No video

#videovizitka

Prostredníctvom série #videovizitka predstavíme artefakty zo zbierkového fondu. Secesná kamenina z kremnickej továrne.
Secesná keramická tvorba je obvykle známa najmä vďaka porcelánu. Na území Slovenska ale výroba porcelánu nevynikala, nakoľko porcelán sa zvyčajne dovážal a na našom území sa už len dodatočne maľoval. Maľovaný porcelán u nás predstihla v kvalite kamenina, ktorá sa vyrábala v Kremnici.
Je zaujímavosťou, že Kremnická fabrika na kameninu má úzke prepojenie práve na mesto Lučenec a historický región Novohrad. V roku 1868 totiž túto fabriku odkúpila známa a úspešná podnikateľka Karolína Kožuchová, ktorá okrem iného vlastnila aj obzvlášť úspešnú skláreň v dnešnej Katarínskej Hute, neďaleko obce Cinobaňa. Neskôr boli tieto dve fabriky dokonca zjednotené do spoločnej komanditnej a následne akciovej spoločnosti s názvom „Ján Kossuch, akciová spoločnosť v Katarínskej Hute“.
Samotná kamenina predstavovala materiál, ktorý perfektne vyhovoval potrebám secesného umenia, nakoľko jej tvárnosť umožňovala umelcom vytvárať organické zvlnené formy. Dalo by sa povedať, že práve vďaka príchodu secesie sa podarilo umelcom pracujúcim s kameninou odhaliť jej úplný potenciál. Podobne ako v sklárstve, tak aj v keramickej tvorbe bola rozšírená farebná škála, možnosti reliéfnej výzdoby a výrobky naberali nové voľnejšie tvary. Vznikali produkty a súpravy bohato zdobené plastickými prírodnými motívmi, najčastejšie kvetinami, viničovým lístím alebo ovocím. Keramika, ktorá bola doteraz čisto úžitkovým médiom, začala s príchodom secesie naberať aj novú dekoratívnu funkciu. Čoraz častejšie sa objavovali neobvyklé tvary, lesklé glazúry a naturalistické dekoračné motívy, známe práve pre obdobie secesie.
Zbierkový predmet z fondu Novohradského múzea a galérie
Text: M. Katreniak, historik NMG
Nahovorila: M. Škodová, etnologička NMG

Пікірлер