Tatuaże - na co nam to?

Tatuaże stały się bardzo popularną formą ekspresji i ozdoby ciała w wielu krajach; od dawna nie są już kojarzone wyłącznie z określoną subkulturą, dzięki czemu straciły negatywne konotacje. Na tatuowanie skóry decyduje się wiele osób bez względu na wiek i płeć, mimo że wiąże się to z bólem i ryzykiem poważnych powikłań zdrowotnych. Czy perspektywa ewolucyjna może nam pomóc zrozumieć, po co niektórzy z nas decydują się na takie modyfikacje ciała? Czy tatuaże zwiększają naszą atrakcyjność?
Temat rozwinie dr hab. Andrzej Galbarczyk - specjalista od ewolucyjnego podejścia do zdrowia, w rozmowie z psycholożką i psychoterapeutką Joanną Flis w cyklu spotkań realizowanych z okazji rocznicy urodzin autora teorii ewolucji.
dr hab. Andrzej Galbarczyk - adiunkt w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ CM. Specjalizuje się w ewolucyjnym podejściu do zdrowia, prowadząc badania nad biologicznymi uwarunkowaniami zdrowia i płodności.
Joanna Flis - psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka Uniwersytetu SWPS. Przez wiele lat pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji oraz pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg oraz Ośrodkami Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego.
Organizatorami cyklu są: Centrum Badań nad Biologicznymi Podstawami Funkcjonowania Społecznego, Polskie Towarzystwo Nauk o Człowieku i Ewolucji (PTNCE), Wydział Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie oraz Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
#tatuaż #ewolucja #dnidarwina

Пікірлер: 37

  • @JS-tn8pb
    @JS-tn8pbАй бұрын

    Dobry wykład , zrobiłem sobie tatuaż w wieku 19 lat idąc za trendem i stadem ,myślałem że to jest fajne ,dawało mi to poczucie wyjątkowości , przynależności do określonej grupy , dodawało animuszu, po trzydziestce zrozumiałem że nie jestem już tym niedojrzałym chłopcem który podąża za stadem i obrazkami na ciele chce zatuszować swoje deficyty rozwojowe ,niskie poczucie własnej wartości i wpasować się w kanony mody narzuconej przez media . Tatuaż usunąłem i teraz widzę z perspektywy dorosłego człowieka że tatuaż w moim przypadku symbolizował moją niedojżałość , brak akceptacji własnego ciała i chęć wyróżnienia się w tłumie , pragnienie bycia zauważonym . Wiele osób dorabia sobie własną ideologię do swoich tatuaży ale niewielu potrafi naprawdę skłonić się do refleksji -dlaczego niekomfortowo czuję się we własnym ciele i chcę to ukryć pod jakimś obrazkiem?

  • @kujakowska
    @kujakowska3 ай бұрын

    Niewielki profesjonalizm tego naukowca

  • @sarazoch7524

    @sarazoch7524

    3 ай бұрын

    Też tak uważam tym bardziej ten apel na początku nie był na miejscu...

  • @warszafication

    @warszafication

    2 ай бұрын

    Rozumiem, że ta głęboka ocena poprzedzona była wnikliwą analizą opracowań dr oraz konfrontacją z materiałami innych naukowców 😂😂😂

  • @71grupa
    @71grupa3 ай бұрын

    Dumny jestem że nigdy nawet nie myślałem żeby sobie tatuaż zrobić 😊

  • @user-gd3gj9su9r
    @user-gd3gj9su9r3 ай бұрын

    Świetny temat. Ciekawy i na czasie! Nie mam tatuażu, jednak często myslałam o nim jako nastolatka, dziś totalnie nie mam takiej potrzeby, choć zwracam uwagę na ciekawe grafiki i pomysły innych. Interesuje mnie to zachowanie jako próba zaspokojenia jakiejś potrzeby, albo rozwiązania jakiegoś wewnętrznego konfliktu. Pozdrawiam ZP CM UJ, absolwentka✌️

  • @Glanowski_ink
    @Glanowski_ink3 ай бұрын

    Lubię komiksy, ale nie stale jeden i ten sam, dlatego nie myślę o zrobieniu sobie tatuażu. Pytałem kilkunastu kobiet o powody zrobienia sobie przez nie tatuaży: najczęściej motywowały to chęcią upamiętnienia jakiegoś wydarzenia. Jedna wręcz stwierdziła, że traktuje tatuaże jako pamiętnik na skórze. Wydaje mi się, że decyzja o zrobieniu sobie tatuażu (czyli trwałego, widocznego samookaleczenia) może wynikać z pragnienia niezmienności swojego stanu emocjonalnego z chwili podejmowania tej decyzji. Po prostu chcemy, by ta emocja była tak trwała, jak ten tatuaż. Jednocześnie (mimowolnie) odmawiamy sobie wówczas prawa do popełniania błędów (nawet usunięcie tatuażu pozostawi bliznę).

  • @Oliwia-xu4vu
    @Oliwia-xu4vu3 ай бұрын

    Ciezko sie slucha subiektywnego zdania na dany temat. Słuchając tego, nam wrazenie jedynie, że tatuaże są złe i tyle. Przy przedstawieniu obiektywnie tematu z pewnością lepiej by się tego słuchało. Mało prefesjonalne podejscie do tematu, a szkoda, bo temat tatuażu jest bardzo ciekawy.

  • @ewastramel3801

    @ewastramel3801

    3 ай бұрын

    dokładnie, odniosłam podobne wrażenie. Liczyłam na obiektywną merytoryczną rozmowę.

  • @lusza8464
    @lusza84643 ай бұрын

    Mi sie podobało. Temat jest bardziej złożony , nie da sie przecież odpowiedziec 0-1 na ten temat.

  • @VikyXOXO
    @VikyXOXO3 ай бұрын

    Sama idea dyskusji - fajna, super. Sposób wypowiedzi doktora - słaby.

  • @VikyXOXO

    @VikyXOXO

    3 ай бұрын

    Ponadto, badanie przedstawione przez doktora ma wiele uchybień. W takim sensie - sposób wypowiedzi, wybór wzoru... dramat.

  • @joannawalczyk4936

    @joannawalczyk4936

    3 ай бұрын

    Zgadzam się pod każdym względem.

  • @VikyXOXO

    @VikyXOXO

    3 ай бұрын

    @@joannawalczyk4936 pan dr ma doktorat z nauk o zdrowiu, a zabrał się za psychologię ewolucyjną... :(

  • @olamaj4489
    @olamaj44893 ай бұрын

    No cóż... Nie dowiedziałam się w sumie dlaczego Pan dr odradza zrobienie tatuażu... Zabrakło przekonującej argumentacji.

  • @lusza8464

    @lusza8464

    3 ай бұрын

    Przecież powiedział, że obiecał mamie. Trzeba słuchać wypowiedzi. 😂

  • @warszafication
    @warszafication2 ай бұрын

    Gość przytacza dane z badań, a wytatuowani zarzucają mu subiektywizm...😂😂😂

  • @Kurczak00
    @Kurczak003 ай бұрын

    Świetny temat. Sama nie lubię tatuaży, choć większość osób z generacji Z i młodzych millenialsow je ma. Może jestem staroświecka, ale kojarzą mi się z brudem (o zgrozo).

  • @wojciechwasa6697

    @wojciechwasa6697

    3 ай бұрын

    Ciekawe dlaczego z brudem...

  • @Kurczak00

    @Kurczak00

    3 ай бұрын

    @@wojciechwasa6697 Bo imo wyglądają jak brud, zwłaszcza duże.

  • @marekdomeradzki7427

    @marekdomeradzki7427

    3 ай бұрын

    Mi także kojarzą się brudem i zaburzeniami / kryzysem psychicznym.

  • @MarcinWierzbowski-cp8xf
    @MarcinWierzbowski-cp8xf3 ай бұрын

    Miałem nadzieję dowiedzieć się więcej na temat tatuaży, motywacji ludzi do ich robienia, ale także zagrożeń z nimi związanych z naukowej perspektywy. Częściowo się to udało, ale subiektywne opinie i apele rozmówcy obniżyły wiarygodność jego tez i argumentów. Odpowiadanie na pytania o to, czy tatuaże są ładne lub czy powinno się wytatuować imię swojego chłopaka lub dziewczyny, chyba nie pasuje do tego typu kanału?

  • @viola1699
    @viola16992 ай бұрын

    Już mi się podoba w pierwszym zdaniu. Mądry człowiek dobrze gada 😃👍👏

  • @Luzik11111
    @Luzik111113 ай бұрын

    Kim Kardashian zrobila sobie niedawno tatuaz(!) I po co byc jak Bentley skoro mozna być jak bolidy Formuly 1.

  • @kocham_sanok
    @kocham_sanok3 ай бұрын

    Szkoda, bo temat ciekawy i Pani Joanna robiła co mogła, ale wypowiedzi Pana doktora są zbyt subiektywne. Niestety jeden ze słabszych odcinków podcastu, a to zdarza się rzadko, bo znaczna większość jest na wysokim poziomie

  • @kamap6611
    @kamap66113 ай бұрын

    Bardzo subiektywny punkt widzenia. Nie popieram.

  • @kamap6611

    @kamap6611

    Ай бұрын

    @@hadeseye2297 Żeby dowalić komukolwiek, trzeba się zniżyć do bardzo niskiego poziomu, a to nie mój poziom. Więc sorry, nie dowalę Ci🤷

  • @azjonazja
    @azjonazja3 ай бұрын

    W życiu nie słuchałam tak beznadziejnej, nieprofesjonalnej i naszpikowanej własną opinią wypowiedzi i to dr hab. Tragedia, nie rozumiem po co to zostało wypuszczone w eter. Aby udowodnić jak nie robić podcastów?

  • @martaskladnik8879
    @martaskladnik88793 ай бұрын

    Jest Pan przeciwko tatuażom i Sam ma jeden?

  • @mateuszlechowicz

    @mateuszlechowicz

    3 ай бұрын

    Jestem przeciwko manipulacji, ale sam kiedyś manipulowałem 💁

  • @Oliwia-xu4vu

    @Oliwia-xu4vu

    3 ай бұрын

    Taka hipokryzja

  • @wojciechwasa6697

    @wojciechwasa6697

    3 ай бұрын

    To tylko błędy młodości. A usunięcie nie jest tak łatwe jak mycie szyby :)

  • @s3rverius
    @s3rverius3 ай бұрын

    A ilu Was jest? Bo nam są zbędne.

  • @astaldo43
    @astaldo4318 күн бұрын

    No cóż, słuchaliśmy raczej wywodu Pana doktora o tym że nie lubi tatuaży, a nie profesjonalnej analizy na ten temat. Moim zdaniem tataże są ciekawe, jak każda inna ekspresja, czy to ubiór, fryzura, makijaż (równie dobrze do tego by się mógł Pan doktor przyczepić " dlaczego kobiety się malują to ewolucji w ogóle nie jest potrzebne😂)

  • @Smithereen5
    @Smithereen53 ай бұрын

    Świetnie obrazuje poziom wypowiedzi - w założeniu chyba eksperta - udzielanie raz za razem odpowiedzi "nie wiem; nie znam się na tym; nie mam pojęcia" na rzeczowe pytania i rzucanie w zamian cytatem z Kim Kardashian.

  • @jakubfr9783
    @jakubfr97833 ай бұрын

    Czasami lepiej przemilczeć komentowanie czegoś co jest bezwartościowe, chociaz z drugiej strony może dzięki temu następnym razem twórcy podcastu przemyślą kogo zapraszają.

Келесі