Pokalbis su etnologu Libertu Klimka apie Jonines ir senąsias tradicijas

Etnologas, profesorius Libertas Klimka mano, kad Joninių patrauklumą, žavesį sukelia gamta savo grožiu ir vešėjimu. Astronomai sakytų, kad nuo Joninių, arba tiksliau - nuo vasaros saulėgrįžos datos, prasideda vasara, o pagal papročius, žmonių manymu, tai yra tiesiog vidurvasaris.
„Sovietmečiu į šias lietuviškas tradicijas buvo žiūrima labai įtariai, įžvelgiant jose nacionalizmą. Ir tiktai nuo 1967 metų jaunimo iniciatyva romuviečiai ir kiti tautiškai nusiteikę jaunuoliai pradėjo rengti Jonines pirmiausia Kernavėje, o vėliau ir kitose vietose. Staiga ši šventė tapo tokia įdomi, tokia brangi, tiek daug pasakanti lietuvio širdžiai, kad Joninių laužai suliepsnojo ir daugelyje vietų buvo gaivinami liaudiškos dainos, folkloro ansamblių pasirodymų. Tai buvo vienas iš Atgimimo komponentų“, - primena prof. L. Klimka.
Jį kalbina žurnalistas Vytautas Markevičius.
„Joninių šventė turbūt yra pati iškiliausia, maloniausia, netgi šiek tiek išdaigiška šventė. Galime pasidžiaugti suvešėjusia augmenija, saulė užkopia į dangaus kalną, į patį kalno viršų. Visur aplinkui žaluma, pievos užlietos žiedų - toks didelis pakilimas. Visa tai matyti yra džiaugsmas ir šventė“, - sako etnologas.
Tai, kad ši šventė turi kelis pavadinimus, prof. L. Klimka aiškina istorija, ateinančia iš amžių glūdumos: „Vienas pavadinimas yra labai dažnai minimas prūsiškuose šaltiniuose - tai Kupolės. Kupolėmis vadinama skinta pievų gėlių puokštė. Ją iškeldavo ant karties prie rugių lauko, merginos eidavo ratelius, saugodavo tą puokštę. Tuo metu vaikinai taikydavosi tarsi pagrobti ją. Tai vienas pavadinimas iš čia.
Beje, įdomu, kad slavų tautos, kurios artimai kaimynystėje gyvena, šią šventę vadina Janka Kupala. Čia kalbininkams užduotis rasti ryšį tarp šių pavadinimų.
Kitas pavadinimas yra Rasos šventė. Jis taip pat paminėtas ganėtinai senuose šaltiniuose. Manyta, kad pirma rytmečio rasa turi gydomųjų savybių. Kartais ji naudojama ir įvairiems burtams. Turbūt svarbiausia jos reikšmė susijusi su rugių rasojimu, jų žydėjimu. Tai užmirštas žodis, tačiau ši šventė yra susijusi su rugių plaukimu. Tai labai gražus pavadinimas, sakoma, rugiai rasoja. Tai yra tokia žiedadulkių aura virš rugių lauko, kuri susidaro pučiant nestipriam vėjui.“
Daugiau: www.bernardinai.lt/l-klimka-t....

Пікірлер

    Келесі