Pole elektromagnetyczne jako nośnik informacji #2 Fizyka od podstaw

W tym filmie opowiem o falach elektromagnetycznych, antenie dipolowej, liniach pola i polu elektromagnetycznym. Przeprowadzę doświadczenie z przesyłaniem informacji falą elektromagnetyczną i wyjaśnię w jaki sposób ono działa.
Antena dipolowa (dipol) - układ dwóch symetrycznie ułożonych przewodów; przy zasilaniu prądem przemiennym generuje falę EM, przy czym kierunkiem o największym natężeniu emitowanej fali jest kierunek prostopadły do osi, wzdłuż której umieszczone są przewody; może też służyć jako odbiornik fal EM.
Fala elektromagnetyczna (EM) - zaburzenie pola elektromagnetycznego wywołane przez poruszające się z przyspieszeniem ładunki elektryczne.
Linie pola - linie w przestrzeni skierowane zgodnie z kierunkiem wektora natężenia pola; w przypadku nieruchomego ładunku elektrycznego są to półproste zaczepione na ładunku i rozchodzące się promieniście do nieskończoności
Pole elektromagnetyczne (EM) - pole fizyczne o zasięgu nieskończonym wytwarzane przez ładunki elektryczne.
Film powstał w ramach projektu „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa” realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji i Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy w ramach Projektu Operacyjnego Polska Cyfrowa działanie 3.4.
Historyczny model urządzenia do przesyłania fal elektromagnetycznych Hertza został wykonany w oparciu o zdjęcia tego urządzenia z SPARK Museum of Electrical Invention mieszczącego się w Bellingham w stanie Waszyngton w Stanach Zjednoczonych.
W filmie wykorzystano:
- Model 3D głośnika autorstwa HippoStance Attribution 4.0 International (CC BY 4.0) creativecommons.org/licenses/...

Пікірлер: 18

  • @robertrabiej1207
    @robertrabiej12078 ай бұрын

    Bardzo dobra robota !

  • @mariuszsmoter8476
    @mariuszsmoter84768 ай бұрын

    Rozwiń temat o polach elektromagnetycznych . Kiedy powstaje pole elektryczne , kiedy magnetyczne a kiedy elektro magnetyczne . Często się mnie ktoś o to pyta i możesz to fajnie wyjaśnić . W czym robisz grafikę ?

  • @FizykaOdPodstaw

    @FizykaOdPodstaw

    8 ай бұрын

    Zależy o której grafice mówisz. Trójwymiarowa grafika robiona jest w blenderze. Co do pola elektromagnetycznego, to informacje o nim będą przewijać się przez całą serię filmów (11) myślę, że te informacje dadzą pewien ogląd na to pole.

  • @PanWojtek
    @PanWojtek8 ай бұрын

    Super film❤ Czekam na więcej. Dobrze by było jakbyś chociaż troche zahaczył o materiał ze studiów

  • @FizykaOdPodstaw

    @FizykaOdPodstaw

    8 ай бұрын

    Myślę, że zahaczy w momencie mowy o modulacji i sieci komórkowej. Też pewnie w momencie mowy o parametrach fali EM. Ale nie licz na wiedzę akademicką, ze wzorami itd. Filmami staram się trafić w przekrój społeczeństwa a nie o ściśle ukierunkowanych umysłach. Ale mam nadzieję, że będzie ciekawie i rozwijająco

  • @Tesserakt_

    @Tesserakt_

    8 ай бұрын

    Jeśli jest wi³ksze zainteresowanie tymi zagadnienami od podstaw, ale na nieco trudniejszym poziomie to kanał Smartgasm zrobił 2 godzinne odcinki w tej tematyce😉 kzread.info/dash/bejne/hImkzKOpl9uZc6w.html&si=pBqB-r4g3IgGXiwE

  • @FizykaOdPodstaw

    @FizykaOdPodstaw

    8 ай бұрын

    @@Tesserakt_ i zarąbał z Internetu większość grafik i filmików, by to ogarnąć ;) Ale nic się nie martw. W kolejnych odcinkach będzie nieco więcej i nieco trudniej :)

  • @Tesserakt_

    @Tesserakt_

    8 ай бұрын

    @@FizykaOdPodstawwiem, że tworzysz własne grafiki, które wymagają pracy, ale ja oglądam dla wiedzy - wiedza z najwyższej półki poprzez ogromny research😉

  • @FizykaOdPodstaw

    @FizykaOdPodstaw

    8 ай бұрын

    @@Tesserakt_ czyli się uzupełniamy. On ma dużo trudniejszej treści ja mam mało prostszej.

  • @MatthewMcRowan
    @MatthewMcRowan8 ай бұрын

    Ale faza

  • @FizykaOdPodstaw

    @FizykaOdPodstaw

    8 ай бұрын

    Ale że straszne? Niezrozumiałe? Skomplikowane? Ciekawe?

  • @jacekmierzejewski1919
    @jacekmierzejewski19198 ай бұрын

    Wkradł się drobny błąd. Natężenie pola elektrycznego maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości. Odwrotnie proporcjonalnie maleje potencjał pola elektrycznego.

  • @FizykaOdPodstaw

    @FizykaOdPodstaw

    8 ай бұрын

    Przykro mi, ale nie ma Pan racji. Proszę zapoznać się z tą literaturą: onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/9781119384533.ch1 W 6 minucie celowo nawet napisałem by na to uważać :)

  • @jacekmierzejewski1919

    @jacekmierzejewski1919

    8 ай бұрын

    ​​​@@FizykaOdPodstaw​zgaduje że mówi Pan o wzorze 1.3. Jeżeli tak to wiem z czego wynika ten błąd. Ten wzór dotyczy natężenia pola elektrycznego w kondensatorze. Zmienna d nie oznacza odległości od ładunku elektrycznego tylko odległość pomiędzy okładkami kondensatora. W takim kondensatorze natężenie pola elektrycznego jest takie same w każdym miejscu. Tzn jeżeli wyznaczyć fikcyjną powierzchnię s równoległa do okładek kondensatora to w każdym miejscu będzie przenikana przez taka sama liczbę wektorów pola elektrycznego. Odnosząc to do pojedynczego ładunku elektrycznego sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Tzn tak jak pokazał Pan na rysunku w swoim filmie. Wzór na powierzchnię sfery to 4*pi*r^2. Załóżmy że mamy dwa wycinki sfer S1 i S2 o takiej samej powierzchni. Jedna w odległości r a druga 2r od ładunku elektrycznego. W takiej sytuacji przez drugą powierzchnię przeniknie nie 2, a 4 razy mniej wektorów. To znaczy że przy dwukrotnym wzroście odległości natężenie spadnie 4 razy. Jest to pokazane na rysunku z rozdziału 1.3.1. Natężenie pola elektrycznego pojedynczego ładunku elektrycznego jest opisane przez wzór 1.2.

  • @FizykaOdPodstaw

    @FizykaOdPodstaw

    8 ай бұрын

    ​​@@jacekmierzejewski1919 mówię o grafice 1.13. Bo w filmie nie mówię o kondensatorze, tylko o natężeniu pola fali elektromagnetycznej. Ja wiem, że wcześniej znajdował się elektron i że kojarzy się to że wzorem E=kq/r2 ale przecież to nie chodzi o stałe pole elektryczne. Ewentualnie o wzorze 1.17. Nie przedstawialem tych wzorów, stąd może być to nieporozumienie. Ale też nie chciałem ich pokazywać, bo dla większości pewnie i tak są nic nieznaczącymi literkami

  • @jacekmierzejewski1919

    @jacekmierzejewski1919

    8 ай бұрын

    @@FizykaOdPodstaw przy takich założeniach się zgadzam

  • @FizykaOdPodstaw

    @FizykaOdPodstaw

    8 ай бұрын

    @@jacekmierzejewski1919 dziękuję. Film jest jednak krótkometrażowy i opowiedzieć o wszystkim jeszcze z wyprowadzeniem to by zajęło raz że dłużej a dwa, widownia spadła by drastycznie. Starałem się te obliczenia i wzory ograniczać do minimum i raczej na zasadzie właśnie że coś się zmienia tak albo inaczej. W kolejnych filmach nieco więcej będzie tej matematyki ścisłej i elementów z wektorami ale pewnych rzeczy już łatwiej się nie da albo nie umiem. Tutaj może zbyt to uprościłem