Pomozi Péter: A magyar nyelv finnugorsága: tények, kérdések, kutatási perspektívák

Ғылым және технология

A magyar nyelv finnugorsága: tények, kérdések, kutatási perspektívák
Pomozi Péter - ELTE BTK, Finnugor Tanszék
A magyar nyelv alapszókincsének és számos nyelvtani elemének finnugor rokonsága régóta jól adatolt, közismert tény. A változó tudományos módszerek azonban a régi források feldolgozásához is új szempontokat nyújthatnak, és lehetőséget nyújtanak új értelmezési keretek létrehozására is. Mindezeken túl a nyelvrokonság kérdése hazánkban hagyományosan túlideologizált, olykor pszeudofolklorisztikai vonásokat mutató értelmiségi téma. Ezekből a kérdésekből villant fel az előadás néhány különösen izgalmas részletet.
Budapest Science Meetup, 2017.05.11.

Пікірлер: 273

  • @takacsjozsef5376
    @takacsjozsef53767 ай бұрын

    Annyira Boldog - és Büszke is vagyok mert A Magyar nyelv az Anyanyelvem hogy , el sem lehet mondani..... A , legszebb nyelv ( nekem ) ....

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    2 ай бұрын

    A leg-szakrálisabb ..... A leg- értelmesebb ..... és a legősibb ..... ! * :)

  • @thisisdumbaf69
    @thisisdumbaf697 жыл бұрын

    Nagyon érdekes előadás volt, köszönöm a feltöltést!

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    5 ай бұрын

    A fazék szavunk nem a pot változata. A pot a magyar lábas tükörfordítása, a magyarok 3 lábú főzőedénye után. A fiú (fi) szavunk Kína felől jöhetett, vagy mikor a románok tanították a székelyeket magyar nyelvre s a román fiu belekeveredett a szókészletbe. Sajnos, a megyer törzsfőnök nem tudta kimondani a p,k stb hangokat, ezért f, h hangokkal helyettesítette. Lásd kivi > kő. A szó többi részével pedig nyelvújítást csináltak. Ez a Pomozi nyelvész ? Ennyi szópárhuzamot sok nyelvből ide tudnák citálni. Még a maoriból is. Hol maradnak a lényegesebb grammatikai párhuzamok ?

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    3 ай бұрын

    Érdektelen ..... Mert , nem igaz ! ..... :)

  • @ivancsapod
    @ivancsapod3 ай бұрын

    24:51 - Hmmm... Semmi ilyesféle rokonságélményem nem volt, pedig rettentően füleltem négy napon át, hogy ismerős lesz-e valamilyen hanglejtés, hangsúlyozás, szó vagy bármi egyéb. Nem volt ilyen. Az is igaz, hogy én Helsinkiben hallgattam a finn beszédet, nem pedig a lépcsőházban...

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    2 ай бұрын

    Hangzásból nem lehet rokonságról véleményt mondani. A francia egészen másképpen hangzik, mint az olasz, bár a rokonság nyilvánvaló. A svéd és a dán sem hangzik hasonlónak, bár megértjük egymást tolmács nélkül is. A nyelvtan a döntö a rokonság kérdésében.

  • @LaszloneNyeki-di2qp

    @LaszloneNyeki-di2qp

    Ай бұрын

    A Hanti nyelvet kell hallgatni,nem a Finnt,mivel a legközelebbi rokonaink a Hantik,és a Manysik. Tehát Hantit vagy Manysit hallgass,és ne egy távoli rokont.

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Ай бұрын

    @@LaszloneNyeki-di2qp Tekintettel kellene lenni a magyar tájszólásokra, amelyek több közös vonást (pl kettöshangzókat) öriztek meg a kiejtésben.

  • @Wombat99999
    @Wombat999995 ай бұрын

    Bolond az uriember, vagy szandekosan hagyja ki azokat a szempontokat, reszleteket amik nyilvanvaloak, csak nem erositik az allaspontjat. Mivel eleg felkeszult, ezert a 2 lehetpseget sajnos kizarhatjuk :(

  • @mockermuris

    @mockermuris

    3 ай бұрын

    hűlye

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    2 ай бұрын

    Nem bolond, csak ezért fizetik. Lásd az amatör szópárhuzamokon alapuló nyelvrokonítást!

  • @mockermuris

    @mockermuris

    2 ай бұрын

    @@istvanpesti5758 mivel 1db nyelv van ezért az ikerszavak vezessenek utadon járni = journey járó=goer, year, jahre...jar(korsó) mert addig korzózik a jar a kútra, amíg be nem vezetik a vizet guwayu neked =jó áváljá, dzsaveljá, go away kzread.info/dash/bejne/qJedrs-Qm7K6cbQ.html

  • @AlexanderLayko
    @AlexanderLayko10 ай бұрын

    Őseink Hunor és Magor, én sosem voltam finnugor. 🇭🇺

  • @gergojuhasz362

    @gergojuhasz362

    9 ай бұрын

    Van egy rossz hírem. A nyelved mindenképp az.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    @@gergojuhasz362 Még a haja sem! A sosemvolt finnugor népnek nincs élő leszármazottja. Magyar a nyelve, amely rokontalan nyelv. Hunor és Magor a meséből egy apa gyermekei, vagyis egy nép. Nekem pl a bátyám is magyar nem csak én vagyok az.

  • @gergojuhasz362

    @gergojuhasz362

    3 ай бұрын

    ​@@gyulaerdei3180 Ennyi? Érv nuku?

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    3 ай бұрын

    Nem nekem kell ... ...magyarázkodni ..... Neked kell utánanézni ! * :)

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    3 ай бұрын

    Nézd meg a görög - szanszkrit - etruszk - sumer - magyar nyelvi ..... párhuzamokat ! ! ! *

  • @lajos-berenyi
    @lajos-berenyi5 жыл бұрын

    Egy érdekes előadás: Kiss Dénes - Magyar ősnyelv m.kzread.info/dash/bejne/k4lls5mqlq6ee6Q.html

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    10 ай бұрын

    Az ősi nyelv nem ősnyelv! S a HSS megjelenése előtt a neandervölgyi a nagy agykoponyájával biztosan tudott beszélni.

  • @kabodipal
    @kabodipal11 ай бұрын

    El tudná valaki mondani, hogy mi a lényege ennek az előadásnak? Mondott sok magától értetődő dolgot és sok butaságot, de mit akart mondani? 1, Az emberiség hány megkülönböztető formában létezett és ezek a formák hány nyelven beszéltek. Magyarul: hány egymástól független csoport kezdett el beszélni? Hány ősnyelvet kell keresni? A neandervölgyiek milyen nyelven beszéltek? A homo-sapiensek mitől lettek azok? Milyen nyelven beszéltek? Vizsgálni kellene, hogy a világ összes nyelvében van-e ami közös és mi az? Az emberiség különböző csoportjai mikor és honnét áramoltak széjjel, akkor milyen szinten állt a nyelvük? Ezek a kérdések nagyon régi időkre, de legalább 12 ezer évvel ezelőttre vonatkoznak. Akkor a nyelvek már biztosan léteztek. A későbbiekben nyelvrokonságról csak a népességnövekedés miatti szétáramlások esetében beszélhetünk. Ha a szétáramló nép egy csoportjának nyelve hatott egy másik nyelvre, azt nem lehet nyelvrokonságnak nevezni. 2, A nyelvek hasonlóságainak jellegéből ki lehet hámozni, hogy azok mikor alakultak ki. Pl. az internet és wifi szavaink csak a huszonegyedik században, a lótartás szavai csak a lovak háziasítása után. Azt ki lehet deríteni, hogy a lótartás szavai egy nyelvben szervesen alakultak ki vagy átvették egy fejlettebb másik nyelvből. A nyelvészeknek ilyen irányú törekvéseit nem tudom felfedezni. 3, Ha olyan népek nyelveiben találunk nem az ősnyelvből származó hasonlóságokat, amelyek a távolságok miatt fizikailag soha sem találkoztak, akkor meg kell találni azt a népet, amelyik mindkét néppel érintkezett. Ilyen nép lehet a Kárpát-medencétől a Csendes-óceánig mitegy háromezer éven át uralkodó lovasnomád nép is.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    2 ай бұрын

    Szerette volna kimondani, hogy a MI is a finnugor nyelv talaján áll. Ennyire futotta.

  • @ki-van-ott3958
    @ki-van-ott39585 жыл бұрын

    Antropológus, netán populáció-kutató miért nem kell? a történelmi tények ismeretében!?

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    7 ай бұрын

    Minden igaz emberre szükség van. Csak a kilóra megvettek nem hiányoznak.

  • @buboceri6985
    @buboceri69855 жыл бұрын

    Az ember az ember, vagyis mindenki mindenkinek rokona. Egyébként genetikailag meg a muslicának is rokonai vagyunk. No ilyen muslicák a finnek nyelvi téren. A nyelvek összekavarodása (Bábel) után a Magyar nyelv hordozza leginkább az ősi kultúrát, őrzi az ősiségét itt Európában.És mivel elég nagy nemzet vagyunk 1000 éve - évszázadokon át a legnagyobbak voltunk - a rombolóknak érdekük volt ezt a nagyságot tönkretenni, hogy átvegyék a nemzet felett az irányítást. Az MTA pl. ennek a piszkos munkának az áruló csapata, ami aztán Trianonban be is ért. Tehát a finn-ugrászság egy teljesen önkényes baromság. Ilyen alapon a majákkal sokkal közelibb rokonságban vagyunk. Ez egy olyan téma amire nemhogy kár egy szót is vesztegetni, hanem kimondottan hazugság, félrevezetés, mellébeszélés. Egy ilyen előadás, szégyen gyalázat az értelemmel szemben. Csak arra jó, hogy a már elhülyülteket megtartsa az állapotukban. Aki még nem ilyen és egy kicsit is érdekel a téma, azt nem veri át. A rabszolgáknak meg úgyis mindegy.

  • @pombio

    @pombio

    11 ай бұрын

    Az a baj, hogy tele vagy jószándékkal, meg bizonyos rossz tendenciákon jogosan felháborodsz, de egy véleménybuborék fogja vagy, Az anyanyelvünk semmivel se lesz kevesebb, mert kimutatható, hogy ősi kapcsolatunk van a finnugornak nevezett nyelvekkel. A "finnugrisztiká"val nem ez a baj, hanem, hogy a XIX sz.i állapotokból vont le következtetéseket az őstörténetre vonatkozóan azaz teljesen hamis alapokból teljesen hamis képet alkotott - és ez jól be is csontosodott...

  • @csokibonbon
    @csokibonbon5 жыл бұрын

    Piszokul következetes már az első "összehasonlítás", mint alapszókincs. :D Az alapszókincs szerintem olyan szavakból állana, mint tűz, víz, föld, ég, hall, beszél, lát, eszik, iszik, él, hal, környező tárgyak, testrészek, stb. Ezek amik itt fel vannak sorolva kiragadott példáknak tűnnek, amik ezt a rokonságot bizonyítanák. Már amennyire. Ha ezekkel a szavakkal is be tudják bizonyítani a rokonságot, talán elgondolkozom rajta, de ez így nagyon erőltetett. Ilyen alapon más nyelvekkel is lehet hasonlóságokat találni. Szóval már az elején bukta finnugrizmus.

  • @csokibonbon

    @csokibonbon

    5 жыл бұрын

    @A hétfejű sárkány Nem, egyáltalán nincs semmi olyan hasonlóság, ami más nyelvek szavainál ne fordulna elő. Következetesség sincs, csak belemagyarázás. Tűz, egyetlen kezdőhang, ami azonos, víz, szintén egyetlen kezdőhang, a halnál persze már megengedhető, hogy a kezdőhang változzon és ott már abszolút következetlen módon a követő hangok hasonlóságát veszik. Ilyen baromságot csak a hülyék képesek bevenni! Valami rendszer és következetesség kéne elvtársak, így ez lepkefing.

  • @zoltannagy3320

    @zoltannagy3320

    2 жыл бұрын

    @@csokibonbon nem hiszel a finnugorságban, világos, de mi a f.szt elvtársasozol ?

  • @gergojuhasz362

    @gergojuhasz362

    9 ай бұрын

    Mondjuk ha rászántál volna még egy fél órát, hogy utána olvass, rájöttél volna, hogy amiket felsoroltál, azok mind uráli eredetű szavak. Pl: Víz-vesi Kéz-käsi Hall-koull Hal-kala

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    3 ай бұрын

    ​@@gergojuhasz362 - ...mert Magyar - nem lehet !!! Mert akkor, nyilvánvalóvá válna , hogy a kevésbé kulturált ( ny. Eu.) népek ... lopják a Magyar kultúrát ! ! ! Pl: - "lndo- szkíta létezik ... - "lndo-germán , pedig megbukott... ! :)

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    3 ай бұрын

    ​​@@gergojuhasz362- soroltál 4 szót...a görögben - sumerban Négy- ezer szóparhuzam van ! ..... * A finn-ugorban - 300. :)

  • @kabodipal
    @kabodipal11 ай бұрын

    Nagy kár, hogy a nyelvészeknek minimális logikájuk sincsen. Nyelvek rokonságát a lótartás szavaival vizsgálni ostobaság. A nyelvek sokkal korábban alakultak ki, mint a lótartás.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    10 ай бұрын

    Tessék a természeti jelenségeket megvizsgálni! Nap, Hold, eső, fa, kő, víz....

  • @tiborgyorgy5741

    @tiborgyorgy5741

    10 ай бұрын

    @@istvanpesti5758... és olyan szavainkat mint Buda, Pest, Balaton, törzsek, törzsfők nevei. Hasonlítsuk össze a"fingugrista"zagyva értelmezéseket, a tényleg rokon nép(újgur) tiszta, vilàgos, értelmezésével. .

  • @gyulaerdei3180
    @gyulaerdei31803 ай бұрын

    A hangváltozás törvény , már rég megbukott ... ! ! ! * :)

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    2 ай бұрын

    De valamit mondani kell a szerencsétlen nyelvésznek, s jobbat nem tudtak kiizzadni.

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    2 ай бұрын

    Hol, mikor, ki buktatta meg?

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    2 ай бұрын

    Még a mult évezredben ... ...elismerten ! Ahogy a "finnugor" nyelvcsalád is..... ! Az "lndo-german - szintén !

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    2 ай бұрын

    @@gyulaerdei3180 A nagyobb egyetemeken van indoeurópai is, finnugor tanszék is. Egyszerü utána nézni, megvan minden az egyetemek honlapján. Kezdheted a nyugati szomszédotokkal, Universität Wien. A hangtörténetet is minden nyelvészeti tanszéken oktatják, bármit is állítanak sarlatánok.

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    2 ай бұрын

    @@istvankozma2352 - egyszerű... Politikai Szándék ..... ! ! ! * (Ld. még: - "finn-ugor... teoria ! Hazudozni egyetemen..... Ma már "természetes" ..... !

  • @0Zatrasz
    @0Zatrasz3 жыл бұрын

    Az 1.2. táblazatból jól látszik, hogy a finn és a magyar mien távol áll egymastól. Persze, lehet ezt dicső halszagú múltat dédelgetni, de a finnek is nevetnek a magyar-finn rokonságon. Fel kéne ébredni végre, és nem két nép konyhanyelvkén használt szavait beállítani, nyelvi rokonságnak. Minden esetre szórakoztató elmélet, érdemes végignézni.

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    3 ай бұрын

    Szánalmas ..... !

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    2 ай бұрын

    S, amilyen tavol áll a finn - a magyartól .... Olyan közel áll...a szanszkrit , a görög , a sumer , a japán , - még sorolhatnám ... azok számára - akik nem tudják felfogni , hogy a Magyar-ősnyelv ! ..... *

  • @istvanpesti5758
    @istvanpesti5758 Жыл бұрын

    Rokon nyelv lehetne: 1. Azonos hangkészlet 2. Hasonló grammatika (igekötök!) 3. Számos szóegyezés

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    Жыл бұрын

    Miért lett a BOY a finnben POIKA s a belsö-ázsiai HA (hal) miért lett náluk KALA? Nem tudták kimondani az átvett szót rendesen?

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Жыл бұрын

    @@istvanpesti5758 A finn 'poika' nem a 'boy' származéka. Több finn-ugor nyelvben is megvan, a hangzóváltozások törvényeinek megfelelően. Többek között: észtül 'poeg', lívül 'poigu', udmurtul 'poch', mansiul 'pyg'. A svéd is átvette kis változtatással: 'pojke'. A 'kala' nem biztos, hogy átvétel, közös eredetű protourálinak tartják, mert sok uráli nyelvben 'k' van; pl. erzául 'kal', cseremiszül 'kol'. Nyenyecül, magyarul viszont 'h' a kezdő hang. Ez egy törvényszerűség, hogy szókezdő 'k' bizonyos uráli nyelvekben 'h' más uráli nyelvekben. Azt nem lehet tudni, hogy az eredeti, közös szó hogy hangzott, a változások mechanizmusai viszont elég világosak. Belső-ázsiai (altáji) eredet nem valószínü).

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    Жыл бұрын

    @@istvankozma2352 Esetleg igazolni tudná, hogy a svéd "pojke" a finn "poika" átvétele, s nem pedig fordítva? Ugyanis a finn benépesítés a svédek felöl történt.

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Жыл бұрын

    @@istvanpesti5758 Megpróbáltam csatolni a Svéd Akadémia szótárát és egy svéd etimológiai szótárat de valamilyen oknál fogva a kommentem mindig eltűnt pár perc után. Ha rákeres a 'Svenska Akademiens Ordbok-on a 'pojke' címszóra, autentikus választ kap. Egy rövidebb leírás fellelhető a Svensk Etymologisk Ordbok - Projekt Runeberg-en is. Finnország 1157-ben lett a Svéd királyság keleti fele, benépesítés folyt mindkét irányba több hullámban.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    Жыл бұрын

    @@istvankozma2352 Nagyon elítélne érte, ha azt mondanám, hogy a poika a magyar polya változata, s hold jelentésü lehetett?

  • @gergelynagy9097
    @gergelynagy9097 Жыл бұрын

    Nevetséges!!!!

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Жыл бұрын

    Miért is? Jó lenne olvasni érveket is.

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    3 ай бұрын

    Sunyi csusztatások...halmaza ..... ! *

  • @kkjj6325
    @kkjj63255 жыл бұрын

    Arany János AZ ORTHOLÓGUSOKRA I De mivel verba valent usu, Halad a nyelv, akárhogy nyúzzu(k). (1877) II Kisütik, hogy a magyar nyelv Nincs, nem is lesz, nem is volt; Ami új van benne, mind rossz, Ami régi, az meg tót. (1878 körül) III Motto: Üsd, nem anyád! Közmondás. Boncold csak nyelvész! hát baj, hogy az áldozat elvész? Tartozik ez tereád?... Egy bizonyos: nem anyád! (1879 jún.) IV A NAGY MUNKA Szót, ragot és képzőt idegentől mennyit oroztál Attól fogva, hogy e négy folyam árja itat, Miklosich és Dankovszky nyomán s irigyelve babérjok' Egy sereg ifju tudós rád bizonyitja mohón. S minthogy utánok a szláv böngészni valót nem igen hágy, Most jön a német, oláh, új-görög és talián, Perzsa, tatár, török és amit száz évig az átkos Újító szellem vak dühe fúrt-faragott. E nagy munka ha kész, (sietős!), a többivel aztán Visszamehetsz Magyarom, Scythia téreire. (1881 vagy 1882) V Ahogy indult a nyelvészet árja: Árpád nyelve csak ferdített árja. VI Ezután már hát hiába Küldtök vissza Ázsiába, Illünk az orosz igába, A nagy Szláviába. VII Amit Miklosich és Dankovszky s Leschka szerényen Meghagya, Bernátok kótyavetyélik el azt. Kapkod ürügyhöz ez is, mint a mennykőhöz előde, Hogy, ha mi bönge maradt, elszlavizálja szegény. VIII KI VAN Azon hírre, hogy ezt ,aus ist'-nek (vége van) olvasták nálam s meg akarják támadni Már ha ki van kártyád, sincsen ki a nyelvtudományod, Nyelvőr! nem nyelv-őr vagy te, ha nyelvi malheur. IX Oh Búdenc, Búdenc! magad is már mennyire túlmensz, Nézd fiadat, Simonyit! Elhagya, rád se konyit.

  • @tiborgyorgy5741
    @tiborgyorgy5741 Жыл бұрын

    A magyar nyelv nem tartozik a finn-ugor nyelvek közé. A finn-ugor elmélet egy nagy blödség, annyira hogy Jókai Mór azt hallvàn nem tudta eldönteni hogy fingjon vagy ugorjon. Az egészet a Habsburgok talàltattàk ki olyanokkal akik még magyarul sem tudtak(Jozef Budenz). Miutàn 1848-ban katonailag nem tudtak legyőzni, úgy gondoltàk majd elveszik a múltunkat...

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Жыл бұрын

    Tudományos érvek helyett összeesküvés elméleteket terjeszteni nem tilos, viszont mély tudatlanságot árul el. A finnugor nyelvészet kezdete többek között a finn-svéd Matthias Alexander Castrén nevéhez fűződik. Utána lehet nézni. Ami a Habsburgokat illeti; amikor a császár meg akarta íratni a birodalom népeinek történetét, Károly föherceg Jókai Mórt kérte föl annak megírásával. Jókai pedig ellene volt a finnugor nyelvészetnek. Valaki tehát füllentett... Továbbá; Budenz tudott magyarul, erröl tanúskodik a munkássága, utána lehet nézni. Az is közismert, hogy Jókai bizony Habsburg párti is volt és finnugor ellenes is. 'Fingjon vagy ugorjon' lehet, hogy igaz, lehet, hogy nem. A stílus semmi esetre sem vall Jókaira. Ö egy civilizált úriember volt.

  • @tiborgyorgy5741

    @tiborgyorgy5741

    Жыл бұрын

    @@istvankozma2352 Ugyanezt a "tudomànyos" habsburgi ideologiàt követte a nemzetellenes kommunista. Alap tudomànyos elv hogy régebbít(magyar) nem eredeztetünk újjabból(finn), valamint egy nyelv kialakulàsàt nem függetlenítjük az azt beszélő néptől, annak történetétől, több mint ezer éves hagyatékàtól, hagyomànyàtól. Ezek szervesen összefüggenek, amit napjaink arheogenetikai kutatàsai is alàtàmasztanak. Másrészt az a hely ahova a finn-ugor őshazàt teszik eleve életre alkalmatlan, ott nép nem alakul ki, olyan környezeti viszonyokban nem él túl.

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Жыл бұрын

    @@tiborgyorgy5741 A Habsburgok nem foglaltak állást ebben a kérdésben. Az akkori Akadémia tagjai között mindkét tábor képviselve volt. Pl Mátyás, Vámbéry stb contra Hunfalvy, Budenz stb. Abban az időben, a Monarchia éveiben dúlt az 'ugor-török háború'. Semmilyen dokumentáció nincs, hogy a Habsburgok próbálták volna befolyásolni a vitát. A finnugor nyelvrokonságot ellenzők sem állítottak ilyet. Mindkét tábor tagjai az Akadémia tisztelt tagjai maradtak életük végéig. Az utána következő időben, Horthy kormányzása alatt is ugyanaz volt a helyzet. Mindez dokumentálva van, ellentétben az összeesküvés elmélettel. Utána lehet nézni. Az egy félreértés, hogy a magyart a finnből eredeztetik, ezt senki sem tette. Az uráli nyelvtudomány szerint egyetlen ma élő finnugor nyelv sem ered egy másik, ma is élő finnugor nyelvből. Egy közös alapnyelvből fejlődtek ki a nyelvek, különböző utakon, különböző befolyások közepette. A tudomány - nem csak a finnugor nyelvészet - szerint a nyelv, nemzettörténet, egyének genetikai háttere gyakran nem mutatnak egy irányba. Az archogenetika nem tud se alátámasztani, se cáfolni nyelvrokonságot, mert nyelveknek nincsenek génjeik. A bolgárok genetikailag török nép, nyelvileg szláv. Az USA legalább 35 millió angol anyanyelvű polgárainak nem angolszászok a felmenői, a franciák genetikailag kelták (gallok) és germánok (frankok), nyelvük viszont egy harmadik; latin. Még sorolhatnám... A finnugor őshazát illetően tudni kell, hogy ebben a finnugor nyelvészet képviselői sem értenek egyet; vannak elméletek, de egyik sem elég meggyőző. Szerintem maga a kérdés megfogalmazása pontatlan, ezért nem is lehet pontos választ adni. Minden ismert nép ösei - a magyaroké is - többször vándorolt új hazába. Tehát egy és kizárólag egy őshazáról nem beszélhetünk, legfeljebb csak akkor, ha az időpontot is megadjuk. Pl. 'hol volt a magyarok őseinek a hazája Kr.e 2000-ben, vagy 1000-ben'.

  • @tiborgyorgy5741

    @tiborgyorgy5741

    Жыл бұрын

    A Habsburgok irtottàk a magyar múltat ahol és ahogyan csak tudtàk. Ez nem ősszeesküvés elmélet hanem gyakorlat. Már az oszmànok ittléte alatt is, és 1686 után is ami még megmaradt szisztematikusan tönkre tették, felrobbantottàk, megsemmisítették. A tényeket figyelembe véve a magyarnak nem sok köze van a finnhez. Ez az ősszefüggéstelen, zagyva finn-ugor elmélet a 19.szàzad második felébe született, szembemenve minden addigi és mai ismeretünkkel.

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Жыл бұрын

    @@tiborgyorgy5741 A Habsburgok szerepe Mo-n történetében egy érdekes téma, de nem releváns nyelvészeti kérdésekben. Erős a gyanúm, hogy a laikusok nagy része nem is tudja, hogy hol, mikor született meg a finnugor nyelvrokonság gondolata, hol formálódott elméletté és végül elfogadott tudományos ténnyé. Világszerte tényként tanítják minden egyetemen, ott is ahova a Habsburgok befolyása nem ér el, sőt ellenszenvvel viseltettek a Habsburg házzal szemben. A finn-magyar nyelvrokonság állítása/cáfolása nyelvismereteket, nyelvészeti szakképzettséget követel. Az a tapasztalatom, hogy a kritikusoknak ezek az alapvető követelmények nincsenek meg. Ha tévednék, akkor jó lenne hallani nyelvi érveket is, mert ilyenek eddig még nem hangzottak el. Mi a magyarázata, hogy szakképzettek a finnugor nyelvészet hívei? Visszatérve a Habsburgokhoz; Jókai Mór Habsburg párti volt. Miért is? Semmilyen reakció/válasz sincs előzö kommentemhez? Mi értelme van így a vitának?

  • @88rahan
    @88rahan7 жыл бұрын

    Koszonom az eloadast es a feltoltest, igazan elgondolkodtato volt. Mi a bizonyitek arra, h NEM a magyar nyelv volt/lehetett az az "osnyelv" amibol az un. finn-ugor nyelvek szarmaznak es/vagy kolcsonoztek? Ugyan ez a kerdes felmerult bennem az un.türk nyelvekkel, es meg a szlav nyelvekkel kapcsolatban is. Mi a bizonyitek arra, h NEM a magyar volt az atado nyelv? Szerintem nem az a vita targya, h van e hasonlosag a magyar es a finn-ugor nyelvek kozott, mert nyilvan van, hanem az, h miekepp es hogyan alakulhatott ez ki. Az,h bizonyos szavak a finn-ugorban fordulnak elo es masok a türk, v szlav nyelvekben, az csak es kizarolag azt bizonyitja, h a magyar kolcsonozte oket? Ha kolcsonozte akkor mikor fogja visszaadni? Ennyi erovel szarmazhatnak a kozos szavak a magyartol/ magyarbol is. Van valamilyen tudomanyos vizsgalat a sumer-magyar "rokonsagra" vonatkozoan? Javitsanak ki, ha tevedek, de legalabb annyi, ha nem tobb szo egyezes van a sumerban, sot meg a mongolban is mint a finn-ugorban. Minden erdemi valaszt tisztelettel elore is megkoszonok.

  • @speedoflight1018

    @speedoflight1018

    6 жыл бұрын

    Egyik nyelv sem alakult ki a másikból. Egy egységes nép létezhetett, amely egy egységes nyelvet beszélhetett. Miután szétváltak, nyelvjárásokra, késobb pedig kulon nyelvekre váltak. A szláv jovevényszavak biztosan nem a magyaroktól származnak. Például a magyar nyelvbe átkerult a szláv "stôl" szó, amely magyarul úgy hangzik, hogy "asztal". A kutatásaim során úgy vettem észre, hogy amikor egy nép a másiktól kolcsonoz egy szót, akkor elég sokszor hozzátesz egy-ket betut a szó elejére, vagy a végére. A jovevényszavakat nem szabad szégyenleni. Minden nyelvben vannak jovevényszavak. Simo Parpola, Michelangelo Naddeo és Nikolaj Badusov tobb hasonlóságot is talált a finnugorok és a sumérok kozott. Én is találtam egy két dolgot, de osszességében nagyon kevés a bizonyíték. Ha valamit ki lehet belole kovetkeztetni, akkor az az, hogy biztosak lehetunk abban, hogy néhány európai Sumér foldon telepedett le. A nyelvrokonság nem a szavak egyezésérol, vagy hasonlóságáról szól, hiszen minden nyelv tele van jovevényszóval. A nyelvrokonság az, amikor mindkét nyelv azonosan, vagy hasonlóan mukodik.

  • @TheGabormester

    @TheGabormester

    6 жыл бұрын

    A nyelvrokonságot nagyjából három pillérre építjük MINDEN NYELV, tehát nemcsak az ugor-finn esetében: szerkezet, szókincs, rendszeres hangmegfelelés. A Varga-féle idióták A MAI magyar nyelvhez hasonlító szavakat vélnek fölfedezni minden más nyelvben, és rokonítgatják a nyelvewt (ÉS A NÉPET!) minden más, dicsőbbnél dicsőbb ősökkel. A nyelvészet TUDOMÁNY, ÖT ÉV bölcsészkaron. Pont akkora indulatot vált ki belőlem, hogy valaki az ált. isk. fizikatudást sem elsajátítva lehülyézi Einsteint, mikor a fizika is öt év a természettudományi karon... Itt olyanok hörögnek az egyetemet végzett nyelvészek megállapításai ellen, akiknek az általános iskolai nyelvtanóráik sincsenek meg... Az, hogy melyik volt az átadó nyelv, általában abból állapítható meg, hogy melyik nyelvet használó nép...

  • @88rahan

    @88rahan

    6 жыл бұрын

    Pont erre volnek kivancsi, a jovevenyszavak, ill kolcsonzott szavak iranyara. Milyen bizonyitek van erre, ha van? Az "Asztal" szot ugyan ugy vehettek at a szlavok is es csinalhattak sztol-t belole. Mennyire eletszeru, h mi miden szot atvettunk es valahogy egy egysegesz egessze allt ossze az a mi nyelvunkben? A Czuczor- Fogarasi szotarral, es a gyokokkel mi a problema?

  • @speedoflight1018

    @speedoflight1018

    6 жыл бұрын

    1. A kutatásaim során úgy vettem észre, hogy amikor egy nép a másiktól kolcsonoz egy szót, akkor elég sokszor hozzátesz egy-ket betut a szó elejére, vagy a végére. 2. A legtobb szavunk nem jovevényszó. Az asztal - stôl egyébként pedig lehet, hogy mindkét nyelvben megvolt és egyik sem vette át a másiktól. Szerintem a "szlovák" STÔL szó eredete a magyar TÁL szóból ered. Az steppici hatására a szó elejére kerult az S- tétlen protézis és késobb pedig ismét a magyarba kerult vissza a "szlovákból", de ekkor már ASZTAL alakban, mert elotte ott van az A- tétlen protézis.

  • @kkjj6325

    @kkjj6325

    6 жыл бұрын

    És azt hogy magyarázod, hogy az állítólagos szláv jövevényszavakat megtalálhatjuk a sumérban, az ujgurban, méghozzá jelentéssel? Ők is a szlávoktól vették át? Mikor vettük át mi a szlávoktól? Mivel az állítólagos honfoglaláskor itt egy darab szláv nem élt, mivel régészeti nyoma nincs, még egy retkes szláv agyagedénynek se! Vagy szláv nyelvű madarak hozták nekünk a szavakat? És a suméroknak vagy az ujguroknak kik? Időutazó szláv madarak???? Nem igaz, hogy emberek ennyire hülyék még mindig.....

  • @idegennyelvitanfolyamok
    @idegennyelvitanfolyamok2 жыл бұрын

    Ki volt széchenyi istván ? Rabszolgatartó magyar a XIX. században? Igen. (0:01-től)

  • @pombio

    @pombio

    11 ай бұрын

    Azt hittem, az Nemecsek Ernő.... qrva künnyű okosnak lenni, és utólag itélkezni. Tudod a szellemóriások ha tévednek, akkor a tévedésük is óriási (Már nem tudom kinek a gfondolata) Azonban biztos vagyok abban, hogy annyi tenni akarás, és jobbító szándék, mint Széchenyiben volt, millió emberben nem akad. És tartok tőle, hogy az itteni kommenthuszárok - beleértve magamat is - a körme feketéjét se érjük.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    10 ай бұрын

    Vajh mennyiért vehette a család a nevét ?

  • @tereziacsizmadia34
    @tereziacsizmadia345 жыл бұрын

    A finnek miert szalltak ki a Finnugor ELMELETBÖL ??? Mi a bajuk a magyar rokonsaggal???

  • @sectorgovernor

    @sectorgovernor

    5 жыл бұрын

    Egyedül a magyarok egy része akar kiszállni a Finn-Ugor elméletből.

  • @csabilee690

    @csabilee690

    5 жыл бұрын

    Az a bajuk vele hogy faszság az egész. Nagy kamu. 😊

  • @andyvasvari4874

    @andyvasvari4874

    5 жыл бұрын

    Nem szálltak ki csak restellkednek kissé hogy milyen surmó tahó rokonságuk van még városokban is.

  • @ferenckovacs2267

    @ferenckovacs2267

    3 жыл бұрын

    ez csak mese, városi legenda, magyarul hazugság. A finnek nem olyan hülyék, mint nálunk sokan, akik a mesevilágban élnek, akiknek Jézus is magyar volt, sőt Ádám is...

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    10 ай бұрын

    @@sectorgovernor Kiszállni ?! Benn se voltunk!

  • @gyulaerdei3180
    @gyulaerdei31803 ай бұрын

    A finnugor - nyelv, miért nem Magyar ??? - finn-ugor - lélekszám..... 5 000 000. Magyar - 15 000 000 ! ! ! (Egymagában ! ) - szanszkrital több rokonságunk van .... ! (- a Göröggel - Sumerral - stb..... *

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    3 ай бұрын

    Ha a Finn és Ugor nyelv nem magyar Akkor az egész - kamu !!!!! Miért ..... ? 15 000 000 magyarra jut , 1 000 000 ugor .... A finnek hivatalosan - 4 milló. megtagadták, ezt a nyelvet és származást ! ..... :) - egyszóval ez az elmélet bukott ..... ! ! ! *

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    3 ай бұрын

    Mert az egész - kamu ..... ! :)

  • @gyulaerdei3180

    @gyulaerdei3180

    2 ай бұрын

    S a Magyart kissebbitendő ... habsburg - politikai - elnyomó szándék nyilvánvaló ..... ! *

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    2 ай бұрын

    Az ugor=magyar. De a finn mit keres mellette? Attól, hogy egy szélhámos már szépirodalmat is kreált finnugor nyelven, még nem létezett ilyen.

  • @emanacio
    @emanacio6 жыл бұрын

    Most FINNgjak vagy UGORjak?

  • @HunGyilok

    @HunGyilok

    6 жыл бұрын

    kzread.info/dash/bejne/hX9otpSSmsnAXdI.html

  • @TheAcreDnB

    @TheAcreDnB

    5 жыл бұрын

    :D te meg szépen vissza az urálhoz rénszarvasokat dugni :D

  • @TheAcreDnB

    @TheAcreDnB

    5 жыл бұрын

    amúgy nyelvről van szó, ősmagyaroknak a kárpát medencébe érésre már eltörkösödtek, az, hogy 2500 hol voltak, azt nem tudja senki/nem is érdekes

  • @TheAcreDnB

    @TheAcreDnB

    5 жыл бұрын

    a troll stimmel, amúgy meg a finngjk vagy ugorjak egy gecinagy szar duma, nemtom milyen flessben voltam :D igazából sztem ez, hogy finnugor, vagy török, 19. századi konstrukciók, azelőtt leszarta mindenki, főleg 3000 éve. jó példa erre amúgy a csuvas népesség. amúgy meg erdogánnak mi köze ehhez? hagyjuk már ki ebből szegény oszmánékat :D

  • @TheAcreDnB

    @TheAcreDnB

    5 жыл бұрын

    Menj Mongóliába és simogasd Dzsingisz Kán és Attila fiait. de úgy látom, ezzel nincs bajod, pedig a mongolokat nem hozta be senki (vagy ha igen, az úgy faszság ahogy van :D )

  • @CsillaDrSzabo-ku3fq
    @CsillaDrSzabo-ku3fq6 жыл бұрын

    Úgy látszik a több mint 2000 éves etruszk vázafeliratot is a magyar nyelv segítségével fordították le. Állítólag akkor a magyarok valahol még az uralnál voltak a "finnugor" elmélet szerint. Ahhoz képest ez a váza "jó messzire vetődött".... kzread.info/dash/bejne/mHuAxdazmbLJY9o.html

  • @HaraMyaHun

    @HaraMyaHun

    6 жыл бұрын

    a zufok... a zufok... azok voltak... odavittek, csak azert, hogy a finnuggraszoknak legyen egy kis gondja vele.

  • @ferenckovacs2267

    @ferenckovacs2267

    5 жыл бұрын

    legutóbb a magyarok még a hunokkal és a sumérokkal voltak azonosak, mostantól az etruszkokkal? Vagyis a Római Birodalmat is mi alapítottuk? Miközben Jézus is magyar volt. Dagad a lelkem a büszkeségtől!

  • @kkjj6325

    @kkjj6325

    5 жыл бұрын

    Kár hogy régészetileg meg bebizonyosodott, hogy ahol ma a finnugorok élnek, ott a legkorábbi nyomuk a 11. századból való... ooops. Viszont Dubrov orosz régész meg megtalálta a finnugorok eredeti élőhelyét, messze északra a Volgától, olyan helyen ahol a magyarok még jeget csinálni se voltak soha. Megállapítás szerint a finnugorok legalább 4 ezer éltek márt ott.... A 9. században az orosz terjeszkedés szorította őket abba a mocsárvilágba, ahol most élnek.

  • @sectorgovernor

    @sectorgovernor

    5 жыл бұрын

    @@ferenckovacs2267 Maguk se tudják már, hogy milyen ősi civilizációt keressenek nekünk.

  • @tiborgyorgy5741

    @tiborgyorgy5741

    Жыл бұрын

    @@ferenckovacs2267 Nyisson ki egy Atlaszt Mezopotàmiànàl és keresse az ókori településeket. Meg fog lepődni...

  • @pacsi325
    @pacsi3252 жыл бұрын

    Hülyeség!! Nem bizonyitható!!!! Én is beszélek idegen nyelvet. Ha a fiam nem, s nyelvi kisebbségként él egy nagyobb populációban, két generáció után nem tudod vissza nyomozni. Amúgy minden nép vesz át szavakat a többi néptől, tehát akkor német, s török rokonság is van (XD), s mi van a bolgárokkal, akik bizonyítottan türk nemzet s szláv a nyelv. Mi is volt a MAGNA HUNGÁRIA előtt?, JUJ csak nem a HUN őshaza? Tehát Szécheny finnek gondolta magát XDXD? S mi van ha a magyar köznép avar volt (?), s finnugor rokon ....ezt megint benyelte a "tudós ÚR" Jó reggelt!!!

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Жыл бұрын

    Rokonságra utaló szavak azok a szavak amelyek egy korábbi közös forrásból származnak. Ha egy magyar szó a hangváltozás törvényeinek megfelelően fellelhető több más nyelvben is, a szó rokonságra utal. Pl a magyar 'tél' több finnugor nyelvben is előfordul. Azok a szavak viszont, amelyek nem közös östöl származnak, nem rokon szavak, hanem jövevényszavak. Ez egy alapvető ismeret. Mellesleg; a nyelvismeret nem jelent nyelvészeti tudást. Nyelvtudás csak elöfeltétele a nyelvészetnek. Erröl nem ártani elolvasni egy bevezetést az általános nyelvészetbe. A bolgárok valóban türk nép, akik elszlávosodtak. Nagyszerű példa arra, hogy genetika és nyelv nem föltétlen fedik egymást. A 'Magna Hungaria' nem klasszikus latin, először az 1200-as években bukkant föl. Latin tudással rendelkezők tudják, hogy a középkorban keletkezett latin szavakban, éppúgy mint a korabeli francia, olasz, spanyol stb szavakban a 'h' nem ejtetett, a magánhangzóval kezdődő neveket h-val kezdték, de nem ejtették ki. Ld Magyarország franciául Hongrie, ejtés Ongri. A keleti szláv források (Kijev krónika) a magyarokat ugorec-nek nevezi. (Ukránul a mai napig is ugorec). Itt tehát nem hunokról van szó, ugorokról, ami az onogur-hoz köthetö. Hun/avar nyelvemlékek nincsenek, tehát a velük való rokonítás merö találgatás.

  • @pacsi325

    @pacsi325

    Жыл бұрын

    @@istvankozma2352 S az avarok??? Nem lehet, hogy ők is finnugor nyelvcsaládból jöttek? S hatással ( nyelvi) voltak az új betelepülőkre??? A legújabb genetika kutatások belső Ázsiai származását mutatnak.... mellesleg őshaza ???? Nem lehet oda - vissza vándorolni egy nomád szabadon szervezet törzsi népességnek. Az "őshazába" ( Hungária elnevezésről nincs vitám nem bizonyít semmit, ez félreértés) a magyar törzsek többször be- és kivándorolhattak, s olyan új nyelvtani elemek kerültek be a magyarba, ami abban az időszakban új tevékenységnek számított.... Még az is lehet, hogy finn, észt, törzsek sem elválaszthatóak egy vonallal...esetleg voltak, lehettek finnek, vagy ugor népesség a betelepült magyarságban, olyannyira hogy a nyelvünkre is hatással volt??? A kereszténység is egy kis egyházból( német, papok, püspökök) indult, s az egész népesség átvette! A bulgár származás mit is bizonyít, hogy nyelvrokonság nem egyenlő a valódi rokoni kapcsolattal? Hungária ? Ha valaki el nevezett minket ( mint nép) az elemi logikával nyilvánvaló, hogy nem a magyarok voltak, s semmit se jelent.... Amúgy nem a népvándorláskor nem létező ukránok, hanem a németek neveztek el, "írásos történelmi emlékek" ( tudásom szerint). Plusz voltak, kabar, törzsek+ voltak avar kárpát medencei népesség, ami belvadt, nem eltűnt. Elpusztította a magyar honfoglaló népesség? Nem. Szóval, lehetséges, hogy most két avar( nagyrészt) beszélget a magyarság eredetéről???😁 + Ha most egy jelentős magyar közösség kivándorolt és egységesen letelepedett egy régióban..... más támpontot nélkül csak a nyelv alapján hogyan lehetne vissza következtetni a magyarságukat??? Mindennap változik a nyelv, a több nemű (pl. német )főnevek esetén meg akarják szüntetik az élő tagot, s a többféle múlt időt is egyszerűsítik....(?)( persze ez most dokumentált lesz és nyilvánvaló) de írott emlék nélkül??? Amúgy ez épp "irányított"nyelvművelés, tehát a magyar törzsek nem lehetséges, hogy a többi törzs ( Ugor) alávetteje volt? Vagy a vezetők nyelvi szóhasználat vették át??? Tehát mit bizonyít a nyelvemlék??? Egymás mellett élő közösségek??? + S a latin (!) az egyházak, kormányzat által használt latin, hogy hatott a nyelvekre(magyar), vagy az hogy évszázadokig a német nyelvet használta a magyar nemesség, értelmiség ennek milyen a hatása?? Vagy a latin nyelvcsalád tagjai esetén pontos mennyiben volt más a hatás? Ez egy érdekes téma. "Alapvető ismeret"... mikor és kik, milyen tudósok állapították meg az átvett , vagy jövevény szavak definícióját, s azóta ez a tézis nem változott( nem teljes, részleges)?? Nem fordult elő, hogy egyes szavakat más csoportban soroltak?? Amúgy biztosan hihetetlen bármilyen finn - magyar rokonság 😁😁, mivel unokaöccsém most tanulja, s szörnyen nehéz 😁😁😁, angol, német, olasz után.....

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Жыл бұрын

    @@pacsi325 Avar nyelvemlékek nincsenek, nem lehet tudni, hogy milyen nyelven beszéltek. A népvándorláskor nem léteztek ukránok, ilyet senki nem is állított. Viszont voltak keleti szláv törzsek szép számmal. A nagy szláv expanzió az 500-as években tőlük indult ki. Több kérdést, amit fölvetsz, már régóta kutatja a tudomány. Van szakirodalom bőven. El kell fogadni azt is, hogy bizonyos kérdésekre nem tudunk választ adni. 'Alapvető ismeret': a rokonszavak és a szóátvétel, valamint több más komparatív nyelvészeti fogalmat az indoeurópai nyelvészet dolgozta ki. Ezek a definíciók ma mindenütt elfogadottak. Sir William Jones, aki a latin, görög és szanszkrit nyelvek rokonságát bizonyította, vetette meg az alapokat. Az utána következő generációk; Brugmann, Leskien stb is ezt a terminológiát használták. Ezek nem tézisek, hanem nyelvtani alapfogalmak, úgy mint az ige, főnév, melléknév stb. Az természetes, hogy sok etimológiai kérdésben megoszlanak a vélemények, vagy egyszerűen megállapítjuk, hogy nem tudjuk, hogy honnan származik ez és ez a szó. Azt üzenem unokaöcsédnek, hogy ne adja fel, másoknak is nehezek voltak a finnugor nyelvek kezdetben. Ez nagyrészt avval is magyarázható, hogy iskolában hozzászoktunk az indoeurópai nyelvekhez, mert jóformán csak azokat tanítják általános iskolában is, gimnáziumban is.

  • @pacsi325

    @pacsi325

    Жыл бұрын

    @@istvankozma2352 Köszönöm!! Nehezen érthető 😁. Tényleg nem volt az etimológia területén változás ? Fejlődése során tévedés, sohasem??? Ellenben, köszönöm a részletes választ!!! Bocsánat, de a nyelv az nem genetika, eddig úgy tűnik nem vagyunk rokonok a finnekkel csak hasonló a nyelv Viszont, ha ez az alap ( Finn)megváltoztathatatlan...megváltoztathatatlan, jó szó 😁, akkor miért nem Magyar- finn- ugor nyelvcsalád? Mivel a legnagyobb nyelv a magyar. Amúgy elnézést a foteltroll stílusért. sőt az írásom is ...(Ez van). Néha, túlzásba esem. 😁

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    Жыл бұрын

    @@pacsi325 Az etimológia módszerei csiszolódtak az idők folyamán. Újabb nyelvemlékek bukkantak fel. Pl. a hettita nyelv, amelyet az eddig ismert legősibb indoeurópai nyelv, az összehasonlító nyelvészet kezdetén nem volt ismert. A hettita kultúrát 1906-fedezték fel, az írásokat 1915-ben fejtették meg. Sok etimológia vitatott ma is, minden nyelvcsaládon belül, főleg rövid szavak esetében, ahol több eredet is lehetséges. Pl. a magyar 'kutya', ami indoeurópai nyelvekben is (hindi, urdu) előfordul, de létezik az ugor nyelvekben is, jóllehet ez a két nyelvcsalád egymástól igen messze van. A finnugor' egy szakszó egy nyelvcsaládra. Azért finnugor, mert elöször az akkori Svéd királyság területén lett ismert, hogy az országban több, mint 10 nyelvet beszélnek, amelyek egymás között érthetőek. A legnagyobb ezek közül a finn volt. A finnugor nyelvtudomány innen indult ki. 1774 publikálta a svéd Olof von Dalin a számi és a finn nyelvek rokonságát. A következő generáció a Balti tenger finnségi nyelveit térképezte föl (észt, lív vót stb). Matthias Castrén finn-svéd nyelvtudós az 1800-as évek második felében kelet felé haladva a permi, volgai és az ugor nyelvek rokonságát írta le. Később a szamojédeket is ide sorolta. Mint látjuk, a finnugor nyelvészet nagy részt finn-svéd munkán alapult. Eleinte nem volt neve se a nyelvcsaládnak, és hogy nevet adjanak neki, bevezették a finnugor fogalmat. A szakirodalomban elöfordul az ugrofinn elnevezés is. Manapság uráli nyelvcsalád a legelfogadottabb szakszó, mert az magában foglalja a szamojédeket is. Genetikai rokonságot nyelvészek soha nem állítottak, nyelveknek nincsenek génjei. Az angolt 35 millió afroamerikai anyanyelvként beszéli, de felmenőit között angolszászok biztosan nem voltak. Sokan, amatőrök, nem tudnak különbséget tenni nyelvrokonság és származás között, pedig az két különböző jelenség. A mai francia nyelv nyilvánvalóan latin, de a franciák genetikailag germánok (frankok) és kelták (gallok) leszármazottai.

  • @kkjj6325
    @kkjj63256 жыл бұрын

    Grover S. Krantz: Az európai nyelvek földrajzi kialakulása "Tessék tudomásul venni, népek nem költözködnek."

  • @Rorgosh

    @Rorgosh

    5 жыл бұрын

    A népek talán nem, de az identitások igen. A nyelvek pedig az identitások hordozói. Vagyis a magyar nyelv kárpát medencébe költözéséhez nem kellett egy egész népnek ide költözni, ehhez az is elég volt, ha az ide költözők a kárpát medencei lakosság politikai és kereskedelmi elitjévé váltak. Így az itt élők - ha jobban akartak élni - szépen elkezdték maguk is használni a jövevények nyelvét, ami egy idő után részben magába olvasztotta az ő nyelvüket, részben kiszorította azt. Szóval még párszáz év és voilá, szépen felvirágzik egy nem indoeurópai nyelv az indoeurópai nyelvi térség közepén. Miközben azok többsége, akiknek ősei kitalálták még csak nem is járt a kárpát medence közelében.

  • @csabapajer9544

    @csabapajer9544

    2 жыл бұрын

    "Grover Sanders Krantz amerikai antropológus és kriptozoológus volt; azon kevés tudósok közé tartozott, akik nemcsak Bigfoot-ot kutattak, hanem az állat létezésében való hitét is kifejezték." - Köszönöm, de nincs több kérdésem. Feltételezem, Krantz ugyan hallott a Bigfootról, de a nomád népekről meg nem...

  • @kkjj6325

    @kkjj6325

    2 жыл бұрын

    @@Rorgosh Ez egy akkora baromság, hogy akár egy MTA történész is mondhatta volna. Gondolom valamelyik szívesen megdicsérne ekkora ökörség hangoztatása miatt.

  • @kkjj6325

    @kkjj6325

    2 жыл бұрын

    @@csabapajer9544 Grover S. Krantz többet tudott a nomád népekről, mint amit te valaha tudni fogsz. Sőt lefogadom egy hét alatt többet felejtett róluk, mint a te egész tudásod. Na pá, kis tudatlanka.

  • @kkjj6325

    @kkjj6325

    2 жыл бұрын

    @@Rorgosh Tárihi Üngürüsz írja, hogy Árpádékat, akárcsak a hunokat, velük azonos nyelvet beszélő törzsek fogadták. Erről meg ennyit. Álmodozzál csak nemlétező szlávokról, meg germánokról, akik a Kárpát medencét lakták.

  • @kkjj6325
    @kkjj63254 жыл бұрын

    Finnugor nyelvcsalád nincs. Sosem volt, soha nem is lesz. A magyar nyelv messze a legfejlettebb nyelv, hordképessége, gazdagsága, rugalmassága fényévekkel nagyobb, mint bármilyen másiké, pláne mint az ugor nyelveké. Szemiotikai elemzésről beszél - a szemiotika a legbutább, bukott ál-tudomány.

  • @ferenckovacs2267

    @ferenckovacs2267

    3 жыл бұрын

    ha még százszor leírod, attól még nem lesz igazad. Leírhatod azt is, hogy a föl lapos, lapos, lapos...

  • @kkjj6325

    @kkjj6325

    3 жыл бұрын

    @@ferenckovacs2267 Van egy hírem: sosem írtam, hogy a föld lapos és semmilyen összefüggésben nincs azzal, hogy a szemiotika bukott áltudomány. A magyar nyelv pedig bizony komplexen tartalmazza mindazokat a nyelvi elemeket, amik a finn és az ugor nyelvekben csak egy-egy részletében vannak meg. Annak a hordképességnek, képiségnek, bonyolultságnak, rugalmasságnak, ami a magyart jellemzi pedig nincs nyoma semmilyen finnugornak csúfolt nyelvben sem. És ez meg tény. Mutasd meg a finnugor nyelvet! Hol van? Kik beszélnek finnugorul? Ideje elfelejteni a politikai szajhaságot és végre tudósként viselkedni. Amit ma a magyar nyelvészek főleg az MTA-ban produkálnak annak a világon semmi köze nincs semmiféle tudományhoz. Maga a nyelvcsalád elmélet is úgy bukott már meg évekkel ezelőtt mint egy vak, részeg kecske. És ha már lapos föld, a finnugor nyelvelmélet éppenséggel pont ugyanabba a kategóriába tartozik, mint a laposföld elmélet! Attól még, hogy magukat tudósnak nevező hülyék és gazemberek megegyeztek abban, hogy ezt az elméletet tekintik tótumfaktumnak, még nem lesz tudomány. Szóval hiába ismételgetitek, hogy finnugor, laposföld, laposföld, finnugor, nyomathatjátok éjjel-nappal, akkor is csak ostoba kitaláció marad.

  • @istvankozma2352

    @istvankozma2352

    2 жыл бұрын

    Ezek szerint az a 10 finnugor nyelv, amelyeket a Balti tenger keleti partvidékén beszélnek és amelyek egymás között érthetőek, nem alkotnak egy nyelvcsaládot? Nosza, írj erröl egy disszertációt és bizonyíts! Nem lesz könnyű...

  • @pombio

    @pombio

    11 ай бұрын

    @@kkjj6325 :) Látom sok Papp Gábor előadást halgattál, akárcsak én. Már nem tudom melyik előadásában egy kollégáját dícsérte, hozzátéve, hogy "ez volt az ő korlátja" majd hozzá tette, "biztos nekem is van". Én nagyon hálás vagyok neki, a mai napig mondhatom napi szinten olvasom, nézem, (jövő hétvége buszos kirándulás Karaszkóra a Kéthollós szervezésében), azonban a finnugrisztikának a légből kapott őstörténete annyra felháborítja, hogy még a nyelvrokonságot is tagadja.... pedig nyelvész is :) Sajnos nagyon erős kategóriákban gondolkozik, minden téren. Sajnos olyan területek mellett is letette a voksát (radiesztézia, icai fekete kövek) ahol nem kellett volna. Azt hiszem nem lesz kevesebb egyikünk se, a magyarság se, a nyelvünk se, ha megvizsgáljuk az érveket és nem csak konteózunk.

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    10 ай бұрын

    Pardon! Az ugor annyit tesz: magyar. Csak kellettek ezek az elesett kis északi népek, akik nem tiltakoztak a rokonításért. Ìgy is felmerül néha, hogy a magyarok a "Marsról", meg a "Szíriuszról" származnak.

  • @bendeguzdobo.b.4750
    @bendeguzdobo.b.47505 жыл бұрын

    Tudománytalan. Kár az időért.

  • @hunszkita1

    @hunszkita1

    5 жыл бұрын

    MIERT ? NEM MAGYARAZNAD MEG ?

  • @istvanpesti5758

    @istvanpesti5758

    10 ай бұрын

    @@hunszkita1 Minden tudománytalan, ami nem igazolható. Ilyen a finnugor halandzsa is. A turkológia sem sokkal különb. A valóság pedig nem publikus.

Келесі