Trauma wczesnodziecięca i lękowe style więzi - dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała

Interesujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
- www.psyche.swps.pl
Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
- Spotify: open.spotify.com/show/5cGf88v...
- iTunes: itunes.apple.com/us/podcast/s...
- SoundCloud: / swpspl
- Lecton: lectonapp.com/podcast/e2bfa63...
Jak rozpoznać kiedy mamy do czynienia z normalną reakcją na nienormalną sytuację? Jak dzieci i dorośli radzą sobie ze skutkami traumy? Kiedy możemy mówić o zaburzeniach po traumie? U kogo szukać pomocy, kiedy skutki traumy dezorganizują życie? O aleksytymii, czyli skłonności do „emocjonalnej ślepoty” oraz zaburzeniach dysocjacyjnych opowiada dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała, psycholog i terapeuta z Uniwersytetu SWPS, autorka książki „Aleksytymia i dysocjacja jako podstawowe czynniki zjawisk potraumatycznych”.
Wykład dotyczy analizy procesów psychicznych występujących w trakcie radzenia sobie ze skutkami traumy. Słuchacze dowiadują się kiedy pamiętanie o przeżytej traumie może być ważną kotwicą, która - kiedy zaczynamy się zapędzać - przywraca nam system wartości, koryguje nasze zapędy i wskazuje, że w życiu najważniejsze jest... życie, a kiedy staje się trudnym do przyswojenia i przytłaczającym doświadczeniem, które kładzie się cieniem na całe późniejsze życie.
Zostały omówione wyznaczniki tych bardzo złożonych i bolesnych procesów: aleksytymia, czyli skłonność do „emocjonalnej ślepoty” oraz dysocjacja, czyli tendencja do „odłączania” się w sytuacjach potencjalnie traumatycznych.
O prelegentce:
dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała - psycholog, dr nauk humanistycznych. Pracuje na Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autorka artykułów i książek naukowych z zakresu uwarunkowań rozwoju psychicznej reprezentacji emocji w normie i patologii (aleksytymii) oraz zaburzeń po stresie traumatycznym. Realizuje projekty badawcze w obszarze wpływu traum na rozwój PTSD i innych zaburzeń związanych z konsekwencjami traum złożonych. Kieruje autorskimi studiami podyplomowymi na Uniwersytecie SWPS: Psychologia Kryzysu i Interwencji Kryzysowej oraz Psychotraumatologia.
Od kilkunastu lat nieprzerwanie zajmuje się praktyką kliniczną, specjalizując się w psychoterapii osób, które doświadczyły traum złożonych. Jest członkiem między innymi, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i European Society for Traumatic Stress Studies.
O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche
#trauma #lęk #psychologia #PTSD #aleksytymia #dysocjacja #psychoterapia

Пікірлер: 772

  • @malgorzatakowalska3821
    @malgorzatakowalska38215 жыл бұрын

    Mam 40 lat i dwa lata temu zrozumialam, że jestem zaburzona emocjonalnie.To stało się w dzieciństwie, kiedy moja mama mnie zaniedbywala emocjonalnie, była na mnie obojętna, krzyczała na mnie, nie przytulala, nie pocieszala mnie, była nieczula. Była zimną matką i to był tzw. " zimny chów". Nie czułam się jako niemowlę/ dziecko kochana, czułam się zalekniona, samotna, odrzucona, bezradna, smutna- mama ( tata nieobecny przez ciągłą pracę, ale też nie umiał okazywać uczuć) nie zbudowali ze mną bezpiecznej relacji przywiazaniowej... Pamiętam też, że byłam zostawiona parę razy w szpitalu bez opieki rodziców gdy chorowalam na zapalenie płuc (lata 80- te)... Kłótnie między rodzicami o picie ojca, również kłótnie sasiedzkie- dzieci nie powinny oglądać takiej patologii... Brak empatii do dziecka, bezmyślne traumatyzowanie go, pozostawienie go często płaczące, okazywanie mu wściekłosci/ złości i zniecierpliwienia, bez wsparcia w trudnych emocjach, buduje osobowość neurotyczna: stany lękowe, depersonalizacja, zahamowanie emocjonalne, nieprzystosowanie społeczne, nieumiejętność budowania relacji międzyludzkich i wchodzenia w związki, niskie poczucie własnej wartości, fobie społeczne, depresja oraz choroby psychiczne jak schizofrenia, zaburzenia osobowości różne... Niestety, to jest trauma pokoleniowa. Moja mama powtarzała tylko schematy rodzinne, nie umiała mnie kochać, bo sama tej miłości nie dostała i nie miała świadomości, jak bardzo jest to dziecku potrzebne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego, do tego żeby kiedyś było szczęśliwym i spelnionym człowiekiem z wysoką samoocena... A teraz noszę w sobie wiele deficytow emocjonalnych i oplakuje to małe dziecko, którym kiedyś byłam... :'( Kochani rodzice, inteligencja to nie to samo co empatia, czułe wsparcie, troska i empatyczny stosunek do własnego dziecka. Ludzkie życie opiera się na uczuciach, emocjach- okazujmy własnemu potomstwu i innym ludziom, wiele pozytywnych emocji. Pozdrawiam wszystkie niewidziane/ niekochane, zagubione, nierozumiane i skrzywdzone dzieci w dzieciństwie, które cały czas "żyją" w nas i cierpią/ rozpaczaja aż je wreszcie utulicie, ukoicie i otoczycie miłością własną = samoakceptacja.

  • @milomilo4047

    @milomilo4047

    4 жыл бұрын

    ja mam 30 lat, od 2 lat szukam pomocy, czytam, słucham, chodzę na terapię... ale czuję że przede mną jeszcze długa droga... moje liczne, silne traumy sprawiły że nigdy nie miałam "zdrowej relacji", nazbierałam dzięki temu kolejne traumy... nie wiem czy "wyrobię się" z naprawieniem siebie na tyle aby założyć rodzinę i mieć kiedy kolwiek dzieci... przykre to, ale jestem wdzięczna że miałam na tylE otwarty umysł aby swój problem odnależć i postanowić coś z tym zrobić...

  • @kitekiwona

    @kitekiwona

    4 жыл бұрын

    Jak sobie z tym radzisz Małgorzata Kowalska?

  • @TheMarianna2009

    @TheMarianna2009

    4 жыл бұрын

    To było pokolenie, które samo w dzieciństwie przeżyło traume wojny, śmierci najbliższych, strachu, leku o życie, głodu, potem oddawali to samo swoim dzieciom

  • @bozenastankiewicz8406

    @bozenastankiewicz8406

    4 жыл бұрын

    Dokladnie Malgosiu. Przezylam b.podobna historie, ktora odbila sie na calym moim zyciu. Sama matka nie zostalam. Swiadomie skazalam sie na samotnosc. Zaplacilam i place ogromna cene za brak normalnego , pogodnego dziecinstwa i brak milosci w rodzinie.

  • @renatajach2539

    @renatajach2539

    4 жыл бұрын

    Ja dopiero około 47 toku życia pojęłam, jak bardzo byłam zaburzona emocjonalnie i jak wielkie szkody to zaburzenie spowodowało w moim życiu, mojego b. męża i moich córek, gdy zaczęłam ponosić tego skutki, gdy przestałam winić wszystkich i wszystko naokoło mnie a zaczęłam szukać przyczyn w sobie, gdy stanęłam do walki sama z sobą, z moim zaburzonym, autodestrukcyjnym umysłem, z negatywnymi afektami, gdy zaczęłam weryfikować myśli. Staram się już nie użalać nad sobą, dlaczego moja matka tak mnie traktowała, dlaczego ojciec był takim tyranem? Taki jest ten świat i takie rzeczy zdarzały się i będą zdarzać, nic na to nie można poradzić, trzeba się z tym pogodzić. Psychologia dała mi konieczną wiedzę, ale moje uzdrowienie zaczęło się dopiero gdy nawróciłam się do Boga.

  • @fundacjaXXII
    @fundacjaXXII6 жыл бұрын

    skoro wiemy to wszystko to dlaczego natychmiast nie idziemy uczyć przyszłych rodziców? To powinien być państwowy program edukacji przyszłych rodziców.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    +Fundacja XXII zgadzamy się, niestety takie zmiany wymagają czasu - tymczasem robimy co możemy, chociażby udostępniając tę wiedzę za darmo :)

  • @fundacjaXXII

    @fundacjaXXII

    6 жыл бұрын

    wykład niewiele pomoże. Żeby zabezpieczyć dzieci osób z lękowymi stylami przywiązania ( przemocowe) potrzebna jest praca z matkami przez kilka miesięcy przed porodem i kilka lat po. Na takie działania potrzebne są duże środki.

  • @LUCIAN8016

    @LUCIAN8016

    5 жыл бұрын

    Uważasz że jak rząd popycha Gender jest za poprawnym wychowywaniem dzieci? Zapomnij oni chca powtórzyc plan niemiecki Polak ma byc kierowcą wózka widłowego i umieć liczyc do 1000

  • @patrykmaziarz816

    @patrykmaziarz816

    5 жыл бұрын

    To nie takie proste,jeśli ktoś przykładowo ponad 30 lat żył w danym systemie,obowiązującym w rodzinie,to ciężko mu tak nagle wyjaśnić,że może inaczej wychować swoje dziecko.On nie ma tej świadomości,owszem bywają obietnice,ja swojemu dziecku dam wszystko czego nie miałem,to taka najpopularniejsza,ale jak to potem wychodzi? Dajemy w ostatecznym rozrachunku dziecku swojemu to ,co sami mieliśmy,albo nawet więcej,takie coś od nas.Tu trzeba zdać sobie sprawę,co to za system,ze to jest system,ze my powtarzamy schemat,i potem zdecydować świadomie,że tego robić nie będziemy.Sprawa jednak dalej jest skomplikowana,bo możemy dziecku dać coś zupełnie innego,całkowicie od nas,sami to wypracowaliśmy i niestety nie musi to być dobre tak jakbyśmy chcieli.Mamy tez swoje uwarunkowania,przykładowo,jeśli dziecko coś robi,co w NASZYM mniemaniu jest złe,bo tak nas tego nauczono,to nie odpuścimy tego będziemy próbowali uczyć to dziecko życia.Trudna szkołą życia w relacji rodzić dziecko jest czas gdy dziecko staje się nastolatkiem.Tu już wychodzi wszystko co zrobiliśmy nie tak,dziecko też już bardzo wiele rozumie co poszło nie tak,i chce teraz nam pokazać ze już nie będziemy mu dyktować warunków,czy nam się to podoba czy nie.Mieliśmy swój czas a teraz pora wszystko to zweryfikować,również gdy dzieci są już dorosłe,zdarza się ze nie dbają zupełnie o swoich rodziców w podeszłym wieku nie rzadko już schorowanych.Rodzice staja się niepotrzebnym balastem,kiedy już uczucia zanikły ze strony dzieci,ale tez dzieci same ze sobą walczą gdy jeszcze kochają rodzica,a rodzic nie ułatwia relacji z powodu nie starości ,ale raczej swoich skostniałych zasad,których nigdy nie zmienił.

  • @krzemyslav

    @krzemyslav

    5 жыл бұрын

    sama wiedza nie wystarczy. np. próby rozmowy o emocjach i traumach z członkami rodziny dysfunkcyjnej są przeciwskuteczne. są też tacy ludzie, którym się wydaje, że to czego sami nie doświadczyli, nie istnieje. moim zdaniem tacy ludzie będą stawiali opór rozpowszechnianiu tej wiedzy i nauczaniu jej w szkołach.

  • @annakowalska1670
    @annakowalska16703 жыл бұрын

    Mialam szczescie byc studentka Pani Doktor. Na kazdym wykladzie brakowalo miejsc. Czesto studenci siedzieli na schodach sali wykladowej. Teraz juz rozumieja Panstwo dlaczego 😀

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Z przyjemnością przekażemy te miłe wspomnienia! 😊

  • @bouquet_di_ranuncoli

    @bouquet_di_ranuncoli

    9 ай бұрын

    👏

  • @bycmoze999
    @bycmoze999 Жыл бұрын

    Mam 45 lat , przez wiele lat "zamrożony", szkoda że trafiłem na ten materiał dopiero teraz. Ale dziękuję, wyjaśnił bardzo dużo. Dziekuję

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Cieszymy się, że nasz materiał okazał się dla Ciebie interesujący! 🙂

  • @jureksss8114

    @jureksss8114

    Жыл бұрын

    Ma pan szczęście, ja mam 63. Jak miałem 4-5 lat słyszałem od babci że jestem taki nie dobry że będę gotował się w kotle że smołą i lizał gorącą patelnie w piekle. Ot taka katolicka miłość do wnuka. Brrr, czasami myślę że Bóg to taki mściwy katol.

  • @bycmoze999

    @bycmoze999

    Жыл бұрын

    @@jureksss8114 Oj ja takie i podobne " zaklęcia " też słyszałem i to nie raz.

  • @ptkpnk7059
    @ptkpnk70595 жыл бұрын

    Podsyłajcie link z tym wideo wszystkim młodym rodzicom. Świadomość niech się poszerza :) Ja mam 23 lata i jestem owocem dysfunkcyjnej rodziny... Nie umiem odróżniać i nazywać emocji, odczuwać ich i przeżywać. 20 lat byłem tego nie świadomy... dzięki takim wykładom, pomocy psychologa i tłumnej złości przez lata, teraz jestem gotowy przeciwstawić się temu "szkodnikowi" i stać się normalnym nie toksycznym człowiekiem! pozdrawiam Patryk

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Patryku, mamy nadzieje, że teraz będzie już tylko lepiej. Naprawdę dziękujemy Ci za te słowa i jesteśmy dumni, że możemy być jakąś częścią wsparcia dla naszej społeczności.

  • @paline07
    @paline074 жыл бұрын

    Pracuje jako konsultant rodzinny w skandynawi, przydzielane mi sa polskie rodziny, poniewaz tutejszy pracownik socjalny czy kurator nie jest w stanie przebic sie przez "polski model wychowania" . Ogolnie tutaj sa w szoku jak mozna wychowywac dziecko za pomoca krzykow, wrzaskow, grozb, kar i tzw. klapsa, po prostu tresury. Tutaj ci rodzice uwazani sa za przestepstow, grozi im za przemoc psychiczne czy fizyczna do 6 lat wiezienia. A u nas w Polsce to uwaza sie za norme i ze tak wychowuje sie porzadnego czlowieka ...

  • @Maya-jx7zr

    @Maya-jx7zr

    3 жыл бұрын

    A niech Pani pomysli o wspolczesnych dzieciach Polakow-mamusiek uzaleznionych od seksu,tipsow i rzes,tatusiow od bryczki i kolesiow czy ryczacych ze zlosci za niespelniona mlodoscia babc i dziadkow,ktorzy w sanatoriach zrzucaja wszystkie maski.Spoleczenstwo nauczone roszczen i konsumpcji -bez placenia takich podatkow jak w Skandynawii-wychowa kolejnych nieudacznych roszczeniowcow.To jest fakt,na ktory wszyscy naukowcy polskich uczelni z kierunkami psychologii -nie maja odwagi zwrocic uwagi zarzadzajacym bogom tego kraju!Jest Pani niesamowicie odwazna i szczesliwa kobieta,ze wybrala Pani normalny kraj.

  • @paline07

    @paline07

    Жыл бұрын

    @@annagaluszka26 nie mieszkam i nie pracuje w Szwecji.

  • @annagaluszka26

    @annagaluszka26

    Жыл бұрын

    @@paline07 za szybko przeczytałam a w jakim kraju? Bo Norwegia słyszałam że porażka jest jeszcze gorzej niż w Szwecji.

  • @paline07

    @paline07

    Жыл бұрын

    @@annagaluszka26 Dania

  • @annagaluszka26

    @annagaluszka26

    Жыл бұрын

    @@paline07 ciekawe a odbierają tam szybko dzieci?

  • @ewacph64
    @ewacph64 Жыл бұрын

    Jakie mam szczęście, że miałam "normalne" dzieciństwo i "normalnych" rodzicow. Jak słucham o takich dysfunkcjach to czuje jakby mój świat się burzył, świat który zawsze znałam, nie zdawałam sobie sprawy że życie niektórych osób może byc narażone na takie problemy. Jestem bardzo wdzięczna moim rodzicom.

  • @Sabciaszek
    @Sabciaszek3 жыл бұрын

    Fantastyczny materiał. Dość smutny w wymowie, bo dotyczy 53% społeczeństwa naszego kraju, ale bardzo rzeczowy i bardzo potrzebny. Wykład długi, gęsty, mnóstwo materiału do przemyśleń. Dziękuję pani wykładowczyni i wszystkim, którzy przyczynili się do zebrania tego ogromu wiedzy

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    To my dziękujemy za miłe słowa i zachęcamy do obserwowania naszych kanałów :)

  • @arty5165

    @arty5165

    5 ай бұрын

    Tak wlasnie, rzeczowosc i naukowa wiedza a nie obyczajowosc powinna byc w centrum tej dyskusje.To jest dla socjologow, ktorym tez sie klaniam.

  • @Maniasza1
    @Maniasza13 жыл бұрын

    Nie moge sie nacieszyc, z trafilam na ten kanal. No cos niesamowitego! Top profesjonalizm, merytoryczne i w punkt. Jeszcze raz, wspaniale, ze to udostepniacie. Wasz program na SWPS to jedno, ale jednak yuotube ma szerszy zasieg. Wiec dzieki wielkie temu, kto wpadl na pomysl, by nie chowac wspanialych wykladowcow z ich niesamowitymi wykladami po katach, tylko udostepnic szerszej publicznosci. W koncu po to mamy internet, wiedza trzeba sie dzielic :) Ten wyklad jest wyjatkowy! Dziekuje!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy! Takie słowa bardzo nas motywują do dalszej pracy :)

  • @mariakowalska7555

    @mariakowalska7555

    2 жыл бұрын

    12×!@@

  • @MrSTEMI
    @MrSTEMI3 жыл бұрын

    Mam pewne problemy które próbowałem rozwiązać, bez zrozumienia ich źródła. Obecnie mając małego synka staram się być lepszy niż moi rodzice. I dopiero teraz zauważam z jak wieloma własnymi problemami muszę się zmierzyć by być wystarczająco dobrym rodzicem dla własnego dziecka. Nie ma lepszej motywacji niż własne dziecko. Więcej wykładów z Panią Doktor prosimy!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Bycie świadomym swoich problemów to pierwszy krok do pracy nad sobą i wprowadzania zmian - trzymamy kciuki! 😊

  • @ewacph64
    @ewacph64 Жыл бұрын

    Ja wzięłam zeszyt i robię notatki, czuję się jak na studiach, super interesujące.

  • @samsara4921

    @samsara4921

    Жыл бұрын

    Ja tez❤

  • @barbaragrozdziej5569
    @barbaragrozdziej55692 жыл бұрын

    Mnóstwo wartościowej wiedzy, którą powinien posiadać każdy rodzic. Dziękuję za wspaniały wykład 👏

  • @invisiblehandofadamsmith
    @invisiblehandofadamsmith6 жыл бұрын

    Ta Pani jest naprawdę bardzo profesjonalna i wogole dużo prawdy mowi . dziękuję

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że wykład okazał się ciekawy :)

  • @natalias8516

    @natalias8516

    6 жыл бұрын

    tak

  • @DemonzChin

    @DemonzChin

    4 жыл бұрын

    Przeciez to jest profesjonalistka, poswieca zycie tej pracy, to nie "zwykla pani' :P

  • @jadzia6687
    @jadzia6687 Жыл бұрын

    Dziękuję Pani za tak glęboką i bardzo zrozumialą analizę początkowych faz rozwoju dziecka na jego późniejsze zachowania i przeżywanie swojego życia oczywiście za sprawą korelacji z matką i ojcem. Ojca się albo pomija albo usprawiedliwia za jego nieobecność emocjonalną w wczesnym wychowywaniu malego dziecka .Zacznijmy glośno wymagać tego samego od Ojca co i od matki .

  • @annapotoczek4252
    @annapotoczek42524 жыл бұрын

    To jest znakomity, wręcz wybitny wykład. Jest to - być może pierwszy - prawdziwy wkład polskiej psychologii , która jest podstawą psychoterapii, w naukę psychiatryczną. Pani Wykładowczyni różni się tak bardzo od "zawodowych dyskutantów"psychoterapii i psychiatrii (szkoda wymieniać nazwiska, bo będą żarliwie kąsać w swoich brakach mentalizacji) że aż trudno wyobrazić sobie Jej drogę zawodową. Pani Profesor, słucham ( a także czytałam) z największym wsparciem. Bardzo gorąco pozdrawiam i bardzo uważnie słucham. Anna Potoczek.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy w imieniu Pani dr :)

  • @luna1470
    @luna14706 жыл бұрын

    A może rzucić wszystko i pójść na SWPS... Dla takich wykładów warto to rozważyć :) Dziękuję za świetny materiał. Ruszyłam głową.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Zapraszamy! ;)

  • @abcdef-ii6og

    @abcdef-ii6og

    4 жыл бұрын

    luna wiem, że minęły dwa lata, ale wykłady z Panią Doktor są super i naprawdę warto się wybrać 😍

  • @magdakontakt9625
    @magdakontakt96253 жыл бұрын

    Najlepsza pani profesor na SWPS. Wspaniały praktyk i b fajny człowiek,

  • @terefereqq8921
    @terefereqq89214 жыл бұрын

    Mój Boże jak to mi otworzyło oczy, dużo nad sobą pracowałam ale ciągle mam niejasności. Dzięki temu wykładowi wiem o niebo więcej. Dziękuję z całego serca.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Do usług i polecamy się na przyszłość! :) Przekażemy miłe słowa prowadzącej!

  • @bebvel
    @bebvel6 жыл бұрын

    Ponad półtorej godziny bardzo wartościowej wiedzy i przedstawionej w rozłożeniu na czynniki pierwsze. Pozwala spojrzeć na wiele spraw z zupełnie innej perspektywy, wiele zrozumieć. Naprawdę warto przesłuchać do końca. Dziękuję bardzo !

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    +Ewelina B cieszymy się, że wykład był dla Ciebie wartościowy :) Pozdrawiamy i zapraszamy ponownie!

  • @marianszarf6267
    @marianszarf62674 жыл бұрын

    Jestem dysfunkcyjny. Za dużo rozmyślam, czytam, analizuję. Pomieszanie autyzmu z Aspergerem. Lubię malować, nie obchodzę urodzin i imienin. Gadam z moimi kotami. Najbardziej wspominam szczęśliwe dzieciństwo i Babcię. Zerwałem kontakty z rodziną. Często zmieniam pracę. Jestem z kobietą, która mnie rozumie... Wiele nas łączy, ale często kłócimy się " na 5 minut". Wczoraj przyjęliśmy kolędę, bo można się gniewać na Kościół, ale nie na Boga, którego ciągle szukam. Pozdrawiam.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Dziękujemy za podzielenie się swoją historią! Czy w świetle tego co napisałeś powyższy wykład był dla Ciebie wartościowy? :)

  • @virginianoir605
    @virginianoir6052 жыл бұрын

    Widzę teraz efekty w jednej rodzinie odkładania dziecka od niemowlęcia jak rzecz o 19 godzinie i zamykanie go do rana. W nocy rodzic na stopery w uszach, bo musi się wyspać. Teraz nastolatek ma fobie wszelkiego rodzaju, ucieka od ludzi, boi się wszystkiego, nie radzi sobie w zwykłych sytuacjach, żyje w świecie fantazji, nie chodzi do szkoły, na terapię i cała rodzina nadzór urzędników. No to taka zwykła, porządna rodzina. No i oczywiście pretensje, że dziecko takie nieudane, wieczna krytyka. Ja osobiście byłam takim dzieckiem z zimnego wychowu i do tej pory płace. Swoje dziecko wychowuje inaczej, choć tak trudno wyrzucić z siebie schematy pokoleniowe.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo nam przykro z powodu trudności jakie przechodziłaś. Mamy nadzieję, że teraz Twoje życie układa się już o wiele lepiej.

  • @virginianoir605

    @virginianoir605

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS dziękuję za dobre słowo. Na własną rękę edukuje się właśnie dzięki takim wykładom. Jest o wiele lżej, gdy to się potrafi nazwać i zrozumieć. Nawet przebaczyć i zrozumieć rodziców. A przede wszystkim w miarę możliwości nie powielać tych błędów. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za udostępnienie wykładu.

  • @reksiohunt9505
    @reksiohunt95052 жыл бұрын

    Ażeby być wykładowcą, to trzeba mieć szczególne predyspozycje, do tego ugruntowaną wiedzę. Tak jak pani doktor Zdankiewicz-Ścigała. Szacunek i uznanie.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy za słowa uznania, przekażemy naszej prelegentce! 😉

  • @kwiatlotosu748
    @kwiatlotosu7485 жыл бұрын

    To jest najbardziej wartościowy wykład na waszym kanale. Dziękuję!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    To my dziękujemy ❤️ Będziemy starać się tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści, dla takich komentarzy warto :)

  • @AG-lp6hk
    @AG-lp6hk3 жыл бұрын

    Tak bardzo tęsknię za aulą SWPS 😞 Wykład absolutnie wspaniały. Jak zawsze w wydaniu prof Zdankiewicz- Ścigały

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Dziękujemy! Pozdrawiamy serdecznie :)

  • @annakowalska1670

    @annakowalska1670

    3 жыл бұрын

    Ja tez!!!!

  • @giorgioblume7755
    @giorgioblume77555 жыл бұрын

    Niezwykły wykładowca! Chodzę na jej zajęcia z wielką przyjemnością! Pani jest zabawna, niezwykle kompetentna oraz wysoce komunikatywna :-).

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Dziękujemy w imieniu prelegentki :)

  • @giorgioblume7755

    @giorgioblume7755

    2 жыл бұрын

    @@johnpared2835 , to ty ją tak odbierasz 🙂.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    To nie baba tylko kobieta i wykładowczyni. Nawet jeżeli sposób przedstawiania wiedzy przez naszą prelegentkę nie przypadł Tobie do gustu, używanie takich słów nie jest na miejscu.

  • @fizjomind

    @fizjomind

    2 жыл бұрын

    @@johnpared2835 przesadzasz, typowy człowiek, który się na musi przyczepić

  • @elapastuszak7888

    @elapastuszak7888

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS q1qq

  • @BekasKszyk
    @BekasKszyk4 жыл бұрын

    Teraz to ja już wszystko rozumiem, dlaczego byłem gnojony na wszystkich etapach życia i rozumiem że nie myślę pełna parą.

  • @cybersim100
    @cybersim1004 жыл бұрын

    Najlepszy wykład jakiego w życiu słuchałam.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy! Z przyjemnością przekażemy prowadzącej! 😍

  • @Danek370
    @Danek3706 жыл бұрын

    Świetny wykład: chociaż nie jestem psychologiem z wielką przyjemnością wysłuchałem wykładu Pani Profesor.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    +Danek370 super! Zapraszamy ponownie :)

  • @annabzikowa681
    @annabzikowa6816 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za udostępnianie tak ważnych rzeczy. Jestem po dwuletniej terapii, pani doktor mówi o mnie. Jestem po terapii, ale w procesie :-) Można się nauczyć kontaktować z emocjami, można zacząć żyć inaczej. Świetny wykład.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że wykład przypadł Ci do gustu :) Gratulujemy postępów w terapii, tak trzymaj! :)

  • @ninona77

    @ninona77

    6 жыл бұрын

    Aniu, życzę Tobie wszystkiego dobrego.

  • @grazynaukaszewska355

    @grazynaukaszewska355

    4 жыл бұрын

    A mozna wiedzieć gdzie robiłaś terapię? Bardzo jej potrzebuję! Pozdrawiam!

  • @beatasymp
    @beatasymp5 жыл бұрын

    Rewelacyjny wykład. Aż szkoda, że takich kiedyś nie było na zajęciach w SWPS, np. na wykładach z socjoterapii lub na wykładach z psychologii rozwojowej. Niby wszystko wiadome, a jednak Pani pięknie tutaj to wszystko podsumowała. Bardzo dziękuję :) Jest Pai jednym z najlepszych wykładowców SWPS.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Beata, dziękujemy :) Cały czas się rozwijamy i dzięki takim naukowcom możemy śmiało powiedzieć, że tego typu treści na pewno będzie więcej :)

  • @wiolettadettmann8730
    @wiolettadettmann87303 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję cale zycie moje. To trauma. I tylko sama czuje się najpewniej pomogl mi ten wykład. Pozdrawiam wszystkich.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Bardzo się cieszymy, że materiał był dla Ciebie owocny i przydatny! Trzymamy kciuki, żeby było już tylko lepiej 🙂.

  • @kkaterina12
    @kkaterina126 жыл бұрын

    wspaniale cudownie. Jestem zachwycona że się w Polsce o tym mówi. Polecam bardzo bardzo doktora Gabora Mate w tym temacie również. książki i wykłady. Piękny wykład, bogata treść wspaniale przygotowana. Dziękuję.

  • @paniskorpion99

    @paniskorpion99

    4 жыл бұрын

    Dziękuję

  • @Etka17
    @Etka172 жыл бұрын

    Pani doktor serdecznie dziękuję za wykład. Temat zainspirował mnie do dalszych poszukiwań.

  • @agukingu7606
    @agukingu7606 Жыл бұрын

    Wykład jest absolutnie rewelacyjny. Ogromna umiejętność obrazowania stanów ludzkiej duszy.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    Жыл бұрын

    Serdecznie dziękujemy za Twój komentarz!

  • @depechezvous8864
    @depechezvous88644 жыл бұрын

    Bardzo piękny wykład :) Bardzo merytoryczny, konkretny i logiczny! Rzadko trafiamy na takich wspaniałych wykładowców jak Pani Doktor! Brawo, brawo, dziękujemy! :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Tak właśnie wykłady prowadzi Pani dr :) Dziękujemy w jej imieniu!

  • @novaxFLY
    @novaxFLY5 жыл бұрын

    Bardzo ciekawy wykład. Naświetla mój osobisty problem. Cieszę się, że to usłyszałem. Pozdrawiam.

  • @KamilaCamila
    @KamilaCamila6 жыл бұрын

    bardzo Ciekawie Pani profesor opowiada, wspaniale ze mozna takie wyklady ogladac

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    +Kamila Camila cieszymy się, że okazały się pomocne :) zapraszamy po więcej!

  • @majkabe6335
    @majkabe63353 жыл бұрын

    Doświadczyłam w dzieciństwie odrzucenia, porzucenia, zaniedbania. Do dzisiaj nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jestem ofiarą. Wychodzi na to, że zanim zostaniemy rodzicami powinniśmy skończyć psychologię bo inaczej świat pełen będzie emocjonalnych kalek takich jak ja. Trzeba to przerwać.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoją historią, przykro nam że doświadczyłaś takich trudności. Zachęcamy do konsultacji ze specjalistą, który pomoże Ci przepracować męczące Cię problemy.

  • @projectxmarketing3431
    @projectxmarketing34316 жыл бұрын

    Bardzo moim zdaniem, profesjonalnie przygotowany i zaprezentowany materiał. nie widziałem jeszcze tak precyzyjnego i szerokiego opisu tych istotnych do zrozumienia dla każdego człowieka stanów :)

  • @projectxmarketing3431

    @projectxmarketing3431

    6 жыл бұрын

    Jest Pani bardzo świadomą Kobietą. Moje uszanowanie :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Dziękujemy w imieniu dr Zdankiewicz-Ścigały :)

  • @jagosia3089
    @jagosia30893 жыл бұрын

    Dla mnie niezwykle wartościowy i piękny wykład. Dziekuje

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Cieszymy się, że wykład Ci się spodobał!

  • @emiliaulinowska1617
    @emiliaulinowska16173 жыл бұрын

    Słucham Panią z zapartym tchem. Mam małe dzieci. Bardzo potrzebny wykład by obniżyć poturbowane umysły następnych pokoleń

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Cieszymy się niezmiernie!

  • @ziomals19
    @ziomals192 жыл бұрын

    Dziękuję dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała oraz SWPS za udostępnienie, bardzo przystępny wykładowca, chciałbym mieć okazję do kolejnych wykładów bardziej szczegółowych aby lepiej poznać również praktycznie omawiane zagadnienia

  • @filamilka
    @filamilka4 жыл бұрын

    Świetny merytorycznie wyklad! Chyba najlepszy na tym kanale. Każde zdanie jest cenne, brak gołosłowia. Jestem psychiatra dziecięcym i myślałam że w tym temacie wiele nowego się nie dowiem ale naprawdę pani doktor wniosła wiele nowej wiedzy! Bardzo dziękuję za udostępnienie tak cennych prezentacji!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo, bardzo nam miło, dziękujemy w imieniu Pani dr :)

  • @tom-gl4im
    @tom-gl4im6 жыл бұрын

    Jestem ogromnie wdzięczny za ten wykład. Bardzo dobry przekaz wiedzy przez Panią doktor. Dziękuję!!!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że przypadł Ci do gustu :) zapraszamy ponownie na nasz kanał! :)

  • @babyleee100
    @babyleee1004 жыл бұрын

    Bardzo dobry pomysl wyjsc z takimi wykladami do spoleczenstwa. Wiele z nas przezywa traumy codziennie na nowo i nie umiemy sobie z nimi radzic. A pani doktor profesjonalna i bardzo ciepla az chce sie rozpaczac terapie bo mam nadzieje na pomoc. Pozdrawiam

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Dziękujemy za słowa uznania i cieszymy się, że wykład okazał się pomocny :)

  • @trissvelvel8499
    @trissvelvel84994 жыл бұрын

    Dziękuję, że dzielicie się tą cenną wiedzą.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Cała przyjemność po naszej stronie :)

  • @zofiawitulska8541
    @zofiawitulska85412 жыл бұрын

    Cudowny wykład, olbrzymią wiedzą,empatia. DZIĘKUJĘ

  • @loloniesmialy9533

    @loloniesmialy9533

    2 жыл бұрын

    W jakim wieku jesteś że tak podniecasz się tym wykładem ?

  • @zofiawitulska8541

    @zofiawitulska8541

    2 жыл бұрын

    @@loloniesmialy9533 Wykładaml o wszechświecie też się bardzo interesuję

  • @AS_SA81
    @AS_SA812 жыл бұрын

    Niesamowity wykład. Himalaje wiedzy w niezwykle ważnym temacie ❤️

  • @alicjak4549
    @alicjak45494 жыл бұрын

    Wspaniały wykład, dziękuję. Szkoda, że 30 lat wcześniej nie miałam możliwości wysłuchać....

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Lepiej późno, niż wcale. Serdecznie dziękujemy w imieniu Pani dr :)

  • @zofia7811

    @zofia7811

    2 жыл бұрын

    Czuję dokładnie to samo

  • @bozenaratz7291

    @bozenaratz7291

    2 жыл бұрын

    Chyba nie zrozumialybysmy istoty sprawy.Inna samoswiadomosc.Dziekujmy,ze do tego doszlismy...

  • @p.z.2220
    @p.z.22205 жыл бұрын

    Mógłbym słuchać bez przerwy 😘😘😘😘

  • @przemysawnowak4322
    @przemysawnowak43224 жыл бұрын

    Jeśli chodzi o mnie to samo zjawisko zwane traumą nie ma najbardziej destrukcyjnego wpływu na jednostkę ale oszustwo opiekunów a poprzez to niemożliwość zorientowania, odnalezienia się we własnym życiu. Zrozumienia co się dzieję.

  • @katarzynarak-mojedobrerady8544
    @katarzynarak-mojedobrerady85442 жыл бұрын

    Ja byłam takim grzecznym dzieckiem, zajmowałam się sama sobą. Całe moje życie jest naznaczone samotnością i weszłam w związek przemocowy. Uwolniłam się z niego, przeszłam terapię wraz z dziećmi, ale nie potrafię żyć.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Przykro nam, że doświadczasz tego typu trudności. Mamy nadzieję, że uda Ci się je przezwyciężyć.

  • @kasia5947
    @kasia59474 жыл бұрын

    Wspaniały bardzo pomocny wykład dziękuję pani ❤🌹❤

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Dziękujemy za miłe słowa w imieniu Pani dr :)

  • @system7874
    @system7874 Жыл бұрын

    Temat bardzo ważny. Chciałoby się przyswoić tą wiedzę albo przynajmniej zrozumieć. Współczuje tym studentom.Takiego bełkotu intelektualnego dawno nie słyszałem. Jestem pod wrażeniem talentu pani doktor. Ciekawa możne być również analiza przyczyn procesu doprowadzenia się pani doktor do takiego wyjałowienia się z pojęć ogólnie zrozumiałych w takim stopniu jaki demonstruje. Bardzo ciekaw byłbym autoanalizy pani doktor. Proces deformacji jeżyka z komunikatywnego na ten "techniczno-intelektualny" musiał być akceptowany i aprobowany przez uczelniane grona profesorskie. Mógłby się ktoś, odpowiedzialny za tą uczelnie, zreflektować się że dzieje się to z ogromną szkodą dla studentów i efektów procesu dydaktycznego.

  • @HannahHannahHannah

    @HannahHannahHannah

    Жыл бұрын

    istotna uwaga, aż szkoda tego talentu, jednoczesnie podziwiam ludzi operujacych takim jezykiem, ponieważ sa obdarowywani wiekszym szacunkiem, niż praktycy, którym zalezy na realnym rozwiązaniu problemu.

  • @ProsiaczekMr

    @ProsiaczekMr

    10 ай бұрын

    Wyglada to na wyklad z któregoś z rzędu roku, na którym wymagane jest rozumienie juz języka naukowego po np. Dwóch latach studiów. Jestem na 3 roku psychologii i wszystko rozumiem.

  • @zjawa1964
    @zjawa19646 жыл бұрын

    Serdecznie dziękuję Pani za treściwe i zrozumiałe dla laika przedstawienie tematu. Tematu, który ze względu na styl wiezi i traumy, jakich doświadczyłam, zgłębiam przez ostatnich 13 lat, od 40 roku życia. To, że styl więzi i traumy mają wpływ na ksztaltowanie się mózgu i tego, jak on funkcjonuje a raczej nie funkcjonuje to dla mnie bardzo ważna informacja, że nie wszystko podlega mojej woli i choćbym sie nie wiem jak starała przez lata terapii, to pewnych umiejętności nie będę miała albo zdobędę je tylko częściowo. Mleko się rozlało i trzeba z tym żyć w jak najwiekszym oknie. :)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Przekażemy podziękowania i cieszymy się, że wykład okazał się pomocny :)

  • @jand8684
    @jand86845 жыл бұрын

    Wielkie uznanie dla kamerzysty.A cały wykład Pani dr.wybiega poza skalę oceny.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy za dobre słowo! :)

  • @mateuszlechowicz

    @mateuszlechowicz

    2 жыл бұрын

    Za to wielki minus dla montażysty, który nie pokazał treści z rzutnika wiele razy, dokładnie w trakcie omawiania przez Panią prof. danego slajdu.

  • @kasiawierzbinska300
    @kasiawierzbinska3006 жыл бұрын

    Wspaniały wykład, jak zwykle u Pani dr Zdankiewicz - Ścigały.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Dziękujemy w imieniu naszym i dr Zdankiewicz-Ścigały :)

  • @mateuszm.4172
    @mateuszm.41724 жыл бұрын

    Świetnie przygotowany merytorycznie wykład ! Przede wszystkim brawa dla Pani doktor za przystępne przedstawienie tematu. Chciało się tego słuchać od początku do końca ! Dziękuje

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Bardzo dziękujemy w imieniu Pani dr :)

  • @tamarap444
    @tamarap4446 жыл бұрын

    Dziękuję za wspaniały wykład, który pomógł mi zrozumieć jak ważna jest więź z opiekunem pierwotnym oraz jej konsekwencje w życiu późniejszym. Pozdrawiam z nadzieją na kolejne Pani wykłady.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że wykład okazał się pomocny :)

  • @lukaszagnieszka6628

    @lukaszagnieszka6628

    4 жыл бұрын

    To przez ludzi wstrętnych którzy niszczą nam życie.U biednych ofiar skutki saobecn przez całe życie

  • @agama3311
    @agama33116 жыл бұрын

    Bardzo dobry wykład i bardzo ważny, chociaż nie wszystkie treści dla mnie nowe. Uważam, że każdy rodzic powinien go wysłuchać. Żałuję tylko i w sumie dziwię się, że o zaburzeniach więzi nie mówi się praktycznie w kontekście żłobków. Mnóstwo dzieci doznaje traumy, gdy są przedwcześnie i często niepotrzebnie oddawane do żłobków. I to czego tam doznają, wszyscy, a co gorsze pedagodzy uważają za normalne zjawisko do przeczekania, "bo się przyzwyczai"..ale czy to na pewno jest przyzwyczajenie? Czy raczej zamrożenie..

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Racja, samej umiejętności adaptacji też się trzeba przecież nauczyć :)

  • @agama3311

    @agama3311

    6 жыл бұрын

    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS No właśnie..czyli jeśli matka pozostawia niemowlę lub małe dziecko w łóżeczku, bo chce mieć chwilę spokoju, albo jak to powiedziała Pani Profesor, wolny wieczór od 20tej, to naraża je na traumę, szkodliwe skutki oddziaływania kortyzolu na mózg itd. Ale jeśli ta sama matka zostawi swoje dziecko w takim samym wieku w żłobku i ono tam tygodniami i miesiącami płacze, to to jest adaptacja?? Niestety ale odnoszę wrażenie, że takie właśnie panuje przekonanie w społeczeństwie i wśród wielu pedagogów.. A moim zdaniem i zgodnie z tym co zostało powiedziane w wykładzie, jest to dokładnie tak samo szkodliwe dla dziecka doświadczenie.. Tyle, że w tym drugim przypadku "cel uświęca środki".. Nie twierdzę, że żłobki to samo zło i że nie powinny istnieć (chociaż sama nie oddałabym tam dziecka), wiem, że czasem nie ma innego wyjścia. Ale jednak często jest alternatywa, a wiele matek mimo wszystko decyduje się oddać dziecko do żłobka, bo to np.taniej niż wynająć opiekunkę. A myślę, że gdyby miały takie informacje, jakie były omówione chociażby w tym wykładzie, to pewnie by się nad tą decyzją poważnie zastanowiły.. Bardzo polecam w tym temacie artykuł Więź kontra żłobki, Pani I. Koźmińskiej: www.iumw.pl/wiez-kontra-zlobki.html

  • @aniutqa

    @aniutqa

    5 жыл бұрын

    @@agama3311 Kogo ja widzę :D

  • @agama3311

    @agama3311

    5 жыл бұрын

    @@aniutqa miło mi;)

  • @dzikakulka
    @dzikakulka2 жыл бұрын

    Świetny wykład. To powinno być obowiązkowe do obejrzenia dla wszystkich rodziców.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Serdeczne dzięki!

  • @aleksandrahanszke2473
    @aleksandrahanszke24732 жыл бұрын

    Bardzo wartościowy wykład i kompetentna osoba na właściwym miejscu.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Bardzo nam miło!

  • @sobeszczyn2251
    @sobeszczyn2251 Жыл бұрын

    Cześć. Bycie zaniedbanym emocjonalnym w dzieciństwie spowodowało, że zastygam czasem w niezrozumiałych przeze mnie sytuacjach społecznych. Jak gady, np. kameleon tak zastyga na gałęzi🦎. Brak miłości i zainteresowania spowodował, że mając 11-12 lat przestało mi zależeć na rodzicach. Nawet lepiej gdy się mną nie interesowali, a kłócili ze sobą, bo mogłem się zająć sobą. Trudno mi nawiązać relacje albo mi na nich nie zależy. Nie potrafię przeżywać emocji, ale je rozpoznaję. Kilka testów na stronach amerykańskich potwierdziło aleksytymię i deprywację emocjonalną. Byłem też u kilku psychiatrów. To tyle w skrócie. Pzdr.

  • @mirosawakoposowmirens
    @mirosawakoposowmirens2 жыл бұрын

    znakomicie przygotowana Prezentacja oraz prowadzenie Wykładu... Brawo.Mimo,że nie jestem Studentką tego kierunku to z przyjemnością wysłuchałam. Znakomite przygotowanie godne stopnia naukowego. Oprawa techniczna super..dźwięk, filmowanie. M.K

  • @olapieslak
    @olapieslak Жыл бұрын

    Dziękuję. Bardzo przydatne i przystępnie podane.

  • @beatamiller5923
    @beatamiller59232 жыл бұрын

    Najlepszy wykład jakikolwiek słyszałam w temacie. Piękne, holistyczne podejście. Dziękuję

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Przemiło nam! :)

  • @mekanenasceptyczka4819
    @mekanenasceptyczka48196 жыл бұрын

    Chętnie podzielę się swoimi przemyśleniami i efektami pracy własnej dla siebie swoich dzieci i obecnie wnuczka w kontekście omawianych wyżej tematów. Pomogło mi spojrzenie duchowe. Widzę też konsekwencje zdrowotne takich doświadczeń w całym ciele.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Zachęcamy - może komuś Twoja historia pomoże :)

  • @pankracyjan5686
    @pankracyjan56865 жыл бұрын

    W wielu fragmentach, jeśli nie w całości wykladu odnalazłem siebie. Dziękuję za wykład, to słowa o mnie.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Bardzo się cieszymy i dziękujemy za miłe słowa - przekażemy prowadzącej! :)

  • @beataxx2046

    @beataxx2046

    3 жыл бұрын

    O mnie też

  • @Perainiyarna
    @Perainiyarna6 жыл бұрын

    Było dla mnie dotąd zastanawiające, że mimo, iż wiedziałem, co potrzebuję robić (i czego robić absolutnie nie powinienem, a nawet nie chciałem), żeby uwolnić się od traumy (joga, medytacja, dążenie do niezależności ekonomicznej poprzez robienie tego, co kocham i w czym jestem dobry, uregulowany tryb życia), nabyta dialektyka emocjonalna, ciągła niepewność o swój byt społeczny i materialny, niezaspokojone potrzeby emocjonalne i seksualne oraz powtarzające się retraumatyzacje (w postaci przemocy, złego towarzystwa, wykluczeń i stygmatyzacji), patologiczne przywiązanie do rodziców i niska samoocena i tak przez całe lata skutecznie powstrzymywały mnie od robienia tego wszystkiego. Dzięki temu wykładowi zrozumiałem, że dysocjacje i depersonalizacje odgrywały w moim życiu właściwie od początku rolę kluczową - stan zaniedbania emocjonalnego i psychicznej niewidoczności był dla mnie chlebem powszednim. Potrzeba przynależności i zaistnienia może stać się u osoby wykluczanej i uprzedmiatawianej w pewnym momencie tak paląca, że jej zaspokajanie odbywa się nawet kosztem samorealizacji i szczęścia (a wysiłki podejmowane w tym kierunku same w sobie mogą prowadzić do retraumatyzacji). Pozostaje pytanie, jak żyć dalej - gdy kapitał młodości wydaje się zmarnowany? Mówią "wybieraj miłość, nie władzę", ale jak ma postawić na miłość ktoś, dla kogo same słowa "Kocham Cię" są wyzwalaczem?

  • @annabzikowa681

    @annabzikowa681

    6 жыл бұрын

    Marek...sięgnąć do początków, poczuć, przyznać się co czujesz i wybaczyć...sobie i im. Cokolwiek to znaczy dla ciebie. Wykonalne :-) Sprawdziłam.

  • @Perainiyarna

    @Perainiyarna

    6 жыл бұрын

    Robiłem to - robię od lat. Ma to ograniczony skutek, a wręcz oddalało mnie od wolności i przebaczenia. Wszytko zależy od rozległości wyrządzonych szkód. Jeśli nie jesteś w stanie zaistnieć jako Ty od najwcześniejszych lat i twoja fizyczna realność jest notorycznie podważana (i wyśmiewana), jeśli brak ci instynktu przetrwania do tego stopnia, że niemal każdy, kto jawi się jako przyjaciel cię wykorzystuje i gdy wymaga się od ciebie byś była fizycznie i psychicznie inna niż naturalnie jesteś, do tego stopnia, że w końcu zaczynasz nienawidzić swojego ciała za to, że przypomina ci, kim jesteś, to chyba raczej grubo, nie sądzisz? Czuję, że wybaczyć będę mógł dopiero, gdy się z tej studni wygramolę. Ale to już niedługo, więc trzymaj kciuki :)

  • @atrestudio

    @atrestudio

    6 жыл бұрын

    Marku - podziwiam Ciebie. Sięgnąłeś do wielu rzeczy, które są bardzo pomocone i jeśli roumiem to one w jakiś sposób Ci pomagaly, pomagaja? Wyprostuj moje rozumienie, jeśli coś nie tak. Zapytam bardzo z mojego swiata, czy probowales psychoterapii? Obecnosc drugiego czlowieka, przy takich zlozonych sytuacjach, które wpłynely na naszą psychike, obecnosc terapauty jako drugiego czlowieka daje stalosc, obecnosc, empatię i pokazuje, zę są inne możliwości, że inni ludzie mogą być źródłem ciepłej relacj, niezagrazającej, w której nie trzeba uciekać w swój świat, odcinac sie od emocji, Ciekawy jestem, co o tym myslisz, co czujesz kiedy czytasz moj komentarz.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    +Marek Wilk wydaje nam się, że jest sporo racji w tym ca napisał +Jarek Majdziński. To o czym piszesz jest bardzo ciężkie, a często wręcz niemożliwe do przepracowania samemu - nawet dla osoby, która posiada wiedzę psychologiczną. Są rzeczy, z których sami nie zdajemy sobie sprawy i do których sami często nie chcemy/potrafimy się przyznać; w przekroczeniu tej bariery pomaga właśnie psychoterapeuta. Jeżeli jeszcze tego nie próbowałeś, może warto dac temu szansę? :) pamiętaj też, że dobór odpowiedniego dla Ciebie psychoterapeuty może potrwać; to nie ma być pierwsza-lepsza osoba z dyplomem, ale ktoś z kim Ty zdecydujesz się pracować, przed kim będziesz potrafił się otworzyć, ponieważ będziesz w stanie mu zaufać. Warto więc poświęcić trochę czasu na szukanie. Najlepiej gdybyś znalazł kogoś z polecenia; gdyby to się nie udało, zajrzyj do naszego Centrum Psychoterapii: acpir.swps.pl Pozdrawiamy i życzymy wszystkiego dobrego! :)

  • @jeshkam

    @jeshkam

    4 жыл бұрын

    Jeśli mógłbym dołożyć parę swoich groszy - jestem dzieckiem ojca furiata, choleryka o bardzo agresywnych skłonnościach (nie żyje od 8 lat), nadopiekuńczej matki i mam dość mocno toksycznego brata. Po latach zmagania się z nimi i obwiniania ich o całe zło w moim życiu doszedłem do fantastycznej konkluzji - więcej szkody przyniosły mi nie traumy wynikające z obcowania z najbliższą rodziną, ale z otoczeniem tzw. "przyjaciółmi", którzy doskonale wyczuwali i widzieli jak słabą i kruchą jednostką byłem i w najważniejszym okresie życia bezwzględnie to wykorzystywali. Wielką ulgę przyniosły mi więc techniki odcinania więzów i usuwania tych osób z mojej głowy poprzez głęboką relaksację i dość skomplikowane wizualizacje. Podstawa podstaw - nauka miarowego, głębokiego oddechu. To podstawa wszystkiego, reszta przychodzi sama, choć to szalenie bolesny proces, fizycznie również.

  • @danutahilscher3023
    @danutahilscher30232 жыл бұрын

    Dziękuję za bezcenne informacje, które pozwoliły mi bardziej zrozumieć siebie i mechanizmy, które rządzą moim zachowaniem. Pozdrawiam

  • @jerubaal3333
    @jerubaal3333 Жыл бұрын

    Po pięciu latach słucham i nie czuję tego bólu jaki budził we mnie ten głos. W międzyczasie okazało się, że Pani Profesor mówi o mnie. Stąd były pewnie moje reakcje i cięte komentarze. Bardzo przepraszam za ten mój wpis sprzed lat....

  • @damdameo
    @damdameo4 жыл бұрын

    Jestem pod wrażeniem ogromu wiedzy przekazanej w tak krótkim czasie!

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Pani dr jest w tym mistrzynią :)

  • @teresaguyk7669

    @teresaguyk7669

    3 жыл бұрын

    To prawda tak piekny wykład mozna słuchać nieustannie takiej wiedzy serdecznie dziekuje

  • @asiak387
    @asiak3874 жыл бұрын

    świetny wykład jestem pod wrażeniem 😮

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Dziękujemy - przekażemy prowadzącej! :)

  • @gregorius790
    @gregorius7905 жыл бұрын

    Niesamowicie treściwy wykład. Dzięki.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    Zapraszamy częściej! :)

  • @MQ-lt7fd
    @MQ-lt7fdАй бұрын

    Super wyklad. Serdecznie dziekuje. Ksiazka juz zakupiona. Pozdrawiam.

  • @piotrscorpii3983
    @piotrscorpii39832 жыл бұрын

    Ciesze sie, ze algorytm yt podrzucil mi ten wyklad bo to o czym tu mowa dotyczy rowniez mnie tak jak wielu innych osob. Pani Dr odkrywa przyczyny naszych traum dzieciecych i wynikajacy z nich brak balansu emocjonalnego w zyciu dorosłych oraz jego dalsze konsekwencje... dziekuje za ta wiedze👆👍🙏❤️

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Cieszymy się, że materiał okazał się pomocny. Pozdrawiamy!

  • @DzisiajwBetlejemSylwiaHazboun
    @DzisiajwBetlejemSylwiaHazboun Жыл бұрын

    21:00 pozdrawiam słuchając tego w piątek po południu ❤

  • @slaadam2448
    @slaadam2448 Жыл бұрын

    Po 50 latach zrozumiałem po tym wykładzie dla czego tak emocjonalnie reaguje na zmiany i jestem taki rozchwiane ze czasem chciałbym skończyć mój żywot... Po urodzeniu miałem kilka opiekunek a matka była dochodząca bo pracowała...I doglądała... Nie mam oczywiście pretensji bo już to przerobilem... Ale emocje mnie rozwalają... Wynik.... Nerwica natręctw... Unikanie sytuacji wyzwaniowych... brak wiary w siebie.. Smutek... Jak powiedziała Wyjladowczyni... Jestem uzależniony od przeżywania lęku.... SUPER WYKŁAD...

  • @slaadam2448

    @slaadam2448

    2 ай бұрын

    @@user-bi3qt5uu3j PS... Mnie pomogło na pewno otwarcie się przed innymi...wytrzymywnie stanów choć dziesiątki razy chciałem ze zmęczenia skończyć ze sobą... Zmiana myślenia o sobie i o innych z czarnobiałe go na realistyczne.... Ostatnio przed pracą i rozpoczęciem dnia codziennie rano wyobrażam sobie siebie jako człowieka szczęśliwego...pizytywny dialog w głowie z samym sobą... Myślenie o innych w dobrym świetle... Spora Aktywnosc fizyczna... Ograniczenie telewizji szczególnie wiadomości.... Asertywność ale bez przesady... Szacunek dla innych...lata czytaniacroznychvartyjolow na temat dda itp... . A na koniec my dda czy ddd jesteśmy tacy jak inni tylko mózg mamy nadwrazliwy.tsk w uproszczeniu.... A tęsknota za miłością i szczęściem zawsze będzie towarzyszyć i taka nostalgia...świat marzeń... To co kiedyś zastępowało lustro matki... Pozdrawiam...I piosenka na koniec... O nas.... .kzread.info/dash/bejne/Znl12JSsaM3Al9I.htmlsi=CA6pTkloY-FcWChP

  • @slaadam2448

    @slaadam2448

    2 ай бұрын

    Chciałem powiedzieć pomaga bo to proces który trwa i chyba jeszcze będzie trwać... Pizdrówka

  • @danutakuczminska4595
    @danutakuczminska45956 жыл бұрын

    Bardzo wartościowy wykład. Dziękuję.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    +danuta kuczminska cieszymy się, że nasze treści Ci służą :)

  • @sylwiajankowska2385
    @sylwiajankowska23852 жыл бұрын

    Super znowu widzieć i słyszeć Panią ❤️❤️❤️.

  • @agaz3269
    @agaz32696 жыл бұрын

    bardzo pomocne w praktyce, dziękuję :-)

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Cieszymy się, że wykład okazał się dla Ciebie wartościowy :)

  • @marysiapax1698
    @marysiapax16982 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za ten wspaniały wykład 👍👍👍👍👏👏👏👏

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy!

  • @wiolettaszczyrkowska1916
    @wiolettaszczyrkowska1916Ай бұрын

    Dziękuję serdecznie. Super ❤

  • @joannamikoajczyk882
    @joannamikoajczyk882 Жыл бұрын

    Dziękuję za wspaniały wykład

  • @DD-co6ve
    @DD-co6ve2 жыл бұрын

    Fantastyczny wykład. Bardzo wartościowy i rzeczowy. Dziękuję

  • @lailabella354
    @lailabella3543 жыл бұрын

    Rewelacyjny wykład.Jasno przekazana wiedza nawet dla laika.Chętnie spotkałabym się osobiście Panią dr. Pozdrawiam i dziękuję

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Dziękujemy za miłe słowa! 😉 W kwestii spotkania zachęcamy do kontaktu bezpośredniego z prelegentką.

  • @lucynawysocka3384
    @lucynawysocka33843 жыл бұрын

    Wspaniale że powstał taki kanał .

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Zachęcamy do pozostania na naszym kanale :) Niebawem będzie jeszcze więcej ciekawych wykładów!

  • @widzspectator979
    @widzspectator9792 жыл бұрын

    Hehe mam 57 lat i jeszcze zupełnie nie otrząsnąłem się z traumy dzieciństwa. Wciąż gdzieś z tyłu głowy to się czai. Ale wyczytałem sobie o psychopatach i teraz wiem, że mój bioinkubator (słówko matka nie przechodzi mi przez gardło) spełnia wszelkie cechy klasycznego psychopaty. Potwór to dość delikatne określenie dla niej. Tam pod czaszką jest błoto, albo gnój.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoją historią, bardzo nam przykro że musiałaś przejść przez tyle trudności. Jeżeli masz jakieś kłopoty z nieprzepracowanymi traumami, polecamy rozmowę ze specjalistą.

  • @widzspectator979

    @widzspectator979

    2 жыл бұрын

    @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Specjalistą? Otworzy mi głowę i wydłubie niepotrzebne? Jeśli sam sobie nie dam rady z tym, to wątpię, żeby ktoś to zrobił. Znajdę sposób, tylko trochę wolno mi to idzie, bo odkładam na później, a lata lecą.

  • @monikawiolettak.5898
    @monikawiolettak.58982 жыл бұрын

    Szacunek dla Pani Dr za tak wartościowy wykład. Dziękuję.

  • @krystynaandersson7505
    @krystynaandersson75056 жыл бұрын

    Swietny wyklad. Dziekuje, pozdrawiam Krystyna

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Dziękujemy! Cieszy nas, ze wykład się podobał. Zachęcamy do odwiedzania naszego kanału gdzie udostępniamy więcej materiałów - na pewno znajdziesz coś co również Ci się spodoba :) Pozdrawiamy!

  • @sylwiap.4917
    @sylwiap.49174 жыл бұрын

    Słucham w piątek po południu. Dziękuję za cudowny wykład.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    4 жыл бұрын

    Dziękujemy i życzymy udanego wieczoru :)

  • @arnoldpiotrwatruch4983
    @arnoldpiotrwatruch49835 жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za ten wykład .

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    5 жыл бұрын

    My dziękujemy za uwagę :) Zapraszamy na kanał!

  • @bozenastankiewicz8406
    @bozenastankiewicz84062 жыл бұрын

    Wspanialy wyklad. Dziekuje Pani Doktor. Prosze o więcej i więcej. Bezcenna wiedzą i przekaz niesamowity. Wielkie brawa dla Pani Doktor.

  • @parrot785
    @parrot7856 жыл бұрын

    Dziękuję za ten wykład! Bardzo interesujący. Chętnie do wiedziałabym się czegoś więcej na temat wyzwalaczy stanów hiperpobudzenia.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    6 жыл бұрын

    Bardzo się cieszymy, że nasze treści się przydają :) Co do szczegółowych pytań - tutaj nie skontaktujesz się z dr Ścigałą, ale zapraszamy do śledzenia naszych wydarzeń na Facebooku, być może akurat znajdziesz jakieś odpowiadające warsztaty lub wykład, w którym będziesz mogła wziąć udział i zapytać na żywo :)

  • @semilla7276
    @semilla72762 жыл бұрын

    Coś cudownego,dziękuję za poruszenie tego tematu.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy również!

  • @dawidpasternak6853
    @dawidpasternak68533 жыл бұрын

    Polecam ogladac na przyspieszeniu 1.25 :) Bardzo wartosciowy wyklad.

  • @AA-bm6ui
    @AA-bm6ui2 жыл бұрын

    DDA i DDD. Pani dr jest cudowna. Taka wiedza powinna być emitowana w tv.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Przemiło nam to czytać :).

  • @annalis260
    @annalis2603 жыл бұрын

    Pani prof przesuper! Wszyscy młodzi rodzice powinni tego wysłuchać a i ci, którzy nas kiedyś wychowywali i nieświadomie wielu z nas skrzywdzili i zaniedbali

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    3 жыл бұрын

    Cieszymy się, że materiał przypadł Ci do gustu! Zachęcamy do zapoznania się z innymi treściami na naszym kanale - z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie 🤩

  • @majakaminska8722
    @majakaminska87222 жыл бұрын

    Ten wykład polecam każdemu rodzicowi. Obowiązkowo, przynajmniej raz na rok 🙂. Dziękuję.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    2 жыл бұрын

    Dziękujemy za przemiłe słowa! Zapraszamy częściej na nasz kanał ☺️

  • @oddechserca13
    @oddechserca132 жыл бұрын

    fenomenalny wykład, wspaniała świadomość, bardzo Pani dziękuję