No video

Srednjovjekovni grad Bobovac

Planinarska tura od Kraljeve Sutjeske do kraljevskog grada Bobovac u organizaciji PSD Prenj Mostar.
Bobovac je najznačajniji i najbolje utvrđeni grad srednjovjekovne Bosne podignut na strmoj, stepenastoj stijeni južnih padina planinskog masiva Dragovskih i Mijakovskih poljica iznad ušća Mijakovske rijeke u Bukovicu, jugozapadno od Vareša. Nalazi se nedaleko od sela Mijakovići i Dragovići, u općini Vareš. Gradu se može prići iz dva smjera, i to od Kraljeve Sutjeske ili od Vareša. Sastojao se od gornjeg grada sa četvrtastom kulom, čiji ostaci i danas postoje, i donjeg grada, na stepeniku nižem oko 20 metara, poligonskog oblika oko 40 metara dužine i oko 25 metara širine, od čega se danas raspoznaje dvorište i bunar.
Podigao ga je ban Stjepan II Kotromanić nešto prije polovine 14. vijeka. Bobovac je bio sjedište bosanskih vladara od perioda vladavine bana Stjepana II Kotromanića (prva polovina 14. vijeka), preko svih bosanskih kraljeva i sve do prestanka bosanske samostalnosti osmanlijskim osvajanjem (1463.) Prvi put se u pisanim dokumentima pominje 1349. U Zadarskom arhivu Bobovac se spominje oktobra 1445. i februara 1446. godine. To su rijetke informacije koje po imenu spominju stanovnike nižih društvenih slojeva iz Bobovca.
Njegov položaj i konfiguracija terena je omogućavao odbranu i bio je vojno i administrativno sjedište bosanskih kraljeva uz Kraljevu Sutjesku, koja je bila bez fortifikacija i imala više administrativno-politički značaj. U njemu se čuvala bosanska kraljevska kruna. Tu se nalazila i kraljevska grobna kapela za koju se pretpostavlja da je kralj Ostoja naredio da se stara bobovačka crkva preuredi za tu svrhu.
Zbog svog geostrateškog, vojnog i političkog značaja bio je meta napada osvajača.
"Kraljevski mauzolej" u Bobovcu je gradaska crkva, u kojoj su, po hrišćanskim običajima, sahranjivani njeni ktitori. U njoj je pronađeno devet skeleta u pet grobnica. Tu su bili sahranjeni kraljevi Stjepan Dabiša, Stjepan Ostoja, Stjepan Ostojić, Tvrtko II i Stjepan Tomaš. S njima je vjerovatno bio sahranjen i posljednji bosanski kralj, Stjepan Tomašević, čiji su ostaci bili preneseni iz Jajca. Od devet skeleta, samo jedan pripada ženskoj osobi, koja je sahranjena pored Tvrtka II. Pretpostavlja se da pripada supruzi Tvrtka II, kraljici Doroteji Gorjanskoj. Između grobova kralja Tvrtka II i groba žene za koju se pretpostavlja da je kraljica Doroteja Gorjanska nalazi se dječji grob, za kojeg se pretpostavlja da pripada djetetu Tvrtka II i Doroteje Gorjanske.
U novembru 2002g. historijsko područje "Srednjovjekovni grad Bobovac" je proglašeno za nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine.
Detalje rute možete naći na sljedećem linku:
/ strava
GPX trek:
mega.nz/file/c...
Pratite nas i na Facebooku: / sarafanje
Instagram: / sarafanje
Muzika:
Music by Filo Starquez
Track - Politely Rude
/ @filostarquez
Music by Filo Starquez
Track - The Right Path
hypeddit.com/filostarquez/therightpath-1
Music by Filo Starquez
Track - Wilderness
/ @filostarquez
'In Dreams' by Scott Buckley - released under CC-BY 4.0. www.scottbuckley.com.au
Poglavlja:
0:00 Kraljeva Sutjeska - Bobovac
6:44 srednjovjekovni grad Bobovac, prilaz
9:48 Bobovac (snimci dronom)
14:02 obilazak Bobovačkog sedla i Bunara
15:45 povratak u Kraljevu Sutjesku
19:02 relive i završni ekran
#bobovac #hiking #psdprenjmostar #drone #kraljevasutjeska #bosniaandherzegovina #sarafanje

Пікірлер: 11

  • @BHRoadStoriesBH
    @BHRoadStoriesBH3 ай бұрын

    Svaki novi video je za udžbenike. Odlični ste i hvala vam

  • @jpusic1
    @jpusic13 ай бұрын

    Vareš je meni najljepši od gradova u Bosni, najistočnija Austrija a Bobovac je odlična ekstenzija posjeta ovom gradu. Zanimljivo je koliko su nepovezana mjesta Vareš i Kraljeva Sutjeska bili u povijesti, kao da su zasebne države. Valjda zato i jest tamo napravljen Bobovac jer je to bila oduvijek zabit. Nego, lijepa singlica za dolje... 🥲

  • @Anonimus_0101_

    @Anonimus_0101_

    3 ай бұрын

    Bobovac je u kaknju a ne varešu

  • @jpusic1

    @jpusic1

    3 ай бұрын

    @@Anonimus_0101_ Pripada Kaknju ali sam Bobovac je bliži i zračnom linijom i cestom Varešu nego Kaknju. Usput možeš proći kroz živopisni Pogar pa na pastrmku svratit. Bolja mi je varijanta Vareš - > Bobovac, nego Kakanj -> Bobovac. Probao sam obje.

  • @mrnjaut
    @mrnjaut3 ай бұрын

    Extra tura. Preporucujem iskusnijim biciklistima ovu rutu odvesti biciklom.

  • @Zahumlje593
    @Zahumlje5933 ай бұрын

    Bravo 👍 Drago mi je da se dron oporavio 😂

  • @Sarafanje

    @Sarafanje

    3 ай бұрын

    za čudo jedno, sada radi normalno

  • @Bluemoon-7am
    @Bluemoon-7am3 ай бұрын

    Još da neko skloni ovu Ikar zastavu i vrati ljiljane koji su tu i bili .

  • @13waffenss95
    @13waffenss953 ай бұрын

    Muslimanski Bobovac

  • @Miran-wi6wm

    @Miran-wi6wm

    2 ай бұрын

    Mislis Bosanski?