Učitel Pražák: Školství je frustrující. Největší plus? Dává i velkou svobodu

Ойын-сауық

Daniel Pražák učí na pražské základní škole dějepis a přírodopis. Jako „učitelský influencer“ na platformě X, kde jej sleduje přes 23 tisíc lidí, popisuje realitu českého školství zevnitř a povzbuzuje mladé pedagogy. Přesto v posledních týdnech pociťuje silnou frustraci.
Pusťte si celý rozhovor! A sledujte nás i na webu CC cc.cz/, kde pro vás každý pokrýváme témata, která hýbou Českem a světem.
00:00:50 Frustrace učitelů z řízení českého vzdělávání
00:12:27 Proč jsou učitelé alergičtí na debatu o platech
00:22:43 Pozitivní změny: Svoboda a flexibilita ve výuce
00:26:12 Mají děti vědět, kdo to byl Emil Zátopek?
00:27:47 Jak hodnotit kvalitu výuky
00:29:55 Umělá inteligence a rušení bakalářských prací
00:35:00 Vize Daniela Pražáka: Jaké by chtěl školství?
-
Děkujeme Fleysen (fleysen.com), Dechem Studio (dechemstudio.com) a Book Therapy (booktherapy.cz) za vybavení studia.
Sledujte i další podcasty z dílny CzechCrunch, které najdete na cc.cz/podcasty/.

Пікірлер: 12

  • @danylenyx3700
    @danylenyx37006 ай бұрын

    Pan učitel Pražák žije v jiné zemi nebo dimenzi než já. Nebo já žiji jinde. To už je jedno... Ale Proboha! Když by se mě někdo zeptal, proč učitelé nezmění pracoviště, tak jako první bych odpověděl, už jen pouze podle mých kolegyň z více pracovišť, že je to pro to, že se bojí, že to jinde bude horší. A mají na stávajícím pracovišti přece jen pocit jistoty. Špatný pocit, ale pocit jistoty. A když kolegům položím otázku, když je učitelská profese nebaví, jsem znechucení, vyřízení, vyhořelí apod, proč nejdou teda dělat něco jiného, tak odpoví, že nejdou, protože nic jiného neumí. To je realita, panečku! Ne tady ty vznostné a vzletné kindy, že kvůli studentům. To je tak nevěrohodné a neautentické. Ale ne, že by nebylo vyloženě pravda i to, co pan Pražák říká. Ale ty odpovědi jsou jako od svazáka a nikoliv od člověka, který žije v této nebo alespoň v mé realitě. Taky jsem stále pořád nadšenec. Ale abych odpověděl kvůli žákům. Žáci jsou všude stejní. Navíc přijdou a za pár let odejdou. Tedy průběžně přicházejí a odcházejí. Není kam jít. Všude to stojí za nic, protože je zde vláda neodvolatelných ředitelů, kteří jsou páteřní součástí systému, který je založen na principu kamaráčoftů, povrchního výběru pracovníků na základě sympatií, protekce nebo toho, aby budoucí kolega nebo podřízený neohrožoval pozici vedoucích pracovníků nebo nehrozilo, že bude narušovat svoji aktivitou a výkonností poklidný dobrý pracovní průměr kolegů - namísto spravedlivého ocenění kvalitních lidí. A dokud takto budou tito ředitelé nikým nebo špatně kontrolovaní a neodvolatelní a jejich protekční noshledi na školách nesestřelitelní, tak všichni nadšení a kvalitní učitelé budou ze školství odcházet.

  • @lenkazimmerova8491

    @lenkazimmerova8491

    5 ай бұрын

    A jak byste to řešil? Osobní problémy vam vlada ani nikdo jiny nevyřeší. Tak to bylo vzdycky, že se učitele navzájem meli nemeli radi a zaci to vedeli moc dobře. Zvláštní, že se zrovna učitele nedokazou domluvit.

  • @JiriRydl
    @JiriRydl6 ай бұрын

    S Danielem Pražákem jsem se setkal jen krátce, ale přesto ve mě zanechal silný dojem. Je vidět, že má zájem o svou práci, kterou bere jako poslání a samozřejmě o "své" děti. Kéž by takových bylo víc!

  • @jitkakuncarova1595
    @jitkakuncarova15956 ай бұрын

    Nebylo zmíněno, proto dodávám. Ve školství i ve vzdělávání nebyly a nejsou 15 let vyhodnocována různá opatření a rozhodnutí MŠMT, legislativní změny a jejich dopady na kvalitu vzdělávání.

  • @katerinanovackova1406
    @katerinanovackova14066 ай бұрын

    Díky!

  • @martinagresakova981
    @martinagresakova9815 ай бұрын

    Hlavně by se mělo začínat učit v devět a ne v osm, to by byla nejpřínosnější změna. Aspoň na druhým stupni nebo na střední škole. A míň vyučovacích hodin. Od devíti do jedné, to by stačilo. V časech před devátou a po 13 to už stejně nikomu nemyslí. A v době internetu není potřeba nalít do hlav takový objem učiva, stejně si to pak v dospělosti nikdo nepamatuje. Učila jsem 10 let, říkám to ze zkušenosti.

  • @danylenyx3700
    @danylenyx37006 ай бұрын

    S platy má pan Pražák pravdu. I v tom, že ředitelé musí řešit stále více nepadagogických záležitostí. Což souvidí s tím, že aniž bych chtěl opovrhovat nebo devalvovat práci uklízeček, tak už teď je uklízečka víc (vzácnější) než učitel.

  • @Manzoril
    @Manzoril3 ай бұрын

    Se vším souhlasím až na to že financování by se měli školy snažit tahat z rodičů. Příklad, nechápu proč střední škola nabízí zdarma přípravu na přijímačky nebo maturitu zdarma. Může mít placené například některé volitelné předměty. Proč oběd stojí stejné peníze moje dítě i dítě ze sociálně slabé rodiny atd. Ředitelé musí začít tahat prachy ze zainteresovaných lidí a ne z eráru do kterého daněmi přispívá člověk v důchodu bez dětí kterému do toho je úplně popel.

  • @oldrichvoralek7716
    @oldrichvoralek77165 ай бұрын

    Šlkolství je frustrující. To jako z toho, že jim jako jediným zaměstnancům veřejného sektoru od nástupu Fialy pravidelně rostou platy? Taky bychom to my ostatní zaměstnanci veřejného sektoru to chtěl mít takhle frustrující A ty frustrující 3 měsíce prázdnin za rok.......!

  • @lukasnydl6321

    @lukasnydl6321

    4 ай бұрын

    Tak pojďte taky učit, když se podle Vás máme ve školství skvěle. Co Vám v tom brání?

  • @annasobolova2357

    @annasobolova2357

    4 ай бұрын

    Bože,....Vy nemáte aktuálně ve svém blízkém okolí pracujícího pedagoga....jinak byste nevypotil TOTO🤦.... .

  • @oldrichvoralek7716

    @oldrichvoralek7716

    4 ай бұрын

    @@lukasnydl6321 Mám vzdělání a praxi trochu jiným směrem. Od konce Babiše jsme nedostali ani korunu navíc, učitelům se přidalo každý rok.

Келесі