Stačí nám pravidelná a rostoucí dividenda...?

🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investic...
-----------------------------------------------------------------
ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank
AKCE UKONČENA K 31.3.2024
ZDE: 👉ehub.cz/system/scripts/click....
PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/documents/dbec5fd...
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U XTB
► geolink.xtb.com/cYduh
► Videorecenze a návod: • Vyzkoušel jsem XTB - c...
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
👉 SEZNAM CORE SELECTION ETF + PODMÍNKY
► www.degiro.cz/poplatky/etf-co... ◄
ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 3 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
-----------------------------------------------------------------
👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
Vyzkoušejte Portu!
► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
-----------------------------------------------------------------
👉 TRADING 212
► www.trading212.com/invite/11Q8c4gQhn
► Moje portfolio: tinyurl.com/htpvzsh7
-----------------------------------------------------------------
Dividendy jsou psychologicky velice příjemné - o tom není nejmenších pochyb. Komu by se nelíbilo, kdyby mu jen tak chodily peníze na účet?
Často nás však psychologické benefity dividend zaslepují a mohou vytvářet falešnou iluzi bezpečí. Z dividendy samotné totiž nedokážeme určit, jak na tom jsme celkově.
Pravidelná, rostoucí a vysoká dividenda tedy mohou být jen pozlátko, které vyvolává pocit, že se nám daří a vše je v pořádku, ačkoliv to tak ve skutečnosti vůbec nemusí být.
A tak si v tomto videu rozebereme, v čem spočívá nebezpečí, když se investor soustředí pouze na pravidelnou, rostoucí a vysokou dividendu.
• Stačí nám pravidelná a...
-----------------------------------------------------------------
🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
► Lepší způsob jak čerpat příjem z akcií: playlist o pravidlu 4 % / playlist
► Není dividendové ETF pro příjmy z investování lepší než pravidlo 4 %? Dividendový SPECIÁL • Není dividendové ETF p...
list=PLz8ARTUpFHMw3azVVEAOZih9HEDcDrpyn
► Investování do dividendových akcií - dává to smysl • Investování do dividen...
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
► Instagram: / investicni_brambora
► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
-----------------------------------------------------------------
💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
-----------------------------------------------------------------
❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Пікірлер: 115

  • 9 ай бұрын

    Podpořte mou tvorbu a přidejte se do členské sekce na www.buymeacoffee.com/investicnibr Za odměnu získáte: 👉 dřívější přístupy k novým videím - o týden dříve a v tu dobu bez reklam 👉 pravidelné updaty mého portfolia s komentářem, celou řadou grafů a nahlédnutím do zákulisí Investiční brambory a mých financí 👉 bonusová videa - aktuálně už jich je celkem 14 a každý měsíc vyjde jedno nové Seznam bonusových epizod: ► IPO - zajímavá investiční příležitost? ► Vyplatí se investovat do akcií, když je inflace tak vysoká? ► Pět klíčů ke šťastnému životu - PERMA model štěstí ► Zamyšlení nad pravidlem 4 % ┃ Bezpečná vs. perpetuální míra výběru ► Vývoj a update portfolia (prosinec 2022) ► Srovnání dluhopisových ETF: iShares vs. Vanguard Global Aggregate Bond ► Jak vyzrát na sekvenční riziko ve fázi čerpání ► Jak (ne)vydělat na tematickém investování - robotika │kyberbezpečnost │fintech │gaming │voda ► Investování do rozvojových trhů - o co jde, návratnosti a proč do nich (ne)investovat (1. část) ► Investování do rozvojových trhů - rizika, indexy a ETF (2. část) ► Vše o alokaci aktiv - kritéria pro výběr investic do portfolia (1. část) ► Rozbor akciových podtříd - které dává smysl přidat do portfolia? (Vše o alokaci aktiv 2. část) ► Dluhopisy a nemovitosti (REITy) - vše o alokaci aktiv 3. část ► Investování do komodity, hedgeových fondů a sběratelských předmětů (Vše o alokaci aktiv 4. část) Měsíční členství vyjde na 4 EUR, roční na 40 EUR.

  • @radekm.1553

    @radekm.1553

    9 ай бұрын

    Mam dotaz... na degiru uz u meho ETF je cesky kiid. Ale porad nejde nakoupit vime neco o tom ?

  • @fajastata2
    @fajastata29 ай бұрын

    Myslím, že tam chyběla zmínka o tom, že dividendy je ještě potřeba danit, takže ty grafy u dividendových etf vypadají optimističtěji, než jaká by byla realita.

  • @RadimSafran
    @RadimSafran9 ай бұрын

    Další luxusní video 🎉, díky!

  • @dalibormarasek
    @dalibormarasek9 ай бұрын

    SUPER......D

  • @miroslavbohdalek4706
    @miroslavbohdalek47069 ай бұрын

    Richarde smekám před tvým výkonem na B7 2023. Dost dobrý čas!! 👌👍 Třeba se tam příští rok potkáme.. A díky za tvá videa, jsou velmi inspirativní!

  • 9 ай бұрын

    Díky moc. Ješte přemýšlím nad tím jestli se příští rok zúčastním. Letošní úspěch mě namotivoval. Ale příprava vezme hodně moc času.

  • @peliculiar
    @peliculiar9 ай бұрын

    ... ale Ládis by řekl, že jeho zajímají jen dividendy firem, které bude držet do konce života, tedy ho kapitálový výnos těchto dividendových akcií nezajímá. 😀 Ale už nezmiňuje co bude dělat až se některým z těch firem (obvykle do různých 30ti titulů) stane, že nejprve přestanou navyšovat dividendu, později ji možná budou snižovat až ji i zruší a průběžně bude klesat i jejich kapitálová hodnota ... asi bude prodávat ve ztrátě a to se vyplatí! Poněvadž nikdo neví jak si ta firma, kterou vybereme dnes povede za deset, dvacet či třicet let, zda vůbec ještě bude na trhu fungovat a prosperovat. A několikrát ročně kontrolovat účetní závěrky a ukazatele všech těch firem, to je nemalá práce. Jak video ukazuje ani vysoký dividendový výnos negarantuje skvělý celkový výnos. Takže POZOR !!! ... žádné ETF nekupovat! "S ETF jsi jen půjčil peníze nějaké investiční společnosti a ta může zkrachovat. ETF má omezenou dobu života. ETF obsahuje plno nesympatických nebo předražených nebo nemocných podniků a tobě nepatří ani jeden z nich. Musíš do roka každé ETF prodat a už nikdy v životě ETF nekupovat. Podniky ti patří jen, když koupíš kmenové akcie. Pak si koupíš jen podniky sympatické, zdravé, levné, s dividendou nad 3 %. Žádné prioritní akcie, žádné ADR a nekupuj akcie bez dividend! Ze 30 akcií ti musí chodit 30x až 120x ročně dividendy." ... a tak stále dokola. 🙂

  • @Dividendovy_investor_Tom

    @Dividendovy_investor_Tom

    9 ай бұрын

    Jo Ladislav je legenda! A nikdo a nic ho nepřesvědčí. 😀

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    9 ай бұрын

    Nevím, kdo je Ládis, asi mi něco uteklo. Jinak u těch nedividendových společností je stejný problém, není jistota, že nepůjdou do háje. U dividend je alespoň výhoda, že ty už vám nikdo nevezme. Pokud je něco akumulujete, tak můžete přijít o celý ten růst a historicky výnos, protože zůstal na jedné hromadě.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    9 ай бұрын

    @@mi.chal.Ten problém řeší automatická správa ETF, protože společnost, která krachne prostě vymění a v rámci stovek až tisíců zastoupených titulů to nebude téměř znát. To se člověku při stock pickingu nikdy nepodaří. "Performance 0 % za 20 let není tragedie, když akcie nikdy neprodáš a zdědí je a jejich dividendy tvoji potomci." HOWGH!

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    9 ай бұрын

    @@peliculiar Jasně, v ETF jich je hromada, tak se to ztratí. Pokud to není něco ze začátku, kde pár megakorporací tvoří i desítky procent držených aktiv. Ale ty zase při té velikosti nejspíš nekrachnou :-).

  • @tomasprchal7334

    @tomasprchal7334

    9 ай бұрын

    Já si kvůli tomu refreshnul stránku, zda tu náhodou není jeho komentář. Třeba ještě přijde. :)

  • @pavelpellar
    @pavelpellar9 ай бұрын

    Diky za video, hezke srovnani. 1:04 - jen upresneni, dividendovi aristokrate zvysuji rocne svoji dividendu minimalne 25 let (nikoliv 20).

  • 9 ай бұрын

    Díky za opravu. Já tu definici čerpal z popisku ETF na justetf.com a tam mají chybně napsané "nejméně 20 let" a už jsem si to neověřoval.

  • @pavelpellar

    @pavelpellar

    9 ай бұрын

    @ To je jen drobnost, dulezity je kvalitni obsah a ten tu je.

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    9 ай бұрын

    Toto mi tiež udreli do očí ale richard to mal dobre. Divodendovy aristokrati musia byť v s&p 500 a zvyšovať 25 rokov. Ten spdr ale neberie 25 ale 20 rokov a má akcie aj mimo s&p 500. Čítal som info pre investorov predtým ako som ho išiel za to zdrbat.😂

  • @kamildarebny1063
    @kamildarebny10639 ай бұрын

    Skvělé video ukazující, jak dividendy mohou být neefektivní. Osobně na dividendy nahlížím jako na nepřímý nucený odprodej akcií (hodnota akcií klesne o dividendu) mimo moje podmínky s 15% daní státu. Jediné možné využití dividend by bylo, pokud by hodnota akcíí neodpovídala výsledkům firem a prodej akcie by byl nevýhodný, na to je trh ale obvykle dostatečně efektivní. Argument, že chodí dividenda i když je kapitálové zhodnocení po nákupu záporné a není potřeba prodávat je opět špatný, protože dividenda sama o sobě je jen další kapitálové znehodnocení, které by bylo stejné jako prodej akcie. Pokud někdo nutně chce "dividendu", tak zajímavá varianta je prodej covered call option v období, kdy je akcie statisticky nadhodnocena, na to stačí klidně i 200 denní klouzavý průměr. Výhoda je, že k "prodeji" dochází za vlastních výhodnějších podminek, pokud se splní časový test, tak i bez daně a navíc je tam bonus za covered call. Pokud po covered call nedojde k odprodeji, tak si jen ponechám hodnotu z covered call a zkusím prodat znova za podobných podmínek.

  • @joewellosobni943

    @joewellosobni943

    7 ай бұрын

    A tak mi ukažte na jakékoliv firmě, že když vyplatí divi, že mi klesne cena akcie. To je bullshit. Hodnota je tak relativní, protože hodnota není objektivní, ale subjektivní. Pro každého ma $O za 200USD jinou hodnotu. Někdo ji dá, jiný ne. Všechny poučky a knihy profesorů říkájí - výnos = kapitálový + běžný. Když se zbavíte jednoho, vaše chyba.

  • @kamildarebny1063

    @kamildarebny1063

    7 ай бұрын

    @@joewellosobni943 Nemusíme chodit moc daleko za hranice. ČEZ ex dividend date 29.6. 2023, pokles hodnoty akcie o cca 14-15%

  • @Gozer3
    @Gozer39 ай бұрын

    Amen. Navíc 15% degradace portfolia každý rok, pokud si dividendy necháte vyplácet. Acc ETF je jediná správná cesta :)

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    9 ай бұрын

    To může záležet na dalších věcech, třeba REITy neplatí daně, pokud vyplácí dostatečně velkou část zisku. Pak je jedno, jestli se daně zaplatí s dividendou nebo by zůstávaly v té firmě a danily se tam. Tam je akorát trochu na hlavu, že vyplácí většinu zisku (aby si udržely status REITu), ale aby financovaly další růst, tak musí získávat finance (dluh a/nebo vydávání nových akcií).

  • @peliculiar

    @peliculiar

    9 ай бұрын

    Daně z dividend odvádí správce akumulačního ETF za investora, takže v tom není rozdíl. Akorát se tím člověk vyhne dvojímu zdanění, které je třeba jinak umět ošetřit.

  • @mudr.janpaucin1777
    @mudr.janpaucin17779 ай бұрын

    Ďakujeme za super videa. Zaujíma ma napr. keď mi US firma vyplatí dividendu z akcie a je mi odpočítana daň, tak musím ešte niečo daniť/ dávať do daňového priznania?

  • @peliculiar

    @peliculiar

    9 ай бұрын

    Ano, musíš to uvádět do daňového přiznání ať už budeš nebo nebudeš dodaňovat. Tvůj broker by ti měl poskytnout možnost vyplnit formulář W8-BEN který slouží k tomu, aby nedošlo ke dvojímu zdanění při vykazování dividend (z USA) pro finanční úřad. Dál to tady nemá smysl rozvádět, protože jsi tu špatně - u Richarda se preferují akumulační ETF, takže neřešíš danění dividend.

  • @mudr.janpaucin1777

    @mudr.janpaucin1777

    9 ай бұрын

    @@peliculiar len ma to napadlo, keď spomínal dividendy a distribučné etf a 15% daň....ale ďakujem za odpoveď

  • @maroskoval5576

    @maroskoval5576

    9 ай бұрын

    Nemusis davat na SVK danove priznanie z dividend. Danove sa dava pri predaji z kapitaloveho zisku pred uplynutim casoveho testu 1 rok

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    9 ай бұрын

    @@maroskoval5576 ale dividendy snad musí danit (v některých zemích se to nestrhává samo). A pokud máte dostatečný vedlejší příjem, tak to dávat do přiznání i když ta daň byla stržena (a tu srážku tam započítat, takže reálně se nedaní).

  • @maroskoval5576

    @maroskoval5576

    9 ай бұрын

    @@mi.chal. Na Slovensku to mame inac zrejme ako v Čechach, nakolko sme v menovej unii - Euro.

  • @Sochy526
    @Sochy5269 ай бұрын

    Ahoj, mám off topic dotaz. Jsou ETP - exchange traded products cenné papíry s časovým testem jak jej známe u běžných akcií? Díky moc!

  • 9 ай бұрын

    Ahoj. Ano, pro ETF platí časový test.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    9 ай бұрын

    @ Ptal se na ETP ne na ETF. Tvá odpověď je "mimo" ...

  • 9 ай бұрын

    Ups. Každopádně na ETP by se měl taky vztahovat časový test. Alespoň podle článku na Fintree, ve kterém rozebírají Portu Crypto.

  • @Dividendovy_investor_Tom

    @Dividendovy_investor_Tom

    9 ай бұрын

    České daňové zákony jsou dost děravé a spoustu věcí tam chybí a nikdo nic pořádně neví, takže asi dost záleží na každém, jak si to vyhodnotí. Viz třeba frakční akcie a jiné. Já bych to asi bral všechno pozitivně pro sebe, tj časový test bych si tam počítal.

  • @Sochy526

    @Sochy526

    9 ай бұрын

    @@Dividendovy_investor_Tom díky!

  • @apolo447
    @apolo4479 ай бұрын

    Při čerpání renty ze svého portfolia co se skládá z Vwce je lepší mít v případě krize na akciových trzích dividendové aristokraty než dluhopisy nebo se pletu ?

  • 9 ай бұрын

    Je lepší mít dluhopisy - v příštím videu to bude zmíněno 😉. Dividendoví aristokrati podle mě nepomůžou. Pořad to jsou akcie a dividenda je jen jiná forma čerpání. Psychicky bolí méně než odprodej, ale efekt je matematicky naprosto stejný.

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    9 ай бұрын

    @ Jak se to vezme - cena akcie ne vždy odpovídá tomu majetku. Pokud se prodá akcie, tak se člověk zbaví toho podílu trvale. Pokud klesne cena a chodí dividenda, tak cena akcie může pořád ještě vyrůst. Což se děje dost často, že nálada na trhu je buď příliš optimistická nebo příliš negativní.

  • 9 ай бұрын

    Pokud klesne cena akcie a chodí dividenda, tak cena akcie sice může vyrůst, ale společnost má méně kapitálu, než před vyplacením dividendy a má tedy tak jako tak nižší hodnotu bez ohledu na to, jak ji zrovna v tu chvíli hodnotí trh. A dlouhodobě ji nakonec trh ohodnotí správně. Pravda vyjde časem na povrch. A pokud máš 100 akcií firmy a prodáš pět akcií aby sis vyplatil vlastní 5% dividendu, tak ti jich zůstane 95 a můžou taky vyrůst. Takže jaký je rozdíl? Opět jen v daních. Dividendu musím zdanit a odprodej po třech letech ne. A ještě mám kontrolu nad tím, jestli prodám, nebo ne a kolik si vyplatím. Vyplacení dividendy a její výši neovlivním. A co se rozdíl cena vs hodnota týče: já v tomhle prostě věřím na efektivní trhy a to že, jsou správnější a bližší pravdě, než si většina lidí myslí. A taky si myslím, že individuální investoři se často ohledně hodnoty mýlí. Je možné, že investoři přestřelují a bývají někdy příliš pesimističtí a jindy příliš optimističtí, ale tento pesimismus či optimismus může a bývá často opodstatněný. Jsem proti časování trhu a hádat, kdy je trh příliš optimistický a kdy příliš pesimistický je časování trhu. Lidé se prostě nedokáží trefit. Takže i kdyby hodnota a cena nebyly to samé a často se lišily, tak individuální investoři stejně nedokáží tyto akcie najít a ve správný čas koupit. Dělají prostě větší chyby, než trh - neví všechno a přeceňují či podceňují některá rizika.

  • @mi.chal.

    @mi.chal.

    9 ай бұрын

    ​@ No jde o to, že pokles kapitálu při vyplacení dividendy může být menší než pokles tržní hodnoty, což je virtuální číslo dané násobkem ceny akcií a jejich počtu, reálně je přitom kapitál společnosti pořád stejný. Pokud se cena akcie vrátí na původní hodnotu, tak se dostaneme na stejnou tržní hodnotu. Navíc - u akumulačních fondů člověk příjem získá jenom prodejem, u dividendových titulů prodávat nemusí. Pokud je člověk chce držet navždy, tak aktuální cenovka v podstatě nemá vliv. Pokles cen může trvat i delší dobu, pak tím prodejem se zbavujeme většího podílu, než bychom původně chtěli. Co se týče daní, tak u REIT to vliv nemá - pokud vyplácí dostatečnou část zisku, tak daně neplatí. Takže vyjde nastejno, jestli daň zaplatí firma samotná nebo se strhne v rámci dividend. Ten pokles je teď vidět i u těch REITů - z jednotlivých titulů mohou chodit dividendy se zajímavým výnosem, ceny jsou ale dost sražené, jak u jednotivých titulů, tak u ETF. Souhlasit se dá s tím, že dividendy nejsou tak jisté, mohou je zmenšit nebo pozastavit. Ale to zase může řešit diverzifikace a nakonec jednotlivé akcie může člověk odprodávat taky, nemusí být odkázán jenom na dividendy. Na teorii efektivních trhů myslím nevěří ani řada ekonomů, jak jsi říkal, je to model. Kdyby to fakt fungovalo, tak ty ceny nebudou tak lítat i když se vlastně nic moc neděje. Dlouhodobě nějaká průměrná cena asi může sedět, ale pokud je to většinu času příliš drahé nebo příliš levné, tak se na ten průměr skoro nikdy nedostaneme.

  • @mi.chal.
    @mi.chal.9 ай бұрын

    7:38 - "to je o 130 % nižší výnos" - spíš procentních bodů, je to asi 29 %. "O 130 % méně" by musel být záporný, ne?

  • 9 ай бұрын

    Jo, procentních bodů. Občas se zapomenu. 😅

  • @djpaddyofficial
    @djpaddyofficial9 ай бұрын

    Ahoj, přemýšlel jsi někdy o nahrávání podcastů?

  • 9 ай бұрын

    Ahoj. Přemýšlel, ale zůstanu raději u videí. Nejsem dobrý řečník, když musím mluvit spatra. Raději mám připravený scénář, kde během kratší doby řeknu více věcí a srozumitelněji spolu s grafy či obrázky. Kdybych to měl říkat z hlavy, budu to říkat nepřesně a bude to roztahané. A když v tom bude hodně čísel a bude to složitější téma, tak se v tom člověk snadno ztratí, než když má ta čísla před sebou na obrazovce a vidí, o čem mluvím. Ale očividně se dají má videa zvládnout i bez obrazu - několik lidí mi psalo, že si z nich udělali mp3 a pouštějí si je jako podcast :) No a v neposlední řadě: kratší videa přitáhnou více lidí a jsou podle mě lépe zpeněžitelná .

  • @djpaddyofficial

    @djpaddyofficial

    9 ай бұрын

    @ Ok, díky za odpověď a hlavně za obsahově skvělá videa. Měl bych možná nápad, jak je posunout kvalitativně o kus dál. Tvůj hlas tady zní trochu zkresleně a zároveň zahuhlaně, určitě by pomohlo zvukové stopě ubrat trochu basů pomocí ekvalizéru, případně časem pořídit kvalitnější mikrofon. Přecejen z tvé odpovědi vyplývá, že zvuková stopa je z tvých videí to nejpodstatnější, tudíž bys jí podle mě měl věnovat tomu adekvátní množství pozornosti. Neber to prosím jako kritizování, sám jsem studoval audio inženýrství, tak jsem na tyhle věci možná citlivější než ostatní, ale je to věc, co by podle mě razantně pozvedla kvalitu tvých videí na úkor téměř nulové práce navíc :)

  • 9 ай бұрын

    Jsem pro jakékoliv zlepšení a typy od profíků uvítám. Poradíš nějaký kvalitní mikrofon za dostupnou cenu? Dávám přednost klopovému kvůli rozměru a pohodlnosti. Kdyžtak napiš na mail - mám ho v popisku videa. Na basy se podívám a zkusím si s nimi pohrát.

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka76079 ай бұрын

    Ten prehlad mi pride divny, pokial viem dividendove akcie maju vyssi vynos kedze maju viac value akcii. To z ez aposlednych 10 rokov to bolo ine je len nahoda.

  • 9 ай бұрын

    Dividendové akcie mají nepříme (a nedokonalé) zacílení na value. Optimálnější je cílit přímo na value. Ve videu však říkám, že v jiném období to může být s výnosem jiné a pointa je spíš o tom, že pravidelná rostoucí dividenda není vše a je třeba dívat se na celkový výnos.

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    9 ай бұрын

    @ akoze to mi je jasne ze ak chcem viac value tak radsej kupim value etf ako dividendove ale celkovo by mali dividendove akcie zarobit aj tak o nieco viac ako vsetky.

  • @RozbadSaMpRozbad
    @RozbadSaMpRozbad9 ай бұрын

    Jak je to vlastně s tím akumulačním etf? Vím že se dividenda reinvestuje, takže nejde k investorovi, ale můžu někde tu reinvestovanou dividendu vidět v portfoliu, nebo mi to automaticky nakoupí víc akcií nebo to chápu špatně? :D snad chápeš jak to myslím nebo nedělal jsi o tom nějaké video?

  • @miso3685

    @miso3685

    9 ай бұрын

    ziadne akcie sa ti nenakupia naviac. Pri vyplateni dividendy sa znizi hodnota akcie. Čize ked mas akumulacne, vtedy sa hodnota tvojej akcie neznizi narozdiel od tych, co ju maju vyplatenu na ucet brokera.

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    9 ай бұрын

    Keď to potrebuješ vedieť tak kúp napr ftse all world akumulacnu verziu a jeden kus distribučnej a prerataj to podľa ceny.

  • @demolator2333

    @demolator2333

    9 ай бұрын

    To čo by mali vyplatiť sa v akumulačnom etf nevyplatí ale o tolko sa zvyši hodnota celeho fondu,a tak stale dookola.

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    9 ай бұрын

    @@demolator2333 respektivne neznizi.

  • @Dividendovy_investor_Tom

    @Dividendovy_investor_Tom

    9 ай бұрын

    U akumulačního tu dividendu nikdy neuvidíš, zůstane ve fondu a nakoupí se za to další akcie.

  • @vladimirkocvara7333
    @vladimirkocvara73339 ай бұрын

    Zmeni akciu za takú ktorá vypláca dividendy. A tlačení terminu elitu je problém vždy pokiaľ to medzi na furt.

  • @FxAndrej
    @FxAndrej9 ай бұрын

    Souhlasím s většinou toho, co říkáte ve videu, ale dovolte mi přidat několik věcí: 1) Dividendoví aristokraté (nebo silné dividendové firmy) vyhrávají v době vysokých úrokových sazeb. Růstové akcie vítězí, když jsou úrokové sazby nízké. Poslední dekáda měla většinou velmi nízké úrokové sazby. Takže jak říkáte - uplynulá dekáda zdaleka nezaručuje, že příští dekáda bude stejná se stejnými výsledky. 2) „Celkové výnosy“ bez dividend jsou „papírové výnosy“ - zisky i ztráty. Pokud jde o výběr nebo použití peněz z investic, tvrdil bych, že dividendové akcie a ETF poskytují větší flexibilitu - kvalitní dividendové akcie jsou o 30 % nižší? Whatever - můžu vybírat dividendy a je použít. Akcie accumulating ETF klesly o 30 % a chtěl jsem jen začít vybírat? Uf! 3) Mnoho lidí ignoruje, jak TĚŽKÉ je z psychologického hlediska zažít velký pokles (řekněme 30 %), ale když to přijde - dělají špatná rozhodnutí, která mají špatný dopad na jejich výnosy. Preferuji to nejlepší z obou světů - mám +/- 20 jednotlivých amerických dividendových akcií pro pravidelný příjem a psychologický komfort (a ano, platím 15% dan) a iShares Global ETF Acc pro maximální dlouhodobé zisky.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    9 ай бұрын

    Daň z dividend je placená vždy v ETF na úrovni správce fondu, tedy se tím investor nemusí zabývat, pokud splní časový či hodnotový test.

  • 9 ай бұрын

    1) A proto jak na závěr píšete - je lepší preferovat oba světy. Mít jak dividendové, tak nedividendové akcie. Čili globální akciové portfolio v jednom ETF. Proč z toho dividendové akcie vyčleňovat? Je to mentální účetnictví - dělím si to na dvě hromádky a cítím se tak bezpečněji, přitom v jedné hromádce jsem na tom matematicky úplně stejně. 2) Když jsou akcie o 30 % níže, jakou roli hraje, jestli čerpám skrze dividendu, nebo odprodeje? V obou případech čerpám a tudíž snižuji svůj investiční kapitál. Z psychologického hlediska je dividenda příjemná, odprodání nepříjemné, ale jejich dopad je matematicky naprosto stejný. 70 mínus 5 při dividendě je úplně stejných jako 70 mínus 5 při odprodání. Nakonec nám stejně zbude 65 v investicích a 5 v hotovosti. Dividenda nám nijak nepomohla - jen nás psychicky klame.. 3) Ano, psychologické faktory je třeba brát v potaz. Ale ne za cenu toho, že se budu chovat neoptimálně a podstupovat nevědomky vyšší riziko. To může vést ke katastrofě. Pocit bezpečí je mi k ničemu, když je falešný. V tomhle videu to řeším čistě z racionálního pohledu. Z psychologického hlediska probírám dividendy v tomto videu: Sedm výhod dividendového investování kzread.info/dash/bejne/m517zMqnnNnAfZs.html Psychologický faktor dividend vyvolává dojem bezpečí, ale není nijak opodstatněný. Je to falešný pocit bezpečí. Může člověka zachránit během krize a neprodá v panice akcie. To je super. Bohužel to ale může být úplně obráceně a v době, kdyby měl člověk začít řešit změnu portfolia kvůli reálnému nebezpečí, tak neudělá, protože po psychologické stránce nebezpečí nevnímá. Co je lepší? Falešný pocit bezpečí, nebo reálný přehled o tom, jak na tom doopravdy jsme?

  • @FxAndrej

    @FxAndrej

    9 ай бұрын

    @ 1) Nemám dvě hromady "abych se cítil bezpečněji" - mám samostatné dividendové akcie, protože výběrem mohu kontrolovat yield a yield on cost. Dividendové ETF mají nízký výnos (2-4%), ale výběrem bezpečných dividendových akcií dosáhnu 5-6% výnosu (v obou případech yield stoupá). 2) Chápu, že hodnota firmy klesa, když vyplácí hotovost (dividendu). Co ve své matematice neberete v úvahu, je to, že ceny akcií často NEPŘEDSTAVUJÍ skutečnou hodnotu společnosti. Pokud moje dividendové akcie klesnou o 30% (protože další krize), je mi to jedno - nemusím prodávat (a tím *realizovat* ztrátu), ale mohu jen začít používat dividendy místo jejich reinvestice. Můžu počkat, až se akcie vrátí nahoru. Pokud však vaše ETF klesne o 30 %, v době, kdy prodávate, pak pokud tuto ztrátu nechcete realizovat, musíte čekat potenciálně roky. Nebo prodat a realizovat ztrátu (nebo o 30 % levněji, než jste chtěli). Ještě jednou - investoři do kvalitních akcií vyplácejících dividendy se nestarají o cenu! Ne teď, ani za 20 let. Je to obrovský bonus, který mnozí podceňují, dokud se nespálí. S čistě akumulačními ETF pouze „papírově vyhráváte“, dokud neprodáte. Jeden 6 měsíční pád akcií může eliminovat pokrok za 3-5 let.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    9 ай бұрын

    @@FxAndrej ... ona totiž ta kvalitní dividendová akcie zůstává na 100 % kvalitní i po 20 letech. 🙂

  • 9 ай бұрын

    1) On je copak ten výnos 5-6 % zaručený do budoucna? Není. Hned příští rok může být úplně jiný. Navíc vysoký dividendový výnos značí rizikovou akcii. Je to hodnotový ukazatel a hodnotová firma je více riziková. Cena akcie vůči zisku (či dividendě) není nízká pro nic za nic - má to své důvody. Akcie s vysokým dividendovým výnosem není bezpečná, ale naopak více riziková. 2) Ceny akcií možná nepředstavují skutečnou hodnotu společnosti, ale jednotliví investoři se v hodnocení pletou ještě více, než trh. To proto, že neví všechno a podléhají svým emocím a vrozeným logickým omylům. Trh tohle do značené míry eliminuje. Počkat můžu u akcií, které dividendu nevyplácí. U dividendových akcií firma dividendou snižuje svůj kapitál a hodnotu, bez ohledu na to, jaká je její cena trhu. Prostě má po výplatě objektivně méně majetku, než předtím. Pokud ETF klesne o 30 % a já se řídím například pravidlem 4 %, tak nemám jediný důvod bát se odprodávat. I při takovém poklesu můžu bezpečně čerpat a nemusím se bát, že by mi peníze nedošly. Oproti tomu čerpání dividendou 5-6 % je už statisticky mnohem méně bezpečná míra výběru. Pokud se dividendoví investoři nestarají o cenu, tak dělají racionálně velký omyl. Jediné co za svou firmu dostanou je cena. Hodnotu si můžou navymýšlet jakou chtějí, ale pokud ji trh nedá, tak mají smůlu. Čerpání je čerpání a dividenda 6 % je stejná jako 6 % odprodej. V obou případech hodnota investorem drženého investičního kapitálu klesne o 6 % a získá 6 % hotovosti. Vnímat propad u ETF jako katastrofu a u dividendových akcií stylem "nemusím se starat o cenu" je dvojí metr a ukazuje na schizofrenní myšlení. Vždyť to vůbec nedává smysl. Proč by to v jednom případě měl být zásadní problém a ve druhém vůbec? Snižování kapitálu je snižování kapitálu bez ohledu na to, jestli to je dividendou, nebo odprodejem části akcií.

  • @sonnsobek7633
    @sonnsobek76337 ай бұрын

    Věnuješ se někde i cz scéně co se ty e dividend ?

  • 7 ай бұрын

    Ne. Jsem pro globální diverzifikaci. České akcie jsou moc malý rybníček a nedostatečná diverzifikace. Už i tak jsme na český trh vázaní tím, že zde bydlíme a pracujeme a případně máme nemovitosti. Další navyšování investic v ČR a ještě k tomu přes individuální akcie mi přijde jako příliš velké riziko.

  • @sonnsobek7633

    @sonnsobek7633

    7 ай бұрын

    @ Ahh Škoda

  • @cryptofaucet_bitcoin
    @cryptofaucet_bitcoin9 ай бұрын

    proto ze me libi treba CEZ, ten stavi veskrze na dividende, ale zaroven ten kapital ma, protoze dotace a stat 😂 a zbavovat se ho budu az v dobe, kdy energetika bude jasne ukazovat, ze jiz dospela do bodu kdy se zacne menit na mensi energetiky blize spotrebitelum

  • @vladimirkocvara7333

    @vladimirkocvara7333

    9 ай бұрын

    Ano, len kde na to všetko brať peniaze.Čiastočne riešenie je nakupovať fragmenty. A v tejto súvislosti je vidieť výhoda staršieho prtf. A aj cenu času. Nie je to len o tom že na väčšiu kopu sa lepšie série. Ideálne je zvladnut umenie narodiť sa t.j. Do rodiny kde už jedna generácia generácia ma fázu budovania prtf za sebou😂.

  • @cryptofaucet_bitcoin

    @cryptofaucet_bitcoin

    9 ай бұрын

    @@vladimirkocvara7333 moje deti zcela jiste zdedi zajimava portfolia, to ktere jim sporim formou VWCE zdeji hned jak uznam za vhodne ze jiz dokazou nejak fungovat a teoreticky si sami investovat, a to co si buduju ja pro svuj duchod plne dividendovek, par rustovek a nejake to ETF pravdepodobne zdedi taky 😂

  • @ocipuci69
    @ocipuci699 ай бұрын

    To to je krasny cherry picking,tie roky ,ktore si porovnaval boli poznamenane startovanim ekonomiky kvantitativnym uvolnovanim a nizkymi urokmi ,treba porovnat napr 1980-90 alebo 1990-2000 a nic z tych cisel nebude pravda

  • 9 ай бұрын

    Asi jsi promeškal tuto pasáž: 14:33

  • @maroskoval5576
    @maroskoval55769 ай бұрын

    Ale ano Richard... si stale proti dividendam... zrejme koli tomu ze nevies ako s nimi spravne investovat. Pekne si opisal nastrahy High yield. Co tak si nastudovat Yield on cost a potom zistis ze tie ETF ktore prezentujes sa nechytaju na yield on cost 10, 15, 20, 30%.... a to este nehovorim o neefektivnom prikupovani v ETF pomocou DCA. Aspon som Ti dal navod na dalsie video - Yield on cost

  • 9 ай бұрын

    Pravidelné investování je velice efektivní. Na čas, na psychiku a i z hlediska výnosů. Časování trhu vede v průměru k horším výnosům a ještě je k tomu třeba větší úsilí. Děkuji, nechci. Yield on cost - metrika soustředící se na dividendy. A co firmy, které dividendy nemají? Ty budeme ignorovat a připravovat se o jejich výnosy a diverzifikační benefit?

  • @jenda122

    @jenda122

    8 ай бұрын

    Pro zajímavost, nechtěl byste se pochlubit, v jaké okamžiky jste v posledních 5 letech investoval vy, když ne rovnoměrně (DCA)? Případně stručně okomentovat, jaké informace vás vedly k investování právě v daném okamžiku. Já pročítám různá investiční fóra, a tam v tomto lidé, co se o to pokusí, naprosto selhávají. Myslíte si, že by se tento přístup měl aplikovat nejen u „vstupu na trh“, ale že byste měl i pravidelně prodávat a pak znovu přikupovat? Díky časovému testu a brokerům s nulovým či minimálním poplatkem za transakci je to v mnoha případech v podstatě ekvivalentní.

  • @maroskoval5576

    @maroskoval5576

    8 ай бұрын

    @@jenda122 Zdravim. Ja som kritizoval neefektivne DCA pri ETF. Ide o transparentnost. Patrim ku komunite FIRE a pouzivam DCA pri DGI - dividend growth investing. Do samostatnych akcii investujem skoro 3roky, predtym do podielovych fondov, kde sa mi nepacila hlavne netransparentnost. Dosiahol som priemerne 200e/mesiac pri investovani do 40 spolocnosti. Mienim pokracovat vo zvolenej strategii. Neodporucam investovat do ETF a tzv rastovych-spekulativnych akcii. Tak isto neodporucam pravidlo 4%. Na tomto kanali sa prezentuju podla mna nevhodne sposoby investovania.

  • @jenda122

    @jenda122

    8 ай бұрын

    @@maroskoval5576 OK, k DGI se neumím vyjádřit, nemám dostatečnou znalost. "Tak isto neodporucam pravidlo 4%." A jak tedy počítáte, kolik si musíte naspořit/zainvestovat, než se budete moct vydat na FIRE? "Dosiahol som priemerne 200e/mesiac pri investovani do 40 spolocnosti." To je dost nicneříkající když nevíme kolik byl kapitál co jste do toho nalil :)

  • @vladislavpodany2647
    @vladislavpodany26479 ай бұрын

    Co na to Erik investor ..... :D .

  • @pavelvavra8840

    @pavelvavra8840

    9 ай бұрын

    Hasí hořící baterie Tesly v Austrálii 😀

  • @joewellosobni943
    @joewellosobni9437 ай бұрын

    To je fejk na bramborovém škrobu...😅 Srovnávat accu a divi fondy či akcie je blbost. Nesouměřitelné. Navíc takové video ukážu taky s jinýma acc které za pět let zpět šly dolů = dá se najít pro i proti. Dále všichni říkají pravidlo 1 - zisky budoucí se nemají srovnávat s výnosy předchozími. Cena akcie, fondu, listu je subjektivní a nikoliv objektivní. Firma s velkým kladným ziskem i jinými ukazateli klidně může klesnout, proč? Protože lidi. Nemá cenu debatovat o divi či accu. Je to rozhodnutí každého.

  • 7 ай бұрын

    "Srovnávat accu a divi fondy či akcie je blbost. Nesouměřitelné." Proč? Používám grafy z justetf.com, které dividendy a jejich reinvestovaní u distribučních fondů zohledňují a jsou tedy srovnatelné s grafy akumulačních. Grafy ukazují celkový výnos, včetně reinvestovaných dividend. Spousta webů tohle nedělá, ale právě justetf.com ano. Co je na tom nesouměřitelného? "Navíc takové video ukážu taky s jinýma acc které za pět let zpět šly dolů = dá se najít pro i proti." Vybíral jsem takové benchmarky, které jsou v podstatě stejné a sledují stejný trh, jen se nesoustřeďují na dividendy. Celý S&P 500 srovnávám s podmnožinou dividendových S&P akcií a globální ETF srovnávám s podmnožinou globálních dividendových akcií. Máš tip na lepší benchmarky k dividendovým ETF vybraným ve videu? Ano, je hromada jiných ETF s nižšími či vyššími výnosy, ale ty jsou pak mezi sebou neporovnatelné, protože sledují úplně jiné části trhu. Já vybírám jen ty, které sledují stejný trh, jen jeden fond řeší dividendy a druhý je ignoruje a drží akcie bez ohledu na dividendy. "Nemá cenu debatovat o divi či accu. Je to rozhodnutí každého." Podle mě to smysl má, protože některé věci jsou fakta, a jiné názory. Faktem je, že dividendový výnos nám neříká celý obrázek o tom, jak na tom doopravdy jsme a o tom je tohle video.

  • @valueinvestinginstocks419
    @valueinvestinginstocks4198 ай бұрын

    Mně se zdá, že si děláš z českých dětí srandu. Dividendové a kapitálové výnosy nejsou propojené. Výplata dividendy nezávisí na růstu kapitálu a na růstu kurzu akcií. Dividenda se platí ze zisku firmy, to je zbytek z tržby. Někdo myslí, když je čistý zisk menší než dividenda, platí se dividenda z cash flow. Ale pro dividendy je úplně jedno, jak roste kurz akcií. Celková návratnost má význam, když se jednou vše prodá, nebo každý rok část. Když se neprodá nikdy nic, stačí dividendový výnos a ten nebude nižší, když kapitálový výnos a růst kurzu bude nulový, jak povídáš. A nyní je nutné očekávat, že SP500 ETF se propadne na 1/2 během velkého krachu 2021-2031 a dividendy to nesníží, ty porostou dál. Ty jsi nezažil krach 2000-2003 a nečekáš nyní propad na 1/2 u amerických indexů.

  • 8 ай бұрын

    Dividenda se platí se zisku firmy, a ty jsou součástí kapitálu firmy. Dividenda se od majetku firmy odečítá (firma rozdává svůj kapitál) a její výplata má tedy přímí vliv na hodnotu firmy na akciových trzích. Firma rozdáním kapitálu (dividendou) zchudne a její cenové ohodnocení příslušně klesne. Cena akcie odpovídá diskontované hodnotě budoucích cashflow (což jsou zisky). Mezi cenou akcie a výplatou dividendy je zcela nepopiratelná souvislost. "Celková návratnost má význam, když se jednou vše prodá, nebo každý rok část." Celková návratnost má význam pro to, kolik nakonec můžeme čerpat. Jestliže má firma po inkasování zisků hodnotu deset milionů dolarů, nemůžeme z ní nikdy odčerpat více, než deset milionů dolarů - ani dividendou, ani odprodejem. Čerpání zisků skrze dividendu je stejné, jako čerpání zisku skrze odprodeje. Dividenda 10 % odebere 10 % z kapitálu firmy a tudíž z hodnoty mých investic. Stejně jako když prodám 10 % akcií a přijdu tak o 10 % svých investic. 10 % čerpání je prostě 10 % čerpání a je úplně jedno, jestli to je dividenda, nebo odprodej. "Výplata dividendy nezávisí na růstu kapitálu a na růstu kurzu akcií." Vzhledem k tomu, že se dividenda vyplácí z kapitálu (zisk je součástí kapitálu), tak výplata dividendy velice závisí na růstu kapitálu. A firma svůj kapitál zvyšuje typicky právě tím, že je zisková. Naopak ziskovost firmy vůbec nezávisí na výplatě dividend. Na firmě vydělám naprosto stejně když dividendu vyplatí, i když ji nevyplatí. Buď ta firma zisky má, nebo nemá. Dividenda je až důsledek toho, že je firma zisková. Dividenda není příčina ziskovosti, ale následek. "Když se neprodá nikdy nic, stačí dividendový výnos a ten nebude nižší, když kapitálový výnos a růst kurzu bude nulový, jak povídáš." Já neřeším kapitálový výnos. Já řeším celkový výnos. To je kapitálový plus dividendový výnos dohromady. V ETF držím i dividendové akcie. Nejsem proti držení dividendových akcií a pro cílení na kapitálový výnos. Jsem pro drženích všech typů akcií a pro cílení na celkový výnos. Když čerpám odprodejem, jsou v tom obsažené i dividendy. "Ty jsi nezažil krach 2000-2003 a nečekáš nyní propad na 1/2 u amerických indexů." Mnohokrát jsem ve svých videích mluvil o tom, že dlouhodobý investor zažije hromadu hlubokých propadů a musí s nimi počítat a být na ně připravený. S propady i o padesát procent (a i více) tedy rozhodně počítám a počítá s nimi každý můj dlouhodobý divák. Přičemž čerpat během propadu dividendou, není o nic bezpečnější, než čerpat odprodejem akcií. V obou případech dochází k převodu investic na hotovost. Jen dividenda je nedobrovolná a nemám nad ní kontrolu (rozhoduje o ní firma, ne já), zatímco nad odprodejem mám 100 % kontrolu. Dividenda v případě poklesu akciového trhu má naprosto stejný dopad, jako odprodej akcií během propadu trhu. Firma má hodnotu 100. Vyplatí dividendu 5. Já budu mít firmu o hodnotě 95 a dividendu 5. To samé platí, i kdyby se firma o 50 % propadla. Firma má po propadu hodnotu 50 a vyplatí dividendu 5. Budu mít firmu o hodnotě 45 a dividendu 5. Dividenda mě před propadem nijak neochránila. Je to jednoduchá matematika. Firma rozdá výplatou dividendy svůj majetek a tím sníží svou hodnotu a zchudne.