TATRA FORCE e-DRIVE

Автокөліктер мен көлік құралдары

Základní filozofií vývoje a stavby vodíkové Tatry je stoprocentní zachování TATRA-MOBILITY, tedy podvozku „tatrovácké koncepce“. Prototyp je konstruován jako nákladní vůz pro použití v těžařském průmyslu.
Vývoj probíhá v rámci pětičlenného konsorcia, vedeného společností ÚJV Řež. Dalšími partnery projektu jsou automobilka TATRA TRUCKS, firma Devinn, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Centrum výzkumu Řež ze Skupiny ÚJV. Projekt je dotačně podporován Technologickou agenturou České republiky (TA ČR) v programu Trend.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
The basic philosophy of the development and construction of the hydrogen TATRA is to preserve 100% of the TATRA-MOBILITY, i.e. the chassis of the "TATRA concept". The prototype is designed as a truck for use in the mining industry.
The development is carried out within a five-member consortium led by ÚJV Řež. Other partners in the project are the TATRA TRUCKS, Devinn, the University of Chemical Technology in Prague and the Research Centre Řež of the ÚJV Group. The project is supported by the Technology Agency of the Czech Republic (TA CR) in the Trend programme.

Пікірлер: 17

  • @martinchalani6068
    @martinchalani60687 ай бұрын

    Naozaj krásna Tatra! ❤

  • @akik007
    @akik0077 ай бұрын

    Dear Tatra, I love and adore your Trucks and the Tatra Brand as well. I wish everyone in the Tatra family a very Good Luck. My sincere appeal to you and the Technical Research Team at the Prague to not to proceed with the Hydrogen Combustion technology for 'any' vehicle. There are several reasons behind my suggestion to abandon the HC Technology. I'm going to point out 3 of the major reasons. Firstly, the Hydrogen gas is 'highly explosive'..! Imagine a worst case scenario of a major collision, where one of the hydrogen cylinders catches fire or gets exploded. The results would be devastating. It is never safe for automobiles and can cause havoc if its safety is breached. Secondly, hydrogen is never an environment friendly option similar to the lithium-ion. Production and storage of hydrogen leave a huge carbon footprint and can never be categorised as a green energy alternative. Thirdly, as of today, it's pretty expensive and there's a huge lack of refueling stations in most of the countries. I would personally recommend you to explore the Sodium-ion Battery technology. Although this technology has achieved some groundbreaking advancements, it's yet to be implemented as the most reliable alternative to the lithium-ion. But, it's just a matter of time when the Sodium-ion will emerge as the most feasible and the most preferred alternative for the green energy solution. Thanks very much for your patience to read my lengthy comment. Wish you all the very best. 😊

  • @CMDRSurtkuku

    @CMDRSurtkuku

    7 ай бұрын

    You probably didn't get it. The concept of hydrogen powered Tatra is not based on hydrogen combustion, but on hydrogen power cells. And your point with hydrogen not being "green" is not entirely true. The hydrogen for Tatra, as far I know, is (or will be in the future) taken from H2 generator powered by the "green" energy, either from wind or sun. And as to your point of lithium-ion is NOT enviroment friendly. It probably doesn't leave same CARBON footprint as the production of steel tanks for containing H2 does, but it damages the enviroment in many different ways. For example, getting lithium is quite demanding on energy and there are used chemicals which are certainly not enviroment friendly. The lack of hydrogen filling station is not problem right now, since this Tatra is designed for use in mines, in which you don't need to drive long distances on one fuel tank.

  • @akik007

    @akik007

    7 ай бұрын

    Thanks very much for replying. I really mistook it for hydrogen combustion. But, there would be 6 tanks filled with hydrogen, I guess... If so, it cannot be termed as safe (not for the mining industry even).

  • @kumbackquatsta
    @kumbackquatsta7 ай бұрын

    getting there!

  • @tatrasouth-africa
    @tatrasouth-africa7 ай бұрын

    Very interesting.

  • @user-ri8mp4mc3t
    @user-ri8mp4mc3t7 ай бұрын

    👌👌👌😎👍👍👍

  • @Shakyrass
    @Shakyrass7 ай бұрын

    teď ještě spolupráce s ČVUT Praha a udělat vodíkový spalovací motor 🙂

  • @lemXB1

    @lemXB1

    6 ай бұрын

    na vzduchem chlazeném osmiválci spalujícím vodík se pracuje

  • @mjedcz1
    @mjedcz16 ай бұрын

    A je provoz H2 auta vůbec levnější než dieselového?

  • @miroslavzatko1477
    @miroslavzatko14777 ай бұрын

    a Hydraulicku ruku HIAB XS 245-E6 hipro kam umiesnim, ked je za kabinou henta 1m siroka kokotina

  • @tomzdarsky
    @tomzdarsky7 ай бұрын

    Tatra nezná bratra !!!

  • @anatoltolen3011

    @anatoltolen3011

    7 ай бұрын

    to platilo dříve - ted zná...je to DAF

  • @procprotoc

    @procprotoc

    7 ай бұрын

    @@anatoltolen3011 Co je DAF??? Model Phoenix (kabina) + používání motorů a převodovek na export je DAF?

  • @anatoltolen3011

    @anatoltolen3011

    7 ай бұрын

    Z Hlediska legistlativního ano - protože jsou v určitých zemích tato vozidla pod značkou DAF prodávána. Z logického úsudku tedy vyplívá , že pokud budu mít jeden TP z ČR TATRA tak druhýTP téhož typu vozidla, který je ovšem DAFem - je Tatry bratr - co je na tom divného?

  • @Pyrochemik007
    @Pyrochemik0076 ай бұрын

    Vždyť je to blbost. Moc těžké, moc drahé. Nákladní vůz musí být jako tažný kůň - silný, levný, aby dlouho vydržel, dal se ovládat a byl spolehlivý. Když už chcete mermomocí auto na palivový článek, tak zvolte methan. Ten lze skladovat kapalný. Auto je moc dlouhé, slabinou tatrováckého podvozku bylo vždy uvíznutí středu podvozku na teréním hřebenu, a překonávání "U" nerovností. Kromě toho je nesmysl vyrábět vůz, kde je půlka ze zahraničí. To už vám musel dokázat covid-19, a to se ještě může stát, že se objeví nějaké proti české sankce. Nemluvě o přemršťené ceně vozu a zisku, který se ztratí u subdodavatele. Držte se jednoduchosti, myslete na účel produktu, odstraňte kurvítka a udělejte servis co nejjednodušší. Pokud chcete vymyslet něco extra, tak okopírujte ten skákající vůz od mercedesu který se vyprostí z písku či bláta. Všechna kola už jsou na vzduchových polštářích.

  • @mp54798
    @mp547982 ай бұрын

    Masaker. Tomu vravim buducnost.

Келесі