Výstavba paroplynové elektrárny nového tisíciletí - přednáška Engineering Student Club

Záznam přednášky Václava Skoblíka, obchodního ředitele UCED.
Paroplynovou elektrárnu v Chomutově bude stavět společnost UCED, s.r.o. Elektrárna může město zásobovat teplem a elektrickou energií, které z části nahradí dosavadní dodávky z uhelné teplárny v Prunéřově. Ta má ukončit provoz do roku 2032. Nová elektrárna bude mít až o 70 % méně emisí oproti uhlí, a kromě plynu bude v budoucnosti využívat i vodík.
Přednášky pravidelně organizuje studentská skupina Engineering Student Club: / engineeringstudentclub

Пікірлер: 3

  • @Dzordzikk
    @Dzordzikk3 ай бұрын

    čas 26:19. Argument kdy jde o to že si neuvařím, když zrovna v tu chvíli tolik nesvítí. Každá nebo téměř každá FVE na RD má také nějakou baterii a ta dělá právě to lokální uložiště energie, díky které je jedno, jestli v tu chvíli svítí nebo nesvítí, protože když nesvítí, dá baterie, když svítí, jde to rovnou ze slunce. Ale tak chápu, byl tak za společnost co staví paroplynky, tak musí kopat za ně. Jenom by si mohl odpustit takovéto argumentační fauly, které navíc jdou snadno vyvrátit. A když už jsme u toho, domácí FVE dnes jdou řídit hromadně a tvoří obrovskou virtuální baterii, která v případě chytrého řízení pomáhá stabilizovat DS a naopak pomáhá předcházet jejímu přetěžování, takže takové řízené FVE se pak chovají přesně tak jak se od nich čeká, tj. dodávají do sítě tehdy když se to chce a nedodávají tehdy, když se to nechce a navíc jsou připraveny velmi rychle poskytnout energii pro vyrovnání přebytků nebo naopak nedostatku energie v DS. A to s podstatně rychlejší reakcí než dokáže taková paroplynka. Když už jsme u toho porovnávání naprosto neporovnatelných věcí. Netvrdím, že paroplynky nejsou potřeba, nebo že to je slepá cesta, naopak, dají se dobře regulovat, mají relativně rychlý start, ale také vypouští poměrně dost emisí a těch přesně se chceme zbavit, že? Dále, trapné otázky typu co budeme dělat s elektřinou až bude v ČR 15 000 MWh ve FVE, cos tou elektřinou pak budeme dělat? No co asi, ohřejeme si vodu, nabijeme si elektromobily, nahřejeme podlahovky, ohřejeme si vodu v bazénu, ve vířivce atd atd. V jednu chvíli se ptá co budeme dělat až nám skokově vzroste spotřeba protože TČ a elektromobily a o chvíli později se ptá co budeme dělat až budeme mít hodně elektriny? Trošku schíza. Právě domácí bateriové uložiště, elektromobily a ohřev TUV je ideální baterkou pro uložení a v případě domácích baterií a EVček je to zase ideální uložiště pro uložení/vybití elektriny z/do DS.

  • @TheEredin
    @TheEredin5 ай бұрын

    39:39 ja len že je tam tiež vidieť pokles jaderného výkonu čo tiež zapríčinilo zhoršenie v grafe emisii CO2 na g/kWh, rok 2023 vypada zase o niečo lepšie vzhladom na celkove emisie za kWh (200g CO2)