Tennis vocabulary. How to announce the Australian Open Grand Slam Tournament? German lesson.

Today, thematic vocabulary around tennis, first the topic of warm-up, then the announcement of the Australian Open 2024, discussion of, among others, daily date, as you say lasts from - to. I invite! Free online German lessons. Playlists: Grammar, Lexicon, German Matura exam, German post-primary school exam, Lessons A1-C1, DSD I, DSD II.

Пікірлер: 7

  • @MJanWidz
    @MJanWidz7 ай бұрын

    Okryłem ten kanał po napisaniu matury rozszerzonej z języka niemieckiego, teraz studiuję germanistykę. Jako początkujący germanista mogę powiedzieć, że ten kanał to ogromna dawka wiedzy. Jest „to coś”, co wyróżnia go od innych. Ta Pani pokazuje prawdziwy niemiecki np. wyrażenia z koncertów, z podróży czy z tablic informacyjnych. Dla miłośników frytek i drwali ze słynnej fast-foodowej restauracji pod złotymi łukami również jest film! Dla mnie bardzo przydatny heheh. Zostawiłem subskrypcję i łapkę w górę. Dziękuję Pani za rzetelną, przydatną wiedzę oraz pasję do nauki tego pięknego języka. Pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju! :)

  • @deutschkonkretnie

    @deutschkonkretnie

    6 ай бұрын

    Na yt jest ogromna moc. Każdy, jeśli tylko chce, może się nauczyć wszystkiego, nie wychodząc z domu, od gry w tenisa przez gotowanie do właśnie nauki dowolnego języka. Jest dużo świetnych kanałów do nauki niemieckiego, ważne, aby sobie ustalić 'plan lekcji', w tygodniu kiedy który kanał i jeśli łącznie ktoś poświęci 2 godziny tygodniowo systematycznej nauki, to bardzo skorzysta. Pozdrawiam.

  • @eveN-oe8wt

    @eveN-oe8wt

    6 ай бұрын

    Cześć, jesteś w stanie powiedzieć coś więcej nt. germanistyki? Filmiki na youtubie są strasznie przestarzałe na ten temat, a ciekawią mnie realia, mimo iż jesteś na pierwszym roku na pewno masz jakieś spostrzeżenia :)

  • @MJanWidz

    @MJanWidz

    6 ай бұрын

    @@eveN-oe8wt Aber natürlich! Nie jestem na pierwszym roku. Wprawdzie napisałem, że jestem „początkującym germanistą”, lecz chodzi o to, że zaczynałem od poziomu A1, czyli od podstaw - Tak, na UAM w Poznaniu zrobili filologie germańską od poziomu A1, dla osób, które nie znają niemieckiego. Oczywiście też jest klasyczna filologia germańska, dla osób które znają ten język na poziomie minimum B1. Ci zaawansowani mają od pierwszego roku większość przedmiotów, egzaminy po niemiecku. Natomiast my od poziomy A1 na pierwszym roku mieliśmy bardzo intensywną naukę języka od podstaw + przedmioty te co miała grupa zaawansowana (hist. literatury niemiec, fonetyka, morfologia etc.), ale po polsku. Mieliśmy wieleeee godzin nauki tego języka, dlatego zajęcia na germanistyce od poziomu A1 trwają długo. Zdarzało się, że miałem zajęcia od 9:45 do 20:00, a ci co byli na klasycznej germanistyce mieli o wiele mniej PNJN (praktyczna nauka języka niemieckiego.) Powiem, że warto było, bo po roku tej intensywnej nauki doszedłem do poziomu ok. B1/B1+ i od drugiego roku mieliśmy już zajęcia (tak jak grupa od B1 od 1 roku) po niemiecku. Na początku ciężko było się przestawić na naukę po niemiecku, ale pod koniec 3 semestru zaczynało to wszystko wchodzić do głowy. Generalnie wykładowcy w większości bardzo wyrozumiali, ze spokojem dało się umówić na przełożenie testu, na wytłumaczenie czegoś po zajęciach, czy na nadrabianie zajęć. Kontakt z wykładowcami mamy praktycznie cały czas, piszemy na teamsach. Oczywiście to nie oznacza, że nie są wymagający! Zdarzały się nieprzespane nocki, czy frustracje, ale wiedziałem na co się pisze - filologia to nie jest łatwy kierunek, ale za to baaardzo satysfakcjonujący, bo widać na przestrzeni miesięcy jak ten język się rozwija u nas. Jeżeli lubisz język niemiecki, interesujesz się gramatyką, jara Cię gadanie w tym języku, historia/literatura/kultura/polityka/podróże po krajach niemieckojęzycznych, to polecam. Jak skończysz filologię germańską, to kończysz z poziomem C2. Jest to duży atut na rynku pracy, a jeszcze większy, gdy po germanistyce pójdziesz jeszcze na jakieś studia ekonomiczne/prawnicze/językowe. Pozdrawiam i jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, to pisz! Jak coś, pisałem o filologii germańskiej od poziomu A1 na UAM w Poznaniu (jeden z najlepszych uniwersytetów w Polsce swoją drogą.) Gdzie planujesz studiować?

  • @eveN-oe8wt

    @eveN-oe8wt

    6 ай бұрын

    ​@@MJanWidz Cześć, wybacz za tak późną odpowiedź - niestety nie dostałem powiadomienia o twoim komentarzu. Dzięki też za tak obszerną i wyczerpującą wypowiedź :) Za nie długo matura, więc zastanawiam się nad tą germanistyką jednak sam nie wiem czy lepiej byłoby zacząć od początku jak w twoim przypadku czy jednak normalnie. Z niemieckim nie idzie mi najgorzej, gramatykę jako tako ogarniam, w rozmowie potrafię poprawnie się wypowiedzieć, wymowa przystępna, jednak największą trudność sprawia mi zrozumienie drugiej osoby (zwłaszcza jak mówi szybciej, to zaczynam się gubić). Obawiam się, że gdyby wykłady były w języku niemieckim to nie za dużo bym z nich rozumiał. Co prawda mam jeszcze trochę czasu na nadrobienie materiału i poprawę niemieckiego, ale na ten moment nie czuję się pewnie. Matura rozszerzona jest też bardzo trudna (moja germanistka powiedziała, że poziom jak na studiach, jak masz czas to polecam sprawdzić arkusz z nowej formuły :) ), a ja sam z próbnej miałem tylko 30 % . Gdybym miał się na ten kierunek zdecydować to raczej Wrocław (swoją drogą słyszałem już , że filologie w Poznaniu macie całkiem niezłe), ewentualnie Kraków/Katowice. Jesteś w stanie rozwinąć przedmiot literatura Niemiec - co dokładnie robicie, czy jest ciężka, ciekawa? Jak z osobami na tym kierunku, czy większość pała entuzjazmem, czy poza zajęciami dalej wśród was jest niemiecki czy raczej tylko na czas zajęć?

  • @eveN-oe8wt

    @eveN-oe8wt

    6 ай бұрын

    Jeżeli chciałbyś podzielić się czymś więcej, to zamiast pisania tutaj można przejść gdzieś indziej ;)