Pavel Cejnar - Niels Bohr: začátek nejistoty (MFF-PMF 24.11.2022)

Ғылым және технология

Milí studenti, vážení přátelé! Také v roce 2022 probíhá tradiční (letos 52.) podzimní cyklus přednášek z moderní fyziky pro středoškoláky i širší veřejnost, tentokrát na téma SLAVNÉ FYZIKÁLNÍ ŠKOLY 20. STOLETÍ, přičemž první tři spojuje podtéma KODAŇSKÁ ŠKOLA KVANTOVÉ TEORIE a dvě lednové lze zahrnout podtématem BRITSKÁ ŠKOLA MATEMATICKÉ RELATIVITY.
Zde je záznam druhé přenášky z 24. 11. 2022:
Niels Bohr: začátek nejistoty.
S jistou nadsázkou se Niels Bohr dá přirovnat ke starozákonnímu Mojžíšovi: fyzikální lid vyvedl z otroctví klasické fyziky, ale do kvantové země zaslíbené jej nechal dovést jinými. Co je vlastně Bohrovým fyzikálním odkazem? Ukážeme, že jasná stopa tohoto muže s geniální intuicí je patrná nejen v tzv. staré kvantové teorii a v základech jaderné fyziky, ale také v nejhlubších, běžně nevyslovovaných premisách dnešního fyzikálního myšlení.
Přednáší:
prof. RNDr. Pavel Cejnar, DSc. (Ústav částicové a jaderné fyziky MFF UK).
Tyto přednášky (pořádané Ústavem teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy) se konají opět na obvyklém místě v budově Matematicko-fyzikální fakulty UK v Troji, V Holešovičkách 747/2, Praha 8 (doprava: stanice linky C metra "Nádraží Holešovice" a pak druhá zastávka "Kuchyňka" autobusem č. 201 nebo "Pelc Tyrolka" autobusem č. 187 - hned za mostem přes Vltavu) ve velké posluchárně číslo T2 v přízemí atriového objektu "T", vždy ve čtvrtek od 18:15, zpravidla jednou za čtrnáct dní.
(zdroj anotace: utf.mff.cuni.cz)
Plán přednášek visí na adrese:
utf.mff.cuni.cz/popularizace/PMF/

Пікірлер: 29

  • @verafoltynova8808
    @verafoltynova8808 Жыл бұрын

    Jsem pyšná, že máme v Čechách takové chytré odborníky, jako je pan Cejnar.

  • @milanb2238
    @milanb2238 Жыл бұрын

    Excelentná prednáška! Vďaka!

  • @jaroslavfriedrich5508
    @jaroslavfriedrich5508 Жыл бұрын

    Máte perfektní zvuk. - Llion profíci.

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 Жыл бұрын

    Nádhera! Velmi pekne ďakujem za prednášku!

  • @arnostkult7559
    @arnostkult7559 Жыл бұрын

    Jako vždy (u Cejnara) - skvělá přednáška!

  • @viathea4508
    @viathea4508 Жыл бұрын

    Popularizace vědy a historických osobností jak má být!

  • @quantumgrygar2226
    @quantumgrygar2226 Жыл бұрын

    Jako vždy, paráda :-)

  • @dupa1954
    @dupa1954 Жыл бұрын

    ...."Té debate (o Einsteinovem fotonovem boxu) by se dalo venovat nekolik prednasek"... 😀😀

  • @danielbrstak5730
    @danielbrstak5730 Жыл бұрын

    Mám subjektívnu otázku. Zaslúži si Niels Bohr 4.miesto medzi najlepšími fyzikmi všetkých čias ?

  • @quantumgrygar2226

    @quantumgrygar2226

    Жыл бұрын

    To 4. místo je uvedeno kde? Asi není dobré dělat žebříčky.

  • @danielbrstak5730

    @danielbrstak5730

    Жыл бұрын

    Ten rebríček zostavili sami fyzici v roku 1999 v časopise Physical Review

  • @quantumgrygar2226

    @quantumgrygar2226

    Жыл бұрын

    @@danielbrstak5730 Díky za info, aháá :-) To by mne zajímalo, jaká kritéria na to měli. Zdravím

  • @danielbrstak5730

    @danielbrstak5730

    Жыл бұрын

    @@quantumgrygar2226 bohužial sa mi nepodarilo ten zoznam nájsť . Pamätám si ale poradie: Einstein, Newton,Maxwell,Bohr,Heisenberg,Galileo,Dirac,Feynman,Schrodinger,Faraday ďalej viem že sa do top 15 dostali ešte Marie Curie,Fermi,Rutheford,Planck,...

  • @danielbrstak5730

    @danielbrstak5730

    Жыл бұрын

    @@quantumgrygar2226 pokiaľ si pamätám , otázka bola, ktorý fyzik najviac prispel do ich oboru..a pýtali sa fyzikov všetkých oborov...

  • @mirekprivrelcechy
    @mirekprivrelcechy Жыл бұрын

    Niels Bohr kuriozně zemřel 18.11 já jsem se narodil 18.11 ale 1978

  • @hmmh-qq
    @hmmh-qq Жыл бұрын

    Nepretržitý pohyb hmotných častíc nazvaný ako Brownov pohyb musí spôsobovať nejaká sila, tak hádam by sa dala považovať za ďalšiu interakciu hmoty.

  • @PETMK

    @PETMK

    Жыл бұрын

    Ne, tohle se má trochu jinak. Žádná síla tam neexistuje. Ty částice mají určitou kinetickou energii, zvanou teplo. Naráží do sebe a odráží se... Brownův pohyb (pylu ve vodě) je způsobený tím, že pohyb molekul vody je (pseudo)náhodný a na chvilku může převládnout jeden směr, ze kterýho do zrníčka ty částice buší a zrnko se kousek posune. Pak převládne jiný směr...

  • @hmmh-qq

    @hmmh-qq

    Жыл бұрын

    @@PETMK - Energia dostáva teleso do pohybu pomocou sily. Pohybujúce teleso, aby sa nezastavilo, musí prekonávať odpor v prostredí pomocou sily.

  • @PETMK

    @PETMK

    Жыл бұрын

    @@hmmh-qq Síla tam ale vůbec nikde nefiguruje, protože: 1. Hybnost se mění s pomocí energie, ne s pomocí síly. Kde ve vzorci p=2E/v je nějaká síla? 2. Odpor prostředí je aerodynamický / hydrodynamický odpor, nebo tření. Při obojím tam není síla, ale ztráta kinetické energie přeměnou na teplo. Nemění se vektor hybnosti, ale jenom jeho velikost. 3. Ve světě částic není odpor prostředí, ale jenom interakce (srážka) s jinou částicí (atomem, molekulou). Platí zákon zachování hybnosti (důkazem je přenos tepla vedením, kdy teplejší částice předají část hybnosti chladnějším.

  • @hmmh-qq

    @hmmh-qq

    Жыл бұрын

    @@PETMK - Energia je schopnosť telesa konať prácu, čiže je to práca uložená v telese. Práca je silové pôsobenie na teleso, pri ktorom sa teleso pohybuje. Keby v systéme ani jedna častica sa nepohybovala, tak nijaké vzájomné zrážky nenastanú. Na rozpohybovanie aspoň jednej častice je potrebná energia a teda sila. Fotón po vniknutí do prostredia sa spomalí, ale po uniknutí z tohto prostredia sa zase zrýchli.

  • @PETMK

    @PETMK

    Жыл бұрын

    @@hmmh-qq Jenže síla je jakási abstraktní berlička pro jednodušší pochopení. Když se na to člověk podívá do detailu, tak třeba vystřelená kulka brzdí ne silou, ale tím, že její částice naráží na částice vzduchu ve směru letu a předává jim část svojí kinetické energie, aby je dostala ze směru letu. Jako síla se to jeví z perspektivy o pár řádů výš, když není vidět částice a směr, kterým letí. Pak se tím dá zjednodušit počítání. Ale na úrovni částic a jejich tepelnýho pohybu fakt síla není, tam je jenom energie a hybnost. Stejně tak neexistuje třeba odstředivá síla...

  • @novakvlcz
    @novakvlcz Жыл бұрын

    Přestože jsem vyučený prodavač, z přednášky jsem mnohému nerozuměl, tedy spíše většině...

  • @janborovicka9185

    @janborovicka9185

    Жыл бұрын

    Já som majorom a nevím z teho nič...

Келесі