Szyfrujemy ważne dane, BitLocker kontra VeraCrypt

Ғылым және технология

0:00 - Czy twoje dane powinny być zaszyfrowane?
1:45 - BitLocker od Microsoft
7:30 - VeraCrypt instalacja
9:44 - VeraCrypt szyfrowanie plików
18:14 - VeraCrypt szyfrowanie dysku
26:03 - VeraCrypt szyfrowanie systemu
32:08 - algorytmy szyfrujące VeraCrypt
37:46 - historia VeraCrypt
39:33 - Microsoft TPM i DRM
VeraCrypt: www.veracrypt.fr/en/Downloads...
waszinformatyk.pl: waszinformatyk.pl/

Пікірлер: 17

  • @roberttollas2169
    @roberttollas2169 Жыл бұрын

    Witam świetnie pokazane, gratuluję i czekamy na inne filmiki 👍

  • @speex1636
    @speex1636 Жыл бұрын

    Bardzo fajny materiał

  • @grzegorzkuc9718
    @grzegorzkuc971825 күн бұрын

    Na linuxe zaszyfrowana pamięć też działa.

  • @jakubmokrosinski5039
    @jakubmokrosinski503911 ай бұрын

    Przez dłuższy czas korzystałem z Veracrypt. Poszyfrowne dyski, z plikami-kluczami itd.... Program miał jednak kilka wad. 1) Przede wszystkim był dość toporny w użyciu. Trzeba było klikać, wybierać, szukać plików po dyskach.... 2) Aby używać dysków u innych trzeba było instalować oprogramowanie 3) Trzeba było nosić osobnego pendrive z kluczami 4) Vera crypt miał duże problemy z wieloplatformowością. Tzn zaszyfrowanie dysku w linux nie działało na windows, a te z widnowsa nie działały na macach 5) Nie obsługiwał dysków chmurowych. Tzn nie można było pliku veracrypta trzymać na dysku chmurowym. Veracrypt nie potrafił ich prawidłowo rozpoznać i zazwyczaj wywalał błąd, że nie jest to volumin veracrypt. Dlatego przesiadłem się na program Cryptomator. Praktycznie wszystkie problemy z veracrypt ustąpiły. Fakt, trzeba było mieć oprogramowanie na drugim komputerze, ale... to oprogramowanie można było trzymać na dysku z zaszyfrowanymi danymi i jest wersja portable. Bram problemów z wieloplatformowością, bo program nie tworzy volumenów czy sejfów, a jedynie zwykłe pliki. Nie ma problemów z plikami w chmurze, nie ma problemóz z odszyfrowywaniem na innych komputerach i nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni wielkością zaszyfrowanych plików. Można mieć 20GB zaszyfrowanych danych a nadal zmieścimy to na odpowiedniej wielkości pendrive. No i na koniec - nikt kompletnie nie zna dokładnej wielkości zaszyfrowanych plików, gdyż te są rozproszone po całym folderze (cryptomator tworzy foldery, a nie pliki) a i sam plik z instrukcją dla programu jest zaszyfrowany. No i na koniec - jest dużo prostrzy w użyciu. Klika się po prostu "dodaj sejf", wpisuje hasło i.... tyle. Na koniec można sobie zapamiętać hasło (jeśli chcemy) i czynność po odszyfrowaniu. Jedyny minus, to taki, że nie ma możliwości szyfrowania całych partycji, ale.... tak w sumie to po co to komu. Można stworzyć jeden zaszyfrowany folder i w nim trzymać wszystkie dane a i nie tracimy w razie czego dostępu do reszty dysku, na którym możemy trzymać zwykłe pliki.W dodatku ponoć z odszyfrować dane z cryptomatora jest o wiele trudnij niż z veracrypt, właśnie z racji tego, że ten nie tworzy jednego pliku ale 1 katalog z kilkudziesięcioma lub więcej plikami. A jeden taki plik nie musi być odpowiednikiem jednego zaszyfrowanego pliku niezaszyfrowanego. Generalnie na veracrypt raczej już nie wrócę. Przy programie typu Cryptomator to zbyt toporne i zbyt niewygodne. W dodatku dużo wolniejsze. Ale.... kto co lubi. Ja zrezygnowałem na rzecz innego programu. Może warto pokazać też alternetywy do tego najbardziej popularnego?

  • @WaszInformatyk

    @WaszInformatyk

    11 ай бұрын

    Tak dogłębne analizy wymagają dużo czasu i zaangażowania środków, trochę za dużo jak na ten moment, może z czasem uda mi się nawiązać współpracę z osobami przygotowującymi skrypty dla odcinków specjalnych :-)

  • @PanPtaszek
    @PanPtaszek Жыл бұрын

    Mógłby Pan coś więcej nagrać o tym dysku ratunkowym? Kiedy i jak się go używa? Czy to to samo co klucz odzyskiwania z bitlockera na wypadek utraty hasła?

  • @wiktorolesiak2461
    @wiktorolesiak24615 ай бұрын

    miał ktoś błąd nr 55190 podczas szyfrowania całego komputera przez veracrypt? błąd dotyczy braku 32kb na dysku co nie jest prawdą. próbowałem to rozwiązać zostawiając trochę nieprzypisanej pamięci i też nie pomogło. na zagranicznych forach są 2 dyskusję na ten temat jednak żadna nie rozwiązuje mojego problemu. ma ktoś pomysł jak to naprawić?

  • @stanisawromanczuk4282
    @stanisawromanczuk4282 Жыл бұрын

    No jak Komuś się chce pobawić albo ma naprawdę wrażliwe dane to tak, ale dla Normalnego Użytkowników to wystarczy WinRAR mniej zachodu.😉

  • @michalmyszkin7714
    @michalmyszkin77142 ай бұрын

    Bitlocker drastycznie spowalnia szybkość dysku. Nie polecam! Włączyłem bitlockera na zewnątrznym dysku SSD na usb 3.2 i transfer odczytu/zapisu spadł z ok 1000 MB do ok 40 MB. Masakra! Po wyłączeniu bitlockera szybkość wraca do normy.

  • @jestekrytykie2155
    @jestekrytykie2155 Жыл бұрын

    Co gdyby wyjać jednak pendrive przed odłączeniem?

  • @WaszInformatyk

    @WaszInformatyk

    Жыл бұрын

    Taką ciekawość można zaspokoić tylko w jeden sposób - trzeba spróbować ;-)

  • @thorondcdc.9075
    @thorondcdc.9075 Жыл бұрын

    4GB to jest 4096MB a nie 4000MB.

  • @WaszInformatyk

    @WaszInformatyk

    11 ай бұрын

    Dokładnie tak jest, jednak w praktyce producenci dysków lubią „zaokrąglać” te wartości… Do tego przeciętny użytkownik często zapomina o tej końcówce.

  • @end_theinflu
    @end_theinfluАй бұрын

    Mam jakies wazne papiery na tym pendku typu umowy z bankow itp rozumiem ze zwykly szarak tego zabezpieczenia nie zlamie a zapytam tak ogolnie kto to moze obejsc? :)

  • @WaszInformatyk

    @WaszInformatyk

    Ай бұрын

    To zależy od hasła, jeśli ma przynajmniej 20 znaków (DUŻE i małe litery, oraz zn@k! sp3cjąlńę©ß←↓) lub więcej, to teoretycznie współczesne komputery nie ogarną w sensownym czasie (właściciel zdąży bezpiecznie kopnąć w kalendarz ;-)

  • @end_theinflu

    @end_theinflu

    Ай бұрын

    @@WaszInformatyk fajnie powiedziane🤣

Келесі