Po nadpłacie kredytu: Zmniejszyć ratę, Skrócić okres czy Tajemnicza opcja? (rok 2022/2023)

Тәжірибелік нұсқаулар және стиль

Potrzebujesz wziąć kredyt hipoteczny? Serdecznie zapraszamy do kontaktu:
👉 mail: k.pas@trafnieinwestuj.pl 👉 tel. 731 663 103 (Kinga)
👉 mail: p.gorczowska@trafnieinwestuj.pl 👉 tel. 732 663 103 (Patrycja)
👉 www.trafnieinwestuj.pl
Wszelkie informacje zawarte w filmie nie są poradami inwestycyjnym w rozumieniu przepisów prawa.
👉 Zmniejszać ratę czy skracać okres kredytowania? - nadpłata kredytu hipotecznego (rok 2022)
• Zmniejszać ratę czy sk...
SPIS TREŚCI:
00:00 Intro
00:19 Wstęp do odcinka
00:46 Opcje po nadpłacie kredytu
01:32 Tajemnicza trzecia opcja
02:24 Obliczenie oszczędności
05:28 Dlaczego decydujemy się na zmniejszenie raty?
06:35 Szczegółowe obliczenia dla trzeciej opcji
Trafnie Inwestuj sp. z o.o. to jedna z największych krakowskich firm działająca na rynku kredytów hipotecznych w całej Polsce. Od 2009 roku pomogliśmy już ponad 1000 osobom uzyskać najtańszy kredyt hipoteczny w celu zakupu wymarzonego mieszkania lub budowy wspaniałego domu.
#kredythipoteczny #TrafnieInwestuj #GrzegorzMroczek #MroczekGrzegorz #kredytyhipoteczne #kredythipotecznykraków #kredytyhipotecznekraków

Пікірлер: 209

  • @krzysztofnowak5964
    @krzysztofnowak5964 Жыл бұрын

    genialne ! dzięki Panie Grzegorzu

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Bardzo się cieszę, że się podoba :)

  • @nightstar6900
    @nightstar6900 Жыл бұрын

    Super wyjaśnione,like

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję :)

  • @justynadyga1280
    @justynadyga128011 ай бұрын

    Bardzo dziękuję. Świetna robota.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    11 ай бұрын

    Dziękuję

  • @LeachieLand
    @LeachieLand Жыл бұрын

    Dziękujemy Panu! ☺️

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Proszę bardzo :)

  • @arasys7709
    @arasys77095 ай бұрын

    jestes genialny!

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    5 ай бұрын

    Dziękuję. Bardzo mi miło.

  • @pawepilc8886
    @pawepilc8886 Жыл бұрын

    Dobra metoda, dzięki!😁

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Super, że się podoba :)

  • @pawepilc8886

    @pawepilc8886

    Жыл бұрын

    Mocno śledzę kanał ostatnio i wiele się nauczyłem od Ciebie! Także wielkie dzięki. Jak będę brał jeszcze kiedyś kredyt to się do Was odezwe😉

  • @gras7143
    @gras7143 Жыл бұрын

    Dziękuję za filmik obliczenia czas poświęcony jak zawsze konkret i dostępność dla nie wtajemniczonych cyferkowo. Narazie buduje poduszkę bezpieczenstwa wzięliśmy wakacje kredytowe bo przekonał mnie Pan we wcześniejszych swoich filmach o słuszności tej decyzji. Po zbudowaniu poduszki będziemy nadplacac metodą 3 😁. Dziękuję za porady dla laika.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Super plan. Trzymam kciuki za realizację. A po spłacie całego czas pewnie na drugi rozdział, czyli inwestycje :)

  • @klaukoru7216
    @klaukoru7216 Жыл бұрын

    Powtarzam się,ale to jest najlepszy kanal na YT,gdzie ktoś potrafi wytłumaczyć wszystko w bardzo prosty sposób, a przy tym można zaoszczędzić. Brawo Ja nadpłacam tylko na skrócenie okresu kredytowania, bo mam 2 niemowlaki w domu i nie byłabym konsekwentna ,żeby pamiętać,że mam nadplacać ,co miesiąc_ to jest opcja dla wytrwałych graczy:) Natomiast mi zostało jeszcze 7 lat, więc jakoś damy radę.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za miłą opinię. No to jeszcze zanim dzieci pójdą do szkoły, to będą Pani miała mieszkanie bez kredytu. Czyli reszta życia na swoim i to bez raty i bez kosztów najmu. Gratuluję i szczerze dopinguję :)

  • @szpyroblast
    @szpyroblast Жыл бұрын

    Jakie to było dobre! Zaczynam od dzisiaj nadpłacać. Dotychczas po prostu składałem pieniądze na koncie z zamiarem nadpłaty "kiedyś tam". Takie informacje powinny być podstawą przy zawieraniu kredytu. Dziękuję!

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję za docenienie. Ale kto miałby w tym interes, żeby ludziom o takich rzeczach mówić? Osoby w banku dość często same tego nie rozumieją, a już te bardziej skomplikowane zależności do wie garstka. Ale jest nasz kanał, więc można oglądać i oszczędzać :)

  • @uzikk88
    @uzikk88 Жыл бұрын

    Sama do tego doszłam licząc sobie różnie scenariusze nadpłacania kredytu. Ale nie byłam pewna, że liczę poprawnie, więc z chęcią wysłuchałam i potwierdziłam swoją strategię. Like leci!

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję :)

  • @ptu15
    @ptu15 Жыл бұрын

    Podczas brania swojego kredytu specjalnie wziąłem go na dłuższy okres, aby mieć mniejszą ratę, pomimo tego, że doradca kredytowy mówił, że jeśli stać mnie na ratę to lepiej brać krótszy okres (bo zapłacę mnie odestek). Moja rata wynosiła około 1200zł ale ja zawsze konsekwentnie płacę 3000 zł wg. wzoru NADPŁATA = (3000 zł - RATA) - niezależnie od zmienności stop procentowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, mam wyższą zdolność kredytową i w miarę życiowego potknięcia będzie mnie stać na niską ratę.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Też tak mówimy Klientom, jak Pan docelowo zrobił, czyli odwrotnie niż mówił Pana doradca. Jednak trzeba być konsekwentnym, bo jak ktoś jest inny, to nie będzie to dla tej osoby dobre wyjście. Może doradca nie był konsekwentny i myślał, że wszyscy tacy są :)

  • @MrXymar
    @MrXymar Жыл бұрын

    Polecam opcje zmniejszenia raty, ale oszczędności wynikające z zmniejszonej raty wykorzystywać do tego aby za miesiąc nadpłacić więcej i tak w kółko. Jest to wtedy tak samo opłacalne jak skracanie okresu, natomiast pozwala uniknąć podpisywania w kółko różnego rodzaju aneksów w niektórych bankach.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Podsumowanie filmu w 2 zdaniach :) Dzięki

  • @PiotrPilinko

    @PiotrPilinko

    Жыл бұрын

    To jest najprostsze i najlepsze rozwiązanie, które stosuję. Oprócz tego jest to rozwiązanie najbardziej elastyczne, bo jakby coś się skaszaniło w naszym życiu to możemy przez ten czas - bez żadnego problemu nie nadpłacać (a rata będzie mniejsza, bo wcześniej nadpłaciliśmy kapitał). Jedyna wada jest taka, że musimy się pilnować, by regularnie nadpłacać (bank na nas tego nie wymusi).

  • @maciejslominski1872

    @maciejslominski1872

    Жыл бұрын

    I tak będę robił a nawet więcej będę nadpłacał

  • @zgrzewanieogniw3545

    @zgrzewanieogniw3545

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz ale czy to nie jest tak że co miesiąc przy nadpłacie trzeba wnioskować o ponowne przeliczenie harmonogramu spłaty? Samo pojedyncze dokonanie nadpłaty i zmniejszenie raty spowoduje że będziemy mieć niższa ratę ale równa w każdym miesiącu. Dopiero co miesieczne aktualizowanie harmonogramu przyniesie oczekiwany rezultat. Czy mam rację czy gdzieś się pogubiłem?

  • @arkadiuszhapper4475

    @arkadiuszhapper4475

    Жыл бұрын

    @@zgrzewanieogniw3545 Może to zależy od banku ale u mnie przeliczanie harmonogramu jest tylko w opcji skrócenia okresu. W przypadku zmniejszenia raty tego nie robią. Oczywiście nadplacając z opcją zmniejszenia raty masz ją niższą i równą na pozostały okres kredytowania (u mnie co 5 lat zmienia się stopa i wtedy wybieram czy zostaje przy stałej czy idę na zmienną). Tylko, że tutaj nadpłacasz co miesiąc z każdym razem minimalnie wyższe kwoty czyli sama rata się zmniejsza z każdym miesiącem.

  • @mery2647
    @mery2647 Жыл бұрын

    Jest Pan taki kompetentny, dziekuje za kazdy film :)

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję za komplement. Mam super Widzów, więc cieszę się, że mogę pomóc.

  • @mojekonto9287
    @mojekonto9287 Жыл бұрын

    Bylem przekonany, ze tylko skracanie ma sens, a obnizanie raty jest jedynie dla nieuswiadomionych i "mniej rozeznanych finansowo". Tymczasem wyszlo na to, ze sam sie malo orientowalem :D Tylko skracalem. Ale faktycznie przy regularnym obnizaniu raty wychodzi na to, ze mozemy zejsc do takiego poziomu, w ktorym rata przestanie byc jakas znaczaca, a z czasem po prostu bedzie mozna i tak zebrac wieksza kwote i splacic calosc i wyjdzie na to samo. Zaleta bedzie po prostu wieksza elastycznosc. Jutro akurat mam dzien nadplaty to od jutra bede wybieral tym razem zmniejszenie raty przynajmniej do czasu, az zejdzie do komfortowego dla mnie poziomu. Bardzo dziekuje za to wyjasnienie w filmie! :)

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Świetne podsumowanie filmu :) Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc.

  • @MusicManOdi
    @MusicManOdi Жыл бұрын

    To najlepszy filmik na całym youtube jaki do tej pory poruszył ten temat ;) można prosić plik w excelu aby podstawić swoje dane?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Super, że aż tak się spodobał. Co do pliku, to nie mamy prostej wersji, aby udostępnić Klientom, a obliczenia są na zawansowanym programie u nas w firmie, z którego korzystamy, ale go nie udostępniamy. Ale jeśli są takie osoby jak Pan, to może faktycznie należy zrobić coś prostszego dla Widzów, jednak liczenie ilości miesięcy po skróceniu okresu kredytowania wymaga już makr i iteracji, więc już nawet do tego co liczę tutaj wymagana jest dość spora wiedza matematyczna.

  • @Alf7Red

    @Alf7Red

    Жыл бұрын

    Co do pliku - to szukaj na kanale Adriana Sawickiego. Albo po prostu uwierz na słowo, że będziesz do przodu, i nadpłacaj ile wlezie (zachowując poduszkę na lokacie na 8%).

  • @konradmakselan7109
    @konradmakselan7109 Жыл бұрын

    Nie ma chyba bardziej merytorycznego kanału o kredytach hipotecznych na KZread. Bardzo trafny wybór tematów, zamiast ględzenia o niczym przez 40 minut. Braw, dzięki i powodzenia!

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Bardzo dziękuję za tak miły komentarz. Myślę cały czas co zrobić, żeby było lepiej.

  • @tomasz2192

    @tomasz2192

    Жыл бұрын

    Potwierdzam. Obejrzałem kilka filmów Grzegorza i widzę że mówi bardzo merytorycznie zamiast starać się robić z siebie guru których nie brakuje w internecie

  • @diegochomik7171
    @diegochomik7171 Жыл бұрын

    witam ciekawy materiał ... dobra robota .. czy mogę prosić o uwzglednienie tez kredytobiorców z ratą malejącą? pozdrawiam wszystkiego dobrego w nowym roku .

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję, aczkolwiek wspominam jak się to liczy dla raty malejącej. Dodatkowo w tym filmie można już samemu policzyć wszystko w tym dla raty malejącej: kzread.info/dash/bejne/ZX1o0tVxo8zcYrw.html

  • @monikawamka3899
    @monikawamka3899 Жыл бұрын

    Dziękuję za wszystkie filmy, dużo mi wyjaśniły 🙂 A czy sytuacja wygląda tak samo w przypadku rat malejących?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dokładnie tak samo, tylko wtedy ciężej policzyć ile nadpłacać, bo rata się zmienia. Ale jak mamy zasadę, że nadpłacamy ile się da, czyli na ile nas stać, to jest już prościej.

  • @MrPiotr4022

    @MrPiotr4022

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz Dlaczego ciężej? Skrócenie w racie malejącej wygląda tak, że przykładowo mamy 300k zł na 300 rat kapitałowych po 1000 zł, nadpłacamy 150k zł. Okres nam się skraca do 150 rat kapitałowych po 1000 zł. Ewentualnie obniżamy ratę, wychodzi rata kapitałowa 500 zł na 300 rat. Od tej chwili wystarczy jako KAPITAŁ planowy w racie plus nadpłata nadal płacić 1000 zł, czyli kapitał pierwotny nieobniżony, a osiągniemy to samo co skrócenie w przypadku rat malejących :)

  • @sylwestersylwester1022
    @sylwestersylwester102211 ай бұрын

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    11 ай бұрын

    Dziękuję za śliczne serduszko.

  • @bnicram
    @bnicram Жыл бұрын

    Świetny materiał jak zawsze! Zastanawia mnie jedna kwestia której nie poruszyłeś. Może powiem na swoim przykładzie. mianowicie w momencie brania kredytu rata wynosiła powiedzmy 1800 zł, potem spadała wraz ze spadkiem stóp żeby wylądować na dzień dzisiejszy w okolicach 2100 zł. Jest to dla mnie kwota akceptowalna, nie mam problemu ze spłatami, a na dodatek skorzystałem z wakacji kredytowych i liczę że finalnie rata wyląduje na 1900zl. W momencie w którym chciałbym skrócić okres i wrócić do raty 2100 to może się okazać że nie będę miał zdolności kredytowej, bo ostatnia która była liczona pochodzi z początku kredytu i kwoty 1800zl.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    - Dziękuję za docenienie. - Zasada jest taka, że rata nie może być wyższa niż najwyższa kiedykolwiek zapłacona, bo inaczej bank musi zbadać zdolność kredytową. W takiej sytuacji albo pozwalamy na weryfikację zdolności przedstawiając odpowiednie dokumenty do banku albo korzystamy z tej trzeciej metody nadpłaty i nic do banku nie przedstawiamy.

  • @bnicram

    @bnicram

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz Dzięki za wyjaśnienie. Faktycznie po tym materiale opcja 3 wydaje się najlepszą (przynajmniej dla mnie). A tak z ciekawości jesteś pewien tego że bank dopiero będzie chciał obliczyć nową zdolność w momencie gdy moja rata przekroczyłaby najwyższą dotychczas zapłaconą a nie po przekroczeniu pierwszej?(ta dla której już liczyli)? Dopowiem że mam kredyt w ING i gdzieś na ich forach właśnie tak czytałem.

  • @jareklisowski1940
    @jareklisowski1940 Жыл бұрын

    Normalnie nie komentuję filmów ale tutaj nie mogłem się powstrzymać. Ta metoda i ten kalkulator to jest mistrzostwo. Bawiłem się tym kalkulatorem cały wieczór, byłem w szoku, że stosunkowo niewielką wpłatą można zaoszczędzić np 130 000 zł. Dopiero dotarło do mnie ile bank zarabia na moim kredycie. I jeszcze banki beszczelnie twierdzą, że wakacje kredytowe ich zrujnują, przecież te wakacje kredytowe wydłużają okres spłaty więc działają na korzyść banków. Czy tak nie jest? Eureka! A wszyscy się cieszymy, że mamy wakacje kredytowe, halo! 😮

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję za docenienie naszej pracy. Bardzo się cieszę, że zaoszczędzi Pan sporo na swoim kredycie. A co do wakacji, to pewnie przytłaczająca większość osób zrobi tak jak Pan napisał, ale będzie jakaś grupa, która zrobi tak, jak wyjaśniam w tym filmie od 16:11: kzread.info/dash/bejne/nI2opLd7YcnJmZM.html i te osoby zaoszczędzą sporo pieniędzy na odsetkach.

  • @michakazanowski762
    @michakazanowski762 Жыл бұрын

    Okej A co najbardziej się opłaca w sytuacji gdy wiesz że w przeciągu trzech lat będziesz chciał w całości spłacić kredyt: zmniejszenie okresu trwania kredytu czy jednak zmniejszenie rat?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Ja bym stosował trzecią opcję opisaną w filmie, czyli zmniejszał ratę i nadpłacał każdego miesiąca ile tylko się da. Jednak nie znam szczegółów Pana umowy kredytowej, więc nie mogę powiedzieć 100%, że to najlepsza opcja dla Pana.

  • @kamilstepaniak8897
    @kamilstepaniak8897 Жыл бұрын

    Bardzo merytoryczny film.Moje pytanie dotyczy wakacji kredytowych w 2023.Proszę o szczegółowe informacje w których miesiącach kwartału najlepiej zawiesić ratę?! Pozdrawiam

  • @las3k91

    @las3k91

    Жыл бұрын

    Był o tym film i niestety Grzegorz się co do mojego przypadku pomylił: w ING odsetki liczą codziennie od dnia spłaty i bardziej opłacało się wziąć wakacje w miesiącach PO tych, które mają 31 dni, a nie W miesiące, które mają 31 dni. Sprawdź harmonogram.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Wszystko jest w tym filmie: kzread.info/dash/bejne/Zp6Ww6SAXdPafrA.html od 6:51

  • @bartomiejpiec8356
    @bartomiejpiec8356 Жыл бұрын

    👍

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    :)

  • @IskraZ_Polski
    @IskraZ_Polski Жыл бұрын

    Dla mnie oczywistą opcją jest zmniejszanie raty. Od początku kredytu tak robię (zacząłem od 50 złotych oszczędzania miesięcznie), co powoduje, że każda kolejna nadpłata może być większa i powoduje sprzężenie zwrotne - i tak de facto spłacam kredyt wcześniej. To tak, jakbym brał skrócenie okresu, ale zmniejszam ryzyko wzrostu kolejnych rat obowiązkowych (co jak widzę po znajomych biorących skracanie okresu - co z tego, że teoretycznie spłacą kredyt za 10 lat, jak przestali być w stanie go nadpłacać?), które mogłyby mi utrudnić następne nadpłaty. W ten sposób i tak spłacę kredyt w 10 lat zamiast 30 - zweryfikowane w praktyce. Po prostu już w większości spłacam kapitał nadpłatami (dziś już moja nadpłata jest 20 razy większa od raty obowiązkowej). Zwykle ludzie nie biorą pod uwagę tego, że stałymi nadpłatami zmniejszającymi ratę prowadzimy do tego, że owszem, nie skracamy okresu kredytowania, ale... powodujemy, że za każdym razem możemy nadpłacić więcej, toteż znacznie szybciej same raty stają się śmiesznie niskie, aż w końcu maleją do zera.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję. Mógłbym tę wypowiedź wkleić jako podsumowanie odcinka. Gratuluję Panu wysokiej inteligencji finansowej.

  • @andrzejk-ski1172

    @andrzejk-ski1172

    7 ай бұрын

    A czy przy stopach zmiennych nie ma ryzyka ,ze wzrośnie rata o 100%?

  • @sebastiankorniluk7563
    @sebastiankorniluk7563 Жыл бұрын

    Witam. Jaką opcję poleciłby Pan przy nadplacie kredytu z ratą malejącą? Jak takie nadpłaty robić, i jak je obliczać?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Osobiście robiłbym to opcją nr 3 z tego filmu. Ale już przygotowuję nowy ciekawy film, więc myślę, że w przyszły czwartek, czyli po Nowym Roku będzie miał Pan materiał na ten temat.

  • @tomaszpasieka2496
    @tomaszpasieka24966 ай бұрын

    Nic z tego nie zrozumiałem!! Ale wierzę że mówi dobrze .Moja rata wynosiła 800zł przed pandemią a teraz 1300zł w pko. Szlag mnie trafił

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    6 ай бұрын

    Szkoda, że nie trafił Pan na nasz kanał wcześniej, bo już końcem 2020 roku mówiłem, żeby wybierać oprocentowanie okresowo-stałe. Ale i tak super, że Pan trafił na nasz kanał teraz, bo teraz już tych błędów drugi raz nie będzie :)

  • @plusz2
    @plusz2 Жыл бұрын

    Brakuje wyliczenia w przypadku gdy zamiast nadpłacać ratę inwestujemy. Albo w szkolenia lub samorozwój, inne mieszkanie, albo nawet na lokacie i mamy procent składany. I dodatkowo inflacja lub wakacje kredytowe. Nadpłacanie kredytu nie opłaci się jeśli stać nas na jego obsługę.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Jest to ujęte w innym filmie: kzread.info/dash/bejne/qnmHx7qEgNTNmNY.html Zapraszam do oglądania.

  • @MrEloska
    @MrEloska Жыл бұрын

    Jak wyglądają strategię w przypadku stałej stopy procentowej? Czy również powinno się stosować opcję "Tajemniczą"?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Zależy jakie się ma oprocentowanie. Jak wzięło się kredyt z oprocentowaniem 3,5%/rok, to być może warto założyć lokatę. Jednak nie mogę udzielać porad inwestycyjnych. Jeśli jednak opłaca się nadpłacać, to opcja "tajemnicza" moim zdanie jest najlepsza.

  • @DanyWay
    @DanyWay Жыл бұрын

    Miałem kredyty hipoteczne z 2013 oraz 2019, oba w ING, w żadnym przypadku nie było prowizji za nadpłatę. Problemem było jedynie skrócenie okresu kredytowania, bo wymagało udania się do banku celem podpisania aneksu, również bezpłatnego.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dużo osób chwali sobie jakość działania tego banku. A jak te aneksy są przeszkodą, to zawsze można nadpłać, tak jak wyjaśniam w filmie.

  • @DanyWay

    @DanyWay

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz Wydaje mi się, że może być jedna wada skracania okresu kredytowania. Jeśli ktoś brał kredyt po 22.07.2017 to przy wcześniejszej spłacie i skróceniu okresu kredytowania otrzyma proporcjonalnie mniejszy zwrot prowizji niż gdyby tego okresu nie skracał, lub nie otrzyma tego zwrotu w ogóle. Ale mogę się mylić. Być może przy obliczaniu wysokości prowizji do zwrotu uwzględnia się umowę a nie aneks.

  • @agax4729
    @agax4729 Жыл бұрын

    Dziękuję za film.A co zrobić jeśli bank dopuszcza nadpłatę w momencie jeśli jest to minimum wartość 3 rat jak wykorzystać 3 opcję jest taka możliwość?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Jeśli obecna rata nie przeszkadza i nie ma jakiś płatnych aneksów za skrócenie okresu kredytowania, to można skrócić okres, ale jak są jakieś płatne aneksy lub/i rata jest zbyt wysoka, to zbierać do tych 3 rat i wtedy nadpłacać zmniejszając ratę i stosując metodę nr 3 w filmie. Koszt nie będzie dużo wyższy niż przy skróceniu okresu, ale będzie znacznie bezpieczniej. Powyższe nie jest poradą inwestycyjną w rozumieniu przepisów prawa.

  • @CzOpen89
    @CzOpen89 Жыл бұрын

    A co w przypadku zmiany oprocentowania i ogólnego zmniejszenia rat. Bo rozumiem że nadpłacamy większą kwotę a potem cały czas dopłacamy różnicę a co jeśli nastąpiła by zmiana i rata zamiast 2501 spada na 2000. Jak to w tedy policzyć :)

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Stąd zrobiłem kalkulator, gdzie można to policzyć. Jednak ogólnie powinno się nadpłacać maksymalnie ile tylko się da, bo wtedy koszt kredytu będzie najniższy. Film z kalkulatorem: kzread.info/dash/bejne/ZX1o0tVxo8zcYrw.html

  • @patrykk258
    @patrykk258 Жыл бұрын

    Mnie zastanawia kolejna opcja : Wziąłem wakacje kredytowe, mając wiedzę że za chwilę (rok, dwa trzy) chce sprzedać mieszkanie wraz z kredytem i kupić coś innego, większego. Co w takiej sytuacji się bardziej opłaca? Czy powinienem nadpłacić kredyt czy uzbierana gotówkę wziąć jako wkład własny do kolejnego kredytu? Kredyt stały, aktualnie jestem na 48 miesiącu spłaty, kredyt wzięty na 240 miesiecy.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Do nowego kredu warto mieć minimum 20% wkładu, aby mieć lepsze warunki, a 10% jest koniecznością. Co do posiadanego wyższego wkładu, to już zależy od warunków obecnego kredytu, czy taniej będzie zachować wyższy ten co się ma czy go nadpłacić. Aczkolwiek jeśli najpierw Pan sprzeda mieszkanie, to nie ma to znaczenia. Gdyby jednak najpierw Pan chciał kupić, a potem sprzedać, to proszę mieć te 20% wkładu na nowe. Proponuję się do nas zgłosić wcześniej, ponieważ jest jeszcze kwestia zdolności kredytowej, bo jak najpierw chce Pan kupić, to musi być zdolność na dwa kredyty.

  • @MrBatzza
    @MrBatzza Жыл бұрын

    Super materiał dzięki! Mam tylko pytanie co do kwoty miesięcznych nadpłat podanego przykładu. Dlaczego są wyliczone co do grosza np. 250,11, 252,20. Czy mogę je zaokrąglić w górę i wpłacać np po 300 zł? Czy możemy prosić o jakiś prosty kalkulatory aby wyliczyć jaka powinna być minimalna miesięczna wpłata?

  • @klaukoru7216

    @klaukoru7216

    Жыл бұрын

    Wybierasz 3 opcje, nadplacasz na zmniejszenie raty tyle ile się da

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję :) Jeśli nadpłata będzie wyższa, to koszt kredytu będzie jeszcze niższy. Jest "co do grosza", aby pokazać, że wtedy mamy identyczną sytuację kosztową. - Kalkulator został na razie udostępniony naszym Klientom. Pracujemy nad tym, aby można było go udostępnić publicznie.

  • @robertgawerski4602
    @robertgawerski4602 Жыл бұрын

    A można nadplacac później co miesiąc powyżej pierwotnej raty i efekt będzie jeszcze lepszy? Np. równo 300zl zamiast tych 250 z filmu.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Można i nawet jest to wskazane, wtedy zyskuje się jeszcze więcej.

  • @bartomiejpiec8356
    @bartomiejpiec8356 Жыл бұрын

    Witam witam. Mam pytanko , takie na luźną rozkminke, bo sam trochę nie wiem co mam zrobić. Może doradzicie. Hipoteka w mB obecnie zaktualizowali oprocentowanie do 9.71%, z ciekawości wygenerowalem aneks na stałe oprocentowanie na 5lat proponują 8.48%. WIBOR 3m pomalutku spada, i teraz pytanie, czy skusić się na obecne ich warunki czy przeczekać do stycznia bo może coś lepszego zaproponują? W styczniu mam wakacje. Nie mogę refinansować bo wakacje+jeszcze rok żeby prowizji nie płacić.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Będzie jutro o 12:00 odcinek na ten temat. Myślę, że w szczegółowy sposób odpowie na Pana pytanie :)

  • @bartomiejpiec8356

    @bartomiejpiec8356

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz czekamy czekamy! Pozdrawiam!

  • @AdamLynchFT
    @AdamLynchFT Жыл бұрын

    Czyli w opcji 3 należy wprowadzić dwie wpłaty jedna kwota 2250 jako zmniejszenie raty i druga 250 jako tylko nadpłata? I tak sukcesywnie zmniejszoną ratą i zwiększając nadpłatę?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Rata pobiera się sama, więc tylko sprawdzić inne ona wynosi i dopłacić za pomocą zlecenia nadpłaty resztę (szczegóły w filmie)

  • @rfk3734
    @rfk3734 Жыл бұрын

    Czy ma znaczenie dzień nadpłaty? Czy z pierwszym dniem miesiąca, czy wystarczy dzień przed terminem spłaty danej raty miesięcznej, aby metoda nadpłaty ze zmniejszeniem raty vs skrócony czas kredytowania działała?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Ma znaczenie i jest to dość szeroki temat, stąd nagrałem na ten temat osobny film: kzread.info/dash/bejne/rKqE1ZppktLUY8o.html

  • @krzysztofkomar8309
    @krzysztofkomar8309 Жыл бұрын

    W modelu mix.Przy spadku wibor nadpłacamy zawsze różnicę do pierwotnej wyjściowej najwyższej raty?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Aby koszt był najtańszy jak to możliwe, to zawsze powinno się nadpłacać maksymalnie na ile tylko daną osobę stać. Natomiast, żeby utrzymać ten sam koszt opcji mix oraz skróconego okresu, to przy spadku WIBOR-u należałoby nadpłacać mniej, jednak wtedy nie zmniejszamy dodatkowo kosztu, a jak jest niższy WIBOR i jest okazja zaoszczędzić jeszcze więcej, to błędem byłoby z tego nie skorzystać.

  • @ukasztomaszewski9057
    @ukasztomaszewski9057 Жыл бұрын

    Jeśli chce wybrać trzeci wariant to pierwszą nadpłatę wybieram jako opcje zmniejszenie raty, a kolejne małe nadpłaty co miesieczne wyrównujące kapitał również wybieram jako zmniejszenie raty czy już skrócenie okresu kredytowania we wniosku do banku?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Zawsze zmniejszenie raty, a następne nadpłaty będą po prostu wyższe o coraz niższą ratę.

  • @cz5252
    @cz5252 Жыл бұрын

    Cześć, pomagacie przenieść kredyt do innego banku, tak żeby mieć bardziej korzystne warunki ? Chodzi o hipotekę

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Oczywiście. Zapraszamy do kontaktu. Dane kontaktowe pod każdym filmem. Aczkolwiek podczas trwania wakacji kredytowym taka zmiana może nie być opłacalna. Wszystko zweryfikujemy po kontakcie z nami.

  • @Nevo190
    @Nevo190 Жыл бұрын

    Na dzień dzisiejszy, jakie oprocentowanie lepsze: zmienne czy stałe?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Zależy dla kogo. Jeśli ktoś będzie tego pilnował i jak spadnie WIBOR, to przeniesie kredyt do innego banku, to stałe, ale jak ktoś uważam, że WIBOR będzie spadał i nie chce tego pilnować, a jak wzrośnie, to też go będzie stać, to bardziej zmienne. Zbyt ogólne pytanie.

  • @MysterKnajt
    @MysterKnajt Жыл бұрын

    Czy pojawi się materiał nt. programu "Pierwsze mieszkanie" kredyt oprocentowany na 2% stałe na 10lat.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Tak, jak już będzie ustawa. Na razie są szumne zapowiedzi, a już wakacje kredytowe mnie nauczyły, że to co zapowiadają może się sporo różnić od tego do w konsekwencji ustalą. Zatem dopóki prezydent nie podpisał ustawy, to wszystko może się zmienić.

  • @wdlpl
    @wdlpl Жыл бұрын

    Dało by radę coś doradzić jaka opcja jest optymalna dla podanego w filmie przykładu, ale z założeniem że pekao chche 3% od nadpłaty przez jeszcze 2 lata a na lokacie uciułane mam 100 tyś zł na ~8% ( pewnie minus Belka czyli ze ~6% realnie ) i co miesiąc z 6 tyś odkładam i lubię mieć poduszkę finansową na czarną godzinę ;) ?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Wszystko dokładnie wyliczam w tym filmie: kzread.info/dash/bejne/ip6dlc6AmruoncY.html Wystarczy w tabelce znaleźć odpowiednią wartość w 7:39 podesłanego filmu.

  • @PiotrPilinko

    @PiotrPilinko

    Жыл бұрын

    Pamiętaj, że poduszka nie powinna być niższa niż Wasze półroczne zarobki - niektórzy twierdzą, że nawet dwuletnie (na wypadek ciężkiej choroby). U mnie oprocentowanie zatrzymane jest na 5,5% w skali roku, więc przy takich lokatach nie opłaca się spłacać większych kwot. Odkładam sobie 5kPLN na lokacie i nadpłacam 3kPLN (bo mi trochę smutno, że z 5kPN raty spłacam niecałe 2kPLN kapitału). Szczęśliwie w CA nie było opłat za nadpłatę.

  • @marieko4279
    @marieko4279 Жыл бұрын

    Jak wybieram na koncie opcję "nadpłać" i daję np. 100 zł, to do zapłaty wyskakuje mi 700 zł odsetek + 100 zł, czyli w sumie muszę zapłacić 800 zł. Dlaczego?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Bo są odsetki bieżące które nie są dodatkowym kosztem. Tutaj wyjaśniam to szczegółowo: kzread.info/dash/bejne/rKqE1ZppktLUY8o.html

  • @neet5439
    @neet5439 Жыл бұрын

    cześć. chcę wziąć kredyt wraz ze startem programu pierwsze mieszkanie. jak, gdzie i kiedy mogę skorzystać z programu?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Na razie mamy szumne zapowiedzi. Jeszcze cała ścieżka legislacyjna zakończona ustawą podpisaną przez prezydenta i ustosunkowanie się banków do tego z ofertami. A jak wiemy, to często są szumne zapowiedzi, a potem różnie to bywa, więc pytanie jak to wszystko się zakończy. Jak się zakończy, to nagram film.

  • @96Psychokiller
    @96Psychokiller Жыл бұрын

    hah super pomysl

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Cieszę się, że nie podoba :)

  • @cykpstryk
    @cykpstryk Жыл бұрын

    Skrócenie okresu 👌 W tym tygodniu nadpłaciliśmy 12 tysięcy zł z opcją skrócenia okresu kredytowania. Przed nadpłatą: Ostatnia rata 10 luty 2040 Po nadpłacie 12.000 zł Ostatnia rata 10 maj 2038 Rok i 9 miesięcy skróciliśmy spłatę 61.600 zł mniej do spłaty wychodzi.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Przy wysokich stopach tak to wygląda. Pracujemy nad ciekawym projektem, który pozwoli to maksymalnie zoptymalizować, więc zachęcam do pozostania dłużej na naszym kanale.

  • @cykpstryk

    @cykpstryk

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz ok, obserwuję i czekam na pomysły i projekty. Pozdrowionka

  • @lassischzwg
    @lassischzwg4 ай бұрын

    jak wygląda proces zmniejszenia raty lub skrócenia czasu kredytowania? muszę jechać do oddziału banku przed zrobieniem nadpłaty i ustalić to z pracownikiem banku?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    4 ай бұрын

    W większości banków można to zrobić internetowo. Proszę zadzwonić do banku, jak jest w tym konkretnym przypadku.

  • @tomaszek886
    @tomaszek886 Жыл бұрын

    Jak mam nadplacac te dodatkowe kwoty 250 zł co miesiac? Zwyklym przelewem? Przeciez kazda nadplata musi byc zgloszona do banku. Czegos nie rozumiem?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Większość banków ma tak, że w aplikacji internetowej jest funkcja nadpłać kredyt i jak się w nią kliknie, a potem wybiera się kwotę nadpłaty i kwota ta jest ściągana z konta i przelewana na nadpłatę kredytu. Proszę zapytać u siebie z banku jakie ma Pan opcje.

  • @katarzynadopek327
    @katarzynadopek327 Жыл бұрын

    Czy np. w opcji mix można np. nadplacic ratę ok. 20tys, zmniejszyć ją, a potem spłacać nadal taka samą jak pierwotna i potem znów nadplacic większą kwotę? Pytam, bo z mężem nadplacamy co kilka miesięcy i skracamy okres kredytowania, ale mnie bardziej przekonuje mix.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Przy skróceniu okresu kredytowania, za pomocą aneksu bankowego, który obejmuje więcej niż jedną nadpłatę, rośnie rata i jeśli ta jest wyższa od najwyżej zapłaconej, to bank będzie chciał liczyć zdolność, a może wzrosnąć, bo np. stopy wzrosną, stąd uważam, że albo strategia nr 3 jest moim zdaniem najbezpieczniejsza i ma takie same korzyści jak skracanie okresu kredytowania. PS: Gratuluję nadpłacania.

  • @GracjanGrabowski
    @GracjanGrabowski Жыл бұрын

    W mBanku można nadpłacić tylko kwotę równą/większą od raty (kredyt gotówkowy). Czyli mając ratę 3000tys nie można nadpłacić np. 500 czy 1000zł.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję za uzupełnienie filmu. Nie wiem jak jest przy gotówkowych, ponieważ my tego nie robimy. Tutaj film wyjaśniający dlaczego: kzread.info/dash/bejne/d3ltzLltZdnUaKQ.html

  • @Alf7Red

    @Alf7Red

    Жыл бұрын

    Nie wydaje mi się. Miałem tam taki kredyt jeszcze niedawno, i nadpłacałem dowolną kwotę (plus "odsetki bieżące"). I nawet w opcji skrócenia okresu zmniejszały się raty, bo nie można było "uciąć całego miesiąca".

  • @pablopablo9129
    @pablopablo912910 ай бұрын

    czy na dzień dzisiejszy opłaca się zmienić oprocentowanie kredytu hipotecznego ze zmiennego na stałe?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    10 ай бұрын

    To zależy co będzie się dalej z tym kredytem robiło. Bardzo szczegółowo kiedy wybrać zmienne czy też pozostać na zmiennym omawiam tutaj: kzread.info/dash/bejne/inioo9p7gsi0f7A.html

  • @MmMm-hu9yr
    @MmMm-hu9yr Жыл бұрын

    jeśli dobrze rozumiem to jest to obliczenie opcji z oprocentowaniem stałym?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Obliczenia są w oprocentowaniem stałym i ratą równą, ale teraz już powstał nasz kalkulator kredytowy: kzread.info/dash/bejne/ZX1o0tVxo8zcYrw.html gdzie można policzyć każdą inną opcję

  • @Stiv3211
    @Stiv3211 Жыл бұрын

    Czy w umowie kredytu jest zapis zakazu skracania czasu kredytowania. Czy owy zapis jest legalny?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Nigdy nie spotkałem takiego zapisu. Są tylko czasem kosmiczne opłaty w formie aneksu za coś takiego. Stąd trzecia opcja nadpłaty, aby to ominąć.

  • @MrPablo1234567891011
    @MrPablo1234567891011 Жыл бұрын

    Hehe, ładnie Pan śpiewa. Proponuje zatrudnić lektora.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dziękuję za docenienie kunsztu mojego tenorowego głosu. Żaden lektor nie śpiewałby tak ładnie.

  • @adeck
    @adeck5 күн бұрын

    Dzięki za film. Wygląda na to, że to jest to, czego szukałem dla siebie. Jednej rzeczy nie rozumiem - w jaki sposób przy strategii mix zachodzi skrócenie okresu kredytowania, skoro de facto nie skracamy tego okresu "oficjalnie" poprzez aneks ani inny sposób "twardej" modyfikacji harmonogramu? Czy bank i tak nie dzieli pozostałego kapitału na raty według określonej w umowie ich liczby? Czy może chodzi o to, że strategia mix tworzy tak jakby alternatywny harmonogram, biegnący w sposób nieoficjalny obok tego bankowego?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    18 сағат бұрын

    Przy każdej nadpłacie spada rata. W końcu któregoś dnia spadnie ona do zera, co z automatu oznacza spłatę całego kredytu, więc tym samym jak nie ma kredytu, to i nie ma też harmonogramu i nie ma dalszego okresu kredytowania.

  • @mm-hc8cx
    @mm-hc8cx Жыл бұрын

    Czy prowizja od wczesniejszej spłaty liczona jest od kwoty pozostałego kapitału?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    O ile już występuje, ponieważ w ponad połowie banków jej nie ma, to jest liczona od kwoty nadpłaty. Aczkolwiek trzeba uważać, bo są takie banki, że przy nadpłacie przy równoczesnym skróceniu okresu kredytowania jest opłata za aneks liczona od pozostałej kwoty. Na szczęście jest to jedynie w kilku bankach.

  • @fenttty
    @fenttty Жыл бұрын

    Spytam tylko, jak ma się to do filmu w którym wspominał Pan zeby nadpłacać miesięcznie a nie rocznie. Czy mam rozumieć ze przykładowa w tym filmie kwota nadpłaconych 30tys to suma miesięcznych nadpłat? Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedz

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dokładnie. To, że udowodniłem, że lepiej nadpłacać miesięcznie nie oznacza, że wszyscy tak robią. Zatem film ten pomaga ludziom, którzy uzbierali większy kapitał i nie wiedzą co zrobić.

  • @fenttty

    @fenttty

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz bardzo dziękuje za odpowiedz! Mamy to szczęście, ze jesteśmy jeszcze przed kredytem, a Pana filmy ogromnie pomagają Nam „ustalić” plan działania kredytowego. Życzę jak najwiecej sukcesów!

  • @monikasikorska8566
    @monikasikorska85663 ай бұрын

    Po trafieniu na Pana kanał, byłam przekonana o tym, że warto nadpłacić kredyt i tak wczoraj też zrobiłam, informując o chęci zmniejszenia raty kredytu. Czy jest to zgodne z prawem, że bank zmienił mi ratę ze zmiennej na stałą, zupełnie mnie o tym nie informując? I czy zmiana z ich strony na stałą ratę jest dla mnie w tym momencie opłacalna? Uważam, że nie i że zmiany, o które nie prosiłam wydarzyły się za moimi plecami...

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    3 ай бұрын

    Żaden z ponad 1500 naszych Klientów nigdy nie zgłosił nam takiej sytuacji. Proszę zatem złożyć reklamację do banku.

  • @SuzzyQBeauty
    @SuzzyQBeauty Жыл бұрын

    Chciałabym wybrać opcję zmniejszenia raty i nadpłaty różnicy,ale nie mogę nadplacac co miesiąc bo w umowie mam zapis że nadpłata musi wynosic minimum trzykrotność ostatniej zapłaconej raty ? Więc nie mogę wpłacać mniej niż 3 tys zł 😢

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Przy starszych umowach, czyli sprzed 21 lipca 2017 mogą być takie zapisy. Wtedy można zbierać większą kwotę i nadpłacać, aczkolwiek wtedy odsetki wychodzą minimalnie wyższe.

  • @piotrpioter8108
    @piotrpioter8108 Жыл бұрын

    Czyli Rozumiem ze przy miksie chodzi o to że jak zacznę w pierwszej nadpłacie np 1000 zł i zmniejszy mi się rata o 15 zł to w kolejnej nadpłacać 1015 ? Czy moge więcej?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dokładnie tak. Oczywiście, że można więcej, wtedy kredyt będzie jeszcze tańszy i będzie jeszcze szybciej spłacony.

  • @Serek002
    @Serek002 Жыл бұрын

    Pytanie, czy w tej opcji trzeciej, będzie opłacało się przy nadpłacie rzędu 100-200 zł tylko? Dzięki za rzeczowy filmik!

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Oczywiście. Nawet przy 10 zł się opłaca :)

  • @adik4785

    @adik4785

    Жыл бұрын

    Bo zauważ, że nie chodzi o to żeby na raz dużo nadpłacić, ale o to by to robić sukcesywnie. Zdaj sobie sprawę, że miesięcznie kwoty rzędu 300zł to nie dużo, ale w skali 300 msc kredytu razy 300 zł daje już jakąś cyfrę (zaokrągliłem, bo oczywiście można) :) Ja tam wolę nadpłacić w dni co wziąłem wakacje do tej pory nadpłaciłem 53k od września 2022r. zostało 80k i tyle do końca roku chcę wrzucić. Mam mały kredyt więc nie muszę się spinać.

  • @kempi2807
    @kempi28079 ай бұрын

    O tej opcji w sumie nie myslalem patrzac pod katem splacania kredytu. Moze to dlatego ze mam minimalna prowizje 200 zl od czesciowej nadplaty. Kredyt z 2014 wiec chyba nowa ustawa mnie nie obejmuje i jestem nie jako zmuszony nadplacac nie mniej jak 10 tysiecy by nie byc stratnym. Ale jeszcze zapytam na przyszlosc. Przy tych nadplatach dodatkowych zawsze zaznaczac ze splacamy kapital tak?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    9 ай бұрын

    No niestety w starszych umowach w niektórych bankach są takie zapisy. Uważam, że takiej sytuacji lepiej zaznaczać kapitał.

  • @kempi2807

    @kempi2807

    5 ай бұрын

    Korzystając ze już kiedyś dowiadywałem się jak to wygląda w przypadku moim mam jeszcze jedno pytanie. Skoro bank nie odda części prowizji za wcześniejsza spłatę kredytu w przypadku umów przed 2017 roku,to czy jeśli najpierw zrefinansuje kredyt i podpisze nowa umowe , a dopiero potem nadpłace kredyt to wtedy już dostanę zwrot czesci prowizji? e​@@MroczekGrzegorz

  • @login_87nigol48
    @login_87nigol48 Жыл бұрын

    Czy prowizja za spłatę w ciągu 3 lat od wzięcia kredytu ( w moim przypadku 3 % ) jest od kwoty pozostałej do spłaty czy od kwoty którą chcę nadpłacić ? ( bank Pekao ).

  • @Alf7Red

    @Alf7Red

    Жыл бұрын

    Powinieneś mieć to napisane w swojej umowie.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Od kwoty nadpłaty. Jeśli umowa jest podpisana po 21.07.2017, a z tego co widzę po parametrach, to najprawdopodobniej tak, to nie ma minimalnej kwoty tej prowizji. W takiej sytuacji w tym filmie wyjaśniam jak nadpłacać podczas tych 3 lat: kzread.info/dash/bejne/ip6dlc6AmruoncY.html 7:39 są najważniejsze szczegóły.

  • @g2ucio
    @g2ucio Жыл бұрын

    Witam Panie kochany ratuj pan bo mam już łeb jak sklep a w banku (PKO BP) jak by mogli to kazali by sobie dziękować za obsługę. W gratisie urosło nam ponad 100tys dodatkowo. Mamy kredyt hipoteczny 220tys udzielone 189tys. Raty malejące. Aktualnie do spłaty 168tys oprocentowanie 9.53%. rata aktualnie 1479zl do tego od 4 miesiecy nadpłacamy 1000zl zawsze po 16 każdego miesiąca. Pytanie moje co będzie korzystniejsze dla nas skrócić czas kredytowania czy zmniejszać ratę i nadpłacać ile się da? Sam już mam mętlik w głowie i nie wiem co zrobić z tym fantem. Pozdrawiam

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Wymieniony bank ma opłatę za aneks sprawdzający okres kredytowania, więc uważam, że należy zastosować metodę np. 3 z filmu. Czyli nadpłata z dyspozycją zmniejszenia raty. Szczegóły jak to robić, żeby było najtaniej, w filmie. - A po wakacjach kredytowych proszę się z nami skontaktować, to zweryfikujemy czy możemy coś pomóc. - Powyższe nie jest poradą inwestycyjną.

  • @pablopablo9129
    @pablopablo912910 ай бұрын

    czy taki sam scenariusz jest przy ratach malejących? jaką wtedy różnicę dopłacać?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    10 ай бұрын

    Taki sam. Różnicę można wyliczyć z naszego kalkulatora. Link pod każdym filmem. Należy wygenerować sobie harmonogram przed nadpłatą i wyjdzie rata by była. Potem tylko dopłacać. Jak zmienią się stopy, to skorygować w kalkulatorze. A jak się nie chce komuś tyle liczyć, to nadpłacać na ile tylko budżet pozwala, bo czy będzie po skróceniu okresu rata 1500zł i nadpłata 1000 zł czy po zmniejszeniu raty rata 1300 zł i nadpłata 1200 zł, to wyjdzie na to samo. Ważne, aby suma była taka sama.

  • @zwierzbed
    @zwierzbed Жыл бұрын

    Mój kolega żeby skrócić okres kredytowania nie dość że musiałby zapłacić za aneks 1000zł, to jeszcze bank wymaga zdolności kredytowej na pozostały kapitał kredytu. Owej zdolności już nie ma, co można mu poradzić?

  • @PiotrPilinko

    @PiotrPilinko

    Жыл бұрын

    Żeby zastosował metodę z nadpłatą co miesiąc (jeśli w banku nie ma opłat)? Ostatecznie bez skrócenia okresu kredytowania okaże się, że spłaci kredyt wcześniej (odpowiednio do nadpłaconego kapitału) - a i będzie miał zdolność, by spłacić całość, jak mu kapitał zejdzie prawie do zera. Oczywiście warto było zadbać, by nie było żadnych opłat za nadpłacanie kapitału w umowie (ani w TOiPie - ale ten się może zmieniać w czasie).

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    - Żeby obejrzał sobie ten film i wiele innych na kanale to po pierwsze. A po drugie, żeby już nigdy nie poszedł do tej osoby w banku co poszedł, ponieważ osoba ta nie powiedziała Mu, że tę opłatę można ominąć. - My jak współpracujemy w osobami w bankach, to spotykamy całe spektrum osób, czyli od takich co pracują tam za karę i niewiele pomogą aż do mega sympatycznych osób, które robią nawet więcej niż się od nich wymaga. Oczywiście nie muszę mówić, że my uwielbiamy tych drugich.

  • @BartoszNowinka
    @BartoszNowinka Жыл бұрын

    Dzień dobry, W jaki sposób jest obliczana rata kredytu po nadpłacie? W moich obliczeniach również kapitał zostaje spłacony po 219 miesiącach, aczkolwiek rata w ostatnim miesiącu wynosi 972,89 zł. W obliczaniu raty stosowałem kapitał początkowy, pomniejszony o sume nadpłat. Z góry dziękuję za pomoc.

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Proszę poczekać na odpowiedź do kolejnego odcinka (czwartek o 12:00), ponieważ będę to bardzo szczegółowo wyjaśniał.

  • @BartoszNowinka

    @BartoszNowinka

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz Dziękuję, w takim razie czekam na odcinek.

  • @jakubzielinski4637
    @jakubzielinski4637 Жыл бұрын

    Nie rozjedzie się to w przypadku zmian rat, co 3 lub 6 miesięcy? (Wibor 3M i 6M). Ile wtedy nadpłacamy po zmniejszeniu raty, do czego się odnosić? Rata nie jest stała przez 300 mcy i nie wynosi stale 2501 zł z Pana przykładu

  • @jakubzielinski4637

    @jakubzielinski4637

    Жыл бұрын

    Przez te 300 mcy będzie raz niższa raz wyższa nie poprzez nadpłaty, a zmiany oprocentowania. Po zmianie oprocentowania do czego się odnosić i ile nadpłacać, żeby wyszło identycznie jak w wariancie skrócenia okresu kredytowania?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    - Bo ogólnie powinniśmy nadpłacać najwięcej ile tylko możemy. Podobnie w przypadku skrócenia okresu kredytowania również oczywistym jest, że pewnie jeszcze nie raz nadpłacimy, więc też ten harmonogram po lewo się zmieni. Musiałem to zatem uprościć, żeby to było bardziej zrozumiałe. Jeśli zrobiłbym przykład, że nadpłacamy jeszcze kilka razy później oraz zmieniają się stopy do 3 m-ce, to wszedłbym w zbyt zawansowaną matematykę. Dla mnie czy dla Pana byłoby to zrozumiałe, ale duża grupa nie lubi matematyki i taki film by ich szybko znudził. - Zatem dla tych bardziej zaawanasowanych reguła jest taka: jeśli rata po zmniejszeniu + nadpłata = rata po skróceniu okresu + inna nadpłata, to koszt będzie taki sam w obu przypadkach

  • @lenywol5249

    @lenywol5249

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz 👍podsyłam Pana filmy znajomym, zwłaszcza tym młodszym i ,,otwierają,, im się trochę oczy, podejrzewam że co niektórzy nawet zaawansowaną matematykę by polubili gdy zobaczą korzyści. Pierwszy hipoteczny brałem w 2007 i żałuję, że nie miałem takiego Doradcy jak Pan i Pana filmy. 💪

  • @MateuszSobczynski
    @MateuszSobczynski Жыл бұрын

    W którym momencie zlecać nadpłatę tej różnicy w racie do spłaty kapitału, ma to znaczenie? Przykładowo rata schodzi 20 dnia każdego miesiąca, nadpłatę zlecać na który dzień?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Najlepiej w dzień płatności raty lub maksymalnie dzień po.

  • @MateuszSobczynski

    @MateuszSobczynski

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz dziękuję, zleciłem na 23go, bo 20sty to sobota, więc zejdzie mi rata pewnie 22go, ciekawe ile stracę ;-)

  • @janziomek9172
    @janziomek91728 ай бұрын

    Proszę o podpowiedź przy założeniu: Kredyt na 25 lat, kwota 300 000 zł, rata 2400 zł oraz pojawiły mi się dodatkowe pieniądze w wysokości 100 000 zł. Co w danej sytuacji zrobić? Zależy mi na zmniejszaniu kwoty raty comiesięcznej. Czy w danej sytuacji najlepiej od razu wpłacić 100 000 zł wybierając opcję zmniejszenia raty czy nadpłacać wedle opcji numer 3. Czyli dodatkowe pieniądze z odrębnego konta cyklicznie pobierać na nadpłatę? Pozdrawiam

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    8 ай бұрын

    Jeśli zależy Panu na zmniejszeniu raty, nadpłacając 100 000 zł należy zmniejszyć ratę. A potem jak ze względu na niższą ratę, jak pojawią się kolejne oszczędności, to nadpłacać i jeśli będą to nadpłaty cykliczne, to opcja 3, a jak nie będzie się chciało Panu o tym pamiętać i bank nie ma kosztów za aneks, to skracać okres kredytowania.

  • @janziomek9172

    @janziomek9172

    8 ай бұрын

    @@MroczekGrzegorz znakomicie. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Szybko i konkretnie. A co pan uważa o scenariuszu by za połowę czyli 50 00 zł skrócić okres i dopiero wtedy odcinając sporą część odsetek po kolejnym miesiącu nadplacic pozostałą połowę i zmniejszyć ratę? Mogli bysmy zrobić takie porownanie? Zdaje się ze nie ma takiego odcinka z dywersyfikacją nadpłaty 😃 Pozdrawiam Pana i żonkę. Ahojj

  • @konradlesniak492
    @konradlesniak492 Жыл бұрын

    Nie wiem czy dobrze rozumiem ten film, nasz kredyt przez ostatnie prawie półtora roku nadpłacaliśmy co miesiąc ale nie stosowaliśmy się do tej zasady, rata maleje. Więc chcąc stosować tą zasade od następnego miesiąca podaje na starcie obecną kwotę do oddania + obecne oprocentowanie i po każdej nadpłacie dorzucam dodatkową kwotę w dzień pobrania raty przez bank? Co w przypadku zmiany oprocentowania? Liczymy od nowa?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    W przypadku zmiany oprocentowania należałoby od nowa przeliczyć, ale w tym celu powstał nasz kalkulator, dzięki któremu można policzyć jeszcze przed nadpłatą scenariusze i stworzyć sobie plan nadpłat taki, aby oddać do banku jak najmniej: kzread.info/dash/bejne/ZX1o0tVxo8zcYrw.html

  • @konradlesniak492

    @konradlesniak492

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz dokładnie ten kalkulator skłonił mnie do zadania tego pytania :)

  • @mp24mp24
    @mp24mp24 Жыл бұрын

    Mam kredyt w PKO BP, tam skrócenie okresu kredytowania jest obciążane prowizja. Czy mogę tez wykorzystywać ta 3 opcje, bez obawy ze będę płacił prowizje ?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Tak, proszę tylko zweryfikować czy nie ma jakiś minimalnych kwot nadpłat, ponieważ w zależności od daty podpisania umowy, takie zapisy występowały. Jeśli jest taki zapis, to wtedy opcja 3 będzie minimalnie droższa niż przedstawiona w przykładzie, bo będzie trzeba zbierać potem wyższe kwoty do nadpłacania.

  • @mp24mp24

    @mp24mp24

    Жыл бұрын

    Dziękuje za odpowiedz. Czy jak mam teraz regularne wpływy większej gotówki to jest sens robić nadpłaty sięgające 200-300% raty miesięcznej?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Niemal zawsze tak. Tutaj film kiedy tego nie robić: kzread.info/dash/bejne/h4KqrpKuk9PYlLQ.html

  • @plusz2

    @plusz2

    Жыл бұрын

    Naprawdę bank udzielił kredytu bez pokazania umowy i arkusza najważniejszych prowizji i opłat???

  • @lenywol5249
    @lenywol5249 Жыл бұрын

    Jak praktycznie to zrobić w ING? W dniu spłaty raty nadpłacić?

  • @leszekm4414

    @leszekm4414

    Жыл бұрын

    Podępne się pod pytanie, jeśli mam ratę płatną 15-stego to kiedy najlepiej robić tą nadpłatę?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Im wcześniej tym lepiej, czyli najlepiej nadpłacać po otrzymaniu wynagrodzenia. Dlaczego, to szczegółowo wyjaśniam tutaj: kzread.info/dash/bejne/rKqE1ZppktLUY8o.html

  • @Adam-ir8td

    @Adam-ir8td

    Жыл бұрын

    Dokładnie. Najlepszy dzień na nadpłatę to - jak najwcześniej 😛 Odsetki są naliczane każdego dnia więc im wcześniej zrobisz nadpłatę tym lepiej.

  • @ewakoodziejczyk7755
    @ewakoodziejczyk77553 ай бұрын

    Jak wpłacać co miesiąc więcej o te 500 zł kiedy kredyt ściągany jest z konta automatycznie ?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    3 ай бұрын

    W formie nadpłaty. Jest ona często dostępna w panelu kredytu hipotecznego. Jeśli nie może Pani znaleźć takiej opcji, to proszę zapytać w swoim banku. Wpłata przelewem na konto kredytu jest błędem, bo bez zgłoszenia tego nie jest to traktowane jak nadpłata.

  • @ewakoodziejczyk7755

    @ewakoodziejczyk7755

    3 ай бұрын

    Czyli rozumiem dobrze mam taką opcję na panelu kredytu : Spłata części kredytu Tutaj możesz spłacić część kredytu lub pożyczki hipotecznej. Zmniejszymy wysokość rat, a Ty zapłacisz niższe odsetki.

  • @pawezajaczkowski4331
    @pawezajaczkowski4331 Жыл бұрын

    A co z prowizjami banków za nadpłaty?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    - Obecnie już trzeba chcieć mieć taką prowizję, czyli wybrać akurat taki bank, bo większość banków tej prowizji nie ma. A nawet jeśli tak, to po 3 latach już jej nie ma. - Przy starszych umowach (przed 21.07.2017) prowizje znikały po 3 - 5 latach, ale były też niestety takie banki, co maiły ją przez cały okres kredytowania, a o zgrozo jest np. 2% i jeszcze nie mnie niż 200zł, wtedy ten trzeci sposób nie działa. Na szczęście u nas jest to marginalna ilość takich Klientów, a jak ktoś ma taki kredyt, to proszę obejrzeć ten film: kzread.info/dash/bejne/ip6dlc6AmruoncY.html

  • @pawezajaczkowski4331

    @pawezajaczkowski4331

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz dziękuję za odpowiedź 🙂

  • @lenywol5249

    @lenywol5249

    Жыл бұрын

    Mam taki kredyt z 2009 2%i min 200. PekaoSA Ale nie jest tak tragicznie i do 15% kwoty kredytu można w każdym roku kredytowym bez prowizji. W max 7lat można spłacić bez prowizji. Ta sztuka mi się nie udała do końca ale jest blisko 👍🏻💪🏻

  • @JunioR_WRC
    @JunioR_WRC Жыл бұрын

    Jeśli mam oprocentowanie 10.34% to na te czasy to dużo czy normalnie ?

  • @Alf7Red

    @Alf7Red

    Жыл бұрын

    Hipoteczny? Dużo. Gotówkowy? OK.

  • @JunioR_WRC

    @JunioR_WRC

    Жыл бұрын

    @@Alf7Red zapomniałem dodać że hipoteczny

  • @Dawidek12PL

    @Dawidek12PL

    Жыл бұрын

    Mam obecnie 6.85 i wydaje mi się że dużo, a co dopiero powyżej 10 :D

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    To jakiś kosmos. A któż Pana tak skrzywdził. Proszę się z nami skontaktować, to chętnie pomożemy. Aczkolwiek od razu dodam, że nawet przy takim oprocentowaniu, na obecną chwilę bardziej opłaca się skorzystać z wakacji kredytowych i dopiero potem przenieść kredyt.

  • @JunioR_WRC

    @JunioR_WRC

    Жыл бұрын

    @@MroczekGrzegorz Santander 🤬 ok odezwę się na pewno

  • @marvos86
    @marvos86 Жыл бұрын

    A czy nie jest tak, że przy opcji zmniejszenia raty okres kredytowania ciągle zostaje taki sam (w moim przypadku 300 miesięcy)? Dlaczego w Twoim przypadku okres kredytowania się zmniejszył w opcji nr 3?

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    Dokładnie, tak jak odpisał Radlilcz. Kredyt spada do zera i znika :)

  • @piotrrazny2047
    @piotrrazny2047 Жыл бұрын

    Jak to samemu obliczyć❓

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    - To jest wzór w Excelu na ratę: =PMT(8,92%/12;300;270000;0;0)*(-1) przy oprocentowaniu rocznym 8,92%, dla kwoty kredytu 270 000 zł oraz 300 miesiącach do spłaty - Ratę odsetkową liczy się tak: = 270000*8,92%/12 gdzie 270 000 zł do kapitał do oddania, resztę wyjaśniłem wyżej - Rata kapitałowa to: rata - rata odsetkowa - Jednak to wszystko powinien liczyć Panu Pana Pośrednik kredytowy, bo to co ja pokazuję na YT-bie to są tylko podstawowe obliczenia w porównaniu do tego jak szukamy własnym Klientom najtańszych ofert. Nie ma sensu samemu budować domu stawiając cegła po cegle, jak ma Pan od tego profesjonalne firmy.

  • @Alf7Red

    @Alf7Red

    Жыл бұрын

    A po co? Zasada się sprawdza dla dowolnych rat, lat i stóp. Chyba nie stawiasz sobie celu "chcę oszczędzić góra 10000 na odsetkach" więc nie będziesz liczył "dobra, u mnie wystarczy 1227 zł nadpłaty, a reszta niech sobie leży..."

  • @maciejslominski1872
    @maciejslominski1872 Жыл бұрын

    Cześć nadpłaciłem 5000 i wzięli mi około 40 zł odsetek a niby w pko bp nie ma prowizji za nadpłatę i zmniejszenie raty

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    Жыл бұрын

    To nie jest żaden dodatkowy koszt, tylko bieżące odsetki, które i tak by się naliczyły w najbliżej racie. Wyjaśniam to tutaj: kzread.info/dash/bejne/rKqE1ZppktLUY8o.html

  • @szalonykitek4552
    @szalonykitek45524 ай бұрын

    Dzięki Tobie wziąłem się za spłacanie swojego kredytu hipotecznego. Wybrałem opcję "skrócenie okresu kredytowania" i powiem, że byłem w lekkim szoku. Wpłacając 500 zł nadpłaty jestem "dwa miesiące do przodu". W marcu zrobiłem nadpłatę na kwotę 1000 zł i jestem 4 miesiące do przodu. Wniosek...nadpłacając kredyt tylko dwa razy jestem 6 miesięcy do przodu. Dziękuję za uświadomienie✌️

  • @MroczekGrzegorz

    @MroczekGrzegorz

    4 ай бұрын

    Super, że mogłem pomóc. Na początku najszybciej to idzie, potem już wolniej, ale jak zostaje 5 lat, to taki rok krócej, to już o 20% mniej. Trzymam kciuki :)

  • @MroczekGrzegorz
    @MroczekGrzegorz Жыл бұрын

    Zapraszamy Państwa do subskrybowania, lajkowania, komentowania, zadawania pytań oraz dzielenia się linkiem do filmu z bliskimi! Jak kredyt hipoteczny to tylko z Trafnie Inwestuj.

Келесі