Rzeki - źródło życia czy niebezpieczny żywioł? | Odcinek #10 | Mamy zielone pojęcie

Cywilizacja jest nierozerwalnie związana z wodą i dostępnością do rzek. W końcu jej kolebki znajdują się w dorzeczach Nilu czy Tygrysu i Eufratu. Jeszcze do niedawna na ten żywioł patrzono jak na coś, co trzeba ujarzmić. Dzisiaj coraz więcej jest jednak głosów o konieczności renaturyzacji, bo rzeki wysychają, a znajdujące się w nich ekosystemy giną.
Katastrofa na Odrze pokazała nam, że o rzeki trzeba dbać. Są ważnym elementem zarówno naszego życia, znajdują się nad nimi plaże nadrzeczne, są podstawą żeglugi turystycznej, ale przede wszystkim są jednym z najistotniejszych elementów środowiska.
W najnowszym odcinku podcastu mówimy o rzekach i ich wpływie na człowieka i środowisko. Odpowiadamy na pytania czy renaturyzacja jest możliwa, czym jest zjawisko „przyduchy”, jak wygląda system ochrony rzek, co robić w przypadku zauważenia skażenia rzeki? Przypominamy nam też o tym, że choć rzeki są wspólnym dobrem i pełnią wiele funkcji, są trasami żeglugowymi, granicami państwa, to potrafią być też groźnym żywiołem, o czym dolnoślązacy przekonali się boleśnie w 1997 roku, podczas powodzi stulecia.
Goście podcastu:
prof. Monika Kowalska-Góralska, Instytut Hodowli Zwierząt UPWr
prof. Krzysztof Lejcuś, Instytut Inżynierii Środowiska UPWr
Prowadząca:
red. Katarzyna Kaczorowska
🔊Słuchaj także na:
Spotify 👉 open.spotify.com/episode/3S9h...
Google Podcasts 👉 podcasts.google.com/feed/aHR0...
Apple Podcasts 👉 podcasts.apple.com/pl/podcast...
WWW 👉 podcasty.upwr.edu.pl/podcast/...
💚 Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu:
Facebook 👉 / upwroclaw
Instagram 👉 / upwr_edu
Twitter 👉 / upwr_edu
TikTok 👉 / upwr_edu
LinkedIn 👉 / upwr-edu
Odwiedź naszą stronę 👉 upwr.edu.pl/
Podcasty "Mamy zielone pojęcie" nagrywane są w Pracowni Audiosfery i Akustyki Środowiska UPWr we współpracy z Centrum Zasobów i Wspracia Dydaktyki.
Dźwięk: Grzegorz Chrobak
Montaż: Weronika Tadla

Пікірлер