Utáhne fotovoltaika topení? | Domácí fotovoltaika a tepelné čerpadlo v praxi | Electro Dad # 420

Ғылым және технология

👉rozbalte text👇 pro interaktivní obsah videa
Jan Staněk se pokusí odpovědět na otázku, zda se dá topit fotovoltaikou pohánějící tepelné čerpadlo v rodinném domě? Hojně doplněno o reálná data a grafy z praxe.
#ElectroDad #Fotovoltaika #TepelneCerpadlo
🔋 Chci inspirovat milion lidí k přechodu na elektromobil a čistou energii.
Prosím 🙏 podpořte moji nezávislou tvorbu:
- jako Patron: www.patreon.com/electrodad
- jako člen / podporovatel KZread kanálu kzread.info/dron/9hXv4OZ8L6r732X8_iKmIQ.htmljoin
- či darem přes korunový účet: 2401894390 / 2010
👉 Proč točím videa o radosti z elektromobilů a čisté energie: www.electrodad.cz/proc/
🎬 Video stříhal Petr Mašek www.linkedin.com/in/petr-masek/
📸 O můj Instagram electrodad_cz pečuje Noodi: noodi.cz/

Пікірлер: 187

  • @janjakubik136
    @janjakubik136 Жыл бұрын

    Krásně podané informace. Děkujeme, Honzo. 🙂

  • @mapeknyify
    @mapeknyify Жыл бұрын

    Další výborné informativní video. Držím 👍 Tepelné čerpadlo mi právě montují..

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    děkuji, Martine, ať Vám TČ dobře slouží

  • @alien105cz
    @alien105cz Жыл бұрын

    Děkuji za další super informační video s reálnýma datama z provozu.👌👌

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Děkuji, Jane

  • @papanhe
    @papanhe Жыл бұрын

    Velký dík za Váší práci a objektivní informace. 👍

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    děkuji pěkně

  • @JaromirW
    @JaromirW Жыл бұрын

    Opět parádní video se spoustou informací. 👍 Tepelné čerpadlo nám budou montovat v půli prosince, tak už se také těším na grafy a nastavování. 😀

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    výborně, Jaromíre, ať Vám vše dobře slouží

  • @martinkozibratka4627
    @martinkozibratka4627 Жыл бұрын

    Krásně vysvětleno!!!!

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    děkuji

  • @otohornak8853
    @otohornak8853 Жыл бұрын

    Perfektné video.

  • @honza5592
    @honza5592 Жыл бұрын

    Super video diky za nej Honzo.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Děkuji Honzo

  • @lamialiborvitovi374
    @lamialiborvitovi374 Жыл бұрын

    Super video, také už přemýšlíme nad tepelným čerpadlem, ale teď nám udělali solidsun solary, kde ještě čekáme od ČEZ na výměnu elektomeru a pak uvidíme jak to pracuje.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    pěkně, ať Vám FVE dobře slouží

  • @lohbergerpavel3855
    @lohbergerpavel3855 Жыл бұрын

    Pěkný. Tak ještě stejnou tabulku spotřeby při zataženém počasí. U nás je 31 dní vkuse mlha a mraky. V tomot případě bych chtěl vidět jak se to vyplatí a utáhně TČ.

  • @usczechfarmer1947

    @usczechfarmer1947

    Жыл бұрын

    není to řešením pro každého.

  • @MartinDoubek_ArnieX
    @MartinDoubek_ArnieX9 ай бұрын

    Video je super, ono strašně záleží na tom jaké bude počasí a jaký dům s jak velkou elektrárnou :). Pasivní dům, se ztrátou třeba 3,14kW (při -20°C), a vytápěné tepelným čerpadlem země voda 4kW s příkonem kolem 1-1,2kW tam když svítí tak se bude dát z 9,9kWp elektrárny s klidem i topit, ale tak v pasivu se v takovém počasí topí hravě i oknama. Letos nám topná sezona ještě ani nezačala, hádám, že si zatopíme tak v půlce listopadu popř. až v prosinci. Pak konec té topné sezony je podle počasí duben, květen.

  • @LiborNedas
    @LiborNedas Жыл бұрын

    Môžem len potvrdiť... veľmi podobne funguje aj u mňa, akurát mám klasické radiátory ale tepelné čerpadlo "stíha" aj tak...ako vždy výborne spracované video...

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    bezva, Libore

  • @jocakes7388

    @jocakes7388

    Жыл бұрын

    Ahoj Libor, chcem sa spýtať na výstupnú teplotu do radiatorov a tiež na približnú spotrebu elektriny? Tiež uvažujem o TC a tiež mám radiatory. Dakujem

  • @patrikaulicky8280
    @patrikaulicky82809 ай бұрын

    Dobrý den, obecně mi přijde, že se berou příklady pro variantu "nízkoenergetického" domu 120-150m2, tepelné čerpadlo vzduch-voda a FVE 10kWp. Mě by spíše zajímalo, jestli existují podmínky, při kterých by se toho dosáhnout dalo, například kdyby člověk stavěl s maximální investicí do technologiíí na úkor velikosti domu, kupříkladu něco ve smyslu velký Tiny House 47m2 zastavěné plochy "v" nebo "téměř" "pasivním standartu", 20kWp (případně více kdyby to zákon do budoucna umožnil), tepelné čerpadlo například s geotermálním vrtem, kdy by se i při větších mrazech dosahovalo vyšších hodnot "cop/scop". Respektive by se změnil celkový poměr získané energie vs energie spotřebované ku ploše/objemu prostor k vytápění. Zajímal by mě hypotetický bod zlomu, při volbě nejúspornější výkon/spotřeba varianty tepelného čerpadla s dostupným maximálním výkonem vlastních zdrojů FVE/VTE a velikost baterií, pro velikost domu, který by při pasivním standardu dokázal energeticky uživit sám sebe. Sám jsem se pokoušel přijít na nějaké řešení, ovšem neustále narážím na absenci dalších a dalších vědomostí potřebných aspoň k hrubým výpočtům. Může to být námět na téma pro nějaké video. Třeba narazíte, nebo jste již narazil na někoho koho by tato otázka mohla zaujmout a zároveň oplývá dovednostmi, které mě dozajista chybí.

  • @pilotko5899
    @pilotko5899 Жыл бұрын

    Honzo, dalsie super video s datami, a bez zbytocnej omacky. Super! Mozno by bolo fajn este do grafu zobrazit, kolko kwh si nabil do aut. Pripadne s prepoctom na km, aby to mohlo byt zaroven motivacne video pre kupu ev.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    rozumím, děkuji, vždy se dá v obsahu co zlepšovat - budu mít od příštího roku lepší analytiku, kolik přesně pronabíjím.

  • @jakubsevcik733
    @jakubsevcik733 Жыл бұрын

    Dalsi uzasne video! Ta koncepce FVE, TČ, BEV a spotu je inovativni. Samozrejme je to zatim reseni, rekl bych, pro bohate lidi. Doufejme, ze se to casem rozsiri. Cela Evropa procitla ze sveho snu zavislosti na levnem ruskem plynu a neda se proste nic delat nez setrit a investovat do technologii a uspor. Ja jsem se kdysi rozhodl pro elektrickou podlahovku, tedy TČ neni moznost. Kompenzuji to FVE s pretokem a virt. baterii CEZu. Dle meho je to reseni pro pasivni domy ci lepsi NED standart. Pan Stanek rika hned v uvodu a je to jasna pravda, ze prioritou je dobre postavit. Technologie jsou az za tim!!

  • @ondrejsokol3405
    @ondrejsokol3405 Жыл бұрын

    Všetko super. Pekné vizuálne spracovanie. Jeden detail mi to tam ale trochu kazí. Ohrievať veľký zásobník vody na relatívne vysokú teplotu kvôli prietokovému ohrevu TUV dosť znižuje účinnosť tep. čerpadla. Hlavne v zime. Asi by bolo efektívnejšie mať samostatnù nádrž na TUV a ohrievať ju na vyššiu teplotu prepnutím 3-cest. ventilu. Spolupráca s FVE by mohla byť preto tiež ešte lepšia.

  • @jansuchanek4804

    @jansuchanek4804

    Жыл бұрын

    Ja predpokladam, ze ta velka nadrz se ohriva jen na teplotu pro otop podlah- z ni to pak jde do sprchy jeste pres nejaky dalsi ohrivac- ten ve schematu patrne neni zakreslen. Pak to smysl ma, protoze neorivate studenou vodu z řádu, ale jiz mirne predehratou.

  • @ondrejsokol3405

    @ondrejsokol3405

    Жыл бұрын

    No podľa tých teplôt uvedených v schéme to vyzerá na ohrev cca 45C v zásobníku. Z toho si berie cez zmiesavanie podlahovka a cez prietokovy vymennik TUV. Ale dufam, ze sa mylim.

  • @jansuchanek4804

    @jansuchanek4804

    Жыл бұрын

    @@ondrejsokol3405 Uvidime, treba Electro Dad odpovi. Myslim ze rikal, ze si s ohrevem vody na koupani takto pomaha celorocne. Pri vetsim odberu by asi prutokac v akumulacni nadobe nestacil. Bude mit dohrev jeste u vodovodni baterie. Jednou za cas by mel tu teplotu zvedat kvuli legionelle. Ja sam mam tepelko na vytapeni i ohrev TUV. A prave TUV ohrivam pres den na 42 stupnu a vecer na 47stupnu. Vsem takova teplota vyhovuje. Jedou za mesic az dva to ohreju na 62 kvuli legionelle

  • @pilotko5899

    @pilotko5899

    Жыл бұрын

    @@ondrejsokol3405 zrejme uz nebolo miesto pre druhy zasobnik len na TUV, co je skoda, ale je to casta realita RD.

  • @ondrejsokol3405

    @ondrejsokol3405

    Жыл бұрын

    @@jansuchanek4804 pri prietokovom ohreve, kde je voda často v pohybe by som sa až tak legionelly nebál. Každopádne nahriať vodu (TUV) vo výmenníku nad 55C by stálo TČ pomerne veľa energie, nakoľko by muselo ohriať celý zásobník a to už by bol extrém (v zime).

  • @Michal5668
    @Michal5668 Жыл бұрын

    dakujem za super video. Len mala rada. Odporuca sa nastavit vodu vo vodovode (nie na topeni) aspon na 50C koli mnoziacim sa bakteriam. 50C ich zahubi urcite, ale 45 je vraj malo. Tak som si dal na 50C.

  • @jichaj

    @jichaj

    Жыл бұрын

    TC ma automaticke zvysovani teploty (jednou za nastavenou dobu) na cca 60 stupnu, prave kvuli tomu co rikate

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Rozumím, asi by bylo dobré celý okruh TUV občas pasterovat cca nad 60 °C po dobu aspoň 30 min. My jsme vždy TUV ohřívali na 45 °C a zároveň striktně dodržujeme, že pijeme pouze vodu studenou.

  • @parksidedilna4643

    @parksidedilna4643

    Жыл бұрын

    @@ElectroDad Nebezpečná legionella se přes trávicí soustavu nepřenáší. Přenáší se vdechováním aerosolu např. při sprchování. Tedy vodu s legionellou je bezpečnější vypít, než se s ní vysprchovat. Každý rok se jen v ČR nakazí stovky lidí. A dokáže zabít i mladého a zdravého jedince.

  • @martinmodr3160
    @martinmodr3160 Жыл бұрын

    Díky za zajímavé a objektivní informace. Představa, že POUZE fotovoltaikou je možné celoročně plnohodnotně vytápět je chybná. V měsících 11-01 je to s běžnou fotovoltaikou nemožné. V těchto měsících nestačí výroba standardní 10 kWp FVE ani na běžnou spotřebu domu (7-12 kWh/den). Pomýšlet k tomu navíc na vytápění nebo elektroauto je úplný nesmysl. Na toto je nutno během roku vydělat (prodej) nebo našetřit (virtuální baterie). K tomu pár dat z FVE 10 kWp z posledních 14ti dnů: 14.11. - 9,3 kWh / 15.11. - 4,0 kWh / 16.11. - 2,5 kWh / 17.11. - 2,1 kWh / 18.11. - 1,5 kWh / 19.11. - 7,6 kWh / 20.11. - 4,5 kWh 21.11. - 4,9 kWh / 22.11. - 2,8 kWh / 23.11. - 4,5 kWh / 24.11. - 4,2 kWh / 25.11. - 5,6 kWh / 26.11. - 6,6 kWh / 27.11. - 7,6 kWh 28.11. - 2,1 kWh ---------------- Třeba dnes jsem měl výrobu 2,1 kWh. Soused s 5 kWp měl dnes výrobu 0,4 kWh. Jsou dny, kdy by bylo efektivnější celou FVE vypnout a odebírat elektřinu ze sítě. Zvlášť při malých instalovaných výkonech.

  • @martinpaulovic1110

    @martinpaulovic1110

    Жыл бұрын

    A co pridat panely ? Napr jedno dalsie 10kwp pole ? Videl som severske krajiny kde maju aj 70-100 panelov na pozemku a vyuzivaju tepelne cerpadlo

  • @okounlukas

    @okounlukas

    Жыл бұрын

    Tak snad už konečně schválej si dát více panelů než 10kW, potom to už bude vo něčem jiném, ty panely jsou furt levnější a levnější. S tím topením na FVE fakt hodně záleží jak dobře máte zatepleno a kolik je vás doma. Podzim a zima jsou takové nevyzpytatelná období, pokud nesvítí týden v kuse a je fakt takové to šero tak je to v háji (30kWp udělá okolo 6kW/h za den), prostě to chce mít nějaké topení na dřevo pouze pro těchto pár dnů. Pokud se však v zimě ukáže slunko na 3-4 hodiny tak s 30kWp se v klídu vystačí....

  • @martinmodr3160

    @martinmodr3160

    Жыл бұрын

    @@okounlukas Ano, rozkreslil jsem si střechu, vejde se mi tam 21 kWp. Nicméně vzhledem k většonové orientaci V/Z (na jih bych měl pouze 25 % výkonu) a sklonu pouze 15° místo doporučených 30°, je možné předpokládat se skutečným špičkovým výkonem nějakých 18 kWp (pro ideální orientaci čistý jih, 30°). Velmi hrubým odhadem je možné říci, že uvedené výkony by se mi zdvojnásobily. Pak by se dalo očekávat, že posílením FVE bych byl i v listopadu soběstačný alespoň v běžné spotřebě, ale chybělo mi na vytápění a ohřev TV. Přechod na TČ v blízké době neplánuju. Od ledna mi zdraží plyn na 2,60 Kč/kWh (obchod s DPH) + regulovaná distribuce, tedy stále budu pod vládním stropem. Nově bude odběrní místo za 50,- Kč/měs., dosud to bylo zdarma. Předpokládám, že realizací TČ by mi klesla roční spotřeba energie na vytápění a ohřev TV z 8 MWh na 4 MWh. Pak bych nejspíš pokryl celou spotřebu domu pomocí FVE 10 kWp, ovšem s virtuální baterií od ČEZu. Pokud bych v zimě nakupoval za spotové zastropované ceny, předpokládám, že by úspora nebyla velká. Spotřeba energie o 50 % nižší, ale cena elektřina/plyn o 100 % vyšší. Takže těžko říct, navíc vytápím do radiátorů, což pro TČ není optimální, zkusím snížit topnou křivku, abych vyzkoušel vytápění nízkou teplotou na výstupu z kotle. Navíc investice do TČ je velká a návratnost nejistá, navíc vzhledem ke složitějšímu stroji proti kondenzačnímu kotli.

  • @petr7311
    @petr7311 Жыл бұрын

    Nepremyslel jste nekdo o vytapeni skrz infra panely?

  • @petrurban4493
    @petrurban4493 Жыл бұрын

    Málo kdy se k něčemu vyjadřuji, ale tohle mě opravdu zvedá ze židle. Používat fotovoltaiku k ohřevu vody je klasický příklad nesmyslů dnešní doby. Dnes hojně propagováno! Víte jaká je účinnost převodu slunce elektrika voda? Možná 10 - 12%!!! Pokud použijete např. heat pipe vakuový kolektor na ohřev vody, dosahuje účinnosti 95%!!!!!!!! Je absolutně bezúdržbový a spolehlivost v čase je jinde, tohle už bude dávno na smetišti a kolektor bude stále fungovat za zlomek ceny pořízení tohoto nesmyslu. Netvrdím, že to nemáte pěkné, ale šlo by to udělat mnohem levněji a hlavně efektivněji!! Pokud by jste kombinoval kolektory s fotovoltaikou dávalo by to větší smysl. Využívám kolektory k ohřevu vody už roky a je to spolehlivé bezúdržbové a nulové náklady na provoz od jara do podzimu.

  • @amperak
    @amperak Жыл бұрын

    Super video! těšil jsem se na něj. jen teda se mi nelíbí výměna 14kW plynového kotle za 14kW Tepelné čerpadlo. Nevím, jaké jsou ztráty, ale zde je častá velká chyba hodně lidí i firem. Tepelné čerpadlo má udáývaný výkon většinou kolem nuly kvuli marketingu a v nižších teplotách výkon klesá, naopak energetická náročnost budov stoupá. Je taky možnost, že plynový kotel byl předimenzovaný.

  • @michalklima6426

    @michalklima6426

    Жыл бұрын

    To by určitě stálo za to doplnit od Honzy. Teď nechci kecat, ale spíše častější udávat výkon při +7 venku a ohřev topné vody na +35? (A7/W35) případně -7? Mě to úplně neděsí, výkon je to jako hovado. taky jsem měl plyn. kond. kotel 24kW a nyní mám 14kW a jedu otopnou vodu 40° a pohodě, když venku -6, ale je pravda, že jsem zvětšil radiátory v patře - příprava na TČ😊

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    @@michalklima6426 ano, chtělo by to doplnit. A7W35 je podvod na lidi. to je přechodné období a to i moje mašina má zázračné výkony. ale A2W45 už není tak super a A-7W45 v papírech nemá vůbec raději... pač to je extrabída.

  • @michalklima6426

    @michalklima6426

    Жыл бұрын

    @@amperak a co není, že? Viz WLTP. Je to spíš k porovnání mezi sebou.

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    @@michalklima6426 WLTP je specifikován nějakou trasou. dalo by se to přirovnat k SCOP u tepelka, pokud by se přesně specifikovaly podmínky. jenže to není tak snadné, protože každý dům není stejný. proto je třeba porovnat konkrétní údaje. ale kolikrát to je oser, protože třeba na značkové stroje je tabulka na dvě stránky s parametrama, hlavně u invertorů

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Tepelné čerpadlo je profi výrobek. Chtěl jsem podpořit českého výrobce a dostal jsem pozitivní referenci na pana Macha, který si mne získal věcností a erudicí, viz kzread.info/dash/bejne/hoamsKVpj5rAnpc.html TČ je vědomě předimenzováno, tak aby stačilo i v silnějších mrazech jet méně než 10 hod denně. Teď v mírně mrazivých dnech jede 5 hodin denně v době nejnižších cen. Doma máme 20 °C.

  • @carmirrorlinkauto5034
    @carmirrorlinkauto5034 Жыл бұрын

    Jako vždy perfektně a velmi srozumitelně udělané video. Dovolil bych si mít pár doplňujících otázek. Mám tepelné čerpadlo také od českého výrobce, konkurenta panu Machovi firmy Acond. K dispozici je Lan ModBus. Na jaře budu instalovat FVE s asymetrickým střídačem Solax. (Snad už půjde 12 nebo 15kW verze). Chtěl jsem se zeptat, zda uvedená aplikace s výborným grafických rozhraním je z dílny Mach nebo je to nějaký externí produkt třetí strany? Komunikaci mezi TČ a FVE pak řídí samo TČ nebo zase nějaký další produkt typu Home assistant nebo podobně? Děkuji za odpověď.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Aplikace je webové rozhraní TČ Mach a "tahají"/čtou si přes ModBus data ze střídače. Zároveň budu doma implementovat software třetí strany, který je schopen řídit energetický management celé domácnosti.

  • @carmirrorlinkauto5034

    @carmirrorlinkauto5034

    Жыл бұрын

    @@ElectroDad přesně to je i do budoucna mojí snahou. Mám už pořízené RIP4, nahraný Home assistant a celou domácnost chci propojit skrz detektory a silové prvky ZigBee. Jen integrace Acondu ( na rozdíl od Solaxu) do HA nebude asi tak jednoduchá, jak jsem na začátku doufal. 🙂

  • @beny68eos

    @beny68eos

    Жыл бұрын

    Jako vždy super video. Mám objednáno PZP Dynamic, Modbus TCP implementace, jen webovky nemaj. Budu muset něco postavit. Ale nepustí mě do zápisu, takže jen holá vizualizace. Souhlasím se začátkem, nejlepší teplo je to co nespotřebujeme. ale ne vždy se dá dobře a ekonomicky zateplit. Viz. dům Tesláčka. My jsme šli aspoň do částěčného zateplení, střecha, podkroví, okna. Bohužel obálka by musela být nekontaktním (provzdušněným) systémem a to je děsná raketa. Stejně jako podlahovka, patro má letmé stropy, tedy trámy s záklopem. Každý dům je holt individuálka. A jsou třeba dělat i velké kompromisy.

  • @martinmodr3160

    @martinmodr3160

    Жыл бұрын

    @@carmirrorlinkauto5034 I pro mne je to do budoucna snahou Rapsberry Pi 4 + Home Assistant studuju až několik týdnů, ale nezdá se mi to moc uživatelsky přívětivé (spíš programování nebo aspoň kódování), zatím nacházím jenom anglicky mluvená videa a jsem z toho jelen. Cenovka tohoto řešení se mi zdá přijatelná. Mám Victrony, tak by to mělo jít propojit. Koukal jsem i na CZ diskuzní fóra, ale zatím nic. Kdybyste měl nějaké podrobnosti nebo odkazy, budu rád :)

  • @pavelsiroky5359
    @pavelsiroky5359 Жыл бұрын

    Dobrý večer. Mám na střeše panely na solární ohřev vody. Teď nově i tepelné čerpadlo. Fotovoltaické panely chci také. Jen se obávám vybrat dodavatele. Všechny firmy s cizokrajnými názvy. Dnes existují a zítra nebudou. Spálím měsíčně cca 15-16 tisíc za benzín. Elektrické auto chci také. Ale vše popořadě.

  • @palusisko
    @palusisko Жыл бұрын

    Pěkné info, podle mě Vám chybí krb s výměníkem. Nemusíte topit pořád, ale ve velmi chladných dnech byste snížil spotřebu a zvýšil komfort. Bohužel dřevo, zejména to zpracované zdrahlo 🙂

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Krbovou vložku máme od doby kdy jsme dům v roce 2004 kolaudovali a je to moc příjemné si v chladných dnech přitopit dřevem. Dřevo jsme doposud vždy měli "odpadní" ze zahrad a bouraček (starých krovů), apod. Bohužel nemáme nad krbovou vložkou výměník. Přemýšlím výhledově o rekuperaci, která by mohla částečně rozvod tepla po domě řešit, co myslíte?

  • @martinmodr3160

    @martinmodr3160

    Жыл бұрын

    @@ElectroDad Rekuperaci mám třetím rokem, centrální Atrea, zdá se mi to poctivý "kus železa" proti ostatním. Rekuperaci jsem pořídil na řešení vlhkostních problémů (dobře izolovaný dům, obálka neprostupná pro vodní páry, vlhkost v domě byla v zimě trvale nad 60%, k intenzivnímu větrání několikrát denně jsme se nedonutili). Bál jsem se zvýšení nákladů na topení, to se ale vůbec neprojevilo. Také občas přitopíme krbem v obýváku (každý třetí den?). O nějaké míchání vzduchu v rekuperaci jsem teoreticky uvažoval, ale význam to bude mít asi minimální. Rekuperaci využíváme na automat, je nastavené automatické větrání 6 minut v hodině. K tomu nějaká tlačítka v koupelně, WC a v kuchyni. Pro intenzivnější efekt by bylo potřeba zapnout rekuperaci při vytápění krbem na trvalý provoz, ale počítám, že ztráty budou větší než zisky. Také je otázka na samotný fyzikální princip. Teplý vzduch je pod stropem, rekuperace vyfukuje chladnější vzduch pod stropem, dejme tomu, že se to částečně smíchá. Pak už tento průměrně ohřátý vzduch postupuje chodbou do příslušenství, odkud je odsáván vzduch od stropu zpět do výměníku rekuperace. Takže distribuci tepla nevím, nepozoruji rozdíl. Podstatný rozdíl je v tom, že je v domě stále pěkně vyvětráno, v zimě se podstatně snížila relativní vlhkost v domě a do domu se dostává vzduch přes filtry, ne otevřenými okny. V době výstavby jsem byl k rekuperaci skeptický, donutily mě k tomu vlhkostní problémy. Měl jsme to udělat už při stavbě....

  • @davidkvasnicka3275
    @davidkvasnicka3275 Жыл бұрын

    Jak je možné že pod panely není nehořlavý povrch když fotovoltaické pole je bráno jako samostatný požární úsek při poruše panelů vám to zapálí střechu nebo snad gumová střecha má požární odolnost?

  • @TV.AUTOPORADNA
    @TV.AUTOPORADNA Жыл бұрын

    Mam tepelne cerpadlo v novostavbe znacky Samsung o prikonu 1kW a celkoveho vykonu 5kW. Ted v zime mam zhruba za den s teplou vodou TUV 45C vcetne topeni ( do podlahy 31C) prostor na 24C spotrebu 11kW den. Jako pri dnesni drahote to je hruza, ale co jsem topil elektokotlem, to byl teprv masakr.

  • @Pupuzor

    @Pupuzor

    Жыл бұрын

    Topení na 24C mi přijde na dnešní dobu jako provokace 🙂

  • @petrjanal2

    @petrjanal2

    Жыл бұрын

    Zkuste topit třeba na 22C. Pořád je to solidní tepelný komfort a spotřeba Vám určitě klesne. Nevím jak to máte, ale já preferuji neustále topit na nižší teplotu do radiátorů, kdy se dům stále temperuje a tím, jak jsou radiátory vlažné, tak máte pocit většího tepelného pohodlí, i když máte méně stupňů, než topit nárazově.

  • @petrjanal2

    @petrjanal2

    Жыл бұрын

    @@Pupuzor Ano může to tak vypadat :) ale já mám třeba sestru v Rakousku, mají doslova studený odchov, je tam věčně třeba 19C, ale vedle švagrovi rodiče, topí na 26C. Jsou oba již přes 80 let a je jim stále zima. Takže bych při topení určitě rozlišoval i věk.

  • @mkt499

    @mkt499

    Жыл бұрын

    @@petrjanal2 asi to ma na 24 koli tomu tepelku a fotovoltike, aby pokial svieti slapalo, a v noci tepelko nezapina, ide iba na akumulaciu domu.. hadam:)

  • @petrjanal2

    @petrjanal2

    Жыл бұрын

    @@mkt499 Ano, tomu rozumím, ale nejsem si jistý, jestli to nakonec nevede k vyšší spotřebě. Z vlastní zkušenosti je lepší, temperovat na nižší teplotu, než nárazově topit chlad/horko. Ale každý má jiné preference a jinou zkušenost

  • @lubosbejcek304
    @lubosbejcek304 Жыл бұрын

    Nechápu spotřebu měniče bez příkonu z panelů....ta hodnota, co je vidět na videu znamená příkonovou režii měniče nebo aktuální spotřebu domácnosti, která jde z baterek?

  • @petrsynek574
    @petrsynek574 Жыл бұрын

    Pěkné video. Proč vlastně máte zde topné patrony pro přímý ohřev? Jen jako zálohu při poruše TČ? Ohřívat vodu přes TČ by mělo být krom největších mrazů vždy výhodnější než přímý ohřev.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Domnívám se, že topné patrony jsou s tepelnými čerpadly montovány jako dohřev ve velkých mrazech, plus slouží jako záložní zdroj tepla v případě poruchy TČ.

  • @michaladamek6055
    @michaladamek6055 Жыл бұрын

    Jaké je prosím porovnání ekonomiky nahřívání TUV levnými el. patronami (výkon/příkon 1:1) a tím, že prodávátel el. energii na spotovém trhu (každou hodinu je různá cena výkupu) a TUV ohříváte TČ (velmi drahá technika s omezenou životností) s lepším koeeficientem účinnosti (výkon/příkon cca 4-6:1). Zaplatí se zkrácená doba životnosti TČ těmi výkupy, když v létě bude výkup levnější, protože FVE v celé EU budou dodávat jako šílené???? Osobně bych raději pálil v el. patronách přebytek toho co nespotřebuji než ničil kompresor TČ. Patronu vyměním i sám a za pár kaček, ale TČ to je jiná píseň. Bohužel si na to nedokáži odpovědět a spočítané to nemám. Děkuji.

  • @obajer

    @obajer

    Жыл бұрын

    Přesně nad tímto jsem již delší dobu také uvažoval. Odpověď nemám, ale aspoň jsem formuloval jednoduchou otázku, na kterou by třeba mohl odpovědět některý výrobce TČ: O kolik se zkrátí životnost TČ, pokud nebude používáno jen v sezóně, ale celoročně, za účelem přípravy TUV? Z hlediska motohodin ten roční nárůst jistě nebude velký, TUV se nahřeje za chvilku. Určitě ale přibudou zbytečné starty.

  • @TomH519

    @TomH519

    Жыл бұрын

    Při ohřevu TUV na bezpečnou teplotu z pohledu mikroorganismů, tedy na nějakých 55°C, tepelná čerpadla v žádném případě nedosahují průměrného COP 4-6, ale tak poloviční, tedy 2-3.

  • @michaladamek6055

    @michaladamek6055

    Жыл бұрын

    @@TomH519 Nesouhlasím. Na bezpečnou teplotu stačí jednou za čas ohřát, a čím větší je průtoč bojleru, tím menší frekvence, resp. stačí 1x týdně. Ideální teplota na TUV je 45 stupňů, navíc účinnost je závislá na venkovní teplotě a na teplotě vody v bojleru. Takže v létě, kdy je i 30 ve stínu bude COP větší než 4, ale v zimě se to bude blížit i k 1,3 - 1,5.

  • @carmirrorlinkauto5034
    @carmirrorlinkauto5034 Жыл бұрын

    A co takhle doplnit FVE systém ještě malou větrnou elektrárnou? Kapacita vašich baterií je dostatečná a v zimě navíc rozhodně víc fouká, než svítí. Navíc, fouká i v noci 🙂

  • @TomH519

    @TomH519

    Жыл бұрын

    Doporučuji navštívit interaktivní mapu od Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a tam si spočítat, že malá větrná elektrárna je pro 99% majitelů domů ekonomický nesmysl, protože bydlí na místě, kde málo fouká.

  • @janpapcun6458
    @janpapcun6458 Жыл бұрын

    Moja otázka koľko vás stalo toto riešenie aká je návratnosť investície a ešte má to význam pri novostavbách alebo aj pri starých 90 rokov ďakujem za odpoveď

  • @usczechfarmer1947

    @usczechfarmer1947

    Жыл бұрын

    záleží na spotřebě domu ! TČ je vhodné u nízkoenergetických domů , v kameném nezatepleném domě kde máte vyskoký teplotní spád to fungovat nebude , logicky ...

  • @janmrzilek2026
    @janmrzilek2026 Жыл бұрын

    Dotaz: Odběr elektrické energie podle spotových cen se c systému řídí automaticky?

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    zatím přikupujeme elektřinu do baterie v době empiricky nejnižších denních spotových cen po 3 hod ráno, tj. v pevný čas, ale už se na automatizaci pracuje

  • @janmrzilek2026

    @janmrzilek2026

    Жыл бұрын

    @@ElectroDad Děkuji za objasnění, bylo by možné získat k tomu nějaké bližší informace. Chtěli bychom udělat něco podobného na střídači Solax včetně predikce počasí a odběrové křivky spotřeby domu.

  • @vaclavcerha1999
    @vaclavcerha1999 Жыл бұрын

    Jaký střídač tedy máte vzhledem k třífázovému čerpadlu? Jestli tedy rozumím dobře, měl jste jako první FVE se symetrickým střídačem.

  • @michalklima6426

    @michalklima6426

    Жыл бұрын

    Nechci odpovídat za Honzu, ale nemá náhodou asymetrický střídač? Solax X3 Hybrid 10.0T ?

  • @vaclavcerha1999

    @vaclavcerha1999

    Жыл бұрын

    @@michalklima6426 Asymetrický by tedy ale měl umět rozdělovat zatížení rovnoměrně do všech fázi i kdyby to čerpadlo bylo jednofázové. Takže by potom nebylo nutné lpět na třífázovém?

  • @jichaj

    @jichaj

    Жыл бұрын

    @@vaclavcerha1999 mozna z nostalgie? :) v dnesni dobe (nizke tepelne ztraty staveb) bohate staci i jednofazova TC

  • @michalklima6426

    @michalklima6426

    Жыл бұрын

    @@vaclavcerha1999asymetrický střídat nerozděluje zatížení na fázích, pouze distribuuje dodávky z FVE nebo z baterie nerovnoměrně (asymetricky) do jednotlivých fází až do 3,3 kW na 1 fázi. Teď pokud připojíte 1F TČ o výkonu třeba až 3 kW na jednu fázi, pak vám asi elektrikář doporučí nechat tuto fázi vyhraněnou pouze pro to čerpadlo.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    máme asymetrický střídač, který sice zvládá až 3,3 kW na jedné fázi, ale pokud chcete zabránit přikupování elektřiny, protože na jedné fázi můžete lehce střídač spotřebou v domě nárazově přetěžovat, tak je určitě lepší mít velké spotřebiče typu TČ a nabíjení elektromobilů třífázové

  • @PetrSoukup-posts
    @PetrSoukup-posts Жыл бұрын

    Ohřev vody na cca 45 stupňů, nemůžete tam být problém s bakteriemi v takové vodě? Např. Legionella? Díky.

  • @baloo654321

    @baloo654321

    Жыл бұрын

    Jednou tydne ohrejete navic. TC ma na to program, teda alespon to moje. Pres leto ohrivam vodu pretoky z FVE a to mame teplotu TUV skoro kazdy den 60 az 70 stupnu.

  • @michalklima6426

    @michalklima6426

    Жыл бұрын

    Legionella má skvělé podmínky ve vlažné, stojící vodě 20-45°C. Podstatné je to “ve stojící”. Tedy pokud se jedna o průtokový nevidím důvod k “pálení” legionelly, každý měsíc natož každý týden. Vybral bych si teplý den uprostřed zimy a vypálil to 1-2x max. za zimu. Tedy i bojler na TUV bych volil takový, aby se v něm voda kompletně vytočila během dne.

  • @jakubhepnar5210
    @jakubhepnar5210 Жыл бұрын

    Dobrý den , mohl bych se zeptat ? Sleduji všechna Vaše videa. A vím , že jste měl GoodWe a h2 baterie na FVE a nyní na videu s TČ jsem si všiml měnič solax. Vy jste měnil střídač a baterie ? Nebo jen střídač za 15kW ? Ono by to s těmi H2 pylontechama mělo komunikovat. Jen se musí snížit proud z 30 na 18A mám tuto informaci z GBC solina , ale je to teoreticky. Proto mě zajímá praxe. Instalují solax a mám oprávněni na FVE. Vidím v tom obrovskou budoucnost !

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    Jakube, to bude nedorozumění, vždy jsme měli solax střídač, viz má 4 roky staré video: kzread.info/dash/bejne/qJ-F2qxmo6WXfJM.html

  • @jakubhepnar5210

    @jakubhepnar5210

    Жыл бұрын

    Tak to se omlouvám a s někým jsem to popletl. Opravdu jsem žil v domění , že jste měl 10k GoodWe ET a H2 baterie.

  • @martinpaulovic1110
    @martinpaulovic1110 Жыл бұрын

    Ja mam vivax klimu a kurim druhu sezonu. Spotreba jesen cca 5kwh zima max 10kwh...chladenie max 1-2kwh denne. Cena s montazou 750€. Voci plynu uspora. Premyslal som na FV vychadza mi to na 12kwp panelov , 15kwh bateria lifepo4 a menic 5kw. Vsetko spojpomocne naklady sa viem dostat do 10 000€ mozno aj menej. Sice pri mesacnej spotrebe do 50€ je navratnost daleko ale zase budem uplne sebestacny. Mam aj 5 mrazakov ktore mozem zalohovat cely rok.Vitrualna bateria, dotacie alebo pripojenie s DS sa neoplati ,vela papierovaciek a firmy co to montuju zoberu neskutocne peniaze. Jedine ostrov zalohovany zo siete je jak tak rentabilny. Ps. Idu menit zakon na slovensku a ma byt dovolena vacsia FV z 10kwp tusim az na 50kwp prave kvoli kúrenie TČ a nabijaniu auta. To by uz mohlo stacit , dat panely na dom,garaz,terasu a este aj na plot okolo suseda :) nedavno som kupoval z bazaru 220wp za 50€ kus videl som aj 30€ ak sa berie cela paleta

  • @martintacner2763
    @martintacner2763 Жыл бұрын

    Zaujalo mě to zapínání podlahového topení. Zrovna řešíme, jak to udělat. Mě by se líbilo, kdyby šlo topit například jen v horním patře když mám dole krbovky. A jak se to ovládá přes telefon ? Můžete mi příštím něco doporučit ? Děkuji. ❤

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    bud máš solo čerpadlo, což na podlahovku rozhodně máš, nejde mít jedno na radiátory i podlahovku kvuli třícestnému ventilu, tak bud nastavíš minimální teplotu do podlahy, nebo vypneš čerpadlo. pokud ani jedno nemužeš, tak elektricky ovládaný ventil na okruh podlahového topení.

  • @michalrejchrt9467

    @michalrejchrt9467

    Жыл бұрын

    Jde koupit sada servopohonů,termastatů a jednotky od Jablotronu.Dělá to určitě více firem.Dají se sehnat i bezdrátové systémy na dodatečnou montáž.

  • @vaclavcerha1999

    @vaclavcerha1999

    Жыл бұрын

    @@amperak tak určitě udělat na jeden topný okruh to udělat jde. Podlahovka se potom ovládá termostatickym ventilem stejně jako radiator

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    @@vaclavcerha1999 to dělaj prasata, ne topenáři.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    já jsem podlahové topení kdysi jednou jakš takš vyladil (topíme výhradně podlahovkou) a jak máme 5 členů domácnosti, tak vytápíme všechny obývané místnosti rovnoměrně. Přes telefon / PC pouze topení zapínáme, vypínáme, resp. nastavujeme teplotu

  • @okounlukas
    @okounlukas Жыл бұрын

    Takže elektrokotel máte vypnutý, patronu také nepoužíváte, takže jak řešíte prosím legionellu?

  • @Davidusj

    @Davidusj

    Жыл бұрын

    Většina dobrých TČ dokáže dodávat klidně 65°C nebo 70°C i bez patrony.

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    proč myslíš, že to je prutokový ohřívač? protože legionela se drží ve stojaté vodě. typicky když vypneš na chatě boiler a jedeš pryč na dva týdny.

  • @okounlukas

    @okounlukas

    Жыл бұрын

    @@Davidusj To dokáže každé čerpadlo ale je otázka jak je to efektivní vůči kompresoru, fyzika se moc ohnout nedá...

  • @Davidusj

    @Davidusj

    Жыл бұрын

    @@okounlukas No některé šmejdy co jsem tak slyšel prý mají problém dostat vysokou teplotu na výstup. No tak i tak je to lepší než zapínat patronu i za cenu menší efektivity

  • @okounlukas

    @okounlukas

    Жыл бұрын

    @@Davidusj No ono to není zas tak jednoduché, ona efektivita čerpadla při takové teplotě může být klidně blízká COP 1 a potom proděláváte protože za elektřinu nic neušetříte a zbytečně přemáháte kompresor....

  • @pavelblaha5243
    @pavelblaha5243 Жыл бұрын

    Jaký smysl má domovní zapojení na tři fáze, když primárním zdrojem energie je FVE? Jediná výhoda je při připojení na distribuční 3 fázovou síť, kde pak stačí hl. jistič na nížší proud, jinak jsou 3 fáze v domě jen komplikací, kdy je třeba sledovat rozložení zátěže mezi fáze, které ale nikdy nebude ideální.

  • @Davidusj

    @Davidusj

    Жыл бұрын

    Motory, hlavně ty větší jen tak nedáš na 1 fázi.

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    střídač dá na fázi 3,3kW, je rozdíl tedy, jestli je požadavek na jednofázové 3kW, kdy je střídač na jedné fázi skoro plně vytížen, nebo když na třech fázích odebírá 1kW a je vytížen na 30%.

  • @pavelblaha5243

    @pavelblaha5243

    Жыл бұрын

    @@amperak ok, pak mi došlo, že pan Staněk prodává přebytky do sítě, tedy musel se podřídit požadavkům distributora na třífázovou FVE, pak tedy dává smysl ten třífázový rozvod.

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    @@pavelblaha5243 samozřejmě, mít ostrovní FVE je při možnosti spotu nerentabilní

  • @vondrass

    @vondrass

    Жыл бұрын

    To je stejná otázka, jako byste se zeptal proč mít 230V, když by stačilo , jako dříve, 120V. Pokud chcete mít elektrický sporák, tak jednofázový potřebný proud bude až 35A a vodiče 6 mm2. Pokud budete potřebovat nabíjet auto výkonem 11kW, tak 3f 16A, a jednofázové 48A. Na třífázovém rozvodu není vůbec nic složitého a je velmi praktický.

  • @alesmachal2038
    @alesmachal2038 Жыл бұрын

    Věcně super, ale ten pokus o neverbální komunikaci strašný!!! Jste byl na školení co? Gesta pro podlahové topení a výměník v bojleru fakt ne! Na to se nedá koukat... V jiných dílech jste přirozenější, tedy uvěřitelnější. Po obsahové stránce ale díky za informace. Perfektní.

  • @Sllim256
    @Sllim256 Жыл бұрын

    Mohu se zeptat jakou máte někdo zkušenost případně informace... Skoro všude jsou informace o novostavbách a o podlahovém vytápění, to mi ale moc neřekne :( Já mám starší dvou-domeček, kde jsou ještě staré litinové radiátory. Celkový objem vody je nějakých 350-400litrů v topení + jeden bojler 150l, který se vyhřívá z kotle (druhý bojler se vyhřívá elektřinou a je daleko od kotle). V současné době topíme kotlem na tuhá paliva. Domeček je zateplený. Na takové téma by se mi líbilo video či informace, ne všichni máme novostavby :( Jak moc je to pro TČ vhodné/nevhodné?

  • @2Aurelko22

    @2Aurelko22

    Жыл бұрын

    Nazdar mám tvoj prípad. Starý dom 200m² poschodový +100m² pivnica nové radiátory Korado nezatepleny iba na poschodí 18cm vata v sadrokartonovom strope. Od 2019 tepelné čerpadlo vzduch-voda 12kw. Do radiátorov som púšťal 35-45 to nastavila firma ekvitermiku chcel som ísť nižšie aby to bolo efektívnejšie ale radiátory nestačili. Vymenil som 2 radiátory na prízemí z dvojitých na trojité všetko pasuje aj haky na stene aj armatúry na rúry a pridal som ďalšie 3 radiátory do pivnice (pivnica má nové okná dvere aby neboli úniky tepla) teraz mám vodu v radiátoroch 34 v pivnici teplota v miestnosti 23 na prízemí 23.3 a na poschodí kde spíme 22.2 tam zostali dvojité radiátory. COP sa zvýšilo z 3.8 (november 2021) na 4.5 (november 2022) pritom som vyrobil tento rok viac tepla ako roky predtým. Keď som nemal v pivnici radiátory tak už od novembra som musel prikurovat v krbe inak som s tou teplotou 42 v radiátoroch nevedel vykurit na viac ako 21. Moje poznatky za 3 roky sú nasledujúce a odporúčam to každému nezáleží či máš tenulinke trubky a malo či veľa vody v systéme dôležité sú čo najväčšie radiátory (aby mali čo najväčšiu plochu na odovzdávanie tepla) 🙂 a z radiátormi v pivnici sa dostavil efekt bytovky kedy je teplo všade v dome lebo kúria pod nami 😁😁 a ešte aby som nezabudol pred tepelkom tu bol starý plynový kotol len výmena za tepelko sa znížili náklady o 50% a teraz každým rokom sa znižuje spotreba lebo to optimalizujem s plynovým kotlom sa to nedá. Fotovoltaiku nemám ale idem na to teraz po zime 🙂

  • @pilotko5899

    @pilotko5899

    Жыл бұрын

    @@2Aurelko22 dik za preciznost, len mi tu chyba tvoja spotreba. Teda kolko kwh za 24h ide do TČ, ak neprikurujes krbom?

  • @2Aurelko22

    @2Aurelko22

    Жыл бұрын

    26-30kwh ak si neprikurim v krbe ročná spotreba bola okolo 5000kwh za kúrenie a 500kwh za tuv za rok teraz po úpravách očakávam okolo 4000-4300 kwh na kúrení

  • @pilotko5899

    @pilotko5899

    Жыл бұрын

    @@2Aurelko22 hmm..popravde za 300m2 vykureneho priestoru je to takmer zadarmo. Pri velkosti domu sa da predpokladat velka strecha+ak nieje extra clenita a navyse spravne orientovana na juh, tak 10kwp FVE, by ti rocne vygenerovala 12-15MWh, z coho by si mohol takmer 40% predat(i ked lacno), resp.nabijat ev sebe aj susedom. Investicia podla vyberu technologie (znacky) a zlozitosti by ta stala niekde medzi 11-15k eur. Teda navratnost podla aktualnych cien niekde medzi 5-10rokmi.

  • @2Aurelko22

    @2Aurelko22

    Жыл бұрын

    Na strechy čo tu mám viem dať okolo 30kwp 😁 každopádne určite niesom na to fixovaný ale je fajn vedieť kde mám strešné maximum 🙂 začnem na 11.5kwp ostrov a uvidím kam sa bude uberať spotreba lebo pribudne bazén čo je v lete pohoda ale elektroauto bude cítiť na grafoch a zateplenie domu 20cm bude tiež dosť cítiť 🙂 ešte uvažujem po zateplení o kúpi ešte jedného 3kw tepelka lebo teraz je tepelná strata domu 5kw tak po zateplení to bude rapídne menej 🙂 stavajuce tepelko 12kw by som nechal na TÚV a v prípade väčších mrazov na prevzatie kontroly mám tu aj inteligentný systém takže si to viem naprogramovať aby si to riešilo samé bez môjho vedomia 🙂

  • Жыл бұрын

    Jak máte zpracovanou dokumentaci ke všemu tomu? Co když se Vám něco stane a bude to muset ovládat jiný člen domácnosti? Samozřejmě nechci nic přivolávat.

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    funguje to zcela samo. má to parádní rozhraní v češtině přístupné určitě i vzdáleně. Ideální pro členy domácnosti, co nerozumí ani pojmu komínová klapka u kotle...

  • Жыл бұрын

    @@amperak Jasně, ale kde jsou ty informace typu: Jaké interface a odkud je přístupné a na jaké adrese? Kde běží ten server? Co plány údržby ke všemu. To, že nebyly zapnuté patrony v létě si autor pamatuje, ale má někde zapsáno jak je zapnout/vypnout? Plánuji tohle také a budu psát nějaký "deníček". Zajímá mě jak se to v praxi řeší. Problém to bude stále větší s tím, jak jsou systémy komplexní a "unikátní".

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    ​@ to je komplet dodané výrobcem toho tepelka. muže si to určitě nastavit i lokálně i na displeji.

  • Жыл бұрын

    @@amperak Tepelko je jedna část. Co FVE a bateriové úložiště?

  • @amperak

    @amperak

    Жыл бұрын

    @ však to je propojené. jako co s tím má kdo dělat? nic. funguje to samo o sobě přeci

  • @RomanTkac
    @RomanTkac Жыл бұрын

    Keď odrátate elektromobil akú máte celkovú ročnú spotrebu ? Ja mám 3000 kWh za celý rok a to vôbec nešetríme kWh na ničom.

  • @MrOndriso

    @MrOndriso

    Жыл бұрын

    Bez kurenia?

  • @RomanTkac

    @RomanTkac

    Жыл бұрын

    @@MrOndriso všetko 105m2 dom - tepelné čerpadlo - nemáme plyn všetko iba elektrika

  • @MrOndriso

    @MrOndriso

    Жыл бұрын

    @@RomanTkac to sa mi fakt nechce verit... :) ja mam 80m² a mne to vychadza na 2500kwh, plus 3-4 kubiky makkeho dreva co mi zostalo zo stareho krovu... 🤔

  • @paprsek60
    @paprsek60 Жыл бұрын

    Co nebezpečná bakterie legionella, která potřebuje mít v okruhu vody teplotu 50 st.C. Nechte si udělat laboratorní rozbor, tuším, že to dělá státní zdravotní ústav. Abyste nebyli překvapeni.

  • @martinpaulovic1110

    @martinpaulovic1110

    Жыл бұрын

    Uz nove bojlery maju ze raz za nrjaky cas to nahreju na max teplotu prave kvoli dezinfekcii. Bezne mam 50°C vodu 50l zasobnik je rozdeleny na 2, ak je mala spotreba nahrieva iba jeden, ak zisti ze sa mina zapne aj druhy. Neskutocna uspora a pre 2 ludi staci. Za 10-15 min je nahriaty naplno. Znacka Ariston

  • @janmrzilek2026

    @janmrzilek2026

    Жыл бұрын

    U uváděného typu kombinované nádrže se TUV ohřívá průtokovým způsobem. Ve výměníku je jenom menší množství vody a krátkou dobu, takže rozvoj legionelly nehrozí.

  • @boxxbiker
    @boxxbiker Жыл бұрын

    Mimika příšerná, projev také.

  • @ElectroDad

    @ElectroDad

    Жыл бұрын

    máte jakýkoli relevantní komentář?

  • @lenkablahova430

    @lenkablahova430

    Жыл бұрын

    Zkuste si představit sám sebe před kamerou, kdy Vás budou sledovat tisíce lidí. Mě zajímá technická stránka věci, nějaká mimika je mi u dospělého člověka ukradená !

  • @jansuchanek4804

    @jansuchanek4804

    Жыл бұрын

    Ve vasem pripade by bylo lepsi mlcet, nez se projevovat 😀

  • @jirikosek6383

    @jirikosek6383

    Жыл бұрын

    Natocte něco podobného a dejte odkaz. Můžeme porovnávat.

  • @EloTime22

    @EloTime22

    Жыл бұрын

    Hloupý názor od hloupého člověka, co jste dokázal vy ?

  • @martinmodr3160
    @martinmodr3160 Жыл бұрын

    NOVINKA BEZDODAVATELE.CZ: Od 1.1.2023 příplatek 300,- Kč/MWh + DPH za odebranou elektřinu a stejný poplatek za prodanou elektřinu. Možné alternativy: Bidli (+390,- Kč/MWh, výkup -40 %). Sysel energie, taky měli v červnu na výkupu asi -30 %, tak jsem dále neřešil. Entri - v červnu chtěli jenom dodávat, tak jsem dále neřešil. ---------- Zdá se, že BD je stále nejlepší nabídka...

  • @milankrpec7808

    @milankrpec7808

    Жыл бұрын

    Taky jsem od BD dostal tenhle liebesbrief, ale když jsem si prošel jaký mám další možnosti, tak s vámi souhlasím, že i tak to pro mě bude u nich nejpřijatelnější řešení.