Silurus Glanis Waleczny młody sum / Brave young catfish

Үй жануарлары мен аңдар

Podczas treningów na większych głębokościach (stąd taki ciemny i zielony obraz) trafiło mi się spotkanie z bardzo walecznym młodym sumem...
Pokazanemu na filmie niewymiarowemu sumkowi nie stała się oczywiście żadna krzywda z mojej strony ...
********
Proszę, pamiętajmy o kulturze w internecie. Filmy oglądają i czytają zamieszczane do nich komentarze także dzieci, być może nasze własne... Zawsze można się ze mną skontaktować: gruszeczka_p@wp.pl. Postaram się odpowiedzieć lub pomóc ułatwiając właściwy kontakt.

Пікірлер: 24

  • @izabella2952
    @izabella29527 жыл бұрын

    fajny film 👍

  • @slawekkk100
    @slawekkk1008 жыл бұрын

    nie wiem czy pamietasz jak kometowalem twoje jedne z pierwszych filmow , miales wtedy kilka sub... a teraz ponad 5 tys.. , kanal swietnie sie rozwija , dzieki to co raz lepszym filmom , tak dalej , pozdro...

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Wielkie podziękowania. Ja robię to co lubię i pokazuję to... Znalazłem też przyjemność w pokazywaniu zwyczajów i zachowań mieszkańców podwodnego świata. Osobiście lubię obserwować ich zachowania stąd mam takich materiałów mnóstwo. Ten "filmik" to nic specjalnego, ot taka mała ciekawostka :)

  • @slawekkk100

    @slawekkk100

    8 жыл бұрын

    dzieki kolego aa jakbys chcial wpasc do Irlandii to zapraszam jest tu gdzie nurkowac jest tez polski klub

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Wiem, że jest :)... Dzięki za zaproszenie. A żebyś wiedział, że noszę się z takim zamiarem - lubię zwiedzać i poznawać wodne ekosystemy w różnych częściach świata... W tym roku byłem już na północy dwa tygodnie w Danii (polowałem w morzu na trocie) i jeszcze wybieram się w końcu września na tydzień do Norwegii (głównie będę polował na dorsze). I na tym mój urlop się zakończy :( Ale w przyszłym - zobaczymy. Na razie w niśmiałych planach na przyszły rok dwutygodniowy rejs jachtem wzdłuż chorwackich wybrzeży Adriatyku połączony z freedivingiem i łowiectwem podwodnym.

  • @slawekkk100

    @slawekkk100

    8 жыл бұрын

    i elegancko tak trzymaj pozdro... !

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Również pozdrawiam :) Wielu moich znajomych freediverów i podwodnych łowców robi świetne filmy i warto zaglądać na ich kanały. Niektóre z nich umieszczam w ciągle aktualizowanej playliście "warto obejrzeć" kzread.info/head/PLT9VI_RZ3sxoCggQEfUgW0uR38UCih-zX - naprawdę można wśród filmów robionych przez Polaków znaleźć prawdziwe perełki :)

  • @PGRbruner
    @PGRbruner8 жыл бұрын

    Podczas treningów na ciut większych głębokościach (stąd taki ciemny i zielony obraz) trafiło mi się spotkanie z bardzo walecznym młodym sumem... Pokazanemu na filmie niewymiarowemu sumkowi nie stała się oczywiście żadna krzywda z mojej strony ...

  • @ravklersky557
    @ravklersky5577 жыл бұрын

    Chce zacząć spearfishing jaki pan sprzęt poleca dla początkującego nie za drogi. Z góry dzięki za odpowiedz.

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    7 жыл бұрын

    Jaki jest koszt sprzętu podstawowego? Jaki sprzęt produkowany specjalnie do spearfishingu (łowiectwa podwodnego), ze średniej półki warto kupić? wg mnie to: ABCD - długie płetwy (cressi gara 2000HF, mares Razor), maska o małej pojemności z czarnym silikonem (np.omer alien, ale maskę trzeba przed zakupem przymierzyć), rurka (koniecznie giętka i bez zaworków np, z decathlona triborda), nóż (krótki omer laser, lub beuchat mundial) - ok 700 pln Pianka open cell (beuchat mundial, cressi tracina, technica), skarpety (tribord) i rękawice (imersion elaskin 5 mm) - ok 1000 pln Obciążenie (jedyne sensowne rozwiązanie, tzw uprząż, najlepiej beuchat) - 200 - 400 pln Kusza w miarę uniwersalna z kołowrotkiem (beuchat mundial, omer cayman GI, caymen ET) - ok 600 - 800 pln Wymagana przepisami boja (omer atoll, omer torpedo) - ok 100 - 200 pln Nizałka - 30 pln Latarka - tribord wide angle, princeton torrent led (120 - 300 pln) - do doświetlania zamkniętych przestrzeni i cavern Z reguły łowca z czasem, posiada kilka kusz różnej długości, które używa w zależności od wizury w danym akwenie. Jeśli chodzi o podstawowe narzędzie w amatorskim połowie ryb kuszą - czyli kusze to to czy jest to kusza z naciągiem gumowym czy kusza z napędem pneumatycznym: Rodzaj kuszy (z naciągiem gumowym lub pneumatyczna) zależy od gatunku ryb na jakie ma się zamiar polować. Długość kuszy zależy od przejrzystości wody w jakiej się pływa, a w ciepłych i czystych morzach zależy też od tego czy polowanie prowadzi się w toni wodnej, czy wśród skalnych załomów i szczelin. W naszych wodach śródlądowych jako najbardziej uniwersalną proponuje kupić kuszę z naciągiem gumowym o długości łoża 75 cm (na wody o marnej wizurze - poniżej 2 metry kuszę o długości łoża 60 cm). A koszt kuszy - można kupić dobrą kuszę już za 200 - 300 pln, a górna półka to kusze w cenie 3 - 4 tysiące pln. W Polsce kusze kupić można miedzy innymi w sieci Decathlon. Opłaca się też kupować w sklepach internetowych - mogę polecić scubastore jako solidnego partnera. Tutaj masz przegląd sprzętu - z opisem co do czego służy i praktycznymi poradami na temat każdej cześci wyposażenia: kzread.info/dash/bejne/fXmtqpSqm93bkbA.html A tutaj masz film w którym pokazuję i omawiam kusze z naciągiem gumowym, na przykładzie prostych i niedrogich fabrycznych modeli z łożem wykonanym z rury aluminiowej. Pokazuje obsługę kuszy, jej elementy i przygotowanie jej do użycia z wykorzystaniem łatwo dostępnych elementów fabrycznych. Celem filmu jest przybliżenie przyszłym użytkownikom zasady działania i obsługi podstawowego narzędzia połowowego w łowiectwie podwodnym jakim jest kusza: kzread.info/dash/bejne/naOa2sSlmajIYpc.html Pozdrawiam Piotr

  • @TheHubalus
    @TheHubalus8 жыл бұрын

    Piękny okaz, ciekawe czy większe podobnie by się zachowywały? Ciekawe dlaczego zaatakował zamiast uciekać? Połyskujący grot?

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Prawdopodobnie to, że akurat rozłożył się metalowy listek na końcu strzały go sprowokowało. Co do większych i ich zachowania to zerknij na dwa inne filmy jakie ostatnio wrzuciłem: w toni: kzread.info/dash/bejne/h21o17mkntyoe6g.html w drzewie: kzread.info/dash/bejne/n4afl7RmncSzpto.html A niebawem pojawi się na tym kanale więcej filmów z sumami (dużymi i małymi) :)

  • @CellPhoneTracking101

    @CellPhoneTracking101

    7 жыл бұрын

    a ja myślę, że sum chciał najzwyczajniej w świecie wystrzelać Cię płetwą po pysku, a że zasłoniłeś się kuszą to Ci się upiekło :P

  • @przemekcieslik5960
    @przemekcieslik59608 жыл бұрын

    Takie pytanko: zabija Pan ryby drapieżne?

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Tak, zjadam je. Czasami zabijam je płacąc za ich śmierć w sklepie... Ale nie lubię tego, bo to jest masowe, rabunkowe zabijanie ich rękami innych, przy czym przy okazji tych przemysłowych połowów ginie w powolnych męczarniach wiele ryb niewymiarowych i nikomu niepotrzebnych... Wolę trenować latami swój organizm, umysł i umiejętności, by od czasu do czasu legalnie, selektywnie, poświęcając temu mnóstwo czasu (bez nęcenia), pieniędzy i wysiłku, nie niszcząc przy tym innych ryb, odnaleźć pod wodą w jej środowisku naturalnym i upolować (uśmiercając błyskawicznie) dokładnie taką rybę na jaką mam ochotę i jaka mi wystarczy. Także w różnych, czasem bardzo odległych od Polski rejonach świata. A potem własnoręcznie przyrządzić z niej potrawę, którą z satysfakcją uraczę siebie i rodzinę.

  • @przemekcieslik5960

    @przemekcieslik5960

    8 жыл бұрын

    +Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami Szanuję, ale uważam że w polskich wodach jest stanowczo za mało suma szczupaka czy sandacza, więc każda taka ryba jest cenna. Jako wędkarz CZASAMI zabieram płotki leszczyki itp, ale drapieżne ZAWSZE wypuszczam.

  • 8 жыл бұрын

    jak większe to głębokości? 12-15m?

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Nie, znacznie płycej. Schodziłem w ten dzień tuż pod termoklinę (jakieś 8 metrów) i pływałem tak, że głowa wystawała mi ciut ponad mgłę, jaka była w termoklinie.

  • 8 жыл бұрын

    Jak najgłębiej schodziłeś? Mi po 22-25m już jest strasznie ciężko wyrównać ciśnienie i zrelaksować się. Przydałoby się więcej praktyki...

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    W życiu najgłębiej byłem na 63 metrach. Ale to było dawno temu, przed laty... Teraz już nie mogę tak głęboko. W zeszłym roku byłem najgłębiej w ciepłej wodzie w Dahabie na 52 metrach, a w zimnej w Hermanicach na 36 metrach. W tym roku na razie najgłębiej rekreacyjnie schodzę na Zakrzówku - około 30 metrów. Jaką metodą wyrównujesz ciśnienie? Ja używam frenzla - jest wydajny na większych głębokościach, w przeciwieństwie do valsavy.

  • 8 жыл бұрын

    :-) wow, naprawdę imponujący wynik. Używam oczywiście frenzla, ale chyba bardziej przeszkadza mi zgniatanie klatki i dyskomfort. Po 20m robi się już nieprzyjemnie i zaczynają się pierwsze lekkie skurcze... O dziwo wszystko mija jak tylko odwrócę się głową w górę (powrót na powierzchnię na luzie)

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Może robisz "banana" - patrzysz się w dół podczas schodzenia - to powoduje dyskomfort.

  • @cyprinuscarpiosowa9515
    @cyprinuscarpiosowa95158 жыл бұрын

    co to za woda ?

  • @PGRbruner

    @PGRbruner

    8 жыл бұрын

    Zatopiony wodą z Odry wielki kamieniołom na Dolnym Śląsku. Woda trudna dlatego dobra do treningów. Przed wyjazdem do Norwegii na dorsze trenuję w takiego typu akwenach. W ten weekend trenowałem 3 dni w róznych miejscach w Polsce. Pływałem z kuszą i podchodziłem ryby, nurkowałem średnio głębiej niż zwykle. Przez te 3 dni nie strzeliłem do żadnej ryby, bo nie miałem takiej potrzeby :)

Келесі