Spieramy się o filmową DIUNĘ

Фильм және анимация

Moi goście to:
👉 Marcin Giełzak ► ‪@dwielewerece‬
👉 Krzysztof M. Maj ► ‪@KrzysztofMMaj‬
🔥 Tu znajdziesz moją recenzję DIUNY cz. 2 ► • DIUNA TO ADAPTACJA DOS...
❤️ Tu możesz wesprzeć kanał i oglądać bonusowe odcinki ► / @bezschematu
🎁 Możesz także wesprzeć mnie na Patronite ► patronite.pl/BezSchematu
☕ Albo postawić mi kawę ► buycoffee.to/bezschematu
👨‍👨‍👧‍👧 Tu możesz dołączyć do dyskusji na Discordzie ► / discord
👀 Śledź B/S na Instagramie ► / bezschematu
#dune #dunepart2

Пікірлер: 384

  • @AivanderWoods
    @AivanderWoods4 ай бұрын

    Panowie szacun za merytoryczną dyskusję, cały czas trzymacie się tematów. Marcin dodaje konkretne odniesienia do kultury i religii islamu skąd autor Diuny czerpał inspiracje. Krzysztof nie odpływa w anegdoty i Filip który najbardziej rozpływa się na filmem ale z merytorycznymi argumentami, szczególnie kiedy spieracie się co do podejścia reżysera czy scenarzysty do materiału źródłowego. Bardzo dobrze się was słucha.

  • @nataliafijakowska2666
    @nataliafijakowska26663 ай бұрын

    Odnosząc się do każdej sytuacji w której Krzysztof mówił że czegoś nie pokazano a Filip odpowiadał że było w pierwszej części. Jako osoba która nie czytała książek i nie jest za bardzo obeznana ze światem diuny zdecydowanie wolałabym żeby światotwórczym kwestią poświecono dużo więcej uwagi nawet jeżeli miałoby to oznaczać "marnowanie" czasu ekranowego powtarzając drugi raz to co już kiedyś gdzieś tam zostało wspomniane. Kolejna kwestia jest taka że to co zostało tylko powiedziane nie zapada w pamięć tak jak to co zostało pokazane. To że ktoś wytłumaczył pobieżnie w jakimś dialogu jak coś działa zwykle nie sprawi że to w pełni zrozumiem, ale może to tylko mój problem. W pełni zgadzam się z Krzysztofem że, jako osoba nieznająca treści książki, wolałabym żeby świat został bardziej rozbudowany o inne rody, nawigatorów, saudarkarów, mechanizmy walki i generalnie wszystko co dotyczy części światotwórczej, kosztem pokazywania po raz 10 tej samej wizji Paula czy Fremenow krzyczących Lisan al Gaib.

  • @grimHog
    @grimHog4 ай бұрын

    Filip i Krzysztof - jacy są każdy widzi i słyszy nie od dzisiaj, doskonałym dopełnieniem był Marcin Giełzak którego świetnie się słuchało. Jeśli nadarzy się okazja do skomentowania innych dzieł, i Marcin byłby zainteresowany, to powiem tylko: WINCYJ MARCINA!

  • @Drago_mira

    @Drago_mira

    4 ай бұрын

    Popieram

  • @plrc4593

    @plrc4593

    4 ай бұрын

    Giełzak to Lewica o jaką, jako wyborca Konfederacji, nicnierobiłem całe życie.

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Marcin będzie zapraszany z przyjemnością i dołączy jak tylko będzie mógł i chciał.

  • @southnoon5808

    @southnoon5808

    4 ай бұрын

    ​@@plrc4593musisz jeszcze 3 razy to napisać stary

  • @kosimazakiCS
    @kosimazakiCS4 ай бұрын

    Krzysztof ma absolutna racje. Ja nie czytalem ksiazek, i kompletnie w filmie nie rozumialem dlaczego walcza bronia biala, dlaczego nie uzywali tych laserów itp. Dlaczego nie uzywali technologi militarnej itp. Bylo to bardzo slabo wytlumaczone.

  • @RoccoKolasso

    @RoccoKolasso

    4 ай бұрын

    laser w zetknięciu z tarczą doprowadzał do eksplozji atomowej a standardowy pocisk nie był w stanie jej spenetrować. Dlatego ludzkość opracowała nowe techniki walką bronią białą. Co do tarcz na putyni to też sie tam ich nie używało bo przyciągały czerwie z dziesiątek kilometrów.

  • @kosimazakiCS

    @kosimazakiCS

    4 ай бұрын

    @@RoccoKolasso dzięki za wytłumaczenie :), ale to powinno znaleźć się w filmie, a jeżeli nawet było to lepiej wybrzmieć.

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Właśnie dlatego powinno się obejrzeć pierwsza i druga część. Nie rozumiem czemu należy to po raz kolejny powtarzać. Podałem nawet konkretną scenę gdzie jest to dobitnie wyłożone przez Liet Kynes

  • @kosimazakiCS

    @kosimazakiCS

    4 ай бұрын

    ​@@BezSchematu obejrzałem pierwsza część. Nie każdy przypomina sobie pierwsza część zaraz przed druga. Skoro było wytłumaczone, to najwidoczniej słabo. Jeżeli twórcy tysiąc razy nam przypominają jak się chodzi po pustyni, że wibracje przyciąga czerwie, kto jest wybrańcem, jak cenna jest woda itp. To mogliby I o tym fakcie wspomnieć/przypomnieć. I tutaj Krzysztof miał rację.

  • @zeex5029

    @zeex5029

    3 ай бұрын

    @@kosimazakiCS czyli film bardziej szanuje twoją inteligencję niż ty sam

  • @rainey_1.618
    @rainey_1.6184 ай бұрын

    Mnie najbardziej boli, że bardzo spłycono Saudarkarów, że nie pokazano ich siły w drugiej części, że ta walka z Fremenami była dla nich z założenia przegrana plus to, co Krzysztof powiedział, że ród Corrino był praktycznie nierozrysowany w żaden sposób. Widzieliśmy tak mało z ich planety, jakieś losowe pomieszczenia i ogród. Nie widzieliśmy nic, co dałoby poczucie tego, że jest to dom Impreatora, który dzierży władzę w znanym wszechświecie...

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Ale przecież rodu Corrino jest więcej w tym filmie niż w książce. W ogóle nie ma ich planety w książkowej Diunie. Tylko trochę relacji Irulany. Te zarzuty wydają mi się mocno niekonsekwentne. Z jednej strony chcemy więcej tego co było w książce, z drugiej - nawet tego czego w książce nie było. To ile miałby trwać ten film? 6h?

  • @zeex5029

    @zeex5029

    4 ай бұрын

    Książka "Ród Corrino", na którą powołuje się Maj, to fan-ficition

  • @rainey_1.618

    @rainey_1.618

    4 ай бұрын

    ​@@BezSchematu tylko, że mi nie chodzi o książkę O sam film Mam niedosyt

  • @rainey_1.618

    @rainey_1.618

    4 ай бұрын

    ​@@zeex5029fam fiction z jego notatek z tego co się orientuję 🤷

  • @PrzemyslawBorowski

    @PrzemyslawBorowski

    3 ай бұрын

    @@BezSchematu a jest tam w ogóle hrabia Fenring, przyjaciel i doradca Imperatora?

  • @PiotrSkladzien
    @PiotrSkladzien4 ай бұрын

    @36:09 dokładnie takie miałem pierwsze wrażenie ze gdyby Paul upuścił sandała to Stilgar podniósłby go krzycząc "Lisan al gaib!"

  • @SpoilerMasterPodcast
    @SpoilerMasterPodcast2 ай бұрын

    Obejrzałem to wideo dwa razy -- miód. Ostatnie 15 minut freestyle'u i głupawki to jeden z highlightów filmowego KZread'a ostatnich miesięcy. Dzięki!

  • @andrzejgootagoota7237
    @andrzejgootagoota72373 ай бұрын

    Świetna dyskusja - nie znałem Marcina Giełzaka, ekolwencja i przejrzystość wypowiedzi na najwyższym poziomie. Chcę wincyj.

  • @RozneGosy
    @RozneGosy4 ай бұрын

    Wiele wątków i postaci zostało spłyconych i spłaszczonych w stosunku do części pierwszej.

  • @athero02yt3

    @athero02yt3

    4 ай бұрын

    przede wszystkim względem książek

  • @RozneGosy

    @RozneGosy

    4 ай бұрын

    @@athero02yt3 Tak, i pierwsza część robiło to lepiej.

  • @zeex5029

    @zeex5029

    4 ай бұрын

    Jakich oprócz Harkonennów?

  • @skywatcheradept

    @skywatcheradept

    3 ай бұрын

    @@zeex5029 zakończenie Diuny 2 nie ma sensu. Chani de facto przeszła na stronę Harkonenów, którzy wezwali Wielkie Rody do wojny z Paulem Wielkie rody nie uznały władzy Paula i Chani też go odrzuciła podczas gdy książka i poprzednie filmy Diuna kończyły się zawsze na sojuszu Chani+Jessica "history will call us as wives" bo Jessica wbrew naukom Bene Jesserit pokochała Leto i została jego konkubiną i Chani wbrew wszystkiemu pokochała Paula i została jego konkubiną Villeneuve wyciął to zakończenie i zastąpił takim które nie ma sensu z punktu widzenia i książki i samego filmu my na końcu powinniśmy współczuć Irulanie nie kochanej przez Paula a nie Chani i Jessice które były kochane przez swoich mężczyzn

  • @Pec3t
    @Pec3t4 ай бұрын

    A tak swoją drogą, jak oni zsiadali z czerwi? Jak lady Jessica wsiadła na czerwia? Jak pakowali tam te wielkie kosze (w jedym siedziała właśnie Jessica)? Wciągali je na linach?:) Ogólnie śmiałem się, że metro złapali.

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Musieli się sturlać? 😅

  • @MichaelTasak

    @MichaelTasak

    4 ай бұрын

    Dokładnie 😂

  • @Starabaletnica

    @Starabaletnica

    3 ай бұрын

    To są moje największe pytania do tego filmu 😂

  • @Pec3t

    @Pec3t

    3 ай бұрын

    @@Starabaletnica otóż to. W pierwszej części zastanawiałem się jakim cudem jedna osoba (doktor Yuey, czy jak się zwał) był w stanie wyłączyć całą obronę Atrydów:) Przywiązanie do szczegółów jest cudowne w Dunie, haha.

  • @tomasztraczyk7532

    @tomasztraczyk7532

    3 ай бұрын

    Diuna jest wg wielu nieprzetłumaczalna na język filmu między innymi przez takie sceny, które ciężko uprawdopodobnić wizualnie. Ale wg mnie mimo wszystko udało się to na tyle na ile było możliwe. Można sobie dopowiedzieć, że np. Lady Jessica była wnoszona na plecach Fremenów, a potem wchodziła do kosza na czas podróży. Robale się męczyły i zwalniały prawie do zera i wtedy wszyscy wsiadali. Albo że wszyscy byli cały czas na melanżu i niektóre rzeczy, które na trzeźwo wydają się nieprawdopodobne tam po prostu się działy. 😂 No i skoro we Władcy Pierścieni jeździli na Mumakilach, w Grze o Tron na Smokach to w Diunie można na pustynnych robalach. Pozdrawiam

  • @rinvurrathi793
    @rinvurrathi7933 ай бұрын

    Postać Feyda Rauty to jest słabość logiczna filmu. Przecież mówimy o tysiącletniej hodowli genetycznej Bene Gesserit, której owocem jest psychol? To ma być tatuś finalnego produktu?! Serio? :D

  • @michun72
    @michun723 ай бұрын

    jeden wniosek, potrzebna jest edycja reżyserska w formie mini serialu

  • @fanatyk_pizzy
    @fanatyk_pizzy4 ай бұрын

    Osobiście zabrakło mi w rozmowie poruszenia tematu postaci Paula. Wszyscy go zachwalają jaką to nie jest świetnie napisaną postacią i jakiego to on nie ma konfliktu wewnętrznego, w momencie gdy ja osobiście go totalnie nie kupuję, a konflikt wewnętrzny jest zmarnowany. Cała postać Paula w tym filmie kręci się wokół tego, że w swoich snach widzi rzeczywistość w której miliony ludzi umierają i za wszelką cenę nie chce do tego doprowadzić przez co nie udaje się na północ, mówi ludziom że nie jest ich mesjaszem, etc. Potem Harkonnenowie atakują sicz i wszyscy zostają zmuszeni do ucieczki na południe. Paul dosłownie chce zostać na miejscu, bo tak mocno obawia się że jego wizje się spełnią. Ale pod namową Gurneya i Chani mówiących mu, że generalnie dopóki będzie sobą to wszysko będzie git decyduje się udać na te południe. A potem wypija magiczne mambo dżambo, robi fikołka i staje się kompletnie odmienioną osobą nawet nie na przestrzeni jednej sceny, tylko poza ekranem. W jednej scenie pije soczek, a w kolejnej przeczy wszystkim wartością, które wyznawał przez 1,5 filmu. Tak nie wygląda rozwój bohatera. To jest pomijanie rozwoju, aby dostać postać, którą wymarzył sobie scenarzysta. Po pierwsze Paul zostaje zmuszony przez czynniki kompletnie od siebie niezależne do podjęcia decyzji i udania się na południe, a po drugie udając się tam nie uważa że śmierć milionów ludzi jest okej, tylko wręcz przeciwnie - zdaje sobie sprawę z ryzyka jakie niesie za sobą ta decyzja i zamierza aktywnie starać się temu zapobiec. Więc ja przepraszam ale ta decyzja nie ma racji bycia climaxem jego wątku usprawiedliwiającym późniejszą nagła zmianę w charakterze, bo po pierwsze film zbyt błacho ją traktuje w kontraście do konsekwencji jakie za sobą niesie, a po drugie postać w tym momencie posiada zbyt małą siłę sprawczą i decyzyjność, aby był to satysfakcjonujący climax. I tak, można powiedzieć że przyszłość jest z góry napisana i w ogóle (nie czytałem książek ale słyszałem takie argumenty), tylko pisanie takich postaci opiera się na stworzeniu iluzji, że one właśnie posiadają tą decyzyjność. Magiczne pićko jest świetnym plot devicem, tylko właśnie plot devicem, bo w filmie robi ono za rozwój bohatera. To jest świetny katalizator pozwalający na rozwinięcie konfliktu wewnętrznego Paula. Paul po wypiciu soku z gumijagód widzi "wszystko" i w tym właśnie miejscu powinien zacząć się prawdziwy konflikt, a nie zakończyć jak w filmie. Dobry fragment filmu powinien być przeznaczony na Paula dochodzącego do realizji, że jedyną drogą do osiągnięcia jego celu jest doprowadzenie do śmierci milionów istnień, spełnienia snu którym był tak przerażony i był gotowy umrzeć aby do niego nie doprowadzić. To właśnie powinien być climax jego wątku. Paul trzymający w jednej ręce swoją moralność, to kim jest i wszystko w co wierzy, a w drugiej swój cel i jego koszt.

  • @zeex5029

    @zeex5029

    4 ай бұрын

    1. Paula zszokowało zniszczenie Siczy Tabr oraz wizje śmierci Chani. Przez to zaczął kwestionować swoją moralność (rozmowa z Dżamisem, którą pomijasz) i ostatecznie podjął decyzję o wypełnieniu planu BG. Paul wiedział, że właśnie zostanie KH skończy się tragedią; patrz - rozmowa z Gurneyem: "Gurney - Bo tracisz kontrolę. Paul - Bo ją zyskuje" 2. W filmie to Chani jest głównym głosem rozsądku, nie Paul. Nie wiem jak możesz napisać, że decyzja nie ponosi żadnych konsekwencji, kiedy traci swoją ukochaną i wywołuje wojnę intergalaktyczną XD 3. Rozliczenie Paula z jego sumieniem ma miejsce w "Mesjaszu Diuny", do którego Dennis świetnie stworzył pomost. Gdybyś przeczytał, to byś wiedział.

  • @fanatyk_pizzy

    @fanatyk_pizzy

    4 ай бұрын

    @@zeex5029 1. Wątek Paula ma wprowadzenie i rozwinięcie, problem jest w tym że nie istnieje w nim punkt kulminacyjny. Poznajemy Paula, poznajemy jego dylemat, a potem przeskakujemy do Paula który już przeszedł pełną drogę. Już nawet obraza dla ludzkości jaką jest 8 sezon GoT posiada punkt kulminacyjny dla przemiany Daenerys w hitlera. Jest to absolutnie beznadziejnie napisane, ale jest. Diuna Part 2 nie ma nawet czegoś co przypominałoby punkt kulminacyjny dla wątku Paula, jest on kompletnie pominięty przez co cały wątek staje się niesatysfakcjonujący, a przemiana niezrozumiała. 2. Chani przez cały film werbalizuje wszystkie obawy Paula, w zasadzie to jest cała jej rola w tym filmie przez jakieś 2h. Nigdzie nie napisałem, że nie ma konsekwencji, wręcz przeciwnie. Polecam przeczytać mój komentarz jeszcze raz. 3. Kiedy się nauczymy, że po pierwsze nie można usprawiedliwiać problemów filmu książkami, bo są to osobne dzieła i po drugie, że książki nie są jakąś świętością i fakt że coś jest 1:1 przeniesione czyni to dobrym.

  • @fanatyk_pizzy

    @fanatyk_pizzy

    4 ай бұрын

    @@zeex5029 1. Wątek Paula ma wstęp i rozwinięcie, punkt kulminacyjny - najważniejszy element - nie istnieje. Po przedstawieniu konfliktu od razu przeskakujemy do miejsca w którym Paul przeszedł całą drogę. Już nawet obraza dla ludzkości jaką jest 8 sezon GoT posiada punkt kulminacyjny wątku Daenery. Gówniany, bo gówniany ale jest. 2. Dosłownie jedyną rolą Chani przez 2/3 jest werbalizowanie dla nas obaw jakie ma Paul - a przynajmniej ja w taki sposób odbierałem jej postać. Nigdzie nie napisałem, że nie ma konsekwencji, napisałem coś wręcz przeciwnego. Polecam przeczytać moją wypowiedź jeszcze raz. 3. Co mnie obchodzą książki? Oglądam i oceniam film, a nie książki.

  • @zeex5029

    @zeex5029

    4 ай бұрын

    @@fanatyk_pizzy punktem kulminacyjnym jest stanie się Kwizatz Haderachiem, do czego zmierzał w obu filmach. Obajrzałeś 1 przed wybraniem się do kina? Bo jest o tym mowa. Paul zaczyna jako niepewne siebie dziecko a staje się bezlitosnym wodzem. Najpierw testują go Hakonnenowie, potem pustynia, finalnie Woda Życia. 2. Chani obrazuje cene jaką płaci Paul za obraną ścieżkę. Obawy werbalizuje on sam przez pierwszą połowę filmu, widocznie oglądałeś tiktoki w czasie seansu. 3. To mówię ci, że historia Paula toczy się jeszcze dalej, więc nie ma co oczekiwać od drugiego filmu w trylogii finalizacji tego wątku. Maj i jego fanboje przedstawiają sytuację jakby Part 2 to był stand-alone, no xD

  • @zeex5029

    @zeex5029

    3 ай бұрын

    @@fanatyk_pizzy 1. Punktem kulminacyjnym jest zostanie Kwisatz Haderachiem przez Paula Paul umiera i odradza się jako Mesjasz. Stawka - krwawy dżihad jest podkreślany od samego początku. Cała ta dynamika była zapowiedzianie już w pierwszej części oraz podkreślone w drugiej (rozmowa z Dżamisem). Jest to filozoficzny komentarz nt. determinizmu. Podobne było AOT, co również fanom marvelowskich herosów zgrzytało. Zaprzeczasz swój pierwszy komentarz, bo najpierw twierdzisz, że Paul się nie rozwija, potem chyba sobie przypominasz 1 część xd. 2. Rolą Chani jest ukazaniem stawki oraz ceny, jaką Paul płaci za dopełnienie przeznaczenia. Jest ukazaniem wątpliwości nie tylko widowni, ale i Paula oraz jest odwróceniem jej postaci książkowej (gdzie była uległa), co nadaje jej kobiecego rozsądku. 3. Planowana jest trylogia, dlatego mówię - spokojnie, wszystkie wątki się dopną.

  • @Pec3t
    @Pec3t4 ай бұрын

    niestety moim zdaniem ten film powinien mieć 3 części. O ile pierwsza miała moim zdaniem odpowiednie tempo, znalazło się miejsce na subtelności, o tyle druga pędzie na złamanie karku i ma masę uproszczeń. Druga część to film, który jest jednocześnie za długi (ponieważ nużył mnie miejscami) i za krótki (ze względu na wspomniane uproszczenia, oraz wyraźne cięcia).

  • @Akashiaa

    @Akashiaa

    4 ай бұрын

    Dokładnie to samo wszystkim mówię

  • @zeex5029

    @zeex5029

    4 ай бұрын

    Dodatkowe 30-40 minut do drugiej części by wystarczyło. Na tyle szczegółów w intrydze politycznej raczej nie ma miejsca na dużym ekranie, trzeba położyć akcenty na konkretne idee. Już wolałbym serial niż 3 rozwleczone filmy.

  • @Pec3t

    @Pec3t

    4 ай бұрын

    @@zeex5029 wiadomo, że serial byłby najlepszy. Ale dostaliśmy film. 30-40 jeszcze dodatkowo do drugiej części? Tego ja bym z kolei nie zniósł. To już lepiej niech zostanie tak jak jest.

  • @fanatyk_pizzy

    @fanatyk_pizzy

    4 ай бұрын

    ​@@zeex5029a kto powiedział, że filmy muszą być kobyłami po 2h 45m? Można zrobić trylogię gdzie każdy film ma około 2h 15m i akurat zrobi się miejsce na te kilkadziesiąt minut potrzebne aby w satysfakcjonujący sposób opowiedzieć historię.

  • @zeex5029

    @zeex5029

    4 ай бұрын

    @@fanatyk_pizzy dynamika i struktura historii na to nie pozwala. Sama książka jest podzielona na dwie części - przed wejściem Paula w szeregi Fremenów i po. Teoretycznie trzecia część zaczyna sie po zostaniu Matką Wielebną przez Jessikę, ale zrobienie z tego finału 2 filmu byłoby niezręczne fabularnie. Przypomnij sobie jak głupi był finał 2 Hobbita. Zwłaszcza, że sama Diuna już ma być trylogią, zrobienie z tego 4 filmów to nierealistyczny pomysł.

  • @joannakusak6498
    @joannakusak64983 ай бұрын

    Diuna część 2 obejrzana i jak dla mnie to jest bardzo dobry film, ale nie arcydzieło. Zendaya mnie nie zaskoczyła, nie spodziewałam się za dużo po tej aktorce po zwiastunach bo nawet tam była ciągle naburmuszona. Najlepsza z nią była scena gdy Paul wpatruje się w nią maślanym wzrokiem a ona się uśmiecha. Kurcze czemu nie było więcej takich scen! W ogóle nie widziałam jej miłości, a gdy Paul pyta się jej czy mu ufa i że on jest jednym z nich to ona mu odpowiada - nie, nie jesteś. Zawsze będziesz poza światowcem. Świetna wspierająca partnerka, nie ma co. Imperator był słaby. Zawsze jak widzę tego aktora to mam wrażenie że on stoi nad grobem i umrze na planie xD zakończenie między Paulem i Chani bardziej podobało mi się w książce. Harkonnenowie zostali przerysowani i bardzo nie podobała mi się walka Rabana z Garneyem- za szybka i nijaka natomiast Feyda aktor zagrał genialnie, dla mnie aktorsko diament. Sceny na planecie barona były niesamowite i też są moimi ulubionymi w filmie. Czekam na kolejną część mimo bolączek tej części:)

  • @petrusalaudanus3038
    @petrusalaudanus30384 ай бұрын

    Świetna dyskusja głównie dlatego ze nie poklepujecie się po pleckach tylko rzeczywiście spieracie o ten film. Odsłuchałem Twój 5godzinny live teraz oglądam tutaj, cały czas pod wpływem filmu, który zrobił na mnie ogromne wrażenie. Czytałem kroniki Diuny aż do tomu piątego Heretyków Diuny. Zgadzam się, że ta adaptacja jest kapitalna i momentami uzupełnia nam twórczość Herberta, przenosi ją do XXI wieku. Nie zgadzam się z Twoją agresywną momentami krytyką prozy Herberta. Jest trudna, jest wymagająca, ale również wspaniała. Dzięki za te wszystkie materiały, czekam jeszcze na zapowiedziany esej.

  • @aliceandthewondercat
    @aliceandthewondercat3 ай бұрын

    Krzysiu jest dla mnie 'jutuberem szrodingera' - nie wiem, czy go lubie, dopoki nie sprawdze, czy broni mojej strony czy przeciwnej xD Kiedy, jak tutaj, jest moim czempionem nie moge sobie wyobrazic lepszego czempiona. Niby wiem, ze 'nie ma stron' bo wszyscy tu kochamy Diune, ale no, kazdy kocha ja na swoj sposob...

  • @gpodgorzak
    @gpodgorzak2 ай бұрын

    Dobrze zrobiony i dobrze rozwinięty film, ze znakomicie budowaną atmosferą. Zrealizowany w sposób, który umożliwia obejrzenie go z przyjemnością, nawet, a może zwłaszcza widzom, którzy nie czytali książek.

  • @ciasteczkowypotwor1
    @ciasteczkowypotwor14 ай бұрын

    2:04:40 Andrzej Grabowski jako cesarz z puszka Mocnego Melanżu w dloni: "Vladimir, kurde, co jest, kurde. Wołaj mnie tu Rabboczka!"

  • @konjarek
    @konjarekАй бұрын

    Reżyser niby chciał pokazać przyszłe okrucieństwo Paula, ale pominął jeden z najistotniejszych elementów które mogły popchnąć go w brutalność - śmierć syna. Wątek pierwszego dziecka Paula i Chani nie istnieje, czas akcji został skompresowany do kilku miesięcy podczas gdy w książce zajmuje około 4 lata. Z powodu kompresji czasu zlikwidowano też postać urodzonej Alii która w książce zabija barona Harkonena. Przez to tracimy wątek który miał wpływ na późniejszy rozwój postaci Alii która w Dzieciach Diuny zostaje opętana przez świadomość barona. Takie zmiany oceniam bardzo negatywnie bo reżyser twierdzący że musi poprawić oryginał Herberta a jednocześnie niszczy bardzo ważne dla całej historii wątki, wychodzi na zwykłego hipokrytę.

  • @tomaszbudziszewski9201
    @tomaszbudziszewski92013 ай бұрын

    Taaak, dziękuję za słowa krytyki! Wszsycy wokół obsypują złotem ten film dając 50 /10, a ja też miałem pewne zastrzeżenia. Choć oczywiście uważam, żę to arcydzieło.

  • @TheDomanc
    @TheDomanc3 ай бұрын

    Troche późny komentarz ale dopiero teraz udało mi sie obejrzeć film i "podcast". I dobra ktoś może powiedzieć, że "miałki" umysł generuje te problemy ale... Ja ogladałem diune 1 jak i diune 2 w okolicach premiery. Książek nie czytałem. Oglądając diune2 kilka razy złapałem sie na tym, że w sumie zapomniałem po co jest ta cała przyprawa i dlaczego jest tak ważna. Wiem wiem... ale jak dla mnie mogli to gdzieś powtórzy w 2 częsci w jakiś sposob. W jedynce to było tylko w napisach początkowych a później też nie zabardzo. Bo, że narkotyk dajacy wybranym mega zdolności... hmm no ok ale czy to takie ważne. A tu okazuje sie, że to jest w sumie JEDYNE "paliwo" dla statków kosmicznych. idąc tym tropem, to cała kosmiczna cywilizacja musiała zacząć sie od arrakis no bo niby jak inaczej byłoby możliwe założenie cywilizacji bez możliwości podróży? No chyba, że była możliwość podróży ale obarczona ryzykiem katastrofy czy coś. Ja nie wiem co to jest imperium jeżeli chodzi o rozmiary? 20 50 100 czy 500 czy 5000 planet? Czemu nie "skopiowano" tak cennej planety? Ja wiem, że ta ksiazka/filmy w sumie nie o tym ale cosik sie tu nie klei na logike. I skoro to tak jest jak to pisarz sobie wymyślił nie do końca logiczne to mogli to bardziej jakoś zaznaczyć, że jest to w zasadzie " JEDYNE paliwo" bo ja miałem troche mindfucka, że taka wojna jest o magiczny narkotyk. Bo niby jest to odniesienie do dzisiejszego swiata, że niby przyprawa to ropa ale no sorry bez ropy świat by dalej istniał logistycznie bo są konie można wrócić do żeglugi na żagle... wiele silników samochodowych starego typu jeżdzi na oleju po frytkach czy alkoholu który można wytwarzać prawie wszędzie.No ok przyprawa dawała moce wybranym ale czy imperium by sobie nie poradziło bez tego skoro do tej pory dawało rade bez gościa widzącego przyszłość. Wiemy, że niby nie, bo "golden patch" był wąską ścieżką ale będąc mieszkancem tego swiata można by odnieść inne wrażenie i sie tak nie emocjonować tą arrakis. Dobry film ale dla oczu laika ze świata Diuny zabrakło troche bardziej gorliwego wytłumaczenia znaczenia przyprawy. To prawie tak jakby tworzyli to hardcorowi fani znający sie na diunie i to dla nich byłoby to TAK BARDZO oczywiste z przyprawą ale dla kogoś z zewnatrz troche ciężko mi to było łyknąć. Tak, że dla mnie film ma 2 duże wady i trzecią mniejszą. 1. Wartość przyprawy, że jest to paliwo a nie po prostu mega kwas. 2. Chani xd 3. Paul mógł bardziej być pokazany, dlaczego był uważany za swietnego przywódce i proroka przez freemenów (bo planował te zwycięskie bitwy z Harkonenami). To tyle smutów odemnie ogólnie switne filmy czekam na więcej

  • @Vejita12

    @Vejita12

    3 ай бұрын

    Przyprawa jest jak imperator w WH40k. W Diunie było już kilka cywilizacji kontrolujących galaktykę, albo jej część. Skończyły się jak kończą cywilizacje. Arrakis odkryto i tak samo jak może się od przyprawy uzależnić jeden człowiek, uzależniła się od niej cała cywilizacja. Jest bardzo wygodna, ale nie konieczna. Nie da się jednak jej powielić, nie wiadomo dlaczego. Nie ma to jednak znaczenia, to jest historia o ludziach. ;) Paul był inny, bo widział przyszłość.. to jest "moc" przyprawy kształtująca cywilizacje, sekret przyprawy. Nawigatorzy to leszcze. Intepretacja Paula przepowiedni była błędna, to nie było kłamstwo, które ludzie przeżywali czyniąc je prawdą, ktoś przed nim przewidział przyszłość. Przewidział Jego. Paul zobaczył przyszłość i mu się fhuj nie spodobała, scena "you made me a freak", ale w tym momencie już nie mógł jej zmienić na tyle na ile by chciał. Mógł tylko wybrać "swoją truciznę", tym samym zrozumiał że tak naprawdę nie ma żadnej mocy, nie jeśli chodzi o "przeznaczenie" ludzkości... no trochę później.

  • @Micha-zu2ch

    @Micha-zu2ch

    3 ай бұрын

    Co ty pierdolisz wogole. Ta film będzie przypominał dla debili co 10 sekund dlaczego jakieś element filmu jest istotny, mimo że zrobił to juz w 1 części jeśli chodzi o przyprawę. Nie oczekuj od filmu że ma traktować widza jak idiote, mimo że po twojej składni zdań widze ze nim jestes

  • @Hesher
    @Hesher3 ай бұрын

    Czemu tyle razy Krzysztof powtarza, że coś według niego nie działa mimo, że mówiono o tym w poprzedniej części? Zwykle uważam, że film musi się bronić samodzielnie ale no nie w przypadku podziału na części bo to tak jakby jeden film… tylko podzielony na części. To tak jakby narzekać, że w Insygniach Śmierci Cz. 2 nie wyjaśniono tego co było w jedynce. No chyba, że czegoś nie zrozumiałem.

  • @DM_ImpiousTerra
    @DM_ImpiousTerra4 ай бұрын

    Cytat który zapamiętałem to np "Gurney - Bo tracisz kontrolę. Paul - Bo ją zyskuje". Przy tym miałem ciary. Sardaukarzy w części 1 to przekoty. W drugiej bitwa końcowa z fremenami zdecydowanie za łatwa i za krótka. Reżyser mógł się nad ostrzami imperatora bardziej poznęcać i bardziej wyeksploatować temat. W końcu walczyła elita imperium. A to była właściwie nie bitwa a ucieczka i za chwilę przeskok do sali tronowej. Trochę jak bitwa pod Sodden z nieszczęsnej adaptacji netflix która wyglądała jak bijatyka pod remizą. Odstępstwa od ksiązki można wybaczyć. Kreacja świata faktycznie zabrakło jakiegoś przedstawienia gildii i nawigatorów pare min mogło ich role a bardziej znaczenie wyjaśnić. Z drugiej strony ja bym zaakcpetował 3h filmu ale causalowi widzowie niekoniecznie.

  • @klajd6264
    @klajd62642 ай бұрын

    Najmocniejszy skład jak dla mnie na kanale. Kapitalna seria materiałów o Diunie. Dzięki.

  • @CadillacLizard
    @CadillacLizard4 ай бұрын

    Jak mało zawsze śledziłem polskiego youtube, to teraz mam trzech favourite twórców, których śledzę, a oni jeszcze śledzą siebie na wzajem

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    My jesteśmy przyjaciółmi 😎

  • @Toxomek
    @Toxomek3 ай бұрын

    Muzyka w drugiej czesci moze byla lepsza, ale pierwsza część ma genialny montaz dzwieku, co powoduje (poniekąd mowil o tym Krzyszto), że mocniej wybrzmiewa i buduje klimat.

  • @jd-blank
    @jd-blank4 ай бұрын

    I to jest dyskusja 💙💙💙 nadal twierdzę, że to powinny być 3 a nie 2 filmy, wtedy rytm byłby doskonały, było za szybko bo za krótko i świadomość, że jest więcej i nie dostaliśmy plus nic nie było tak zachęcające do sięgnięcia po książki jak Wasze trio. Filip solo świetny do zachwytu odczuciem wizualno-dźwiękowym historii w pokazanej nam wizji adaptacji (no jest nawet krytykując i to zawsze się przebije na powierzchnię)... ale dopiero Krzysztof i Marcin otworzyli mi w umyśle taki świat równoległy, książkowy, którego jeszcze nie znam... i teraz mam takie dwa światy, jeden monumetalny dzwiękiem i obrazem, który może być bez dialogów, serio oraz ten drugi dziwny, przegadany, w którym naprawdę będzie można puścić hamulce i rozsadzić sobie głowę niż zachwycić serce i zmysły... i to jest zajeciście fajne, że można będzie mieć oba na raz... Świetnie się uzupełniacie więc mam nadzieję, że będzie więcej 🙂 Jeden czerw zachwyca ale to jest dopiero potęga 😉

  • @agensik7148
    @agensik71482 ай бұрын

    Odnośnie muzyki Zimmera i tego jak korzysta z motywów z innych produkcji, nad którymi pracował to przy drugim seansie Diuny 2 wyłapałam motyw tykającego zegara z Interstellara w scenie gdzie lady Fenring uwodzi Feyda- Rauthe 🤗

  • @sierratango3015
    @sierratango30153 ай бұрын

    🎉najlepsza analiza i dyskusja o Dunie jaka wysluchalem! Szermierka intelektualna 1sza klasa. 👏⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

  • @boskakomedia5613
    @boskakomedia56133 ай бұрын

    Dla mnie trochę za dużo jest scen takiego chodzącego dumnie Paula i gra muzyka albo krzyczy i echem odbija się to od skał. Niby że taka siła. Za dużo romantyzmu. Muzyka gra, oni biegają po pustyni, doskonale się bawią atakując lądujące statki. Pierwsza część mimo że niepełna i pozostawiająca niedosyt była dla mnie bardziej spójna. Tutaj dla mnie za mało walk, za mało technologii, za mało scen ukazujących ogrom i technologie tych statków a przy nich malutkich ludzi w liczbie bliżej nieokreślonej. W pierwszej części bardzo mi się podobały sceny takie jak na tej planecie w deszczu z dziwnym językiem, gościem stojącym nad żołnierzami, jakieś ofiary do góry nogami leżące krzyżem. Mega niepokojące. Takie namaszczenie wojowników. Za dużo scen potraktowanych po macoszemu. Podkreślam że jestem mega fanką diuny i na pierwszą część czekałam ponad rok bo przekładali premierę, na drugą odkąd tylko obejrzałam pierwsza. No i właśnie te sceny niepotrzebnie komiczne „no on jest tak skromny że nie chce przyznać że jest tym jedynym mesjaszem zbawca!!!” Oczywiście wizualnie uczta dla oka. Nie oglądam w imax. Wolę heliosa z Dolby atmos i rozkładanymi fotelami i kanapami.

  • @pank4453
    @pank44533 ай бұрын

    więcej sporów w takim składzie!

  • @Durzy007
    @Durzy0073 ай бұрын

    Filip próbuje udowodnić, że film ma zapadające w pamięć cytaty, cytując wszystkie dialogi z filmu 😅 Niestety ten film nie ma takich dialogów, z czego pewnie Denis jest dumny, wiem bo właśnie wróciłem z kina i nic nie pamiętam😉 Pamiętam cytaty ze scen, z muzyki, ale nie słów, a ja uwielbiam słowa.

  • @ewabieda2920
    @ewabieda29203 ай бұрын

    The single man Forda chyba jest też. Piękny film .

  • @ewabieda2920
    @ewabieda29203 ай бұрын

    Bardzo ciekawie rozmawiacie. Rzeczywiście, zacytowane teksty (bravo) są takie sobie...nie ma w nich głębi onelinera

  • @PowerPlantEng
    @PowerPlantEng3 ай бұрын

    Według mnie za bardzo Panowie skupiliście się na szczegółach bez znaczenia a omineliście sendo. Dlaczego uważam że Diuna to film przeciętny? Bynamniej nie dlatego że olano Saudarkarow, że Harloneni to spłyceni złole i nie dlatego że nikt nie wyjaśnił czemu cywilizacja która lata po kosmosie walczy na nożyki. Diuna to średniak bo z 2,5 godziny filmu 2 godziny to widoczki a 30 min to fabuła. Ten film jest bardzo fajny wizualnie ale jeżeli dorzucimy wspaniałe sceny w których przez 5 min pokazuje nam się wydmy i puste pokoje to zostaje nam jakiś ponury skrót, streszczenie gdzie więcej domysłow jak konkretów. Prosty przykład Paul i Czerwie. Mahdi nie możesz doisadac czerwia, no co ty, nie wygłupiaj się nie jesteś fremenem. Ależ jestem daliście mi imie. Nie no weź przestań, chodź se posiedzimy i popatrzymy w dal. 10 min oglądania wydm później. No Mahdi, pamietaj czego cię uczyłem, bierz grabki i leć łapać czerwia. No doslownie tak to wygladało w filmie. Nic, kompletnie nic i w żadnej sekudzie przez te 10 min nie ustanowilo tej zmiany. Nie było interakcji, nie bylo sceny kiedy Paul cwiczy łapanie czerwia, nie bylo pół dialogu ktory by to ustanowił. Po prostu mam sie domysleć off screan że Paul po dlugich bojach przekonał do siebie, ze cwiczyl, ze ktos mu przekazal wiedze jak to robic i jazda. Ja rozumiem że mozemy sie obrażać na nsdmierną ekspozycje w filmach ale tutaj jest po prostu przegiecie w druga stronę. I tak wyglada w zasadzie wszystko. Finałowa walka trwa 3 min ekranowe podczas ktorych niewiele sie dzieje. Fremeni jada na czerwiach, pyk cyk dwa cięcia Paul wchodzi do glownej sali i morduje Barona. Czenu, jak, co sie stalo w miedzy czasie. A kogo to. Ważniejsza była scena zbolalej Zendaji ktora 5 min patrzyła w piach. Kolejny skrot fabularny matka Jessica. Siedzi w jaskini, pije niebieską orenżade a dwie sceny dalej z tatuażami na gębie jest już wielebną inszanowana by zniknac na pol filmu i znowu sie objawic tylko nie wiadomo po co bo w miedzy czasie wazniejsze było pokazywanie jak Paul spaceruje po piachu. Uważam że ten film to jedno wielkie niedopowiedzenie. I gdyby nie to że czytalem Diune dawno temu i mam jakies orzeblyski o co chodzi to bym siedzial jak na tureckim kazaniu. Film pieknie nakrecony ale fabularnie leży, kwiczy i tylko jakiś niepojety przezemnie owczy pęd i komformizm tłumu niczym z mrożkowego "...dobrym poetą był" nakazuje wszystkim sie zachwycac tą wydmuszką. Jak zachwyca jak nie zachwyca chcialo by się rzec. Dla mnie Diuna tokolejny Avatar na rynku. Iśc do IMAX dla widoczkow i zspomnieć

  • @Micha-zu2ch

    @Micha-zu2ch

    3 ай бұрын

    Tutaj nie ma żadnego argumentu, tylko jakieś lanie wody beż składu i ładu. Jak chcesz być takim wielkim krytykiem, który nie podąża za tłumem i usilnie próbuje mieć inne zdanie to się chociaż naucz pisac składnie po polsku

  • @PowerPlantEng

    @PowerPlantEng

    3 ай бұрын

    @@Micha-zu2ch Mało argumentów podałem? Słabo coś napisałem poza literowkami kotre sie po prostu zdarzaja gdy sie pisze na toalecie z telefonu? Moj tekst ma teze oraz nawet konkretne przykłady które podałem by ją poprzeć np. z czerwiem, z matką wielebną czy finałową walką. I nie chce być żadnym wielkim krytykiem bo to chyba najgłupszy zawód świata. Jestem anonimem z sieci który po prostu wyraża swoje zdanie na temat filmu który dla mnie był średni. Myślałem że wolno mieć swoje zdanie. Sądziłem że mogę sobie je wyrazić bo internet to miejsce do tego. Uważam że nie krytykuję dla poklasku, dla pokazania jaki to że mnie ą i ę. Byle na siłę ale być anty. Mnie ten film wynudził. Patrzyłem na zegarek za każdym razem kiedy oglądałem po raz 36 piasek na pustyni i zbolałą Zendaję. Uraziła cię ta opinia? Poczuwasz się w obowiązku ja skrytykować bo dotyka filmu który ci się podobał. Ok. Ale nie wrzucaj mi tu że nie podaje argumentów i leje wodę. Bo podaję. Mógł bym napisać tekst na 20 tys znaków czemu ten film mi się nie podobał. Ale to internet. Leżę w wannie i dyskutuje z anonimem z internetu i mi się nie chce. Moja teza jest taka. Ten film to widoczki. Fabuła to streszczenie i niedopowiedzenie. Nie krytykuję ludzi ktorzy oglądają filmy dla widoczków. Ja jednak wolę dobre jedzenie niż piękny talerz.

  • @piotrg8571

    @piotrg8571

    2 ай бұрын

    No tak, film strasznie skraca akcję, dla mnie wrecz nieproporocjonalnie czasowo trwa jakaś pierwsza walka z jednym harvesterem w porównaniu do koncowej bitwy, i tak, mnóstwo rzeczy jest zrobionych jak w jakiś marvelach - jest problem wynikajaćy z tego że ktoś mówi ze sie nie da bum dobra jednak się dało xd. Ja to miałem wręcz takie poczucie że mniej wiecej do momentu wysłania chudego łysego na Arrakis film się toczy takim normalnym tempem a potem jak nagle dostaje kopa to z poziomu chop walczy 10 minut na arenie dochodzimy do w 10 minut obalono imperatora wszechswiata i rozpoczęto wojne wszechswiatową. Tak fabularnie to fajniej by wypadał nie wiem 6 h serial niż film. Przy czym jedynka też to robiła, tam też film do bitwy o Arakeen jest takim wstępem gdzie dużo scen jest zwłaszcza dla wizualiow rozcięgnietych (a jednocześnie ma punktowo rzeczy ktore mnostwo mowia o swiecie, ta akcja z chopem co się dal zamurować w ścianie wiele dni wcześniej zeby sprobowac zabić młodego - to mówi o tym świecie w ogóle i harkonenanch oraz ich podejsciu do życia czy poziomu posłuszeństwa dużo więcej niż sceny jak chudy łysy podcina losowym gamoniom dookoła gardła zupełnie bez sensu), i to mi sie ogladało fantastycznie, a potem nagle się zaczna jakas taka typowa opowiesc jak z marvela, wybraniec mmusi sie uratować, ratuje sie, jakaś dziewucha sie do niego usmiecha, jakiś ziomek chce go zabić, ale ziomek za słaby. Tyle, że dwójka mieści w tej przyśpieszonej ostatniej 1/3 filmu znacznie więcej wydarzeń i to o skali jak rozumiem dla tego świata wręcz gargantuicznej. Pomimo tego w warunkach konieczności uzyskania powodzenia komercyjnego u widowni dla ktorej cos musi sie dziac (kumpel twierdzi ze wlasnie do momentu tej walki na arenie z chudym łysym to sie nic nie dizeje, ja w kinie siedziałem zahipnotyzowany jak sobie np. przez 3 minuty harkoneni podlatują na górkę i się z niej rozglądają a ten pewnie na tym to ziewał) to i tak film jest 10/10, mnostwo rzeczy mi sie nie spina, mnóstwo rzeczy jest tak prosto zrobionych jak u jakiegoś snydera, mam milion pytań ze cos tu chyba bez sensu jest pokazane albo czegoś mi nie powiedzieli, ale pomimo tego klimat wizualia muzyka i samo tło tego świata jest kosmiczne, jak taki poziom zostanie to będe kolejne czesc ogladał nawet jak nie będą lepsze niż te 2. Kolejna rzecz, to mam wrażenie że wszystkie filmy wilenewa (hehe) tak wyglądają, bo o ile labiryntu nie pamietam (ale też mi coś zgrzytało fabularnie tam), enemy nie zrozumiałem kompletnie nie dla mnie kino, tak BR2049 (ktory mnie wszystkm poza fabułą wbił w podłogę)/Arrival/Sicario1 wszystkie mają zwłaszcza rozwiązanie akcji jakieś takie uproszczone że to zeby bolą. Każdy z tych filmów jakoś w 2/3 mocno siada, każdy ma problemy z fabułą, zwłaszcza z rozwiązaniem akcji, a i jakiś taki realizm (rozumiany jako jakaś powiązanie logiczne skutkow z ujawnionymi wczesniej przyczynami) to tam tak leży że rany. Z wiekiem jednak przestałem się czepiać (w Sicario to klimat pierwszej sceny jest kosmiczny ale z drugiej strony to tez tak siedze oglądam i kurde raz serio wjechali se opancerzoną cieżarówką w scianę? a jakby im się drzwi zakleszczyły od uderzenia i by nie mogli z niej wyleźć to co wtedy? mają ciała w scianach w temperaturze ze wszyscy chodzą mocno letnio i im te ciała nie smierdzą? kto by tam wytrzymał po 3 dniach) i jak "klimat" mi podchodzi to się jestem jużw stanie zachwycać nawet jak piszesz wydmuszkami. Tl;dr - no masz rację, ale wizualia są na tyle znakomite, że i tak baaardzo warto na to iść do kina, a Villeneuve widać nie potrafi lepszych "scenariuszowo" filmów tworzyć.

  • @Chrzesci
    @Chrzesci4 ай бұрын

    Od 55:38 do 56:50. O wile lepszym by było jak ta mała dzidzia by zabiła jednak swojego dziadka ze względu na bieg historii jaki nastał w książkach. Trzeba zauważyć jeszcze że to nie jest zwyczajne dziecko, a osoba która ma dostęp do wiedzy przez swoje geny no i jest na melanżu od urodzenia. Według mnie 1:35:45 sceny w których Harkonnenowie zabijają swoich ludzi jest prostacką wskazówką od autora filmu (czy kogoś tam) do oglądających ,,Oni są bardzo źli bardzo i to jeszcze mega źli". Jest to leniwy zabieg i poniżej tego poziomu na jaki ten film zyskuje uznanie. Najbardziej jednak bolała mnie końcówka, która według mnie zniszczyła sens powstania ekranizacji Mesjasza Diuny i Dzieci Diuny. Pogodziłem się co prawda z nie istniejącym w filmie pierwotnego dziecka Pawła i Chani, chodź szkoda bo to miało jakieś znaczenie (według mnie) w II tomie. Wracając Pierwszy to jak Paweł Zabija swojego dziadka, a nie Alia. Drugi i ostatni to niezrozumiała zagrywka z Chani, no przepraszam jak oni chcą zrobić ekranizację II Tomu Mesjasz Diuny? Można to jakoś oczywiście to zmodyfikować aby było zgodnie z książką, ale z filmu wiemy tylko tyle, że Chani jeździ sobie po piasku na robaku, bądź w jego brzuchu.

  • @dariuszskibicki3821
    @dariuszskibicki38214 ай бұрын

    Jak słysze każdy z was nakręciłby lepszą Diune niż Villeneuve, Szczególnie Maj.

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Denis nakręcił tylko film, na który idą tłumy i jak widać po ocenach i opiniach - wychodzą zachwycone. My byśmy nakręcili film dla fandomu, który na zawsze zakopałby szansę na kontynuowanie ekranizacji Diuny.

  • @dariuszskibicki3821

    @dariuszskibicki3821

    4 ай бұрын

    i to sie nazywa trzeźwy osąd@@BezSchematu

  • @Szczytomaniak
    @Szczytomaniak3 ай бұрын

    Cześć Filipie, chyba nikt nie powiedział, że dobrym pomysłem byłoby żeby w kolejnej części Diuny muzykę zrobił Ludwig Göransson 😊 moim zdaniem mogłoby wyjść z tego coś ciekawego. Pozdrawiam 👋

  • @Durzy007
    @Durzy0073 ай бұрын

    Oglądając początkowe sceny madlącego się Stilgara miałem przed oczami Żywot Briana. Niby śmieszne, satyra... ale czy na pewno? Może zawszę początki tak wyglądały? Wierni próbują wszystko przypasować do swojej teorii, nie zależnie od tego ile razy będą musieli obrócić kota ogonem. To świetnie widać jak ktoś uparcie broni jakiejś głupoty, w którą świecie wierzy, co choćby wydarzenia związane z pandemią pięknie pokazały. Poza tym, kto pierwszy wierzy w mesiasza? Ludzie, którzy go szukają, a szukają go, bo go potrzebują, bo sami sobie nie radzą. Ci najbardziej zdesperowani sami go znajdą, a, później będę przeprowadzać innych, resztę można znaleźć tak jak mówiła lady Jessica. Także dokładnie jak w żywocie Briana, w wydaniu Pythonów to śmieszy, ale kiedy zaczynają ginąc serki ludi w świętej wojnie to to przestaję być śmieszne, a chyba każda religia, która przetrwała do dzisiaj, miała swoją świętą wojnę i wrogów... albo ma.

  • @krzysztoflasek3332
    @krzysztoflasek33324 ай бұрын

    Szkoda że dyskusja jest tak szybko po premierze. Ja dopiero wróciłem z seansu więc na świeżo - pierwsza cześć podobała mi się bardziej. Dla mnie "dwójka" miała problem z tempem. Pierwsza godzina wlekła się zaś po odnalezieniu Halleck-a nagle przyspiesza. Piękne zobrazowane "wizje" które tak lubiłem w jedynce, tu zaczęły mnie irytować. Kolejny minus to scena z Feydem na arenie - pokazuje to że jest po prostu psycholem - oraz brak Alii od Noża ( bardzo ważna postać uniwersum). Mimo to Diuna to moim zdaniem najlepszy film jaki od lat wiedziałem

  • @sebb8989
    @sebb89894 ай бұрын

    Nie oglądałem filmu ale jeżeli słyszę, że wątek Alii, która zabija Harkonenna został pominięty to ja pierdzielę. Jak tak można? Co z tego, że ona jest 3-latką i baby ninja. Przecież to między innymi o to chodziło. Jak teraz wyjaśnić przednarodzenie, fakt dla którego Jessika ucieknie w kolejnych częściach, jak wytłumaczyć to co stanie się w dzieciach Diuny, przecież Alia jest Złym Duchem, zawładnie nią Harkonnen. Przecież sprawienie, że Alia nie jest przednarodzona i nie jest złym duchem burzy wszystko w istocie kolejnych części Diuny. Prosto dało się wytłumaczyć dlaczego 3-latka normalnie rozmawia, zresztą mind fuck spowodowany faktem, że 3 latka rozmawia jak dorosły byłby wspaniały bo nawet w samej książce wiele postaci miało "wtf" i bało się tego dorosłego dziecka. Nawet łatwiej było z niej zrobić złego ducha bo już fakt rozmawiania przez dziecko jak dorosły budziłoby lęk i dyskomfort u widza. Dla mnie debilny zabieg burzący całą dalszą część historii, w której Alia też jest ważna (mimo, że głupio zabita przez Herberta według mnie).

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    W ogóle tego nie rozumiem. Jak to wytłumaczyć? Normalnie, tak jak w Dzieciach Diuny i w Mesjaszu, gdzie Alia autentycznie stała się zbędnym tłem i cały jej build up w pierwszej Diunie NIE ZOSTAŁ wykorzystany az do dzieci Diuny. Nie wystarczy Ci fakt, że cały film wierzyć że jako nienarodzone dziecko jest już świadoma?

  • @kotmlot4288
    @kotmlot42882 ай бұрын

    Jestem tu bo nie czytałam tych książek i nic nie zrozumiałam z tych filmów, ale ta dyskusja mi wiele wytłumaczyła!

  • @dariuszpodhalanski6898
    @dariuszpodhalanski68984 ай бұрын

    Wreszcie ktoś podobnie do mnie uważa, że w filmowej Diunie odarto tarcze z ich ogromnego znaczenia

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Ale tarcze na Diunie NIE MAJĄ znaczenia…. Nie rozumiem tego komentarza.

  • @dariuszpodhalanski6898

    @dariuszpodhalanski6898

    4 ай бұрын

    @@BezSchematu No właśnie mają, bo ograniczają walkę i narzucają specyficzny jej system.

  • @kat-xc5hf

    @kat-xc5hf

    4 ай бұрын

    ​@@dariuszpodhalanski6898 też tak to pamiętam, ogromna część strategii opiera się na ograniczeniach tarcz✨️

  • @loczek1965

    @loczek1965

    4 ай бұрын

    @@dariuszpodhalanski6898 Ale czy na Diunie tarcze nie przyciągają czerwi?

  • @dariuszpodhalanski6898

    @dariuszpodhalanski6898

    4 ай бұрын

    @@loczek1965 Przyciągają. Ale chodzi mi o to, że w filmach zniwelowano ich znaczenie. Wprowadzono dziwne wibrujące i wybuchające pociski, które powoli przeciskają się przez tarczę i niszczą obiekt przez nią otoczony. Wprowadzono walkę przy użyciu laserków. Po prostu takich zmian było zbyt dużo, przez co tarcza wydaje się być w ogóle nieefektywna. A w książkach z broni palnej nie korzystano prawie w ogóle, właśnie przez ograniczenia, które niosły ze sobą tarcze. W filmach Villeneuvea wprowadzono parę maleńkich zmian względem książki, w dużej części na dobre, ale między innymi ten aspekt lekko mi przeszkadza. Co nie zmienia faktu, że filmy są znakomite.

  • @jaceksikorski1062
    @jaceksikorski10623 ай бұрын

    głowiąc się nad arthousowym reżyserem pomyślałem od razu o Johanie Rencku od Czernobyla - this could be the man

  • @Drago_mira
    @Drago_mira4 ай бұрын

    Mogłabym napisać jaka to była dobra dyskusja, że dobrze się Was słucha, że tłumy na czatach, że Alia byłaby zajebista dla fanów książek, ale zbyt dziwna dla reszty widzów, ale zostawię Was tylko z tym... ... ​​​​"Dreams are messages from the deep"

  • @pink_diuk

    @pink_diuk

    4 ай бұрын

    "My Desert. My Arrakis. My Dune!"

  • @AdamAdam-vv1re
    @AdamAdam-vv1re2 ай бұрын

    podstawowy problem to odstępstwo diuny pisanej od filmu to brak narodzin aliji, to ona zabiła barona, brak śmierci syna paula z chini

  • @model84
    @model844 ай бұрын

    Thanos myslal, ze gra w Sicario3, a tak powaznie. Hobbit - 300 stron - 3 filmy ; Diuna - 600 stron - 2 filmy. Szkoda, ze nie zrobil 3 czesci i kazdy by byl zadowolony (wszystkie watki, niespieszne zakonczeni, nie marnowanie tasmy na 'powtorki' :))

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Biedak nie miał wiele do zagrania. Ale scena spotkania z Paulem chwyta za serce

  • @zeex5029

    @zeex5029

    4 ай бұрын

    No i Hobbit nie powinien być trylogią xd

  • @model84

    @model84

    4 ай бұрын

    @@zeex5029 $$$ sie musial zgadzac:)

  • @zeex5029

    @zeex5029

    4 ай бұрын

    @@model84 dla mnie dla Diuny wystarczyłoby 30-60 minut więcej dla drugiego filmu, bo niedosyt był

  • @metalmarten3478

    @metalmarten3478

    3 ай бұрын

    Hobbita bardziej adekwatnie byłoby porównać z Władcą Pierścieni. Gdyby chcieli to tak rozciągnąć jak Hobbita to LOTR miałby 15 filmów, a nie 3. Krótko mówiąc - to Hobbit ma za dużo filmów, a nie inne książki za mało

  • @jakubwesoowski4553
    @jakubwesoowski45533 ай бұрын

    Panowie wasza dyskucja uświadomiła mi bardzo ważną dla mnie kwestię, z którą czułem zgrzyt gdy po obejrzeniu filmowej cześci pierwszej przeczytałem książkę. Przedstawienie księcia Leto. Wg mnie on na prawdę nie był słabym naiwniakiem, który dał się wciągnąć w intrygę Bene Geserit i Imperatora. Dla mnie on stawił czoło swojemu "przeznaczeniu" i większym siłą, które powstały w naturalnej konsekwencji wzostu jego siły i szacunku u wielkich rodów. Wiedział, że musi się z tym zmierzyć i zrobił to mądrze z nieprzeciętną odwagą, gdy po cichu podważano jego decyzje. Warto zauważyć, że Tufir i ich siatka szpiegowska trafnie rozpoznała i oceniła siłę Fremenów, czego nie wiedział sam Imperator. Wiedzieli, że coś jest na rzeczy z tym, że planeta nie jest w całości obserwowana przez Gildię. Jego plan na prawdę mógł się udać, co pokazała przyszłość Paula. Po prostu Imperator był na tyle zdeterminowany, że nie dał im zbyt wiele czasu na Arrakis. W kwestii tej zemsty wspominanej w drugiej części filmu. W książce Tufir często zaznaczał, że Paul przypomina mu jego dziadka, który zginął w wyniku swej zbyt wielkiej brawury zabity przez byka. Gdyby w tym aspekcie Paul bardziej przypominał Leto może uniknął by Dzichadu, ale to już moja lekka nadinterpretacja ;) Pozdrawiam serdecznie! :)

  • @PiotrPavel
    @PiotrPavel4 ай бұрын

    Tak zgadzam się ze 10 min dłuższy film nie zrobił by wiele złego ale może pokazał by mentantow, trochę technologii czy Nawigatorów(jako tez przyszła zapowiedz) ale zły to film nie był 10/12.

  • @szymonlechdzieciol

    @szymonlechdzieciol

    4 ай бұрын

    godzinę dłuższy też by nie zrobił nic złego :3

  • @szymonlechdzieciol

    @szymonlechdzieciol

    4 ай бұрын

    szczególnie gdyby zaopatrzyć widzów w stillsuity.

  • @HoobyDoo70
    @HoobyDoo703 ай бұрын

    Wydaje mi się, że pewne rzeczy, takie jak: dlaczego w tym świecie używa się głównie broni białej" powinno być w jakiś sposób przypomniane. Pierwsza Diuna trafiła do kin ponad 2 lata temu, a nie każdy jej widz to zajawkowicz, który to wszystko pamięta. Przecież jakby na początku drugiej części dali plansze z opisem najważniejszych punktów z tego świata, w ramach przypomnienia, to nikomu by się krzywda nie stała.

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    3 ай бұрын

    Plansza z opisem punktów świata? Film to nie gra wideo ani wikipedia.

  • @Micha-zu2ch

    @Micha-zu2ch

    3 ай бұрын

    Jak chcesz się czegoś dowiedzieć to sobie do czytaj. Film nie ma traktować widza jak idioty podając mu każda informacje na tacy. Widzę że durna papka netfliksowa przyzwyczaiła do tego ludzi

  • @HoobyDoo70

    @HoobyDoo70

    Ай бұрын

    @@BezSchematu z jakimś streszczeniem - jak w Gwiezdnych Wojnach. Zresztą plansza to tylko przykład.

  • @zotyznicz6903
    @zotyznicz69034 ай бұрын

    Jestem po drugim seansie i podtrzymuję wszystko o czym wcześniej pisałem. Pewne wątki i sceny nie wybrzewają tak dobrze jak w książce. Aprobuję podejście reżysera do ukazywania świata wizualnie zamiast dialogami, jednak mam wrażenie, że w niektórych scenach zwiększenie liczby dialogów byłoby wartością dodaną. Postać imperatora zupełnie niewykorzystana i można się również przyczepić do strasznie jednowymiarowych postaci Harkonennów. ( Chociaż to niestety ma swoje podłoże w materiale źródłowym) To po prostu źli ludzie byli. Według mnie pewne wątki zostały również spłycone w porównaniu do książki, ale dawno jej nie czytalem, wiec mogę się w tej kwestii mylić. Finał mnie rozczarował pod względem bobmastycznej akcji. Być może zabrakło budgetu. Dla mnie solidne 8/10, ale zgodzę się, że wizualnie 10/10 Arcydzieło!

  • @voyddd
    @voyddd4 ай бұрын

    Moim zdaniem nie ma sensu porównywać trzy godzinnego filmu z kilkudziesiąt godzinnym serialem pokroju Gry o Tron. Dwa różne formaty na ekranizację kilkuset czy kilku tysięcy stron tesktu książek. Przyznam, że dla Diuny lepszym moim zdaniem formatem byłby właśnie taki serial na hbo :) Aczkolwiek to co zrobił Denis z Diuną to cudo.

  • @PrzemyslawBorowski

    @PrzemyslawBorowski

    4 ай бұрын

    Miniserial z 2000 roku jest bardziej udaną adaptacją (szczególnie pod względem wkomponowania wizji Paula Atrydy w fabułę, które jest dużo zgrabniej przeprowadzone niż u Lyncha lub Villeneuve'a)

  • @TargPrzygod
    @TargPrzygod4 ай бұрын

    Jak zwykle świetna dyskusja, dzięki!

  • @piotrg8571
    @piotrg85712 ай бұрын

    Bardzo ciekawa dyskusja tak ogólnie. Wiele uwag krytycznych do podpisania się przeze mnie obydwoma rękami, ja mam milion pytań jak to niby działa i to od takich skrajnie może durnych (ta woda w tych podziemnych cmentarzach to im nie paruje?) do podobnych jakie są tu stawianie, a ja dodatkowo nie mam tła innego niż pierwszy film i ogólnikowo fabula Dune2000. Najlepsze ze wychodząc z kina pomyslalem o prometeuszu co sie niby mi dobrze oglądało ale po wyjściu dosłownie w 5 minut mi sie fabuła tego filmu rozsypała, a tu się okazuje ze współscenarzysta ten sam xd. Nota bene chudy łysy faktycznie podobna charakteryzacja jak ziomki z prometeusza, ale to zakładam że widać tak się tworzy sztuczną łysinę u aktora co nie może dać sobie zgolić włosów i brwi do zera Pomimo tych uwag krytycznych to całe szczęscie ze villeneuve robi te filmy (w sumie w podobny sposób), ogląda się je świetnie mimo wszystkich zarzutów.

  • @dougie2150
    @dougie21504 ай бұрын

    Wg mnie wszystko sprowadza się do tego, że adaptacja powinna mieć 3 części. Choć i tak nie będę narzekał, bo film (mimo wad) po prostu broni się. BTW osobiście uwielbiam stylistykę Harkonnenów, która nawiązuje do Gigera.

  • @user-sd8lk2ng9m

    @user-sd8lk2ng9m

    4 ай бұрын

    Rzeczywiście czuć Gigera. Dzięki za Twoje spostrzeżenie.

  • @bartolomeus_fridriksson
    @bartolomeus_fridriksson3 ай бұрын

    Świetna rozmowa, ale bardzo szkoda, że nie uprzedziliście, że tak dużo będziecie spoilerować z tego, co się wydarzy później.

  • @MichaIDasiak
    @MichaIDasiak3 ай бұрын

    Cudowna dyskusja!! Nie wiedziałem że potrzebowałem crossoveru diuny i peaky blinders, ale teraz już wiem

  • @tadeusztadek6816
    @tadeusztadek68163 ай бұрын

    Co jest złego w Palpatinie i w fakcie że villan może być 100% villanem? Taka konwencja, Gwiezdne Wojny nigdy niemiały być głębokie. Zarzut totalnie z D.

  • @TheDomanc

    @TheDomanc

    3 ай бұрын

    W oryginalnej 2x trylogii palpatina nie ma w sumie dużo ale... obejrzyj sobie filmik na yt "siths was right" czy jakos tak. Jest to w prześmiewczej konwencji zrobione i niektore argumenty są typowo prześmiewcze ale moim zdaniem jest coś na rzeczy. W sensie jedi dobrzy a sithowie złole chyba nie do końca jest orawdą patrząc na to obiektywnie z boku a nie jako "widz wychowany na jedi". Bo jedi mieli wady i robili dziwne rzeczy z np. dziećmi a sithowi dobrzy nie byli ale widzisz np. tacy dyktatorzy też maja zalety, że np. utrzymują pewien porządek (co sie stało jak zabrakło Husseina w prawdziwym świecie?). Tak, że moim zdaniem dwie szarości tylko widz jest dosłownie wychowany w zakonie heh

  • @achuga94
    @achuga942 ай бұрын

    Słowa Imperatora do Paula odnośnie jego ojca miały na celu poniżyć Atrydów, a nie przedstawić jego prawdziwe motywy. Trochę jak przegrany w dyskusji widzący swoją porażkę zaczyna odnosić się do ad personam myśląc, że w jakikolwiek sposób jeszcze wyjdzie z niej obronną ręką, a tak naprawdę się ośmiesza. Bo Leto jaki był, każdy widział. Ostatnią rzeczą jaką można było o nim powiedzieć to to, że był słaby.

  • @bakan89
    @bakan893 ай бұрын

    Diuna II nie jest filmem bez wad, ale wciąż bardzo dobrym. Są tu na pewno problemy z tempem i ze zbyt dużym nagromadzeniem wątków, przez co film nie ma swojego rytmu, a w pewnym momencie staje się zlepkiem dobrych i potrzebnych scen, które jednak ze sobą nie współgrają. Biorąc to pod uwagę, dziwią mnie zarzuty na zasadzie „dlaczego w filmie mało jest tego? jak mógł pominąć to?” Metraż nie jest z gumy, a ostatnie czego potrzeba tej ekranizacji to dodatkowe wątki. Zgoda za to co do tego, że wiele rzeczy może być tu nieczytelnych dla osób, które nie znają książki. Ja czytałem ją 5 lat temu, coś tam pamiętam, a pewne rzeczy były dla mnie i tak wątpliwe. Filip, weź pod uwagę, że masz perspektywę osoby, która czytała to wszystko teraz, więc łatwiej łączysz kropki. A wygadana i rozgarnięta, 3-letnia Alia, mordująca barona byłaby super. To byłoby tak dziwne, że aż zajebiste. Coś na pograniczu „doliny niesamowitości”

  • @fanerv3304
    @fanerv33043 ай бұрын

    Crossovers that nobody asked for but everybody needed

  • @PepperoniMammaMia
    @PepperoniMammaMia3 ай бұрын

    Bardzo fajny materiał, dziękuję za umilenie czasu w pracy ^^ Chciałbym jednak zwrócić uwagę na dwie rzeczy: 1) fajna to była dyskusja ale trochę czasem szkoda jak pan Prowadzący wcina się komuś w słowo. Ja rozumiem spór ale przez cały film co chwilę myśl któregoś z gości była przerywana (żeby nie było zdanie Prowadzącego jest ciekawe ale fajnie jakby dał dokończyć myśl gościom) 2) to już trzeci materiał o filmowej Diunie gdzie dostaje spojlery z kolejnych książek cyklu. Mniejsze czy większe ale to bez różnicy, nie powinno ich być w ogóle. Ja rozumiem dyskusje >spojlerową filmie< a nie kolejnych książkach cyklu.

  • @jurkiewka13
    @jurkiewka134 ай бұрын

    Uwielbiam Wasze kulturalne spieranie się ❤

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Jak i my.

  • @jacekcwiek1229
    @jacekcwiek12294 ай бұрын

    Harkonneny są pokazani w monochromie, żeby zrobić legalnie scenę w komnacie barona (ze służącymi).

  • @wojbas471

    @wojbas471

    4 ай бұрын

    MoZesz jaśniej

  • @bobbysixkiller3688

    @bobbysixkiller3688

    4 ай бұрын

    Film ma ograniczenia wieku od lat 13 i pokazanie bardziej brutalnych scen w kolorze podniosłoby ten próg

  • @szymonmakua7972
    @szymonmakua79724 ай бұрын

    Tak na marginesie, dzidzia piernik to starsza kobieta, która zachowuje się jak dziecko.

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Ups. W takim razie: piernik dzidzia.

  • @konrad5206
    @konrad52063 ай бұрын

    Moim zdaniem to całość krytyki Diuny w tej dyskusji opiera się na założeniu, że film powinien być wiernym odwzorowaniem książki:) założenie całkowicie błędne i jeśli ktoś chce się wybrać z takim założeniem na jakakolwiek ekranizację powinien sobie odpuścić :))

  • @ewabieda2920
    @ewabieda29203 ай бұрын

    Jeżeli Duna 1 była 3 lata temu to malo się pamięta wątków jelo się nie czylatlo książki i też nie było mega fanem ..to w kontekście potrzeby przypomnienia ważnych kwestii

  • @pink_diuk
    @pink_diuk4 ай бұрын

    Czekałem na tą dyskusję jak Stilgar na Lisana al Gaiba... I tak jak on się nie zawiodłem! Daliście popis panowie jak fiks! Znakomita dyskusja, ścieranie poglądów, ciekawe argumenty, fantastyczne wnioski no i to luzackie zakończenie! Bajka! Dziękuję, przyprawowy głód zaspokojony PS Lisan al Gaib! Lisan al Gaib! Lisan al Gaib!

  • @mateuszmichas2468
    @mateuszmichas24684 ай бұрын

    Lathimos albo Ari Aster jako reżyser Boga Imperatora to mogłoby arcydzieło, które pewnie byłoby oglądalne dla garstki ludzi w tym mnie, ale byłbym przeszczęśliwy.

  • @sylwiazarychta9120
    @sylwiazarychta91203 ай бұрын

    Zrzendaya

  • @NaOrbicie
    @NaOrbicie4 ай бұрын

    Leto Atryda zj.ebał sprawę poślubił córkę Imperatora zamiast zostać przy swojej pannie z pustyni wtedy historia potoczyła by się inaczej w lepszym kierunku

  • @pawlo8307

    @pawlo8307

    3 ай бұрын

    Herbert umarł jemu zadać te pytanie

  • @Jurek_90
    @Jurek_903 ай бұрын

    1:36:34 ❤ Reakcja Krzysztofa 😂

  • @plrc4593
    @plrc45934 ай бұрын

    Giełzak to Lewica o jaką, jako wyborca Konfederacji, nicnierobiłem całe życie.

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Giełzak to Lisan al Gaib lewicy. Widziałem jak z chłopca stał się Żiżkiem.

  • @szymonlechdzieciol

    @szymonlechdzieciol

    4 ай бұрын

    @@BezSchematu słyszałem że pomagały mu w tym cztery ghole dwie brodate i dwie wąsate.

  • @user-vz6yh7bh3z

    @user-vz6yh7bh3z

    4 ай бұрын

    pick me lewica

  • @mazureklucas

    @mazureklucas

    3 ай бұрын

    Debata na wybitnym poziomie. Jestem pod wielkim wrażeniem.... Mesjasz. Waiting.....

  • @Youdash2137

    @Youdash2137

    3 ай бұрын

    Odważnie jest przyznawać się do bycia wyborcą konfederacji xd

  • @norbertkulesza
    @norbertkulesza4 ай бұрын

    Kurczę Panowie, cóż za wspaniała debato-dyskusjo-miniscysja. Słuchało się niemniej interesująco niż oglądało wielkie dzieło jakim była druga cześć diuny 🙌🏽

  • @pawesierhej6923
    @pawesierhej69233 ай бұрын

    Brakowało tez scen treningu fremenow przez Paula i Jesice.

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    3 ай бұрын

    W książce ich nie ma

  • @lukaszslowikowski1001
    @lukaszslowikowski10014 ай бұрын

    Najlepszą kandydatką na reżysera byłaby Olga Padyszacharczuk.

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Śmialiśmy się z tego tekstu przez 3 min już po zakończeniu streama. Nie myśl, że go nie zauważyliśmy na czacie ;)

  • @p6mkq
    @p6mkq4 ай бұрын

    To był dosyć nudny spór. Był tylko problem z chronologią i brak wątku siostry Paula.

  • @user-sq3fk3ii4w
    @user-sq3fk3ii4w3 ай бұрын

    To co mi się podoba w filmie to to, że nie wiesz rzeczy. Wiele wątków z książki mogło się wydarzyć tylko film tego nie pozjadał. Podoba mi się to. Można wypełnić luki czym chcesz

  • @zeex5029

    @zeex5029

    3 ай бұрын

    Jest teoria, że Chani była w ciąży, ale poroniła, bo miała niebieską chustę na głowie w połowie filmu

  • @JolantaEliza
    @JolantaEliza4 ай бұрын

    Może mam skrzywioną psychikę lecz wycięty przez Denisa cały wątek z Alią i Baronem był moim ulubionym w książce😋 Co do przytoczonej tu bitwie pod Warszawą (1656) , uczestniczyło niecałe 1000 husarzy ,według badań Stanisława Herbsta łączne straty husarii podczas szarży w której mało co nie zginął Karol X Gustaw nie mogły przekroczyć 150 żołnierzy.😚 Taka ciekawostka.

  • @AdamAdam-vv1re
    @AdamAdam-vv1re2 ай бұрын

    czytałem diunę w 1987 roku wtedy to była jedna z lepszych pozycji, ale nie jest to dla mnie typowy s-f, w zasadzie diuna tom 1 i 2 to pozycja jedna z lepszych u mnie, ale kolejne 4 tomy to już odlot franka totalny. wtedy bez podtekstu islamskiego wiele spraw nie było w takiej optyce, teraz widzę że jest tam wiele naleciałości obecnych mieszkańców bliskiego wschodu.

  • @jakubanzelm
    @jakubanzelm3 ай бұрын

    moim zdaniem Diunę skrzywdziło to, że na siłę przepchnięto ją do tej samej kategorii wiekowej, co "Harry Potter - Więzień Azkabanu". Przez to film traci na wyrazie, konflikt staje się tylko konfliktem o wpływy, a nie walką z ucieleśnieniem zepsucia moralnego w najobrzydliwszej formie. No i postacie tracą wyraz. Baron jest tylko konkurentem Paula, a nie potworem napawającym się strachem, cierpieniem , który uwielbia chłopców. Stilgar z charyzmatycznego lidera stał się religijnym głupkiem, który nie pasuje to tej chorej opowieści. Poza tym dobrze się oglądało i fantastycznie wizualnie zrobione, choć też można się przyczepić, że jazda na czerwiu nie wyglądała za dobrze

  • @THETYMEKK12
    @THETYMEKK124 ай бұрын

    Cieszę się, że będzie jutro druga część! Akurat byłem na jednym seansie z Grzegorzem, wychodził z uśmiechem z sali ;)

  • @AkjDr
    @AkjDr4 ай бұрын

    Wyschnięta pustynia. Bez oazy i cienia. Wilgoć ulotna. Bo ziemia gorąca. Za dużo jest słońca. Skaliste równiny. Złociste wyżyny. Podmuch wiatru Zabija. Bo zmienia się w burze. W piaszczystą wichurę. W środku tego piekła. Stoi jedna postać. Już nie chce tu zostać. Ale w jaką ma stronę, Pójść? Kiedy każdy kierunek, To nie jest ratunek. Przed swoim losem. Bo miłość, stała się przyprawą. Dla śmierci.

  • @adamjankowski3430
    @adamjankowski34304 ай бұрын

    Ta dyskusja była jak film: za krótka.

  • @sotshek1
    @sotshek13 ай бұрын

    Już widzę komentarze feministek, gdyby w filmie Paul przyjął Chani do swojego łoża :D Nie ma wątku z żoną nie dlatego by rozgniewać muzułmanów, tylko po to by nie rozgniewać lewicy. Chani stawia się Stilgarowi. Sprzeciwia się dyktaturze i fanatyzmowi. Razem z przyjaciółką śmieją się z tradycji. Bądźmy poważni. To jest typowa postać typu woke. Tylko złagodzona, bo reżyser doskonale zdawał sobie sprawę, że nikt jej nie polubi jako postaci, jeżeli będzie Mary Sue. Chani, w filmie, jest jednowymiarowa do bólu :( Żadne fikołki intelektualne tego nie zmienią. "Film lepszy niż książka" Nie da się wybronić tej tezy :(

  • @bakan89

    @bakan89

    3 ай бұрын

    Paul dzielił łoże z Chani, więc coś pomyliłeś. Niemniej, filmowa Chani jest, jaka jest, bo ta książkowa, a więc zapatrzona w mężczyznę, oddana mu bez reszty, całkowicie podporządkowana i godząca się na bycie z nim, pomimo jego ślubu z inną kobietą, w dzisiejszej popkulturze by po prostu nie przeszła. Nawet jeśli Krzysztof twierdzi, że to wciąż nie postać feministyczna, to jednak ma ona w sobie zdecydowanie więcej swojego zdania, niż jej książkowy pierwowzór. Zresztą sama Zendaya mówiła gdzieś, że nigdy nie zagra postaci, która nie ma sprawczości. Tutaj ostatnia scena jest jej, w zasadzie jakby była główną bohaterką filmu.

  • @sotshek1

    @sotshek1

    3 ай бұрын

    @@bakan89 "Paul dzielił łoże z Chani, więc coś pomyliłeś." Obawiam się, że to Ty nie ogarniasz tego co napisałem. Gdzie w filmie masz informację, że Chani była żoną Jamisa i Paul ma obowiązek przyjąć ją do swego łoża? Gdyby coś takiego padło lewica, by zwariowała. W filmie oczywiście dzieli z nią łoże, ale jest to pokazane tak, że po prostu się w sobie zakochali. Taka subtelna różnica. "w dzisiejszej popkulturze by po prostu nie przeszła" Przeszłaby. Tylko brakuje scenarzystom i reżyserom jaj, by taki obraz pokazać. To są mity, które są jednocześnie usprawiedliwieniem chciejstwa. "Nawet jeśli Krzysztof twierdzi, że to wciąż nie postać feministyczna, to jednak ma ona w sobie zdecydowanie więcej swojego zdania, niż jej książkowy pierwowzór." Moim zdaniem Krzysztof się myli. Filmowa Chani ma wszystkie cechy woke postaci (czy feministycznej to można polemizować. W końcu feminizm w USA przegrał i leży na łopatkach). Reżyser miał na tyle instynktu samozachowawczego, by nie do końca zrobić z niej Mary Sue (jedna scena, gdzie polegała na mężczyźnie) i nie do końca Karenkę. Ale cechy obu "archetypów" kina woke widać jak na dłoni. ."Zresztą sama Zendaya mówiła gdzieś, że nigdy nie zagra postaci, która nie ma sprawczości. " Dlatego nie powinno jej być w tym filmie. Ktoś nie chce grać musi. Nie ma takiego obowiązku. A film nie powinien być ustawiany pod światopogląd gwiazdeczki. "Tutaj ostatnia scena jest jej, w zasadzie jakby była główną bohaterką filmu." W ostatnim czasie to chyba nie jest żadna niespodzianka. Bez przerwy oglądamy filmy, które w tytule mają nazwę męskiej postaci, a oglądając film okazuje się, że owa postać jedynie statystuje Mary Sue / Karence, która jest żeńską postacią drugoplanową. Dune daje radę, bo nie poszła w tą stronę. Niemniej sceny z Zendayą są, dokładnie z tego powodu, najsłabszą częścią tego filmu. I zgodzę się, że zamiast scen z nią, można było pokazać Gildię.

  • @bakan89

    @bakan89

    3 ай бұрын

    Dobra. Nie pamiętałem, że w książce Chani była żoną Dżamisa i że jej związek z Paulem, by w zasadzie pokłosiem pojedynku Paul vs Dżamis, bo rozumiem, że tak było?

  • @sotshek1

    @sotshek1

    3 ай бұрын

    ​@@bakan89 Spoko. Ja też czytałem Diunę jakieś 20 lat temu. Zapamiętałem tą scenę, bo było to dla mnie dziwne, że kobieta jest, w ten sposób, traktowana.

  • @bakan89

    @bakan89

    3 ай бұрын

    Sprawdziłem i wychodzi, że wdową po Jamisie była Harah, a nie Chani. Jednak błąd.

  • @marzenasominska9114
    @marzenasominska91144 ай бұрын

    Proszę o więcej!!!!

  • @kacpersapkowski5027
    @kacpersapkowski50274 ай бұрын

    Wielkie dzięki Panowie za dyskusje. Uwielbiam was oglądać, jesteście właściwie czymś w rodzaju, idę na nową Diunę - after kino - bez schematu omówienie. Uwielbiam to gdyż mogę dłużej czerpać przyjemność z filmu i zachwycania się nim. Pozdrawiam Pana Marcina, Krzysztof Jamniki dla Ciebie, Filip dzięki za to co robisz i za ten kanał. P.S Brakowało tylko Grzegorza

  • @MM-vy4vr
    @MM-vy4vr3 ай бұрын

    Co za czasy! Ekspert kończy film przed książką

  • @michun72
    @michun723 ай бұрын

    zajebista rozmowa, wielkie dzięki!

  • @marek1357
    @marek13574 ай бұрын

    Giełzak jaki dropmic z tą olgą arystokarczuk w 2:01:10 XDDDDDD

  • @southnoon5808

    @southnoon5808

    4 ай бұрын

    co to jest dropmic

  • @Shinigami00Azael
    @Shinigami00Azael3 ай бұрын

    39:31 Nie no, muszę coś napisać... Filmu tak wypełnionego symbolizmem, niewypowiedzianymi zwrotami i niewyjaśnionymi konceptami które można odczytać tylko poprzez uważne śledzenie fabuły dawno nie widziałem. Rozumiem, że to nie jest dokładnie to samo o czym Ty mówisz w książce, ale stwierdzenie, że film nie szanuje Cię jako widza i się o Ciebie troszczy nie jest fair. Chociaż możliwe że jako fan książki tego po prostu nie zauważyłeś, bo wszystko co film omija, Ty po prostu wiesz. Ja jako osoba książki nie czytająca odczułem to doskonale.

  • @Karton206
    @Karton2064 ай бұрын

    Nie mogłem sobie wymarzyć lepszego gremium. Twoje materiały lubię (podsumowanie pierwszej Diuny pierwszorzędne), Marcin jak zwykle klasa sama w sobie, z Krzysztofem najmniej mi po drodze, jednak cenię jego zdanie.

  • @enigmapl9954
    @enigmapl99543 ай бұрын

    Po tym wszystkim wiem jedno. Herbert był natalistą, bo stworzył gadający płód

  • @user-vu8cx9dk6g
    @user-vu8cx9dk6g4 ай бұрын

    Czekałam.....czuje wyziewy , Herberta🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪🤪

  • @Fetzzon
    @Fetzzon3 ай бұрын

    Totalnie zgadzam się z Marcinem, jeżeli idzie o "motywacje" imperatora którą wygłasza na koniec, odnośnie całej intrygii. Porwał mnie ten film ale to zapamiętam jako wielki minus i lekkie rozczarowanie (bez czytania książki)

  • @leszekmazur8371
    @leszekmazur83714 ай бұрын

    Więcej Pana Marcina! :)

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Zatroszczę się o to

  • @marcin2237
    @marcin22374 ай бұрын

    Fajna rozmowa, ale dwóch interlokutorów reprezentuje problem związany pewnie jeszcze z jakąś pierwszą w historii adaptacją książki. Mianowicie ,,dlaczego film nie dorasta do moich wyobrażeń związanych z lekturą i światem w niej przedstawionym"? Może przyjmijmy założenie, że reżyser ma prawo do swojej wizji i do wyciągnięcia z oryginału jakiejś jednej lub kilku ważnych myśli. Uniwersalnych lub przystających do czasów współczesnych widzowi. Niech w tym przypadku będzie to np. przestroga przed fanatyzmem religijnym lub też przedstawienie beznadziejnej walki bohatera ze swoim losem. To twórcom udało się w stu procentach. Duch książki został oddany. W tym kontekście można chyba wybaczyć np. brak nawigatorów gildii, czy też jakiegoś innego barona albo że jakaś tam rusznica laserowa nie pierdyknęła tak samo, jak w książce. Jedno jest pewne. Seans ,,Diuny" świętem Kina jest. Dzięki za rozmowę pasjonatów 👍

  • @BezSchematu

    @BezSchematu

    4 ай бұрын

    Dennis wprost mówi, że zależało mu na skupieniu się na konkretnym przekazie Diuny, spośród wielu „nitek” interpretacyjnych. Na to położył akcent i to też tłumaczy cięcia. To nie tak, że facet zrobił jeden 90-minutowy film, tylko dwa 2,5 godzinne, które adaptują książkę. Łącznie ponad 5h metrażu.

  • @KatPlays92
    @KatPlays924 ай бұрын

    Świetna dyskysja !

  • @wrozkazebuszka
    @wrozkazebuszka4 ай бұрын

    Mam nadzieję, że ten skład (ewentualnie poszerzony o Grzegorza) będzie gościł częściej na kanale, bo słucha się Was wybornie Co do pytania o reżysera po Denisie V... Nie wiem. Jakoś nie wyobrażam sobie czerwiochłopa który wyglądałby poważnie (tak samo jak Ninja Baby) i chyba tylko film/serial nieaktorski by to dźwignął. A z kreską można by wtedy poszaleć

Келесі