user-jo5zy8ke3s8 ай бұрын

    Skvělá práce, děkuji za rozhovor. Zazněla mimo jiné i slova , že redukce mikrozdroje na 2-3 kW , řeší velkou část problémů na síti. K tomu se chci vyjádřit. Domácnost totiž ani větší příkony ze sítě nepotřebuje. Umožnuje vaření, praní , ohřev vody i vytápění. Elektroautomobilismu nové generace ( lehoučká mikroauta s menším dojezdem na denodenní užití), bude dostatečná taktéž. K tomu postačuje po technické stránce levné a spolehlivé přednostní relé a samozřejmě používat hlavu. Píši samozřejmě o moderní domácnosti, ke které směřujeme a vůči které je vhodné modernizovat a spočítat distribuční zařízení. A tím je vlastně daná i "cesta " z mojí elektrárničky do sítě. Naprostý nesmysl je omezovat výkon panelů takové domáxnosti. Omezovat má pouze střídač na ty 2-3kW, které posílá do sítě. Větší výkon panelů, které jsou i investičně na FV nejzajímavější, tak zabezpečí plynulejší dodávky do sítě, ne její přetěžování. Toto je dle mého udržitelné i komfortní i pro elektrickou "cestu", distribuční zařízení. A nijak to ani nevylučuje možnost dodávat do sítě i mnohem více, kde to lze. Avšak s podmínkou, že budou tyto výkony nad rámec mikrozdroje vypínány při přetížení jako první, a to bez náhrady. A tak i se všemi jinými velkými zdroji. Zastaralé uhelné a jaderné elektrárny to neumí. Ty by se měli při přetížení odpojit přednostně, bohužel je to naopak a odpojují se OZE, které to bez následku umí.

  • @matejorsag6515
    @matejorsag6515 Жыл бұрын

    Super, je skvělé mít pohled a konstruktivní oponenturu od distributora.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    bezva

  • @mapeknyify
    @mapeknyify Жыл бұрын

    Mnoho zajímavých informací. Těším se na další videa. Držím 👍

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    děkuji, Martine

  • @tosuja3380
    @tosuja3380 Жыл бұрын

    Moc děkuji za toto video, posadilo to nohama na zem povídání pánů ze Solární asociace z nedávného videa.

  • @Apofis_
    @Apofis_ Жыл бұрын

    Diky moc pomohlo.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    bezva

  • @karel7433
    @karel7433 Жыл бұрын

    Vynikající informace. Velice přínosné. Tohle by měli vidět všichni.

  • @martinbures1142

    @martinbures1142

    Жыл бұрын

    Tohle ti v České televizi neřeknou tam je to zakázané prostě zelená ideologie hloupost

  • @karel7433

    @karel7433

    Жыл бұрын

    @@martinbures1142 Hloupost je žít v představě, že budeme na věky věků spalovat fosilní paliva. Blábol o ČT zcela bez komentáře.

  • @gabrielkovacs8042
    @gabrielkovacs80429 ай бұрын

    Distributor může vypnout či omezit přetoky. V čem je problém? Ano bude to složitější, ale realizovatelné (praxe, inovace atp.) = distributor má nástroj na udržení stability sítě = má i více práce či složitější práci. Nechápu proč distributor říká, kolik si mají lidi čeho instalovat. To je rozhodnutí lidí a buď se jim to vrátí či nikoli. A lidi se začnou ohlížet na lepším využití energie - akumulace, elektromobilita či mohou aktivně pomoci k vyronávání peaků v distribuční síti. Ale každopádně díky i za toto video, je důležité vidět pohledy různých stran.

  • @danielmarec4444
    @danielmarec4444 Жыл бұрын

    Výborný rozhovor 👍

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    děkuji za komentář i podporu, Danieli

  • @vondrass
    @vondrass Жыл бұрын

    Asi jsem blbej. Pochopil jsem z jejich hovoru, že je pro ně problém, když někdo vyrábí elektřinu a má FVE. Stále mluví o kWp FVE jako kdyby tato energie přetékala k nim do jejich sítě. Neuvažují o bateriích, připojených elektromobilech, V2G elektromobilech. Uvažují o nahrazení HDO složitějším systémem spínání. To ale musí vynutit u zákazníka patřičná zapojení spotřebičů. Propojení elektroměrů se spínacími prvky v domě, tak jako je N0%. Regulaci spotřeby a výroby spotovými cenami lze provádět už nyní a bude v zájmu zákazníka aby využil možnosti regulace svých spotřebičů. Lze to provádět automaticky na základě aktuálních cen. Je jednoznačná podpora a logický vývoj využití sluneční a větrné energie. Pro ně by bylo nejlepší kdyby žádné takové zdroje elektřiny neexistovaly. To je můj závěr z pány ventilovaných problémů.

  • @paveltater1618

    @paveltater1618

    5 ай бұрын

    Oni za stávající situace musí s možností přetoků počítat... A nevím jak vy, ale normální pracující člověk s elektromobilem by ho asi neměl přes den doma píchnutý na nabíječce, ale byl by v práci,... Navíc je opravdu je vidět, že o přenosových sítích a jejich problematice nevíte skoro nic.

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 Жыл бұрын

    Zajímavý, ačkoli nepříliš optimistický rozhovor. Vypadá to, že boom domácích fotovoltaik s přetoky do sítě bude v našich podmínkách mít jepičí život. Přitom v zahraničí vídáme fotovoltaiky snad na každé druhé střeše k tomu velké větrné parky a celkem to funguje a tady je problém už na začátku.

  • @minduton

    @minduton

    Жыл бұрын

    Možná jsem slepej, ale teď jsem projel zkusmo pár větších německých dědin a ty FVE jsou tak stěží na každé 10. až 15. střeše, řekněme, takže tak. Tolik střech není zdaleka ani orientačně způsobilých, aby to bylo na každé druhé.

  • @martinmodr3160

    @martinmodr3160

    Жыл бұрын

    S pány v mnoha ohledech souhlasím. Nicméně to vidí z pohledu distributora, kterému to přináší hlavně problémy. Argumentují pouze výrobou a spotřebou na RD, přitom nadpoloviční většína obyvatel bydlí v bytových domech, taky máme nějaký průmysl, obchod, dopravu, služby, zemědělství... Ale na jejich místě bych to dělal stejně :) Na druhou stranu s pány sdílím obavu z boomu elektroaut a teplených čerpadel. Podle myšlení mnohých elektřina vzniká v elektrické zásuvce, zdroje jsou neomezené. A vrcholem ekologického chování je pořidit si elektrokolo :))) Reálně hrozí, že se budou muset budovat další zdroje pro zimní spotřebu (elektroauta, TČ), která budou také zálohovat výrobu FVE a větrníků.

  • @minduton

    @minduton

    Жыл бұрын

    @@martinmodr3160 V kontextu bytovek je problém podstatně menší. Za prvé, bytové domy jsou obvykle v místech, kde jsou sítě nn plně zakabelizovány, za druhé, vzdálenosti k trafostanicím jsou obvykle podstatně menší než na vesnicích, za třetí, v kWp/člověk je tam tlak podstatně menší než u RD (typický RD má střechu třebas 100 m2 a vše se chce zaflákat nejlíp panelama, kdežto ve městě připadá 100 m2 střechy třebas na 5 partají), za čtvrté, nestrašej tam na vn vývodech velké FV parky jelikož ty se ve městech logicky nevyskytují, za páté, je tam spotřeba, na vesnicích je často nula prd.

  • @hdfiuhl

    @hdfiuhl

    Жыл бұрын

    @@martinmodr3160 U elektroaut souhlasím, s TČ ale určitě ne... Už snad před 30 lety u nás byla vlna instalací přímotopů, pak se hodně, při levné energii, instalovaly třeba elektrokotle. Když nahradíte elektrokotel v jednom domě TČ, tak se z hlediska spotřeby a kapacity sítě uvolní místo pro zhruba další dva nové bungalovy s TČ. Čili vnímal bych to i takto, TČ se neinstalují čistě jen u nových bungalovů v satelitech, ale taktéž do starších domů, kde často právě nahrazují ještě podstatně nehospodárnější zdroje tepla. Třeba konkrétní čísla z 110m2 bungalovu, PENB B. Tam výměnou elektrokotle za TČ klesla spotřeba elektřiny čistě jen na vytápění z 10,5MWh, na 4,5MWh....

  • @weetekxa2868

    @weetekxa2868

    Жыл бұрын

    Primarni vyuziti v RD snad nema byt prodej do site ale lokalne spotrebovat ne?

  • @michalherman4041
    @michalherman4041 Жыл бұрын

    Zajímavé video se spoustou zajímavých informací. Za mě je to trochu nevyužitá příležitost na to zeptat se pánů na věci, které nové majitele mikrozrojů na území EGD trápí. 1. Proč trvá PPP (první paralelní připojení) na území EGD 3 až 6 měsíců narozdíl od ČEZ distribuce, která to zvládá do měsíce? 2. Když už přijede technik na PPP, tak vám namontuje elektroměr, který sice umí počítat přetoky, ale není online a data se stahují jednou měsíčně, buď technikem EGD nebo si je majitel musí odečítat sám. Proč nemá EGD skladem online elektroměry narozdíl od ČEZ distribuce? Díky tomu nemohou majitelé nakupovat za spotové ceny. 3. Proč EGD v dopisech o zamítnutí přetoků (v mé ulici již 3 sousedé) neinformuje o důvodech, proč je přetok zamítnut? Také se nikdy nedozvíte zda-li s tím EGD hodlá něco do budoucna dělat. Nehledě na to, že podle diskusí je míra zamítnutých žádostí na území EGD mnohem vyšší než na území ČEZ. Bohužel se obávám, že tohle vše by měl regulovat ERÚ, který na to vůbec nereaguje. A propastně se tak začíná rozevírat úroveň poskytovaných služeb mezi EGD a ČEZ distribucí. Bohužel distributora si vybrat nemůžeme.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    na tyto rozhovory bylo velice obtížné se připravit, je to velice komplexní téma

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    ahoj, uplně soucítím, bo mi je k blití z toho, jak EGD kašle na lidi. čez je proti tomu radost. njhorší je, že na egd potřebuji FVE s přetokama. to bude průšvih jak Brno. ne jak celá morava... sranda je, že když si člověk pořídí FVE od nich, o 300 tisíc dražší, tak přetoky povolí v plné výši... aha... čím to je?

  • @Odisovic

    @Odisovic

    Жыл бұрын

    @@amperak Kdybys znal 1 a druhou řídící úroveň EGD/EONu, tak bys chápal, že nemůžeš očekávat zázraky od lidí co se sedí na místech, kde nemají co dělat...

  • @stanislavkaisersot9012
    @stanislavkaisersot9012 Жыл бұрын

    Ahoj Honzo. Super video. Diky za tvorbu. Bylo by mozne abys i ty mel klopovy mikrofon? Je vyrazny rozdil v srozumitelnosti mezi hosty a tebou.

  • @zblebt1

    @zblebt1

    Жыл бұрын

    Ono je vidět, že klopový mikrofon i pan Staněk má, ale tušil bych chybu někde po cestě v záznamu, takže nakonec využili jen zvuk z kamery. Toto musíme nekomerčnímu autorovi s malým jednočlenným týmem občas odpustit. :)

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Je to mrzuté, uznávám. Tak dlouho jsem zapojoval techniku před natáčením, až jsem přijímač svého klopového mikrofonu zapomněl zapojit... drtivou většinu videí točím sám... bez kameramana, zvukaře, osvětlovače, atp.

  • @stanislavkaisersot9012

    @stanislavkaisersot9012

    Жыл бұрын

    @@ElectroDad Jasně, chápu. I tak to bylo přínosné video. Díky moc za něj.

  • @jirischleiss5912
    @jirischleiss5912 Жыл бұрын

    Ač někdy pod Vašimi videi brblám, za toto chci moc a moc poděkovat. Za mne reálný pohled na situaci a blízkou budoucnost.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    prima

  • @2-mw
    @2-mw Жыл бұрын

    Vdaka za super video 👍. Som ale prekvapeny s tvrdeniami, ze 10kWp je az moc vela pre rodinny dom. Skuseny clovek vie, ze optimum je 15 az 20kWp pre dom. Rozumiem, ale preco sa tento typ hosti zameriava na vyrobu v lete a nie v zime. Koncovy uzivatel by sa mal pozerat na vyrobu v zime. Dalej ma prekvapilo tvrdenie, ze fotovoltikou sa neda vykurovat dom, pretoze mam taky dom. Prikon tepelneho cerpadla na vykurovanie mam priemerne 300 Watt. Za 1 tyzden 42kWh elektrina na dvojpodlazny dom, cca 140m2. Moj nazor: Ak uz obmedzovat tak nie watt peek, ale vystup do siete. Instalovany vykon by mal byt logicky odvadzany od vykonu menica. To, ze ma niekto 10kWp neznamena, ze 365dni v roku to je 10kWp. Vela ludi s 10kWp je potom zbytocne sklamanych. 10 je malo. Drzim palce CR aby mali 50k.

  • @assaxio1
    @assaxio1 Жыл бұрын

    Kluci prozradily super podnikatelský záměr, rychle na nic nečekat a rezervovat obrovský výkon a pak to po částech prodávat. Dík

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    hádám, že pokud takto někdo zneužívá současný systém, tak je otázkou času, kde tomu zneužívání bude (legislativně) zamezeno

  • @minduton

    @minduton

    Жыл бұрын

    @@ElectroDad Legislativně tomu ještě před pár lety zamezeno bylo, ale ono zamezení bylo účelově odstraněno v rámci novelizačního vývoje tak, aby se nekladly OZE už vůbec žádné překážky. Otevřely se prostě stavidla naplno a teď se prostě čeká, že se někdo v těch peřejích uchytí a zakoření. Největší překážkou podání žádosti o připojení je dnes tak už jen to, že se musí získat souhlas majitele nemovitosti (v případě velkých FV parků jsou tím myšleny parcely) s umístěním FVE (resp. stačí souhlas i formulovaně omezený v tom smyslu, že majitel nemovitosti souhlasí do té míry, aby bylo možno podat žádost o připojení a podepsat smlouvu o připojení). A to jak jistě chápete, nijak husté síto není. Za příslib třeba 5 % z tržeb vám kdokoliv podepíše cokoliv, zvláště když daný souhlas nikoho k ničemu nezavazuje a navíc stačí souhlas fakt jen na parcelu neúměrně malou požadovanému rez. výkonu, tak jak bylo zmíněno ve videu. Jestli jde ve faktickém slova smyslu o zneužívání, lze polemizovat, záleží samozřejmě na úhlu pohledu - jiný pohled je pohled subjektu, co chce stavět a provozovat FVE, jiný je pohled distributora, jiný je pohled ministerstva atp. Získá-li daný subjekt ale připojitelnost, nemá ještě zdaleka vyhráno, je v zásadě na začátku. Čeká ho nutná změna územního plánu, řešení ZPF, dohadování s obcemi, s majiteli parcel, přes které půjde přípojné vedení atp. A to je mnohem větší boj. Boj na roky. Je pravděpodobné, že jich řada nutnou změnu územního plánu neprosadí, a tak třeba útrpně čekají na to, až se povolí agrivoltaika. Jsou pak tito spekulanti, když se jen o něco snaží a nejde to tak rychle jak by si přáli/mysleli? Není to jednoduché. Na druhou stranu distributor nemůže rozdávat připojitelnost jak lístky do kina, že když už je narváno, tak se jednoduše donesou židle na přístavek, nebo v nejhorším případě uspořádá pro velký zájem dodatečné promítání.

  • @jichaj

    @jichaj

    Жыл бұрын

    rezervace není zdarma...a od pristiho roku se predpoklada platba dle velikosti prikonu/vykonu a ne dle RK

  • @minduton

    @minduton

    Жыл бұрын

    @@jichaj Peníze za rezervaci jsou až na výjimky vratné, pokud se z těch peněz nic nepodaří či nestihne prostavět.

  • @stanaslavek551

    @stanaslavek551

    Жыл бұрын

    Krásné příklad čecháčka. Díky takovým lidem naše země nevzkvétá.

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 Жыл бұрын

    Super video, za mě zatím to nejlepší...! Stát bude muset rychle financovat H2 akumulace, aby pomohl distribuci. Není politicky průchodné a akceptovatelné zastavit další nárůst OZE. Chápu obavy vedení distribuce, ale opravdu není možné v dnešní době globálního oteplování a defacto ztráty Ruska jako dodavatele energii zpomalovat! Jediné s čím bych nesouhlasil, je, že nemá smysl využívat cyklus: slunce/FVE/lyzér/H2/článek/elektřina. Jádro bude už vždycky dražší. Lépe nadinstalovat OZE a jít do tohoto cyklu..

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Děkuji za názor

  • @paveltater1618

    @paveltater1618

    5 ай бұрын

    Ke každému OZE musí být v důsledku k dispozici konvenční záloha ve zhruba stejné kapacitě... Tak kde je výhoda? Jen to v podstatě opět zdražuje energie všem. (FVE mám, a dělám 20let v energetice, vím o čem mluvím).

  • @zale76
    @zale76 Жыл бұрын

    Díky za zajímavé video! Hlavně bych doporučil pustit ho společně s "Vliv elektromobilů na elektrickou rozvodnou síť?". Z toho mi vychází, že pánové by nejraději chtěli, aby distribuční síť zůstala inovacemi nedotčená. Místo aby převzali aktivitu, přenášejí zodpovědnost na konečné spotřebitele. Úkolem ED.G by naopak mohlo být postarat se o akumulaci v momentě velkých přebytků a jejich spotřeby, kdy už FVE není třeba. Také bych řekl, že jejich budoucí úloha je dostat energii z domácí FVE kamkoliv je potřeba (např. do EV stojící na parkovišti, kde bude zrovna připojeno). Takže by místo oddělování problémů by se měli začít dívat na komplexní řešení. Prostě investicím se nevyhnou, jinak budou limitovat celý rozvoj bezemisní ekonomiky. Způsobů akumulace je velké množství. U bateriového to tuší vychází okolo 2.5 kč/kWh. Tím pádem by se z ED.G mohl stát i "výrobce", který by tuto energii z FVE nakupoval za pakatel a ve špičce prodával. Toto už není úloha EG.D. U nás v Kyjově je sklárna, která pece ohřívá plynem. Tady by mohla nastat změna, kdy 2/3 až 3/4 roku by šlo využit energiie ze slunce a plynový ohřev by fungoval jen v zimním období. Takže ty ohromné přebytky, které pánové zmiňovali, jde v mnoha případech zužitkovat při optimalizaci spotřeby, která doposud fungovala s emisemi.

  • @okounlukas

    @okounlukas

    Жыл бұрын

    přesně tak pánové jsou dost konzervativní a chtějí, aby bylo vše jako za rakouska uherska :) správné využtí (rozložení ve 24 hod.) energie je to howto, které si každý stát musí pohlídat a ne že to budeme řešit tak že si budeme instalovat malé elektrárny kor když je už povoleno do 50kWp....

  • @hdfiuhl

    @hdfiuhl

    Жыл бұрын

    jj, přesně tohle už se děje. Slyšel jsem, že Wienerberger chce stavět velké FV u svých podniků. Nejspíš tedy nebudou vypalovat cihly plynem ale elektrikou. Zároveň výroba cihel je sezónní, a když jsou odstávky, tak v zimě, tzn. FV dává ještě větší smysl, než v případě celoročního provozu.

  • @lukasmiksicek7287

    @lukasmiksicek7287

    Жыл бұрын

    Ono tady taky jde o to, kdo to zaplatí. Ta distribuční soustava nějak funguje a teď by se to mělo celé předělat. Mají to platit, ti, kteří z toho budou mít zisk? Nebo všichni v drahé ceně distribuce?

  • @zale76

    @zale76

    Жыл бұрын

    @@lukasmiksicek7287 Tak částečným řešením by bylo zrušit dotace na FVE. Stejně ji slízne instalační firma a jejich výdělek neodpovídá vynaložené práci. Kompenzoval bych to třeba nulovým nebo nízkým DPH na komponenty FVE. Poté by tyto prostředky mohly jít na akumulaci na úrovni distribuční sítě (např. 50% vynaložených nákladů), podobně jak se nastartovalo budování nabíjecí infrastruktury pro EV.

  • @hdfiuhl

    @hdfiuhl

    Жыл бұрын

    @@lukasmiksicek7287 Opět, u elektroaut souhlasím, tam jde často o to, narvat do auta co nejvíc co nejrychleji, což třeba při 70-90KWh baterii opravdu není sranda. Ale TČ jsou v tom podle mě dost nevinně a třeba borec na jiném youtube kanále s FV zmiňuje, jak má FV a elektrokotel a ze sítě bere 16MWh ročně (sám si vyrobí dalších asi 10MWh), zatímco třeba když má někdo pasivní novostavbu a TČ s FV a bateriemi, tak se může se spotřebou ze sítě dostat pod 2MWh ročně, což je v podstatě spotřeba bytu 2kk se dvěma lidmi, kde se elektřinou ani netopí. To čerpám z příspěvku jednoho borce pod jiným videem od electrodada. Mimochodem, co mě ohledně aut a elektroaut také zaujalo, četl jsem někde, že na výrobu jednoho litru paliva, ať už benzínu nebo nafty, frakční destilací se spotřebuje asi 1,6KWh elektřiny a další stovky Wattů při přečerpávání a distribuci. A to je spotřeba, která tu už je teď a až do nástupu elektroaut jsem nikdy neslyšel, že by výroba benzínu, nebo spotřeba přímotopů a elektrokotlů měla nějak významně drtit distribuční sítě, přestože spotřeby jsou to ohromné....

  • @demeterdantis2127
    @demeterdantis21278 ай бұрын

    Pokud nepůjde letní elektřina zobchodovat, tak se nic neděje. Fotovoltaika zastaví výrobu, pokud bude 1 kWh za korunu, vyplatí se z ní vyrábět snad i vodík. A třeba se přizpůsobí i výrobci, třeba cementárny. V Německu a Rakousku mají více panelů a problémy nemají. Navíc fotovoltaika může domy zásobovat 8 měsíců v roce, pokud budou mít lidé baterky na dva dny spotřeby. Na fotovoltaice se ani dnes nevydělá, a asi ani v budoucnu. Ale pokud odstaví uhelky i jaderky, tak cena stoupne a fotovoltaika mi zabezpečí cenu elektřiny na úrovni investic.

  • @michalklima6426
    @michalklima6426 Жыл бұрын

    Několik zajímavých technikálií zaznělo, díky, ale jak už bylo popsáno níže, pánové naprosto přesně vědí, proč to NE. Distributoři tedy musí najmout lidi, kteří budou hledat proč to ANO. Opravdu je nutné být takto depresivní? Až si říkám, co jsem to za hajzla, že jsem si dovolil objednat FVE a TČ a dovolím si zauvažovat i o EV a spotu 🤷‍♂️

  • @minduton

    @minduton

    Жыл бұрын

    Tak těch, co hledaj to ANO (nezřídka i proti fyzikálním zákonům), je plnej Brusel - a podle toho to vypadá.

  • @michalklima6426

    @michalklima6426

    Жыл бұрын

    @@mindutonmáte příklad, abych se zorientoval nebo jenom plácáte, aby řeč nestála?

  • @dadazizala5271

    @dadazizala5271

    Жыл бұрын

    Co jste to za haj… ze sosate DOTACE😢😮😅😊

  • @petrprikryl7393
    @petrprikryl7393 Жыл бұрын

    napřed at všichni insatlují FVE a teď to chtějí omezovat že na to není kapacita sítě. Fakt bordel tady v republice strašný

  • @martinbures1142

    @martinbures1142

    Жыл бұрын

    Přece jste nečekal že se to bude distributorům líbit že bude te třeba každý druhý dům vyrábět elektřinu spotřebovávat jí prodávat jí á třeba sdílet to zní jako v pohádce

  • @cendame6796

    @cendame6796

    Жыл бұрын

    Za mne takhle: kolegové hovoří o tom,proč ne. Jde o jejich byznys. Mám padesátku a další stavím. Část do baterií, část spotřebují, zbytek posílám do místní sítě za 50 procent prodejní ceny.Vyuctovani do 24 hodin. Státní distributor to prodá mým sousedům za 100procent a všichni jsme spokojeni. Žádní obchodníci, žádní prostředníci, žádné přísavky. Ze zisku zaplatím státu 20procent daň a všichni se těšíme na další slunečné dny , kterých je zde 312 za rok. Licenci požadují až od 200 a více. Agrovoltaikou si stínim plodiny už dávno. Celé to mám pojištěné vertikálními elektrárnami,ty dodávají přímo požadovanou voltáž. Zapojení přímo mimo bateriové úložiště. Výška této elektrárny je od země 3,5m. Jezdím na elektřinu, všechno mám na elektřinu a místní systém je tomuto velice nakloněn. Nehledejte proč ne,nebo tohle video je pro to specielně natočeno ? Zákazník,koho? Jsem obchodní partner

  • @dadazizala5271

    @dadazizala5271

    Жыл бұрын

    @@cendame6796 kde mas foto? To mas sloupy @ panely 4m nad polem?

  • @paveltater1618

    @paveltater1618

    5 ай бұрын

    Ať všichni instalují říkali ti, co z instalací maní peníze a zelení ... Nikdo z nich se neptal, co a kolik síť snese.

  • @pristak
    @pristak Жыл бұрын

    S problemami s rezervovanym vykonom absolutne suhlasim. V momente, ked som staval FVE, tak v nasej vesnici s 30 domami som dostal rezervovany prikon 10kW. V podstate ale nikdy do siete nepreteka viac, ako 8kW. S trochou snahy (napr. obmedzenim maximalneho nabijacieho prudu baterie) by som sa dokazal dostat aj na 5-6kW v peaku a nasledne by sused mohol dostat v pohode ten rozdiel rezervovany. Dnes to bohuzial nejde.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    souhlas, přesně

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    jde. každý střídač to umí omezit. jen firmy jsou líné to vypapírovat. běžně stavíme FVE 10kWp a rezervovaný výkon 6kW. samozřejmě u čezu. tam maj MOZEK!

  • @pristak

    @pristak

    Жыл бұрын

    @@amperak Myslel som, ze dnes to bohuzial uz nejde vratit (rezervacia u EGD, nie ze to technicky nejde spravit)

  • @dadazizala5271

    @dadazizala5271

    Жыл бұрын

    @@pristak proc by to neslo snizit u EGD? :-)

  • @Odisovic

    @Odisovic

    Жыл бұрын

    @@dadazizala5271 Protoze v EGD půl roku tlachaji "manageri" a kdyz konecne neco rozhodnout, svet je jinde a musi tlachat znovu dalsich 6 mesicu... Necekej zazraky od lidi co jsou povysovani, protoze nehrozi, ze prekroci stin sveho nadrizeneho ;) Jinak řečeno sedí tam lidi co hledaji jak to nemuset dělat, misto aby hledali jak to udelat, proste "prace smrdi"...

  • @jakubhepnar5210
    @jakubhepnar5210 Жыл бұрын

    Už někdy na začátku 2022 kdy jsem začal aktivně montovat FVE jsem říkal . Měl by se povolit rezervovat výkon třeba jen 3-4kW.. aby vyšlo na všechny .. mám spousty zákazníků co mají spotřebu 2-4MWh ročně a mají 10kW a uvazuji i navýšit tento výkon .. ten výkon do sítě 3-4kW řeší krásně i pokuty za technicky přetok ( dovolí 3, nastavím 2,6 a jsem v klidu ) opravdu je škoda, že toto téma někdo vykopnul až teď před měsícem .. FVE má sloužit hlavně tam kde je namontovana .. dům , bojler , klima , EV, Bazén… jinak video dobrý .. ale přijde mi , že buď jsou borci unavení z hodně práce co je čeká , nebo si s tím neví rady .. je třeba hledat způsoby.. co 1MWh baterie za každou obec , jako malý Buffer

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    děkuji za názor

  • @dadazizala5271

    @dadazizala5271

    Жыл бұрын

    Baterie za 100 milionu😅😂

  • @jakubhepnar5210

    @jakubhepnar5210

    Жыл бұрын

    @@dadazizala5271 Já s Vámi souhlasím peněz jako hrom. Ale je to jediné technické a rychlé řešení.. které lze okamžitě udělat. Nedávno jsem se díval na pracovní pozici u EGD něco ve smyslu rozšiřování DS. A uvědomil jsem si spousty věcí. Vedení vede různě po obcích, po polích, po pozemcích. Člověk musí vyjednat nějaké podmínky kdy tam EGD pustí na překopání vedení.. uložení kabeláže do země... jestli po úrodě u zemědělců..někdo má na zahradě sloup. Musí se k němu dostat jeřábem.. spousta stavebních povolení a papírů a papírů.. posílení distribuce není mnohdy jen o výměně traf, ale i o výměně některého vedení, stožárů, výkopů... a nedej bože najít na území kde se má kopat nějaké staré chráněné motýly nebo žáby :-D

  • @karelprachar355
    @karelprachar355 Жыл бұрын

    Mám jiný pohled na věc. Z malých fotovoltaik by měl vzniknout "špičkový zdroj" z části ovládaný správcem distribuční sítě (samozřejmě se souhlasem majitele a za zajímavý poplatek). Pak by byla na straně uživatelů ochota investovat do větších baterií. A zároveň by se zlepšila návratnost investice do FVE.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    na projektech agregace spotřeby i výroby domácností se určitě intenzivně pracuje

  • @minduton

    @minduton

    Жыл бұрын

    Distributor vám nikdy nenabídne tak moc zajímavý poplatek, aby to bylo zajímavější než výnos z případného zobchodování. Není prostě žádný výraznější efekt, na němž by distributor mohl na ten poplatek takříkajíc vydělat. Na to zapomeňte. Distributor je distributor, distributor není obchodník s elektřinou. Pokud něco takového někdy nastane, tak to bude nejspíše v rámci bezplatné podpory sítě, tj. žadateli o připojení se řekne - ano, připojíme tě, ale budeš mít takovou baterku a takovou část kapacity té baterie budeme moci takovým způsobem využívat.

  • @Odisovic

    @Odisovic

    Жыл бұрын

    @@minduton Ale prd, problem je, ze distributor nechce, protoze to by znamenalo, ze musi pracovat nad ramec pouhe udrzby a rozsirovani site, museli by neustale premyslet a delat, a to by tam museli sedet lidi a upozornuju na vedoucich pozicich, co makaji a maji pracovni vykon nejenom ve vytvareni slidu a obkecavanina poradach ;)

  • @tomastulis2885
    @tomastulis2885 Жыл бұрын

    Výborné informace! Je potřeba počítat! Řešit spotřebu objektu! A mít to kam nacpat!😀😀 Já měl přetoky za rok 22 350kw z 3,15kwp tak myslím, že dobrý. Video asi není úplně pozitivní, ale reálný určitě!! Dík za ně!

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    děkuji za názor, Tomáši

  • @martinmodr3160

    @martinmodr3160

    Жыл бұрын

    Cože? Tam nějak nesedí jednotky. A ta to číslo/částka taky nesouhlasí :)

  • @tomastulis2885

    @tomastulis2885

    Жыл бұрын

    @@martinmodr3160 kde? Martine?

  • @martinmodr3160

    @martinmodr3160

    Жыл бұрын

    @@tomastulis2885 Ale jo, po třetím čtení, tomu už rozumím víc. To "22 350kw" neznamena 22 350 kWh, ani 22 350 Kč, ale rok 2022 a 350 kWh. Ale nakonec jsem to vyluštil :)

  • @tomastulis2885

    @tomastulis2885

    Жыл бұрын

    @@martinmodr3160 😀👍oka

  • @radeklanda9462
    @radeklanda9462 Жыл бұрын

    Jinak dost neaktuální, druhy ean od 1.1 musi sdelit kazdy distributor

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    natočeno koncem září 2022, viz text pod videem

  • @misif777
    @misif777 Жыл бұрын

    Tak nevím, připadá mi že se tady řeší, co všechno bude problém, ale žádné světlo na konci tunelu. 1. FVE mohou být vypnuty, pro ochranu DS proti přetížení, signálem N0%, ale na druhou stranu není průběhové měření na nejbližší trafostanici, takže nikdo neví co lokalita spotřebovává/vyrábí a jaké jsou rezervy, použití N0% je tedy střelba na slepo. 2. Stát rozdává dotace na nabíječky EV, ale nikdo se nezamyslel nad tím, že jejich maximální výkon by mohl být třeba shora regulovaný na základě skutečné spotřeby v lokalitě, proč proboha na to není pořádný projekt na úrovní EU??? U dotované nabíječky se vstupem 0-10V by seděla krabka od distributora, která ji bude nabíječku řídit, hotovo. 3. Rezervovaný výkon dle Wp panelu, bez ohledu na úhel a azimut je úplná hovadina, nehledě na to by stačil výkon vždy nižší než jsou instalované Wp. Proč se povoluje prodej střídačů, kde není možné nastavit maximální rezervovaný/prodejní výkon. Rezervovaný výkon by mohl být lidem snížen na základě dlouhodobého měření, ale co s těmi invertory, které jednou za čas udělají větší přetok a nelze to v nich nastavit? Někdo zaspal dobu a spí dál ... ?

  • @Pupuzor
    @Pupuzor Жыл бұрын

    Výborné, jako vždy, ale chyběla mi tam otázka, pokud mi něco neušlo, na instalaci velkých bat. úložišť typu Tesla Megapack. S něčím takovým se vůbec nepočítá?

  • @minduton

    @minduton

    Жыл бұрын

    Počítá. A zcela konkrétně. Ale ne pod taktovkou distributora, budou to čistě komerční projekty. Problém však je, že dosud neexistuje "licence ERÚ na akumulaci elektrické energie", takže je vše ve vyčkávacím modu. Pokud chce mít dnes někdo velké úložiště, musí to mít defacto pod výrobnou, tj. úložiště musí být připojeno pod výrobnou s patřičným výkonem.

  • @Pupuzor

    @Pupuzor

    Жыл бұрын

    @@minduton To ano, myslel jsem to tak, že pánové z distribuce o tom vůbec nemluvili.

  • @lubosklech102

    @lubosklech102

    3 ай бұрын

    Sláva, už existuje :) několik dní ;)

  • @mikulascizek3455
    @mikulascizek3455 Жыл бұрын

    Děkuju za zajímavé video. Ale trochu mi připadá, že pánové zmiňují hlavně ty nečernější scénáře. Např. když pan Krátký říká, že se současným rezervovaným výkonem bude ve slunečných dnech obrovský problém a záporné ceny a o několik minut později se mluví o tom, že rezervovaný výkon nemá moc společného s tím, kolik se reálně nainstaluje a s rezervacemi se spekuluje. O tom i o jiných zajímavých věcech, se mluvilo na tiskové konferenci Solární asociace (viz. odkaz), jen né tak skepticky. Bavil by mě takový duel, kdy by v jednom videu byl jeden z pánů z tohoto videa a s nimi např. pan Krčmář ze Solární asociace. fb.watch/iaiguY28tJ/

  • @dadazizala5271

    @dadazizala5271

    Жыл бұрын

    Borci nemaji zadny zajem na FVE a na morave v EGD - EON maji tragickou infrastrukturu

  • @MichalStranik
    @MichalStranik Жыл бұрын

    Já jen dodám, že v okolních zemích nainstalovali loni mnohem více výkonu a problémy jako u nás s tím nemají - přidal bych odkaz, ale zdá se, že pak dojde ke smazání příspěvku.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    souhlas

  • @radimnavratil1716
    @radimnavratil1716 Жыл бұрын

    Dobrý den, jak je reálné, že výkupy elektřiny z FVE obchodníci přestanou nabízet? A co případně potom s onou elektřinou? Jde to trochu do kontroverze s tím montovat další a další FVE s kapacitou 10 kwp.

  • @jakubsevcik733

    @jakubsevcik733

    Жыл бұрын

    Realne je, ze par let bude vykup za zlomek toho, co je dnes.

  • @jirivlach1355
    @jirivlach1355 Жыл бұрын

    Musím říct, že ač jsou pánové prokazatelně odborníci, tak tohle video mě naštvalo. A nemyslím to nijak osobně vůči nim, ale právě ten celkový stav u nás.. Začal bych asi tím, že třeba před 15cti, možná í více jak dvaceti lety, měl člověk možnost si pustit PC a zahrát si nějakou střílečku přes půl Zěměkoule s latencí v desítkách ms a to jentak pro zábavu. Dnes, podívám-li se z okna, kde se na mě směje trafo - kus naprosto hloupýho "železa", který se pravděpodobně nijak extra neliší od toho z minulého režimu, tak vidím jistý nepoměr v evoluci. Do toho zmínka z videa, "HDO ze 70tých let, se bude postupně nahrazovat chytrými elektroměry" - a to se snad nestihne ani do roku 2030. Opravdu je to ten pokrok co potřebujem??? Vždyť i ten chytrý elektroměr už je dnes věc nedostatečná... Pokud jsem dnes schopný vyladit podnik(ale i domácnost) naprosto precizně až po svoji přípojku, tedy po místo, za kterým už je distribuční siť a tím i svět desítky let zpátky, proč ta distribuční síť nechce jít s dobou?.. Vždyť i většina těch teoretických řešení se nějak nakousla.. Měniče fotovoltaik a zvláště těch dnešních, jsou jedny z nechytřejších věcí v síti, nejenže jak bylo řečeno, dokáží přizpůsobovat svoji výrobu parametrům sítě, ale na povel dokáží nastavit(omezit) dodávku do sítě na jakoukoli hodnotu - jenže to by nesměly být v naprosté datové poušti. Je potřeba se z toho statického stavu (možná spíš křeče) kdy jeden nemůže dodávat ani 1kW, protože druhý může dodávat 10kW, jenže zrovna týpek s 10kW nabíjí auto nebo baterky, tak nedodává ani jeden, do nějaké dynamiky, kdy lze říct, že se chováme efektivně ke zdrojům, které už jsme postavili. Zároveň v momentě, kdy by chtěli dodávat všichni potřebují mít k dispozici datový kanál, na kterém se dozví buď, že dodávají za zápornou cenu (podle které se přizpůsobí, nikdo nebude dodávat za zápornou cenu pokud by to začalo narušovat ekonomiku provozu) a tím myslím real-time, ne opět "chytrý" elektroměr, který jednou za měsíc pošle hodinové spořeby a 1/4h maxima(měření tupu B jestli se nepletu) v kombinaci se spotem den dopředu. V případě, že cenový signál by nestačil, mohu začít omezovat všechny zdroje plynule druhým datovým povelem, ne že teď "přiletí" signál z HDO a shodí mi celou výrobnu - což teď nenastává, ale dle slov pánů asi bude docela často. A to všechno můžu přece udělat přímo na trafu, robustně a autonomě. Trafo pak samo může dostávat primitivní povel z nadřazené sítě o výkonu, který může přenést nahoru... Jako chápu, že si to vezme čas, něco to bude stát a teď se něco takového ani nevyplatí provozovat. Ale ta doba, kdy by takový systém generoval úsporu pomalu přichází a přijde stoprocentně dřív, než vůbec budeme vědět, jak by jsme to chtěli dělat.. protože jak vidím, nejsme na toto připraveni vůbec. No a pak jsem ještě chěl dvě věci, které už můžou být kritika přímo i EG.d(a dalších ds) - zmíněné spekulace s rezervovaným příkonem, ve videu padlo i něco jako "test kapacity sítě", jistě., vdyť je to naprostý black box - nikdo nedostane žádnou informaci (kromě vyjádření po podání žádosti) a sami přece musíte vědět, že v některých případech se ty žádosti podávají několikrát dokola - nejde to prokonzultovat předem a podat žádost najisto a tak jak je potřeba, raděj Vám napíší 5 mailů s důvody proč to nejde. Druhá věc co padla ke konci - "není moc žádoucí kvůli ztrátám, aby přetoky šly výš a měly by se spotřebovat lokálně".. O tom, žádná, pokud přelezu přes dvě trafa nahoru, musím většinou ke spotřebiteli zase o dvě níže. Ale, současná energetika je přece postavená na tom, že mám nějakou uhelku a pak mi elektřina cestuje přes půl republiky a X trafostanic, jen samotná uhelka má samospotřebu z toho co vyrobí kolem 8%. Ztáta v síti cca 17%... Ztráta přenosu elektřiny z FVE je podle mě tedy druhořadý problém, pokud mám kapacitu elektřinu z FVE přenést, tak to neomezuji (a ideálně by to mělo být zohledněno v nějakých lokálních cenách a tak, aby se k datům investoři dostali a měli možnost posoudit, kde mají budovat FVE nebo naopak akumulace, či jiné využití přebytků - což by i provozovateli DS pomohlo).

  • @radeklanda9462
    @radeklanda9462 Жыл бұрын

    Zajimave, ze s tim v zime topím ;) ale pravda, ze z 10kwp bych rad na 20 ale cez vic neda

  • @BikeTVmtbs

    @BikeTVmtbs

    Жыл бұрын

    Tak pro to abyste si tím v zimě mohl více topit, nepotřebujete mít povoleny přetoky v plné výši kapacity FVE.

  • @radeklanda9462

    @radeklanda9462

    Жыл бұрын

    @@BikeTVmtbs to jsem take nepsal ja tim topím úplně, ale chci co nejvic prodavat..i kdyz elektroauta to srovnaji a pokreju alespon i ty

  • @dadazizala5271

    @dadazizala5271

    Жыл бұрын

    Jak tim 10 kWp muzes v zime topit? Kolik mas TZ domu!?

  • @Martin-ch5vv

    @Martin-ch5vv

    Жыл бұрын

    A nechystá se teď nějaká změna snad až na 50kwp?

  • @pepopolakovic
    @pepopolakovic Жыл бұрын

    Ale to nebude tak ze sa nainstaluje 12 GW FVE a ked bude svietit tak naraz im do siete bude pretekat 12 GW. To nie je vobec realne. Ludia si k FVE inštaluju baterie, bojleri, nabijaju elektroauta. Priklad1: Sused si fal FVE 5kw a skoro všetky prebytky potiahne do bojlera. Predpokladam ze celorocne bude mat maximalne 10% prebytkov. Priklad2: Ja osobne mam 10kw FVE prebytky davam do baterky + bojlera + elektroauta a cca 30% mi zostalo za minuly rok do prebytkov aj to najma pocas 3 mesiacov jun, jul, august výhradne ale v dňoch kedy sme boli s detmi na dovolenke. Priklad 3: Obchodne domy ci priemyselne budovy nebudu exportovat holé nič, všetko hned spotrebuju. Nejak by som sa teda objemu 12 GW FVE nebál a neverím že to nejak moc zaťaží sieť.

  • @milanlorenc7202
    @milanlorenc7202 Жыл бұрын

    Dobrý den. Navrhuji řešení problémů s nadbytkem EE v létě . Když bude v tu dobu nabíjení elektromobilů za hubičku, budou všechny nabíjecí stanice prasat ve švech. Muselo by nás ale být většina, nejraději všichni. Kdyby veřejnoprávní média dala dostatek prostoru Vám a dalším zkušeným elektromobilustům, snad by ubylo zabedněnců s výfuky. Zdravím. Milan L. Enyaq 80x...

  • @cendame6796
    @cendame6796 Жыл бұрын

    Je to Jene neseriózní,mažete mi komentáře. Pánové jen prodávají svůj byznys. Asi mám úplně jiné zkušenosti jinde, které se Vám nehodí do Vaší hry. Škoda,jinde je to úplně jinak !

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    je od Vás neseriózní, pane anonyme, psát nepodložené nesmysly - Vaše komentáře Vám patrně maže přímo KZread... proč asi?

  • @jirkageorge5650
    @jirkageorge5650 Жыл бұрын

    Sledujte i tuto debatu o tom, jak díky OZE nebudeme tak závislí na Rusku. kzread.info/dash/bejne/gmhqr65sddfVlcY.html

  • @Odisovic
    @Odisovic Жыл бұрын

    Nu přidusí, pokud se udrží ceny co ted jsou i když "klesli", tak se vyplatí mít FVE a s tím jak lidi budou mene odebírat, tak se budouz vysovat podplatky od DS a o to více se vyplatí, takové to kolecko, jako kdyz se rikalo "kdyz sniziote spotrebu vody, cena vody klesne a lidi slyseli a cena se zvedla, jako by nesetrili, protoze udrzba infrastruktury zustala stejna"... Takze krásně ukazuje, jak pánové tlachají, ale neřeknou souvislosti*návaznosti, a smutné je, že spíše ani nechápou tyto návaznosti, dokud jim to někdo neřekne... Mám v ostrovu boiler (ohřev tepelné čerpadlo) a prakticky kromě 2 měsíců, kdy musím dotápět mimo jsem s teplou vodou na "koupání" soběstačný, pánové by kromě tlachání na poradách i trochu začít vzdělávání sama sebe, s tím co je na trhu a ne co slyšeli v TV, když už sedí na DS a dělají rozhodnutí na základě svých rozhodnutíá, když ej vidět, že nemají ani znalosti toho co technika umožňuje a žijí na informacích z let 2008... Je to smutné je pak poslouchat :(

Келесі