Utracone marzenie. Powojenne żydowskie osadnictwo na Dolnym Śląsku - Kamila Baranowska

Wykład w ramach cyklu „Życie przecięte". Żydzi w Polsce 1944-1968, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 2 marca 2017
wszechnica.org.pl/wyklad/utra...
Po drugiej wojnie światowej na Dolnym Śląsku osiedliło się blisko 100 tys. Żydów ocalałych z Zagłady. Większość wyjechała z Polski w wyniku kolejnych fal emigracyjnych. Jak wyglądało życie tamtejszej żydowskiej społeczności opowiedziała dr Kamila Baranowska podczas wykładu w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Większość Żydów osiadłych na Dolny Śląsku została repatriowana w 1946 roku z terenów ZSRR, gdzie udało im się przetrwać wojnę. Od kilku do kilkunastu tysięcy mieszkało tu jednak już wcześniej. Byli oni przeważnie byłymi więźniami niemieckiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz innych powiązanych z nim obozów zlokalizowanych na Śląsku. Ich marzenia o odbudowie życia w Polsce zostały utracone w wyniku powojennego antysemityzmu i pogromów. Choć Żydzi na Dolnym Śląsku mogli czuć się bezpieczniej niż w innych regionach kraju, to kilkadziesiąt tysięcy z nich opuściło Polskę po pogromie kieleckim. Kolejna fala emigracji nastąpiła po "odwilży październikowej", a większość z resztki pozostałych Żydów opuściła kraj wskutek antysemickiej kampanii władz komunistycznych z lat 1967-1968.
Słuchacze wykładu dr Baranowskiej mogli prześledzić, jak wyglądało życie społeczności żydowskiej na Dolnym Śląsku od czasów tuż po wojnie do 1968 roku. Prelegentka opowiadała o działalności Centralnego Komitetu Żydów Polskich, który do 1949 organizował opiekę zdrowotną, mieszkania, pracę, edukację oraz kulturę dla ocalałych z Zagłady. Opowiadała również o czasach stalinowskich oraz towarzyszącej im dychotomii pomiędzy życiem prywatnym i oficjalnym organizowanym przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce (które zastąpiło CKŻP). Dr Baranowska mówiła o różnych przejawach konfliktu pomiędzy chęcią zachowania odrębnej tożsamości i dążeniem do asymilacji. Prelegentka poruszyła również temat buntu powojennego pokolenia Żydów wobec "martwej kultury" ich rodziców, do jakiego doszło w latach 60. Na koniec wykładu Dr Baranowska opowiedziała o życiu wspólnot żydowskich emigrantów, którzy opuścili Polskę w 1968 roku.
Znajdź nas:
/ wszechnicafww
/ wszechnicafww1
anchor.fm/wszechnicaorgpl---h...
anchor.fm/wszechnica-fww-nauka
wszechnica.org.pl/
#żydzi #dolnyslask #dolnyśląsk #osadnictwo #historia #1968 #1944

Пікірлер: 31

  • @ireneuszgruba7587
    @ireneuszgruba75872 жыл бұрын

    Prosze Pani dr.podanie ile bylo Zydow od przyj.do 1800 i od 1900. Do 1939 Ile Zydow.ucieklo rosji liczby 1945 a ilu Zydow bylo po 1945

  • @marekscisy8602
    @marekscisy86026 жыл бұрын

    A Pani twierdzi, że "Ziemie Odzyskane" nie były odzyskane? Proszę poczytać nieco o historii Ślaska z okresu X-XII w.

  • @acelesku7071

    @acelesku7071

    3 жыл бұрын

    Proszę zatem poczytać o historii Śląska z okresu VIII-X wieku.

  • @zxcvbnm2959

    @zxcvbnm2959

    11 ай бұрын

    Pomorze zachodnie nie ma polskiej historii. Oczywiście, jak zwykle na pograniczach, pojawiały się tam polskie wątki, ale są one jedynie wyjątkami w regułę.

  • @Gigunia77

    @Gigunia77

    8 ай бұрын

    @@zxcvbnm2959 Pomorze Zachodnie należało do Polski w latach 967-1007 czyli 40 lat w czasach Mieszka l i Bolesława Chrobrego oraz w czasach Bolesława Krzywoustego było od Polski zależne w latach 1121-1181. Kościelne zaś złączone z polską organizacją kościelną do 1188r. Łącznie to sto lat. Może to niewiele ale zawsze coś.

  • @Gigunia77

    @Gigunia77

    8 ай бұрын

    @@acelesku7071 Czy historia VIII i X wieku jakoś anuluje historię X -XIV wieku?

  • @acelesku7071
    @acelesku70713 жыл бұрын

    Niestety wykład tylko poprawny. Prelegentka popełnia kilka błędów, uproszczeń historycznych lub wręcz ahistorycznych, ale można to wybaczyć, gdyż mówczyni nie jest historyczką. W trakcie wykładu pada kilka wyrażeń nieco krzywdzących dla innych mniejszości czy Polaków - wymienić można choćby tu "wyjątkowe" aspiracje edukacyjne Żydów. Nurt ten jest niestety popularny wśród współczesnych naukowców. Największym mankamentem wykładu jest natomiast to, że tylko w niewielkim ułamku dotyczy on jego tematu. Sam Dolny Śląsk jest tylko tłem i w zasadzie oprócz wymienienia skupisk Żydów w określonych miastach, nie pojawia się więcej istotnych informacji o regionie.

  • @gwiazdaznieba6617
    @gwiazdaznieba66177 жыл бұрын

    A wie pani kto zrobił naprawdę /pogrom kielecki / ? Ubecja. A wie pani kto w niej był ? ..No właśnie ..Były kluby , a teraz młodzież nie ma gdzie się podziać ,siedzą po ławkach z piwem i się ich manadtuje za to

  • @zxcvbnm2959

    @zxcvbnm2959

    11 ай бұрын

    I to jest właśnie narracja komunistów/ nazioli

  • @zeed2041
    @zeed20417 жыл бұрын

    nie wiem skąd bierze się ta odmiana psycholog/psycholożka tzn magister/magisterka doktor/doktorka

  • @ladespedida123

    @ladespedida123

    7 жыл бұрын

    zeed z łaciny bo w lacinie wszytsko odmienia się przez rodzaje a polski jest oparty o lacine właśnie

  • @marekgebski

    @marekgebski

    6 жыл бұрын

    To zdrabnianie ma na celu, jak sądzę ośmieszanie wykształconych kobiet.

  • @marekgebski

    @marekgebski

    6 жыл бұрын

    Kari Ggka1589ggg prawie trafiłeś. Ale to pewnie wrodzony szowinizm wobec Polskiej kultury nie pozwala ci uświadomiś sobie, że łacina i języki słowiańskie mają wspólne pra początki.

  • @zxcvbnm2959

    @zxcvbnm2959

    11 ай бұрын

    Twój komentarz świadczy o sporym kompleksie lub politycznej indoktrynacji. Feminatywy bardzo upraszczają rozmowę.

  • @abona7218
    @abona72186 ай бұрын

    Znowu...etnolozka...masakra

  • @DirtyKid008
    @DirtyKid0087 жыл бұрын

    Tak współczuję tym biednym Żydom, którzy w 1968 zostali wypedzeni z raju na ziemi, krainy dobrobytu i powszechnej szczęśliwości, jakim była Polska Ludowa i przesiedlic się do biednych, ogarnietych wszechobecnym ubostwem, gdzie margines spoleczny i patologia byly na porzadku dziennym- Stanów Zjednoczonych, Europy zachodniej czy Izraela. Do prawdy nic, tylko grób kopać.

  • @ladespedida123

    @ladespedida123

    7 жыл бұрын

    BrudnaFoka jakbyś musiała oddać swój dom i zapłacić za bilet to też by ci było przykro. No chyba ze mieszkasz w lepiance.

  • @doppelganger1700
    @doppelganger17007 жыл бұрын

    Po łapkach w dół, sądzę że antysemityzm ma się w kraju nad Wisłą nieźle ( i tylko potwierdza opinię o polakach w świecie), bo wykład pani Kamili Baranowskiej był świetny. Więcej takich wykładów na tym kanale.

  • @AroundPhysics

    @AroundPhysics

    7 жыл бұрын

    Zaraz tam antysemityzm. Głupota. Toż to jest świetny wykład, mnóstwo super ciekawego. Dałem łapkę w górę. Ale.. przecież nie jest napisane, za co daje się łapki ;)

  • @doppelganger1700

    @doppelganger1700

    7 жыл бұрын

    Co to znaczy: kultura słowiańska? Przykłady proszę podać. Pozdrawiam.

  • @zazu102

    @zazu102

    7 жыл бұрын

    Doppelgänger - widac ze antypolonizm ma sie dobrze

  • @zazu102

    @zazu102

    7 жыл бұрын

    Doppelgänger - a no to jest kultura - bardzo stara, Taka ktora dawala schronienie tym wszystkim zydom wypedzanych z kaaazdego zakatka ziemi

  • @fixoman1

    @fixoman1

    5 жыл бұрын

    Doppelgänger więcej prawdy ta pani powinna opowiadać jak broń została dostarczana przez Polaków potajemnie pomagając Żydom w Gettcie, nie tylko groziła smierć lecz także smierć całej rodziny osoby która pomogła żydowi ... A ty jak uważasz ??! ... Kto przekręca historie i dla jakiego celu jest taki rozgłos ..?!!

  • @absolutelywiseman556
    @absolutelywiseman5567 жыл бұрын

    mądry i POTRZEBNY wykład !

Келесі