Регіональний вимір історії ХIV-XVI ст. | Віталій Михайловський | Skovoroda auditorium

П'ята розповідь історика Віталія Михайловського з циклу «Освітлені віки нашої історії: українські землі у XIV - XVI ст.», записана для проєкту Тижня Skovoroda auditorium.
Історія будь-якої країни - є історією регіонів. Український регіональний вимір історії має кілька важливих зрізів, що визнаються насамперед політичними подіями XIV-XVI cт. В першу чергу це проявляється у відсутності державного центру після 1340-х років. Для одної частини земель, які ми вважаємо українськими, столиця знаходилася у Кракові, для іншої - у Вільно, а ще були Бахчисарай, Москва, Буда та Сучава. Кожен з регіонів мав свою особливість. Київ, попри втрату колишньої величі - залишався формально центром Київської православної митрополії. Волинь - була головним регіоном для Великого князівства Литовського на українських землях. Поділля стало новим регіоном, що утворився у середині XIV ст. Галицька Русь, а від 1434 р. - Руське воєводство, було Руссю у Польському королівстві. Землі довкола Чернігова та Новгород-Сіверська стали спірними територіями, які на початку XVI ст. відійшли під владу Москви. У Криму та північно-причорноморських степах утворилася нова держава - Кримський Ханат. Українська історія у регіональному вимірі неоднорідна. Її варто вивчати на різних рівнях.

Пікірлер: 10

  • @mshad
    @mshad Жыл бұрын

    Зразкове застосування історичної географії до політичної історії

  • @vitaliymykhaylovskiy3799

    @vitaliymykhaylovskiy3799

    Жыл бұрын

    Дякую за увагу.

  • @user-sf2tg4ko4d
    @user-sf2tg4ko4d Жыл бұрын

    Дякую всім причетним до цього каналу, Ви неймовірні! І ось чому. В радянській школі мені розповіли: в 1240 татари спалили Київ, а потім бабах: московське царство робить "Куликово поле" та "стояние на Угре". Де ВКЛ? Де Львів? Де Київ? Річ Посполита взагалі ворог! Чому в мене вкрали МОЮ історію? Тепер розумію. Дякую вам ще раз. Часу на книги мало, то дивлюся і буду передивлятися. Слава Україні!

  • @vitaliymykhaylovskiy3799

    @vitaliymykhaylovskiy3799

    Жыл бұрын

    Дякую за увагу. Далі буде.

  • @ndwind
    @ndwind Жыл бұрын

    Чи є у нас науково-популярна література на цю тематику?

  • @vitaliymykhaylovskiy3799

    @vitaliymykhaylovskiy3799

    Жыл бұрын

    Такої літератури у нас вкрай мало.

  • @user-oz2rr2bk5j
    @user-oz2rr2bk5j Жыл бұрын

    Фактологічне уточнення: князівство Теодоро (рос. Феодоро) захопили і знищили 1475 р. не татари, а турки, в рамках завоювання Криму. Хоча татари входили, звісно, до турецьких військ, задіяних у цій воєнній кампанії.

  • @vitaliymykhaylovskiy3799

    @vitaliymykhaylovskiy3799

    Жыл бұрын

    Дякую за уточнення та увагу.

  • @user-oz2rr2bk5j

    @user-oz2rr2bk5j

    Жыл бұрын

    @@vitaliymykhaylovskiy3799 Прошу. Дякую за цікаві лекції й адекватну реакцію на зауваження.

Келесі