Psychostymulacja: od nowych substancji psychoaktywnych do energetyków - dr Eryk Matuszkiewicz

Zdolność do szybkiego zapamiętywania faktów i ich kojarzenia, przyswojenia sobie dużej ilości materiału w krótkim czasie jest marzeniem nie tylko uczniów. Niektórzy z nas mogą być szczęśliwymi posiadaczami takiej cechy umysłu. Czasem jednak, wybierając drogę na skróty, możemy pokusić się o sięgnięcie po substancje psychostymulujące. Znajdziemy ich wiele wśród środków prawnie zabronionych. Z drugiej jednak strony mamy na wyciągnięcie ręki powszechnie znaną substancję psychostymulującą, a mianowicie kofeinę. Jaki wpływ na nasz mózg wywiera cała grupa psychostymulantów? Na jakie inne narządy i układy wpływają? Jak bardzo negatywny wpływ mogą mieć na nasze zdrowie, a niekiedy także na życie? Na te i wiele innych pytań odpowiada dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog w Szpitalu Miejskim im. Franciszka Raszei w Poznaniu.
dr Eryk Matuszkiewicz - Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w 2002 r. W tym samym roku rozpoczął pracę w Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UMP Szpitala Miejskiego im. Fr. Raszei, gdzie rozpoczął specjalizację z chorób wewnętrznych. W 2008 r. zmienił miejsce pracy na Oddział Toksykologii tegoż samego szpitala. W 2011 r. uzyskał tytuł specjalisty z zakresu chorób wewnętrznych, a w 2016 r. z toksykologii klinicznej. Od 2013 r. zatrudniony w Zakładzie Medycyny Ratunkowej, który w 2018 r. zmienił nazwę i przekształcił się w Katedrę i Zakład Medycyny Ratunkowej. W marcu 2022 r. uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na podstawie pracy: „Ostre zatrucia w celach samobójczych u kobiet w okresie okołomenopauzalnym”.
Spotkanie realizowane przy współpracy i finansowane przez Miasto Poznań w ramach projektu pt. „Poznań Uzależniony od Profilaktyki - moduł dla rodziców i opiekunów borykających się z problemami uzależnień swoich dzieci”.
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/strefa-psyche
#substancjepsychoaktywne #psychostymulacja #energetyki

Пікірлер: 15

  • @maciejkuzminski369
    @maciejkuzminski36910 ай бұрын

    Rzeczy, które się często słyszy, ale bardzo fajnie wyjaśnione. Super wykład.

  • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS

    10 ай бұрын

    Dziękujemy za ten komentarz, Maciej! :)

  • @siepaczurojonych
    @siepaczurojonych Жыл бұрын

    Dla mnie wykład był mało odkrywczy ale oby jak najwiecej tego typu materiałów. Należy edukować osoby, które zażywają narkotyki a jak już muszą brać to niech to robią z odrobiną świadomości. Pytanie o 4mmc bardzo zasadne. Ja bym dodał jeszcze 4cmc i 3cmc ale do rzeczy. Jest niewiele materiałów w internecie nt. szkodliwości/toksyczności ww. Substancji. Pewnie należałoby sięgnąć do literatury naukowej, jednak dla osoby, która jest laikiem w kwestiach medycznych i chemicznych, język takiej wiedzy jest nie do przebrnięcia, wiec Doktor mógłby coś więcej na ten temat. Czytałem publikacje popularnonaukowe dostępne w księgarniach i o dziwo, sam Mefedron wydaje się być mało szkodliwy w porównaniu do np. alkoholu. Tym bardziej mnie to ciekawi, gdyż sam po niego sięgam (za kokainą nie przepadam), wiec wszelkie informacje na ten temat mile widziane. Co ciekawe, kiedy Mefedron był dopalaczem czyli do 2007 r. w Izraelu, gdzie cieszył się popularnością, nie odnotowano żadnego zgonu. W Polsce niewiele się słyszy o zgonach po mefedronie a jak już to w połączeniu z inną substancją, która to wywołała skutek śmiertelny.

  • @malagafly
    @malagafly Жыл бұрын

    super wykład!!

  • @michal4341
    @michal4341 Жыл бұрын

    Fajny wykład :) Gość ogarnia ;) Dzięki!

  • @SwiadomoscSiebieLepszyJa
    @SwiadomoscSiebieLepszyJa Жыл бұрын

    wykład na 2 godiny miał być. a Panie tłumaczki sobie palce połamały ale Pan dr ma fajnieeee. aż muszę wjechać na Raszei i się spytać co polece.

  • @michapowaznaosoba4088
    @michapowaznaosoba4088 Жыл бұрын

    Wykładowca 10 / 10

  • @aldon9805
    @aldon98058 ай бұрын

    Myslę że z doswiadczenia opowiada

  • @arturmajchrzak2795
    @arturmajchrzak2795 Жыл бұрын

    Myślicie, że pod wpływem jakich substancji psychoaktywnych był wykładowca? Pobudzenie, szybkość myśli i mówienia pasują do tematu ;)

  • @lemurbb

    @lemurbb

    Жыл бұрын

    Myślę że nie jest pod wpływem.. Ale tak wyglada człowiek z pasją który może o niej opowiedzieć 🙂 i hope so 😉

  • @Emi_Chan_8
    @Emi_Chan_8 Жыл бұрын

    👏

  • @gregorius790
    @gregorius790 Жыл бұрын

    👍

  • @egolegogo
    @egolegogo Жыл бұрын

    Pan doktor pod wpływem stymulantów. Ciężko się to ogląda

  • @SilverSwallow1130

    @SilverSwallow1130

    Жыл бұрын

    Bo gestykuluje i mówi z pasją?

  • @penaepa230

    @penaepa230

    Жыл бұрын

    To ty się heroiny naćpałeś i jesteś spowolniony