Pies warczy i rzuca się na smyczy na inne psy. Dlaczego?

Ойын-сауық

📣 Dołącz do Programu szkoleniowego SPACER Z PSEM BEZ STRESU
www.comowipies.pl/spacer-z-ps...
⏰ Zapisy zamykamy 24 października o 23:59 - nie przegap okazji!
Tym odcinku „Psich sekretów w 5 minut” omawiamy bardzo ważny problem, z którym zgłaszają się do nas Opiekunowie psów - zachowania agresywne na spacerze, kiedy pies jest zapięty na smycz.
Dlaczego pies, który w domu zachowuje się spokojnie, na smyczy zmienia się nagle w „potworka”, który chce wszystkich zjeść? Czy to smycz wyzwala psią agresję? A może problem leży… po stronie Opiekuna, który nieświadomie pakuje psa w problemy? Zaintrygowaliśmy Cię?
Nasz ekspert - Ireneusz Czerniejewski w rozmowie z Pauliną Jędrusik w 5 minut rozwiewa wszystkie wątpliwości i odpowiada na pytania:
👉 Jakie są przyczyny takiego zachowania?
👉 Co to jest „strefa smyczowa”?
👉 Na jakie symptomy zachowania psa zwrócić uwagę?
👉 Jak pracować ze smyczą na spacerze?
👉 Co zrobić, aby spacery przebiegały w spokojny sposób?
Masz ten problem? A może widzisz, że Twoi znajomi zmagają się z podobną sytuacją. Koniecznie obejrzyj ten odcinek i podziel się zdobyta wiedzą z innymi Opiekunami!
Sięgnij także po te materiały:
🟠 comowipies.pl/sklep/co-mowi-p...
🟠 comowipies.pl/sklep/9-patento...
🟠 • Twój pies rzuca się na...
--------------------------------------------------
Seria „Psie sekrety w 5 minut. Behawiorysta odpowiada”
Zobacz 5 minutową mieszankę wybuchową pełną zwrotów akcji i z perspektywy specjalisty i zwykłego Opiekuna psa, który uczy się od najlepszych. Razem zmieniamy psio-ludzki świat na lepsze!
Pyta: Paula Jędrusik - opiekunka psów problemowych (wszystkie adoptowane ze schronisk i fundacji
Odpowiada: Ireneusz Czerniejewski - Ireneusz Czerniejewski - szkolenie i terapia zachowań psów- behawiorystka z XX letnim stażem, ekspert od psiej agresji i lęku. Pomógł tysiącom psów i ich Opiekunów. Prowadzi także Fundacja Dwa Plus Cztery, która zajmuje się pomocą psom odebranym z interwencji.
Masz inny problem z psem? Znajdź rozwiązanie: comowipies.pl/sklep/
______________________________________________________________________
Co Mówi Pies?™ - tylko aktualna wiedza oraz ponad 20 lat doświadczenia w pracy z psami! Uczymy psiej komunikacji, potwierdzamy fakty, obalamy mity. Żeby psom żyło się lepiej :)
🐕 POZNAJ CO MÓWI PIES?™ comowipies.pl/
📘 FACEBOOK / comowipies
🚨 YOU TUBE / comowipies
💛INSTAGRAM / cmp_naukapsiegojezyka
"Jingle" by Tristan Lohengrin:tristanlohengrin.wix.com/studio
#comowipies #agresja #smycz #pies

Пікірлер: 32

  • @maryska2010
    @maryska20102 жыл бұрын

    Najtrudniej jest gdy male psy bez smyczy podbiegaja do mojej Xeny (owczarka niemieckiego)

  • @maryska2010
    @maryska20102 жыл бұрын

    Super temat

  • @marialisinska
    @marialisinska Жыл бұрын

    Witam cały czas korzystam z państwa rad są super często je wprowadzam w stosunku do swoich psów i to działa dziękuję i pozdrawiam

  • Жыл бұрын

    Dziękujemy i cieszymy się, że możemy pomóc!

  • @SztosGaraz
    @SztosGaraz Жыл бұрын

    A ja mam taki maly problem z owczarkiem ktory ma 3msc :) zloty pies :) ale raz jeden maly piesek warknol na niego pod sklepem..... w wyniku czego Koko zaczol szczekac na wszystkie psy oraz elementy typu reklamowka lub slupki podczas spaceru.... pies ktory dostanie za swoje gdy zblizymy sie zaczynaja soe razem bawic:) i wszystko dzieje sie na smyczy gdy pies jest bez smyczy jak reka odjol.... jesli mijamy ludzi jest cisza... doradzicie cos??

  • @jolantagaweda6317
    @jolantagaweda63175 ай бұрын

    Mam uprzejme pytanie. Moj roczny York jest wspanialym, kochanym psiakiem w stosunku do czesci psow spotykanych na spacerze. Bawia sie, chodza razem obok siebie na spacery. Ma swoich stalych kumpli i stalych wrogow. W momencie kiedy mijamy sie z tzw " wrogiem" moje malenswo zamienia sie w pieniacza, szczeka, wyrywa sie itp Czasen biore go na rece ale on wtedy ma tyke energii, ze nie jestem w stanie go kontrolowac. Wlasciciele innych psiw patrza na mnie ze zdziwieniem, ze nie radze sobie z agresja mojego malenkiego pieska Co zrobic zeby moj psiak stal sie bardziej ufny do mijajacych go psow i ich nie probowal atakowac. Dodam, ze to jest pierwszy York w moim zyciu. Do tej pory mialam owczarki niemieckie i Bouvier des Flanders. Te duze pieski nigdy nie atakowaly innych, Bouvier des Flanders chodzil sobie luzem bez smyczy przy nodze.Z zadnym psem nie mialam takich problemow. Bede zobowiazana za pomoc merytoryczna. Pozdrawiam Panstwa serdecznie.

  • 3 ай бұрын

    Taka reakcja wynika ze strachu. Pies nie czuje się pewnie, być może w Waszym wspólnym życiu nabrał przekonania, że nie chronisz go (a więc to on musi chronić się sam ;) ) i że interakcje z innymi psami są nieuniknione (takiego przekonania pies nabiera, gdy dopuszczamy do witania się z nieznanymi psami na smyczach). Co teraz zrobić: 1. Zbudować bezpieczną strefę smyczową 2. Zarządzać odpowiednio smyczą podczas mijania się, itp 3. Pokazywać i wspierać inne strategie radzenia sobie Konkretne sposoby, jak to robić pokazujemy w naszym 9-tygodniowym Programie Szkoleniowym online "Spacer z psem bez stresu". Zapraszamy, teraz mamy promocyjną cenę, bo ruszyła 4-ta edycja :) www.comowipies.pl/spacer-z-psem-bez-stresu-4-edycja/

  • @Anabellx333
    @Anabellx3332 жыл бұрын

    Hej! Psa wzięliśmy na początku pandemii i socjalizowany był tylko z dwoma psami. Niestety teraz zbieramy tego żniwo i pies jest agresywny do innych (toleruje/bawi się tylko z takimi które są poukładane i NIGDY na niego nie szczeknęły). Jeżeli jakieś szczekały na niego w którymś momencie to nie ma opcji żeby poczuł się z nimi bezpiecznie i się bawił. Czasem przechodzimy koło psiego parku gdzie się psy bawia i uczymy się przy siatce albo trochę dalej przechodzenia koło psów i nie reagowania na nie. Jeżeli widzimy ze zbliżamy się zbyt blisko to się oddalamy żeby nie było eskalacji agresji i szczekania. Czy takie uczenie przechodzenia koło psów jest Ok? Oprócz tego pies często przechodzi koło innych psów i jest po mojej zewnętrznej stronie żebym, w razie W, mogła postawić nogę przed pyskiem jak będzie się kierował w stronę psa. Ogólnie czasem jest lepiej czasem gorzej, ale są sytuacje w których nie ma opcji żeby odwrócił wzrok od innych psów : jak ktoś za nami idzie z psem (jest taki fokus, ze nie da się iść przed wiec przeczekujemy albo odchodzimy w inna stronę) oraz gdy nie zauważymy psa kogoś innego i nasz jest na dlugiej lince - staramy się nie napinać linki, ale gdy jest zbyt blisko to on od razu rwie do tego psa by go oszczekac (ogon w gorze,merda, przednie łapy ugięte i szczek - ale stara się napierać na tego psa i wcale nie jest to przyjazne przywitanie). Ogólnie zauważyłam ze on bardzo boi się podchodzenia przez inne psy do pupy żeby powąchały, szybko odskakuje, ucieka, jak tylko poczuje się zagrożony to zaczyna ujadać i to bardzo agresywnie. Ćwiczyliśmy z behawiorysta, byliśmy na spacerach socjalizacyjnych kilkadziesiąt razy ale pies w dalszym ciągu jest nieufny do nowych psów. Czy ktoś ma jakiś pomysł jak mu pomoc? 🥺

  • 2 жыл бұрын

    Cześć! :) Kilka aspektów w Twoim opisie zwraca naszą uwagę: 1) Ćwiczenie mijania psów przy wybiegach, gdzie szaleją ze sobą psy, to bardzo wysokie postawienie poprzeczki. To trochę tak, jakbyś zaczynała ćwiczyć opanowanie własnych emocji przy ringu, gdzie odbywają się ustawki kibiców ;) Psy na wybiegach się nie bawią i Twój pies to widzi, tym trudniej jest mu to wytrzymać, gdy widzi skonfliktowane i dokuczające sobie nawzajem psy. Więcej o tym mówimy w tym odcinku: kzread.info/dash/bejne/d4Sop7WFlZXAlZM.html 2) Trzymasz go po swojej drugiej stronie, żebyś "mogła postawić nogę przed pyskiem jak będzie się kierował w stronę psa". To Twój psiak może uznawać za karzące, co spowoduje gorsze skojarzenie z mijanymi psami. Ważne, aby trzymając swojego psa po drugiej stronie i oddzielając go ciałem mieć na celu ochronę swojego psa, pokazanie mu "kochany, nie musisz, ja to zrobię za Ciebie". Każde dodatkowe szarpnięcie, stuknięcie czy nagłe wsunięcie nogi przed pysk dla psa jest awersyjne. Zapraszamy do materiałów smyczowych: Smycz (i spacery): kzread.info/dash/bejne/qp2c1ayrcZOrftI.html, kzread.info/dash/bejne/n5mY2ZKvksrSYdI.html, comowipies.pl/sklep/9-patentow-smyczowych-bezpieczny-i-przyjemny-spacer/ comowipies.pl/sklep/co-mowi-pies-o-smyczy-czyli-smycz-w-komunikacji-z-psem/ 3) Piszesz o spacerach socjalizacyjnych... I tu się lampka zaświeca, bo jeśli byliście już na kilkudziesięciu i nadal jest z psiakiem duży problem, to najpewniej nie są zbyt dobrze organizowane te spacery... :( Więcej o tym mówimy tutaj: kzread.info/dash/bejne/eq6oxrSbXce-nZc.html Ważne, żebyście dużo ćwiczyli w odległości, rezygnacji z psów, w dużej mierze zrezygnowali ze smaczków i odwracania uwagi w treningu spokojnego zachowania przy psach. Zapraszamy do kontaktu mailowego (comowipies@gmail.com), być może uda się pomóc lepiej, gdy bardziej szczegółowo poznamy Ciebie i Twojego psiaka :)

  • @paulao5834

    @paulao5834

    9 ай бұрын

    Mam to samo, jak swojego psa przygarniałam to już był taki agresywny. Myślę, że nie ma nadziei bez oddania do szkolenia jakiemuś prawdziwemu profesjonaliście, może od psów do zadań specjalnych? Inaczej czas, pieniądze i nerwy wyrzucone w błoto.

  • @MsTriangle

    @MsTriangle

    8 ай бұрын

    no niestety masa behawiorystów jest bezskuteczna, wiem z autopsji @@paulao5834

  • @igabilinska4781
    @igabilinska4781Ай бұрын

    Dzień dobry co powinnam zrobić jeśli przez nasze zachowanie pies zaczął rzucać na większe psy co spowodowanie jest prawdopodobnie strachem w jaki go wprowadziliśmy ma 2,5 lat od około roku tak się zachowuje ale nic nie pomaga ale jak nie jest na smyczy nie rzuca się tak bardzo. Co powinnam zrobić?

  • Ай бұрын

    Może ten film wyjaśni więcej. Zapraszamy do obejrzenia kzread.infomedw0vbgl1o

  • @user-fq7vx3dl8j
    @user-fq7vx3dl8j4 ай бұрын

    Ja mam problem z 3 letnim owczarkiem rzuca się na każdego napotkanego psa ale generalnie to brak w nim agresji co robic

  • 3 ай бұрын

    Co robić... :) 1. Zbudować bezpieczną strefę smyczową 2. Pokazać psu, że go wspierasz i chronisz 3. Poprzez odpowiednio aranżowane ćwiczenia z psami pokazywać mu, że inne psy nie stanowią zagrożenia, a jak nie chce, to nie musi wchodzić w kontakt bezpośredni. Jak to zrobić, temu mamy poświęcony 9-tygodniowy program szkoleniowy online "Spacer z psem bez stresu". Zapraszamy, teraz mamy promocyjną cenę, bo ruszyła 4-ta edycja :) www.comowipies.pl/spacer-z-psem-bez-stresu-4-edycja/ A do pracy własnej, polecamy tę playlistę: kzread.info/head/PL5xQjNx2R4248pw3xesCKgxgub8Gvh9JV

  • @annastadnicka2048
    @annastadnicka20482 жыл бұрын

    A co zrobić w sytuacji gdy: idziemy z psem, jest na smyczy, ładnie ignoruje inne psy, omijamy je z bezpiecznej odległości. I dobiega do nas "podbiegacz". Właściciel 100 metrów dalej, wpatrzony w komórkę, nie reaguje, ewentualnie krzyczy "on nic nie zrobi". Nie mogę puścić swojego psa luzem, żeby poradził sobie sam bo to się dzieje na placu zabaw, gdzie są inne psy, dzieci itp. Próbuję odejść ale podbiegacz idzie uparcie za nami, podbiegając do mojego psa od tyłu więc ten próbuje się odwrócić. Próbuję skupić psa na sobie i on próbuje to zrobić, ale tym czasie drugi pies próbuje mu wsadzić nos w tyłek więc mojemu puszczają mu nerwy, próbuje odbiec ale smycz go ogranicza więc szarpie. Drugi pies nie reaguje na moje próby zasłaniania mojego psa, próby odgonienia bo jest zafiksowany na moim psie. Co zrobić, żeby zminimalizować stres mojego psa w takiej sytuacji i żeby mu pomóc?

  • 2 жыл бұрын

    Ogólnie jeśli pies już jest blisko Was i widzisz, że na bank podejdzie, luzujesz smycz Twojego psa na tyle, na ile się da i starasz się po prostu być obok niego, poruszając się wraz z nim tak, aby smycz się nie plątała. Jeśli Twój pies już chce odejść, a tamten podąża, wkraczasz zdecydowanie pomiędzy Twojego i drugiego psa przodem do drugiego i odgradzasz go ciałem. Pamiętaj, że odchodzenie i zabieranie swojego psa na smaczki daje drugiemu psu przestrzeń do podążenia za Wami, a Twojego psa zmusza do wystawienia się na nękanie. Czasem warto jest naszemu psu pozwolić na intensywną reakcję, zwłaszcza gdy widać, że drugi pies nie odpuszcza mimo Twoich starań. Wtedy "gracie do tej samej bramki" i Twój psiak czuje, że jest wspierany i nie musi się z natrętem mierzyć sam. Czasami można też wyjątkowo natrętnemu psu rzucić na ziemię garść jedzenia i szybko odejść poza zasięg jego wzroku - ale ta strategia będzie nieskuteczna, gdy idziecie po długiej prostej. Zapraszamy do tego nagrania, gdzie w sposób rozbudowany mówimy o psich podbiegaczach :) kzread.info/dash/bejne/o6ael5qhqM_TXdo.html

  • @annastadnicka2048

    @annastadnicka2048

    2 жыл бұрын

    @ Dziękuję, zaraz obejrzę. Nie odciągam psa na smaczki, po prostu chcę przejść dalej, żeby odejść od natręta. Skoro nie iść dalej to co? Zatrzymać się i pozwolić psom się kotłować na wąskim chodniku? Jeśli to jest możliwe to luzuję smycz i pozwalam jej na reakcję i prawie zawsze jest jedną z dwóch reakcji: 1) próbuje za wszelką cenę odwrócić do psa przodem a on z kolei zajść ja od tyłu wiec się szamoce na tej smyczy w kółko, w końcu zaczyna warczeć albo klapać ostrzegawczo zębami, drugi pies albo zaczyna głośno szczekać, wtedy moja jeszcze głośniej i zaczynają się kotłować lub 2) kładzie się przed nim brzuchem do góry i leży bez ruchu... do czasu. W pewnym momencie jeśli pies po powąchaniu ciągle nie odchodzi, ona wstaje i próbuje go odegnać. Próbuję odgonić sama psa, ale niestety nie zawsze się udaje i boję się, że ona w końcu zacznie wyskakiwać ostrzegawczo z warczeniem do innych psów bo ile można. A w ogóle to doceniam wasze filmiki inne materiały, bardzo mi pomogły. Dziękuję ❤

  • @biankabrado7139
    @biankabrado71392 ай бұрын

    Witam Mam pieska ze schroniska od niedawna i mam właśnie taki problem szczeka i rzuca się na inne psiaki na spacerach 😂😂😂😂😂nie wiem jak sobie z tym problemem poradzić

  • 2 ай бұрын

    Zapraszamy do zapoznania się z innymi materiałami na kanale dotyczącymi tego problemu. kzread.info/head/PL5xQjNx2R426tpBJjFrY1I7aTyd41N68H

  • @maryska2010
    @maryska20102 жыл бұрын

    Czasem nie ma jak ominac bo jest ok 1m szerokosci sciezka

  • @user-ir5lw3kk4r
    @user-ir5lw3kk4r9 ай бұрын

    CZY DLA PSA SMYCZ TO NATURALNA KOLEJ RZECZY? Jesli nie to wszystkie mądrosci są wytworem ludzkiej wyobraźni ,,Śpiewać każdy może jeden trochę lepiej, drugi trochę gorzej,, - jakś tak to leciało. Nie wiemy, o czy myślą zwierzaki. Brak tej wiedzy pozwala nam na projekcje na zwierzeta naszych własnych myśli i uczuć, a tym samym na odczuwanie emocjonalnego kontaktu z nimi, choć może on nie mieć nic wspólnego z rzeczywistością. Naturalnym środowiskiem psa jest drugi pies a nie czlowiek. Zabieramy psa z jego naturalnego środowiska, pozbawiamy płodności i wolnosci dla naszych ...... potrzeb. I na siłe staramy sie on byl taki jaki my chcemy - w imie milości do zwierząt.To jest nienormalne. Czlowiek jest niebezpiecznym zwierzęciem a pies jest tylko ofiarą.

  • @Nanikaa89
    @Nanikaa892 жыл бұрын

    Co wynika z tego filmu? "nie pakuj psa w trudne sytuacje" - mieszkam w mieście, gdzie inni właściciele albo puszczają psy luzem, które nie czytają dystansujących komunikatów mojego psa, właściciele uważający, że mijanki metr od siebie to jest nie podchodzenie do nas albo miłośnicy witania się z każdym pieskiem, bo ich przecież nic nie zrobi. Smycz to jedno, relacja z właścicielem to co innego. Bardzo niesprawiedliwy film dla osób, które pracują z psem, a podsumowujecie agresję na smyczy do fatalnych kompetencji właściciela. Film też ma szkodliwy wydźwięk, że pies bez smyczy lepiej sobie poradzi. Skłaniacie do puszczania psów luzem, które nie mają umiejętności i mogą być niebezpieczne dla otoczenia.

  • 2 жыл бұрын

    Każdy z filmu wyciągnie to, co zechce. Z pewnością nie warto psa celowo pakować w sytuacje, w których sobie nie radzi i tak często, jak się da, należy pokazywać psiakowi, że da się je ominąć. Większość czasu praca powinna odbywać się w odległości, kiedy pies sobie radzi. A spotkania z innymi psami nigdy nie powinny być losowe. Za to kiedy je zaplanujemy, z pewnością pies puszczony luzem ma dużo więcej szans na lepsze zakończenie interakcji, niż pies na smyczy. My także mieszkamy w mieście i podajemy porady dla osób, mieszkających także w mieście :) Przykro nam, że spotykają Cię sytuacje, w których inni Opiekunowie ignorują sygnały Twoje i Twojego psa. Po to nasz cały kanał, a także ten film - aby uczyć ludzi, że witanie piesków na smyczach na wąskim chodniku nic dobrego nikomu nie przyniesie. O ileż lepiej spacerowałoby się, gdyby każdy mijając się, odgradzał swojego psa ciałem na krótkiej smyczy ❤️ I oczywiście, tam gdzie się da, mijamy się po łuku. Ale nie zawsze się da.

  • @Nanikaa89

    @Nanikaa89

    2 жыл бұрын

    @ film nie powinien zostawiać szerokiego pola do interpretacji własnej, zwłaszcza gdy chcecie docierać także do mniej zaznajomionych z psią komunikacją właścicieli psów. Inną narracją jest praca na odległości, a praca z psem na smyczy, gdy tej odległości nie da się zapewnić i w mieście, gdzie jest po prostu ciasno nie da się pracować odległościami, a trzeba sobie radzić z uwagi na brak zrozumienia z drugiej strony.

  • 2 жыл бұрын

    Mieszkamy w mieście, we Wrocławiu, a więc mieście nie najmniejszym ;) I uwierz, da się pracować odległościami. Po prostu pracujesz nie na tłocznym osiedlu (na nie wychodzisz na "sikupę" i w razie potrzeby "gasisz pożary", czyli radzisz sobie wspierając swojego psa najlepiej, jak się da w konkretnej sytuacji). Realna praca odbywa się w odpowiednich do tego przestrzeniach, na odpowiednich odległościach. A odnosząc się do tego zdania "film nie powinien zostawiać szerokiego pola do interpretacji własnej" - niestety, naprawdę nie mamy wpływu na to, jak ktoś zinterpretuje nasze treści. Edukujemy Opiekunów psów w realu i online od kilkunastu lat (Ala) i od ponad 20 lat (Irek) i wiemy, jak bardzo mylnie ludzie potrafią zinterpretować nawet bardzo szczegółowe i dokładne wytyczne (bo są tylko ludźmi i to normalne

  • @annastadnicka2048

    @annastadnicka2048

    2 жыл бұрын

    @ Spotkania psów nigdy nie powinny być losowe. Przed blok wychodzę tylko na sikupę, wszystkie dłuższe spacery i praca jest gdzie indziej. Średnio raz dziennie jakiś pies do nas podbiega. Próbowałam wychodzić o różnych porach, ale nie zawsze mogę wyjść na przykład o 11 rano kiedy jest mniej osób, więc ja sobie mogę wiedzieć, że te spotkania nie powinny być losowe.... Zróbcie filmik jak gasić te pożary, bo obawiam się, że Nanikaa ma dużo racji. Osoby, które puszczają psy luzem na zatłoczonym osiedlu albo walą prosto na ciebie z psem na smyczy krzycząc z daleka "on chce się tylko przywitać!" raczej nie są odbiorcami waszych filmików.

  • 2 жыл бұрын

    Staramy się, jak możemy, aby nasze treści edukacyjne trafiały do jak największej liczby Opiekunów psów. Możecie nam pomóc, udostępniając filmiki i dzieląc się wiedzą z naszych materiałów :) Misja edukacyjna trwa i jest procesem. W tym nagraniu właśnie opowiadamy, jak gasić pożar - czyli jak nie zaostrzyć agresji psa. Jest w nim kilka ważnych wskazówek do wdrożenia od zaraz. Natomiast, Kochani - nie ma żadnych magicznych technik na to, aby Wasze psy reagowały spokojnie, gdy podbiega inny pies. I jeśli ograniczycie swoją pracę z psiakiem tylko do pracy smyczowej, niestety efekty będą częściowe. Bo żeby pies mógł dysponować różnymi strategiami, najpierw potrzebuje je wypracować w warunkach, w których nie czuje się przytłoczony (czyli luzem, być może przy pomocy ogrodzenia, w odległości). Gdy nabierze pewności siebie w kontaktach z psami, nauczy się świadomie używać komunikacji agresywnej, nawet to, że inny pies podbiegnie, nie będzie stanowiło większego problemu :) Dlatego zapraszamy do zgłębiania dalszych naszych materiałów, bo nie da się w jednym 5-min filmiku przekazać wszystkich najważniejszych rzeczy. W tym nagraniu szczegółowo opisujemy, jak reagować w różnych sytuacjach z psimi podbiegaczami :) kzread.info/dash/bejne/o6ael5qhqM_TXdo.html Rozumiemy Waszą frustrację, trzymamy kciuki za Wasze sukcesy. Działajcie

Келесі