Problémy sídliště (4/6): Příliš ostrá hranice mezi soukromým a veřejným

V dalším díle naší minisérie o sídlištích se z balkonu či lodžie přesuneme do prostoru před panelák, který bývá často zanedbaný a nevyužívaný. Jeho úprava by přitom mohla výrazně přispět ke zkvalitnění života na sídlišti.

Пікірлер: 152

  • @emaeuler4514
    @emaeuler45145 ай бұрын

    Ad předzahrádky: Architekti z Rimavské Soboty se mýlí. Tah na vytváření a údržbu zahrádek je něco, co přirozeně přichází s věkem. Zahrádky jsou tam, kde žijí staří lidé, a podmínkami pro jejich existenci jsou jednak to, že na místě musí být nějaká půda a potom to, že je člověk v důchodu. Předzahrádka je vždycky zpráva o člověku, který ji tvoří. Mohou vypadat velmi různě, na zahradě v R.S. je vidět, že ji dělali lidi, kteří zatím "princip zahrady" vůbec nepocítili. Oplocení tu jalovost ještě zdůrazní. Ploty jsou věc z pekla. Jejich pekelnost je v tom, že si myslíme, že plot je jediná možnost, jak zabránit ničení a kradení, zneužívání a parazitismu, všichni to známe. Je to řešení, které se první nabízí. Jenže v důsledku takového postupu se v určitém typu lidí upevní postoj, že co není oplocené, je volně k dispozici a tou dispozicí je u takového člověka použití spojené s ničením, popř. kradením. Je to začarovaný kruh. V Dánsku je plotů a vandalismu mnohem méně než v ČR. Řešení je ve změně společenského klimatu, v tom, jak pracuje škola, jací lidé a co v ní děti učí, co se obecně považuje ta dobré chování.

  • @Rig0r_M0rtis
    @Rig0r_M0rtis8 ай бұрын

    Byl jsem v galerii v Liberci na téma sídlišť a bydlení za socíku a bylo dost zajímavý a některý projekty byly hodně promyšlený. A mě osobně se barevný paneláky líbí i když tam nebydlím, když jdu na návštěvu, tak ocením, když jdu rovnou do růžovýho/modýho, než když musím nejdřív hledat, kde jsou čísla pak odpočítávat. A zimě ty barvy udělaj hodně, když zeleň je opadaná, případně zasněžená.

  • @darjajegorcenko9318
    @darjajegorcenko93188 ай бұрын

    Bydlim v cihlovem baraku z 50.let, kde je predzahradka a o ni se stara prave nase generace (30-40let), starsi o to naopak nema zajem. Vysvetluju si to odporem starsi generace k cemukoliv sdilenemu a spolecnemu, na zaklade zaziteho socialismu.

  • @marcokoehler8832

    @marcokoehler8832

    8 ай бұрын

    Dost často to tak je, ale ne vždy. Znám i starší lidi co se starají o předzahrádky atd. A dřív to platilo ještě víc, když jsem bydlel jako kluk v Praze na Letné v jedné z těch noblesních ulic ústícím ke Stromovce- konkrétně Ovenecké, bývaly tam některé předzahrádky u těch secesních domů nádherně opečovávané, což byl v 80.letech v širším centru Prahy docela unikát. V předzahrádce vedle našeho domu dokonce rostla broskvoň, v jiných spousta kytiček, bylo to každou sezónu krásně barevné. V zelených pásech u kraje chodníku zase po celé délce této části ulice lipová alej a o tu trávu se také starali lidé většinou z přízemních bytů těch přilehlých domů. Bylo to tehdy takové sousedské, i když samozřejmě tu a tam nějaký prudivý komouš nebo dokonce estébák, kterých tehdy žádná lepší čtvrť nebyla úplně ušetřena. Dnes jsou tam ty činžáky krásně zrenovované, zahrádky taky, jde o vyloženě luxusní lokalitu...vizuálně tomu není co vytknout, ale nemůžu se ubránit dojmu, že to celé působí tak nějak dokonale chladně...a jakoby tam bydlelo podstatně méně lidí, protože není výjimkou, že páreček obývá stodvacetimetrový 4+1...

  • @deliveriders2592

    @deliveriders2592

    8 ай бұрын

    u nás je to přesně naopak, máme předzahrádku a stará se o ni paní 80+.... Asi ji to naplňuje a nám to nevadí je to hezký že to dělá a v okolí je takových lidí více. Ty lidi maji aspon nejakou aktivitu a nepřipadají si že už nic neznamenají.

  • @ptygr

    @ptygr

    8 ай бұрын

    Já zase pozoruju, že tenhle zájem o kultivaci nejbližšího okolí vzniká tam, kde není moc bytů v jedné sekci, dům má tak 2-3 podlaží, lidé se tam vzájemně znají a vytvářejí komunitu. Na sídlištích s typicky osmipodlažními a vyššími domy toto moc často nevzniká.

  • @marcokoehler8832

    @marcokoehler8832

    8 ай бұрын

    @@ptygr To je pravda, ale třeba v Bohnicích v Cafourkově ulici je blok 12-patráků a mají tam fakt krásné předzahrádky s lampičkami, miniaturním jezírkem s lávkou...fakt to překvapí na tom mega sídlišti, přičemž je div, že to nikdo nekrade, neničí... já sám bydlím v centru Prahy a tam co není přibitý, to je do hodiny pryč.

  • @hawtsauce6178
    @hawtsauce61788 ай бұрын

    Prosecké sídliště je jedno z nejlepších v Praze.

  • @sokolik208

    @sokolik208

    8 ай бұрын

    S tím naprosto souhlasím.

  • @marcokoehler8832

    @marcokoehler8832

    8 ай бұрын

    A Ďáblice, možná ještě lepší

  • @breznik1197

    @breznik1197

    8 ай бұрын

    Jedno z měřítek kvality sídlišť je, jestli jsou průchozí, nebo jestli když se člověk mezi ty obří bloky zamotá, tak už se z nich nevymotá, a když se chce někam dostat, musí všechno zeširoka obcházet.

  • @marcokoehler8832

    @marcokoehler8832

    8 ай бұрын

    @@breznik1197 Souhlas...bohužel to je zrovna na Proseku docela problém- ty dlouhatánské bloky jsou dost barierní. Naši architekti byli začátkem 60.let ve Švédsku, Dánsku a Finsku na čumendě po tamějších sídlištích a zalíbily se jim právě ty obří bloky. Dá se to pochopit, bylo potřeba postavit velkou spoustu bytů na dané ploše, ale mohli v těch dlouhých blocích udělat třeba aspoň v půlce jeden průchod. Např. v Ďáblicích na to mysleli, bohužel některé ty průchody byly v 90.letech zastavěny nějakými krámky atd.

  • @hawtsauce6178

    @hawtsauce6178

    8 ай бұрын

    ⁠@@breznik1197myslím si že orientovat se na proseckém sídlišti tak těžké není. Souhlasím ale, že ty dlouhé bloky jsou strašně nepraktické.

  • @tenrizoto
    @tenrizoto8 ай бұрын

    Měli jsme pod barákem, respektive pod okny kolarny a prádelny, takové panelové sezení. Bylo pod balkony v přízemí, venku, ale těsně u baraku, v létě příjemný stín. Bylo to tak že všech stran vysokého paneláku (jeden vchod, 16 pater).. pecka věc. Obecně mi sezení na sídlištích chybí úplně nejvic, už i ty lavičky se ztrácejí.

  • @user-jw5wj3pg9n

    @user-jw5wj3pg9n

    5 ай бұрын

    Takže klasický posed pro místní drbny. Osobně by mi vadilo, kdyby mi pod okny denně někdo vysedával a nedej bože si zapálil cigaretu a dým a smrad by mi šly do bytu.

  • @Stepan_H
    @Stepan_H8 ай бұрын

    Ohledně oplocování. Máme soukromý pozemek kolem paneláku. Vysadili jsme na něj různou zeleň a květenu. No a co myslíte, budou lidi chodit okolo a neničit ji? Ne. Tak svůj vlastní pozemek v obecném zájmu upravíte tak, že na části, kudy chodí lidé, položíte dlažbu a vytvoříte chodník. No a co udělají lidé. Začnou vyšlapávat cesty a ničit to, co draze udržujete z vlastního úplně jinde, než před změnou. Tak co zbývá? Prostě pozemek oplotíte. Zkusil jsem to nižším ostnatým živým plotem, ale než ten vyroste, chvíli to trvá, takže jsem vytvořil dočasné ohrazení a hádejte co se nestalo. Vedle našeho domu sídlí Městská Policie, která prováděla tou dobou rekonstituci. Aby si dělníci ušetřili práci, tak najeli autem asi 2m na chodník (Ten má z jedné strany plot pozemku budovy policie a z druhé strany náš soukromý pozemek.), který tak zcela ucpali a aby tedy lidé mohli chodit po docela vytížené trase, svévolně povalili a odstranili mou zábranu a nechali lidi rozdupat to, co jsem zasadil. No a myslíte, že jsem se dočkal nějaké náhrady? Ne. Jediné čeho jsem se dočkal, byla omluva, kdy "náčelník" toto vynutil na své podřízené a následně, hned druhý den jsem dostal pokutu za to, že stojím na chodníku, kde je mimo jiné značkou stání povoleno a kde nikdo nikdy za 20 let co zde žiji pokutu nedostal. Ne, nepomohlo odvolávání se ani fotografická dokumentace... Takže když žijete v takto toxickém a nepřátelském prostředí, kde není žádná úcta k cizímu soukromé vlastnictví a ani k přírodě jako takové, pak máte dvě možnosti. Buď to řešit tak, že vytvoříte dostatečnou ochranu toho co jste vybudoval nebo dané místo necháte pustošit. No a já chci mít pěkné prostředí, takže nezbývá než zvolit oplocení. (Mimo jiné, živý plot už dostatečně povyrostl do výše pasu a plní svou funkci, a i když se vždy najde pár jedinců, kteří se natruc tím ostnatým křovím rozhodne prodírat, tak už to není tak časté, že by docházelo k masivnímu ničení.).

  • @takovejchhodin4780

    @takovejchhodin4780

    8 ай бұрын

    pořád lepší, než individua, která rozkradou ty dřeviny a vyrvou i dláždění z cestiček. plot působí dojmem, že by tam někde mohla číhat kamera a pak si to zlodějská socka rozmyslí. tak se na tu špínu musí.

  • @malysev
    @malysev8 ай бұрын

    oploceny sidliste je fakt bizar teda :)

  • @01amper01
    @01amper018 ай бұрын

    Já bych tu rád vypíchnul detail - mě různé barvy paneláků na sídlišti přijdou dost praktické kvůli orientaci. Ať už pro mě, když se přestěhuji, než si zvyknu, tak pro děti, když chodí do školy samy, než si zvyknou... Ale i občasné návštěvy nemusí hned zapínat navigaci, aby našly konkrétní panelák. Prostě odbočíš... ...a pátý, modrý věžák jsme my 😊

  • @tomas8tomas1
    @tomas8tomas18 ай бұрын

    Veľmi zaujímavé video, bavia ma témy na ktoré sa zo videách zameriavaš. Tie veci sú tak zjavné avšak si ich človek častokrát ani nevšimne.

  • @Waclaw111
    @Waclaw1118 ай бұрын

    nikdy jsem v Bohnicích nebyl a myslím si, že ani nebudu, ale po této sérii je mám nachozené jako žádné jiné místo na planetě, kde jsem byl jen online 😅

  • @time-zero
    @time-zero8 ай бұрын

    Brno Lesná, tam mi kdysi spadla brada z toho jak kvalitně se dalo vyprojektovat kapacitní bydlení pro lidi...tam je radost se procházet a pozorovat jak projektování ve velkém "někdy" zafungovalo

  • @vitezslavbulva6378

    @vitezslavbulva6378

    8 ай бұрын

    Souhlasím, teď jsem se nestěhoval a nechápu, ale je tady všechno na co si vzpomenu a ani ty paneláky nevypadají ohyzdně

  • @petrklic7064

    @petrklic7064

    8 ай бұрын

    Že by to bylo tou "nesmyslnou a zbytečně nevyužitou plochou" (podle Gebriana) zeleně a stromů ? Řada sídlišť je obyvatelná právě díky tomu že tam narostly spousty stromů. A v neposlední řadě celková koncepce a ladění sídliště. Nasekat na kilometr čtvereční pravoúhlé "domino" , z toho je člověku opravdu nanic. Ale pokud to má nějakou zajímavou strukturu, třeba do oblouku, nebo je to rozčleněno na víc menších sektorů spojených "centrem" s obchůdky, školou, úřady, hřišti či parky, tak se to dá. Ale tohle je samozřejmě opět mimo obzor průměrně namyšleného architekta. "sídelní struktura" je pro ně velká neznámá. Na rozdíl od člověka který pár takových sídlišť poznal a nějakou dobu tam žil. Naopak velmi ošklivé a nelidské je sídliště třeba s radikálně menší rozlohou, ale "gebrianovsky" zahuštěné tak, že je to dům-pokálený trávník-silnice-další pokálený trávník-dům. A v nejhorším případě 12patrový. 6-8 patrové jsou ještě "humánní". Pokud jde o vyšší domy 12 pater, pak musí být umístěné solitérně a jen jednovchodové. Což samozřejmě páně Gebrianovi taky nedochází. A to je hodně nadprůměrný architekt s nadprůměrným rozhledem a dosti zcestovalý.

  • @jaromirmoravek251

    @jaromirmoravek251

    8 ай бұрын

    Mluvíte mi z duše a ano, máte pravdu. Na druhou stranu jste zde vyslovil mnoho problémů a žádná řešení. Gebrian mluvil o velkých plochách, na které nejsou peníze a prostředky na jejich údržbu. Řešením by bylo odprodání ploch do soukromého vlastnictví majitelům bytů, ale co by z toho vzniklo... buď by se o to lidé začali starat, nebo by vznikaly bizární plochy v okolí "paneláků"

  • @petrklic7064

    @petrklic7064

    8 ай бұрын

    @@jaromirmoravek251 Odprodej do soukromého vlastnictví ? Můžete si být jistý, že by to skončilo přesně těmi vašími "bizarními plochami". Nesmysl je že prý nejsou peníze na údržbu. Ty samozřejmě jsou. Jen se nesmí rozkrást na zastupitelstvu. A za to jsou zodpovědní sami obyvatelé čtvrti, že jim zastupitelstvo polovinu rozpočtu rozkrade a nejsou peníze ani na údržbu "socialistické" infrastruktury postavené před 50 lety. Stačí partě bezdomovců šoupnout tisícovku a zametou a uklidí vám klidně půl parku. To ale "nejde". Musí se najmout firma starostova švagra ná "údržbu zeleně" za naprosto přemrštěnou cenu. Kterou vidíte tu zeleň udržovat tak 1x za 3 měsíce. Ale vyfakturují si za to desítky milionů.

  • @breznik1197

    @breznik1197

    8 ай бұрын

    @@petrklic7064 "páně" asi nebude dativ.

  • @Kamdar-cz
    @Kamdar-cz8 ай бұрын

    11:00 Souhlasím, ale taky se někdo o tyto komerční objekty musí starat. Např. OC Růže na Chodově byla ke konci svého života z mého pohledu docela zanedbané místo, a to hlavně co se týče vnitřních prostor. Koncem roku 2014 byla celá budova stržena, a nahrazena částečně společným vydlážděným prostorem, a částečně rozšířením OC Chodov.

  • @yuliakirillova4352
    @yuliakirillova43528 ай бұрын

    Super série videí! Však když se podívám na sídliště které vybral Adam na natočení je mi z toho smutno. Když se podívám na Háje v Praze, tak mi nepřijde panelákové sídliště tak hnusné.

  • @janavokalova8863

    @janavokalova8863

    8 ай бұрын

    Bohnické sídliště je i hezké, třeba ulice u našeho paneláku, nebo kousek vedle u sousedů, směrem k Vltavě, kraj sídlište se spoustou zeleně a lesů...osobně mi přijde Bohnické sídliště hodně kontrastné, hezké místa - a straně druhé třeba to co ukazuje video.

  • @gaomejenkins2425
    @gaomejenkins24258 ай бұрын

    Mě osobně na bydlení v paneláku vadí ta vykořeněnost a velmi omezená možnost jakkoli ušetřit samozásobitelstvím. Když jsem žila v paneláku bylo to v ledasčem levnější ale vlastně jsem musela jakožto poměrně tvůrčí typ člověka vyhodit spoustu peněz abych mohla dělat i něco jiného než v bytě uklízet, souložit a čumět do telefonu. Pokud člověk chce žít v paneláku ohleduplně, nemůže třeba v 10 večer šít na šicím stroji jelikož je to slyšet přes podlahu. Když jsem vyráběla ručně vázané knihy, nemohla jsem si kladivem jen tak sklepat hřbety když jsem potřebovala. Když jsem si pořídila koně, bylo všechno blato na chodbě samozřejmě vždycky už jenom moje. O možnostech jak si doma spařit a oškubat kuře jsem si nechala jen zdát. Zato jsem poslouchala vrzání houpačky přes 4 patra, chudáka vyjícího psa kterého někdo zavřel snad do koupelny a 2x denně řev báby na dědka pod námi který nám vydatně kouřil cigára do oken. Vlastně jsem nabyla dojmu že každý panelák tajně pořádá výběrové řízení na "idota roku" kterého si pak nastěhují do baráku aby mohl všem dělat ze života peklo. Bohužel ale nemám tak velký plat ani naději něco zdědit nebo se svou omezenou inteligencí najít lépe placenu práci. Při tom kolik dnes co stojí nemám ani naději našetřit protože pozemky jsou nedosažitelné. Zvládla bych si ovšem postavit třeba jurtu a nebo domek z klaců a slámy. Mám takhle postavenou chaloupku na vypůjčeném pozemku ale stavební zákon dělá všechno pro to aby lidi alternativně bydlet nemohli. Většinou se argumentuje tím že by pak všude stály hnusné stavby a v přírodě by to hyzdilo krajinu. Nejvíc takto ale argumentují právě ti kteří svůj domek mají a mají pocit že není fér to jiným ulehčovat. Nyní si na omezenou dobu pronajímám polovinu statku kde mám koně a hospodařím. Až se budu muset vystěhovat, střelím se do hlavy protože v tomhle státě prakticky neexistuje větší připomínka toho jak bezcená pracující nula jsem

  • @whynotnicole

    @whynotnicole

    8 ай бұрын

    Miluju Váš barvitý popis života v paneláku. 😂 nasmála jsem se, i když je to smutné, ale mám to úplně stejně, jen v našem paneláku zas až tak velcí idioti zatím nejsou.

  • @TheOndra288

    @TheOndra288

    8 ай бұрын

    To je trefné 😀

  • @petrklic7064

    @petrklic7064

    8 ай бұрын

    Znám malé paneláky kde bydlí slušní lidi a je tam pohoda. Ale taky takové jak popisujete vy. Pro člověka podnikavého a tvůrčího prostě panelák není, bo je to prostě králíkárna, kde se dá opravdu spíš jen souložit, jíst, chlastat a spát. Myslím že pro vás panelák fakt není. A o moc lepší byste to neměla ni v cihlovém činžáku. Prostě si to chce najít způsob jak se přestěhovat za město. Ať si Gebrian vykládá co chce, ve městě nakonec dobrovolně zůstane jen "pracující chudina", ožralci na podpoře, feťáci a bezdomovci. Město není prostředí pro rozvoj člověka. To by ty města musely být mnohem lépe navržené, mnohem více zeleně, řidší zástavba, atd... Corbusier navrhl paneláky jako králíkárny pro "lidský dobytek" , nikoliv pro tvůrčí skutečně lidskou bytost. To člověk nacítí i intuitivně. Školy k tomu nepotřebuje. Naopak ve škole často dotyčný zblbne a nevidí to co je evidentní pro studovaného.

  • @takovejchhodin4780

    @takovejchhodin4780

    8 ай бұрын

    třeba já do paneláku ani náhodou. jsem VELMI hlučný člověk zvyklý na ticho. klepla by mě pepka muset se v noci omezovat. sousedi by ze mě zešíleli. lituji lidi, kteří nemají na vybranou, a pak se trápí oni i okolí. upřímně doufám, že se Vám podaří najít nějaký nový prostor, kde byste mohla chovat koně, až přijde čas. takových opuštěných statků jsou plné vesnice. nemovitosti příliš velké na opravu a chátrající. a lidí, kteří jsou ochotni hrabat se v hlíně je jako šafránu.

  • @ludeknovotny3967

    @ludeknovotny3967

    8 ай бұрын

    Mám to podobně. Občas si rád něco doma upravím nebo vyrobím a zrovna nedávno jsem se děsil nastavit oscilační pilu na stupeň 6, že si přijdou všichni sousedé stěžovat na hluk. Už jsem tak měl jeden případ, kdy si soused přišel v 17:00 stěžovat, že mu budím dítě, když jsme si dovolili s manželkou koupit si skříň a postavit ji. Prý ať to nechám na dopoledne, což je super nápad, když jsem tou dobou v práci a nechci nechávat rozdělanou skříň celý týden v jednopokojovém bytě. A asi ho chápu, ale když člověk ruší ostatní celkem normální činností v ještě normální hodinu, tak je to opravdu místo, kde se dost těžko bydlí. V tomto ohledu se mi líbí, když se skupina známých dohodne, koupí si třeba i zanedbaný pozemek a pak na něm vytvoří skoro až komunu.

  • @irutiruttt1572
    @irutiruttt15728 ай бұрын

    U nás v paneláku mi přijde, že ostrá hrana je u mých dveří do bytu :D Když vycházím z bytu, tak tam končí 21. století a vracím se do 60.tých let. S tím nikdo nechce nic dělat. K větrání celé chodby slouží tři okna, které jsou i v létě zavřená a otevřená vydrží maximálně půl den. To je potom smrad na celé chodbě z bot, z odpadků, které někdo vyhodí na chvíli na chodbu a podobně.

  • @_Libosido

    @_Libosido

    8 ай бұрын

    Tak projektanti bohužel nemůžou za to, že jsou v budově degeni, kteří ostatním _(a sobě)_ , znepříjemňují život svým jednáním.

  • @breznik1197

    @breznik1197

    8 ай бұрын

    V "60.tých" letech ještě lidi uměli psát řadové číslovky. :-) U nás v paneláku ta chodba bývala celkem kultivovaným meziprostorem. O společné prostory pečovali družstevníci střídavě podle rozpisu, lidi se znali a kdyby bylo třeba nějak domluvit větrání, určitě by se domluvili (naštěstí tam máme dostatečný přirozený průvan). Pak se ovšem přistěhovali lidé, kteří začali nechávat za dveřmi odpadky, smradlavé papuče a kdoví co dalšího - aby jim to nedělalo doma nepořádek, tak tím radši smrdí a znečišťují prostor všem ostatním. Dnes už skoro nikdo nezná své sousedy, uklízí najatá uklízečka, doba je prostě jiná.

  • @krobotak

    @krobotak

    8 ай бұрын

    @@breznik1197 Dovolím si nesouhlasit v obou bodech: 1) generace, která šedesátky zažila teď objevuje sociální sítě. Zda ovládají gramatiku či ne se může každý přesvědčit a jsou na tom většinou hůř než děti na základce. 2) například u nás dělá nejvíc bordela právě ta stará generace, dokonce někdo, kdo se v SVJ označuje za starousedlíka a původního obyvatele. Proč? Protože je prý už stará, už má odpracováno, nemusí nic a starat se má vláda. Taktéž dokola opakuje "ať se starají mladí"...ovšem s malým problémem - její mladej nehne ani prstem a naopak je jeden z těch, kteří všechno společné považuje za svoje a jakékoliv výtky k ohleduplnosti odpálkuje salvou vulgarit. Víc než tedy podle věku bych to generalizoval podle sociálních bublin a skupin s tím, že nejvíc problematická je podle mě ta socialistická, která se v jednom extrému stará (bez řečí) o společný majetek (a dělá to ráda a dobře) a v druhém extrému sedí doma s nohama na stole a chce, aby se ostatní starali o společný majetek a nemá problém se za tohle právo hlasitě hádat. Jenže zaškatulkovat tyto lidi není jednoduché, takže při výběru bytu nikdy nevíte, zda vás čeká socialistické nebe nebo naopak socialistické peklo.

  • @breznik1197

    @breznik1197

    8 ай бұрын

    @@krobotak U nás desítky let byly na předzahrádkách záhonky olemované řadou růží. Nevím, kdo to zasázel, ale podobné to bylo i u několika dalších paneláků v okolí, jako by to bylo podle nějakého projektu, a ve většině vchodů se vždycky našel někdo, kdo si to vzal za své a pečoval o to. Pak se při jedné rekonstrukci, kdy bylo teba postavit lešení, přišlo na to, že tam vlastně záhony nemají být, tak se to všechno vymýtilo a udělaly se z toho tuctové trávníkové plochy. A tím byl pohádky konec. Teď už nemá nikdo venku nic, o co by se mohl starat. Leda truhlíky na vlastním balkoně.

  • @pavelp.4010
    @pavelp.40108 ай бұрын

    Me se libi ze hodne uvazujete nad tou funkci a vyuzitim danych staveb v lokalite, tento pohled na vec tu chybel.Jen tak dal :)

  • @MarketaNikerle
    @MarketaNikerle6 ай бұрын

    Myslím, že stojí za zmíňku právě to, jak se chováme také ke stavbám občanské vybavenosti na sídlištích a co tam stavíme. Ať mají jakékoliv problémy a ať vypadají jakkoliv, s paneláky vytváří celek a je v nich velký potenciál. Hlavně co se týče jejich polohy, která byla koncipována tak, aby byly vždy v docházkové vzdálenosti. (Což je pro dnešní stárnoucí generaci na sídlištích ještě větším potenciálem.). Taky skrze tyto stavby existuje kapka naděje začít aktivně využívat veřejné prostory sídlišť a aktivovat jejich okolí. Bohužel, většina z nich se dnes bourá a místo nich se postaví Lidl s parkovištěm nebo v "lepším případě" Shopping Mall. A to i přes to, když jsou to stavby, které mohou mít kvality. Zrovna na OC Odra jsme dělali s manželem v Miláně diplomovou práci. Bohužel, než jsme jí dokončili, půlka domu byla zbouraná a projekt, který má zde vzniknout nepracuje ani s jedním z Vámi zmíněných problémů sídlišť ani s hodnotou domu samého. Naopak, pokud si dobře pamatuju, má tam vzniknout další bydlení.

  • @DopravniPoradce
    @DopravniPoradce8 ай бұрын

    Super seriál, i když mi dosti kritizujete moje doma. Má to hlavu a patu.

  • @cmoudak1

    @cmoudak1

    8 ай бұрын

    Oplocení vjinejch statech je úplně normální..spanelskonfinsko Švédsko Německo atd.....nemám to rád ale ohraničuje pozemek aby tam nechodil někdo kdo tam nebidli

  • @3D_FDM
    @3D_FDM8 ай бұрын

    Já to docela chápu. Bydlel jsem v nájemním bytě, druhé patro, pod lodžijí rodinné baráky. Bydlela tam stará paní, mě ta tam ovocné stromy slepice zahrádka pohodička. To trvalo cca 20let. Paní zemřela, převzalo to příbuzenstvo, vykácelo ovocné stromy rekonstrukce baráku, grilování smrad hluk někdy i 3x za týden. Vyvrcholilo to rozdělením parcely stavbou dalšího RD. Majitel je typický jájínek, při jednání jen já mám právo já můžu dejte to k soudu, mám právníky ... po dvou letech trpění smradu z grilování a řvaní celou noc jsem to vzdal a odstěhoval jsem se jinam ... ještě že to nebyl koupený byt, ale jen nájem. Takové hovádko chce mít každý za souseda ...

  • @KapitanPisoar1

    @KapitanPisoar1

    8 ай бұрын

    To už tak bývá, že lide kteří mají dům se zahradou, tak na té zahradě tráví čas, třeba tím grilováním.

  • @marcokoehler8832

    @marcokoehler8832

    8 ай бұрын

    ​@@KapitanPisoar1Pokud tím prudí jiný lidi, pak jsou to obyčejní mamrdi.

  • @KapitanPisoar1

    @KapitanPisoar1

    8 ай бұрын

    @@marcokoehler8832 Mluvíš o ČR, tady je každý vypruděný, což ty krásně dokazuješ.

  • @marcokoehler8832

    @marcokoehler8832

    8 ай бұрын

    @@KapitanPisoar1 Ale prdlačku, já žádnýho jájínka-mamrda pod okny nemám, tak mi tu nepodsouvej ty svý bebíska z ČR, díky 🙂

  • @KapitanPisoar1

    @KapitanPisoar1

    8 ай бұрын

    @@marcokoehler8832 To nejsou bebíska, ale realita. Stačí se podívat jak se tu vyjadřuješ a projevuješ ty...

  • @user-dl9nh6ou3d
    @user-dl9nh6ou3d8 ай бұрын

    Na všechny domy na našem sídlišti přidali nájezdy. Ale k čemu jsou, když vchodové dveře člověk na vozíku neotevře a uvnitř nejsou výtahy?

  • @siriusczech

    @siriusczech

    8 ай бұрын

    Pro kočárky

  • @pavelgrulich2989
    @pavelgrulich29898 ай бұрын

    Mně se na myšlence mimoúrovňových komunikací líbí to, že v případě, kdy není dost prostoru okolo, lze přízemí využít pouze jako parkování a zásobování a veškerý ostatní život se odehrává v prvním patře. Tuto myšlenku zkusili aplikovat v Hradci Králové na třídě Edvarda Beneše, kde třída samotná je zvednutá do prvního patra, resp. od středové hlavní komunikace se svažuje po obou stranách dolů. Veškeré odbočky k panelákům a občanské vybavenosti jsou sníženy do tohoto "přízemí", nachází se zde pouze parkování a zásobování obchodů. I samotné domy jsou na monolitickém přízemí a jejich parter začíná až v prvním patře, tedy na úrovni hlavní komunikace. Tyto prostory jsou propojeny ocelovou konstrukcí s chodníky a okrasnými sadovými/uměleckými úpravami, takže se člověk odseparuje od parkovišť a silničního prostoru a přijde si jako v pěší zóně. Toto fungovalo do revoluce, kdy ta vybavenost v parteru a jiných objektech obč. vybavenosti zakomponované do těch mimoúrovňových komunikací dostačovala a dokud ta konstrukce samotná nepotřebovala údržbu. Dnes některá místa chátrají a zejí prázdnotou, ocelová konstrukce koroduje, chodníkové koberce praskají a odlamují se. Město s tím moc nedělá, velká část těchto mimoúrovňových prostor patří k těm domům, kde ale SVJ nemají peníze nebo ochotu na to tyto prostory udržovat, i když se často jedná o hlavní vstupy do těchto domů. Pokud by se tehdy zvolila jiná konstrukce než ocelový skelet KORD, tak si myslím, že by to dnes bylo v mnohem lepším stavu. Myšlenka to za mě byla dobrá, čas bohužel ukázal, že takovéto projekty bez pravidelné údržby nemají dlouhou trvanlivost.

  • @martinmiklica8294

    @martinmiklica8294

    7 ай бұрын

    Mně naopak vždycky přišla Třída E.B. ukázka toho, jak to urbanisticky rozhodně nedělat. Dobře, byla tam nějaké idea separovat autoprovoz a pěší provoz do rozdílných úrovní. Jenže aby to bylo pro život příjemné, musela by drtivá většina plochy být určena lidem, a ta plocha určená autům by jen tak občas vykoukla k obloze světlíkem aby dovnitř porudilo nějaké světlo a vzduch. Jenže v reálu je ten pocit přesně opačný - že nahoře je člověk neustále veden nějakými uzoučkými mostními a rampovými koridory (kde jsou navíc všude možně umístěné absurdní a neužitečné schody - protože i když ten pěší parter zvedali, tak ze záhadného důvodu ne všude do stejné výšky) přes obrovské jámy kde si spokojeně žijí auta. Mně to rozhodně nepřipadá že by to zvětšovalo svobodu pěšího pohybu, ale spíš naopak. A to ještě soudruzi postavili monstrózní silnici středem (která už 50 let vede defakto "odnikud nikam" a horní třetina z ní slouží jen jako punkové parkoviště), aby to dorazili úplně. Technický stav je katastrofální, ale i kdyby nebyl, stejně by to na mě pořád mělo tento velmi špatný efekt. A že to tam lidé nemají rádi je krásně vidět na tom, že ta oblast má s docela velkým odstupem nejnižší cenu nemovistostí na m2 z celého HK. A ani ty 4 balkony v skoro každém bytě nepomáhají.

  • @petrjoza1453
    @petrjoza14538 ай бұрын

    Souhlasím že je to škoda že na sídlištích de facto není ten parterový "život" ale asi to bude dané, že přes den celkově na sídlištích není taková frekvence, která by obchody uživila. Pamatuju když jsem byl malý tak v našem vchodě na sídlišti byla cukrárna, ve vedlejším trafika, o pár vchodů vedle večerka někde opravna obuvi atd. Tohle všechno zmizelo a nahradily to hypermarkety které jsou pět minut autem a doplňují je vietnamské večerky, takže když člověk něco potřebuje, tak ještě že Vietnamci ty večerky stále mají protože jinak by musel prostě sednout do auta

  • @emaeuler4514

    @emaeuler4514

    5 ай бұрын

    Bydlím v Bohnicích. Parterový život tu je, odpovídá tomu, kdo sídliště obývá. Je to parterový život, který vůbec není fancy, ale jinak je pořád na živu, i když momentálně v obrovské defenzivě, protože obchodní řetězce a nákupák zlikvidovaly skoro všechny živnostníky, vzpomeňme piteně, kdo zná, bývalé cukrárny ve starém Krakově, na ta nedělní dopoledne, když se od cukrárny k panelákům sunuli lidé s balíčky zákusků a odpoledne, kdy se z paneláků do cukrárny přesunovali ti, co mají radši zákusky přímo v cukrárně. Dneska je jediný možnost výčep čtvrté a nižší cenové skupiny nebo nákupák a jeho "akce". Ale prostor před nákupákem je normálně žijící. Protože tam jsou lavičky a odpadkové koše. Jinak je skoro všude městská část zlikvidovala, takže tam jen kadí psi.

  • @davidsuchanek7978
    @davidsuchanek79788 ай бұрын

    Je možný ukázat rozměry velikosti bytů u nás a v cizinˇe.Tvar mísností její rozměry délka (délky )výška stropů tvary těch mísností.Jak se dají nebo nedají zařídit nábytkem.

  • @Stepan_H
    @Stepan_H8 ай бұрын

    Ohledně bezbariérových nájezdů a jednotného řešení v celém sídlišti. Toto je nereálné. Co dům, to jiný majitel či majitelé nebo společenství vlastníků případně družstvo. Není reálné zajistit, aby se všichni dohodli na jednotném řešení. V našem společenství je "pouhých" 60 jednotek a dohodnout na něčem co se týká jenom našeho domu je bolest a kdo netuší, nechť si shlédne film "Vlastníci", velmi se blíží realitě. No a neumím si představit, že by se dokázali dohodnout lidé na celém sídlišti...

  • @Smet1234
    @Smet12348 ай бұрын

    vtipné je, jak ty sídliště vypadají po několika desítkách let zničeně a musí se nákladně rekonstruovat. Podotýkám, že bydlím v činžovním domě postaveném mými předky v roce 1896, který má vše venkovní původní (omítka, krovy atd.) a barák je úplně v pohodě a nepotřebuje žádné drahé opravy. Já jsem zvyklý na sedlové střechy, štukované omítky, úzké žižkovské uličky a 3,5m strop,y já kouzlu sídliště nikdy nepodlehl. A mám-li být upřímný, většina sídlišť mě děsí tím jak jsou rozlehlá, všude je daleko, každý barák je stejný ....

  • @1mckartny
    @1mckartny8 ай бұрын

    Mě přijde že třeba Praha potřebuje radikální řez i třeba za cenu delšího nepohodlí ale mega kvalitní viz sídliště

  • @bulldok1624
    @bulldok16244 ай бұрын

    3:50 je to sice zvenku pěkný ale uvnitř to zůstává furt panelákem se všemi negativními vlastnostmi 😃 zvenku novostavba, zevnitř klasický nesoukromý panelák, kde je všechno slyšet

  • @jirimarek7606
    @jirimarek76068 ай бұрын

    Ta zmíněna rekonstrukce je hnus - kromě plotu samý beton a štěrk, prefabrikovaná zeleň alias živý plot.. Nic, v čem by chtěl člověk v budoucích letních vedrech žít..

  • @1989lugy
    @1989lugy8 ай бұрын

    Úplný súhlas. To som chcel písať k epizóde o verejnom priestore. Sídliska nemajú problém že je tam príliš veľa verejného priestoru ale je tam príliš málo spoločného polosúkromného priestoru. Nechcel som tu teraz použiť mantru dnešných dní a to je použivať slovo komunitný. Chcel som povedať že sídliska majú dve priestory a to môj súkromný (byt) a štátny verejný priestor (zeleň, ihriská, cesty, parkoviská, chodníky) chýba tam taký ten priestor kde sa môžem realizovať ja sam ako idividum. Áno sú tam priestory pred bytovkami ale realizácia tam je často taká že partizánka ľudia čo tam sadia nemajú ako keby istotu. Kľudne stači porucha IS alebo rozširovanie IS a je ich priestor zničený bez náhrady a akejkoľvek ľutosti ak raalizátor nemá pre nich pochopenie. Inak trošku smutné to s tým plotom v Rimavkej Sobote.

  • @gsczsmokeyy7822
    @gsczsmokeyy78228 ай бұрын

    9:00 takováhle pasáž je v Praze na Řepích. Ulice Makovského.

  • @stary_holic
    @stary_holic8 ай бұрын

    U nás má jeden vchod na paneláku na vonkajšách schodoch dorobený výťah, alebo ako to nazvať ale neviem či je prístupný pre všetkých, myslím si že nie. Inak tie nájazdy sú väčšinou len tam, kde býva vozíčkar.

  • @mivi2266
    @mivi22668 ай бұрын

    Téma bezbariérovosti. Chystáme se u panelového domu (v Bohnicích) vybudovat bezbariérový přístup a marně sháníme architekta, který by nám s tím poradil, tak aby z toho měl nakonec třeba i pan architekt Gebrian, když to uvidí radost. :-)

  • @hynekfajmon9320
    @hynekfajmon93208 ай бұрын

    Pan Jeanneret chtěl vyřešit problém bydlení stavbou sídlišť. Nově vytvořené prostředí, které vzniklo podle jeho zásad, ale nedosahuje kvalit předchozí blokové zástavby a už vůbec ne kvalit konceptu zahradních měst. Když už ta sídliště v takovém rozsahu vznikla, tak je určitě třeba je vylepšovat. Příklad ze Slovenska je inspirativní a chápu proč to oplotili.

  • @xsc1000

    @xsc1000

    8 ай бұрын

    Problém zahradních měst je v jejich nízké hustotě, takto postavená Praha by končila někde v Hradci :-)

  • @hynekfajmon9320

    @hynekfajmon9320

    8 ай бұрын

    @@xsc1000 Tomu rozumím. Ale bloková výstavba by byla pro Prahu mnohem lepší řešení než sídliště. I dnes.

  • @petrklic7064

    @petrklic7064

    8 ай бұрын

    Co je to zahradní město ?

  • @hynekfajmon9320

    @hynekfajmon9320

    8 ай бұрын

    Třeba Zahradní mesto nebo Ořechovka.

  • @xsc1000

    @xsc1000

    8 ай бұрын

    @@hynekfajmon9320 Tu ale nikdo pořádně neumí. Naposledy se použila snad v Ostravě Porubě a to ještě jen na menší části :-)

  • @G59METH
    @G59METH8 ай бұрын

    Dobře zrekonstruované paneláky jsou na Žižkově v ulici Roháčova a dál, čím míň barvy, tím líp :)

  • @luciefrufrululu4425

    @luciefrufrululu4425

    8 ай бұрын

    Na Žižkově s eted vůbec dějí věci. To je neuvěřitelný. Tam vyroste snad nové krásné sidliste. Kolem Biskupcovi ulice. A taky skoro všechny baráky opravujì. A na Olsanskem náměstí jsou v rekonstrukci všechny budovy. Až chudák hotel Olšanka bude vypadat jako usmudlana Popleka

  • @jakubspicka639
    @jakubspicka6392 ай бұрын

    Mě se ta barevnost paneláků líbí

  • @rezor1212
    @rezor12128 ай бұрын

    Zrovna ta ostrá hrana mezi soukromým prostorem a venkovním mi přijde velká i v historický části, pokud tam není nějaká kavárna na chodníku

  • @thalapeng

    @thalapeng

    8 ай бұрын

    je, ale on to tam i zmiňuje, tam je to daleko náročnější vyřešit. I kvůli (viz předchozí videa) daleko vyššímu procentu zastavěné plochy. Na sídlištích jsou velké volné plochy, přes které se jen prochází.

  • 8 ай бұрын

    Jestli ono to nebude dáno i českou mentalitou, která se (kupříkladu) od té španělské hoooodně liší. Prostě češi jsou jiní, soukromníci, schovávači, na veřejnosti spíš tišší, k cizím podezíraví, sousedsky nevraživí, skrblíci. S tímto se těžko buduje jakýsi poloveřejný prostor.

  • @olliesvk
    @olliesvk8 ай бұрын

    Dobrý deň, pán Gebrian. Hrajete prosím Cities: Skylinies? A tešíte sa na Cities: Skylinies 2?

  • @VOIDFNAF

    @VOIDFNAF

    8 ай бұрын

    pochybuju :DD

  • @taboth8558
    @taboth85587 ай бұрын

    Famozni předvídavost s oplocením. Já zase sleduji jiný fenomén a to je, že skladba lidí bydlících v paneláku se mění… zkrátka kdo mohl utekl, mladí volí raději novostavby (paradox 60 a více bytu oproti napr. 16). Do paneláku se stahuji starší slabší sociální třída…

  • @sakoverife1
    @sakoverife18 ай бұрын

    Myslímže by jste si měl zkusit jaké je to bydlení v bytovém domě, kde v přízemí je například prodejna a výměna pneumatik, prádelna, pekárna atd. Mluvíte totiž pouze z teoretického pohledu na věc. Dovedete si vůbec představit jak moc vás bude obtěžovat hluk z automobilů dodavatelů materiálu? Smrad z pekárny (časem to je pro vás smrad), smrad, páry z prádelny? Víte jak moc vydává hluk výměna pneumatik? Co třeba lidé, kteří pracují na směny? Co třeba starší lidé kteří chtějí mít klid? Popravdě ani večerka, prodejna potravin, tabáku, nebo restaurace není výhra. A tohle funguje i na spoustě míst v ČR. Zkuste třeba uvést a ukázat příklady z ČR povedených balkónů, lodžií, veřejného prostoru jako jsou "předzahrádky" na panelových sídlištích atd.

  • @agebrian

    @agebrian

    8 ай бұрын

    Zdravím, ne, nemluvím. Pár let jsem na podobných místech žil a posledních 10 let bydlím nad kavárnou na hodně rušné ulici.

  • @Pospi111
    @Pospi1118 ай бұрын

    Strašně rád bych viděl nějakou delší konfrontaci Adama a Daniel Vávry, jelikož on se do architektury dost často obouvá (někdy oprávněně, někdy ne).

  • @agebrian

    @agebrian

    8 ай бұрын

    To myslím nenastane. Já vždycky chtěl, aby nejrůznější lidé (a hlavně pak ti, kteří se architekturou profesně nezabývají) učinili architekturu předmětem svého zájmu, přemýšleli o ní, veřejně ji diskutovali a když tak činí, mám z toho vážně radost a necítím nejmenší potřebu do toho nějak vstupovat.

  • @mikubazarmikubazar2945
    @mikubazarmikubazar29458 ай бұрын

    Koukám, že Bohnice jsou zajímavost 😅😅😅

  • @martintylsar3709
    @martintylsar37098 ай бұрын

    zdá se mi to, nebo v pozadí skutečně hraje nějaká otravná hudba :/ teda alespon v prvních minutách...

  • @michalrama
    @michalrama8 ай бұрын

    Já osobně nechápu absenci výtahů v nízkých panelácích. Sám žiji v nejvyšším patře 3. patrové (respektive 4 podlažní) budovy, která má jak hroznou přístupovou cestu, tak nemá výtah. Už kdybych si zlomil nohu, tak je to pro mě katastrofa. A to nedej bože, kdybych o nohu úplně přišel. V tom případě bych se musel odstěhovat, protože by současný byt byl pro mě nepoužitelný. Čímž se vracím k otázce, jaký je přesný důvod, proč nízké paneláky nemají respektive není požadováno, aby měly výtah?

  • @mildas1
    @mildas18 ай бұрын

    Základní problém: komu to patří? Pokud je to obce, tak tam nic neuděláte. Nemůžete si zabírat veřejný prostor a pokud ano, tak z něj musíte platit. Nu a pokud to patří domu, tak zkuste najít společnou řeč pro 120 partají. Ti co bydlí dole tam nechtějí lavičky, protože se tam shlukují lidé a kouří tam, hlučí tam apod. Dnes když něco zhodnotíte a nedáte to pod zámek tak tam máte z půlky města raubíře, kterým je úplně jedno kolik to stálo a kolik stojí údržba. Bezbarierovost dodnes neexistuje. Do výtahu se vozík nevejde a už vůbec se vozíčkář nemá šanci k výtahu vůbec dostat

  • @CZpersi
    @CZpersi8 ай бұрын

    Typickou ukázkou tohoto problému jsou spory ohledně zvelebování trávníků kolem paneláků jejich obyvateli. Většinou jsou to různé květinové záhonky. Zatímco lidé to mají většinou rádi jako způsob, jak zjemnit přechod mezi soukromým a veřejným a vnést do prostoru trochu individuality, technické služby a města to nemají rády, protože jim zákon ukládá sekat zeleň na veřejném prostranství, případně se bojí, že se jim tam budou hromadit odpadky apod. U těch plošin pro invalidy je často problém s tím, že je nutné kvůli nim provádět zábor městského pozemku a úřady si někdy dávají podmínky na to, jak to má vypadat, nebo že to musí být snadno odstranitelné. Zrovna to u nás v baráku řešíme:-( Vzpomínám si, jak na sídlišti v Mostě začaly v 90. letech v přízemích domů vznikat obchody, večerky, kadeřnictví, cukrárny apod. Vzpomněl jsem si na to, když jste mluvil o tom Římě. Tady lidé začali intuitivně vytvářet to, o čem jste hovořil.

  • @xsc1000

    @xsc1000

    8 ай бұрын

    Problém je, že u nás se s těmi krámky dole nepočítalo, konstrukce na to není stavěná. Takže tam jde mít jen malé krámky, typicky Vietnamec v kočárkárně. Holt soukromníka socialismus odmítal.

  • @NaGuru-yt8xf
    @NaGuru-yt8xf8 ай бұрын

    Překvapuje mě, že Vás šokoval oplocenej panelák. Co takové sídliště Barrandov? Tam jsou ploty kolem paneláků desítky let.

  • @dejfista
    @dejfista7 ай бұрын

    Nechci bejt zlej, ale! Tyhle budovy(a i dnesni "moderni") stavi lide. Normalne pracujici lide. Nekdo ma holt smulu a je postizenej. Dnes je takovych lidi spousta. Za me se ma kazdej starat sam o sebe. A jo, i ja bych zebral ve sbirce. Proc by to ale mel byt standart. A uplne na hulvata: proste to kazi genofond. Ted si placejte co chcete, hlevne ze neprispejete

  • @shitlordflytrap1078

    @shitlordflytrap1078

    5 ай бұрын

    Ozvi se znovu, až budeš v autonehodě a přijdeš o nohy, eugenistický hovado.

  • @amunak_
    @amunak_8 ай бұрын

    Dílny, autoservisy a obchody v celém přízemí zní jako supr nápad. Už teď bydlím nad nějakým kadeřnictvím a je supr příjemné když tam už v sedm když ještě spím přijde nějaká zákaznice a začne se tam nahlas vykecávat, smát a podobně. Slyšet bouchání z dílen, řev motorů a splodiny z autoservisů nebo smrad z restaurací by byl fakt upgrade. Večer by se zase hosti mohli nahrnout do různých barů, a dlouho do noci tam nahlas chlastat, kouřit pod okny a celkově dělat bordel. Jako sorry, ale to je fakt debilní nápad. Jasně, ať tam něco je, bydlení v přízemí je naprd. Ale muselo by to mít fakt striktně stanovená pravidla, a být pokud možno nerušivé, aby se těch 90% obyvatel nemuselo přizpůsobit těm 10% lidí co jdou do toho podniku. Máme tady široko daleko jediný podnik, který má otevřeno po desáté. Je to nonstop bar, a fetky a ochlastové tam jsou denně, a jsou slyšet kolikrát i těch 300m daleko, když člověk chce spát.

  • @petrklic7064

    @petrklic7064

    8 ай бұрын

    Nonstopy by měli zakázat zákonem. Jsou to jen hnízdiště nezaměstnaných ožralců, bezďáků a fetek. K ničemu jinému to není, jen to působí problémy.

  • @petrklic7064

    @petrklic7064

    8 ай бұрын

    Oni si někteří ty přízemní obchůdky dost idealizují. Ale i obyčejná restaurace musí někam vyvést tu půlmetrovou rouru ze které fučí připálený mastný smrad. A nikomu se to nechce táhnout až nad střechu (případně majite nepovolí) takže to fouká do vnitrobloku a tak se nedají otvírat okna.

  • @hubitelsycku3459

    @hubitelsycku3459

    8 ай бұрын

    Zahořklí lidé se šílenými názory. Jste oba dva. Smutné.

  • @KaelSvalcembelk
    @KaelSvalcembelk8 ай бұрын

    11:47 Když vidím to enormní množství reklam na všech patrech a v plné šíři, je mi z toho smutno. Vidím to jenom já nebo to vadí ještě někomu dalšímu? Tohle přece není správně. V té Itálii je to pravda s obchůdky v přízemí. Proč je to nepřenositelné sem? Protože tady když vznikne novostavba bytovky a v přízemí tohle někdo chtěl, stojí to takovou raketu, že to prostě paní kadeřnice nebo prodejce zeleniny neufinancuje. To komerční přízemí se nebuduje z důvodu spokojenosti obyvatel. Ale aby investor vytřískal peníze z dalšího člověka. To je nastavení společnosti, jací jsme. Češi takoví jsou. Když jde někde urvat tisícovka, tak ji urvu. Málokomu jde v Česku o druhé.

  • @petrklic7064

    @petrklic7064

    8 ай бұрын

    Češi ? Vy si myslíte že velké developerské společnosti co tu staví jsou české ? Až na vyjímky jsou to nadnárodní molochy. Kterým záleží jen na to vytřískat z toho co nejvíc. Tím že podmáznou zastupitele a oni jim tu obludnost schválí.

  • @JMiskovsky

    @JMiskovsky

    8 ай бұрын

    A ten Developer žije ze vzduchu. Buď na nájem má nebo ne. Buď se to vyplatí dělat nebo ne.

  • @tomassuchomel7749

    @tomassuchomel7749

    8 ай бұрын

    Komerční prostory nebytovek se především blbě navrhují. Jako kdyby přitom architekt nemyslel. Takže tam třeba nejsou žádné skladovací prostory. Není to hlukově odělené od zbytku domu, takže tam nemůže být nic, co produkuje větší hluk. Je to komplet prosklené, takže cokoliv tam někdo hodlá provozovat, bude on i jeho klientela jako v akváriu, nebo celodenně za žaluziemi bez denního světla. A tak dál. Prostě: vedle chodníku nechce nikdo bydlet, tak v 1. NP uděláme nebytovky.

  • @Pidalin
    @Pidalin8 ай бұрын

    To oplocování paneláků a bytovek cekově by podle mě mělo bejt nějak zakázaný územní plánem, je potřeba tomu zabránit jakkoliv to jde, protože dobrovolně s tim developeři nepřestanou a nejhorší na tom je to že spousta lidí s tim souhlasí, tenhle trend může do budoucna úplně zničit naše města, fakt se toho dost bojim, protože když se projdu dneska po sídlištích kde se něco buduje, tak z toho mam fakt hodně špatnej pocit, člověk se tam cejtí jako na nepřátelskym území, projít se přes to pořádně nedá protože jsou všude ploty a zákazy....a dřív nebo pozdějc tyhle obludnosti začnou cpát i ke starejm panelákům, vyzývam k tomu aby lidi ty ploty ničili, protože tohle fakt normální neni a mělo by to bejt nelegální, sídliště s bytovkama přece neni váš rodinnej domek na vesnici, je to pedevším město, nemůžete si oplotit několik paneláků a udělat si z toho svůj osobní koncentrák, myslete hlavně na děti a jejich kámoše, tohle prostě od vás vidláků žijících v Praze neni fér. Kecy investora a developera jsou fakt jenom kecy, o veřejnej prostor se přece nestaraj nájemníci paneláku, ale někoho platěj aby se o to staral a jestli tam bude žít generace 60+ mebo 25+ je přece úplně jedno. Ale problém vidim v týhle koncepci že máte platit na nějaký udržování živejch plotů, přece když se stěhuju do bytovky, tak právě proto že tohle nechci řešit, tak proč tam ty živý ploty a další kraviny cpou? Majitelé těch bytů by potom měli mít povinnost dávat prachy do nějakýho rozpočtu na to aby se o to někdo staral, stejně jako se dávaj prachy do fondu oprav a podobně a pak nechápu jakej rozdíl dělá to jaká generace tam bude bydlet. Ale můj názor je že developer by vůbec neměl budovat bytovky s timhle vlastnim veřejnym prostorem, naopak, měl by mít plochu co nejmenší a zbytek nechat na městu a jo, vim že to zaplatíme z daní, což je ale v pořádku. Tohle že developer postaví bytovku s obří oplocenou zahradou a pak se diví že lidi co chtěj bydlet v bytě tam nechtěj sekat trávu, to fakt nemá chybu, developer blbec. Tohle má dělat profi firma co to udělá rychle a efektivně, pokud by mi v paneláku pod oknama lidi bzučeli nějakejma sekačkama jak na vesnici, tak bych byl hodně nasranej a na klasickejch panelákovejch sídlištích to funguje tim stylem že přijede týpek s traktorem a za den poseká celý sídliště, ne jenom zahrádku u vašeho baráku, takhle se to má dělat, efektivně a rychle, ne že majitelé bytů nebo nájemníci tam budou sekat nějaký živý ploty, tak proč je tam sakra ten investor sází když ví že se o to lidi v budoucnu nebudou chtít starat? To nemá logiku, radši budu platit do nějakýho fondu na údržbu zeleně než abych to musel dělat sám, ale muj problém je že s tou přehnanou péčí o zeleň nesouhlasim a to právě proto že mam rád přírodu a divočejší místa a komu ubližuje že tam někde roste nějakej plevel? Já jsem naopak rád že tam roste.

  • @martinwal.9214

    @martinwal.9214

    8 ай бұрын

    kolem metra Roztyly ted Passer Ivest stavi nove stavby a mrvi to . .

  • @petrschaffer7989

    @petrschaffer7989

    8 ай бұрын

    Znam nekolik prikladu ze zahranici kde okoli domu je soukromy avsak verejne pristupny prostor. Majitele bytu si plati domovnika popr. v pripade najemnich bytu provadi udrzbu firma vlastnici nemovitost. Jinak souhlas. Neznam zadnou novostavbu umistenou na existujicim sidlisti ktera by prospela nekomu jinemu nez developerovi. Koncept zadny, pouze maximalizovat zisk.

  • @Pidalin

    @Pidalin

    8 ай бұрын

    @@martinwal.9214 V Libuši taky, developerský peklo se začíná přibližovat k původním panelákům a kousek odtamtud je sídliště Modřany kde to mam celkem rád, je tam hodně zeleně a celkově to tam je v pohodě, ale i tam už jsou nějaký náznaky budoucího zla, je potřeba to nějak zastavit dokud je čas. Ale jak to zastavit v národě kde se osobní vlastnictví považuje za nedotknutelný kvůli dědictví komunismu? Každej řekne "ať si tam dělá co chce, je to jeho" jenomže když to bude takhle, tak to bude přece strašný peklo, nemělo by nám to bejt jedno a sami nájemníci a kupující těch novejch bytů by se proti tomu oplocování měli ohradit, já bych to tam nechtěl, i pro toho kdo tam bydlí je to přece další překážka kterou musí furt překonávat. Bohužel je to teď nějakej divnej trend ty ploty. Ale naštěstí to je něco co jde v budoucnu zase odstranit, narozdíl od těch odpornejch moderních paneláků, to už tady bude bohužel na furt a to je další věc co mě děsí, paneláky mi oči netrhaj, aspoň je to nějak symetrický, ale ty moderní developerský projekty? Každý okno jinak velký a jinak vysoko, každej balkon jinak daleko od sebe, co nejčlenitější fasáda....proč to dělaj? Kromě toho že z toho bolej oči to taky přece musí tu stavbu strašně prodražovat, pak nemaj bejt drahý byty.

  • @breznik1197

    @breznik1197

    8 ай бұрын

    Tohle mě fascinuje. Třeba v Hloubětíně na sebe vizuálně navazujou dvě developerská sídlišťátka, ale od sebe jsou hermeticky oddělená. Za domem Přibíkova 19 následuje v řadě dům Sousedíkova 1, mohl by tam kolem nich být průběžný chodník, ale ne, nejbližší průchozí pěší spojnice je dlouhá přes 1 kilometr! Fakt nechápu, že někdo chce bydlet v takovém neprůchozím koncentráku.

  • @petrpetr940

    @petrpetr940

    8 ай бұрын

    Souhlasim. Jsme země plotů a polepů. A osobně mám radši volně rostoucí plevel než takové ty květinové výzdoby a záhony, co ve výsledku vypadají spíš jako hroby.

  • @user-fw7me6xc7r
    @user-fw7me6xc7r8 ай бұрын

    Zajímá mě český byt víc. Myslím si, že Češi bydlejí v pořádku.

  • @BeudyHaway
    @BeudyHaway8 ай бұрын

    Paneláky zateplením a výberom farieb úplne esteticky zabili. Dnes v tom nie je žiadna nadväznosť. Všetko priam kričí. V minulosti boli síce šedé alebo v decentných farebných odtieňoch, no to spolu ladilo a vytváralo to jeden celok, čo sa dnes povedať nedá. Stačí si porovnať fotografie z minulosti. Dnes pôsobia rušivo.

  • @_Libosido
    @_Libosido8 ай бұрын

    I kdyby byly všude partery, v ČR není tolik vietnamců. 🙃

  • @matoatlantis
    @matoatlantis8 ай бұрын

    Tie "multifunkcne" domy so asi to najhorsie co sa tu zacalo stavat. Mat pizzeriu, kaviaren alebo nebodaj krcmu dole pod barakom je skutocne za trest. Kancelarske priestory su tiez OK len na papieri. Podobny "klenot" je aj stavba 3-4 poschodovej administrativnej budovy uz v zastavanej oblasti. Bodaj by neboli potom ludia vsade nervozni a na seba mrzuti.

  • @xsc1000

    @xsc1000

    8 ай бұрын

    A přitom tak se to stavělo už od dávnověku. Jen tehdy díky malé velikosti zástavby v tom domě bydlel jen majitel té kavárny, tak mu to bylo jedno.

  • @luciefrufrululu4425

    @luciefrufrululu4425

    8 ай бұрын

    Nojo Češi, furt si budou stezovat na život. My máme novostavbu bytového domu a dole je lékárna,Večerka,tabák,druhá Večerka, kadeřník a nikdo si.nestezuje. a představte si,dknece největší nebytové prostory mají jesle. Jo v Praze existuje i barák se státními jeslemi a zahradou. A nikdo nešílí. Italové taky pracuji,světě div se.maji továrny,mají banky atd. A žijí s radostí

  • @thalapeng

    @thalapeng

    8 ай бұрын

    Proč je problém s tou kavárnou? Ta nemívá otevříno do noci. Zároveň podle mě pomůže ten parter (alespoň částečně) zastřešit. Ono to odizoluje i ten hluk. Ale krčma je samozřejmě neakceptovatelné peklo, zvlášť po zákazu kouření uvnitř.

  • @luciefrufrululu4425

    @luciefrufrululu4425

    8 ай бұрын

    Ja napsala Češi, a on je komentář ve Slovenštině 🤣

  • @slovakjakpica
    @slovakjakpica8 ай бұрын

    Tak vôbec nesúhlasím, mne sa ta farebnosť páči. Oproti nudný zašumelým sidliškám je to omno živejšie. Tisic krát krajšie je ak každý dom je aspoň trochu iný, ako hnusne sivé (už vlastne sivé lebo majú špinavé fasády). Stači prejsť do Ruska, na Ukrajinu, do Pobaltských krajín, to je hnus... A kto zaplatí najazd pre vozičkara? Myslí si pán architekt, že sa nato budú skladať všetci obyvatelia, lebo pan archtiekt tam chce čo najdrhašie materialy? Stačí, že to plní svoju úlolu, nikto nič drahšie zaplatiť nechce ani nebude. Parter bol populárny za komunistov, teraz je to prázdne a problém prenajať. Všetko ešte väčšinou v zlom stave.

  • @xsc1000

    @xsc1000

    8 ай бұрын

    Mnoho paneláků bylo původně barevných, jen díky "kvalitě" socialistických barev dávno vybledly. Pokud jde o parter, tak ten i za komančů byl využíván minimálně, ti spíš stavěli samostatné objekty. Je to tím, že na rozdíl od té Itálie s žádnými malými provozovnami soukromníků nikdy nepočítali.

  • @skiliftsandcableways.slova7247

    @skiliftsandcableways.slova7247

    8 ай бұрын

    @@xsc1000 tá nekvalita bolá taká zlá že ani smog a vek nezabránil tomu aby tie farby vyzerali stále dobre...

  • @xsc1000

    @xsc1000

    8 ай бұрын

    @@skiliftsandcableways.slova7247 Až na to, že ze spousty domů se ty barvy smyly už v 80. letech....

  • @skiliftsandcableways.slova7247

    @skiliftsandcableways.slova7247

    8 ай бұрын

    @@xsc1000 neviem kde bývaš (a v Česku sa rozhodne tak veľmi paneláky nenatierali ako u nás, boli z nejakého drteného prírodného dekoru väčšinou) ale daj si 3:30 na tomto video kzread.info/dash/bejne/pJd-pc6Nfty0qps.html a potom mi niečo hovor, to že boli zašpinené od smogu je už iné, to nepopieram

  • @xsc1000

    @xsc1000

    8 ай бұрын

    @@skiliftsandcableways.slova7247 To, že to v Bytrici drželo, neznamená, že jinde taky. Třeba pražská Invalidovna, která byla po výstavbě červená, byla už v 80. letech šedá....

  • @kfshkfsh6305
    @kfshkfsh63058 ай бұрын

    A podle Vaší rady, proto developeři, kteří by měli budovat společnou zeleň v okolí domu, tuto plochu prodávájí k přizemním bytů, takže u developerského projekty, zůstanou akorát 2m široké chodníky široké a žádná společná zeleň, která je práve u domů postavených před 90 rokem. A pane Gebriáne, nemáte do čeho píchnout, že se se..te, už i do paneláků :-)

  • @martinwal.9214
    @martinwal.92148 ай бұрын

    OC Růže = dávno pryč, je tam 10X vetší moderní krabice, ,,Westfield,, plné ukrajinců a rusů. .

  • @felixtomasek

    @felixtomasek

    8 ай бұрын

    Však i v té Růži byli, tak nevím co děláš :D

  • @14pat78
    @14pat788 ай бұрын

    já osobně velice mám rád barevné paneláky ale to je samzřejmně jen můj názor.

  • @matusfekete6503

    @matusfekete6503

    8 ай бұрын

    Daa sa polemizovat o jednotlivych zafarbeniach ale urcite je to lepsia ako jednotna sed.

  • @gabrielmefisto6986

    @gabrielmefisto6986

    8 ай бұрын

    též se přikláním k barevnosti.. ta jednotná šeď či běloba je hodně tristní.. a to jestli jsou barevné příliš křiklavě, tak většina barev stejně po roce-dvou vybledne, že jsou spíše světlejší..

  • @sucknorris5513
    @sucknorris55138 ай бұрын

    první

Келесі