Urodziny fundacji rodzinnej

Rok temu Polska przystąpiła do grona krajów, które oferują przedsiębiorcom możliwość tworzenia fundacji rodzinnych. Ta forma prawna miała na celu nie tylko ochronę majątku, ale również zapewnienie bezpieczeństwa podatkowego fundatorów i beneficjentów. Czy oczekiwania zostały spełnione? Czy zainteresowanie fundacjami rodzinnymi pokazuje, że rynek poważnie potraktował nową instytucję prawną?
Jakie tematy poruszyliśmy podczas webinaru?
1. Spojrzenie na rynek fundacji rodzinnych - perspektywa liderów doradztwa rodzinnego jakimi są Mariański Group i Instytut Księgowości i Doradztwa Podatkowego.
2. Podejście firm rodzinnych i doradców - analiza przypadków, jak przedsiębiorcy wykorzystują fundacje rodzinne do ochrony majątku i planowania sukcesji.
3. Interpretacje i orzeczenia - przegląd najważniejszych interpretacji podatkowych i orzeczeń dotyczących fundacji rodzinnych, których zrozumienie wpływa na codzienną pracę z fundacjami.
4. Proces rejestracji - podzielimy się praktycznymi doświadczeniami z procesu rejestracji fundacji - na etapie tworzenia statutu fundacji i doświadczeń z sądem rejestrowym, co funkcjonuje dobrze, a co jest wyzwaniem.
Podczas webinaru zorganizowanego wspólnie z Instytutem Księgowości i Doradztwa Podatkowego / @dorotaiadammarianscy podsumujemy rok obowiązywania ustawy, omówimy nasze doświadczenia i nakreślimy perspektywy.
Webinar poprowadzili
prof. Adam Mariański
Główny ekspert Senatu RP ds. ustawy o fundacjach rodzinnych, współtwórca ostatecznej wersji ustawy. Najlepszy w Polsce doradca podatkowy w dziedzinie podatku dochodowego według 13. ,14. oraz 17. edycji rankingu „Rzeczpospolitej”. Jeden z 10 najlepszych doradców klientów prywatnych w Polsce według rankingu „Chambers and Partners”. Dyrektor Centrum Myśli Podatkowej UŁa. Przewodniczący Komisji Podatkowej Business Centre Club. Ekspert Business Centre Club ds. sukcesji biznesu i restrukturyzacji.
mec. Monika Błońska
Radca prawny, zajmuje się bieżącą obsługą przedsiębiorców i wspieranie ich w kontaktach z kontrahentami. Posiada bogate doświadczenie w kompleksowej obsłudze podmiotów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Doradza w zakresie wyboru najkorzystniejszej formy prawnej prowadzonej działalności. Specjalizuje się również w szeroko pojętej windykacji poprzez dochodzenie roszczeń finansowych. Partner Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa Sp.k.
mec. Anita Pardej
Radca prawny, odpowiada za przeprowadzanie restrukturyzacji przedsiębiorstw prowadzonych w formie jednoosobowych działalności gospodarczych oraz spółek w kontekście sukcesji i reorganizacji majątku. Zajmuje się procesami połączeń, przekształceń oraz podziałów przedsiębiorstw, z uwzględnieniem ich skutków podatkowych. Menedżer ds. Firm Rodzinnych w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa Sp.k.
Zapraszamy do skorzystania z kursu „Jak prowadzić fundację rodzinną - podatki, rachunkowość, dokumenty” obejmującego tematykę podatkową i księgową fundacji rodzinnej oraz zawierający wzory planu kont i polityki rachunkowości fundacji rodzinnej platforma.ikidp.pl/courses/ja...
#fundacjarodzinna #fiskus #finanse #podatki #księgowość #inwestycje #biznes #firma #firmarodzinna

Пікірлер: 4

  • @marianskigroup9406
    @marianskigroup940623 күн бұрын

    Zapraszamy do skorzystania z kursu „Jak prowadzić fundację rodzinną - podatki, rachunkowość, dokumenty” obejmującego tematykę podatkową i księgową fundacji rodzinnej oraz zawierający wzory planu kont i polityki rachunkowości fundacji rodzinnej platforma.ikidp.pl/courses/jak-prowadzic-fundacje-rodzinna-podatki-rachunkowosc-dokumenty

  • @andrzejociepa
    @andrzejociepa13 күн бұрын

    Fundacja rodzinna może nabywać jednostki funduszy inwestycyjnych FIO, SFIO lub certyfikaty inwestycyjne funduszy FIZ Portfelowy. Fundusze te umożliwiają nabywcom, którzy nabywają jednostki tych funduszy za kwoty przewyższające progi określone w statucie uzyskanie przychodów z tytułu zwrotu części opłaty za zarządzanie. Czy taki przychód otrzymany przez fundację mieści się w kategorii przychodu zwolnionego z opodatkowania?

  • @andrzejociepa
    @andrzejociepa13 күн бұрын

    Czy ustalenie zasady najmu nieruchomości stanowiących własność fundacji na rzecz beneficjentów w ten sposób, że stawka czynszu ustalana jest w sposób rynkowy (np. przez rzeczoznawcę majątkowego, a w statucie ustalamy zasady bonifikaty dla beneficjentów z zerowej i pierwszej grupy podatkowej jest dozwolone. Czy kwota bonifikaty będzie uznawana jako dodatkowe świadczenie dla beneficjentów?

  • @andrzejociepa
    @andrzejociepa13 күн бұрын

    Czy fundacja rodzinna może kupować na swój rachunek detaliczne obligacje skarbowe, jako fundacja wpisana do rejestru sądowego (zgodnie z listem emisyjnym tych obligacji)?

Келесі