Terapia depresji lekoopornej - ketamina, psychodeliki, TMS - Piotr Marcinowicz, Zofia Szynal

W leczeniu depresji farmakoterapia często odgrywa ważną rolę. Zdarza się jednak, że pomimo przepisanych przez psychiatrę leków - choroba nie ustępuję. Z depresją lekooporną mamy do czynienia wówczas, gdy po co najmniej dwóch terapiach z zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych, u pacjenta nie następuje poprawa. Skąd się bierze oporność na leki u niektórych osób z depresją? Jakie wówczas stosowane są metody leczenia i czy są one bezpieczne? Jak takie terapie wpływają na osoby z chorobą afektywną dwubiegunową? Czy wspomnianymi metodami można leczyć również inne zaburzenia i choroby z zakresu zdrowia psychicznego? Na te i wiele innych pytań odpowie psychiatra Piotr Marcinowicz, założyciel Centrum Psychiatrii i Psychoterapii KetamineClinic.pl. Rozmowę poprowadzi Zofia Szynal.
lek. Piotr Marcinowicz - jest lekarzem psychiatrą. W 2020 roku, jako pierwszy psychiatra w Polsce, rozpoczął prowadzenie komercyjnej terapii ketaminą dożylną. W 2021 roku założył Centrum Psychiatrii i Psychoterapii ketamineclinic.pl mając na celu stworzenie miejsca oferującego kompleksowe podejście nawet w najtrudniejszych przypadkach z dostępem do najnowocześniejszych metod leczniczych. Ponadto jest wolontariuszem w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia oraz doktorantem i wykładowcą na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
#depresja #lekooporna #terapia

Пікірлер: 14

  • @renatajaniczek5949
    @renatajaniczek5949 Жыл бұрын

    Dziekuje za bardzo inspirujaca rozmowe.Duza dawka wiedzy na tak wazny i interesujacy temat.Pozdrawiam serdecznie

  • @agnieszkagrabara2167
    @agnieszkagrabara2167 Жыл бұрын

    Wspaniałe, że takie stosunkowo nowe metody , które naprawdę często pomagają ! Bardzo ciekawe ! ,🌷😊

  • @agnieszkagrabara2167
    @agnieszkagrabara2167 Жыл бұрын

    Czekamy na dużą dostępność metody leczenia ketaminą ., ,👍

  • @grzegorzmieczykosky2578
    @grzegorzmieczykosky2578 Жыл бұрын

    Mądrego to dobrze posłuchac 💪

  • @departamentedc564
    @departamentedc564 Жыл бұрын

    Myślałem, że zgodnie z tytułem będzie też o psychodelikach i TMS. Ale i tak ciekawie.

  • @Poki_oki88
    @Poki_oki88 Жыл бұрын

    Od roku mam zespół przewlekłego zmęczenia. Nic nie pomaga. Czy taka terapia mogłaby pomóc?

  • @welsthorn4795

    @welsthorn4795

    9 ай бұрын

    Może to być spowodowane niedoborem dopaminy.

  • @annaanulka9913
    @annaanulka9913 Жыл бұрын

    Lekoodporna, albo jeszcze nie wynaleziono odpowiedniego leczenia tej depresji.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Być może wkrótce będzie więcej sposobów na radzenie sobie z lekooporną depresją. Mamy taką nadzieję.

  • @aper37
    @aper37 Жыл бұрын

    Ketamina nie jest droga szanowni Państwo.To stara i tania jak barszcz substancja

  • @oprycha8430

    @oprycha8430

    4 ай бұрын

    Tak samo pomyślałem.Lekarz może wystawić receptę na ketamine +kroplówki i wychądza grosze zamiast 12tys.Do tego tylko jakaś znajoma pielęgniarka.

  • @indigo555art
    @indigo555art Жыл бұрын

    A psychoterapeuci to skąd się wzięli na terapii depresji lekoodpornej skoro są tacy "po głębiej terapii i świetnie sami zintegrują doświadczenie" ? To się nie trzyma całości. Brzmi jak udostępnienie terapii ziomkom po znajomości. Przecież psychoterapeuta nie może robić sesji z ludźmi z problemami mając sam depresję lekoodporną.

  • @MartynaRowniak

    @MartynaRowniak

    Жыл бұрын

    Choćby do wykorzystania testów, do których wykonywania lekarze nie są przeszkoleni. Za wielu psychiatrów po psychologii nie ma, żeby było możliwe robienie wszystkiego przez jedną osobę. On tu też mówi o prowadzeniu psychoterapii, a nie każdy psychiatra/psycholog jest terapeutą, bo to kolejne 4 lata szkoły opłacanej z własnej kieszeni.