Pić czy nie pić do posiłku? A jeśli tak, to co najlepiej pić?

Miniatury filmów zostały wykonane samodzielnie przez autora niniejszego kanału lub pobrane na zasadzie CC0 (Creative Commons Zero) z domen publicznych i w żaden sposób nie naruszają niczyich praw autorskich.
Zdrowy człowiek może pić do posiłku, najlepiej niegazowaną wodę mineralną lub źródlaną. Nie należy obawiać się rozcieńczenia soku żołądkowego i niestrawności. Przeciwko temu twierdzeniu zaprzeczają następujące obserwacje: 1. Pompa protonowa wydziela jony wodrowe w sposób aktywny do żołądka, zmniejszając pH (zakwaszając środowisko) i utrzymując je na względnie stałym poziomie, jony wodorowe w żołądku pochodzą z hydrolizy kwasu węglowego i są praktycznie niewyczerpywalne. Ulegają one wymianie na kation potasowy, w celu utrzymania elektroobojętności (H+, K+ ATP-aza). 2. Spożycie płynów „rozpycha” mięśniówkę żołądka, a to jest sygnałem do wzmożonego wydzielania gastryny i zwiększonego wydzielania kwasu solnego, zatem skutkiem może być jeszcze większe wydzielanie, by utrzymać stałe pH (zasada izohydrii) 3. Warzywa i owoce same w sobie zawierają niekiedy dużo wody, więcej niż suchej masy 4. Leki zobojętniające i przeciwwydzielnicze, zawierające inhibitory pompy protonowej, ranitydynę, famotydynę, wodorotlenek glinu lub związki magnezu, leczą niestrawność i zgagę, czyli wbrew pozorom często ułatwiają trawienie mimo “odkwaszenia” żołądka.
To nieprawda, że rozcieńczając sok żołądkowy podczas spożywania wody do posiłku, zmniejszamy apetyt, bo rozcieńczamy sok żołądkowy. Chwilowo uczucie głodu może być odsunięte w czasie, jednak nie jest to związane ze spadkiem kwasowości treści żołądka (wzrostem pH), lecz jego wypłenieniem przez płyny i obkurczeniem mięśniówki lub zmianami w ukrwieniu błony śluzowej. Osoby przyjmujące IPP (inhibitory pompy protonowej), mają pH soku żołądkowego w okolicach obojętnego, a mimo wszystko nie obserwuje się u nich utraty apetytu. Z drugiej strony, osoby po ciężkostrawnym posiłku, u których występuje zgaga i niestrawność, często mają zwiększone wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Za apetyt odpowiedzialne są głównie mechanizmy regulacji nerwowej (nerw błędny X) oraz hormonalnej (leptyna, rezystyna, grelina, neuropeptyd Y, oreksyna, gastryna), a nie ilość kwasu solnego wydzielanego przez komórki okładzinowe żołądka.
Spożywanie płynów, zwłaszcza w czasie posiłku, jest związane z nadmierną aerofagią i odruchem żołądkowo-jelitowym, który przyspiesza perystaltykę. Może to nasilać dolegliwości żołądkowo-jelitowe u chorych z zespołem jelita drażliwego, SIBO, wzdęciami, refluksem żołądkowo-jelitowym, po gastrektomii, w biegunkach. U tych osób wskazane jest przyjmowanie płynów na 30 minut przed lub po posiłku. Niewskazane są napoje gazowane, które zwiekszają ilość dwutlenku węgla w przewodzie pokarmowym, mocna herbata i kawa, które osłabiają wchłanianie żelaza, magnezu i niektórych witamin. Natomiast można pić słabą herbatę, napary ziołowe i owocowe.
Bardziej ważne od spożywania napojów w czasie posiłku jest regularne odżywianie, zjadanie małych porcji, które nie obciążają nadmiernie układu pokarmowego, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dietetycznymi w tym zakresie. Posiłki powinny być urozmaicone i dostarczać wszystkie składniki odżywcze, w tym witaminy i składniki mineralne. Powinny być także spożywane w określonych porach. Nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania.
Piśmiennictwo:
1. Zaburzenia opróżniania żołądka. W: Tadataka Yamada: Podręcznik gastroenterologii. Lublin: Wydawnictwo Czelej Sp. z o.o., 2006, s. 290-1.
2. Stanisław J. Konturek, Kornel Gibiński: Leczenie chirurgiczne, w rozdziale: Choroby żołądka i dwunastnicy. W: Stanisław J. Konturek: Gastroenterologia i hepatologia kliniczna. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006, s. 159.
3. WL. Hasler. „Curr Treat Options Gastroenterol”. 2002, 5 (2), s. 139-145.
4. Meineche-Schmidt V. Am J Gastroenterol. 2000, 95(10):2777-83.
5. Pinto-Sanchez MI, Yuan Y. Cochrane Database Syst Rev. 2017, 8; 3.

Пікірлер: 130

  • @wojciechkotowicz9338
    @wojciechkotowicz93387 жыл бұрын

    Mam propozycję rozkminienia następującego problemu. Rzecz dotyczy miodu, ale nie tylko. W wielu książkach można znalezc informację, że nie należy podgrzewać miodu do temp powyżej ok. 40 stopni, gdyż traci on wtedy "swoje wszystkie cenne składniki i staje się zwykłym cukrem, staje się bezwartościowy". To stwierdzenie pojawia się bardzo często. Zarówno w książkach, jak i w periodykach. Ale czy tak jest na pewno? Bo w miodzie są przecież różne cukry (glukoza, fruktoza, sacharoza, trehaloza,melocytoza, rafinoza i wiele innych). W miodzie są różne kwasy organiczne, zarówno alifatyczne, jak i aromatyczne. Są różne białka. Ponad 24 aminokwasy (np. alanina, arginina, asparagina, fenyloalanina, glicyna, glutamina, histydyna itd.) W miodzie występuje też kilkanaście enzymów (np. diastaza, inwertaza, maltaza, oksydaza) Są różne związki fenolowe. Są kwasy fenolowe. Są flawonolidy. Ponad 50 związków lotnych Są również witaminy (z grupy B, C) Są biopierwiastki (potas, wapń, fosfor sód, magnez, żelazo, bar, mangan, glin, bor, cynk, miedz, stront, tytan, krzem ) Hormony. Lipidy. Gliceron. I teraz, czy wszystkie te składniki tracą swoje właściwości po podgrzaniu ich do temp 40 stopni?? No wydaje się, że chyba nie. Bo przecież zaleca się spożywać rosół, a ten przecież gotuje się przy 100 stopniach kilkadziesiąt minut. Więc co, miód staje się bezwartościowy przy 40 st, a rosół super, choć był gotowany przy temp 100 st? Czy mógłby Pan zrobić film na ogólny temat wpływu temperatury na różne składniki (witaminy, enzymy, białka, tłuszcze, węglowodany, związki fenolowe itd.)? Co traci swoje właściwości po podgrzaniu (albo zamrożeniu), a co pozostaje niezmienione? Taki film pozwoliłby nam bardziej racjonalnie podchodzić do sposobu obróbki pożywienia (gotować-nie gotować; mrozić-nie mrozić). Na marginesie, np. w jakimś artykule na temat diety optymalnej Kwaśniewskiego przeczytałem, że mięso dobrze jest smażyć/gotować, bo dzięki temu zostaje częściowo "strawione" i wtedy łatwiej się je już trawi w żołądku. Co to znaczy "strawione"? (o ile to określenie naukowe/medyczne). Z góry bardzo dziękuję za zajęcie się tym tematem :) Pozdrawiam serdecznie

  • @MrDzynio

    @MrDzynio

    7 жыл бұрын

    Ciekawe pytanie również bym poznał prawdę :) dobry temat na film

  • @wojciechkotowicz7106

    @wojciechkotowicz7106

    7 жыл бұрын

    Zbychu Szukalem informacji na ten temat i jest ciezko (dla amatora,bo dla Pana Anetiego, to pewnie byloby proste). Jest troche na temat strat witaminy C pod wpmywem temp i czasu. Niektorzy pisza tez, ze sok wycisniety z owocow nalezy wypic od razu, bo rozne procesy (np utlenianie) powoduja szybkie straty witamin i innych skladnikow. ale jakos ciezko o pewne informacje na ten temat.

  • @3QuidProQuo

    @3QuidProQuo

    7 жыл бұрын

    To co czyni miód wyjątkowym to bakterie i to najprawdopodobniej temperatura >40°C niektóre z nich niszczy.

  • @Bhagavi108

    @Bhagavi108

    7 жыл бұрын

    Bardzo dobre pytanie. W ajurwedzie podają, że miód podgrzany powyżej 40 stopni jest toksyczny.

  • @esupernowa

    @esupernowa

    7 жыл бұрын

    Za Ś.P. Stefanią Korżawską: z tego, co pamiętam z wykładów tej wspaniałej propagatorki ziołolecznictwa, miód ogrzany traci swoje bakteriobójcze właściwości, ale i zyskuje nowe, wraz z substancjami z którymi łączymy podgrzany miód. Traci swoją śluzotwórczość, która może być przyczyną wielu dolegliwości lub powinna być brana pod uwagę u osób z zaburzeniami , gdzie właśnie zaśluzowanie organizmu jest przyczyną chorób. To tylko taka dygresja. Jestem także ciekawa opinii Prowadzącego:).

  • @gasgasgasgas5540
    @gasgasgasgas55407 жыл бұрын

    Jak dobrze,ze jest Pan z nami ☺thx ☺

  • @ThePawluszek
    @ThePawluszek7 жыл бұрын

    Wspaniałe informacje...Panie Patryku szczerze powiem uwielbiam Pana słuchać

  • @jestemtestowy6381
    @jestemtestowy63817 жыл бұрын

    Już od dłuższego czasu zajmował mnie ten temat. Bardzo dziękuję ;)

  • @rium135
    @rium1356 жыл бұрын

    Bardzo dobrze przedstawiona wiedza Dziękuję za filmik :)

  • @pawelgolicz7496
    @pawelgolicz74967 жыл бұрын

    No i super, nie wiem co Ci ludzie się naczytają, że nie piją wody do posiłku, u mnie lepij się traw gdy piję wodęi. Pozdrawiam.

  • @przemekunak7296

    @przemekunak7296

    7 жыл бұрын

    Pawel Golicz chyba zalezy od czlowieka, ja robilem test pol roku popijalem woda czysta niegazowana a 2 pol roku nie popijalem. wyszlo w moim przypadku nie popijac. ps. zapomnialem dodac ze tu chodzi o to zeby nie wypic 0.5 czy 1 litra wody.

  • @3nutria

    @3nutria

    7 жыл бұрын

    "Spożywanie płynów, zwłaszcza w czasie posiłku, jest związane z nadmierną aerofagią i odruchem żołądkowo-jelitowym, który przyspiesza perystaltykę. Może to nasilać dolegliwości żołądkowo-jelitowe u chorych z zespołem jelita drażliwego, SIBO, wzdęciami, refluksem żołądkowo-jelitowym, po gastrektomii, w biegunkach.". Sporo ludzi ma podobne problemy, to i picie do posiłku im szkodzi.

  • @tobasia100
    @tobasia1007 жыл бұрын

    Czyli dobrze mi własny organizm podpowiadał ! :) Dzięki za video.

  • @Jewtuszkin
    @Jewtuszkin7 жыл бұрын

    Dzięki za ten odcinek. Próbowałem nie pić godzinę przed i po posiłku. Dzięki temu byłem ciągle odwodniony, źle się czułem i zwyczajnie się męczyłem. Od wczoraj zacząłem pić przed, w czasie i po i od razu jest lepiej.

  • @mariankrolikowski6122
    @mariankrolikowski61224 жыл бұрын

    Dziękuję za wspaniały wykład pozdrawiam.

  • @flower_7890
    @flower_78906 жыл бұрын

    Świetny materiał! Cierpię na nadmierne gazy i refluks, odkrylam ze jedzenie malych porcji oraz NIE popijanie w trakcie posilkow bardzo pomaga w redykcji gazów,czuje sie lżejsza i jestem szczesliwsza :)

  • @tegesno
    @tegesno7 жыл бұрын

    Pić czy nie pić o to jest pytanie. Dzięki za kolejny film który ubija kolejny stereotyp.

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Zależy co:)

  • @tegesno

    @tegesno

    7 жыл бұрын

    Pod Mikroskopem u mnie tylko woda 😁

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Najlepiej czysta:)

  • @tegesno

    @tegesno

    7 жыл бұрын

    Pod Mikroskopem staram się, jak mogę 😂

  • @_ADM_
    @_ADM_7 жыл бұрын

    witam Was bardzo gorąco! a zatem napijmy się czegoś więc... najlepiej czegoś chłodnego ;-)

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker4 жыл бұрын

    Dzięki za materiał!

  • @sfgsfgsds
    @sfgsfgsds7 жыл бұрын

    Bardzo proszę żeby zrobił pan film o stawach, czy są jakieś sposoby leczenia przeciążonych stawów, kolano skoczka i łokieć tenisowy...

  • @MrDzynio
    @MrDzynio7 жыл бұрын

    Jak zawsze konkretny i merytoryczny film , pamiętam w którymś filmie już Pan poruszał tą kwestię ale teraz rozłożył ją na czynniki pierwsze , jeszcze mógłby Pan podać informację jaki czas po posiłku można pić kawę lub mocną herbatę żeby nie działać anty odżywczo na zjedzony posiłek :)

  • @maciejsz451
    @maciejsz4516 жыл бұрын

    Jesteś konkretny gość. Bardzo lubię oglądać twoje filmiki, ale w moim życiu bym chyba nie dał rady dostosować się do tych wszystkich zasad. Praca na dwie zmiany. Weekendy wolne. Ż reguły jem to samo. Dużo warzyw i owoców, ale i tak często odczuwam różne dolegliwości. Poprostu dostosowanie grafiku dnia często jest nie możliwe do realizacji celów. Może na to masz jakiś pomysł dla mnie ?

  • @agama3311
    @agama33117 жыл бұрын

    Uwielbiam Twój kanał za obalanie mitów:) ja od lat nie piję do posilku, tylko potem, ale w sumie w moim przypadku pewnie wychodzi mi to na zdrowie, bo miewam refluks. Mam natomiast pytanie: czy mógłbys ustosunkować sie w filmiku lub moze w komentarzu do popularnego ostatnio stwierdzenia, jakoby wodę należało pić z dodatkiem szczypty soli? Czy ma to faktycznie pozytywny wpływ czy raczej negatywny z powodu dodatkowej porcji soli, ktora przeciez nie jest zdrowa..

  • @martinezpl4596

    @martinezpl4596

    7 жыл бұрын

    Sól nie jest zdrowa? Od kiedy ?

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    +Martinez PL Nigdy nie była zdrowa. Powoduje nadciśnienie i zatrzymanie wody w organizmie. Sprzyja chorobom układu krążenia. No chyba, że mówimy o 5 g chlorku sodu dziennie. Taka ilość zwykle jest przekraczana w pożywieniu, nie ma potrzeby dosalania. Lepiej spożywać wody mineralne, które zawierają wapń i magnez, dodatkowe ilości (chlorek sodu) soli nie są nam potrzebne, nie ma potrzeby dodawania soli do wody. Woda kranowa ponadto jest zwykle na tyle twarda, że zawiera już odpowiednią ilość soli. No chyba, że ktoś spożywa wodę destylowaną, w co wątpię, wtedy dosalanie może być wskazane.

  • @agama3311

    @agama3311

    7 жыл бұрын

    Pod Mikroskopem Dziekuję za odpowiedz.

  • @Lugia007PLn

    @Lugia007PLn

    7 жыл бұрын

    Taka ilosc jest przekraczana głównie w jedzeniu przetworzonym. Kiedy się przestawia na żywność nieprzetworzoną, wtedy obcina się z 80% źródeł. W mięsie naturalnie występują niewielkie ilości soli, w roślinach jest jej mało, dlatego też zwierzęta roślinożerne potrafią przebywać dalekie odległości w poszukiwaniu słonych skał do lizania (m.in dlatego np. kozy i konie lubią lizać sól). Po odstawieniu żywnosci przetworzonej samemu można opanować jedzenie soli, poprzez samą chęć na słony smak (mam różne okresy kiedy wole same gotowane warzywa bez soli, a czasem potrzebuje posolić). Dodatkowo jeszcze w organizmie działa pompa sodowo-potasowa, regulująca ilość jednego pierwiastka względem drugiego, utrzymując odpowiednie stężenie jonów po obu stronach błony komórkowej. Więc częsciowo można "zbic" poziom sodu spożywajac wiecej potasu, wydalajac sód. Trochę to przesada mówić, że sól nie jest zdrowa, jeżeli zawiera tak podstawowy elektrolit jak sód.

  • @mikoajczerwdomowy8825
    @mikoajczerwdomowy88253 жыл бұрын

    Dobre ma Pan oświetlenie.

  • @kamiladamczuk4410
    @kamiladamczuk4410 Жыл бұрын

    Brzmi bardzo mądrze. Musi chłop mieć rację. 👍🏻😄

  • @barteknieczypor3985
    @barteknieczypor39857 жыл бұрын

    Panie Patryku a np. po jakimś czasie po posiłku wypiję kubek zielonej herbaty czy kawy parzonej to kończy to się w 99% zgagą. Generalnie nie mam żadnych dolegliwości żołądkowych tylko ta nadkwasota po wyżej wymienionych napojach(kawa i herbata bez cukru, co najwyżej kawa doprawiona szczyptą cynamonu) To efekt tych napojów czy żołądek stara mi coś przekazać ? Ps. Gdyby miał pan ochotę poruszyć temat rybich kwasów omega 3 tzn jakich mamy unikać(ryb lub ich miejsca odłowu) lub na co zwracać uwagę przy analizowaniu składu kapsułki, podanego przez producenta. Myślę że temat ciekawy bo rynek jest praktycznie zatkany na amen produktami z obszaru rybich kwasów omega 3.

  • @insist02
    @insist027 жыл бұрын

    Panie Patryku, czy mógłby Pan choć krótko wypowiedzieć się nt. opasek magnetycznych, np. pod kolano? Działają, mają prawo działać?

  • @SAHARAona
    @SAHARAona7 жыл бұрын

    Dzięki Patryk, od lat jem na sucho i pilnuję by godzinę przed i po pić, a o naprawdę denerwujące, bo czasem bardzo chce mi się pić..

  • @neoantrop
    @neoantrop6 жыл бұрын

    Ogrom wiedy, jestem pod wrażeniem,poza tym że już nie wiem kogo słuchać i komu mam wierzyć, proszę napisz mi kilka pozycji książek, które według Ciebie, każdy kto interesuje się zdrowiem, zdrowym odżywianiem i fizjologią człowieka powinien mieć na półce...

  • @dubajakustyka9938
    @dubajakustyka99387 жыл бұрын

    A jak wygląda sprawa popijania podczas posilku, a pracy ślinianek? Ponoc powoduje to "rozleniwienie" tych gruczolów, co też negatywnie przeklada sie na zdrowie zębów. Ponoc optymalna ilość śliny powstrzymuje nadmierny rozwój bakterii na płytce nazębnej

  • @specjal10
    @specjal107 жыл бұрын

    Super że pan jest i skutecznie walczy z ciemnogrodem . Dziękuję za poświęcony czas i szacunek za posiadaną wiedzę .

  • @annamariasochacka475
    @annamariasochacka4757 жыл бұрын

    Z refluksem różnie bywa.Cierpię od 17 lat.Czasami popijanie jedzenia pomaga "przejść" pokarmowi dalej.Na 8 centymetrze przewodu pokarmowego często (bardzo często) zaciska się przewód i nawet własnej śliny nie mogę przełknąć.Jest to bardzo przykre i uciążliwa dolegliwość.Często pomaga na 1/2 godz.przed posiłkiem połknięcie pół Ataraxu.Tak bardzo chciałabym nareszcie zjeść normalnie obiad.W towarzystwie jest to niemożliwe.Może bez uprzedzenia chlusnąć ze mnie wszystko co zjadłam.

  • @VilkanVisions
    @VilkanVisions7 жыл бұрын

    A jak z koktajlami i zupami przy ibs?

  • @teresatrzcinska204
    @teresatrzcinska2046 жыл бұрын

    Ja nie piję do posiłków i czuję się bardzo dobrze. Nie czuję się zmęczona po posiłkach.

  • @Alibabaa711
    @Alibabaa7117 жыл бұрын

    Madre wyklady...duza wiedza. Czy móglbys powiedziec coś na temat EPSOM soil....czy stosowanie jej ma sens. Dziekuje

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    To zależy, w jakim celu. Nie przypisywałbym jej dużych właściwości prozdrowotnych. Podana doustnie ma działanie przeczyszczające i żółciopędne, natomiast przez skórę wchłania się dosyć słabo (gorzej niż chlorek magnezu).

  • @adaamk11
    @adaamk117 жыл бұрын

    Hej możesz nakręcić jakiś odcinek o wypadaniu włosów na głowie? co zrobić aby ten proces zatrzymać? co jeść lub stosować aby wzmocnić cebulki? czy może stosować jakieś masaże lub sposoby na wzmocnienie włosów?. Kiedyś fryzjer mówił mi że na wzmocnienie cebulek stosuje codzienne 1- godzinne masaże opuszkami palców okolic głowy na których wypadają włosy, lub stosuje podczas mycia głowy zmienną temperaturę wody. np, po myciu oblewa głowę zimną wodą....czy to jest skuteczne a jeśli nie to co mogłoby pomóc? oczywiście poza stosowaniem leków obniżających testosteron, bo tego nie chciałbym stosować:) Dziękuję będę wdzięczny- uwielbiam Twój kanał, masz niesamowitą wiedzę.

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Proszę: kzread.info/dash/bejne/h6tpm8uKcq-1abg.html, kzread.info/dash/bejne/YnmHmNpvoLTRfM4.html

  • @lukegeorge9657
    @lukegeorge96577 жыл бұрын

    Wszystko zależy jak bardzo "wkrótce" żołądek wraca do normy. Więc dr Mularczyk zalecający nie pić godzinę przed dwie po się myli?

  • @MartolaPlo
    @MartolaPlo7 жыл бұрын

    A co z wodą filtrowaną czy też przegotowaną wodą kranową? Też nadają się do picia? Czy jest jakaś alternatywa dla wody kupnej? Zależy mi na ograniczeniu plastiku. Pozdrawiam Patryku Ciebie i Anetkę 😊

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Tak, nadają się do picia. Natomiast zawsze można wybierać wodę w szklanych butelkach.

  • @danielchmiel7787
    @danielchmiel77877 жыл бұрын

    Spotkałem się też z teorią, że jeśli się pije i je to później jest się nasyconym

  • @magorzatabalewska7331
    @magorzatabalewska73314 жыл бұрын

    BRAVO ZA WIEDZĘ!!!!@@@

  • @swiatwneglizu9529
    @swiatwneglizu95297 жыл бұрын

    Co Pan myśli o piciu czerwonej herbaty pu-erh bezpośrednio po obiedzie? Wielu ludzi to zaleca, ponieważ podobno pomaga w przyswajaniu wartości odrzywczych oraz podobno rozkłada tłuszcze złożone do prostych. Z góry dziękuje za odpowiedź!

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Można tak robić, ale u niektórych osób działa przeczyszczająco. W takich przypadkach jest niewskazana.

  • @swiatwneglizu9529

    @swiatwneglizu9529

    7 жыл бұрын

    Dziękuje, w takim razie nie mam tego problemu, więc super. Dziękuje również za ogół twórczości i pożyteczną wiedzę!

  • @3koniecimprezy3
    @3koniecimprezy37 жыл бұрын

    Czy wziął Pan poprawkę na to, że każdy narząd ma też jakąś wydajność? Nie jestem w stanie tego naukowo pokazać, ale każdy trochę oczyszczony i w miarę rozwinięty człowiek ma wgląd w swoje samopoczucie i ja przykładowo ewidentnie czuję różnicę w trawieniu gdy zachowuje ramy czasowe z piciem przed i po posiłku (30 min przed nie pije i po zjedzeniu jeśli to było mięso to 2 godziny) - efekt? Nie mam wzdęć. Czasem zdarza się, że 20-30 min po zjedzeniu mam przyrost pragnienia. Po wypiciu dosłownei 2 małych łyków mija. Wtedy całe trawienie również przebiega bez problemów. Myślę, że czasem warto posłuchać po prostu swoje ciało.

  • @marcysm3937

    @marcysm3937

    6 жыл бұрын

    432hz trzeba słuchać uważnie bo o tym co napisałeś "pod mikroskopem" opowiedział i wyjaśnił.😊

  • @kosmita2909
    @kosmita29097 жыл бұрын

    Witam, Piszę do Pana bo jestem pod wrażeniem pańskiej wiedzy, chciałem zapytać czy wie pan coś o nowotworach? Próbowałem zaczerpnąć wiedzę przez internet ale nic konkretnego nie znalazłem a ten brak wiedzy mnie nurtuje a konkretnie to czy przy bardzo wczesnym wykryciu raka i usunięciu go są możliwe przeżuty ? Chodzi o to, że moja mama rok temu miała ognisko raka trzonu macicy, rak został bardzo szybko usunięty, lekarz mamie zalecił chodzenie na biopsję co pół roku, okazało się, że mama ma pełno torbieli ale to nic groźnego, jednak ostatnio przy badaniu wykryto nowy guzek i skierowano mamę znów na biopsję, czy jest to możliwe żeby mieć przeżuty ? Niestety do wyników badań chyba umrę z niepewności. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    W niektórych typach nowotworów możliwe są przerzuty już przy bardzo małych zmianach. W przypadku piersi i trzustki nowotwór może rozwijać się w postaci rozproszonej (DCIS), niewykrywalnej niekiedy w badaniach obrazowych, zanim ujawni się w postaci guza po kilku miesiącach, czy nawet latach.

  • @szpackyu
    @szpackyu7 жыл бұрын

    Patryku, no to mam propozycję na kolejny film - woda strukturalna - prawda czy fałsz? Działa czy nie działa?

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Taki film już nagrałem: kzread.info/dash/bejne/c2SAj6-TpLGqdrw.html

  • @szpackyu

    @szpackyu

    7 жыл бұрын

    wybacz, mój błąd :* a historie typu grounding/earthing itp? www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4378297/

  • @dawidlewandowski7334
    @dawidlewandowski73347 жыл бұрын

    A wodorowęglany znajdujące się w wodzie gazowanej Muszynie gdzie jest ich około 1600 mg/l mogą wpływać negatywnie na trawienie. Pije 2 butelki takiej wody dziennie i zauważyłem ostatnio, że mnie dziwnie po posiłkach rozdyma (wystający brzuch), choć jestem szczupły ale czuje dyskomfort. Czy wodorowęglany mogą tutaj szkodzić czy może jest to związane z czymś innym ?

  • @dawidlewandowski7334

    @dawidlewandowski7334

    7 жыл бұрын

    Dobra obejrzałem do końca film, to prawdopodobnie wina gazów w wodzie hehe

  • @karolina3148
    @karolina31486 жыл бұрын

    Rozumiem, że woda pita w trakcie posiłku nie ma istotnego wpływu na soki trawienne, ale czy to nie prawda, że przesuwa nieprzetrawioną jeszcze treść pokarmową do jelit? Jeżeli tak to czy te nieodpowiednio strawione kawałki na pewno tam nie zalegają i nie grozi im zgnicie jak to niektórzy straszą? I najważniejsze czy popijanie nie opóźnia efektu uczucia sytości? Skoro woda przesuwa niestrawioną treść pokarmową z żołądka do jelit to robi miejsce w żołądku i człowiek może chcieć zjeść więcej? Czy dzieje się tak? Czy to tylko bezpodstawne obawy?

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    6 жыл бұрын

    Popijanie przed posiłkiem może nawet zmniejszyć odczucie sytości. Zasadnicze trawienie odbywa się w dwunastnicy (jelito cienkie). Pomiędzy żołądkiem i dwunastnicą jest mięsień zwieracz (okolica odźwiernikowa), więc nic nie jest przesuwane mechanicznie, tylko regulowane przez układ nerwowy i hormonalny.

  • @jedenras
    @jedenras7 жыл бұрын

    Czy to nie jest tak że jak ktoś się na jje "po brzeg" i dopije wodą do ma wzdęty brzuch bo jest napchany żarciem i płynem i przez to jest uczucie ciężkości przez dłuższy czas, chodzi pewnie o objętość posiłku/posiłku plus płynu. A i chyba niektóre posiłki ciężej się trawią bez płynu, np ww nie pamiętam już.

  • @przemekunak7296
    @przemekunak72967 жыл бұрын

    to teraz : laczenie bialka z weglami czy mozna czy nie, i skrobi z tluszczem

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Oczywiście, że można łączyć. Dlaczego, o tym powiem w następnym filmie nt. chronodiety.

  • @zielonyumysl
    @zielonyumysl5 жыл бұрын

    Ja mam czkawki jak niczym nie przepijam posiłku.

  • @TriglavPL
    @TriglavPL7 жыл бұрын

    Zdecydowanie krócej trawię ( czuję się nie ociężały po posiłku ) kiedy piję dopiero 20 min po posiłku. Nie można wszystkich wsadzać do jednego worka badań naukowców.

  • @GinnyDeMorgan
    @GinnyDeMorgan7 жыл бұрын

    Dzień dobry, A ja mam pytanie: co z piciem wody na noc? Zawsze mówi się, że rano trzeba wypijać tę 1-2 szklanki wody, bo wtedy po nocy organizm jest odwodniony i potrzebuje... Ale nikt nie porusza tematu picia wody bezpośrednio przed snem. Panie Aneti, jakie jest Pańskie zdanie na ten temat? Dobrze, źle?.. Ja przed snem wypijam czasem nawet litr wody, czuje się mega ciężko oczywiście, ale zaraz idę spać. Poza tym, że budzę się w nocy za potrzebą, to rano czuje się o wiele, wiele lepiej.

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Można pić wtedy, kiedy odczuwa się pragnienie. Także przed snem, najlepiej wodę mineralną niegazowaną lub źródlaną.

  • @Jacek.Debski

    @Jacek.Debski

    6 жыл бұрын

    gazowana nie jest zła... a nawet podobno poprawia perystaltykę jelit...

  • @am-96x
    @am-96x7 жыл бұрын

    Dlaczego nie woda gazowana do posiłku? Jeśli ktoś bierze leki IPP, to przez niedokwaszenie żołądka ( odczyn obojętny ) spowoduje jakieś trudności z przyswojeniem pożywienia? Raczej te leki, nie są na trawienie jak np. Ulgix itd. Jeśli odczyn jest bliski obojętnego, to raczej zaburza to trawienie?

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Woda gazowana może powodować gazy, wzdęcia, ból brzucha i przyspiesza perystaltykę jelit. IPP nie powodują zaburzeń trawienia i wchłaniania pokarmu. Enzymy dwunastnicy wystarczają, by w pełni strawić białko, tłuszcz i węglowodany. Długotrwałe (wieloletnie) przyjmowanie IPP może prowadzić do niedoborów witaminy B12 lub żelaza.

  • @am-96x

    @am-96x

    7 жыл бұрын

    Pod Mikroskopem A propo suplementacji B12. Podobno suplementacja donosowa jest niemal rownie skuteczne co suplementacja zastrzykami ( doustnie jest mala przyswajalnosc ). Czy to prawda?

  • @polskinacjonalista8953
    @polskinacjonalista89537 жыл бұрын

    Ja piję wódkę do posiłku i mam się dobrze. Polecam.

  • @felga007

    @felga007

    7 жыл бұрын

    polskinacjonalista89 pozdrawiam Twoją wątrobę :D

  • @aleck156
    @aleck1567 жыл бұрын

    Czyli picie octu jabłkowego celem zakwaszania żołądka, proponowane przez wielu speców od kulturystyki, jest mitem ?

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Odpowiedzi w tych filmach: kzread.info/dash/bejne/qJefzqWyYbnYgNI.html, kzread.info/dash/bejne/aYGTktKempjMito.html

  • @aleck156

    @aleck156

    7 жыл бұрын

    Dziękuję za odpowiedź :-)

  • @wojciechkotowicz9338
    @wojciechkotowicz93387 жыл бұрын

    Ale czy jest tak, że spożywanie płynów 1-2 godz. przed posiłkiem i 1-2 godz. po posiłku negatywnie oddziaływuje na nasz organizm? Zakładając oczywiście, że w ciągu dnia spożywamy odpowiednią ilość wody. Bo taka informacja by się przydała.

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Dlaczego miałoby mieć negatywny wpływ na organizm? Nic mi o tym nie wiadomo.

  • @wojciechkotowicz9338

    @wojciechkotowicz9338

    7 жыл бұрын

    Nie nie, nie sugerowałem, że ma negatywny wpływ na zdrowie:) Chodziło mi tylko o to, żeby ewentualnie ci, którzy z jakichś powodów nie piją w trakcie posiłków (bo np. wierzą w tezy, że nie należy popijać), wiedzieli, że niczym nie ryzykują. Bo przecież ten mit o niepopijaniu jest b. powszechny. I to wypowidany przez lekarzy, czy osoby z tytułami naukowymi. Przykładowo: dr Michał Mularczyk, kardiolog interwencyjny idietetyk: "Jeśli zjemy posiłek i popijemy, to rozcieńczymy soki trawienne. Soki trawienne, żeby skutecznie trawiły białko w naszym żołądku, muszą mieć na to czas, żeby zadziałać. Wypicie szklanki płynu spowoduje przepchnięcie treści pokarmowej do jelit, co unieczynnia enzymy trawienne z żołądka" natemat.pl/196181,pijesz-w-trakcie-i-po-jedzeniu-lekarz-tlumaczy-dlaczego-nie-powinienes-tego-robic Albo: Dr Krystyna Pogoń: "Rzeczywiście wypicie wody bezpośrednio przed posiłkiem rozrzedza soki trawienne i opcja 20-30 minut wcześniej jest sensowniejsza" portal.abczdrowie.pl/pytania/ile-czasu-przed-jedzeniem-mozna-pic Albo: Dr n. med. Anna Lewitt: "Wodę powinno się pić przez cały dzień, ale nie podczas posiłków" www.luxmed.pl/dla-pacjentow/o-zdrowiu/zapis-chata/spotkanie-z-dr-n-med-annalewitt-dietetykiem-i-trenerem-zywienia-specjalistaw-zakresie-prawidlowego-odzywiania.html

  • @PiotrKravi82
    @PiotrKravi827 жыл бұрын

    Patryku zrób odcinek o MUMIO! Czy takie zdrowe i dobre.

  • @Ouroborosus
    @Ouroborosus6 жыл бұрын

    Oglądasz czasem swoje filmiki np żeby zweryfikować dane albo przypomnieć coś sobie?

  • @sfgsfgsds
    @sfgsfgsds7 жыл бұрын

    Ja osobiście się lepiej czuje kiedy jem 30 min przed posiłkiem oraz 2h po posiłku...

  • @antom3237

    @antom3237

    7 жыл бұрын

    Ha, ha, świetne!

  • @zielonyumysl

    @zielonyumysl

    5 жыл бұрын

    Nie wiem czy to błąd, czy żart xD

  • @vzkaxtae

    @vzkaxtae

    2 жыл бұрын

    Mam tak samo... Tylko w międzyczasie lubię sobie jeszcze coś przekąsić

  • @krzysztofm.3473
    @krzysztofm.34734 жыл бұрын

    A czy picie do posiłku przyspiesza wchłanianie wartości energetycznych?

  • @patryqR9A4P
    @patryqR9A4P7 жыл бұрын

    Jak zwykle konkretne i rzeczowe wyjaśnienie tematu, ale jak to się ma do popijania niektórych owoców i związanej z tym biegunki? Wyjaśnienie tego być może jakoś umknęło mi w powyższym filmie, ale byłbym wdzięczny za tak drobne dopowiedzenie w tej kwestii. Pozdro ;)

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    To jest tylko kwestia indywidualna. Każdemu może coś zaszkodzić, nie ma reguły, że po śliwkach i wodzie będziesz mieć biegunkę. Jedna osoba źle się poczuje po takim połączeniu, inna nie. Z reguły jednak podczas picia i aerofagii zwiększa się ilość połykanego powietrza. Owoce zawierają fruktozę i FODMAPS, które fermentują i produkują dodatkowe ilości gazów. To powoduje ból brzucha i zwiększoną perystaltykę.

  • @patryqR9A4P

    @patryqR9A4P

    7 жыл бұрын

    Faktycznie, to ma sens. Dzięki za wyjaśnienie ;)

  • @margerita2626
    @margerita26266 жыл бұрын

    Dzień dobry. A ja o piciu raczej przed posiłkiem niż w trakcie i zaraz po, dowiedziałam się z filmu doktora Michała Mularczyka, cenionego kardiologa interwencyjego i dietetyka, więc źródła raczej miarodajnego.... Patryku, Twoje filmy uzależniają, a wiedza zapiera dech w piersiach.... Pozdrawiam, Gosia.

  • @Jacek..
    @Jacek..4 жыл бұрын

    A mnie zawsze zastanawiała taka rzecz: Zupa jest pokarmem płynnym zgadza się? Zatem jedząc zupę to tak jakbyśmy np. popijali wodą ziemniaki z warzywami plus mięso itd.? Czy zatem ludzie z wymienionymi w filmie chorobami nie mogą jeść zup? Albo np. ponoć mleko hamuje wchłanianie składników z jedzenia. Czyli surówka polana obficie śmietaną czy jogurtem to zły pomysł?

  • @wyskun
    @wyskun4 жыл бұрын

    Patryku, Kawa i herbata nie jest zalecana do posiłku. A czystek?

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    4 жыл бұрын

    Nie ma zaleceń w tym zakresie. Zioła mogą być stosowane do posiłku.

  • @jacekgoaszewski3124
    @jacekgoaszewski31245 жыл бұрын

    a alkohol można pić do posiłku: wino wódka czy piwo

  • @paulcooper4091
    @paulcooper40917 жыл бұрын

    Ooo nowe tło :-)

  • @wertuqq
    @wertuqq4 жыл бұрын

    Zwierzęta po posiłku piją. Koniec tematu. Natura wie co robi.

  • @jand8684
    @jand86847 жыл бұрын

    super kolorek tła

  • @GothaaMM
    @GothaaMM7 жыл бұрын

    A co z ilością , nie ma żadnej różnicy jeżeli od razu po obiedzie wypije np pół litra wody? Czy nie jest to przy okazji jakimś przepelnianiem żołądka? Mi się chyba lepiej funkcjonuje jeżeli trochę minie od posiłku ale może to być efekt placebo. Zastanawia mnie picie codziennie sody oczyszczonej z cytryną albo samej sody , robię tak od ponad roku z przerwami. Ciężko wyselekcjonować informacje, denerwuje mnie, że lekarze nie chcą diagnozują tylko i wyłącznie przypadłości które dają wyraźne objawy oraz leczą skutek a nie przyczynę ... Oglądam Pana Ziębę i mimo sceptycznego pogladu wydaje mi się że jego poglądy chociaż obalane przez takich naukowców jak Pan mogą mieć słuszność . Chcę żyć zdrowo, a współczesna medycyna pomoże mi tylko w ekstremalnych przypadkach, co robić...

  • @sevy6329
    @sevy63296 жыл бұрын

    Czy to prawda, że do posiłku bogatym w duże ilości tłuszczów nie powinno pić się zimnych napoi? Wody, soków, jakich kolwiek innych płynów, które są w temperaturze pokojowej i niższej (z lodówki) ponieważ w żołądku dochodzi do reakcji chemicznej, gdzie tłuszcz nie mogąc być rozbity w żołądku i osadza się na trzustce prowadząc do jej zapalenia, a w ostatecznym rozrachunku do śmierci? To dość ogolnikowo powiedziane przeze mnie, mówił mi o tym lekarz bardzo dawno temu. Pozdrawiam

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    6 жыл бұрын

    Tłuszcz nie może osadzać się na trzustce. Tak to nie działa. Co najwyżej może wystąpić niestrawność, która nie prowadzi do śmierci.

  • @b0jan
    @b0jan7 жыл бұрын

    ja jeszcze słyszałem argument, że picie w czasie posiłku (popijanie porcji posiłku) powoduje krótszą (zbyt krótką) pracę enzymów trawiennych ze śliny odpowiedzialnych za wstępne trawienie węglowodanów. czy jest w tym jakieś ziarno prawdy?

  • @b0jan

    @b0jan

    7 жыл бұрын

    up

  • @nhart-cm4xc
    @nhart-cm4xc7 жыл бұрын

    Ja raczej mało piję do posiłku, aby nie zapełniać żołądka. Dopiero pół godziny po jedzeniu lub nawet później piję wodę lub herbatę.

  • @filip_g
    @filip_g5 жыл бұрын

    A kwas fosforowy w napojach gazowanych podczas jedzenia tłustych potraw, czy jest uzasadnione aby nie mieszać podczas spożywania posiłku?

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    5 жыл бұрын

    Kwas fosforowy występuje też naturalnie w pożywieniu. Może utrudniać przyswajanie niektórych składników pokarmowych, na przykład wapnia.

  • @bozenamiller7406
    @bozenamiller74067 жыл бұрын

    Ja zawsze pije wode przed posilkiem..

  • @tadeuszkopytko4925
    @tadeuszkopytko49255 жыл бұрын

    mieszkam na wsi i mam psa kota kury i obserwuje zwierzęta którym daje ich pokarm . pies zawsze kiedy się naje , pije wodę .krowy też . nie będę wymieniał wszystkie . jeżeli one piją na zdrowie to my ludzie też mamy taką potrzebę . Ja piję wodę zawsze

  • @coldvoid
    @coldvoid7 жыл бұрын

    Ja nawet zupę popijam od małego ;)

  • @antom3237

    @antom3237

    7 жыл бұрын

    Mały już nie robi zup, podobno się rozpił

  • @pewnajola8919
    @pewnajola89197 жыл бұрын

    Dzięki za ten film. Ja żyłam w niewiedzy i czekałam 30 min po posiłku jak głupia :)

  • @czempion1000
    @czempion10007 жыл бұрын

    ja i tak bym nie mógł jeść jak bym nie mógł pić xD

  • @wolf9073
    @wolf90734 жыл бұрын

    Czy mógłby Pan się odnieść merytorycznie do tego badania: www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6314618/ Głodówka 5-20 dniowa przy 250 kcal dziennie.

  • @fusy
    @fusy7 жыл бұрын

    A jak z tym magnezem tutaj? Na jakiej podstawie mleczan dobry dla każdego żołądka, a cytrynian zakwasza. Czy branie takiej czy innej formy magnezu wiąże się tylko z tym że chodzi o to że z wiekiem ph w żołądku się zmienia?

  • @Piotrekxxxl243
    @Piotrekxxxl2436 жыл бұрын

    Pić czy nie pić o to jest pytanie,? Piwko

  • @magdalenamagda1309
    @magdalenamagda13097 жыл бұрын

    Nie mniej jednak nie wiem czy bym polecała popijanie owoców wodą bo można dostać sraczki

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    7 жыл бұрын

    Dlatego w filmie powiedziałem, żeby każdy sam sprawdził na sobie, do których posiłków może popijać, a kiedy mu to szkodzi.

  • @LESFLEURSDUSOLEIL
    @LESFLEURSDUSOLEIL7 жыл бұрын

    człowiek nie wielbłąd, musi pić

  • @ukaszkoodziejek4106
    @ukaszkoodziejek41066 жыл бұрын

    "Wy"- ludzie medycyny, Wy się zastanówcie...Mówi Pan Panie Przemku zupełnie co innego niż dr.med Pan Michał Mularczyk , który zabrania pić do posiłku na 30min. przed i 2h po posiłku wszystkim, nie tylko osobom z jakimiś dolegliwościami . kzread.info/dash/bejne/jIVtz9Nsl8m9aLg.html

  • @podmikroskopem

    @podmikroskopem

    6 жыл бұрын

    Zabrania? Zabraniać to może prokurator albo policja. Jeżeli jesz zupę, arbuza, ogórka itp. to też spożywasz płyn do posiłku, ponieważ ww. produkty i posiłki składają się głównie z wody.

  • @ukaszkoodziejek4106

    @ukaszkoodziejek4106

    6 жыл бұрын

    Okey, "zabrania" to było nieodpowiednie słowo...powiedzmy, że zaleca.

  • @peter812
    @peter8124 жыл бұрын

    Piwko do golonki...niet!😥😥😤

  • @sideup4680
    @sideup46803 жыл бұрын

    jAK NIE POPILEM KESA TO SIE DUSILEM.... OKAZALO SIE ZE MAM NADZERKE

  • @wojciechkotowicz7106
    @wojciechkotowicz71067 жыл бұрын

    W ksiazce Bruce'a Fife pt. Dieta ketogeniczna mozna przeczytac: "Picie wody podczas posilku faktycznie zwieksza wydajnosc enzymu tak dlugo, jak dlugo nie pije sie jek w nadmiernej ilosci. Woda jest prawie natychmiast wchlaniana przez sciane zoladka, co ma na celu wydzielanie enzymow trawiennych i kwasow, ktore poprawiaja trawienie". Nie wiem, na ile to prawda.

  • @MARIO-pq3hm
    @MARIO-pq3hm7 жыл бұрын

    Nie do końca się z tym zgodzę ale ok. Ja odkąd mniej pije do posiłku lepiej się czuje nie jestem ociężały taki. Ktoś jak sobie do bani weźmie za dużo to tak jest. Trzeba coś tam pić zawsze tylko że w mniejszych ilościach w czasie posiłku. Nie nadarmo babcia mówiła popij sobie żebyś się nie zapchał hee