Vályogház projekt 4 nap - Száírítás ezerrel 🌞 🌊

A rengeteg eső miatt még a szárítás is jóval lassabban megy, ezért már napok óta áll a vályogház projektünk. legalább behozom, lassan magam a videók terén. :-) Ebben a videóban a szárításról lesz szó részletesen.
200709

Пікірлер: 44

  • @kamarton
    @kamarton4 жыл бұрын

    Egy kis mobil páramentesító nem fogyaszt 400w-ot, és pláne nem megy egyfolytában. Nyilván nyár van így olcsóbb ez a megoldás. Ezek a ventilátorok nagyon sokat fogyasztanak, nekem egy alu lapátás álló ventillátorom, ami 3-as fokozaton fogyaszt 45w-ot, de cserébe lefújja az ember fejét, kb 25 cm-es lapátokkal rendelkezik.

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    De igen ez fogyaszt 379W-ot. Tudom mert nekünk is hasonló van, ősszel a nagy esőzések idején szinte mindig megy: www.praktiker.hu/haztartas/haztartasi-gep/parologtato-paramentesito/297255-ariston-ariston-deos-20s-paramentesito-379w

  • @emillankovics3277
    @emillankovics32774 жыл бұрын

    Szia! Két év jártál nálam! Tanácsot szeretnék kérni a régi elérhetőségeken nem tudlak elérni. Van valami elérhetőség ahol tudunk beszélni? Előre is köszönöm!

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    70/6 125-521

  • @emillankovics3277

    @emillankovics3277

    4 жыл бұрын

    @@nepazarolj Köszönöm

  • @csopi2881
    @csopi28814 жыл бұрын

    Szia! Ez a legroszabb mikor más hibájából kell javítani. Nállunk is sok bakit elkövettek, nagy részét sikerült már kijavítani. Az esővíz elvezetés volt az első, hátul pl a járda alá volt vezetve úgy ki az útcára. Mikor ömlött az eső akkor a csőbő nem jött semmi, mind a ház alá.

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    Igen ezek sajnos a tipikus hibák.

  • @kamarton
    @kamarton4 жыл бұрын

    Mi lett volna ha kiássátok teljesen középen is. Kavicságyra mehetett volna hajópadló, a kavicsok között nagy felületrn párologhatott volna később a talajpára.

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    majd, ha kész lesz megértitek miért így csináltam. Remélem. :-) Minek pocsékoljam a 7000/m3 áron vásárolható kulékavicsot, ha nincs értelme? :-)

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    @@nepazarolj Ezen én is gondolkodtam. A kavics szerintem talajnak nem jó, mert nem tapad össze, így nyomja a falakat. Ami esetleg bevállhatna (saját tapasztalat egy régi háznál) hogy a talajt ki lehetne cserélni folyami homokra. A víz a homokban könnyebben megy lefelé. Emelt padlózatú házakban az aljzatbeton alatti homok mindig száraz. A homokkal csak az a baj, hogy ha leülepszik, akkor nem tartja a betont, és üreg keletkezik alatta.

  • @bucsistvan
    @bucsistvan4 жыл бұрын

    Köszönöm a videót. Említetted a mészhabarcsot. Hogyan kell készíteni a mészhabarcsot?

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    1 lapát minél érettebb oltott mész, 3 lapát homok keveréke.

  • @robertreszler8230
    @robertreszler82304 жыл бұрын

    Ilyenkor nem szabad a talajszintet levinni végig a gödör aljáig? Vissza kell tömni, hogy jobban bírja a terhet?

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    Gondolom alaptest alját akartad mondani. :-) El is mondom ezt mindig, hogy az alaptest alját meg sem közelítjük. Ám természetesen ez is vissza lesz töltve és le is lesz kellően súlyozva, nem fog megsüllyedni.

  • @norbertnevidansky8003
    @norbertnevidansky80034 жыл бұрын

    Kedves lukacs ur .Milyen vakolatot tegyek szaraz vert sarfalra furdoszobaba csempe ala?oreg mesz vakolatot leszedtem,majd csirkehalo es???

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    Újra mészvakolatot. csempe alá nem sok értelme van vályogvakolatot tenni sajnos. Ám az alsó 2 csempesort én elhagynám és meszelném a felületet. Csak oda tennék csempét, ahová feltétlenül szükséges.

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    @@nepazarolj Úgymint a mosdókagyló mögé, abban a magasságban, ahol a tál van, a WC köré, a kád fölé egy két sort és oda ahol a csap/zuhany van.

  • @gyulasarkozy1973
    @gyulasarkozy19734 жыл бұрын

    Szép napot ! Telefonos elérhetőséget lehet kérni? Most vettünk egy vályogházat és szeretnék egy-két egyedi kérdést feltenni. Előre is köszönöm!

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    Holnap úton leszek, akkor tudunk beszélni, 9 órától. 70/ 6 125-521

  • @gyulasarkozy1973

    @gyulasarkozy1973

    4 жыл бұрын

    @@nepazarolj Köszönöm, keresni fogom!

  • @leventeracz4790
    @leventeracz47904 жыл бұрын

    Szia Laci! Ne használd a hosszabítót feltekerten hosszú ideig, mert veszélyes. Tekercset alkot és áram indukálódhat.( nem okoskodásnak szántam ezt a kommentet, csak egy tipp :) )

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    köszi! teljesen igazad van, valóban tekercsként működik, ám szerencsére ilyen kis fogyasztók esetén nem nagyon számít. :-) Amikor az autót töltöm 3 kWh-val akkor más a helyzet. De egyébként még 22 kWh-nál sem jelentős ez a probléma, mert sokan így töltik a villnayutót is, hogy nem tekerik ki az 5 méter kábelt. 96 amper körül azért már az nem piskóta, de mondom, még ott sem nagy gond ez a gyakorlatban. :-)

  • @peterfarkas861

    @peterfarkas861

    4 жыл бұрын

    @@nepazarolj Üdvözlöm. Ha 22 Kwh nál sem probléma akkor próbálja ki legyen kedves. 22000 Watt-ról beszél ember!!!! Nem csak a hosszabbító olvadna el 0.4s alatt hanem a villanyóra szekrény is. Oda 3x 400V és nem kevés keresztmetszetű vezeték kellene!! Legalább hülyeségeket ne írjon mert lesz aki elhiszi!!!!!!!!

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    Ide is leírom mert sokan áltudományoskodnak: Mivel két vezeték van benne ugyanabba az irányba tekerve, és amikor az egyikben egyik irányba folyik a másikban visszafelé, akkor a kettő kioltja egymást. Ergo nincs induktivitása. Ezért olyan mintha egyenes vezeték lenne.Olyan ez mint a bifiláris tekercs.

  • @Olliver70
    @Olliver704 жыл бұрын

    Kölcsönzöl egy páramentesitő gépet és napi több liter vizet kivesz, nem ilyen őskori módszer! A pincénkben van mert benedvesedett a fal napi 10 liter vizet kivesz! A páratartalmat folyamatosan mérem!

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    Ez nem őskori módszer, hanem hatékony és energiatakarékos. :-) Semmi értelme nem lenne ide páramentesítőt beállítani. Igen, igazad van, az több liter vizet összeszed, ám ezek a ventilátorok ennél még többet is képesek eltávolítani. :-) Sokkal takarékosabb módon.

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    @@nepazarolj Szerintem is jobb ez így. A páramentesítő kintről is kapna levegőt, tehát a semmiért dolgozna. Egyébként meg a páramentesítő nem szereti a poros helyeket. Néhány nap után nagyon koszos lett. Esetleg lehetne egy lyukat vájni a mennyezetbe és egy pvc csővel kéményt létesíteni a jobb légcsere miatt.

  • @viktorka8307
    @viktorka83073 жыл бұрын

    Helló. A csirke hállós vakólási módszer mennyire megbizható? Persze meszes vakolatal gondolom.

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    3 жыл бұрын

    Sajnos az alsó nedves régióban mindig elrozsdásodnak és mész is megeszi még a horganyzottat is. Szerintem nem egy biztos módszer egyáltalán.

  • @sebestyenszaby
    @sebestyenszaby4 жыл бұрын

    Nem lett volna ertelmeseb teljesen kihordani az a foldnyalabot is kozeprol?, szaradas utan pedig feltolteni az egeszet kaviccsal es egy drencsovet vegigvinni a falak menten a kavicsba, hogy azon keresztul majd a para kimenjen es jarjon a levego. Igy a kavicsra mar lehet rakni egy foliat es betont kesobb.

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    Nem, nem lett volna értelmesebb. :-) A drénkavicsot nehéz tömöríteni, nem olyan, mint a zúzott kő, ami jól tömöríthető. Mivel ide járdalapok kerülnek, nem lenne szerencsés egy vastag kavicságy. A pára elvezetés meg lesz oldva dréncsövekkel, ám nem teszünk fóliát. Az csak a beton alá kell, ha le lesz zárva a felület majd. Itt nyitva marad felfelé is.

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    @@nepazarolj Jól értem, hogy belül a falnál kavicsok lesznek és a kavicságyban egy lyukacsos drain cső?

  • @johnhajdu4276
    @johnhajdu42764 жыл бұрын

    4:40-nél van egy félreértés. Mészvakolat nem 21-28 napos kötési idejű, az a cementes betonnak az ismérve. A mész kötési ideje a környezet szén-dioxid mennyiségével van arányban. A többi elmondott dologban egyetértek.

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    Tudtommal a mész is kémiai átalakuláson megy keresztül, akár csak a cementes anyagok. Mint tudjuk a cement is mészből készül, mint alapanyagból. Mészkő hevítésével készül a cement úgy, hogy kevés ásványi anyagot adnak hozzá (pl. agyagot). A folyamatot, amelynek során az anyagot cementégető kemencében 1450 °C-ra hevítik, kalcinálásnak nevezzük. A keletkező kemény anyag a klinker, melyet kevés gipsz hozzáadásával porrá őrölnek, hogy végül elkészüljön a legelterjedtebb cementfajta, a közönséges portlandcement.

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    A mész szén dioxid jelenlétében köt szilárdra, ezért víz alatt és zárt helyen kintről jövő levegő nélkül önmagában nem használható. Amikor megköt akkor a porózus lesz és a mögötte lévő rétegnek enged szén-dioxidot, így lassan a teljes szélesség megköt. A cement ezzel szemben képes zárt helyen mindenféle segédanyag nélkül hosszú kristályokat képezni és így kötni. A kötés a víz hatására indul be és amíg nedves, addig köt. Kb 28 nap múlva éri el azt a szakítószilárdságát amire a mérnök megtervezte, és ami után azt mondják, hogy tovább nem várunk, ez elegendő. A cement római 1-es portlandcement esetében (nem mindenütt kapható) annyira erős reakció megy végbe, hogy felforrósodik. Nulla fok környékén remekül használható. A cement római 2 és 3 már kevesebb hőt termel. A 2-esből létezik kötőjel R változat(rapid), amibe olyan adalékot tesznek, hogy már 2-3 nap után eléri a 28 napos szakítószilárdságának 50%-át. Ugye ha sietni kell. A cement 3 olcsó, nem melegszik. Otthoni felhasználásra lassan beinduló kötésével ideális barkácsolóknal. Amikor mész cement 1:1 arányú keverékével (6 rész homokkal) un. javított mészhabarcsot állítunk elő, az egy olyan terület amit nem ismerek még kémiailag, majd utána nézek. Elvileg a mész porózus tulajdonságát hivatott a cement gyorsan kötésével kombinálni, mert a tisztán mész homok nem elég gyors a mai világban.

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    Visszatérve a mészre. A mai napig vannak történelmi várak, ahol a mész a terméskövek között még mindig nem kötött meg. Ez azt mutatja, hogy a mész kötési ideje nagyon lassú lehet. A német wikipédiában az van írva, hogy szén-dioxid és víz hatására calcium-carbonát keletkezik. Ez vízben oldódik, ami aztán a megkötött páratartalommal a pórusokon keresztül a belső rétegekbe jut. A kötési folyamat lelassul ha nincs nedvesség jelen. Azért nem áll meg, mert a levegő páratartalma mindig jelen van. Ez azt is jelenti, hogy nemcsak porózus lesz a vakolat, hanem a levegő páratartalmát felhasználva csökkenti a szoba szén-dioxid szintjét. Emellett ugye páratartalom szabályzó is a mészvakolat. Azért nevezik fél-öko anyagnak a mészvakolatot (cement nélkül) mert a mészégetéskor a kőből távozó széndioxidot a kötéskor visszaveszi, ezért kicsi az emissziója. Sajnos mészégetéskor külső energiát is kell használni, tehát annyira mégsem neutrális.

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    És akkor legyen itt egy keverési táblázat: Vakolóhabarcs DIN V 18550 szabvány szerint: P1. -- Levegős mészvakolat - 1 rész mészhidrát por - 3-4 rész homok P2. -- Mész-cement vakolat - 2 rész mészhidrát por - 1 rész római 1-es vagy római 2-es cement - 9-10 rész homok P3. -- Cementvakolat - 1 rész cement - 3-4 rész homok A homok szemcseméret igazodik ahhoz, hogy durva vakolat (első fedőréteg) vagy finom vakolat (felső réteg) készítünk. Azért fontos, hogy a homok szemcsemérete a faltól távolodva a vakolatban csökkenjen, hogy a kapillárisok kifelé ki tudjanak alakulni, ezzel szívja kifelé a falból a nedvességet. Minél nagyobb a P utáni szám, annál inkább csökken a rugalmasság, és az önjavító képesség, viszont nő a kötési idő és a szilárdság. Építőipari technológiák szakkönyvem szerint a P1 pince belső vakolására és fürdőszobára ajánlott. P2 kültéren a csapóeső zóna feletti részen (lábazat felett), P3 pedig a lábazat és az alatti részen ajánlott. A könyv említ egy P4-et is, ami gipsz-cement keverék, ő ezt javasolja a szobák és mennyezet vakolására. (ebben az esetben nem vályogház, hanem égetett téglaházra vonatkozik)

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    Köszi a sok hasznos infót! Szívesen tanulok új dolgokat! :-)

  • @istvantordai163
    @istvantordai1634 жыл бұрын

    400w-ot egy mentesítő? Ezt melyik meséskönyvből olvastad?🤣🤣🤣

  • @nepazarolj

    @nepazarolj

    4 жыл бұрын

    Ezt az adatlapján olvastam István. 😉

  • @Milannn568
    @Milannn5684 жыл бұрын

    Így ne használd a hosszabbítót mert ez így kigyulladhat, tekerd le, ne legyen így, ez most egy tekercsnek felel meg

  • @johnhajdu4276

    @johnhajdu4276

    4 жыл бұрын

    Mivel két vezeték van benne ugyanabba az irányba tekerve, és amikor az egyikben egyik irányba folyik a másikban visszafelé, akkor a kettő kioltja egymást. Ergo nincs induktivitása. Ezért olyan mintha egyenes vezeték lenne.Olyan ez mint a bifiláris tekercs.