Stare Drawsko i Zamek Drahim - Szuwarowe opowieści Kapitana Czochracza

Dzisiaj zabiorę was na Pojezierze Drawskie do wioski Stare Drawsko. Są tam ruiny zamku Drahim. Jest to przepiękna okolica. Opowiem wam nieco o historii tego miejsca i o miejscowych atrakcjach. Zdecydowanie największą z nich są ruiny zamku. Niestety z powodu pośpiechu do filmu wkradło się kilka czysto technicznych, drobnych błędów.

Пікірлер: 20

  • @TomaszWawa
    @TomaszWawa2 ай бұрын

    Wow, super ekstra, dzięki. Przy okazji wspomniałem sobie te miejsce które odkryłem zupełnie przypadkowo. Wracałem sobie bowiem jakieś 2 lata temu z Kołobrzegu do Wawy i chciałem się przejechać coś zwiedzając i wypadło przez Dolinę Pięciu Jezior. Piękne tego parku krajobrazowego i przejazd drogą 163 przerosło to czego się spodziewałem. Wzgórza i lasy przeplatane jeziorami. No a Jezioro Drawsko nad którym byłem pierwszy raz i ten właśnie przesmyk Drahim szczególnie jest piękny. Aż musiałem sie zatrzymać na dłużej. Piękny Kościół i Zamek. Ciekawe, że w nim są jak rozumiem regularne nabożeństwa - w takiej cudnej scenerii. No piękna zatoka Drahim. Jezioro Drawsko jest też przepiękne i sprawia dużo większe wrażenie niż spodziewałem się nawet z mapy. Gdy byłem z parkingu przy pobliskiej gospodzie dużą ekipa nurków schodziła pod wodę. Zaskoczyło mnie czemu akurat tam ale potem doczytałem, że przecież Jezioro Drawsko to drugie (!) po Hańczy najgłębsze jezioro w Polsce.

  • @jedrzejwrotynski9421
    @jedrzejwrotynski94212 ай бұрын

    Dziękuję za kolejny ciekawy i zachęcający materiał. Region jest atrakcyjny turystycznie, nie ma wątpliwości. "Poprodukowałem się" w komentarzach do materiału poprzedniego o zagadnieniach stateczności statków i potrzeby jej ewentualnej redukcji. Mam nadzieję, że profesjonalnie celem kontrybucji na rzecz ciekawego kanału propagującego morską tematykę techniczną, bo z tym u nas różnie. Po co Polakowi morze, kiedy sieje, kiedy orze... Mam i małą ciekawostkę dotyczącą tego regionu. W Czaplinku istniał prawdopodobnie niemiecki ośrodek szkoleniowy dla specjalistów morskich w zakresie miniaturowych okrętów podwodnych, a jego takiej lokalizacji sprzyjały duże głębokości jeziora. Istnieją także przypuszczenia, że gdzieś na dnie może być wrak takiego małego uboota. Zresztą torpedownia była także na jeziorze Miedwie. A mały uboot leży w jeziorze w pobliżu Ostródy (zbudowany przez stocznie Schichaua w Elblągu). Drawsko skrywa pewnie niejedną tajemnicę z o wiele odleglejszych czasów. Udanych wypraw wakacyjnych, ale przede wszystkim zawsze przysłowiowej stopy wody pod kilem.

  • @tootaacoolki

    @tootaacoolki

    2 ай бұрын

    Planuje film o Czaplinku i Jeziorze Drawskim. Ciekawe co pan pisze. Nie wiedziałem. Poszukam info.

  • @krzysztofgrzybowski4631
    @krzysztofgrzybowski46312 ай бұрын

    Śliczne miejsce

  • @tootaacoolki

    @tootaacoolki

    2 ай бұрын

    Ja też się zakochałem w tym miejscu! Choć znam na Pojezierzu Drawskim równie piękne, a może nawet jeszcze piękniejsze miejsca. Powoli będą się pojawiały filmy.

  • @emiliandadasiewicz9587
    @emiliandadasiewicz95872 ай бұрын

    Bardzo się podobało i proszę o więcej "Szuwarowych opowieści". 😀

  • @tootaacoolki

    @tootaacoolki

    2 ай бұрын

    Będzie coś na pewno. Głównie Pojezierze Drawskie.

  • @porter122
    @porter1222 ай бұрын

    Witam Pana kapitana. Faktycznie piękne miejsce, postaram się w tym roku na tych kilka dni odwiedzić te okolice z namiotem :) ahoj

  • @tootaacoolki

    @tootaacoolki

    2 ай бұрын

    Tak naprawdę to moje najbardziej ukochane miejsce na Pojezierzu Drawskim to Jezioro Siecino. Drawsko też jest suuuper. Ale Siecino lepsze :) Na pewno będzie kiedyś film.

  • @lubiewypicalemamslabaglowe
    @lubiewypicalemamslabaglowe2 ай бұрын

    Przejeżdżałem kilka razu koło zamku, ba jestem że Szczecinka nawet. Ale nigdy nie miałem okazji zawitać w zamku, trzeba to zmienić. Dodam, że przy wjeździe do Czaplinka od strony właśnie Starego Drawsja, znajduje się słowiański gród "Sławogród" do którego wiecznie się wybieram ale nigdy dojechać nie mogę. Pozdrawiam.

  • @rafaswderski8050
    @rafaswderski80502 ай бұрын

    Podobało się jak zawsze,dzięki serdeczne, ale na miodach to się zawiodłem liczyłem na recenzje miodów pitnych he he, pozdrawiam.

  • @tootaacoolki

    @tootaacoolki

    2 ай бұрын

    Kto wie. Może przy okazji jakiegoś innego filmu z cyklu szuwarowych opowieści będziemy testować miody pine? Tymczasem w dalekim przygotowaniu film o wyspie i kampingu Iner-Nos na Jeziorze Lubie.

  • @pokrec
    @pokrec2 ай бұрын

    W bardzo wielu miejscach ruiny zamków były rozbierane przez miejscowych celem uzyskania materiału budowlanego, do dzis w piwnicy domu moich pradziadków i dziadków jest nadproże kamienne pochodzące z okolicznego zamku - jest na nim rzeźbione godło... Tak to się budowało po wsiach jeszcze za zaborów. Z jednej strony - rozbieranie dziedzictwa narodowego, z drugiej - żywi muszą gdzieś mieszkać, a bieda w Galicji była potężna.

  • @tootaacoolki

    @tootaacoolki

    2 ай бұрын

    Bardzo trafna uwaga. Nie pomyślałem o tym w ten sposób.

  • @robmar12

    @robmar12

    2 ай бұрын

    Tak np rozbierano mury obronne Wiednia, stare fortyfikacje Poznania , czy np pozostałości budowli krzyżackich w Debrznie

  • @kerdaw
    @kerdaw2 ай бұрын

    Dziś w nocy ma być zajebiście widoczna zorza polarna. Warto nocą trochę nie spać i obejrzeć zjawisko.

  • @tootaacoolki

    @tootaacoolki

    2 ай бұрын

    Widziałem kilka razy w Norwegii. Zielono - fioletowe. Piękne zjawisko.

  • @jedrzejwrotynski9421
    @jedrzejwrotynski94212 ай бұрын

    Wywala mi youtube link do materiału na stronach powiatu drawskiego z informacją o szkole niemieckich specjalistów morskich od miniaturowych okrętów podwodnych w Czaplinku, ale informacja jest tam na pewno.

  • @kapturnik7766
    @kapturnik77662 ай бұрын

    W morskich opowieściach opowiec o sygnale staków gdy wpływają do portu w Gdańsku jak mijają Westerplatte

  • @tootaacoolki

    @tootaacoolki

    2 ай бұрын

    Dzieki za pomysł. Aktualnie pracuje nad filmem o falochronach