Szpiglasowy wycof - srogi warun

Спорт

Pogoda niepewna ale nie ma co siedzieć na kanapie. Świeży opad śniegu wręcz zachęca do nacieszenia się zimą, to w końcu dopiero listopad. Mimo wycofu to przeżycia bezcenne. Dodatkowo na filmie bonus: Droga z Morskiego Oka do parkingu w formie timelapse.
#morskieoko #tatry #zima #szpiglasowy #ceprostrada #srogiwarun #ostrowgore

Пікірлер: 53

  • @tomekk-jv8pf
    @tomekk-jv8pf8 ай бұрын

    Brawo Panowie. Trzeba umieć zawrócić. Rozsądek da szansę wyjścia raz jeszcze 👌🖐️

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    jak przejrzysz inne filmy na moim kanale, to szybko zauważysz, że połowa z nich ma jakiś wycof 😆 cóż takie mam szczęście ale też czasami nie mam innej możliwości by ruszyć w góry kiedy warun idealny. Pozdrawiam!

  • @jackp187
    @jackp1877 ай бұрын

    do Gór trzeba mieć szacunek i respekt o każdej porze roku! kto tego nie ma, wcześniej czy później z nich nie wróci!

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    7 ай бұрын

    to prawda, ale to jednak żywioł i nie wracają też doświaczeni. Respekt raczej pomaga nie pakować się w głupie sytuacje typu brak latarki czy okularów. Na prawdę nie wiem jak Ratownicy to znoszą 😅 dzięki za komentarz

  • @pozadomem5986
    @pozadomem59868 ай бұрын

    Super zimowa wyprawa.

  • @dude12sdfsdf23d
    @dude12sdfsdf23d8 ай бұрын

    Super wejście, oby więcej takich!

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    wiadomo, przygoda musi być! takie surowe warunki też są piekne i jest co wspominać. pozdrawiam.

  • @migawkizpolski
    @migawkizpolski8 ай бұрын

    Pięknie, groźnie, monumentalnie. Świetne są te nasze góry, a póki co idę odpalić traktor i my będziemy atakować drogę do jednego przysiółka, bo zasypało 😃Pozdrowionka!👋

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    u mnie też dzisiaj zasypało 😆 fajnie jest

  • @astra819
    @astra8197 ай бұрын

    Miałem podobną sytuację,i choć miałem rakiety na butach to zawróciłem. I to świadczy o dojrzałości w górach

  • @marekk1337
    @marekk13378 ай бұрын

    Wracaja wspomnienia z takich przygod nie tylko w Tatrach. Poszedlem tam zima na rympal z przypadkowym lebkiem, moglismy tam zginac, a ja nawet nawet wracajac samotnie z 5 stawow do morskiego noca, bo zamarzalem z wyczerpania w wielkim mrozie. Spodnie byly jak zbroja z blachy. Wy macie super sprzet, opcje wezwania pomocy itd Zima to zima, a zima moze byc nawet w pazdzierniku czy w maju, nawet czasem w czerwcu.

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    to wszystko prawda co piszesz o sprzęcie, teraz nawet tanie rzeczy są o lata świetlne lepsze niż to co było kiedyś. Jednak w obliczu żywiołu jakim jest śnieg i zima, i tak czuć chłodny podmuch śmierci. Czuć, że jest blisko. Mamy czujniki lawinowe, łopaty, radia ale ratownicy to też ludzie tacy jak my, skoro my w trudnych warunkach opadniemy z sił, to oni też mogą nie dać rady. Mam nadzieję, że nigdy się nie pomylimy co do momentu odwrotu. Dzięki za komentarz.

  • @marekk1337

    @marekk1337

    7 ай бұрын

    @@ostrowgore Schodzac ze Szpiglasowej Przeleczy (jej zimowe zdobycie bylo wtedy bardzo ciezkie, najpierw lodowe bardzo strome zlebowe odcinki zupelnie bez zadnego sprzetu, potem pod sama przelecz dwumetrowa bez sciemy rynna w kopnym sniegu prawie pionowo do gory) a dalej grupa schodzilismy znowu totalnie zalodzonym odcinkiem na dupach znowu mega wystraszeni i zimowym skrotem prosto na schronisko przez staw, tydzien pozniej w tym miejscu zgineli w lawinie ratownicy Topr. Troche mi przeszla zajawka lazenia po Tatrach trudniejszymi szlakami i zima w ogole po kazdych dzikich gorach. Chce jeszcze troche pozyc, ale na rowerze tez mozna oberwac ;) W gorach gina tez doswiadczeni turysci i wspinacze, czasem jest taki smiertelny splot okolicznosci czy krytyczny blad czy cokolwiek...

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    7 ай бұрын

    @@marekk1337 to wszystko co piszesz oczywiście jeży włos na głowie... ale potem jak to się wspomina! W sumie jak pomyśleć, to można zostać przejechanym na przejściu dla pieszych albo zakrztusić się orzeszkiem na kanapie, najważniejsze żeby ilość wyjść zawsze zgadzała się z ilością powrotów. Pozdro.

  • @wojciechpietrykowski2876
    @wojciechpietrykowski28768 ай бұрын

    Super film!

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    Pozdro Wojtek!

  • @januszwidzyk4656
    @januszwidzyk46568 ай бұрын

    Teraz w środę wycofałem się idąc granicą 150m od szczytu Pilska, miałem miejscami regularnie do pasa na płaskim / kopuła szczytowa/. Wielokrotnie tak zdychałem jak Wy i nauczyłem się szybszej decyzji o wycofie, szkoda sił a czasem życia. Piekiełko pod Giewontem, 3 osoby 4.5h taranowania śniegu w tym nachyleniu po klatę...., bzdurne pomysły minionych lat.

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    znam to miejsce. tam rzeczywiście po świeżych opadach jest ciężko a jest parę stromych ścianek które trzeba pokonać. Z prognoz na najbliższe godziny wynika, że sytuacja się pogorszy i będzie jeszcze ciężej, a miałem jechać gdzieś w góry... nawet z dojazdem autem będzie ciężko 😅

  • @mrjleszekslawek694
    @mrjleszekslawek6947 ай бұрын

    Jaki wstyd gratki rozsądek najważniejszy:))

  • @kuss116
    @kuss1168 ай бұрын

    Aż mi się przypomniała wyprawa na Świnicę w 2021 roku. Szliśmy od Gąsienicowej czarnym szlakiem na Przełęcz Świnicką. Ślady skończyły się na wysokości ~1900 mnpm. Niby zostało 150 metrów w pionie, ale wyglądało to jak na filmie. W dodatku po naszej lewej była niezła ekspozycja... Szliśmy ten odcinek ok 2h, ale udało się. Było to męczące i niebezpieczne. Dobrze, że ekipa liczyła 4 osoby, to można było się zmieniać i torować na przemian. Od przełęczy do szczytu już szlak był przetarty.

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    z wyjść w ciężkich warunkach wspomnienia są najlepsze.

  • @jankowalski7211
    @jankowalski72118 ай бұрын

    👍

  • @wycieczkowo4975
    @wycieczkowo49758 ай бұрын

    Żaden wstyd panowie 😊 Szacunek za odwrót... nie ma co na siłę... jeszcze jak nagle załamuje się pogoda a widoczność 0 i brak orientacji to już nie przelewki. Faktycznie pogoda się trochę zmieniła na przestrzeni lat... pamiętam jak kilkanaście lat temu na koniec października czy początek listopada to się czasami jeszcze Orlą robiło razem ze Świnicą (jeszcze nie zrobili jednokierunkowej) a teraz często śnieg leży od października do maja a miejscami nawet czerwca lol

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    jeśli chodzi o ten "wstyd" to sarkastyczne poczucie humoru mojego kolegi. Wie, że na granicy wytrzymałości jestem 😆 takich kolegów mam. Jeśli chodzi o warunki na jesień właśnie w mojej świadomości zapisało się, że październik i listopad to fajne przejścia można było zaliczać. Nawet w zeszłym roku w grudniu fajna lekka zima była można było w pięknych okolicznościach zwiedzać Tatry, nawet na kanale mam jakiś filmik z wejścia na Szpiglasa. W tym sezonie nie wiem o co chodzi... Nawet teraz zerkam na mój górnośląski balkon i leży na nim 40 cm śniegu. Nie pamiętam kiedy tak ostatnio było, nie wspominając o tym, że kalendarzowa zima się nawet nie zaczęła. Pozdrawiam.

  • @wycieczkowo4975

    @wycieczkowo4975

    7 ай бұрын

    @@ostrowgore Wyczułem tą nutkę.. Po prostu podkreśliłem że pochwalam mierzenie siły na zamiary, wycofy w złą pogodę itp. - zawsze chcę w sieci nieść mój przekaz bo nadal nie do wszystkich to dociera ;) PS. Co do pogody to sorka trochę przeze mnie hehe - Miałem 11 listopada imieniny i spełniło się to co babcia nieraz przepowiadała w dawnych rymowankach... "Marcin przyjechał na białym koniu" heh ale bardziej martwi mnie inne powiedzenie... że "Jeśli śnieg spadnie na świętego Marcina, to będzie wielka zima. Na świętego Marcina najlepsza gęsina: patrz na piersi, patrz na kości, jaka zima nam zagości." heh A co będzie na wiosnę? Nieraz w maju Orlą robiłem albo październiku listopadzie a tu? Pod koniec października wlazłem na Kościelec i chwilę potem było już biało.. Taki urok, taki mamy klimat ;) No i pozdrawiam - tyle zejść ile wejść ;)

  • @polety4197
    @polety41975 ай бұрын

    Góry zimą dla ryzykantów, w lecie dla odważnych- trudne warunki turystyki ...

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    5 ай бұрын

    hej, ryzyka nigdy nie wyeliminujesz ale... można znacząco je zmniejszyć poprzez zdobywanie wiedzy nt gór zimą. Góry można oswoić, choć nie do końca, bo pewnie zauważasz, że nie każdy mój film kończy się zdobyciem celu. Pozdro.

  • @limakkilsicyw8616
    @limakkilsicyw86168 ай бұрын

    Ze Szpiglasa też się kiedyś wycofywałem. Jesienią podczas halnego. Zastanawiam się nad zimowym wejściem na Szpiglas od strony piątki. 🤔

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    Od piątki, też zimowa wersja obowiązuje i też niestety w 100% nie jest bezpieczna lawinowo, no ale chodzi się 😉😁

  • @limakkilsicyw8616

    @limakkilsicyw8616

    7 ай бұрын

    @@ostrowgore w Tatrach wysokich nigdzie nie jest w 100% bezpiecznie, jeżeli chcesz się wdrapać na szczyt w zimie. Najbardziej obawiam się końcówki podjęcia na przełęcz…

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    7 ай бұрын

    @@limakkilsicyw8616 jak dla mnie to końcówka jest właśnie spoko, bo są łańcuchy wiec dość pewnie można się przytrzymać. Ja zawsze obawiam się miejsc, które przecinane są przez lawiny a więc raczej dolne odcinki. O ile możesz ocenic, czy masz siły i piąć się w górę, o tyle cieżko cenić, czy ktoś z góry nie spuści lawiny i to jest sytuacja poza kontrolą kogokolwiek. Powodzenia.

  • @iropablo3325
    @iropablo33256 ай бұрын

    Jaką kamerkę masz i aparat jeśli można

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    6 ай бұрын

    hej, używam gopro hero 7 black + 3 baterie (czwarta już słaba jest). Aparat jak już używam to telefon samsung A32 4G. Niestety telefon bije na głowę możliwości wodoszczelnego olympus u-though

  • @MarekZelek
    @MarekZelek7 ай бұрын

    Nie no, Ceprostradę to powinna jakaś pługo-piaskareczka przelecieć od czasu do czasu 🙂

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    7 ай бұрын

    mi osobiście brakuje też ławeczek wzdłuż szlaku i może budki z kebebem.

  • @MarekZelek

    @MarekZelek

    7 ай бұрын

    @@ostrowgore i pamiątkami

  • @Tucuk
    @Tucuk8 ай бұрын

    7.45 mnie w tym miejscu prawie przysypało 2 lata temu. Bardziej wiało tylko.

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    do tego miejsca dwukrotnie sprawdzałem jak to się trzyma. śnieg jednorodny, TOPR też podawał komunikat o dobrze związanej warstwie, więc zapadła decyzja żeby iść. Prawda okazała się niestety taka, że trudności nie były chwilowe w sumie to się nie opłaciło. Może jak by lepsza widoczność była, to pewnie próbowalibyśmy dalej.

  • @patrixo4246
    @patrixo42468 ай бұрын

    szkoda że się nie udało, ale nie ma co się kopać w takim śniegu dłuższy marsz w takim czymś potrafi człowieka wykończyć, w rakietach może by dało radę.

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    mam rakiety ale nie biorę ich ze względu na dużą wagę plecaka. Może by coś pomogło ich założenie ale i tak by głeboko było do kolan co najmniej, bo śnieg świeży, sypki. Generalnie Szpiglasa już mam zaliczonego. Dokłanie rok temu byłem w idealnych warunkach. Jest filmik na kanale. kzread.info/dash/bejne/nWh6zo9yl6_RYdo.htmlsi=at_bhWObdmMCf0OG Pozdrawiam.

  • @juliuszmaszcilos5494
    @juliuszmaszcilos54948 ай бұрын

    Jakich butów używacie w Tatrach zimą a jakich latem?

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    hej. Na zimę przede wszystkim but na sztywnej podeszwie, raki wtedy tak się nie wyginają na łączniku, który mógłby pęknąć od miękkiej podeszwy. Ja używam jakiś model Bergsonów na vibramie już trzeci sezon cena w promce 500 zł jesli dobrze pamiętam, zero problemu jesli chodzi o trwałość. Z rakami do -15'C dają radę. Na lato to różnie, w zależności gdzie ide, czy tematy wspinaczkowe czy zwykły treking. Np. Babią obleciałem w sandałach, a na szlaki typu Orla to Adidas terex solo - fajny but na sztywnej poszwie, na skałę ideał ale kiepsko się w nich maszeruje, więc razem z terexami zabieram najcześciej jeszcze coś wygodnego do zmiany. Są też buty dla biegaczy górskich, tego nie testowałem ale może będzie to połączenie terexa solo z cichobiegiem, wtedy nie trzeba miec butów na zmianę, choć jak zamoczysz buta to fajnie jest mieć coś suchechego na zmianę. Trzeba chodzić i rozwiązania same będą się pojawiać. Każdy lubi co innego.

  • @juliuszmaszcilos5494

    @juliuszmaszcilos5494

    7 ай бұрын

    A robiliście z kolegami jakieś kursy w Tatrach np. turystyki zimowej, taternickie, skałkowe itp? Jeśli coś polecasz to poproszę o namiar na konkretną szkołę@@ostrowgore

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    7 ай бұрын

    ​kursów nie robiliśmy. Ale obowiązkowo literatura, podglądamy innych, wymieniamy się doświadczeniami, webinary, ćwiczenia w terenie, materiałów w dzisiejszych czasach jest sporo, potem konfrontujemy wiedzę z praktyką. To droga wyboista, długa i może nawet bardziej kosztowna niż kurs, bo odkrywamy wszystko sami, można by rzec, że wymyślamy koło od nowa. Na kursie na pewno będzie szybciej, z tym że wydaje się, że warto opanować wiedzę teoretyczną żeby na kursie skupić się na niuansach, a nie na podstawach. Tutaj narażam się na krytykę ze strony "prawdziwie" przeszkolonych turystów, że jak to bez kursów takie akcje robić, ale myślę że solidna praca własna oraz zrównoważony dobór trudności pozwala na coraz śmielsze akcje. W górach giną zarówno amatorzy jak i mega doświadczeni górołazi. Jasne, zdarzają się wypadki na które nie mamy wpływu ale w mojej ocenie większość sytuacji jest spowodowana, tym że jedni i drudzy pepełnili sumarycznie zbyt wiele błędów jak na swoje umiejętności. Po prostu eksplorując góry zawsze jdst tak, że wchodzisz w coraz trudniejsze miejsca, ważne żeby nie przekroczyć granicy ilości błędów, czuć to. Jak przejrzysz inne moje filmy na pewno zauważysz, że połowa z nich ma jakiś wycof. Staram się podchodzić z pokorą i mieć z tyłu głowy że nie mam pełnej wiedzy i zapewne nigdy nie będę miał. Zawsze będzie sytuacja której nie przewidziałem. Staram się jednak planować, myśleć o wyprawie, dowiedzieć się jak najwięcej o drodze którą mam przebyć, uczę się jej na pamięć. Stąd radia, lawinowe abc, rzeczy do biwakowania, aplikacje do śledzenia pozycji, odpowiednie zapasy, treningi w lesie i na ściance wspinaczkowej. Stąd teź pomysł na kanał, ludzie oglądają, komentują a czasami zwracają na coś istotnego uwagę. Nie zależnie od tego czy to kulturalna dobra rada czy hejt ja przyjmuję to jako wartość dodaną i na pewno przemyślę czy jednak ktoś słusznie zwraca mi na coś uwagę. Za każdy komentarz jestem niezmiernie wdzięczny i sam staram, się by inni turyści w moim towarzystwie mieli ode mnie wsparcie.

  • @juliuszmaszcilos5494

    @juliuszmaszcilos5494

    7 ай бұрын

    Dzięki za info. Mam jeszcze ostatnie pytanie - jakich aplikacji używacie w górach? @@ostrowgore

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    7 ай бұрын

    ​@@juliuszmaszcilos54941. apka Ratunek. 2.apka Horska Zachranna Sluzba. 3. Mapa Turystuczna, do planowania wycieczek. 4. mapy.cz do map offline. 5. myGPS - surowe dane gps + wysokość + moje miejsca(na filmie odczytuję wysokość z tej apki, ale sprawdza się też na grzybach kiedy auto stoi w niecharakterystycznych miejscach).

  • @jannowak123
    @jannowak1238 ай бұрын

    Jeśli to film sprzed 4 dni to mieliście naprawdę dużo szczęścia sądząc po warunkach.

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    8 ай бұрын

    wprodukowanie takiego filmu zajmuje mi zazwyczaj 2 tygodnie wiec taki film nie może być z dnia w który został przesłany na YT. Nawet wspominam na tym filmie że to połowa listopada a dokładnie 18.11. Szczęście też trzeba mieć, ale jednak staramy się najlepiej wykorzystywać wiedzę i sprawdzać miejscowe warunki śniegowe. Na filmie tego nie ma, ale przekopywane było w kilku miejscach, żeby sprawdzić jak stabilna jest pokrywa śnieżna. Tak na prawdę było spoko pod względem stabilności ale załamanie pogody przesądziło o losach wyjścia.

  • @tomaszgolba5077
    @tomaszgolba50777 ай бұрын

    Bez rakiet ani rusz.

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    7 ай бұрын

    mimo, że mam rakiety, to nie zabieram bo plecak i tak już cieżki. u mnie zazwyczaj ok 10 kg.

  • @Hanys1000
    @Hanys10007 ай бұрын

    Chopy zoden wstyd,tak robi rozsądny turysta.Wstyd to by był jakbyscie poszli dalej a potem wezwali TOPR.Bydzie okazja jak warunki się poprawiom.Trza wiedzieć kiedy zrezygnować. Brawo

  • @ostrowgore

    @ostrowgore

    7 ай бұрын

    dokładnie, u mnie zasada nr 1, to nie wzywać ratowników. 😉 dzięki za komentarz. Pozdrowienia.

Келесі