No video

"Sygnały nadużycia seksualnego wobec dzieci i trauma w dorosłości" - dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz

Konsekwencje traum związanych z wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie kładą się cieniem na późniejszych relacjach społecznych i intymnych, samoocenie, a czasem prowadzą do poważnych zaburzeń. W jaki sposób dorośli mogą sobie z nimi poradzić? Jak pomóc rodzinie, w której doszło do nadużycia? Jak rozmawiać z dzieckiem o przemocy seksualnej? Na te niełatwe pytania odpowiada dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz, psycholog i psychoterapeuta.
Każdy z nas w różnym stopniu radzi sobie z przykrymi wydarzeniami w życiu. Zdolność przetrwania kryzysowych sytuacji zależy od swoistej resiliencji, czyli mechanizmu powrotu do naturalnej równowagi. U osób, które doświadczyły silnych traum w okresie dzieciństwa, zwłaszcza związanych ze sferą seksualną, resiliencja może zostać poważnie zaburzona.
Problem jest poważny, o czym świadczą chociażby statystyki - jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, jedno na pięcioro dzieci w Europie jest wykorzystywane seksualnie. Tymczasem wg badań, przeprowadzonych w 2014 r. na zlecenie Fundacji, tylko połowa rodziców rozmawia z dziećmi o zagrożeniach związanych z przemocą seksualną. Z wykładu dowiemy się tego, jak rozpoznać ślady traum seksualnych w dorosłości i jak sobie z nimi radzić.
O prelegentce:
dr Karolina Zalewska-Łunkiewicz - psycholog, zajmuje się psychologią kliniczną dorosłych i młodzieży, psychoterapią oraz psychologią zjawisk społecznych, w tym związanych z płcią. Powoływana jako biegły psycholog w sprawach karnych osób dorosłych i młodzieży. Interesuje się psychospołecznymi uwarunkowaniami zaburzeń psychicznych, kliniczną diagnozą psychologiczną i jej zastosowaniem w sądownictwie oraz psychoterapią psychodynamiczną. Na katowickim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii klinicznej: diagnozy, psychopatologii i terapii jednostki, problematyki rodziny a także z zakresu psychologii płci i psychologii społecznej.
O projekcie:
Strefa Rodzica to projekt Uniwersytetu SWPS, odpowiadający na współczesne potrzeby rodziców. Pogłębiamy wiedzę oraz umiejętności niezbędne do pełnienia najtrudniejszej roli - ojca lub matki.
Informacje o projekcie Strefa Rodzica SWPS: www.swps.pl/str...
#molestowanie #przemoc #pedofilia #psychologia #trauma

Пікірлер: 63

  • @magdawilk-dryo8730
    @magdawilk-dryo87305 жыл бұрын

    Współczuje wszystkim tym, którzy doswiadczyli czy doświadczają pedofilii. Coś strasznego...

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Magdo, my również bardzo współczujemy, jest to okropne przeżycie.

  • @mimijanowa6885

    @mimijanowa6885

    4 жыл бұрын

    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS ta trauma nigdy nie mija ,jest to tragedia do końca zycia.Dzieki za wykład

  • @Kat-vp8hs

    @Kat-vp8hs

    2 жыл бұрын

    Niestety,społeczeństwo wmawia ofiarom pedofilii,że są przez to skreśleni już na starcie i robi z nich wariatów.Nie ma faktycznej pomocy dla nich.

  • @danielmichalski2436
    @danielmichalski24364 жыл бұрын

    Bardzo, bardzo dziękuję za obszerne informacje na tak trudny temat.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Dziękujemy i cieszymy się, że materiał był pomocny :)

  • @e.beatszczygielska3124
    @e.beatszczygielska31243 жыл бұрын

    Wspaniały wykład, dziękuję, jakże ważny temat do przepracowania i uświadomienia też w społeczeństwie.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Dziękujemy!

  • @szymon8752

    @szymon8752

    3 жыл бұрын

    Temat rzeka a osob skrzywdzonych jest naprawdę dużo. Sam do nich należę i przyciągam kolejne osoby żeby pomagac. Dlatego od lat cos prubuje się poduczyć tak jak teraz. Niestety brakuje dyplomu w tym kierunku a wiec mogę mniej i bardziej jako hobby 🙂

  • @e.beatszczygielska3124

    @e.beatszczygielska3124

    3 жыл бұрын

    @@szymon8752pozdrawiam Sercem, ja się uczę, jestem na studiach, też przez to przeszłam..., jestem starszą od Ciebie, pomimo wieku rozwijam się, powodzenia

  • @szymon8752

    @szymon8752

    3 жыл бұрын

    @@e.beatszczygielska3124 Mi było by ciężej. Skończyłem tylko podstawówkę to nadrabiał bym przez naście lat a niestety nie jest to takie łatwe w mojej sytuacji w jakiej sie znajduje. Bardzo sie ciesze ze poszłaś w tym kierunku, nie ma lepszego psychologa niz osobą która sama doznala krzywde wredy nie będziesz tylko psychologiem, ludzie wyczują przyjaźń i zaufanie. Ja aktualnie prubuje sie przełamać i stworzyć stronie dla młodzieży uzależnionej a jest ich tysiące w każdym mieście. Przeraziłem sie jak koleżanka przedstawiła mi mloda dziewczynę w wieku 13lat, oddawała sie za mefedron....pojmujesz... Rak młoda dziewczyna za gram metaamfetaminy zrobią by wszystko. Pomogłem jej ale jest więcej ona sama ma 3 koleżanki. Taka odobs nie idzie do psychologa, będzie siedzieć na melinie z dozo starszymi od siebie. To ze żyłem przez lata lw takim szambie wiem jak wejść w te grono ale to jest niebezpieczne jeśli sie domyślą po co,dlatego też chce stworzyć coś w internecie dla nich, może sie uda ściągnąć innych a nie tylko działać na terenie. Myślałaś nad czymś takim? 😏

  • @e.beatszczygielska3124

    @e.beatszczygielska3124

    3 жыл бұрын

    @@szymon8752witam bardzo serdecznie, skąd wiesz czy Tobie było ciężej, ja dłużej poprostu od Ciebie żyję, zatem wiele jeszcze przed Tobą 🙂, byłam sierotą i miałam bardzo trudne życie, nawet teraz nie najlepiej mi się powodzi

  • @adamnowakowski1681
    @adamnowakowski16813 жыл бұрын

    Bardzo konkrety wykład

  • @czesawkazimierzjakubiczka4679
    @czesawkazimierzjakubiczka46797 жыл бұрын

    Sympatyczna zacna Pani dr.Karolina Zalewska- Łunkiewicz ,bardzo ciekawy wykład.Chciałem się podzielić się swoją refleksją.Nie jestem psychologiem,ale się interesuję.Otóż, w momencie urodzenia dziecka ,my starsi już zaczynamy wpajać dziecku lęki,kompleksy itd.Oprócz tego wchodzą w grę genetyczne.Po za tym ,wywodzi się też,od poziomu rodziców ,dorosłych ludzi prostych.Nie wszystkich.Można być osoba wykształcona,a równocześnie prymitywna.Nie dotyczy wszystkich!!!!!.Są wyjątki.Tu trzeba,bardziej zainteresować ,samymi rodzicami.Dzieci są nie winne.A to wszystko wynika z nie wiedzy.Stwierdzamy to co jest i co narasta.Gwałty,obmacywanie dzieci,kompleksy,lęki itd.A co robimy w tym zakresie? Nic!!!!!!.A problemy narastają ,włącznie samobójstami młodych.Zacząć ,trzeba od podstaw,a nie od samych wielkich rzeczy.W szkolach kiedyś były gabinety psychologiczne.Dlaczego tak nie jest?.Powinien być gabinet psychologa-seksuloga.Po za tym przedmioty obowiązkowe,przysposobienie w szkołach do życia.Wtedy zapewnia że nauczyciel nie będzie miał na głowie wiadra i bedzie większy szacunek.Niestety szkoła nie tylko uczy ale ma pokierować młodego człowieka do życia.Na pewno te wszystkie w jakimś stopniu zniknie,a może większości.Żyjemy w dwudziestopierwszym wieku i mało co wiemy na temat seksu,ba nie znamy nawet anatomi partnerki ,czy partnera.A co do grubasów,nie tylko że czasami jemy ze stresu ale za dużo jest potrówana żywność chemią.Gdzie też powoduje nad wagę.

  • @annaromanow6646
    @annaromanow66463 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za udostępnienie tego wykładu. Chciałabym prosić o podanie nazwiska Holenderskiej psycholog (której praca została wspomniana w wykładzie) zajmującą się szerzej pojęciami derealizacji i depersonalizacji. Nie udało mi się jej znaleźć samodzielnie a jestem zainteresowana zagłębieniem tego tematu.

  • @marlenap1608
    @marlenap16084 жыл бұрын

    Niestety mnie to spotkało jak mam 6/7 lat przez sasiada potem gdy miałam lat 10 przez znajomego mamy. Mama do dziś mi nie wierzy w to ale nie o tym chcę napisać. Zastanawiam się nad konsekwecjami po latach czy można tą osobę odnaleźć i ukarać? Jak to udiwodnic byłam mała nikt się nie przyzna przciez 😞I jak o tym zapomnieć .dziś mam 38 lat i wraca to często do mnie trauma i obrzydzenie.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Na zgłoszenie takiego czynu nigdy nie jest za późno, niestety trzeba to jeszcze móc udowodnić. Przykro nam, że spotkały Cię tak przykre doświadczenia - jeśli tak jak mówisz wraca to do Ciebie do dziś zachęcamy do wizyty i konsultacji u specjalisty. Odpowiednio dobrana strategia pracy z taką traumą może pomóc się z nią uporać, a na pewno przyniesie ulgę i po prostu warto sobie pomóc. Trzymamy kciuki!

  • @polishalastor142

    @polishalastor142

    3 жыл бұрын

    Mama powinna wierzyć swojemu dziecku /córce

  • @HedaLuiza

    @HedaLuiza

    3 ай бұрын

    ​@@polishalastor142 ZAWSZE. Nie rozumiem takich matek, które nie wspierają swoich dzieci. Bardzo współczuję.

  • @amelka6336

    @amelka6336

    2 ай бұрын

    Szczerze współczuję, jednak poraża mnie to co napisałaś, że matka Ci nie wierzy. Ja uważam, że taka matka to h.....uj nie matka, zerwała bym kontakt i nie chciała znać.

  • @czesawkazimierzjakubiczka4679
    @czesawkazimierzjakubiczka46797 жыл бұрын

    Wspaniały ,wykład tak sympatycznej Pani dr Karoliny Zalewskiej-Łunkewicz.Nie da się z Panią nie zgodzić.Racja! racja!.Wręcz rewelacja.Pytanko i co z tego? Co się robi w tym kierunku nic.A jak wiemy słowa są pustką nawet naj! naj! mądrzejsze.Zacznijmy może od podstaw.Kiedyś w szkołach były gabinety psychologiczne.Dwa.! Kto ma przekazać,wiedzę seksulogiczną.? Nauczyciel na pewno nie!.Tylko osoby z wiedzą na temat seksualny.Czyli psycholodzy seksuolodzy.Czy rodzice mają przekazywać na temat seksu? Jak to kiedyś było tabuł.Trzeba ,by było szkolenia robić też rodzicom (uwaga nie wszyscy).Teraz,są nie raz sprawy genetyczne.Kaziorostwo było w modzie kiedyś.Swatano dla majątku.Teraz uwaga!!!.Znowu nie dotyczy wszystkich!!!.Są rodzice,że syn nie może wytrzymać bez seksu,to go spierają siostra,czy też mama.Nie ma pieniędzy na utrzymanie rodziny.To rodzice się zgadzają aby córeczka mogła wypracować pieniążki na jedzenie.Nie koniecznie musi być patologia.Więc są lęki stresy itd.Czy na leży ich winić ,? Czy dorosłych.?Jest w modzie hitowe wyrażenie ,jak trauma.Stres nie musi być z wiązane seksem.My go nie lubimy,ale też i kochamy bezgranicznie.Wystarczy sprzeczka w małżeństwie to za zwyczaj jest podpuszczanie na mamę lub tatę.Hitem ,jest robienie zamieszania w śród społeczeństwa,czyli nie prawdziwe przekazywanie informacji na daną osobę.Czyli zaszczucie.A w szkołach jest szczególnie.Zazdrość ,filmowanie i ośmieszanie.Z tym związane też jest agresją.To jest zrozumiale!Młodzież jest wspaniała,a nawet za bardzo dojrzała w nie których przypadkach.A my dorośli tylko mówimy że to jest złe.Czas ,jest najwyższy w prowadzić szkołach edukację seksualną i wrócić do powstania gabinetów psychologicznych.Z pornografią ,też są dziwne a nawet śmieszne sprawy.Na kobietę patrzymy nagą jak nam mózg przekaże.Wszystko za leży od naszego myślenia.Patrzmy na piękno kobiety ,a nie pod kontem tylko seksu.

  • @annmar397
    @annmar397 Жыл бұрын

    Znałam kobiete, ktorej corka w wieku około 5 lat powiedziala co tatus jej robi. Ona uwierzyla corce, wniosla sprawe o rozwod i do prokuratury. Przeszly przez przesłuchania, badania psychologiczne, wieloletnie procesy sądowe. Gehenna. Ojciec pracował w branży terapeutyczno-psychologicznej.Wiedział jak sobie radzic z policją, biegłymi na rozprawach sądowych. W koncu zostaly znalezione dowody molestowania w postaci nagran. Kiedys ponoc sie wygadal, ze on tez byl molestowany przez jakaś kobiete z rodziny i nie widzi w tym problemu. Znajoma miała wsparcie u przyjaciół, ale rodzina ja odrzucila. Dużo rozmawiala z córka, chodzily wiele lat na terapie. Dzisiaj corka jest juz po studiach. Pomaga m.in. innym ofiarom molestowania.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Dziękujemy za podzielenie się z nami tą wstrząsającą historią.

  • @twojkoszmar4231
    @twojkoszmar42315 ай бұрын

    Moja matka co mnie urodzila byla ofiara przemocy takiej z rak ojca swojego jako dziecko/nastolatka, tez stosowal przemoc fizyczna, prawdopodobnie tez byla wykorzystana przez mojego ojca biol, jest dorosla kobieta a nieporadna i jakby cofnieta. Ponoc sie urodzila jako wczesniak. Ja mimo ze szybko mialam nowych rodzicow mam wlasnie zaburzenia osobowosci borderline moze po tym porzuceniu przez rodzicow, ona tez chyba ma: jest labilna emocjonalnie,wyglada na niedozywiona, miala proby s i samookaleczanie. Ja to samo. Mimo ze nie wychowalam sie w patologii: rodzice dali mi wszystko, mamy piekna wiez, nikt mnie nie wykorzystal ani nie stosowal przemocy. Uciekala z domu od dziecka ze strachu a potem lamala prawo

  • @j.k.7914
    @j.k.79144 жыл бұрын

    Byłam wykorzystywana seksualnie w dzieciństwie,niestety skutki odczuwam w życiu dorosłym. 😒😒😒

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo współczujemy bolesnych doświadczeń :(

  • @japawel1990

    @japawel1990

    3 жыл бұрын

    Witam , bardzo chciałbym z panią porozmawiać, w miarę możliwości prosze o kontakt .

  • @Kat-vp8hs

    @Kat-vp8hs

    2 жыл бұрын

    Niestety,tak już będzie do końca.Proponuję zbiorowe samobójstwo :)

  • @junaneman2508
    @junaneman25084 жыл бұрын

    Moje wieloletnie doświadczenie z psychologią, terapią - niestety z punktu pacjenta potwierdza tezę, że zdrowienie psyche to proces długi. Gwoli wyjaśnienia dodam, że diagnozy jako takiej mi nie postawiono do dziś. Przypadkowo trafiłam na wykład Trauma dziecięca a rozwój mózgu - prof. dr hab. Jerzy Vetulani, a następnie znalazłam kolejne wykłady nt. w zasobach USWPSu na YT -bardzo dziękuję za nieocenioną wiedzę, ale nasuwa mi się pytanie, które jest dla mnie źródłem nie lada frustracji - dlaczego moi terapeuci nie dopatrzyli się znamion zaburzonej osobowości (żeby nie stwierdzić borderline) w moim przypadku? Łącznie przeszłam około 6lat terapii, i nikt, ŻADEN z psychologów nie postawił diagnozy. I zanim posypią się komentarze typu "kolejna samodiagnozująca paranoiczka" powiem, że wyczerpuję wszystkie symptomy borderline (poza skłonnościami samobójczymi), na pięć omawianych przez Profesora traum z dzieciństwa, mnie dotyczą trzy... To bardzo przygnębiające, że muszę szukać pomocy w internecie na własną rękę...

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Rozumiemy przygnębienie i współczujemy przeżyć, jednak ciężko nam oceniać sytuację nie znając jej okoliczności. Jedyne do czego możemy zachęcać to do nie zniechęcania się i podejmowania kolejnych prób uzyskania pomocy, a z tą wiedzą, którą aktualnie posiadasz może uda Ci się wybrać znaleźć odpowiedniego specjalistę :) Ważne, by przed wizytą sprawdzić opinie lub zasięgnąć porady w jakiejś większej poradni psychologicznej, gdzie znajdziesz co najmniej kilku ekspertów, o różnych specjalizacjach :)

  • @babyleee100
    @babyleee1004 жыл бұрын

    nalezy zajac sie naduzyciami seksualnymi matek z corkami kiedy sa male i trwa to zazwyczaj wiele lat, temat bardzo mocno pomijany przez psychologow bo trudny

  • @Akmonx
    @Akmonx7 жыл бұрын

    Czy osoby doswiadczajace flashback-ow emocjonalnych sa swiadome, ze jest to skutkiem tamtych wydarzen - inaczej mowiac - czy lacza emocje obecne z emocjami z momentu traumy? I jak dlugo taki flashback moze trwac?

  • @Akmonx

    @Akmonx

    7 жыл бұрын

    Dziekuje bardzo za odpowiedz. Pozdrawiam

  • @whiteraven996

    @whiteraven996

    7 жыл бұрын

    Co do łączenia emocji przy flashback-ach to nieraz są silniejsze, są bardziej różnorodne, a powiedziałabym że nawet inne, w momencie doświadczania krzywdy towarzyszyła mi adrenalina, wyzwalał się instynkt przetrwania, po tym pewnego rodzaju wyparcie, poczucie odrealnienia, dopiero po jakimś czasie przychodziła większa świadomość tego co się stało, a co za tym idzie większe cierpienie, te uczucie ,,brudu'' właśnie itd. PTSD, depresja.

  • @Tomasz_Kowalski
    @Tomasz_Kowalski Жыл бұрын

    Omawiane symptomy dotyczą wielu nastolatków i wcale nie jest związana z jakimś wykorzystaniem na tle seksualnym.

  • @annadziekiewicz8600
    @annadziekiewicz86003 жыл бұрын

    Tylko znajomi i rodzina wyrwała mnie i otrzeźwiałam.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Dobrze mieć obok siebie bliskich, którzy są wsparciem w trudnych chwilach :)

  • @krissmike3106
    @krissmike31064 жыл бұрын

    Ja bym o sobie słyszał

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo nam przykro z powodu Twoich doświadczeń,. Mamy nadzieję, że pozostały one jedynie przeszłością.

  • @krissmike3106

    @krissmike3106

    4 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS 16 lat terapii przynosi skutek. Super wykład.

  • @sebastiamariel4295
    @sebastiamariel42953 жыл бұрын

    Życie dotknęło i to był zły dotyk piszę jak dupek Ale Uwierzcie mi że wyszłem z ciała i widziałem co się dzieje a teraz się mszcze i białe trumny Szcze

  • @dotykczulosci
    @dotykczulosci2 жыл бұрын

    Jak usprawnić życie seksualne? prof. Zbigniew Lew Starowicz & Dorota Dusik kzread.info/dash/bejne/p4OhxtWweq_ZeJs.html

  • @annadziekiewicz8600
    @annadziekiewicz86003 жыл бұрын

    Powiedziałam psychologowi, że zostałam uwiedziona. Psycholog spytała mi się czy sprawił... Namawiała mnie do tej relacji. Byłam zbulwersowana i to mnie bardzo zniechęca do rozmów z jakimkolwiek psychologiem.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Anno, przykro nam z powodu Twoich negatywnych doświadczeń, jednak mamy nadzieję, że nie zniechęcisz się na stałe i uda Ci się jeszcze znaleźć odpowiednie wsparcie! W internecie jest wiele miejsc, gdzie możesz uzyskać informacje/opinie na temat specjalistów, zatem może to będzie dla Ciebie dobry sposób na znalezienie tego, który Ci pomoże. Trzymamy za Ciebie kciuki!

  • @carolinepeiser9546

    @carolinepeiser9546

    2 жыл бұрын

    Mało mówi się niestety o terapeutach którzy są niekompetentni i nie powinni być terapeutami. Mam wrażenie że dzisiaj każdy terapeuta może się stać. Co więcej, nawet najlepsza uczelnia która ukończył terapeuta nie daje gwarancji że terapeuta posiada takie umiejętności .

  • @maamiss5561

    @maamiss5561

    Жыл бұрын

    Terapeuta posiedzi, posłucha, pokiwa głową, a kasa leci. I wiecznie ten sam tekst, że zdrowienie to proces. OK, ten proces może trwać 10 lat i może kosztować majątek, a rezultatów BRAK.

  • @renatam7536

    @renatam7536

    Ай бұрын

    ​@maamiss5561 Dokładnie- aby wysyłanie na terapię- do psychologa itp. A oprawca bezkarny

  • @wazkag123
    @wazkag1236 жыл бұрын

    Ile kobiet brało udział w tym badaniu

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    To już pytanie do prowadzącej - zachęcamy do kontaktu ;)

  • @ewajaniszewska5559
    @ewajaniszewska55593 жыл бұрын

    Jakie PAni Doktor ma madre oczy I glebokie

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Liczy się przekaz merytoryczny :)

Келесі