RegioPanter - prohlídka stanoviště

Автокөліктер мен көлік құралдары

V tomto krátkém příspěvku (který záměrně ani nenazývám videem) se podíváme k čemu jsou vlastně všechny ty páčky a tlačítka na plutě a v rozvaděči na stanovišti RegioPantera.
U každého ovládacího prvku je uvedeno jeho označení dle schématu a návodu k obsluze (např. Sxxx), jeho oficiální název a popis poloh a stručná definice toho, co zhruba dělá (= zapíná, vypíná, přepíná, ...).
Kvalita obrazu je bohužel poplatná zařízení, na které jsem ho natáčel. Tedy mému mobilnímu telefonu...

Пікірлер: 63

  • @adamhobza5188
    @adamhobza51886 жыл бұрын

    Velmi zajímavé video. Chtělo by to víc takových videích.

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Adam Hobza Děkuji. Ono je podobných videí na KZread více. Jen je potřeba hledat... 😉

  • @martinz993
    @martinz993 Жыл бұрын

    Pekné spracovanie videa. 0:43 Tam mohli dať symbol stiahnutého zberača k symbolu vypínača, a vysu. zber. k nápisu START.

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    Жыл бұрын

    No celkově to označení jednotlivých poloh není úplně přesné. Ale to by asi vyžadovalo vytvoření popisku v podobě dvou sloupců, protože na střídavém systému se vypínají jiné součásti než na stejnosměrném. Aspoň pokud je mi známo a i návod k obsluze tak praví. Sám jsem s tím na stejnosměru nikdy nejel... Jinak jsem rád, že se videa líbí.

  • @frantisekdvorak3544
    @frantisekdvorak35446 жыл бұрын

    Velice dobře udělané video! Dávám like!

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    František Dvořák Děkuji! Jsem rád, že se líbí!

  • @DanaMackstormdog94
    @DanaMackstormdog946 жыл бұрын

    Any chance of your filming a longer video sometime in the near future? Thanks and regards, Dana.

  • @Wikin0
    @Wikin05 жыл бұрын

    Nádhera, klobúk dole 💝😍Málo kde sa nájde video, kde je takto všetko do podrobna vysvetlené 👍Zaslúžiš si viacej pozornosti a aj likov 🙂

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    5 жыл бұрын

    Děkuji. 😉 Snažím se to vysvětlit podrobně, ale zároveň srozumitelně. Některé věci by šly udělat lépe, ale vzhledem k ne moc velké sledovanosti to asi stačí i takhle...

  • @ondryaso
    @ondryaso6 жыл бұрын

    Skvělé video! Ty kódy jednotlivých spínačů a všeho ostatního si musíte pamatovat?

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Ondřej Ondryáš Děkuji. Kódy si pamatovat nemusím, ale občas jsou použity například v hlášeních řídicího systému ("porucha přepínače HV a sběrače S121" apod) nebo v návodu k obsluze a navíc mi prostě přišlo lepší napsat celé označení. Každý prvek má nějaký kód a když se podíváte třeba na instruktážní film o lokomotivě 363, taky jsou ve výkladu použity kódy jednotlivých ovládacích prvků a funkčních celků. 😉

  • @Daniel-ve2sm
    @Daniel-ve2sm5 жыл бұрын

    zdravím chtěl jsem se zeptat kdy se používá rozsvícení reflektorů pro stůj a obsazené HV děkuji :)

  • @Krysin151
    @Krysin1516 жыл бұрын

    kolego perfektní video. na panterech nejezdím, takže aspon takhle virtuálně. jen mě napadá, kde se nastavuje infromační systém?

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    MikeX Zdravím a děkuji za pochvalu. Jsem rád, že i taková videa se někomu líbí. Jinak informační systém se nastavuje přes displej. Plánuju, že udělám video nahození Pantera z úplně studeného stavu až k odjezdu a tak to bude ukázáno.

  • @pronitram1
    @pronitram16 жыл бұрын

    Parádní video! Mám jen malý dotaz. Moc se neorientuji v tom, jak funguje EDB. Tato brzda jakoby obrací chod elektromotoru, tím ho brzdi a může zpět vytvářet elektrickou energii? Je to nějak tak? A pokud se nepletu, tak ve starších jednotkách/lokomotivách, po odpojení napájení (stáhnutí sběrače, vypnutí HV) EDB nefunguje, jak je udělané že zde ano? Děkuji za odpověď :)

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    pronitram1 Děkuji za pochvalu. S tou EDB je to zhruba jak říkáte, když vlak brzdí EDB, trakční motory místo pohonu vlaku vlak brzdí a přitom vytváří elektrickou energii. Ve starších vozidlech se mařila v brzdovém odporníku na střeše, u novějších je možný její návrat do trakčního vedení (rekuperace). V starších vozidel není EDB po stažení sběrače/vypnutí HV funkční hlavně protože není z čeho budit (napájet). Panter umožňuje použít EDB i při staženém sběrači/vypnutém HV díky tomu, že kontejner který obsahuje kromě střídačů trakčních motorů a jiných zařízení i měnič EDB, je napájen přes filtr (kondenzátor), který se během jízdy se staženým sběračem dobíjí právě přes EDB a to i když požadavek na EDB nezadám. Prostě si sám lehce a nenápadně přibrzďuje, aby byl filtr nabitý a bylo z čeho budit EDB. Zní to možná složitě, ale je to relativně jednoduché. Snad aspoň taková odpověď pomohla. 😉

  • @pronitram1

    @pronitram1

    6 жыл бұрын

    Jiří Polášek Paráda, pomohla. Díky :)

  • @vortexelectrical1095
    @vortexelectrical10956 жыл бұрын

    Zdravím! Video bylo super!! Myslím, že podrobněji už se to laikovi vysvětlit nedá. Jedinné, co mi bylo nejsné, byl význam ECO jízdy, co je to filtr a proč se dveře automaticky zatmaví po použití rychlobrzdy. Děkuji moc za video a za vaší tvorbu!

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Avery Zdravím, děkuji za chválu. 1. Eco jízda je funkce, která při dosažení požadované rychlosti vypne pohon na prvních dvou vozech ve směru jízdy a jejich výkon se "přelije " na poslední vůz. Jinými slovy místo toho, aby všechny vozy tahaly třeba na 10%, tahá ten poslední na 30 a na prvních dvou je tak větší klid (nebzučí trakční měniče). V minulém videu to jde slyšet. Při jízdě konstantní rychlostí je v kabině fakt skoro úplné ticho. 2. Filtry jsou zjednodušeně řečeno kondenzátory, ze kterých jsou napájeny trakční měniče. Při vypnutí jednotky přepínačem S121 (páčkou) jsou při jízdě se staženým sběračem dobíjeny tak, že jednotka lehce elektrodynamicky brzdí (přestože žádný záporný tah není indikován). Při průjezd delší stahovačkou je tak lepší jednotku vypnout žlutým hříbkem, kdy se filtry vybijí a již nenabíjí. Jednotka tak nebrzdí a nehrozí uvíznutí v úseku troleje bez napájení. 3. Původní myšlenka asi byla taková, že okno do kabiny nebude překryto roletou. Kdyby měl strojvedoucí okno neztmaveno (třeba i omylem) a někdo se skrz něj díval dopředu, má ho funkce automatického ztmavení uchránit od pohledu na následky srážky s člověkem v kolejišti.

  • @filipschmuch5202
    @filipschmuch52025 жыл бұрын

    Můžu se zeptat jaký význam má návěstní osvětlení „ stůj " ?

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    5 жыл бұрын

    Při přepnutí na toto osvětlení, se na čele rozsvítí návěst "stůj, zastavte všemi prostředky". Což je jedno červené návěstní světlo doplněné blikajícím bílým nahoře. Při zpozorování takové návěsti na protijedoucím vlaku, je strojvedoucí (který ji zpozoroval) povinný okamžitě zastavit. Takže kdybych jel po dvojkolejné trati a například ve vedlejší koleji bych uviděl jak někdo leží, tak bych kromě telefonátu výpravčímu přepnul návěstní osvětlení na tuto návěst, aby vlak, který bych mohl míjet, co nejdřív zastavil. Nebo kdyby tam stálo auto na přejezdu, byl spadlý strom nebo prostě cokoliv, co by ohrožovalo bezpečnost provozu.

  • @filipschmuch5202

    @filipschmuch5202

    5 жыл бұрын

    @@jiripolasek7087 Aha, díky za vysvětlení 😀

  • @Tomas_Stec
    @Tomas_Stec5 жыл бұрын

    Koľko náhodných vlakov sa podarilo zastaviť pri fotení návesti „Stoj, zastavte všetkými prostriedkami!“? ;)

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    5 жыл бұрын

    Naštěstí ani jeden 😅

  • @moonlover5544
    @moonlover55445 жыл бұрын

    hele tam u té zastávky na znamení tam máš ,,IS zároven' vyhláší zastavení na náseldující zastávce'¨' a pak ,,signalizuje požadavek na zaszavení''

  • @martink1705
    @martink17056 жыл бұрын

    proč se ztmaví sklo kabiny při použití rychlobrzdy?

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Martin Kudláč Aby byl případný pozorovatel trati za zády strojvedoucího ušetřen pohledu na následky srážky s nějakou živou překážkou na trati...

  • @martink1705

    @martink1705

    6 жыл бұрын

    Jiří Polášek to me nenapadlo,dekuji za odpověď

  • @djkulisak_cz6597
    @djkulisak_cz65975 жыл бұрын

    Já Jsem taky od malička chtěl být strojvedoucí ale ostatní mne odrazovali že mají nízký plat atd. Nevíte jestli je to pravda ? A Kolik Zruba ?

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    5 жыл бұрын

    Otázka je, co je pro koho nízký plat... 🤷🏻‍♂️

  • @djkulisak_cz6597

    @djkulisak_cz6597

    5 жыл бұрын

    @@jiripolasek7087 Nevím 20-30 tisíc

  • @djkulisak_cz6597

    @djkulisak_cz6597

    5 жыл бұрын

    @@jiripolasek7087 Udělej nějaké video o tom jak se dostat k ČD a tak jáké byli tvoje začátky atd

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    5 жыл бұрын

    @@djkulisak_cz6597 Ohledně toho, jak se dostat k ČD, má celkem dobré video Andy CZ zde: kzread.info/dash/bejne/h4GGmKSEnqa4aKQ.html Side popisuje postup u ČD Cargo, ale ony ty rozdíly nijak velké nejsou. Akorát bych zmínil, že DVI není jediné místo, kde si může člověk udělat kurz na licenci. V jeho videu to tak malinko vyznívá... A konkrétně můj příběh není nijak zajímavý. Kromě toho, že licenci jsem si dělal v CZ Logistics, klasika. Dílna, pasivní zácvik, motorový kurz, zkoušky, autorizace, poznání atd. Spíš je na prd, že co strojvedoucí, to jiný postup zácviku. Myslím co se týká délky a pořadí jeho jednotlivých etap...

  • @jardasvoboda1709
    @jardasvoboda17096 жыл бұрын

    Dostaneš se někdy na 263?? :D

  • @brnenskakolejova

    @brnenskakolejova

    6 жыл бұрын

    dopravák raději 242

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    dopravák na 263 nemám papíry (zatím). 😉

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Marek Pulpán Ty radši pomlč... 😂

  • @vortexelectrical1095

    @vortexelectrical1095

    6 жыл бұрын

    Jiří Polášek 😂😂😂 Ty tu 242 asi fakt moc nemusíš, co? 🤣

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Avery Moc nemusím? To oproti tomu, co k Plechovkám skutečně cítím, zní jako bezmezná láska... 😂

  • @peetee3949
    @peetee39496 жыл бұрын

    No, strašne komplikované... Ale ako všetky československé výrobky... čím viac vypínačov, tým viac adidas. :D Nechápem, prečo sa to nesnažia zjednodušiť, a navyše, čo stroj, unikát...

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Peter Cvičela Mě se tohle zdá dostatečně jednoduché. Jedním přepínačem jednotku zapnu (sběrače, HV, atd) nebo vypnu. Jednou pákou ovládám výkon, brzdu i rychlobrzdu. Nevím jak jednodušeji už by to šlo. Když to srovnám třeba s 362 (nebo nedej bože 361) přijde mi to doslova primitivní.

  • @peetee3949

    @peetee3949

    6 жыл бұрын

    skús niekedy nahodiť a ovládať 4010, alebo 4110 a uvidíš, o čom vravím.

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Peter Cvičela A to je vo zač?

  • @peetee3949

    @peetee3949

    6 жыл бұрын

    Stadler KISS

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Peter Cvičela Tak to si u nás těžko zkusím. Ale pokud máš třeba video, rád se podívám.

  • @miloskarlik8361
    @miloskarlik83616 жыл бұрын

    N to musí mít člověk hlavu (pamět)

  • @jiripolasek7087

    @jiripolasek7087

    6 жыл бұрын

    Milos Karlik Tak po krátkém čase není problém si ty přepínače zapamatovat.

Келесі