Lidé vám lžou o penězích

🍺 ČLENSKÁ SEKCE: Pomáhají vám má videa dělat lepší investiční rozhodnutí? Podpořte bramboru virtuálním pivem, nebo se přidejte do členské sekce a získejte dřívější přístup a videa navíc na:
► www.buymeacoffee.com/investic...
-----------------------------------------------------------------
ZÍSKEJTE ODMĚNU AŽ 6x500 Kč od Raiffeisenbank
AKCE UKONČENA K 31.3.2024
ZDE: 👉ehub.cz/system/scripts/click....
PODMÍNKY AKCE: doc.ehub.cz/documents/dbec5fd...
-----------------------------------------------------------------
📖 Kniha People are lying to you about money tinyurl.com/mumaekd7
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U XTB
► geolink.xtb.com/cYduh
► Videorecenze a návod: • Vyzkoušel jsem XTB - c...
-----------------------------------------------------------------
👉 OTEVŘTE SI INVESTIČNÍ ÚČET U DEGIRO:
► www.degiro.cz/?tap_a=55089-b8... ◄
Investování zahrnuje rizika ztrát.
👉 SEZNAM CORE SELECTION ETF + PODMÍNKY
► www.degiro.cz/poplatky/etf-co... ◄
ETF je nutné koupit na uvedené burze, jinak se účtuje poplatek 3 EUR. Pokud kupujete v jiné měně než EUR, berte v potaz i poplatek za směnu měny.
-----------------------------------------------------------------
👉 CHCETE INVESTOVAT JEDNODUŠE BEZ JAKÝCHKOLIV DALŠÍCH STAROSTÍ?
Vyzkoušejte Portu!
► ČR: tinyurl.com/4zb2c3zd
► SR: tinyurl.com/mrxxcbar
-----------------------------------------------------------------
👉 TRADING 212
► www.trading212.com/invite/11Q8c4gQhn
► Moje portfolio: tinyurl.com/htpvzsh7
-----------------------------------------------------------------
Máte někdy pocit, že vám lidé lžou o penězích? Že neříkají úplnou pravdu, opakují zažité hlášky, nebo mluví o věcech, o kterých moc neví? Pravda je taková, že lidé o penězích lžou hodně - ať už záměrně, nebo z nevědomosti.
A to přimělo Anthony napsat knihu "Lidé vám lžou penězích," ve které shrnul své poznatky a objevy ze světa peněz, investování a finanční nezávislosti.
Kniha stručně shrnuje celou řadu myšlenek z FIRE komunity finanční nezávislosti. Jedná se o silné koncepty, které mohou změnit to, jak budete přemýšlet o utrácení, šetření a svém životě. A tak se této epizodě podíváme na několik kapitol z knihy "Lidé vám lžou o penězích."
• Lidé vám lžou o penězích
-----------------------------------------------------------------
🔍DOPORUČENÉ EPIZODY
► Playlist o knize "Peníze nebo život" • Peníze nebo život
► Playlist "Finanční nezávislost" • FIRE a finanční nezávi...
-----------------------------------------------------------------
Investiční bramboru najdete na:
► Facebook: tinyurl.com/y9o8ju7v
► Instagram: / investicni_brambora
► E-Mail: investicnibrambora@gmail.com
-----------------------------------------------------------------
💰 Pokud chcete poděkovat bramboře za videa a podpořit ji, můžete tak učinit na 🍺 www.buymeacoffee.com/investic... nebo příspěvkem na bankovní účet 1728143113/0800. Děkuji všem podporovatelům! Richard
-----------------------------------------------------------------
❗ Video není investiční doporučení. Každý investor je zodpovědný za svá finanční rozhodnutí. Prezentuji jen mé osobní poznatky, názory a zkušenosti a sám jsem investor amatér.

Пікірлер: 174

  • 8 ай бұрын

    📖 Kniha People are lying to you about money tinyurl.com/mumaekd7 (affiliate odkaz na Amazon) ----------------------------------------------------------------- Podpořte mou tvorbu a přidejte se do členské sekce na www.buymeacoffee.com/investicnibr Za odměnu získáte: 👉 dřívější přístupy k novým videím - o týden dříve a v tu dobu bez reklam 👉 pravidelné updaty mého portfolia s komentářem, celou řadou grafů a nahlédnutím do zákulisí Investiční brambory a mých financí 👉 bonusová videa - aktuálně už jich je celkem 14 a každý měsíc vyjde jedno nové Seznam bonusových epizod: ► Vyplatí se investovat do akcií, když je inflace tak vysoká? ► Pět klíčů ke šťastnému životu - PERMA model štěstí ► Zamyšlení nad pravidlem 4 % ┃ Bezpečná vs. perpetuální míra výběru ► Vývoj a update portfolia (prosinec 2022) ► Srovnání dluhopisových ETF: iShares vs. Vanguard Global Aggregate Bond ► Jak vyzrát na sekvenční riziko ve fázi čerpání ► Jak (ne)vydělat na tematickém investování - robotika │kyberbezpečnost │fintech │gaming │voda ► Investování do rozvojových trhů - o co jde, návratnosti a proč do nich (ne)investovat (1. část) ► Investování do rozvojových trhů - rizika, indexy a ETF (2. část) ► Vše o alokaci aktiv - kritéria pro výběr investic do portfolia (1. část) ► Rozbor akciových podtříd - které dává smysl přidat do portfolia? (Vše o alokaci aktiv 2. část) ► Dluhopisy a nemovitosti (REITy) - vše o alokaci aktiv 3. část ► Investování do komodity, hedgeových fondů a sběratelských předmětů (Vše o alokaci aktiv 4. část) ► Jak se mění alokace aktiv v různých fázích života (Vše o alokaci aktiv 5. část) Měsíční členství vyjde na 4 EUR, roční na 40 EUR.

  • @dandostrasil7767
    @dandostrasil77678 ай бұрын

    Tak toto video by jsi měl pustit každý. Velmi kvalitní informace.

  • @MaleyCZE
    @MaleyCZE8 ай бұрын

    Klasicky super!

  • @LadaNosek
    @LadaNosek8 ай бұрын

    Ahoj Richarde, moc pěkně popsáno. Hlavně ta část, kdy popisuješ, že si každý může vybrat, zda žít konzumní život teď, nebo část spotřeby odložit a užívat si později (přitom ve výsledku dříve). 👍 Díky za motivaci, kterou mi tvá videa dávají. 😀😉

  • 8 ай бұрын

    Ta kniha mě taky hodně namotivovala. Poslední dobou jsem videa o finanční nezávislosti v tomto duchu moc nedělal a bylo na čase se k tomu zase vrátit. Bude jich ještě několik, ale budu je dávkovat postupně, ať jich není hromada za sebou. Konceptem volby spotřeba teď vs později, ale za to mít dřívější finanční svobodu, se autor knížky zabýva hodně, takže o tom bude řeč i v dalších dílech.

  • @LadaNosek

    @LadaNosek

    8 ай бұрын

    @ Tak to je super. Pro člověka, který sleduje všechny tvoje videa se zaujetím (já), tam asi nebude moc nového, ale je to skvělá motivace. Tu potřebuju, protože kromě manželky, která má pro mě pochopení, jsem v okolí spíš za finančního exota. A to ty lidi neví, kolik peněz dokážu každý měsíc investovat... 🖖🙃

  • 8 ай бұрын

    Přesně jak píšeš - moc nového nebude, ale je v tom ta motivace. A některé věci je dobré si připomínat a mít je stále na očích/myslet na ně.

  • @josebalvin899

    @josebalvin899

    8 ай бұрын

    Problem je, ze 100 tisic v 20ke ma uplne inu hodnotu ako milion v 90e. Zaklad je vysoky prijem a investovanie. Aby si nemusel zit v setreni a neslobode cely zivot a uzivat si az vtedy ked si stary a chory

  • @LadaNosek

    @LadaNosek

    8 ай бұрын

    @@josebalvin899 Nikdo tu nepíše o asketickém životě, ale o tom, že většina lidí rozháže peníze za nesmysly a pak se diví, že nic nemají. To, že všechny peníze neprotočím, neznamená, že nežiju naplněný a šťastný život. A ano, v 90 letech si asi investice moc neužiješ, ale to je argument zcela mimo, protože k tomuto věku nikdo čerpání nesměřuje.

  • @Aneoq
    @Aneoq8 ай бұрын

    Opět skvělé. Díky Investiční erteple 🙂

  • @Svitiplynek
    @Svitiplynek8 ай бұрын

    Super video. Ten priklad s obědem nebo drinkem vede k zamyšlení

  • @pavelpellar
    @pavelpellar8 ай бұрын

    Mam uplne stejnou zkusenost jako Anthony. Studoval jsem ekonomii na Provozne ekonomicke fakulte a o investovani jsem se ze skoly dozvedel velmi malo. Vetsinou veci typu kolik je druhu akcii ( je hodne zpusobu deleni), ale uz jsem se nedozvedel, co ta akcie presne je a hlavne proc bych nejake mel mit. O pojmy financni nezavislost nebo pravidlo 4% jsem vubec nezavadil.

  • 8 ай бұрын

    Tak tak. Studoval jsem mezinárodní obchod na VŠE a o akciích jsem se tam kromě toho dělení dozvěděl, že existuje technická a fundamentální analýza - mám dojem, že jsem o tom dokonce dělal prezentaci 😄 Kdybych se tím nezačal zabývat ve svém volném čase, tak ze školy o tom vím naprosté minimum.

  • @miroslavbohdalek4706
    @miroslavbohdalek47068 ай бұрын

    Díky za vše. Posílám bramboře na pivo😊

  • 8 ай бұрын

    Brambora se ráda napije 😁🥔🍻

  • @dronecraft5481
    @dronecraft54818 ай бұрын

    Nekupovat zbytečnosti je správná volba, ale nesouhlasím s tím, že za každou cenu musím na všem šetřit, abych co nejvíc vrazil do investic. Investovat, ale s rozumem. Nikdo neví co bude zítra, natož za 30 let a navíc, co je to za život, když si neustále odtrháváte od úst a neužijete si např. ani pořádné jídlo a pití :)

  • 8 ай бұрын

    Je na každém, aby si pro sebe našel rozumný balanc. O šetření za každou určitě nejde. Je to o našich volbách a dělat je vědomě a utrácet opravdu za to, na čem nám zaleží.

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    8 ай бұрын

    Setrenie je nestastie, treba viac zarabat a potom vela minat a vela investovat. Pracovat v zahranici alebo podnikat

  • @richardhrubes4585

    @richardhrubes4585

    8 ай бұрын

    @@armanidesignertak asi takhle je mnohem rozumější málo vydělat , šetřit a chytře investovat než vydělat mnoho a vše rozházet za pitomosti jako je např. drahé auto či předražené jídlo ...

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    8 ай бұрын

    @@richardhrubes4585 Urcite je lepsie zarobit vela, rozhadzat peniaze na luxus a investovat desattisice eur mesacne ako zarobit malo, setrit a investovat par stoviek mesacne.

  • @MrBrudracz

    @MrBrudracz

    8 ай бұрын

    @@richardhrubes4585 Smysluplný je jediný - hodně vydělávat, ideálně časem pasivně, v době internetu, otevřených hranic, technologií to není nic těžkého. Peníze si maximálně užívat, smysl života není práce nebo investice. A samozřejmě něco málo ivnestovat, aby jste si zajistil, že když se něco pokazí, tak můžete dál pokračovat v naplněném životě. Ne, fakt práce od pondělí do pátku a k tomu nějaký prachy v investicích není dobrý život, ani to není smyslem života a přijde mi sakra škoda takhle tu trochu času co máme promarnit.

  • @barborakopalova4583
    @barborakopalova45838 ай бұрын

    P. S. To že má někdo doktorát v nějakém oboru neznamená, že úplně do detailu rozumí dané problematice, nebo jak dobře dokáže znalosti a teoretické vědomosti implementovat do reálného života.

  • @barborakopalova4583

    @barborakopalova4583

    8 ай бұрын

    @@VladShtuka To není důkaz špatnosti vzdělání, jen důkaz toho, že školy učí mechanický dril a mnoho studentů není schopno( nebo ochotno) přijít věcem na kloub. Ekonom, který se uchxtí v nějaké organizaci a věnuje se jen úzkému spektru problému, nevidí velký celek a také má poměrně vysoký plat a neuvědomuje si, že tomu tak nemusí být pořád(proto nemá úspory ani neinvestuje, protože ho k tomu nicnenutí.)

  • @Charlie-xe4eq
    @Charlie-xe4eq8 ай бұрын

    geografická loterie :D :D :)) super video

  • 8 ай бұрын

    Díky. Anthony má ten termín nejspíše od Warrena Buffetta. Když se Warrena Buffetta ptali, za jak velký úspěch vděčí svému štěstí, tak odpověděl: Už jenom to, že vyhrál geografickou loterii a narodil se v USA jako bílý muž v tu správnou dobu mu obrovsky pomohlo a bylo to obrovské štěstí.

  • @jurajlovich1234
    @jurajlovich12348 ай бұрын

    Kupovať hlúposti je blbosť, ale ak investujeme do akcií, je dobré, že tu máme veľké konzumne stádo 😊

  • @vojtechjanota2091

    @vojtechjanota2091

    8 ай бұрын

    Přesně to mě napadlo. Důvod proč investice tak úžasně fungují je právě ten všudypřítomný konzum. Autor tedy vlastně zastává teorii, která kdyby se ujala v masovém měřítku, by ho zřejmě vrátila zpět do práce a reality :-)

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    ... přesně tak pánové, i můj komentář zde na to naráží. 😀

  • @josebalvin899

    @josebalvin899

    8 ай бұрын

    Konzum prinasa plnenie potrieb a chcticov a to prinasa status a ten zvysujr serotonin-stastie. Investovanie je super, ale ak neinvestujes tisice eur mesacne bude trvat dlho kym si uzijes peniaze a v starobe ma milion inu hodnotu ako v 30ke

  • @JosefJebavy
    @JosefJebavy8 ай бұрын

    Super video. Konecne taky nekdo rekl ze HPP neni zadna jistota.

  • @valherru
    @valherru8 ай бұрын

    Super úvodní video! Osobně mi tam jen vadilo to opakování zbytečného utrácení za jídlo, zrovna v ČR jsou kvalitnější potraviny prostě typicky i dražší a kdo šetří na jídle, které je základ dlouhého a vitálního života, dost možná si ušetřené peníze později neužije v dobré kondici nebo vůbec.

  • 8 ай бұрын

    Chápu že to tak může vyznít, ale když mluvím o šetření na jídle, mám tím namysli spíš časté chození do restaurací, přecpané lednice a spižírny, kde se hromady jídla kazí a později vyhazují. Šetření na dobré a výživné stravě tím rozhodně nemyslím. Zároveň si ale taky nemyslím, že zdravé a výživné potraviny jsou drahé. Často jsou to ty nejnudnější a nejlevnější potraviny. Problém je, že ty nejnudnější věci nikdo nechce jíst a lidé kupují drahé nesmysly, co se zdravě a kvalitně často jen tváří - viz dnešní éra proteinových drinků, jogurtů a tyčinek.

  • @MrRichieHK

    @MrRichieHK

    8 ай бұрын

    Asi bych spíše řekl, abychom si vařili doma - stojí to méně a je to stejně kvalitní :) To zní jako investování do sebe a zároveň udržení kvality života - nebo mám do svých 45 let jíst jenom rohlíky? 🙂

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    8 ай бұрын

    Im ho zdravé jedlo nemusí byť drahé. Základné suroviny ako zemiaky ryža a múka nestoja prakticky nič. Do toho nejaká zelenina jogurtik a vajicka a hotovo. Mäso stačí raz týždenne.

  • 8 ай бұрын

    Ahoj Richarde, díky za skvělá videa! Chtěl bych zeptat na přesun k různým brokerům. Dlouhodobě jsem u Degira, ale jak kvůli výši investované částky, tak kvůli malému výběru ETF přemýšlím, že bych šel k jinému brokerovi. Z tvých videí jsem pochopil, že jsi taky přešel. Znamená to, že jsi přesunul všechny své pozice k jinému brokerovi, a nebo si u Degira necháváš to, cos tam měl a nakupuješ u dalších brokerů "od nuly"? Děkuju

  • 8 ай бұрын

    Ahoj. Nechávám to tam. Nic jsem nepřesouval - nevidím důvod. Teď investuju u Interactive Brokers. Šel jsem ale ještě předtím, než Degiro odstanilo z nabídky hromadu ETF. Důvodem byla diverzifikace brokerů. Plus pro dceru používám XTB.

  • @jenda122
    @jenda1228 ай бұрын

    Ahoj, vidíš, tohle zrovna nepatrně souvisí s tím na co jsem se tě chtěl zeptat :). Na Měšci vyšel článek o penzijních fondech, kde prezentují mimořádně pozitivní výsledky, mně se je ale nepodařilo ověřit (viz moje i další komentáře pod článkem). Mohl bys na to hodit oko a zjistit čím čarují? Odkaz samozřejmě zase neprojde, článek se jmenuje: Penzijní fondy dohnaly loňské ztráty. Jaké zisky vám „penzijko“ letos přinese?

  • 8 ай бұрын

    Ahoj Jendo. Dostal jsem tvůj e-mail a už odepsal. Ale napíšu to i tady, ať si to můžou přečíst ostatní: Není to srovnání od Měšce, ale spíš jen marketing penzijních fondů, který se snaží prezentovat v lepším světle. Mnohem objektivnější mi přijde srovnání od Skejwina skejwin.cz/mala-tragedie-ceskych-penzijnich-fondu-hra-o-ctyrech-aktech-pro-kazdeho/ Pokud si najdu čas, zkusím příští rok udělat nové srovnání a vzít v potaz i měnu a rizikovost, což jsem ve svém posledním srovnání neudělal.

  • @LeonhardMath
    @LeonhardMath5 ай бұрын

    Přijde mi divné, že by všude pracoval a studoval a nikde nikdo nevěděl nic o penězích. Takové jako podivné to je. Spíš to je marketing, aby jeho prozreni v příběhu hezky vypadalo. Vždyť zdroje informací jsou tu léta. Stačit jen hledat a chtít.

  • 5 ай бұрын

    Určitě to je marketing, ale vidím v tom i kus pravdy. Lidé jsou často vysoce specializovaní a i když rozumí svému oboru, tak finance jsou natolik rozsáhlý obor, že experti na jednu část financí jsou naprosto nevzdělaní v jiné oblasti, jako třeba osobní finance a investování. A samozřejmě - kdo hledá, ten najde. Ale musíš vědět, že je vůbec co hledat. Když o tom nevíš, tak to hledat nebudeš. Spousta lidí má po objevení pasivního investování a FIRE hnutí prozření (včetně mě a spousty diváků na mém kanálu) a někdo se prostě může cítit ukřivděné, že jim o takových důležitých věcech nikdo neřekl dříve. Mně osobně pojetí knihy jako "Lidé vám lžou o penězích" přijde zajímavé a často trefné, bez ohledu na to, jestli to je marketing a přikrášlené.

  • @user-rk6oq7lz8s
    @user-rk6oq7lz8s6 ай бұрын

    Jedna káva kde jsem nechal velké spropitné mi jednou vydělala stovky tisíc, kdybych to spropitné nedal, nic z toho by se nestalo. Rozhodně si nemyslím, že je správné šetři úplně na všem. Hlavně pokud se člověk pohybuje v obchodě, je důležité chodit dlouhodobě do stejného podniku a ideálně dávat i velké spropitné :) Znalý určitě vědí o čem mluvím.

  • 6 ай бұрын

    Já si taky nemyslím, že máme šetřit uplně na všem a nic takového ani neříkám. Šetřit máme na tom, co je pro nas nedůležité, abychom měli více na to, co je pro nás důležité. A pro každého to bude něco jiného. Pointa je si to uvědomit a hospodařit rozumně a ne utratit každý měsíc všechny peníze. Ja si třeba kávu neodpustím. Káva je jen příklad. Raději to upřesňuju, aby nedošlo k nedorozumění, protože spousta lidi z nějakého důvodu šetření překrucuje a tvrdí věci, které ve videu nejsou řečeny ani myšleny. To si jen lidi pletou rozumné šetření a nezdravé přehamnané šetření. Mezi tím je rozdíl a to druhé jsem nikdy nepropagoval a nedoporučoval.

  • @freeman2286
    @freeman22868 ай бұрын

    Jenom úvaha,pokud lidi nebudou utrácet budou mít akcie společností takovou hodnotu:)

  • 8 ай бұрын

    Kdyby všichni začali méně utrácet, tak by to platilo. Ale nezačnou.

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    8 ай бұрын

    @ zase ono by sa to niekde ustalilo...jedlo a bývanie medicinska starostlivost atď budú stále potrebné...

  • @Dividendovy_investor_Tom
    @Dividendovy_investor_Tom8 ай бұрын

    A jaká je hodnota měsíční výplaty v USD u těch nejbohatších v ČR do 1 procenta?

  • 8 ай бұрын

    Můžeš si spočítat zde: howrichami.givingwhatwecan.org/how-rich-am-i

  • @Dividendovy_investor_Tom

    @Dividendovy_investor_Tom

    8 ай бұрын

    @ Tam se však porovnává můj příjem celosvětovým průměrem. Není tam srovnání s ČR.

  • @Dividendovy_investor_Tom

    @Dividendovy_investor_Tom

    8 ай бұрын

    @@VladShtuka To je ovšem trochu blbost, protože ve videu (9:40) je v USA 4800$ to 1 procento, takže pochybuji, že bychom v ČR na tom byli o dost lépe než v USA, když 3 procenta mají už víc než 1 procento v USA.

  • @janmostek8968
    @janmostek89688 ай бұрын

    Chtěl bych se zeptat jestli je knížka i v češtině? Děkuji.

  • 8 ай бұрын

    Není. Já mám anglický ebook na Amazonu.

  • @Dividendovy_investor_Tom

    @Dividendovy_investor_Tom

    8 ай бұрын

    @ Ebook, pokud je v pdf, tak to google translator umí docela hezky přeložit (dá se tam vložit soubor). NEvím jestli zvládá i jiné přípony. Možná že ano.

  • @peterpazic4305
    @peterpazic43058 ай бұрын

    Znie to fajn a logicky, nicmene som trochu skepticky. Necakal som, ze mi tajomstvo financneho uspechu zdeli brambora na youtube :D Inak, na to, ze lidi lzou, sa mi zda, ze kazde video, kniha i popularny investor radia to iste - ETF. Az to skoro zavana konspiraciou :D

  • 8 ай бұрын

    Já taky nečekal, že budu vystupoval po boku brambory na Youtubu 😄 S ETF se to má tak: je to jako recept na zhubnutí. Jezte střídmě, zdravě a hýbejte se a dělejte to dlouho. Není to sexy, i když to zaručeně funguje. Pasivní investování do ETF je v podstatě stejná nudná věc jako hubnutí. Jenže proč všichni nejsme štíhlí a s atletickými postavami, když je to tak jednoduché? Lidi se tím prostě neřídí. Hledají zkratky a nechtějí změnit své chování.

  • @peterpazic4305

    @peterpazic4305

    8 ай бұрын

    Dalsi dobry priklad👍

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    8 ай бұрын

    Bramborov recept funguje ale bohuzial prinesie bohatstvo a slobodu beznym ludom az v starobe. Najvacsia hodnota je vsak cas. Treba vela zarobit a vela investovat v mladosti aby si investovanim do ETF clovek dokazal zvysit casovu a financnu slobodu a slobodu pohybu v mladosti

  • @Michal_tryit
    @Michal_tryit8 ай бұрын

    Rozebírá Anthony v knížce i své portfolio nebo jen své myšlenky?

  • 8 ай бұрын

    Investiční rady dává na konci knížky a časem se k tomu dostanu v pozdějších epizodách, ale není tam pro mé diváky žádne velké tajemství. Je to pravidelné pasivní investování do širokých tržních ETF s nízkými náklady.

  • @zstrongerspredators990
    @zstrongerspredators9908 ай бұрын

    A když nebudete splachovat, čistit si zuby a to jídlo si nedáte vůbec tak půjdete do důchodu hodně rychle😂

  • @glader23

    @glader23

    8 ай бұрын

    Splachovat se ma jen v práci 😂😂

  • @jurdapurda3556
    @jurdapurda35568 ай бұрын

    Pozor s tou RB. Pokud už jste někdy u nich účet měli nepůjde založení pravděpodobně online - jako mě.😉

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    Já ho asi budu muset zrušit. V posledním (šestém) měsíci jsem udělal jen dvě platby a tím pádem poslední pjéťo chybí a nikdy nebude. RB mi jinak nenabízí nic navíc co bych u účtů ve stavajících bankách neměl. Taky mám těch účtů požehnaně a snažím se vyzobávat ty třešínky. Jenže bez občasného zrušení "přebytečných" účtů si je nelze užívat setrvale, protože banky si často víc váží nových klientů namísto těch stávajících.

  • @jurdapurda3556

    @jurdapurda3556

    8 ай бұрын

    To máte pravdu. Je strašná škoda že tyto bonusy nedá banka i stávajícímu klientovi. Holt potřebují nové duše a na to asi banka ráda ty peníze uvolní.

  • @peliculiar
    @peliculiar8 ай бұрын

    Další z dosavadních vrcholů tvé videotvorby. 🙂 Richarde, nebýt těch, kteří si vybrali odcházet do důchodu v 65 letech, žijících "drahé životy" mají ti finančně gramotnější možnost získat finanční stabilitu (nezávislost) mnohem dříve. Kdyby to tak dělali všichni bylo by to podstatně složitější než je to dnes ... nemyslíš?

  • @Dividendovy_investor_Tom

    @Dividendovy_investor_Tom

    8 ай бұрын

    Proč složitější? Spíš naopak ne? Kdyby všichni češi měli zainvestováno a odcházeli do důchodu v 40-50-letech, stát by ušetřil na důchodech a naše země by prosperovala.

  • 8 ай бұрын

    Jo, ale takových vždycky bude hodně. Nás je naprosté minimum.

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    8 ай бұрын

    @@VladShtuka Ludia su iracionalni a chcu mat stastie z penazi hned a nie cakat do staroby

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    @@Dividendovy_investor_Tom Třeba proto, že kdyby nebujel konzumní způsob života, byly by zisky akciových společností byly mnohem skromnější, stejně tak jako ceny akcií. To by pochopitelně znamenalo, že potenciál výdělku by byl dramaticky nižší než jaký máme dnes a stejně tak by dostupnost množností investovat do akcií byla mnohem nižší. Kdyby se všichni chovali maximálně efektivně, byl by mnohem menší potenciál na tom vydělat než na kultuře nadbytku, plýtvání a lidech kteří si kupují drahé věci které vůbec nepotřebují. "stát by ušetřil na důchodech a naše země by prosperovala."

  • @zstrongerspredators990

    @zstrongerspredators990

    8 ай бұрын

    @@VladShtuka Cos vymyslel v tom budoucnu? 😂 Vše dopadne jinak, vzpomeň si pak..

  • @davidstransky3422
    @davidstransky34227 ай бұрын

    Jen tak mimochodem k té reklamě. Nerozdávají ty banky za platby kartou nebo smart technologiemi odměny proto, aby měli argument co nejrychleji omezit horovost mezi lidmi ?.... Jinak pěkné video pro uvědomění naší zatím bohaté pozice oproti zbytku světa

  • @euripida2228
    @euripida22285 ай бұрын

    To, ze plno materialnich veci je zbytecny kupovat a clovek je vlastne nepotrebuje, nedelaji ho stasneho je pravda a asi i vetsina populace kupuje zbytecnosti . Na druhou stranu je dobre rict, ze by se clovek mel soustredit na vyšší vyděk. Zvysit vzdělání, naucit nějakou specializaci, zalozit busnyss, zmenit práci, jit na par let do zahranici... to jsou veci kterýma zbohatneme lepe nez etf... Stejne jako extremni setreni a neuzivani si života aby clovek potom nemusel pracovat? ( Mel penize ve stari?). Take s tim, mam trochu problem, ze setrim az moc, ale spis v tom smyslu, ze bych mela obetovat cast penez a snížit si uvazek... Clovek se, ale nechce připravit o penize co ma jakoby navíc a muze investovat...

  • @josefmuzatko4042
    @josefmuzatko40426 ай бұрын

    být bohatý je opruz. moci si koupit vše co chci je super. taky lžu nic nemám, nikde nevydělávám, ani babičku jsem nečetl. lidi jsou hrozně závistiví, češi jsou v tomto na špici. závidí vše, prachy, zdraví, věk, děti, čas, cokoliv. starám se jen o sebe a pár lidí kolem mne, jinak to nemá cenu. bye

  • @nemeckyDJ
    @nemeckyDJ8 ай бұрын

    Říkáš jak jsme bohatí a pak dáš příklad pokud vyděláváte 15 $. To je k nasrani? Jako ne nevydělával 15 dolarů.

  • 8 ай бұрын

    Je to příklad, do kterého si můžeš dosadit vlastní číslo. Autor knihy tam dal 15 dolarů, ty si dam dej svoji hodinovou mzdu. Pokud vyděláváš méně, pak tě oběd stojí ještě více tvého vlastního času a práce a tudíž je ten argument ještě silnější.

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    8 ай бұрын

    Zmerajte si IQ, pre vas asi nie su investicie moc dobre

  • @valueinvestinginstocks419
    @valueinvestinginstocks4198 ай бұрын

    Chce to jen, nekupovat nic od Apple a Nike, kde jsou věci 8x předražené než potřeba. Prostě koupit hezkou a kvalitní zimní bundu za 10 €, boty za 10 € u KiK nebo v Aldi. A nejlevější evropský smartfoun může stát 100 € fungl nový. Nový computer Lenovo asi za 300 €. Nikdy nic 8x předražené od Apple a Nike.

  • @fajastata2

    @fajastata2

    8 ай бұрын

    Kvalitní zimní bundu za 10 E? Tak určitě…

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    8 ай бұрын

    Ja kupujem pouzivane iPhone za 5000 Kc a Nike mam zdarma lebo ich pravidelne reklamujem. Skor treba rozmyslat a viac zarabat a potom sa da uzivat aj setrit a investovat

  • @nemeckyDJ
    @nemeckyDJ8 ай бұрын

    Ne nechodím do restaurace. Nikdo tu u nás v kraji nechodí jen tak do restaurace. Do práce jezdím na kole a stejně jsem ta největší socka zde v chatu.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    Nic nemusí trvat věčně. ;-)

  • @vladimirkocvara7333

    @vladimirkocvara7333

    8 ай бұрын

    Tsk s tym nieco urob.

  • @fajastata2

    @fajastata2

    8 ай бұрын

    Nikdo v celém kraji nechodí do restaurace?

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    8 ай бұрын

    @@fajastata2 nie nikto tam nechodí lebo je vždy plná...

  • @nemeckyDJ
    @nemeckyDJ8 ай бұрын

    3 roky jsem si nekoupil ani ponožky a díky bearmarketu jsem v mínusu. Proč tohle nezazní jako upozornění v každém videu? Mohl jsem mít nové auto auto ale takhle mám vyklesane investice.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    ... dokud neprodáš ty vyklesané investice, tak opravdu v mínusu nejsi. Záleží jen na tom, jak máš pevné nervy. Popravdě jsme tu stále od velké finančí krize kolem roku 2008 nic podobného neměli a tato období se cyklicky vrací ... ;-)

  • @tomas8773

    @tomas8773

    8 ай бұрын

    ​@@peliculiarsamozřejmě že v mínusu je i když ho nerealizoval

  • @davidlang8823

    @davidlang8823

    8 ай бұрын

    V kazdem videu zminuje, ze investovat se musi dlouhodobe a pravidelne. 3 roky nejsou dlouha doba, pokracuj dal a obrati se to, jenze to je mnohdy ten zasadni problem, spousta lidi chce zbohatnout v kratke dobe, ale klicem je vytrvalost

  • @josebalvin899

    @josebalvin899

    8 ай бұрын

    Presne na takych ako vy zarobia bohati. V prepadoch bezny clovek paninari a bohaty kupuje. Treba vsak kupovat to kde je garancia dlhodobehu zisku-etf ako vwce alebo aspon diverzifikovat vwce, zlato, dlhe dlhopisove etf a btc

  • @tomas8773

    @tomas8773

    8 ай бұрын

    @@josebalvin899 minulé výnosy nejsou zárukou budoucích

  • @tomaspalisek2077
    @tomaspalisek20778 ай бұрын

    To mi nevychází, když sem zaměstnanec, tak firmy krachujou. Když do nich mám ale investovat, tak je to najednou tutovka? Jinak celý to video je strašně zjednodušující a názory konkrétních osob, prezentuje jako fakta...

  • 8 ай бұрын

    Když jsi zaměstnanec, pracuješ pro jednu firmu. Když vlastníš globální ETF, vlastníš tisíce akciových firem a krach několika z nich na tebe nemá prakticky žádný dopad . akciové trhy rostly historicky nahoru i navzdory krachu a neúspěchu celé řady firem. Je to diverzifikace. I jako zaměstnanec můžeš pracovat pro více firem, či mít více zaměstnání a tak taky diverzifikovat, ale v praxi se to moc nedá - máme omezené množství času.

  • @AddictDopamine
    @AddictDopamine8 ай бұрын

    To je strašně subjektivní, někdo si chce prostě užívat života, jezdit pěkným autem, cestovat, chodit na večeře, do kina a na výstavy. A ne mít o 30 tisíc větší důchod, když mi bude 65, všechno mě bude bolet, život prožitej jako socka co si musela odtrhávat od úst aby v důchodu měl solidní peníze. A nemyslím to jako hejt, sám patřím do top 3% v České republice, dle příjmu, jen se mi nepozdava myšlenka všechno syslit. A kdybych měl brát v úvahu průměrného Čecha, tak u toho už vůbec nedává smysl nějaké spoření/investování 5k-10k měsíčně.

  • @AddictDopamine

    @AddictDopamine

    8 ай бұрын

    Btw k těm 3%, jeden kolega zde na KZread tvrdí, že kdo má více než milion ročně, tak patří mezi ně.

  • @josebalvin899

    @josebalvin899

    8 ай бұрын

    Presne tak, cas mladosti je viac ako peniaze v starobe. Investovat treba ale aj uzivat si zivot v mladosti. Netreba setrit, ale vela zarabat, vela investovat a popri tom kludne vela minat-ak by minanie neprinasalo stastie nikto by nerobil otroka v praci pre peniaze

  • 8 ай бұрын

    Ano, je to subjektivní. Každý si může utrácet za co chce, protože každému dělá radost něco jiného. Šetření není o tom, že si odtrhávám od úst. Nevidím důvod, proč by šetření mělo být tak drastické. Šetřit lze rozumně. Z nějakého důvodu je to však častý argument - kdo šetří, je socka. Jako by žít rozumně a neutrácet příliš byla nějaká velká osobní křivda a člověk se tím uvrhal do žaláře s mučitelem a spadl na dno společenského žebříčku. Proč proboha? Je tady nějaké kolektivní trauma z dětství, kdy vám rodiče nedali najíst, protože šetřili? Nechápu, proč hned argumenty ohledně šetření míří tímhle podivným směrem. Spořím dobrovolně a dělám to pro to, že z toho mám užitek a rozhodně při tom nijak netrpím. Jezdím autem, chodím občas na jídlo, do kina a cestuju - a teď pozor - všechno z toho lze dělat hospodárně a ušetřit přitom! Jen si prostě nekupuju blbosti, všeho s mírou a chovám se hospodárně. Šetřením si kupuju to, co je pro mě více důležité. Šetřením a investováním si kupuji finanční stabilitu a jistotu. Kupuju si větší svobodu pro sebe a svou rodinu. Kupuju si více času. Kupuju si lepší život a budoucnost. Copak to je nějaké odtrhávání od huby a neštěstí a mizerný život? Vždyť šetřením o ty peníze nepřijdu, naopak jich budu mít více a poskytnou mi více možností, jak si udělat radost a zlepšit svůj život. A přitom můžu klidně žít jak nejšťastněji dokážu, aniž bych se musel trápit, nebo si odtrhávat od huby. "A kdybych měl brát v úvahu průměrného Čecha, tak u toho už vůbec nedává smysl nějaké spoření/investování 5k-10k měsíčně." Tohle nechápu. Jako že investice 5-10k měsíčně nemá žádný význam a je lepší to utratit za blbosti a v důchodu se pak divit, že nevyjdu s penězi?

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    8 ай бұрын

    @ Setrenie je vzdy odtrhanie od ust. Je na ukor horsieho zivota v pritomnosti a lepsieho v buducnosti. To je fakt. Ten kto si neodtrha od ust, nemusi pozerat na ceny a peniaze a ma financnu slobodu. Idealny stav je zarabat vela, minat vela, setrit vela a investovat vela. Druha najlepsia moznost je zdravy pomer medzi minanim a setrenim pre investovanie. Suhlasim, ze investovanie na ukor kratkodobej radosti prinesie dlhodobo vacsiu slobodu a cas. Na druhej strane setrenie na ukor radosti v mladosti nikomu v starobe cas nevrati. Je lepsie mat BMW s peknou babou v 30ke ako sediet sam v Bentley v 60ke po dosiahnuti financnej slobody. Je lepsie mat financnu slobodu cestovat a uzivat si peniaze v mladosti ako v starobe. Dufam, ze ste pochopili tento materialisticky priklad. Minanie na blbosti na ukor investovania a zleho zivota v starobe je nezmysel. Ale minanie na veci co nas robia stastnym plus setrenie a investovanie pri vysokom prijme je najlepsie

  • @AddictDopamine

    @AddictDopamine

    8 ай бұрын

    @ Ano myšleno tak, že pokud má prumernej Čech 30k čistého, tak mi nedává smysl šetřit/investovat 5k-10k měsíčně, protože propad životní úrovně z 30k na 20k bude velmi velký. Chápu to u člověka který má 80k čistého, že může dvacet tisíc odkládat a propad životní úrovně u něj nebude tak citelný. A mluvit o tom, že stačí spořit tisícovku nebo dvě. To je úplně blbost, proto jsem hned zminil 5k-10k, kde už by to dlouhodobě mohlo dávat smysl.

  • @jozkomrkvicka7607
    @jozkomrkvicka76078 ай бұрын

    11:02-11:50 toto ked niekde spomeniem a to aj menej kvetnato tak na mna kazdy pozera ako na debila

  • 8 ай бұрын

    😆 Každý máme jiný způsob myšlení. Tohle téma je dost polarizující a buď to lidi obvykle nadchne, nebo to vyvolá obrovské nepochopení. Což je vidět i v komentářích. Tolik jsem jich pod videem už dlouho neměl.

  • @jozkomrkvicka7607

    @jozkomrkvicka7607

    8 ай бұрын

    @ nj toto ale nieje vec názoru ale fakt. Pred 50 rokmi sme boli oveľa chudobnejší ako dnes a pred 200 sme boli oveľa chudobnejší ako pred 50timi.

  • @josebalvin899
    @josebalvin8998 ай бұрын

    Najvacsie klamstvo ktore siria chudobni je ze peniaze niesu stastie. Bohati tento hoax rozsirili medzi chudobu. Keep them poor and happy, we take the money 🤣

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    ... to není tak úplně pravda. Existenční problémy chudého mohou být stejně vyčerpávající jako nějaké dilema pro bohatého. Závažnost problémů není měřitelná, takže tím, že budeš bohatý se problémů nezbavíš, jen budou jiné. Z pohledu chudého možná méně závažné, ale hlavu ti zamotají stejně, i ti mohou převrátit život vzhůru nohama.

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    8 ай бұрын

    @@peliculiar Ano, aj bohati maju problemy. Ale keby boli peniaze zle, bohati by sa ich davno zbavili a dali ich chudobnym. Pre psychicky a fyzicky zdraveho cloveka su peniaze stastie a sloboda

  • @josebalvin899

    @josebalvin899

    8 ай бұрын

    Bohati maju ine problemy ako chudobni. 99 percent problemov chudobnych vyriesia peniaze. Bohatstvo prinasa slobodu a ta prinasa stastie. Nesloboda prinasa nestastie. Rovnako najviac stastni ludia su ti s najvyssim statusom. Top 1 percent najbohatsich, preto su priemerni ludia nestastni. Staci si nastudovat Petersonovu teoriu krabov. Miliony rokov maju zvierata zakodovane genmi ze vysoke postavenie zvysuje hormon stastia serotonin.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    @@armanidesigner Nikdy jsem nikde netvrdil, že k tomu, aby byl bohatý šťastný se má zbavovat svého jmění. Jen jsem poukázal na to, že ať je člověk s penězi nebo nez nich nějaké problémy mít bude a jejich závažnost není měřitelná a tedy ani srovnatelná. HOWGH!

  • @armanidesigner

    @armanidesigner

    8 ай бұрын

    @@peliculiar Ak by peniaze nedavali stastiu a slobodu tak by sa ich bohati zbavili a vacsinu problemov vyriesi bohatstvo

  • @sonnsobek7633
    @sonnsobek76337 ай бұрын

    Nefim návratnost nemovitosti mam kolem 10% nepocitam te 20-40% mi to vyrostlo a nepocitam ze jsem koupil pod cenou 🫣🤔

  • 7 ай бұрын

    Já mám taky nemovitost, která byla skvělá investice, ale nelze se dívat jen na úspěšné případy a aplikovat to plošně na všechny nemovitosti. Dnes už bych nic takového nesehnal a i tehdy to byla obrovská náhoda a ještě jsem se musel nechat přemlouvat, protože se mi do toho nechtělo. Až ve zpětném zrcátku to vidím jako skvělou investici. Na takových náhodných investicích se bohužel nedá plošně stavět. Je určitě spousta lidí se stejnou zkušeností, kteří si nákup nemovitosti pochvalují a vydělali na tom, ale málo kdo to dokáže úspěšně zopakovat. A to právě pro to, že to byla jedinečná příležitost a takových je prostě málo a narazí se na ně náhodou.

  • @sonnsobek7633

    @sonnsobek7633

    7 ай бұрын

    @ no nevim vzdy koupím nemovitost v dobre čtvrti a městě do 400k která je schopna nést 4-6 k měsíčně čistého staci jen aktivně hlídat a shánět aspon 6 dni v týdnu

  • 7 ай бұрын

    Tohle už zní ale úplně jinak. Šest dní v týdnu? To zní jako práce na plný úvazek. Je to investice do nemovitosti, nebo podnikani s realitamy? Ona konkurence je dost velká a samotné realitky mají o nabídkách lepší přehled a mají lépe dostupné financování a co za to stojí, to si vyzobou. Nehledě na to, že co je dobrá čtvrt/lokalita/město teď nemusí být za pár let. A nemovitost která na první pohled vypadá skvěle může mít hromada nedostatků a místo pravidelného 4-6 tisíc měsíčně plus to budou po opravach 4-6 měsíčně mínus. Podle mě to zdaleka není tak jednoduché. Ja se po nemovitostech taky dívám (spíš ze zajímavosti) a už tři roky jsem neviděl nic, co by investičně dávalo smysl. Alespoň ne věští smysl, než akciový trh.

  • @sonnsobek7633

    @sonnsobek7633

    7 ай бұрын

    @ záezi na lokalitě samozdrejme v Praze nic zajímavého “asi” nebude ovšem v městech u Ostravy napr určitě ano ( kupuji pouze normální nevyloucene lokality a pronajimam pouze pracujícím sibe správným lidem mam své zásady ) ovšem clovek se musí samozdrejme vyhnout oklikou realitkam teda většinou Investuju denne 2-10 minut s realita. A podobne jednoduše refresh stránky 1-2x denne na mobilu Popr hned pusu takovéto nabídky malo kdy jsou v nabídce dele nez par hodin

  • @sonnsobek7633

    @sonnsobek7633

    7 ай бұрын

    @ ovšem stále jsou lidé co potrebuju peníze ihned nebo nemaji o reálné ceně potichu a inzeruji hluboce pod nabídkou

  • @RobinSmuch
    @RobinSmuch8 ай бұрын

    Mluvíte o stárnutí populace, tím pádem nebude mít kdo utrácet a i kdo pracovat .. nemuže to do boudouca znemenat nižší zisky, napiklad pro svetovy akciovy trh? dulezíta je architektura souvislostí.....

  • @RobinSmuch

    @RobinSmuch

    8 ай бұрын

    viz demografická křivka... a předpokládaný vývoj budoucí...

  • @RobinSmuch

    @RobinSmuch

    8 ай бұрын

    zkopírovano z google: Na jednoho důchodce dříve přispívali 4 pracující lidé, dnes jsou to jen 2 a za 30 let se počet důchodců a těch, kteří pracují, vyrovná. Již dnes stát dotuje důchodový účet 30 miliardami korun ročně.

  • 8 ай бұрын

    To vnímám jako důležité pro vytvoření si vlastního důchodu. Na důchody bude méně. Menší zisky můžou být, ale nemyslím si. Dnešní člověk má mnohem více peněz a utrácí více, než dříve. Ve spoustě zemí je podobný demografický vývoj a jejich spotřeba jde stále nahoru. Navíc celosvětově populace stále roste a rozvojové země pomalu bohatnout a utrácejí více. Globálně tedy spotřeba a zisky můžou růst bez ohledu na to, co se děje v ČR.

  • @kutilsima5584
    @kutilsima55842 ай бұрын

    Pro mě nic nového. A na místo akcií bych dosadil kryptoměny, zejména bitcoin.

  • @Norbino22
    @Norbino228 ай бұрын

    do důchodu ve 4O? Co to prosím tem mladím podsouváte ? Žijeme ve společnosti, kde platí nejaké zákony, principy, etika, solidarita. Když každý půjde do důchodu tak brzy všechno se zhroutí jako domecek z karet.

  • 8 ай бұрын

    A proti kterým zákonům to prosím je? Jsem snad otrok a mám nařízené pracovat do šedesáti sedmi, nebo jsem svobodný člověk? A jak tím, že si našetřím na dřívější důchod, který si budu platit sám sobě, poruším etiku a solidaritu? Panuje u nás nějaké etické a solidární nevolnictví, o kterém nevím? A prosím zkuste mi pospat situaci, kdy každý půjde do důchodu brzy - jak k tomu prosím dojde? Spousta lidí má problém neutratit celou svou výplatu, natož aby investovali a mysleli dlouhodobě. Já si takovou situaci představit neumím. Takže žádný strach, mladí vás o důchod nepřipraví :) Žádná revoluce se nechystá :)

  • @Norbino22

    @Norbino22

    8 ай бұрын

    @ To není o nevolnictví, ale o odpovědnosti za sebe a společnost, udržitelnost základních funkcí státu . Myslite že věk odchodu do důchodu je stanoven jenom tak? A jestli chcete jít do důchodu ve 40, kolik by ste musel spořit za 16let praxe /absolvent VŠ/? No na rentu jenom 1000 USD/měs, cca 1600 USD měsíčné po dobu 16 let !! A tohle si může dovolit průměrný mladý človek v ČR? I kdyby, živořit 16let nejlepších 16 let života... Utopie, sundat růžové brýle , nejsme v Americe.

  • 8 ай бұрын

    Možná si nerozumíme. Finanční nezávislost a předčasný důchod není o tom, že člověk přestane být ekonomicky aktivní. Finanční nezávislost v pojetí FIRE je o tom získat více času, abychom mohli dělat věci, které mě více naplňují. To může být podnikání, cestování, napsání knihy, založení charity či cokoliv jiného. Důchod zde není nic nedělání (a neměl by tak být nikdy považovaný), ale prostě jen stav, kdy nemusím pracovat pro peníze. Ale můžu. A spousta finančně nezávislých to dělá. "To není o nevolnictví, ale o odpovědnosti za sebe a společnost, udržitelnost základních funkcí státu" Víte co je neudržitelné? Současný průběžný důchodový systém závislý na tom, že musí být stále více a více lidí v produktivním věku, kteří by financovali stále více a více a déle se dožívajících důchodců. Na každou další generaci je třeba stále více pracujících a na tyto pracující bude potřeba ještě větší generace pracujících. Až to doženeme kam? Česká republika bude mít miliardu důchodců, na které bude potřeba zplodit tři miliardy pracujících, aby je v důchodu uživili? Víte co je udržitelné? Když si každý bude sám investovat na svůj důchod. Solidarita se projevuje skrze daně. Kdo víc vydělává, více zaplatí na daních. Jsem klidně pro progresivní zdanění. Transfer peněz taky probíhá přes štědrý sociální systém. Stát tu je pro lidi, ne lidi pro stát. Jestli je systém neudržitelný, musí se změnit. Váš výpočet zapomněl na to, že akciové trhy rostou a že celou částku nemusím naspořit ze svého. Pro získání renty 1000 USD měsíčně stačí při průměrné reálné roční návratnosti 5 % investovat 1000 USD měsíčně. Kdo si pět let počká a půjde do důchodu ve 45, tomu stačí investovat 685 USD měsíčně. Kdo si počká do 50 let, tomu stačí měsíční investice 478 USD.

  • @peliculiar

    @peliculiar

    8 ай бұрын

    @ "... musí být stále více a více lidí v produktivním věku, kteří by financovali stále více a více a déle se dožívajících důchodců. Na každou další generaci je třeba stále více pracujících a na tyto pracující bude potřeba ještě větší generace pracujících."

  • @josefmuzatko4042

    @josefmuzatko4042

    6 ай бұрын

    mě je 45 a do důchodu už můžu. něco teda dělám, ale je fakt osvobozující mít prachy na dalších 20 let života, no stress.

  • @vitvalek5468
    @vitvalek54688 ай бұрын

    @Investicnibrambora Dotaz k odměně 6x500Kč. Po správnosti bych měl tyto “přijmy” zdanit, je tak? Děkuji 😊

  • 8 ай бұрын

    Nejsem si tím jistý. Mám dojem, že do šesti tisíc se nemusi takové mimořádné a drobné příjmy danit.